پزشکی

علت درد دست چپ و زیر بغل

 • turned_in سوزش دست ها و نقش نوار عصب و عضله

  سوزش دستها و نقش نوار عصب و عضله

  سوزش ، سوزن سوزن شدن و یا گزگز دستها و اندامهای فوقانی یکی از شکایتهای بسیار شایعی است که باعث مراجعه بیماران به پزشک می شود. همچنین یکی از دلایل بسیار شایعی که  نوار عصب و عضله درخواست می شود ، تعیین علت گزگز وسوزش دستها می باشد. سوزش دستها و اندامهای فوقانی علت متفاوت و متعددی دارد که در ادامه به اختصار به آنها اشاره می شود.

  ۱-سندروم تونل کارپ یا سی تی اس (CTS)

  تحت فشار قرار گرفتن ویا به اصطلاح گیر افتادن عصب مدیان در مچ دست ، شایعترین گیر افتادگی عصب، در کل بدن وبنابراین یکی از علل شایع مراجعه برای تست نوار عصب وعضله می باشد. در تقریبا تمام بیماران عصب در فضای تونل کارپ تحت فشار قرار می گیرد و منجر به مجموعه ای از علائم و نشانه ها می شود که به سندروم تونل کارپ یا سی تی اس شناخته می شود. بیماران معمولا از درد مچ دست و اندام فوقانی همراه با سوزن سوزن شدن انگشتان دست شکایت می کنند.درد می تواند فقط در مچ دست احساس شود یا به ساعد، بازو و ندرتا شانه انتشار یابد . گز گز و سوزش در ابتدا شبانه است و بیمار را از خواب بیدار می کند ولی با پیشرفت مشکل، در طول روز هم اتفاق می افتد.در سندروم تونل کارپ ،گز گز و سوزش ، تنها در دست وانگشتان احساس می شود و نواحی بالاتر را در گیر نمی کند. نوار عصب و عضله در تشخیص و تعیین شدت سندروم تونل کارپ بسیار ارزشمند است.

  ۲-نروپاتی عصب اولنار در
  آرنج

  این مطلب را حتما بخوانید :  نقش نوار عصب و عضله در گردن درد

  تحت فشار قرار گرفتن یا به عبارتی گیر افتادن عصب اولنار در اطراف آرنج ، یکی دیگر از علل شایع گزگز دستها خصوصا دو انگشت آخر می باشد. در نروپاتی عصب اولنار گزگز و سوزش دستها نسبت به سندروم تونل کارپ وضوح کمتری دارد وبه جای آن علائم حرکتی بیشتر نمایان هستند. در صورتی که درد  وجود داشته باشد، معمولا در اطراف آرنج احساس می شود ویا به سمت داخل ساعد و دست انتشار می یابد. در ضایعه عصب اولنار ، گزگز و بی حسی در دست احساس می شود و نواحی بالاتر مصون هستند.نوار عصب وعضله در تشخیص محل ضایعه عصب و شدت و نوع آسیب بکار میرود.

  ۳-رادیکولوپاتی گردنی

  رادیکولوپاتی یا آسیب ریشه های عصبی یکی از شایعترین علل ارجاع بیماران به کلینیکهای نوار عصب و عضله می باشند. به هر علت که ریشه های عصبی در ناحیه گردن دچار آسیب شوند ، درد ، سوزش ،گزگز وبی حسی در دستها و سایر قسمتهای اندام فوقانی رخ می دهد که بعضی مواقع همراه با کاهش قدرت عضلات و ضعف می باشند. محل احساس درد و سوزش بستگی به ریشه عصبی درگیر دارد . به طور مثال در رادیکولوپاتی ریشه عصبی ششم گردن ،گزگز و سوزش وبی حسی در ساعد و انگشت شست ودر رادیکولوپاتی ریشه هفتم ،در انگشت اشاره ومیانی احساس می شوند. رادیکولوپاتی گردنی علل زیادی دارد ولی شایترین علل درگیری ریشه عصبی ، آرتروز (ساییدگی) مهره های گردن و فتق دیسک گردن می باشند. برای بررسی عملکرد ریشه های عصبی گردن و افتراق رادیکولوپاتی از سایر علل سوزش و گزگز دستها ، تست نوار عصب و عضله از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

  ۴-سندروم توراسیک اوت لت (thoracic outlet syndrome)  یا TOS

  این مطلب را حتما بخوانید :  مرالژیا پارستتیکا، سوزن سوزن شدن ناحیه خارجی ران

  سندروم توراسیک اوت لت یکی از علل ناشایع درد ، خواب رفتگی ، سوزش و ضعف دستها می باشد که در اثر گیر افتادن یا تحت فشار قرار گرفتن قسمت تحتانی شبکه بازویی در قاعده گردن رخ می دهد. شبکه بازویی شبکه پیچیده ای از عصبها یی هستند که از گردن خارج شده به اندامهای فوقانی می روند. گاهی اوقات به علت وجود دنده گردنی و بافت فیبروتیک متصل به آن شبکه بازویی تحت فشار قرار  می گیرد وباعت ایجاد درد ،سوزش و ضعف عضلانی می شود. شبکه بازویی می تواند بین عضلات قاعده گردن هم تحت فشار قرار گیرد که این حالت در افرادی رخ می دهد که از وضعیت مناسب بدنی برخوردار نیستند و سر و گردنشان به سمت جلو متمایل می باشد.تست نوار عصب و عضله شیوه ارزشمندی جهت افتراق سندروم توراسیک اوت لت از سایر علل گزگز و خواب رفتگی دستها خصوصا نروپاتی عصب اولنار و رادیکولوپاتی گردنی می باشد.

  ۵- پلکسوپاتی شبکه بازویی
  (Brachial plexopathy)

  ریشه های عصبی گردن بعد از خروج از بین مهرهای گردن به یکدیگر متصل شده و شبکه پیچیده ای از اعصاب را تشکیل می دهند که به آن شبکه بازویی اطلاق می شود و از این شبکه عصبهای مربوط به اندام فوقانی جدا می شوند. عوامل متعددی از جمله ضربه و تصادف، انواع تومرها ، پرتو درمانی و دیابت می توانند باعث آزردگی شبکه بازویی شده ، درد ، گزگز، خواب رفتگی و ضعف عضلانی در دستها و اندام فوقانی ایجاد کنند .تست نوار عصب و عضله به افتراق آسیب شبکه بازویی از سایر علل درد و سوزش اندام فوقانی کمک قابل توجهی می کند.

  ۶-نوروپاتی محیطی

  این مطلب را حتما بخوانید :  بیماری ازگود-شلاتر

  نروپاتی محیطی به معنای آسیب یا اختلال عملکرد تمام یا تعدادی از عصبهای محیطی می باشد . عوامل متعدد و زیادی می توانند باعث نوروپاتی محیطی شوند که از بین انها دیابت ،الکل ، کمبود بعضی از ویتامینها،بعضی از داروها از جمله داروهای شیمی درمانی، مسومیت با مواد شیمایی و فلزات سنگین ، بیماریهای التهابی و خودایمن و انواع ژنتیکی را می توان نام برد. اغلب نوروپاتی ها در شروع پاها و اندامهای تحتانی را درگیر می کنند وبا پیشرفت بیماری دستها درگیر می شوند هرچند موارد خاصی از نوروپاتی ها می توانند با سوزش و گزگز دستها شروع شوند. تست نوار عصب و عضله روش تشخیصی ارزشمند و مهمی در ارزیابی و تشخیص نوروپاتی محیطی می باشد.

  ۷-کمبود ویتامینها

  همانگونه که گفته شد کمبود بعضی از ویتامینها خصوصا ویتامین ب دوازده (B12) می تواند خود را به صورت سوزش و گزگز دستها نشان دهد.

  ۸- بیماریهای دستگاه عصب
  مرکزی (CNS)

  بیماریهای سیستم عصب
  مرکزی یعنی مغز ونخاع  مانند ام اس (MS) می
  توانند باعث گزگز و بی حسی قسمتهای مختلفی از بدن از جمله دستها شوند. در اینگونه
  موارد جهت افتراق علل محیطی از علل مرکزی ، تست نوار عصب و عضله در کنار سایر
  روشهای تشخیصی کاربرد دارد.

  در پایان شایان ذکر است که تنها پزشک معالج شماست که بعد اخذ شرح کامل و معاینه بالینی دقیق ،درصورت نیاز، در راستای تشخیص و ارزیابی گزگز و سوزش دستها و اندام فوقانی شما تصمیم به تجویز تست نوار عصب و عضله می گیرد.


اگر دچار درد زیربغل چه در راست یا چپ یا هر دو شده‌اید، احتمالا در پی علت بوده‌اید. این ناخوشی دلایل متعددی دارد که ممکن است دلیل ساده‌ای همچون تراشیدن موی زیربغل تا مشکلات خطرناکی همچون لنفودم یا سرطان سینه باشد. برای اینکه علتهای درد در زیر بغل را بدانید، ما را همراهی کنید.

درد زیربغل (آگزیلاری در اصطلاح پزشکی) علل احتمالی بسیاری دارد که ممکن است از یک ناخوشی تا دردی جدی باشد. تحریک ناشی از دئودورانت، عفونت در غدد عرق، زخم‌ها، تحت فشار بودن عصب یا حتی سرطان، فقط چند تا از این دلایل هستند. درد ممکن است تنها یا همراه با جوش، ورم غدد لنفاوی یا علائم دیگر باشد. تشخیص آن اغلب با بررسی دقیق سابقه پزشکی و معاینه شروع می‌شود اما آزمایش خون و عکسبرداری هم عمدتا برای تشخیص علت و تعیین بهترین روش درمان انجام می‌شود. بنابراین حتی وقتی که درد زیربغل همراه با بزرگی غدد لنفاوی در زیربغل باشد، نمی‌توان براحتی علت اصلی آن را سرطان سینه دانست.

ساختار زیربغل

قبل از اینکه در مورد علل احتمالی درد زیربغل و چیزهایی که پزشک توصیه می‌کند، بهتر است کمی در مورد آناتومی زیر بغل و ساختاری که در زیر آن وجود دارد، چیزهایی بدانیم.

ساختار و بافت‌های موجود در زیربغل عبارتند از:

 • عضلات: عضلات زیربغل تا پشت، عضله گرد بزرگ یا ترس ماژور و عضله پشتی بزرگ یا لتیسموس دورسی (Latissimus dorsi) هستند. ماهیچه سینه‌ای بزرگ یا پکتورال ماژور از سمت قفسه سینه به این بخش وارد می‌شود. ماهیچه غرابی بازویی یا کوراکوبراکیالیس بصورت مرکزی در سراسر زیربغل و عضلات بازو از جمله نزدیک دلتوئید، ماهیچه سه سر بزرگ و دو سر بزرگ قرار گرفته است.
 • عروق خونی: سیاه رگ‌ها و سرخرگ‌ها در کل این ناحیه وظیفه گردش خون را بر عهده دارند.
 • اعصاب: شبکه بازویی (براکیال پلکسوس) فقط بالای زیربغل است و عصب مدیان، اولنار، شعاعی و عضلانی، همگی از این ناحیه رد می‌شوند.
 • غدد عرق: بسیاری از غدد عرق در زیر بازو قرار دارند که مسئول بوی معمول زیربغل هستند نه عفونت‌های غیر معمول در این ناحیه.
 • غدد لنفاوی: ۲۰ تا ۴۰ غده لنفاوی زیر بغل در این ناحیه وجود دارد. این غدد به نوبه خود، لنف تخلیه شده عروق را در بازو، سینه و بخشی از گردن، قفسه سینه و بالای شکم را دریافت می‌کند.
 • استخوان: در زیر بغل بالای دنده‌ها و فقط بالای زیر بغل، سر هومروس (استخوان بالایی بازو) است که به تیغه شانه متصل می‌شود.
 • پوست: چند بیماری پوستی وجود دارد که ممکن است بر لایه‌های مختلف پوست اثر بگذارد. داخل این لایه‌ها، فولیکول‌های مو، غدد عرق، چربی، بافت پیوندی و غیره وجود دارد.

زیربغل نسبت به بسیاری از بخش‌های گرمتر است (یکی از دلایلی که دمای بدن را در زیربغل می‌گرفتند، همین موضوع بوده است) که همراه با بافت‌های همپوشانی کرده با آن، وقتی بازوها افتاده باشند، این محل را به جایی برای بروز عفونت‌ها تبدیل می‌کند.

علل درد زیربغل

درد زیربغل علل مختلفی دارد. ممکن است درد مستقیما ایجاد شده باشد اما بیماری‌هایی موجود در ساختار داخل و نزدیک زیربغل هم می‌توانند درد منتشر شده (دردی که از بخش دیگری از بدن نشات می‌گیرد اما در جای دیگری احساس می‌شود) از نواحی دورتر باشد. بعضی از این علل ممکن است تنها در یک زربغل ایجاد درد کنند در حالی که بعضی از آنها (مثل بزرگ شدن غدد لنفاوی به علت عفونت ویروسی) ممکن است موجب درد در هر دو سمت شود.

کشیدگی عضله

عضلات زیربغل جزو عضلات پر استفاده و مستعد کشیدگی هستند بخصوص با فعالیت‌هایی همچون بالا بردن، کشیدن، پرت کردن یا هل دادن. فعالیت‌هایی همچون بالا بردن وزنه و ورزش (مثل بیسبال) ممکن است موجب کشیدگی و پیچ خوردگی شود. فشار موضعی روی عضلات و سایر ساختارهای زیربغل همانند استفاده از عصای زیربغل (برای موارد شکستگی پا) هم می‌تواند موجب درد شدید زیربغل شود.

عضله بزرگ سینه‌ای بوسیله ورزش کردن یا بلند کردن وزنه صدمه می‌بیند. ماهیچه غرابی بازویی از طریق ورزشهای پرتابی همانند بیسبال یا ورزش‌های دیگری همچون تنیس صدمه می‌بیند.

علائم کشیدگی عضله به اینکه چقدر کشیدگی عضله جدی باشد، بستگی دارد. این علائم عبارتند از:

 • درد یا ناراحتی پس از حرکت که عضله را می‌کشد.
 • قرمزی یا کبودی
 • پیچ خوردگی یا گرفتگی عضله
 • ورم

در مورد کشیدگی‌های ملایم، پزشکان به شما توصیه می‌کنند که عضله را استراحت دهید و از فعالیت‌هایی که موجب درد شده‌اند، خودداری کنید. همچنین می‌توانید روی ناحیه صدمه دیده، یخ بگذارید و داروی مسکن استفاده کنید تا درد و ورم کاهش یابد. اگر علائم بدتر شدند یا در طی چند هفته بهبود پیدا نکردند، به پزشک مراجعه کنید.

حساسیت و آلرژی

دئودورانت، عطرها، لوسیون‌ها و شامپو‌های بدن رایج‌ترین تحریک کننده‌های پوست هستند. اگر حساسیت پوستی یا مشکلات پوستی مشخص دارید، هر یک از این وسیال می‌تواند یک عامل تحریک باشد و ممکن است موجب درد شود. سایر علائم مرتبط با تحریک پوست یا مواد حساسیت‌زا عبارتند از:

 • التهاب
 • قرمزی
 • جوش
 • ورم
 • خارش
 • گرما

اگر واکنش آلرژیک ناشی از استفاده از یک ماده آرایشی یا دئودورانت دارید، استفاده از آن را فورا متوقف کنید و برای جلوگیری از علائم جدی‌تر به پزشک مراجعه کنید. برخی از موادی که باعث حساسیت می‌شوند از قرار زیر هستند:

 • پودر رختشویی
 • نرم کننده پارچه
 • صابون
 • دئودورانت
 • عطر
 • کرم ریش تراشی
 • کرم مرطوب کنده یا لوسیون

این محصولات ممکن است حاوی مواد شیمیایی یا معطری باشند که پوست را تحریک می‌کند. کسی که به حساسیت پوستی خود نسبت به برخی موادف مشکوک است باید محصولاتی را که در طول روز استفاده می‌کند، یادداشت کند و آنها را به متخصص پوست گزارش دهد. تست آلرژی ممکن است به پیدا کردن محصول تحریک کننده کمک کند.

تراشیدن زیربغلدرد زیربغل

تراشیدن موی زیربغل به طور نامناسب یا غیرموثر هم موجب درد زیربغل می‌شود. استفاده از تیغ‌های کهنه یا کثیف می‌تواند خطر عفونت را افزایش داده و منجر به ملتهب شدن فولیکول‌های مو شود. در نتیجه ممکن است متوجه جوش‌های دردناک کوچک یا موی زیرپوستی شوید. برای جلوگیری از بروز ناراحتی، همیشه موقع تراشیدن مو از یک تیغه تمیز و تیز استفاده کنید. همجنین توجه کنید که پوست‌تان مرطوب بشاد تا از خشکی زیاد و تحریک ناشی از کنده شدن پوست، جلوگیری شود.

عفونت‌های پوستی عامل درد زیربغل

عفونت پوست زیربغل ممکن است موجب ناراحتی و درد شود. باکتری‌ها در جاهای گرم و مرطوب همچون زیربغل به دام می‌افتند. رشد زیاد باکتری‌ها در این ناحیه ممکن است منجر به عفونت شود که موجب قرمزی، ورم و درد در بین سایر علائم می‌شود. سایر انواع عفونت همانند عفونت‌های قارچی به علت کرم حلقوی یا مخمر نیز ممکن است موجب دردی مشابه و تحریک در این ناحیه شود.

عفونت ملایم در صورتی که شخص این ناحیه را تمیز و خشک نگه دارد، می‌بایست بدون درمان از بین برود. البته ممکن است پزشک استفاده از کرم‌های آنتی بیوتیک یا داروها را برای درمان موارد شدیدتر، توصیه کند.

هیدرادنیت

هیدرادنیت یک بیماری مزمن است که موجب علائمی مشابه با آکنه شدید می‌شود. هیدرادنیتیس به علت فولیکول‌های مو و غدد بسته بروز می‌کند. این مورد در نواحی مثل زیربغل که پوست به همدیگر ساییده می‌شود، شایع است. هیدرادنیتیس می‌تواند منجر به کیست‌ها یا دمل‌های چندگانه شود که در این ناحیه بروز می‌کند. به منظور از بین بردن این‌ها، پزشک احتمالا دچار درد و ناراحتی خواهد شد. پزشکان می‌توانند هیدرادنیتیس را با داروهای ضد التهاب درمان کنند. بعضی از موارد ممکن است لازم به جراحی باشد.

ویروس واریسلا زوستر (عامل زونا و آبله مرغان)

ویروس واریسلا زوستر موجب آبله مرغان و زونا می‌شود. در هر دو بیماری موجب جوش‌هایی در زیربغل می‌شود اگر چه آبله مرغان معمولا روی صورت، پشت و قفسه سینه می‌شود. جوش‌های زونا معمولا به صورت یک نوار روی یک سمت صورت یا بدن، سمت چپ یا راست می‌شود. شخصی با زونا ممکن است این علائم را هم تجربه کند:

 • تب
 • سردرد
 • لرز
 • ناراحتی

ممکن است بیمار قبل از مشاهده و بروز جوش دچار درد و سوزن سوزن شدن در این ناحیه شود. پزشک داروهای ضد ویروسی را تجویز می‌کند تا فرایند درمان را تسریع کند و داروهای مسکن نیز به کاهش علائم کم می‌کنند.

اینترتریگو

اصطکاک و رطوبت در چین خوردگی‌های پوست می‌تواند منجر به نوعی التهاب به نام اینترتریگو شود. اینترتریگو منجر به قرمزی، درد و سوزش می‌شود و حتی ممکن است موجب ایجاد بوی ناخوشایند شود. در صورت درمان نشدن، عفونت‌های ثانویه باکتریایی یا قارچی ایجاد می‌شود که باعث درد بیشتر می‌شود. کاندیدا نوعی مخمر است که می‌تواند باعث ایجاد اینترتریگو شود. این عامل پوست را قرمز می‌کند و باعث ایجاد پلاک سفید می‌شود.

فشردگی عصب و درد زیربغل

فشردگی هر نوع عصب درزیربغل یا همان عصب باریکش معمولا موجب درد زیربغل می‌شود. که اغلب به صورت سوزش بروز می‌کند. این عارضه ممکن است همراه با سوزن سوزشن شدن یا بی حسی در دست یا بازو یا ضعف شود. فشردگی عصب ممکن است به علت صدمه ناشی از فشار روی عصب در نتیجه تومور یا ورم باشد. یک نوع سرطان ریه، تومورهای پانکوست معمولا موجب درد در زیربغل می‌شود. این وضعیت می‌تواند همراه با ورم صورت، گردن یا بالای بازو باشد و براحتی با عکس رادیولوژی مشخص می‌شود.

کیست‌ها

این کیست‌ها به هنگامی که بدن مایعات را در زیربغل تجمع دهد، موجب ورم و درد می‌شود. کیست‌ها ممکن است عفونی باشند بخصوص باکتری‌های استافیلوکوکوس که معمولا روی پوست زندگی می‌کنند.

لیپومادرد زیربغل

لیپوما یک توده بافت چربی است که مثل لاستیک حس می‌شود. شخصی که این توده را دارد می‌تواند آن را در زیر پوست حرکت دهد. اکثر لیپوماها غیر سرطانی هستند و موجب درد نمی‌شوند. البته لیپوماهایی که به سرعت رشد می‌کنند می‌توانند موجب درد بوسیله ایجاد فشار روی اعصاب یا عروق خونی شوند. در صورتی که متوجه چنین چیزی شدید، باید به دنبال درمان باشید.

دیابت

دیابت می‌تواند نوروپاتی یا صدمه عصبی را بیشتر کند که موجب درد سوزناک در بخش مبتلا شود. نوروپاتی دیابتی ممکن است در افرادی که مدت طولانی بیماری دارند اما درمان نکردند، به وجود آید.

درد زیربغل ناشی از پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خودایمن است که منجر به رشد بیش از اندازه سلول‌های پوستی می‌شود. تجمع سلول‌های پوست، لکه‌هایی به نام پلاک را تشکیل می‌دهد. این پلاک‌ها می‌توانند موجب علائمی همچون خارش و درد شوند. پلاک پسوریازیس ممکن است هر جای بدن بوجود آید حتی زیربغل. بعضی از اشکال پسوریازیس در این ناحیه شایع‌تر هستند مثل پسوریازیس اینورس. درمان پسوریازیس معمولا شامل داروهای خوراکی و موضعی برای کنترل علائم است.

بیماری عروق محیطی

بیماری عروق محیطی، باریک شدن عروق کوچکتر در بازوها و ساق پا است. این عارضه موجب اکسیژن گیری کمتری عضلات و اندام‌های بدن از خون می‌شود. کمبود اکسیژن به عضلات صدمه می‌زند. اگر دچار بیماری تنگی عروق محیطی در یک یا هر دو دست هستید، ممکن است که احساس درد زیربغل هم داشته باشید.

بیماری قلبی

ما معمولا وقتی به بیماری قلبی فکر می‌کنیم، تصورمان در مورد درد، درد قفسه سینه است اما علائم بیماری عروق کرونر بخصوص بیماری قلبی در زنان، می تواند بسیار نامعمول و مبهم باشد و ممکن است فقط شامل علائم درد زیر بغل باشد. درد معمولا خسته کننده و دردناک است و ممکن است همراه با ناراحتی در پشت یا فک، تهوع و این احساس کلی که مشکلی وجود دارد، باشد.

درد زیربغل مربوط به قاعدگی

بسیاری از زنان قبل و هنگام پریود دچار درد سینه می‌شوند که ممکن است در زیربغل هم منتشر شود اما بعضی هم ممکن است این ناراحتی را فقط در زیربغل حس کنند.

آنژینعلل درد زیربغل

آنژین به علت کمبود خون پر اکسیژن به قلب رخ می‌دهد. این عارضه به این دلیل رخ می‌دهد که یکی از عروق منتهی به قلب باریک یا بسته شده است. آنژین معمولا موجب درد و ناراحتی قفسه سینه می‌شود که گاهی اوقات شدید است اما ممکن است موجب فشار و درد در نواحی دیگر هم شود از جمله:

 • زیربغل
 • شانه‌ها
 • پشت
 • گردن
 • فک

بعضی از افراد ممکن است حسی شبیه به سوهاضمه و نفخ داشته باشند. آنژین یکی از علائم بیماری قلبی زمینه‌ای مثل بیماری عروق قلبی است که می‌تواند منجر به حمله قلبی شود. چندین نوع آنژین وجود دارد. هر کسی که به داشتن آنژین مشکوک است باید به پزشک مراجعه کند.

ریفلاکس اسید و درد زیربغل

ریفلاکس اسید گاهی اوقات می‌تواند منجر به دردی شود که فقط در زیربغل احساس شود.

بزرگی و ورم غدد لنفاوی

درد زیربغل ممکن است همراه با ورم گره‌های لنفاوی باشد که اوایل ممکن است هیچ توده یا ورم قابل ملاحظه‌ای وجود نداشته باشد. گره‌های لنفاوی در زیربغل (آگزیلا) ممکن است به چندین علت بزرگ شوند که برخی از این دلایل موجب بزرگ شدن در یک طرف (لنفادنوپاتی یک طرفه زیربغل)، و سایر آنها بر هر دو زیربغل موثر است. علل احتمالی بزرگ شدن گره‌های لنفاوی عبارتند از:

 • عفونت‌ها: عفونت‌های ویروسی همچون مونونوکلئوز و HIV، عفونت‌های باکتریایی همچون بیماری خراش گربه، سیفلیس، توبرسلوز و بیماری انگلی همجون توکسوپلاسموز ممکن است منجر به حساسیت و بزرگی گره‌های زیربغل (لنفپادنیت) می‌شود. عفونت‌ها در سینه (ماستیت)، دست، بازو، گردن و بخش‌هایی از قفسه سینه و بالای شکم هم ممکن است گره‌های لنفاوی در زیربغل می‌شوند که موجب درد و ورم می‌شود.
 • بیماری خودایمن: بیماری‌هایی همچون آرتریت روماتوئید و لوپوس ممکن است منجر به بزرگ شدن دردناک غدد لنفاوی در زیربغل می‌شود.
 • سرطان: چندین سرطان وجود دارد که می‌تواند به گره‌های لنفی زیربغل گسترش یابد. لنفوم‌هایی همچون لنفوم هوچکین ممکن است در این گره‌های لنفاوی شروع شود. در حالی که بسیاری از افراد با گسترش سرطان به عنوان یکی از علل متاستاز غده لنف آشنا هستند، اکثر سرطان‌ها ممکن است تا این گره‌ها پخش شوند از جمله سرطان ریه و ملانوما. در بعضی موارد بزرگی و درد غده لنف در یک زیربغل ممکن است اولین نشانه سرطان باشد. بزرگی غدد لنفاوی ناشی از عفونت حساس، نرم و متحرک است در مقابل آنهایی که ناشی از سرطان هستند، غیر حساس، ثابت و نرم هستند اما استثنائات بسیاری هم وجود دارد.

سرطان

در مواردی نادر درد زیربغل به خصوص زیربغل چپ که از بین نمی‌رود ممکن است یکی از علائم رشد سرطانی از جمله سرطان سینه باشد. سرطان می تواند موجب غدد لنفاوی زیربفل به طور دردناکی متورم شوند. ممکن است شخص متوجه توده‌ای زیر بازو یا زیربغل خود شود که موجب درد و ناراحتی مستمر می‌شود. درد زیربغل نیز ممکن است ناشی از یک نوع خاص درمان سرطان مثل برداشتن غده لنفاوی یا ماستکتومی باشد. هر کسی که متوجه ترشحات بافت یا توده‌هایی در قفسه سینه یا بافت پستان شود باید به دنبال مراقبت‌های درمانی باشد. گزینه‌های درمان برای سرطان بستگی به مرحله آن دارد که منظور میزان گسترش آن است. در کل مراحل اولیه، درمان ساده‌تر است.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟درد زیربغل

در صورتی که درد زیربغل شدید باشد یا در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. بیماری‌های جزئی همچون سرماخوردگی، درد عضله و عفونت‌های باکتریایی شایع ترین دلایل برای درد در این ناحیه هستند. البته وقتی درد زیربغل همراه با توده و زخم در این ناحیه باشد ممکن است نشان دهنده عفونت‌های جدی یا بیماری ایمنی باشد. مشکلات سلامتی جدی هم ا گر چه نادر هستند اما احتمال دارد که علت درد زیربغل باشند. اینها عبارتند از:

 • سرطان
 • توبرسلوز
 • بعضی از عفونت‌های آمیزشی بخصوص سیفلیس
 • تب خراش گربه که ممکن است به علت عفونت باکتریایی ناشی از خراش یا گاز گربه باشد.
 • HIV که می‌تواند موجب طیفی از عفونت‌های خطرناک به علت کاهش فعالیت سیستم ایمنی شود.

علائمی که نشان دهنده ضرورت مراجعه به پزشک هستند عبارتند از:

 • ورم در غدد لنفاوی که بیش از ۱ تا ۲ هفته طول بکشد و علت آن را ندانید.
 • درد شدید زیربغل یا غدد لنفاوی که نسبت به لمس حساس است.
 • ورم یا غدد لنفاوی چندگانه در بدن از جمله ران، سر و گردن
 • تب و تعریق شبانه
 • توده‌های سفت در ناحیه زیربغل یا غدد لنفاوی
 • مشکلات بلع و تنفس
 • کاهش وزن بدون علت
 • یبوست یا حرکات روده شدید
 • خستگی مداوم بدون علت

در برخی افراد بخصوص آنهایی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، غدد لنفاوی ممکن است موجب عفونت و نیاز به مداخله پزشکی می‌شوند.

خطرات بهداشتی ملایم تا شدید بدون درمان عبارتند از:

 • آبسه: وقتی غده لنفاوی بیش از اندازه کار کند، سلول‌های مهاجم، سلول‌های ایمنی و بافت‌های مرده می‌توانند رسوب کنند. این به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا یک توده چرکی را تشکیل دهند. آبسه‌ها می‌توانند خیلی دردناک باشند و ممکن است لازم به درمان با آنتی بیوتیک‌ها و تخلیه باشد.
 • باکتریمی یا عفونت خون: عفونت باکتریایی درمان نشده بخصوص آنهایی که در گره‌های لنفاوی هستند می‌توانند به جریان خون رفته موجب سپسیس شوند. سپسیس می‌تواند کشنده باشد و نیازمند درمان فوری است. در صورت انجام ندادن درمان مناسب، سپسیس می‌تواند منجر به نارسایی اندام و حتی کشنده باشد.

افرادی که متوجه این علائم به همراه درد زیربغل شوند باید فورا به دنبال درمان باشند.

سوالاتی که پزشک از شما خواهد پرسید؟

پزشک یک سری سوال از شما خواهد پرسید که ممکن است به تعیین منبع درد کمک کند. این سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • کیفیت درد: آیا درد تیز است یا خسته کننده و دردناک است؟ آیا احساس سوزن سوزن دارید یا سوزش یا خارش؟
 • مدت: چه موقع درد شروع شد؟ ثابت است یا با فاصله؟ آیا دارد بدتر می‌شود؟
 • شدت درد: شدت درد روی مقیاس درد ۱ تا ۱۰، چقدر شدید است؟ ۱ یعنی خیلی کم و ۱۰ بدترین حالت درد است، کدام یک را فکر می‌کنید درست است؟
 • چه علائم دیگری دارید؟ به عنوان مثال، تب یا لرز، تعریق شبانه، درد سایر نقاط، یا غدد لنفاوی متورم در جاهای دیگر، دارید؟
 • ایا جوش، قرمزی یا هر نوع تغییر دیگری در زیربغل دارید؟
 • آیا خراش یا بریدگی روی دست یا بازویتان دارید؟
 • آیا اخیرا هر نوع جراحتی داشته‌اید؟
 • دئودورانت، لوسیون، شامپو بدن یا پودر رختشویی جدید استفاده کرده‌اید؟
 • اگر زن هستید، آخرین بار چه موقع ماموگرافی داشته‌اید؟ آیا سابقه خانوادگی سرطان سینه داشته‌اید؟ متوجه توده‌ای موقع معاینه شدید؟
 • درد زیربغل تا چه حد با زندگی روزمره شما تداخل دارد؟

تشخیص

برای اینکه تشخیص علت درد زیربغل به طور مناسب انجام گیرد و مطمئن شوید که هیچ چیز از نظر دور نیفتاده است، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک یک سابقه دقیق از جمله پرسیدن سوالات بالا را از شما، انجام خواهد داد. وی بعد معاینه جسمانی را انجام خواهد داد. این کار شامل توجه به قرمزی، بثورات، توده یا غدد لنفاوی بزرگ شده در زیربغل است.

همچنین نواحی اطراف زیربغل همانند سر و گردن، بازو و قفسه سینه نیز معاینه خواهند شد، معاینه نورولوژیگی با تمرکز بر فشردگی عصب و انجام معاینه دقیقه سینه (حتی اگر مرد باشید چون مردان هم ممکن است سرطان سینه بگیرند)، انجام می‌گیرد.

تست آزمایشگاهی

اگر علائم عفونت (عفونت موضعی یا عفونت تمام بدن که می‌تواند موجب بزرگی غدد لنفاوی شود)، که ممکن است آزمایش خون کامل (CBC)، تجویز شود.

عکسبرداری

در صورتی که سابقه سرطان داشته باشید، ممکن است عکسبرداری هم انجام شود. این آزمون تصویربرداری می‌تواند شامل سونوگرافی، سی تی اسکن، MRI یا اسکن PET؛ باشد. ماموگرافی هم توصیه می‌شود. ( اگر سابقه خانوادگی شدید در مورد سرطان سینه یا سینه‌های خیلی سفت دارید، MRI سینه توصیه می‌شود).

جراحی

آزمون‌های تصویربرداری معمولا علت احتمالی را تشخیص خواهد داد اما در صورت مشکوک شدن به سرطان، نمونه برداری تشخیص را دقیق‌تر می‌کند. اگر جوش بزرگ یا آبسه دارید، برش یا تخلیه چرک ممکن است انجام گیرد. علاوه بر این، توجه به مراقبت‌های درمانی مناسب برای هر یک از علت‌های گفته شده در بالا موجب کاهش مشکلات سلامتی یا پیشگیری از بدتر شدن بیماری می‌شود.

درمان خانگی و پیشگیری از درد زیربغل

برای تسکین یا پیشگیری از درد زیربغل باید این کارها را انجام دهید:

 • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد عضلانی
 • داروهای ضد التهاب بدون نسخه مثل ایبوپروفن. این داروها ممکن است برای کاهش التهاب و درد مفید باشند.
 • انجام ماساژ، این کار به تقویت گردش خون و کاهش ورم کمک می‌کند.
 • استفاده از کمپرس گرم چون ورم غده لنف را کاهش داده و درد را کاهش می‌دهد.
 • استفاده از استروئیدهای موضعی یا کرمهای موضعی یا ضد قارچی برای درمان بیماری پوستی زمینه‌ای که موجب دردزیربغل می‌شود.
 • استفاده از مرطوب کننده‌ها. این ماده به پیشگیری از خشکی و مشکلات پوستی مربوط کمک می‌کند. باید از ترکیباتی استفاده کنید حاوی گلیسرین یا سایر مرطوب کننده ها باشند که رطوبت را به داخل پوست جذب می‌کنند.
 • زیربغل را تمیز نگه دارید تا از عفونت جلوگیری شود.
 • از شوینده‌های بدن، صابون و پاک کننده‌هایی که حاوی مواد آلرژن یا تحریک کننده هستند، خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض آب و یا آب و هوای داغ خودداری کنید. این کار به پیشگیری از رطوبت زیاد و گرما در زیربغل‌ها جلوگیری می‌کند.
 • با آب ولرم حمام کنید و دوش سریع بگیرید
 • لباس گشاد بپوشید چون این کار از سایش جلوگیری می‌کند
 • از استفاده مشترک از وسایل یا محصولات بهداشتی خودداری کنید. این کار خطر عفونت باکتریایی را به حداقل می‌رساند.

درمان

درمان درد زیربغل بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد. اگر پزشک به عفونت یا بیماری مشکوک شود تقریبا همیشه استراحت را پیشنهاد می‌دهد. درد زیربغل در صورتی که به دلیل سرطان یا درمان‌های ناشی از آن باشد نیازمند داروهای ضد التهاب و درد است. کنترل فعالیت سیستم ایمنی همانند لوپوس و آرتریت روماتوئید اغلب به کاهش درد زیربغل کمک می‌کند.

درمان زونا شامل استفاده از داروهای ضد ویروس همانند آسایکلوویر (زوویراکس)، والاسایکلوویر (والترکس) و فامسیکلوویر (فامویر) برای قفل کردن ویروس و تحت کنترل نگه داشتن علائم است. اگر درد خیلی شدید باشد، کرم کپسایسین یا داروهای بی حس کننده همانند لیدوکائین نیز ممکن است لازم باشند.

هیدرادنیت سوپوراتیوا با آنتی بیوتیک و داروهای ضد آکنه درمان می‌شود. اگر بیماری به درمان پاسخ ندهد، جراحی لازم است. درمان برای غدد لنفاوی متورم بستگی به علت آن دارد. عفونت باکتریایی نیازمند آنتی بیوتیک هستند در حالی که عفونت ویروسی برای درمان شدن نیاز به زمان دارد. گاهی اوقات گذاشتن یک حوله گرم و مرطوب ممکن است درد را کاهش دهد.

درمان سرطان سینه

اگر درد زیربغل، علامت سرطان سینه باشد، پس درمان هم شامل جراحی برای برداشتن تومور یا غدد لنفاوی تحت تاثیر، شیمی درمانی یا پرتودرمانی است.

 • جراحی حفظ سینه (به نام لومپکتومی)، سرطان را برداشته و تا حد امکان سینه را به حالت طبیعی نگه می‌دارد. پزشکان همچنین برخی از غدد لنفاوی و بافت سالم را برمی‌دارند. وقتی این نوع جراحی کارآمد نباشد، پزشکان کل بافت سینه (ماستکتومی) را بر می‌دارند.
 • هورمون درمانی پس از جراحی برای کاهش شانس برگشت سرطان، انجام می‌شود. برای تومورهای بزرگتر، تومورهایی که سریع رشد می‌کنند یا آنهایی که ویژگی‌های خاصی دارند، پزشک داروهای ضد سرطان (شیمی درمانی) را توصیه می‌کند.
 • پرتودرمانی با استفاده از اشعه‌های با انرژی بالا برای تخریب سلول‌های سرطانی، کاهش شانس بازگشت سرطان و کمک به زندگی طولانی‌تر است.

خلاصه بحث درد زیربغل

چندین علت ممکن برای درد زیربغل وجود دارد و بسیاری از افراد به سرطان سینه فکر می‌کنند بخصوص اگر غده لنفاوی بزرگ شده باشد، در حالی که علل شایع آن کشش عضلانی یا تحریک ناشی از دئودورانت و سایر محصولات بهداشتی است. درد زیر بغل گاهی اوقات می‌تواند نشانه یک مشکل جدی‌تر باشد و لازم است که به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق بدهد و درمان مناسب را برای شما تجویز کند.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منابع:

medicalnewstoday

verywellhealth

healthline

webmd


برنا/ در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعاليت بدني بيشتر مي شود و بالعکس با استراحت تقليل پيدا کرده و بهبود مي يابد، مي بايست سريعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زيرا اين درد مي تواند نشانه بيماري قلبي باشد. به خصوص اگر احساس درد عميق بوده و دست دچار بي حسي شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالي که شما استراحت مي کنيد، مثلاً هنگام تماشاي تلويزيون مي تواند مرتبط با شرايطي چون تپش قلب باشد و در نهايت اگر درد دست چپ با علايمي چون درد در ناحيه قفسه سينه، تهوع، استفراغ، گيجي، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غير طبيعي، نفخ شکم، سرفه و خس خس سينه همراه باشد، سريعا به پزشک مراجعه کنيد.

علت درد دست چپ چيست؟

عوامل متعددي از جمله گرفتگي عضله تا حمله شديد قلبي مي تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعيين اينکه آيا درد دست چپ به واسطه ي عوامل بي اهميت است يا عامل جدي ديگر، کار ساده اي نيست، چندين ويژگي مي تواند به ما در تشخيص تمييز دادن ارتباط درد دست چپ با بيماري قلبي کمک کند.

۱- عضله
آسيب به بافت هاي عضله هنگام انجام فعاليت هاي ورزشي نيز مي تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت هاي عضلاني از يک کشيدگي يا رگ به رگ شدن ساده تا حتي پارگي عضله گسترده باشد. علايم آسيب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحي آسيب ديده مي باشد. گرفتگي عضله با استفاده از معاينه فيزيکي توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداري) تشخيص داده مي شود. آسيب به عضلات با استراحت و جراحي درمان مي گردد.

۲- درد مستمر
اگر احساس درد در دست چپ براي مدت طولاني تداوم داشته باشد، احتمال اينکه اين درد ناشي از بيماري هاي قلبي باشد بسيار اندک است. شرايطي مانند التهاب تاندون هاي مچ دست ( ماهيچه هاي کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) مي توانند براي ماه ها و حتي سال ها ادامه پيدا کند و همين امر احتمال اينکه دردي که براي مدت طولاني ادامه مي يابد مرتبط با بيماري هاي قلبي باشد را بسيار کم مي کند.

از طرف ديگر احتمال بسيار اندکي وجود دارد که دردهاي شديدي که به سرعت تقليل و بهبود پيدا مي کنند به بيماري هاي قلبي مرتبط باشند؛ به ويژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهاني دست و گردن دچار اين درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ
در موارد بسيار اندکي، احساس درد دست چپ و يا تير کشيدن دست چپ که در اثر حرکت و يا کشش نواحي دردناک بيشتر مي شود، به بيماري هاي قلبي مرتبط است. فعاليت هاي ساده مانند بلند کردن وزنه و يا حرکت دادن مبلمان مي تواند منجر به گرفتگي يا تورم در مفاصل و يا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با اين نوع از صدمات اغلب در اثر يک فشار ناگهاني و شديد توسط پزشک در نواحي مورد معاينه مجددا بروز مي کند. به علاوه درد دست چپ گاها مي تواند ناشي از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اينصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز مي يابد. احساس درد دست چپ که ناشي از بيماري هاي قلبي باشد، عموما با حرکت دست شدت نمي يابد.

۴- حمله قلبي
احساس درد دست چپ و زير بغل در حين انجام فعاليت بدني و ورزش مي تواند نشانه حمله قلبي باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبي، بالا رفتن فشار خون حين فعاليت بدني مي تواند منجر به حمله قلبي شود. احساس درد دست چپ که ناشي از حمله قلبي باشد، به ناحيه پشت قفسه سينه و نيز به فک انتشار مي يابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحيه قفسه سينه و استفراغ از ديگر علايمي هستند که هنگام بروز حملات قلبي اتفاق مي افتد.

حمله قلبي با استفاده از نوار قلب ، اکوي قلب ، آزمايش خون، سنجش ميزان استرس، آنژيوگرام ، آم آر آي، توموگرافي و اسکن (عکسبرداري) قفسه سينه تشخيص داده مي شود. حملات قلبي مي تواند با تجويز داروهايي مانند داروهاي رقيق کننده خون، نيتروگليسيرين و يا داروهايي که براي مهار تپش قلب و برطرف سازي آنژين صدري و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخي از موارد براي درمان فردي که دچار حله قلبي شده، انجام جراحي ضروري است.

۵- عصب
درد دست چپ عصبي مي تواند ناشي از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب اين نوع از مشکلات خود را از طريق بروز درد در نواحي نزديک به عصب تحت فشار نشان مي دهند و عموما درد در مسير عصب، پخش و منتشر مي شوند. ضعف عضله و بي حسي نيز در اثر تحت فشار بودن عصب روي مي دهد.

با استفاده از MRI و الکتروميوگرافي مي توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را مي توان از طريق تزريق داروهاي کورتيکواستروئيد ( هورمون هايي که از غده فوق کليه ترشح ميشوند) ، مسکن، فيزيوتراپي و در صورت لزوم جراحي درمان کرد.

۶- رباط
احساس درد کتف چپ در حين ورزش مي تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و يا شانه باشد. در اين شرايط کشيدن رباط در حين حرکت منجر به بروز درد مي گردد و ممکن است تورم نيز در اين نواحي مشاهده شود. پزشک از طريق معاينه بدني، عکسبرداري (اسکن) و ام آر آي اين مشکل را تشخيص مي دهد. درمان آسيب به رباط، عدم تحرک، جراحي و يا تلفيقي از هر دو مي باشد.

آيا درد معده به دست چپ ميزند؟

يکي از مواردي که در تشخيص افتراقي در بيماري هاي قلبي قرار مي گيرد دردهاي مربوط به ناحيه معده و مري است. گاهي اوقات درد معده در نواحي سينه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتي گاهي دردهاي ناشي از مشکلات گوارشي در کتف و يا دست احساس مي شود و مي تواند علائمي مانند دردهاي قلبي را ايجاد کند.

اما نکته مهم اين است که اگر فرد استنباط کند که دردهايي مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشي از مشکلات معده است، بايد اين مساله را در نظر بگيرد که احتمال منشا درد قلبي در چنين شرايطي نيز وجود دارد.

پس اگر دچار چنين دردهايي شديد، در مرحله ي اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنيد تا خيالتان از اين بابت راحت باشد.


ما را در کانال «آخرين خبر» دنبال کنيد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا