پزشکی

علت درد سیاتیک بعد از عمل دیسک کمر

دردهای سیاتیک همیشه با درمان‌های غیر جراحی قابل درمان نیستند. در مواردی بیمار نیاز به عمل جراحی دارد تا بتواند فشار را از عصب سیاتیک برداشته و خود را از درد رها کند. از آنجا که این دردها در مواردی بسیار شدید بوده و بیمار را از پا می‌اندازد، جراحی سیاتیک تأثیر زیادی در بازگشت بیمار به زندگی عادی دارد. در این مقاله  به بررسی عمل سیاتیک پرداخته‌ایم. تا پایان آن با ما همراه باشید. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات در مورد عمل بسته کمر به سایت بهامین عطار مراجعه کنید.

چه زمانی نیاز به عمل رگ سیاتیک است؟

اکثر بیمارانی که به مشکل سیاتیک دچار هستند، معمولاً به درمان‌های غیرجراحی پاسخ می‌دهند. این درمان‌ها شامل مصرف دارو و فیزیوتراپی شده و در موارد زیادی می‌توانند علائم ناشی از فشردگی سیاتیک را کنترل کنند؛ به همین دلیل کمتر به عمل جراحی سیاتیک نیاز پیدا می‌شود. با این حال وجود برخی علائم باعث می‌شود انجام جراحی رگ سیاتیک لازم شود. این علائم شامل موارد زیر است:

 • بی‌اختیاری در کنترل ادرار و مدفوع: هرچند خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد اما ممکن است در اثر فشردگی نخاع یا سندرم کودا اکوینا، بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را به‌ درستی کنترل کند.
 • تنگی کانال نخاعی: در مواردی ممکن است پزشک تشخیص دهد بهترین راه درمان تنگی کانال نخاعی بیمار، انجام عمل جراحی است.
 • اختلال در سیستم عصبی: برخی علائم مثل احساس ضعف شدید در پاها نشانه بروز اختلال در سیستم عصبی در اثر فشار بر عصب سیاتیک هستند. چنین مواردی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند.
 • تشدید علائم: در مواردی که علائم بیماری روزبه‌روز شدیدتر شده و درمان‌های غیرجراحی پاسخ ندهند، ممکن است پزشک انجام عمل جراحی سیاتیک را تجویز کند. انواع مختلفی از عمل جراحی سیاتیک وجود دارد که پزشک یکی از آنها را به شما توصیه خواهد کرد. روش جراحی بر اساس علت بروز آسیب برای شما در نظر گرفته می‌شود، پزشک باید به طور کامل فرایند آن را برای شما توضیح دهد. در صورتی‌که هرگونه سؤالی در مورد جراحی داشتید باید در این مرحله از پزشک خود بپرسید.

شاید برای خیلی از افراد سوال شود که آیا سیاتیک باعث فلج شدن می شود؟ و تصمیم خود را بر انجام عمل جراحی رگ سیاتیک منوط به این پاسخ نمایند. در این خصوص باید گفت عصب سیاتیک در اثر التهاب درد می گیرد، در برخی موارد، عدم توجه به آن و بدتر شدن درد آن در طول زمان می تواند منجر به فلج شدن فرد گردد.

فراموش نکنید که تصمیم‌گیرنده نهایی درمورد انجام عمل جراحی سیاتیک خود بیمار است. ممکن است شما ترجیح دهید قبل از عمل نظر یک متخصص دیگر را هم بپرسید. درد سیاتیک در اغلب موارد پس از مدتی خودبه‌خود برطرف می‌شود. در مواردی هم که درد از بین نمی‌رود، معمولاً با درمان‌های محافظه‌کارانه کنترل می‌شوند. این درمان‌ها بسته به علت ایجاد بیماری، شامل مواردی مثل کمپرس سردوگرم، مصرف داروهای ضد درد، تزریق استروئیدها و فیزیوتراپی می‌شود. اما به هرحال در برخی موارد هم ممکن است این روش‌های محافظه‌کارانه پاسخی ندهند.


خدمات عمل آرتروسکوپی و درمان آسیب های ورزشی


انواع جراحی رگ سیاتیک

جراحی سیاتیک به منظور برداشتن فشار از عصب سیاتیک و درمان سیاتیک برای همیشه انجام می‌شود. برای عمل سیاتیک پای چپ یا پای راست باید گفت این جراحی انواع مختلفی دارد که رایج‌ترین گزینه، روش میکرودیسککتومی و لامینکتومی است. در ادامه انواع جراحی سیاتیک را بررسی می‌کنیم.

میکرودیسککتومی

در عمل جراحی میکرودیسککتومی تمام یا بخشی از دیسک بیرون‌زده کمر برداشته می‌شود. تحقیقات نشان داده این روش به‌ طور مؤثری درد را در ۸۰ تا ۹۵ درصد بیماران از بین می‌برد. این عمل که تقریباً یک ساعت طول می‌کشد، باید در بیمارستان یا یک مرکز جراحی انجام شود. برای این عمل از بی‌هوشی عمومی استفاده می‌شود، در نتیجه بیمار هیچ دردی در طول جراحی احساس نمی‌کند. برای انجام جراحی سیاتیک باید حتماً توصیه‌های قبل از عمل تیم پزشکی از جمله موارد مربوط به خوردن و آشامیدن را رعایت کنید. همچنین در صورتی که روز عمل احساس درد یا هرگونه ناراحتی داشتید، حتماً با تیم پزشکی خود در میان بگذارید.

برای آنکه روند بهبودی بیمار با سرعت بیشتری طی شود، معمولاً جراح توصیه می‌کند با گذشت چند ساعت از جراحی، بیمار شروع به راه ‌رفتن آهسته کند. اغلب بیماران همان روز پس از عمل جراحی از بیمارستان مرخص می‌شوند اما در مواردی هم ممکن است بیمارانی با شرایط خاص یک شب در بیمارستان بمانند.

لامینکتومی

لامینا قسمت پشتی مهره‌های ستون فقرات است که از نخاع حمایت می‌کند. در عمل جراحی لامینکتومی، قسمت‌هایی از لامینا برداشته می‌شود تا فضا برای عصب‌ها و نخاع باز شود؛ در نتیجه با انجام این کار درد بیمار برطرف می‌شود. فرایند آماده‌سازی بیمار برای این عمل جراحی سیاتیک هم شبیه به عمل میکرودیسککتومی است. در صورت نیاز به انجام آن مراقب باشید که کلیه توصیه‌های تیم پزشکی خود را جدی گرفته و در صورت بروز هرگونه علائم غیرعادی در روز جراحی، حتماً آن را با تیم پزشکی در میان بگذارید. فرایند انجام این عمل از آغاز تا پایان بین یک تا سه ساعت طول می‌کشد.

درست مثل عمل دیسککتومی در اینجا هم بیمار چند ساعت پس از انجام عمل می‌تواند راه برود و در اغلب موارد در همان روز عمل از بیمارستان مرخص می‌شود؛ اما برخی بیماران با شرایط خاص ممکن است تا سه روز در بیمارستان بمانند.

در مقایسه این دو نوع جراحی باید گفت عمل میکرودیسککتومی برای مواردی که فشار روی عصب سیاتیک در اثر فتق دیسک کمر ایجاد شده، مناسب‌تر است. اما در مواردی که فشار در اثر یک خار استخوانی ناشی از بیماری آرتریت ایجاد شده و ماهیت استخوانی دارد، عمل لامینکتومی بهتر جواب می‌دهد. معمولاً بیمارانی که عمل لامینکتومی برای آنها تجویز می‌شود در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال قرار دارند؛ درحالی که عمل میکرودیسککتومی برای سنین مختلف تجویز می‌شود، اما در سنین جوان‌تر بیشتر دیده می‌شود.

فورامینوتومی

در این عمل جراحی سوراخ واقع در مهره‌ها که عصب ریشه‌ای از آن عبور می‌کند، بازتر می‌شود؛ این کار به ‌وسیله یک دریل مخصوص جراحی انجام می‌شود. با این کار فضای در دسترس عصب زیاد شده و فشار از روی آن برداشته می‌شود.

فیوژن ستون فقرات

در این نوع جراحی با استفاده از پیچ و میله‌های فلزی، دو یا چند مهره را به هم متصل می‌کنند تا وضعیت آنها باثبات شود. این عمل در مواردی لازم می‌شود که یکی از دیسک‌ها در اثر بیرون‌زدگی یا پارگی فشار بیش از حدی به عصب‌های ریشه‌ای وارد کند. در این شرایط ممکن است پزشک تشخیص دهد که برداشتن دیسک و اتصال مهره‌های دو طرف آن به یکدیگر ضروری است. همچنین در مواردی که انجام چند عمل لامینکتومی باعث بی‌ثباتی یکی از مهره‌های ستون فقرات شود؛ یا اینکه یکی از مهره‌ها به دلایلی روی مهره دیگر بیفتد، در این شرایط هم برای باثبات کردن مهره‌های آسیب‌دیده، از عمل فیوژن ستون فقرات استفاده می‌شود.

نحوه انجام جراحی سیاتیک

در جراحی سیاتیک به روش میکرودیسککتومی، پزشک یک برش در ستون فقرات در ناحیه دیسک آسیب‌دیده ایجاد می‌کند، پوسته و بافت پوششی دیسک‌ها هم برای دسترسی بهتر به آن برداشته می‌شود. علاوه بر این ممکن است برخی استخوان‌ها هم برداشته شوند. پس از آنکه مسیر دسترسی به دیسک آسیب‌دیده فراهم شد، جراح با استفاده از ابزارهایی اقدام به برداشتن تمام یا بخشی از دیسک بیرون‌زده می‌کند. پس از آنکه کار برداشتن دیسک انجام شد، برش بخیه شده و بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود.

اما برای انجام جراحی سیاتیک از نوع لامینکتومی باید روی شکم دراز بکشید. جراح مربوطه یک برش در ناحیه مهره هدف ایجاد می‌کند. سپس پوسته و ماهیچه‌های اطراف مهره برداشته می‌شود تا مسیر دسترسی به آن فراهم شود. در نهایت پزشک با استفاده از برخی ابزارها برای برداشتن تمام یا قسمتی از لامینا اقدام می‌کند. همچنین ممکن است بخشی از دیسک بیرون‌زده یا یک استخوان اضافی هم برداشته شود. با پایان فرایند جراحی، برش بخیه و بانداژ می‌شود. سپس بیمار به اتاق ریکاوری می‌رود. همان‌طور که اشاره شد این دو روش رایج‌ترین عمل‌های جراحی سیاتیک هستند.

مدت زمان عمل رگ سیاتیک

معمولاً همه انواع عمل رگ سیاتیک ظرف یک تا سه ساعت انجام می‌شود. بسته به اینکه کدام دیسک یا مهره‌ها درگیر شده باشند و اینکه عمل تا چه حد پیچیده است، مدت ‌زمان عمل تفاوت می‌کند.


بیشتر بخوانید: بهترین دکتر متخصص سیاتیک


دوره نقاهت پس از جراحی سیاتیک

پس از آنکه محل برش بخیه می‌شود، بی‌هوشی بیمار آرام‌آرام متوقف شده و همزمان با بیدار شدن، لوله تنفسی هم برداشته می‌شود. در این هنگام بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود که ضربان قلب، فشار خون و تنفس او تحت‌نظر خواهد بود. چند ساعتی را در اتاق ریکاوری همراه با مراقبت دارویی خواهد گذراند. ممکن است در این مدت توسط یک فیزیوتراپیست یا توانبخش ویزیت شوید و شرایط‌‌تان ارزیابی شود. این افراد به شما کمک خواهند کرد درد خود را کاهش داده و روند ریکاوری را به سرعت طی کنید.

فیزیوتراپیست همچنین نحوه حرکات شما را ارزیابی خواهد کرد. مواردی مثل وارد شدن و خارج ‌شدن از تختخواب و راه‌ رفتن را برای تخمین دامنه حرکات شما بعد از عمل جراحی بررسی می‌کند. علاوه بر این سؤالاتی در مورد سبک زندگی شما می‌پرسد و توصیه‌هایی برای حفظ ایمنی شما در خانه ارائه خواهد کرد.

عوارض عمل جراحی سیاتیک

جراحی سیاتیک به‌طور کلی عملی ایمن و مؤثر است. با این حال مثل هر جراحی دیگری ممکن است با برخی عوارض همراه باشد. علاوه بر درد و محدودیت حرکتی موقتی بعد از عمل، عوارض احتمالی دیگر آن شامل موارد زیر است:

 • عفونت: در برخی موارد ممکن است محل بخیه دچار عفونت شود که البته با آنتی‌بیوتیک قابل درمان است.
 • لخته ‌شدن خون: ایجاد لخته خونی به خصوص در پاها ممکن است بعد از عمل جراحی ایجاد شود. داشتن فعالیت در طول دوره ریکاوری و پوشیدن جوراب تنگ برای بهبود گردش خون می‌تواند از لخته‌ شدن خون جلوگیری کند.
 • آسیب به عصب‌ها: حتی با وجود رعایت همه نکات ایمنی، باز هم احتمال وارد شدن آسیب به عصب‌ها در طول جراحی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد ضعف و بی‌حسی در پاها شود. حتی در موارد خیلی نادری ممکن است فرد فلج شود.
 • بازگشت علائم: در برخی موارد ممکن است با گذشت زمان علائم بیمار برگردند. معمولاً در چنین شرایطی ابتدا با درمان‌های غیرجراحی سعی می‌شود علائم کنترل شوند؛ اما اگر مشکل حاد باشد، نیاز به عمل جراحی دوباره خواهد بود.

مراقبت‌های پس از جراحی سیاتیک

پس از آنکه از بیمارستان مرخص شدید باید برخی توصیه‌ها را رعایت کنید. فرقی ندارد که کدام جراحی سیاتیک روی شما انجام شده، به‌هرحال توصیه‌های پس از جراحی را باید رعایت کنید تا آسیب شما درمان شود. از جمله اینکه همواره باید مراقب باشید محل بخیه تمیز باشد و هرگز اجسام سنگین بلند نکنید. علاوه بر این باید از خم‌ کردن کمر و نشستن طولانی ‌مدت خودداری کنید.

اگر هرگونه علائم غیرعادی در خودتان مشاهده کردید، حتماً پزشک خود را مطلع کنید. ازجمله نسبت به بروز تب و درد در نواحی اطراف بخیه حساس باشید. در دوران پس از جراحی سیاتیک، مصرف داروهای مسکن ساده می‌تواند به کاهش دردهای ناشی از جراحی کمک کند. همچنین استفاده از روش‌های فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند روند بهبودی را با سرعت بیشتری طی کنید. معمولاً اکثر بیماران بعد از گذشت ۲ تا ۴ هفته از عمل، می‌توانند به سر کار خود برگردند. در صورتی که فرد شغلی سخت با فعالیت جسمی سنگین داشته باشد، می‌تواند پس از شش تا هشت هفته به سر کار خود برگردد.

بلافاصله پس از پایان عمل جراحی و وقتی به هوش آمدید، قرار نیست احساس خوبی داشته باشید. در این شرایط معمولاً درد و ناراحتی به سراغ شما می‌آید. کم‌کم با گذشت زمان می‌توانید در همان روز عمل، صاف بنشینید و احتمالاً ظرف ۲۴ ساعت یا کمتر هم می‌توانید راه بروید. یک دوره کوتاه مصرف داروهای ضد درد در این شرایط کمک زیادی به مدیریت دردهای پس از عمل می‌کند.

تیم پزشکی در این موقعیت، توصیه‌های لازم را در خصوص نحوه نشستن، برخاستن، پایین آمدن از تختخواب و ایستادن به شما ارائه خواهد کرد که باید حتماً آنها را رعایت کنید. اینکه به بدن فرصت ترمیم شدن بدهید، اهمیت زیادی در روند درمان دارد. به همین دلیل پزشک تا مدتی شما را از فعالیت سنگین منع می‌کند. به‌طورکلی باید از هرگونه فعالیتی که نیاز به حرکت زیاد ستون فقرات دارد، خودداری کنید. برای مثال لازم است از فعالیت ورزشی، چرخاندن بدن و بلندکردن اجسام سنگین دوری کنید.

هزینه عمل جراحی رگ سیاتیک

هزینه عمل سیاتیک بر اساس دستمزد جراح، روش جراحی به‌کاررفته، نوع آسیب، شدت آن و پیچیدگی عمل جراحی تعیین می‌شود. نوع بیمه تکمیلی بیمار هم در تعیین هزینه‌های بیمار برای درمان پاره شدن رگ سیاتیک نقش مهمی دارد.

جمع‌بندی

عمل جراحی سیاتیک یکی از عمل‌هایی است که کمک زیادی به کاهش درد و رنج بیماران می‌کند. ازآنجا که درد سیاتیک به شدت آزاردهنده بوده و زندگی عادی فرد را مختل می‌کند، این عمل می‌تواند کمک زیادی به بازگشت بیمار به زندگی عادی کند. دکتر بهامین عطار با مدرک فوق تخصص جراحی ستون فقرات، سابقه‌ای طولانی در انجام عمل‌های جراحی سیاتیک دارند. برای ارزیابی وضعیت عصب سیاتیک و انجام جراحی خود می‌توانید با خیال راحت و اطمینان کامل به کلینیک ایشان مراجعه کنید.

 


سوالات متداول

چه موقع باید سیاتیک را عمل کرد؟

در صورت بروز علائمی همچون بی‌اختیاری در کنترل ادرار و مدفوع، اختلال در سیستم عصبی مانند احساس ضعف شدید در پاها، تنگی کانال نخاعی و تشدید علائم، جراحی سیاتیک توصیه می شود.

آیا سیاتیک باعث فلج شدن می شود؟

اگر علائم سیاتیک شدید باشند و آسیب زیادی به عصب ها وارد شده باشد، در برخی موارد ممکن است عدم درمان به موقع سیاتیک منجر به فلج شدن بیمار گردد.

دوران نقاهت پس از عمل جراحی سیاتیک چقدر است؟

عموما تا 24 پس از جراحی سیاتیک می توانید بنشینید و کمی راه بروید. برای کاهش درد مصرف داروهای مسکن توصیه می شود.


3.5/5


(2 نظر)


تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی جهت تسکین کمردرد بسیار دشوار است. جراحی برای رفع مشکلات مربوط به کمر معمولاً به دلیل شدت و مدت درد، آسیب عصبی یا آسیب احتمالی و بهبود عملکرد و قابلیت تحرک انجام می‌شود. اگرچه همه آسیب‌ها به دلایل مختلفی قابل رفع نیستند. هدف از جراحی بهبود چشمگیر علائم، جلوگیری از آسیب مداوم و تحرک بیشتر بدون احساس درد است.

علی رغم عمل جراحی موفقیت‌آمیز دیسک کمر برخی بیماران ممکن است بعد از جراحی کمر همچنان احساس درد کنند. عوامل ایجادکننده درد بسیاری وجود دارند که باید مورد بررسی قرار گیرند. مسلماً می‌توان این عوامل را با تشخیص و به کار بردن روش مناسب درمان کرد.

در چه افرادی درد پس از عمل جراحی کمر تسکین بیشتری می‌یابد؟ 


قبل از اینکه در مورد درد پس از جراحی صحبت کنیم، مهم است که با متخصص جراح در مورد مناسب‌ترین روش صحبت کنید. همه کمردردها مانند یکدیگر نیستند و با عمل جراحی نیز نمی‌توان هر نوع دردی را تسکین داد. ستون فقرات یک سیستم مفصلی بسیار پیچیده است و برخلاف عمل جایگزینی زانو یا مفصل دچار آرتروز، درمان علت اصلی کمر درد با عمل جراحی دشوار است. اگر کمر درد شما عمومی‌تر و مزمن است و ناشی از یک مشکل قابل مشاهده، مکانیکی یا ساختاری نیست، عمل جراحی ممکن است مانند «انداختن تیری در تاریکی» باشد. برای پزشک جراح انتخاب گزینه‌ها توسط بیمار هنگام اقدام به انجام جراحی ستون فقرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر کسی دچار درد پای کشنده‌ای است و پزشکان با استفاده از ام آر آی بتوانند مشکلات ساختاری را مشاهده کنند که با عمل قابل رفع است (مانند تنگی یا برآمدگی عصب دیسک)، نتیجه چنین عمل جراحی احتمالاً موفقیت‌آمیز خواهد بود. به عبارت دیگر با مشاهده مشکل ساختاری مرتبط با نوع دردی که بیمار تجربه می‌کند، انجام عمل جراحی نتایج بهتری را به دنبال خواهد داشت.

جراحی کمر در صورت وجود موارد زیر در تسکین درد موفقیت‌آمیزتر است:

 • مشکل ساختاری در شما تشخیص داده شده است که مستقیماً به درد مربوط می‌شود (به عنوان مثال تنگی، فشردگی عصب و سایر موارد). این مورد تعیین‌کننده‌ترین عامل است.
 • پزشک جراح می‌تواند علت کمردرد را در آزمایش اشعه ایکس یا ام آر آی به وضوح ببیند. معاینه و آزمایشات فیزیکی باید با الگوهای درد مرتبط باشند.
 • این اولین جراحی کمر شما محسوب می‌شود. اگر قبلاً جراحی کمر و ستون فقرات داشته‌اید و علائم بیماری شما تسکین نیافته است، جراحی‌های بعدی در تسکین درد و از بین بردن مشکلات مربوط به تحرک شانس کمتری دارند.
 • درمان‌های جایگزین (مانند تزریق) به شما کمک کرده‌اند. اگر روش‌های درمانی جایگزین موفق به کاهش مشکلات ناحیه کمر، بی حسی یا درد شده‌اند یا تحرک را بهبود داده‌اند، این نشان می‌دهد که در مسیر درستی قرار دارید. راه حل دائمی‌تر برای رفع مشکل اساسی می‌تواند در بهبود درد موفق‌تر عمل کند.
 • شما درگیر مشکلی فراتر از درد عمومی یا مزمن هستید. سیستم کمر و ستون فقرات بسیار پیچیده است. اگرچه ممکن است کمردرد داشته باشید اما ممکن است منشاء این درد از قسمت‌های دیگر بدن (مانند لگن یا زانو) باشد. همچنین کمردرد با سلامت روان، اضطراب و افسردگی ارتباط تنگاتنگی دارد.

میزان طبیعی درد بعد از انجام عمل جراحی کمر 


میزان طبیعی درد بعد از انجام عمل جراحی کمر

در طی چند ماه اول پس از جراحی کمر بیشترین میزان بهبودی را احساس خواهید کرد. هرچند روند بهبودی استخوان‌ها ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد. هنگام خارج شدن از بیمارستان ممکن است در اثر جراحی دردی در بدن احساس کنید. همزمان با کاهش دوز دارو (احتمالاً حدود 1 تا 2 هفته بعد از عمل) و همراه با افزایش سرعت حرکت و انجام فیزیوتراپی در هفته‌های بعد از عمل ممکن است درد نیز افزایش یابد.

هرچند بر اساس یک قانون کلی هرچه بیشتر در بهبودی پس از عمل بکوشید درد کمتری را تجربه خواهید کرد. مطمئناً در این مسیر نوساناتی وجود دارند و حتی بعضی روزها در مقایسه با روزهای ابتدایی درد بیشتری را احساس خواهید کرد. به طور کلی با گذشت زمان متوجه بهبودی در میزان کمردرد خود خواهید شد.

جدول زمانی کمردرد 


عمل جراحی کمر انواع مختلفی دارد. چهار نوع از رایج‌ترین عمل‌های جراحی کمر عبارتند از: دیسککتومی، لامینکتومی، جوش دادن نخاع و ورتبروپلاستی/کیفوپلاستی.

عوامل زیادی تعیین‌کننده درد و بهبودی بعد از عمل هستند. میزان درد جراحی کمر تحت تأثیر موارد زیر قرار می‌گیرد: نوع جراحی کمری که انجام داده‌اید؛ میزان آرتروز/بیماری/تخریب استخوان؛ سن؛ سطح آمادگی و تحرک قبل از انجام عمل جراحی؛ وضعیت روانی؛ درد مزمن و سایر موارد. به عنوان مثال درد بعد از جراحی جوش دادن نخاع در چندین مهره ممکن است از لامینکتومی با تهاجم کم در یک بیمار جوانتر و متناسب‌تر، بدتر باشد.

هرچه از لحاظ روحی و جسمی آمادگی بیشتری برای جراحی داشته باشید، درد کمتر و ملایم تری را حین بهبودی تجربه خواهید کرد.

 • بلافاصله پس از عمل دردی را در ناحیه احساس خواهید کرد. در واقع بدن تجربه دردناکی را پشت سر گذاشته است و احساس ناراحتی طبیعی است.
 • بعد از عمل درد ناشی از زخم، تورم در اطراف اعصاب و تورم در اطراف زخم را احساس خواهید کرد. درد بعد از عمل جراحی دیگر ناشی از بیماری و آرتروز نیست بلکه از التیام زخم، تورم و التهاب منشاء می‌گیرد.
 • در خارج از بیمارستان مقداری درد احساس خواهید کرد.
 • برای اکثر عمل‌های جراحی کمر، یک تا یک و نیم ماه طول می‌کشد تا تحرک و عملکرد «طبیعی» را بازیابید. در این مدت درد باید به نحوی تحمل و کنترل شود.
 • پس از گذشت یک و نیم ماه درد باید تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد.
 • روند بهبودی در افرادی که قبل عمل جراحی از داروهای ضد درد استفاده کرده‌اند، دردناک‌تر خواهد بود.
 • پس از انجام عمل جراحی ستون فقرات، بافت اسکار در امتداد ستون فقرات تشکیل می‌شود. تشکیل بافت اسکار بین 3 ماه تا 1 سال پس از عمل رخ می‌دهد. درد ممکن است حین بهبودی اعصاب موقتی باشد. هرچند در بعضی موارد وقتی بافت اسکار به ریشه‌های عصبی متصل می‌شود درد می‌تواند برای بیماران ماندگارتر و چالش‌برانگیز باشد. به روند ایجاد بافت اسکار پس از جراحی کمر اصطلاحاً «فیبروز اپیدورال» یا «سندرم شکست جراحی کمر» می گویند.

اگر بعد از گذشت چندین هفته هنوز دردی با شدت متوسط دارید با پزشک خود مشورت کنید. اگر در هر مرحله از روند بهبودی درد غیر قابل تحمل است بلافاصله با تیم مراقبت خود تماس بگیرید.

علت درد کمر بعد از عمل دیسک کمر 


علت درد کمر بعد از عمل دیسک کمر

طی 20 سال گذشته عمل جراحی ستون فقرات بسیار قابل اعتمادتر شده است. هرچند برخی از بیماران بعد از جراحی رفع فشار کمر به دلیل تنگی نخاع یا فتق دیسک همچنان دردی را در پا حس خواهند کرد.

گاهی این وضعیت موقتی است زیرا بهبودی ریشه عصب یا ریشه‌ها زمان می‌برد. روند بهبودی ممکن است روزها تا هفته‌ها طول بکشد. احتمال بهبودی خودبه‌خود بعد از گذشت 3 ماه از درد کم است. در ادامه چند دلیل برای تداوم کمردرد بعد از عمل جراحی ذکر شده‌اند.

تشخیص نادرست 

علت اصلی درد بعد از عمل نادرست بودن تشخیص قبل از انجام عمل جراحی است. با بهبود روش‌های تصویربرداری قبل از عمل (به عنوان مثال اسکن ام آر آی) احتمال تشخیص اشتباه کمتر شده است.

مشکلات دوگانه عامل ایجاد درد 

ممکن است دو ضایعه مختلف باعث بروز درد شوند. به عنوان مثال ممکن است بیمار دچار بیرون زدگی دیسک در مهره‌های L4-L5 همراه با رادیکولوپاتی L5 باشد که باعث بروز سندرم پیریفورمیس می‌شود. رفع فشار از عصب ممکن است به از بین بردن برخی دردهای بیمار کمک کند اما عضله پیریفورمیس نیز نیاز به توان‌بخشی دارد (که انجام این کار اغلب دشوار است).

تنگی مرکزی و فرامینال 

مورد رایج دیگر بیماری است که هم دچار تنگی فرامینال (تنگ شدن فضای دیسک) و هم تنگی مرکزی است. با رفع فشار می‌توان تنگی مرکزی را برطرف کرد اما این عمل ممکن است برای رفع تنگی فرامینال کافی نباشد. در چنین مواردی برای رفع تنگی فرامینال ممکن است از روش جوش دادن مهره‌های ستون فقرات استفاده شود.

بیرون زدگی ثانویه دیسک 

بعد از میکرودیسککتومی برای رفع بیرون زدگی دیسک، دیسک دیگری ممکن است پاره شود و مجدداً روی ریشه عصب فشار وارد نماید. این اتفاق می‌تواند در هر زمان (از چند روز تا چند سال پس از جراحی) رخ دهد. مشخصه بارز این مشکل دردی است که در ابتدا پس از جراحی از بین می‌رود اما سپس خودبه‌خود باز می‌گردد. التهاب ریشه عصب بعد از عمل می‌تواند علائمی مشابه عود بیرون زدگی دیسک همراه با بازگشت درد به مدت 2 تا 7 روز پس از عمل داشته باشد. این درد معمولاً با گذشت زمان و انجام توان‌بخشی فروکش می‌کند.

آسیب عصبی حین جراحی 

علت بسیار نادر درد پا بعد از جراحی آسیب رسیدن به عصب در زمان جراحی است. ریشه‌های عصبی به طور کلی مقاوم هستند و معمولاً با یک عمل جراحی معمولی آسیب نمی‌بینند.

بافت اسکار 

یکی از علل بسیار نادر درد پا بعد از عمل (در صورت بروز) بافت اسکار است. بافت اسکار پس از هر نوع عمل جراحی تشکیل می‌شود و به بافت‌های اطراف آسیب نمی‌رساند. این بافت می‌تواند تحرک ریشه عصب را محدود کند اما فیزیوتراپی معمولاً در اوایل دوره بعد از عمل به بهبود کمک می‌کند.

بافت اسکار فقط برای مدت 6 تا 12 هفته تشکیل و با گذشت زمان نرم‌تر می‌شود. بافت اسکار معمولاً زمانی به عنوان علت درد تشخیص داده می‌شود که دلیل واضح دیگری برای علت درد بعد از عمل وجود نداشته باشد. واقعیت این است که علت درد اکثر اوقات ناشی از بافت اسکار نیست.

در صورت تداوم درد در بیماران بعد از جراحی رفع فشار ستون فقرات باید دلایل دیگری را جستجو کرد. تداوم درد اغلب ناامیدکننده است اما صبر و تلاش مداوم اغلب به تسکین درد کمک می‌کنند.

درمان کمردرد بعد از جراحی 


کنترل درد بخشی از موفقیت در روند بهبودی محسوب می‌شود. اگر با درد متوسط یا شدید مقابله می‌کنید بدن نمی‌تواند به سرعت بهبود یابد. اگر درد فراتر از یک ناراحتی ساده است و قابل کنترل نیست با متخصص فیزیوتراپی خود مشورت کنید.

مراقبت‌های پس از عمل 

 • در حین بهبودی موقعیت قرارگیری بدن را اغلب عوض کنید. اگر وضعیتی برای کمر دردناک است با ماندن در همان وضعیت به کمر فشار وارد نکنید.
 • پس از عمل جراحی به گذاشتن یخ روی ناحیه مورد نظر ادامه دهید! به طور معمول استفاده از یخ 4 تا 5 بار در روز و به مدت 15 تا 20 دقیقه توصیه می‌شود. این کار به کاهش تورم و بنابراین کاهش درد کمک می‌کند.
 • صبور باشید و جنبه ذهنی درد را درک کنید. اگر تصمیم به انجام عمل جراحی گرفته‌اید بدانید که جراحی به بدن آسیب می‌رساند و روند بهبودی نیز زمان می‌برد. کمی صبر کنید کنید و برای بهبودی زمان لازم را به خود اختصاص دهید.
 • اضطراب و ترس از درد در واقع به میزان دردی که احساس می‌کنید مرتبط است. مراقبه ذهن و سایر روش‌های تنفسی جهت کاهش فشار روش‌هایی عالی برای کنترل کمردرد هستند.
 • قبل و بعد از عمل جراحی باید به حرکت خود ادامه دهید (در خصوص میزان آن با متخصص فیزیوتراپی خود مشورت نمایید). مهم‌ترین نکته برای افراد مبتلا به کمردرد حاد یا مزمن حفظ حرکت است. به یاد داشته باشید که هنگام انجام نرمش روزانه و تمرینات توصیه شده به بدن خود توجه کنید. در صورت احساس آسیب انجام حرکات را متوقف کنید.

داروها 

داروهای ضد درد را طبق توصیه پزشک متخصص مصرف نمایید. توقف مصرف دارو زمانی که احساس بهتری دارید می‌تواند نتیجه معکوس دهد. قبل از تغییر دوز با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی 

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا NSAID ها با کاهش التهاب در ریشه‌های اعصاب و مفاصل نخاع کمر درد را تسکین می‌دهند. این خاصیت فضای بیشتری را در کانال نخاع ایجاد کرده و از فشردگی عصب جلوگیری می‌کند. کانال نخاع شکافی است که نخاع از آن عبور می‌کند. انواع داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که معمولاً استفاده می‌شوند شامل ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین هستند.

در صورت کاهش نیافتن درد هنگام استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه پزشک ممکن است دوز بیشتری را برای مدت چندین هفته یا تا زمان انجام عمل جراحی برای تسکین درد تجویز کند.

شل کننده‌های عضلانی 

پزشک ممکن است به منظور کاهش درد و اسپاسم عضلات داروهای شل کننده عضلانی را تجویز کند. درد و اسپاسم هنگام کوفتگی، حرکت دادن یا بریدگی عضلات در طی جراحی کمر اتفاق می‌افتند. این داروها از طریق سرکوب کردن یا کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی موجب شل شدن عضلات می‌شوند.

تزریق کورتیکواستروئید 

اگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی کمردرد را تسکین ندهند پزشک ممکن است تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی و بی‌حس‌کننده‌های موضعی در کانال نخاع را توصیه کند. داروهای کورتیکواستروئیدی باعث کاهش التهاب و بی‌حس‌کننده‌های موضعی موجب کاهش درد می‌شوند. در برخی افراد تزریق دارو می‌تواند درد را برای هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها تسکین دهد. با این حال هیچ روش مطمئنی برای پیش‌بینی اثربخشی این نوع درمان وجود ندارد.

پس از انجام تزریق بلافاصله می‌توانید به خانه بازگردید. ممکن است حساسیت کمی را به مدت یک یا دو روز در محل تزریق احساس کنید. پزشکان معمولاً بیش از دو یا سه بار تزریق دارو در ستون فقرات طی یک سال را توصیه نمی‌کنند.

مسکن‌ها 

پزشکان به ندرت ممکن است برای درمان درد شدید در افراد مبتلا به سندرم شکست جراحی کمر مصرف مواد مخدر تولید شده از گیاه خشخاش یا داروهای سنتتیک اپیوئیدی را تجویز کنند. از آن جا که این داروها اعتیادآور هستند برای مدت کوتاهی تجویز می‌شوند. تجویز این داروها به طور معمول قبل یا بعد از عمل برای سندرم شکست جراحی کمر صورت می‌گیرد.

داروهای نورولپتیک

داروهای نورولپتیک باعث تثبیت سلول‌های پرکار نخاع به نام نورون‌ها می‌شوند تا کمر دردِ همراه با فشردگی عصب را تسکین دهند. در برخی افراد مصرف روزانه خوراکی این داروها موجب تسکین درد می‌شود.

پزشک بر اساس شدت کمر درد و میزان مؤثر بودن داروهای نورولپتیک در تسکین علائم مدت زمان استفاده از این داروها را تعیین می‌کند.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی برای بیشتر افراد مبتلا به کمردرد توصیه می‌شود. هدف از فیزیوتراپی تقویت عضلات حمایت‌کننده ستون فقرات و ایجاد وضعیت بهتر بدن است. متخصصان برنامه‌ای اختصاصی شامل تمرینات و تکنیک‌های کششی را برای تقویت عضلات اصلی در پشت، شکم و باسن طراحی می‌کنند. عضلات قوی در این مناطق به حمایت از ستون فقرات، بهبود انعطاف‌پذیری و پایداری و کاهش فشار بر اعصاب نخاعی کمک می‌کنند.

فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند تا وضعیت قرارگیری بدن خود را اصلاح کنید. این کار با استفاده از تکنیک‌هایی که منجر به ایجاد فضای بیشتر در کانال نخاع می‌شوند، صورت می‌پذیرد. فیزیوتراپی به کاهش فشار بر اعصاب نخاعی کمک می‌کند و می‌تواند درد را از بین ببرد یا کاهش دهد.

هر درمان فیزیوتراپی معمولاً 45 دقیقه تا 1 ساعت طول می‌کشد. تعیین مدت زمان درمان بر عهده پزشک است. همچنین متخصصان می‌توانند تمریناتی که باید در خانه یا روی صندلی در محل کار انجام دهید را به شما آموزش دهند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا