پزشکی

علت درد پای چپ از ران به پایین

اگر از دردهای لگنی خسته شده اید، در این نوشته با علل به وجود آمدن درد لگن و روشهای درمان آن بیشتر آشنا خواهید شد.

درد لگن

درد لگن از جمله دردهای آزاردهنده ای است که می تواند چندین دلیل مختلف داشته باشد. گاهی وقتها درد لگن به دلیل مشکل در استخوان لگن به وجود می آید و گاهی اوقات هم به مشکلی در ساختار کمر مربوط می شود. دلیل ایجاد درد در لگن هرچه که باشد، باید برای درمان و رفع این مشکل اقدام کرد؛ زیرا گاهی وقتها درد لگن باعث ایجاد درد در کشاله ران، پا و زانو می شود. جالب است بدانید که خانمها بیشتر درگیر درد لگن می شوند. در این نوشته با دلایل ایجاد درد در لگن و روشهای درمان درد لگن آشنا خواهید شد و از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

وقتی آناتومی لگن را مشاهده کنید، می بینید که در ساختار لگن، عصب ها و استخوانها زیادی هستند که در عملکرد درست لگن نقش مهمی دارند. با ایجاد مشکل در هرکدام از این قسمتها، فرد احساس درد و ناراحتی می کند. وقتی استخوان لگن دچار فرسایش می شود، استئوآرتریت در مفصل ران به وجود می آید. شکستگی لگن در اثر فشار و ضربه، در رفتگی مفصل ران، پیچ خوردن مفصل ران، التهاب بورسیت مفصل ران و لغزش سر استخوان ران از جمله آسیب های شایع لگن هستند که باعث ایجاد درد و التهاب در لگن و باسن می شوند. البته بهتر است دقیق تر با دلایل درد لگن آشنا شوید.

شایع ترین دلایل درد لگن

آرتروز در مفصل ران: وقتی مفصل ران آرتروز داشته باشد، در محل برخورد استخوان لگن و استخوان ران مشکلاتی به وجود می آید و با التهاب مفصل ران، فرد احساس درد و ناراحتی می کند.

استئوآرتریت یا فرسایش مفصل ران: وقتی مفصل ران به دلیل شکستگی، دررفتگی و پیچ خوردگی از جای خود خارج می شود، به مرور زمان مفصل ران فرسایش می شود و تخریب می شود. تخریب مفصل ران یا استئوآرتریت یکی از دلایل ایجاد درد و ناراحتی در لگن است.

پاره شدن غضروف حلقه ای اطراف مفصل ران: در اطراف مفصل ران، غضروف حلقه ای شکل به نام «لابروم» وجود دارد که مانند ضربه گیر برای مفصل ران عمل می کند. زمانی که این غضروف پاره می شود، تمام فشار و ضربه ها به مفصل ران وارد می شود و همین موضوع باعث درد در لگن می شود.

بورسیت تروکانتر: بورسیت مفصل ران به معنی التهاب کیسه های مایع کوچک در اطراف مفصل ران است که «بورس» نام دارد. بورس از اصطکاک استخوان و تاندون جلوگیری می کند. وقتی بورس ملتهب می شود، بین استخوان و تاندون اصطکاک به وجود می آید و همین موضوع باعث می شود که فرد در ناحیه لگن و باسن احساس درد و ناراحتی کند.

در رفتن مفصل ران: با نگاه کردن به آناتومی مفصل ران، خواهید دید که استخوان ران مانند گوی در کاسه مفصل استخوان لگن حرکت می کند. با وارد شدن ضربه شدید به ران، مفصل ران از جای خود حرکت می کند و به اصطلاح در می رود. در رفتگی مفصل ران باعث می شود که استخوان ران از کاسه استخوان لگن خارج شود و فرد را به درد لگن دچار کند.

شکستگی استخوان لگن: گاهی وقتها ضربه کوچکی به لگن وارد می شود و ما نادیده اش می گیریم؛ اما گاهی پیش می آید که در اثر فشار یا ضربه های مکرر، استخوان بزرگ لگن ترک می خورد و همین موضوع مقدمه درد و ناراحتی های لگن خواهد بود.

پیچ خوردن مفصل ران: وقتی نیروی بسیار شدیدی به پا وارد می شود و یکی از رباط ها بیش از حد کشیده می شود، به رباط های مفصل ران آسیب وارد می شود و مفصل ران پیچ می خورد. پیچ خوردن مفصل ران معمولا با درد و ناراحتی همراه است؛ ولی خوشبختانه احتمال وقوعش در افراد زیاد نیست.

شکستگی قسمت بالایی استخوان ران: یکی از اتفاقاتی که با درد لگن همراه است، شکستگی قسمت بالایی استخوان ران است. این اتفاق باعث لغزش و ناپایداری سر استخوان ران می شود و همین موضوع در عملکرد درست ران و لگن اختلال ایجاد می کند.

شنیدن صدای تق تق از مفصل ران: یکی دیگر از اتفاقات رایج که باعث نگرانی افراد می شود، شنیدن صدای تق تق از قسمت بالایی ران است که بیشتر در خانمهای جوان و افرادی که رقص حرفه ای می کنند اتفاق می افتد.

استئونکروز مفصل ران: استئونکروز در مفصل ران وقتی اتفاق می افتد که روند خونرسانی به استخوانهای مفصل ران به درستی انجام نشود. وقتی خون به استخوانها و مفاصل نرسد، استخوانها تحلیل می روند و مقاومت خود را نسبت به ضربه و فشار از دست می دهند. آسیب دیدن سلولهای استخوانی اطراف ران، یکی از دلایل درد و ناراحتی در لگن و ران است.

حاملگی خارج از رحم: یکی از دلایل بروز درد لگن، حاملگی خارج از رحم است. در این شرایط، فشار زیادی به لگن وارد می شود.

سقط جنین: مرگ جنین داخل رحم و سقط جنین قبل از بیست ماهگی، یکی از دلایل به وجود آورنده درد لگن و فشار به دستگاه تناسلی است.

بروز مشکل در دستگاه تناسلی: وقتی در دستگاه تولید مثل خانمها مشکلی به وجود می آید، این موضوع ممکن است به درد لگن منجر شود. مشکلاتی مانند آدنومیوز، آندومتریوز، دیسمنوره یا گرفتگی عضلات رحم و واژن، درد تخمگ گذاری، فیبروئید رحم، بیماری التهابی لگن و وجود کیست در تخمدان نیز باعث بروز مشکل در دستگاه تناسلی خواهند شد.

مشکلات مربوط به روده: یکی دیگر از دلایل بروز درد لگن، مشکلات مربوط به روده است. یبوست، بیماری التهابی روده، سرطان روده بزرگ، سندرم روده تحریک پذیر، انسداد روده

بروز مشکل در کلیه و مثانه: سندرم مثانه دردناک یا سیستیت بینابینی از دیگر عارضه هایی هستند که به مثانه و لگن فشار وارد می کند و ممکن است فرد را دچار درد لگن کند. همچنین عفونت ادراری، پروستاتیت و سنگ کلیه نیز می تواند به درد لگن منجر شود!

تجاوز: یکی از عوارض دردناک سواستفاده های جنسی و آزارهای جسمی، اسپاسم عضلات کف لگن است که به بروز ناراحتی و درد در لگن منجر می شود.

همانطور که خواندید، درد لگن می تواند چندین دلیل متفاوت داشته باشد. به همین دلیل است که برای تشخیص درد لگن و عامل اصلی به وجود آورنده درد در لگن باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید.

6 نشانه اصلی درد لگن

اصلی ترین نشانه های درد لگن عبارت هستد از:

 1. درد در لگن: وقتی یکی از اندامهای لگن دچار التهاب می شود، شما به وضوح احساس درد در لگن می کنید. این موضوع، به صورت مستقیم باعث درد لگن می شود. در اغلب موارد این درد در قسمت جلوی مفصل ران حس می شود ولی ممکن است درد به قسمت بیرونی استخوان لگن و باسن هم برسد!
 2. درد ناگهانی و تیر کشیدن در لگن: وقتی رگهای خونی در اطراف اندامهای لگنی مانند مثانه و روده بسته می شوند، جریان خون در این قسمتها کمتر می شود و همین موضوع باعث می شود ناگهان احساس درد در لگن کنید.
 3. اسپاسم عضلات اطراف لگن: گرفتگی عضلات اطراف لگن یکی دیگر از نشانه های بروز مشکل در لگن است. هر زمان شاهد اسپاسم و گرفتگی عضلات مثانه، روده و آپاندیس بودید یا بعد از ضربه به لگن در ادرار خود خون دیدید، باید برای درمان درد لگن به پزشک مراجعه کنید.
 4. شکم درد به همراه درد لگن: وقتی خون و مایعات یا ترشحات روده در شکم جمع می شود، شما احساس شکم درد و فشار در لگن خواهید کرد.
 5. احساس درد در هنگام راه رفتن و لمس کردن شکم و لگن: وقتی لایه خارجی حفره شکمی شما آسیب دیده باشد، در زمان راه رفتن و لمس شکم خود احساس درد شدیدی خواهید کرد.
 6. لنگیدن در زمان راه رفتن و شدت گرفتن درد: یکی از عکس العملهای طبیعی بدن نسبت به درد و ناراحتی در یک عضو، از کار انداختن آن است! در نتیجه ممکن است بعد از بروز مشکل در لگن، شاهد لنگیدن خود باشید؛ زیرا بدن شما نمی خواهد روی لگن فشار زیادی وارد کند.

آیا برای درد لگنی به پزشک مراجعه کنیم؟

درد لگن نشان دهنده یک مساله جدی در بدن است؛ به همین دلیل برای درمان درد لگنی حتما باید به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. درد و ناراحتی در لگن خود به خود درمان نمی شود. به همین دلیل هر زمان شاهد این نشانه ها در بدن خود بودید، برای تشخیص علت درد لگن و درمان آن سریعا به پزشک ترجیحا بهترین ارتوپد تهران مراجعه کنید. پزشک متخصص برای درمان درد لگن بهترین روش را برایتان تجویز می کند تا خیلی سریع سلامتی خود را به دست آورید.

درمان درد لگن

برای درمان درد لگن، پزشک ابتدا شما را معاینه می کند و با عکسبرداری، انجام ام ار آی و سی تی اسکن به وجود مشکل در لگن پی می برد. معاینه لگن حتما باید توسط متخصص ارتوپدی انجام شود تا علت درد لگن به درستی تشخیص داده شود و بهترین روش درمانی برایتان تجویز شود. موارد زیر از اصلی ترین روشهای درمان درد لگن هستند:

استراحت کردن: اگر مشکل فرد حاد نباشد، پزشک برای کاهش درد لگن به فرد استراحت کردن را توصیه می کند. برای افرادی که با راه رفتن و دویدن احساس درد در لگن و باسن می کنند، استراحت کردن یک روش بسیار مفید است که درد آنها را کاهش می دهد.

خوردن دارو برای کاهش درد: برای کنترل درد و کاهش ناراحتی در لگن، می توان داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، استامینوفن و ناپروکسن را برای فرد تجویز کرد. تجویز دارو فقط باید توسط پزشک انجام شود و مصرف خودسرانه داروها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

ماساژ و ریلکسیشن: برای کاهش درد لگن، گاهی وقتها می توان از ماساژ و ریلکسیشن بدن کمک گرفت. با این روشها، استرس و درد عضلات کمتر می شود و عضلات و عصبهای بدن از گرفتگی رها می شوند.

تکنیک سرما و گرما: یکی از بهترین روشها برای کاهش دردهای مزمن، سرما درمانی و گرما درمانی است. هر بار که یکی از اندامهای بدن دچار کشیدگی، پیچ خوردگی یا خونمردگی می شود، بافتها خونریزی می کنند که این خونریزی هم باعث درد، تورم و آسیب دیدگی می شود. سرما درمانی یکی از روشهای فوری درمان آسیب به ران و لگن است. برای سرما درمانی معمولا از کیسه های یخ استفاده می شود که مستقیم روی آن عضو قرار می گیرد. با سرما درمانی خونریزی در بافت آسیب دیده کم می شود و این موضوع با کاهش درد عضلانی و اسپاسم همراه است. سرما درمانی به کاهش تورم در بافت نیز کمک می کند و در کاهش سفتی و خشکی بدن نیز تاثیر دارد. گرما درمانی نیز از بهترین راه ها برای مقابله با دردهای عضلانی و رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات است. اگر درد در مفصل به دلیل ساییدگی یا آرتروز ایجاد شده باشد، می توان با تکنیک گرما درمانی اسپاسم عضلات را رفع کرد و انعطاف پذیری تاندونها و رباط ها را افزایش داد. گرما درمانی روند خونرسانی به بدن را افزایش می دهد و اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به بافتهای بدن می رساند و این موضوع باعث تسکین درد و بهبودی فرد می شود. البته یادتان باشد که در آسیبهای حاد و مشکلات جدی، نباید از گرما درمانی برای کاهش درد کمک گرفت؛ زیرا خونرسانی به عضو آسیب دیده را بیشتر می کند و همین موضوع شدت آسیب را بیشتر خواهد کرد. بهتر است بعد از مشورت با پزشک متخصص از سرما درمانی و گرما درمانی برای کنترل درد کمک بگیرید.

تکارتراپی: تکارتراپی یکی از بهترین روشهای جدید برای درمان دردهای لگن است. در تکارتراپی از یک کاوشگر یا پروب استفاده می شود تا انرژی را از ارگانهای سالم به ارگانهای بیمار برساند و با انتقال اکسیژن و مواد مغذی، به درمان قسمتهای آسیب دیده کمک کند. با تکارتراپی، سیستم لنفاوی و سیستم گردش خون به صورت طبیعی تحریک می شود و در نتیجه بافتهای بیمار خیلی سریع بهبود پیدا می کنند و تقویت می شوند. تکارتراپی از بهترین روشهای کنترل درد و التهاب است که در درمان دردهای لگن نیز کاربرد دارد.

فیزیوتراپی و ورزش: درست است که در ابتدا برای کاهش درد به فرد استراحت داده می شود؛ اما برای حفظ دامنه حرکتی مفصل باید ورزش و فیزیوتراپی را انجام داد. در بسیاری از موارد ضعف و شکستگی لگن با حرکات فیزیوتراپی قابل درمان است و فرد می تواند به حالت قبل از آسیب برگردد. با انجام حرکات ورزشی و فیزیوتراپی، دامنه حرکتی مفصلهای ران و لگن به حالت طبیعی خود باز می گردد.

لیزر درمانی: گاهی اوقات برای درمان درد لگن و تقویت اندامها و مفاصل اطراف لگن، از لیزر درمانی استفاده می شود. نوع لیزرهای به کار رفته در لیزر درمانی متفاوت است. گاهی اوقات از لیزرهای کم قدرت برای فعال کردن و ترمیم سلولهای استخوانی استفاده می شود. گاهی وقتها هم درد و التهاب در لگن با گرما درمانی و الکتروتراپی انجام می شود. لیزر درمانی با استفاده از امواج صوتی یا اولتراسوند نیز روی بهبود و تسریع روند ترمیم سلولها تاثیر زیادی دارد.

استفاده از وسایل کمکی مانند عصا و واکر: گفتیم که برای کاهش فشار به لگن، به صورت طبیعی شاهد لنگیدن فرد هستیم. برای کمک گرفتن از وسیله جانبی در هنگام راه رفتن، می توان از عصای زیر بغل یا واکر استفاده کرد که وزن بدن را تحمل کرده و از وارد آمدن فشار به لگن جلوگیری می کنند. معمولا روش راه رفتن با عصا و واکر به فرد آموزش داده می شود تا شخص به درستی از این وسایل کند.

تزریق به داخل مفصل: اگر اعصاب مفصل دچار ورم و التهاب شده باشد، تزریق به درون مفصل می تواند این ورم را کاهش دهد. استروئید به معنای تزریق به درون مفصل است که از جمله روشهای کم تهاجم محسوب می شود. در این روش یک داروی بی حسی موضعی یا کورتیکواستروئید به همراه فلوروسکوپی اشعه ایکس به داخل مفصل تزریق می شود تا مفصل دردناک التیام پیدا کند.

آرتروسکوپی مفصل ران: آرتروسکوپی مفصل ران یا همان آرتروسکوپی لگن عمل جراحی با حداقل میزان تهاجم است. در این عمل جراحی، ابتدا یک برش کوچک روی مفصل ران زده می شود و سپس یک دوربین جراحی با ضخامت بسیار نازک وارد مفصل ران می شود و تصویر مفصل ران را روی نمایشگر بزرگ اتاق عمل نشان می دهد تا پزشک بتواند مشکلات داخل مفصل ران را برطرف کند. آرتروسکوپی مفصل ران باید توسط پزشک متخصص ارتوپدی انجام شود تا شاهد بهترین نتیجه از این روش درمانی باشیم. آرتروسکوپی، یکی از بهترین روشها برای ترمیم لگن و رفع مشکلات داخل مفصل ران و لگن است.

جراحی تعویض مفصل لگن: عمل جراحی تعویض مفصل لگن، یکی از روشهای درمان دردهای لگنی است که باید حتما توسط پزشک جراح ارتوپد انجام شود. در این روش، پزشک جراح ابتدا مفصل لگن آسیب دیده بیمار را بر می دارد و یک مفصل مصنوعی را جایگزین آن می کند. مفصل مصنوعی لگن با پلی اتیلن و سرامیک ساخته می شود و عملکردش شبیه به مفصل طبیعی لگن است. جراحی تعویض مفصل لگن حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد و مدت زمان عمل و پیچیدگی آن به نوع آسیب لگنی بیمار بستگی دارد. افرادی که از دیگر روشهای درمانی مانند فیزیوتراپی و تمرین درمانی نتیجه ای نگرفته اند و حتی در زمان استراحت نیز از درد لگن شکایت می کنند، می توانند عمل جراحی تعویض مفصل را انجام دهند تا برای همیشه از شر دردهای لگنی خلاص شوند. بعد از انجام عمل تعویض مفصل لگن فرد باید جلسات فیزیوتراپی را انجام دهد. مهمترین نتیجه عمل جراحی تعویض مفصل لگن این است که دیگر فرد در زمان راه رفتن، خم شدن و… مشکلی نخواهد داشت و می تواند به راحتی فعالیت های روزمره اش را انجام دهد.

عمل جراحی ترمیم لگن: اگر فرد قبلا عمل جراحی مفصل لگن را انجام داده باشد و جدیدا مشکلی در پروتز یا مفصل مصنوعی لگنش پیش آمده باشد، می تواند عمل جراحی ترمیم لگن را انجام دهد. دوره نقاهت پس از عمل جراحی ترمیم لگن بیشتر از دوره نقاهت پس از عمل تعویض مفصل لگن است؛ اما باعث بهبود عملکرد و اصلاح فرم لگن می شود. این عمل جراحی نیز باید توسط پزشک جراح ارتوپدی انجام شود تا مفصل جدید به درستی جایگزین پروتز قدیمی لگن شود و مشکلی برای فرد پیش نیاید.

بهترین جراح لگن

اگر هم اکنون از دردهای لگنی رنج می برید و می خواهید این مشکل را نزد بهترین و متخصص ترین پزشکان درمان کنید، هرچه زودتر از دکتر شهرستانی وقت بگیرید و برای درمان مشکل خود اقدام کنید. دکتر شهرستانی از بهترین جراحان ارتوپد در ایران هستند که سالها تجربه عمل جراحی موفق زانو و لگن را دارند. دکتر شهرستانی خیلی سریع می تواند هر مشکلی که در لگن و ران شما پیش آمده است را تشخیص دهد و بهترین روش درمانی را با توجه به مشکل شما برایتان تجویز کند.

اگر بهترین فوق تخصص لگن در ایران هستید و می خواهید از درمان لگن خود بهترین نتیجه را بگیرید، همین حالا برای نوبت گرفتن از دکتر شهرستانی اقدام کنید و سریعتر تحت درمان دکتر شهرستانی قرار بگیرید.


درد سیاتیک یکی از دردهای آزاردهنده است که از کمر شروع می‌شود و تا باسن، پشت ران و ساق پا احساس می‌شود. درد در این عصب ناگهانی شروع می‌شود اما در موارد خفیف با مرور زمان و مراقبت صحیح بهتر می‌شود. البته در برخی بیماران درد سیاتیک ممکن است به قدری شدید باشد که درمان آن نیازمند جراحی باشد.

عصب سیاتیک از نخاع شروع شده و از لگن شما عبور کرده سپس از باسن نیز می‌گذرد و بعد منشعب شده و وارد هر دو پا می‌شود. این عصب می‌تواند خود را به صورت یک درد متوسط تا شدید در کمر، باسن و پاها نشان دهد. همچنین ممکن است در این مناطق احساس ضعف یا بی‌حسی کنید. اگر آسیب جدی به این عصب یا ناحیه‌های مرتبط با آن وارد شود، درد آن را حس خواهید کرد. حدود ۴۰ درصد از افراد در برخی از دوره‌های زندگی خود به این بیماری مبتلا می‌شوند که با افزایش سن خطر ابتلا به آن نیز بیشتر می‌شود.

 اگر می‌خواهید بدانید سیاتیک چیست و چه علائمی دارد و چگونه باید آن را درمان کنید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک به انگلیسی معادل Sciatica و بزرگترین عصب در بدن انسان است که از باسن و پشت ران در یک خط راست به زانو می‌رسد. عصب سیاتیک در قسمت زانو به دو شاخه تقسیم می‌شود که تی‌بال و عصب پروانه یا پرونئئال نام دارند. عصب پرونئال هم به دو عصب پرونئال سطحی و پرونئال عمقی تقسیم می‌شود.

 • عصب پرونئال سطحی حسی که به سمت پوست می‌رود و حس جلوی پای انسان را تامین می‌کند.
 • عصب پرونئال عمقی که به سمت عضلات جلوی ساق پا می‌رسد. ب

به این ترتیب حرکاتی نظیر راه‌رفتن و ایستادن با عصب سیاتیک و  شاخه‌های انتهایی آن صورت می‌گیرد.

سیاتیک در سمت راست قرار دارد یا سمت چپ؟

خیلی از افراد از با درد یک سمت از بدن به پزشک مراجعه می‌کنند و با هراس زیادی که از دردهای سیاتیک دارند می‌پرسند رگ سیاتیک کجاست؟ سیاتیک پای راست چیست یا برای درمان سیاتیک پای چپ چه کار کنیم؟

اما در واقع عصب سیاتیک هم در سمت راست بدن و هم در سمت چپ بدن قرار دارد. علت اینکه برخی از افراد در یک قسمت از اندام تحتانی درد احساس می‌کنند این است که فتق دیسک دارند و علائم دیسک کمر در آن‌ها یک طرفه است و گرنه در هر دو سمت بدن عصب سیاتیک از کمر تا پشت ساق پا کشیده شده و می‌تواند موجب ایجاد درد و ناراحتی شود.

سیاتیک یک رگ است یا عصب؟

درد سیاتیک یکی از دردهای رایجی است که خیلی از افراد درگیر آن می‌شوند. اما واژه‌های رگ سیاتیک گردن و رگ سیاتیک کمر از واژه‌های مصطلح اما اشتباه هستند که به طور مکرر آن‌ها را می‌شنویم. واقعیت این است با اینکه از واژه رگ سیاتیک استفاده می‌کنیم اما این واژه اشتباه است و عصب سیاتیک درست است زیرا کارکرد رگ و عصب با هم متفاوت است و سیاتیک یک عصب است.

در اصطلاح پزشکی، رگ به لوله‌های توخالی گفته می‌شود که مسئول انتقال خون از قلب به اندام‌ها یا برعکس هستند. اما وقتی نام عصب به میان می‌آید باید بدانید وظیفه‌ای متفاوت دارد. عصب توپر است و مسئول انتقال پیام عصبی از مغز به اندام‌ها یا برعکس است.

نوشته های مشابه

 • انواع روش‌های درمان درد سیاتیک در بارداری (پای چپ و راست)

 • درد ناشی از سیاتیک از کمر شروع و به پاها منتقل می‌شود.

  سیاتیک چیست و چه علائمی دارد؟ ۶روش معجزه‌آسا درمان سیاتیک

علائم آسیب عصب سیاتیک

وقتی رگ سیاتیک تحت فشار قرار بگیرید، علائمی مانند ضعف عضلانی و بی‌حسی، احساس سوزش در کف پا و کمر مشاهده می‌شود که در اغلب موارد زندگی عادی را با اختلال مواجه می‌کند.

اگر دردی را در ناحیه‌ی کمر و باسن خود تجربه می‌کنید، به طور معمول می‌تواند، نشانه‌ای از آسیب به این عصب باشد. درد بارزترین و رایج‌ترین علامت این بیماری است، با این حال علائم دیگر که شامل موارد زیر می‌باشد، نیز ممکن است دیده شود:

 • درد شما با حرکت ممکن است، شدیدتر شود.
 • در پاها بی‌حسی و ضعف خواهید داشت که در موارد شدیدتر ممکن است احساس و یا حرکت در پاهای خود را از دست بدهید.
 • احساس سوزن سوزن یا گز گز دردناک در پا یا انگشتان پا نیز ممکن است، داشته باشید.
 • بی‌اختیاری یا عدم توانایی در کنترل مثانه و روده نیز یکی از علائم آسیب عصب سیاتیک است که البته بسیار نادر است و در صورت مشاهده باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

علت ابتلا به سیاتیک چیست؟ ۴ دلیل رایج بروز سیاتیک

شرایط مختلفی که ستون فقرات شما را درگیر می‌کند و به اعصابی که در امتداد پشت شما قرار دارد، آسیب وارد کند مانند افتادن از ارتفاع یا تومورهای عصب نخاعی می‌تواند سیاتیک را به دنبال داشته باشد. در ادامه تعدادی از شرایطی که می‌تواند آسیب به این عصب و تحریک آن را به همراه داشته باشد شرح داده شده است.

۱. سیاتیک به علت دیسک‌های بیرون زده

مهره‌ها یا استخوان‌های نخاع شما توسط غضروف از یکدیگر جدا می‌شوند که یک ماده‌ی ضخیم و شفاف هستند و انعطاف‌پذیری حین حرکت را برای شما تأمین می‌کنند. زمانی که این غضروف‌ها آسیب ببینند دیسک‌ کمر بیرون زده و می‌تواند عصب سیاتیک شما را تحریک یا فشرده کرده و در نتیجه باعث درد و بی‌حسی کمر شما شود. طبق گزارش‌ها، ۱ تا ۵ درصد افراد در سراسر دنیا دچار کمر درد ناشی از لیز خوردن و بیرون زدن دیسک، می‌شوند.

۲. سیاتیک به دلیل تنگی کانال نخاعی

مشخصه اصلی این دلیل، تنگی غیرطبیعی کانال تحتانی نخاع شما است. به دلیل تنگی و باریک بودن، فشار به نخاع و ریشه‌های عصب سیاتیک وارد شده و موجب درد در ناحیه کمر شما می‌شود.

۳. سیاتیک و اسپوندیلولیستیز (Spondylolisthesis)

زمانی که یک مهره به سمت دیگری امتداد می‌یابد، استخوان نخاعی گسترش یافته و موجب آسیب به این عصب می‌شود. برای درمان زود سیاتیک در این مورد باید سریعاً به پزشک متخصص استخوان و مفاصل مراجعه کرده و خود را تحت درمان قرار دهید.

۴. سندرم (Piriformis) در سیاتیک

این سندرم نوعی اختلال عضلانی است که در آن عضله گلابی شکل به طور غیرارادی منقبض یا سفت می‌شود و عصب سیاتیکی شما را تحریک کرده و درد را برایتان به همراه می‌آورد. عضله گلابی شکل قسمت تحتانی ستون فقرات را به استخوان ران متصل می‌کند که با سفت شدن به عصب فشار وارد می‌کند. زمانی که به مدت زیادی می‌نشینید، زمین بخورید یا تصادف کنید سندرم Piriformis را تشدید خواهید کرد.

عوامل دیگری که به عنوان ریسک فاکتورهای ایجاد درد سیاتیک شناخته می‌شود شامل موارد زیر است.

 • بالا رفتن سن که موجب تغییرات آرتروزی و فرسودگی دیسک و در نهایت فشار عصب سیاتیک می‌شود.
 • اضافه وزن موجب ایجاد فشار روی رگ سیاتیک و ایجاد درد در آن می‌شود.
 • سبک زندگی و شغل‌هایی که افراد را مجبور می‌کند به مدت طولانی پشت میز بنشینند، اجسام سنگین بلند کنند یا به مدت طولانی رانندگی کنند.

برای درمان سیاتیک و جلوگیری از عود مجدد آن لازم است در کنار دارو و استراحت از فیزیوتراپی و ورزش‌درمانی یا هر روش دیگر مطابق نظر دکتر سیاتیک استفاده شود.

درد سیاتیک چقدر طول میکشد؟

مدت زمان طول کشیدن درد عصب سیاتیک در حاد یا مزمن بودن آن تاثیرگذار است. سیاتیک حاد در عرض ۴ تا ۶ هفته بهبود پیدا می‌کند درحالی‌که طولانی‌تر شدن این زمان منجر به مزمن شدن درد می‌شود. در این حالت که معمولاً درد شدید و طاقت‌فرساست، لازم است درمان‌های پزشکی تخصصی برای بیمار مورد استفاده قرار بگیرد.

کسانی که فرصت کافی برای مراجعه‌ی حضوری به متن ندارند، می‌توانند از طریق وب‌سایت پذیرش۲۴ از دکتر مغز و اعصاب آنلاین وقت بگیرند و سوالات خود را از پزشک مورد نظر بپرسند.

چگونه علت درد سیاتیک را تشخیص دهیم؟

علائم و دلایل سیاتیک در هر فرد متفاوت است و به شرایط ایجاد کننده آن بستگی دارد.برای تشخیص این بیماری ابتدا پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی خواهد کرد که آیا اخیراً آسیب‌دیده‌اید؟ خصوصاً در ناحیه‌ای که احساس درد دارید. علاوه‌بر این سؤالاتی در مورد اینکه چه مواردی درد شما را تسکین داده و یا آن را تشدید می‌کند و این درد از کجا و چگونه آغاز شده است، نیز ممکن است از شما بپرسد.

پزشک برای تشخیص علت درد در بیمارانی که با درد کمر و انتشار آن در پاها احساس ناتوانی و ضعف می‌کنند آن‌ها را معاینه می‌کند.

در معاینه فیزیکی قدرت عضلات و رفلکس شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا برخی حرکات کششی یا خاص را انجام دهید تا تشخیص دهد که با کدام فعالیت درد شما بیشتر خواهد شد. بدین منظور پزشک از بیمار می‌خواهد حرکت زیر را انجام دهد.

بیمار باید روی انگشتان یا روی پاشنه پا راه برود، همچنین چمباتمه بزند و سعی کند از این حالت بلند شود تا میزان فشار وارد شده روی عصب سیاتیک مشخص شود.

یکی دیگر از شیوه‌های ارزیابی وضعیت جسمانی بیمار به این صورت است که بیمار به پشت روی تخت دراز بکشد و پزشک یکی از پاهای او را بلند کند. درصورتی‌که درد کمر و پاها ناشی از آسیب عصب سیاتیک باشد، با انجام این حالت درد تشدید می‌شود.

بعد از معاینه فیزیکی بیمار، لازم است از آزمایش‌های تشخیص دقیق هم استفاده شود. عکسبرداری رادیولوژی و تصویربرداری MRI بهترین شیوه‌ها برای تشخیص علت درد سیاتیک هستند.

تصویربرداری به پزشک اجازه می‌دهد تا با مشاهده ستون فقرات شما علت سیاتیک را تشخیص داده و راه‌های مناسب درمان را اعمال کند. اشعه ایکس ستون فقرات ، ام آر آی و سی تی اسکن رایج‌ترین تصویربرداری است که برای تشخیص آسیب این عصب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متخصص شما ممکن است میلوگرام CT برای شما تجویز کند که طی آن یک رنگ خاص به ستون فقرات شما تزریق شده و به پزشک کمک می‌کند تا تصاویر واضح‌تری از نخاع و اعصاب شما مشاهده کند.

روش‌های درمان سیاتیک

هدف از درمان سیاتیک کم کردن درد و افزایش دامنه حرکتی بیمار است. به همین دلیل شیوه‌های مختلفی برای درمان سیاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد زیر بهترین شیوه‌های درمانی برای سیاتیک است.

با تشخیص آسیب‌دیدگی این عصب، پزشک راه‌های درمان را برای شما در نظر خواهد گرفت و نکاتی را برای تسکین درد و درمان این بیماری به شما گوشزد خواهد کرد.

شما باید تا آنجایی که ممکن است به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید. دراز کشیدن در رختخواب یا پرهیز از فعالیت‌های روزانه می‌تواند وضعیت شما را بدتر کند.

۱. دارو درمانی برای درد سیاتیک

داروهایی که برای درمان درد عصب سیاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل داروهای غیر استروئیدی و شل کننده‌های عضلانی هستند.

داروهای غیر استروئیدی سیاتیک

داروهای غیر استروئیدی به میزان موثری موجب کاهش تورم و التهاب می‌شوند. بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک مسکن ضد التهاب و غیر استروئیدی (NSAID)  مانند آسپرین، ناپروکسن، ایبوپروفن است. با اینکه برخی از افراد از این داروها بدون نسخه پزشک استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود حتماً تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید، زیرا ممکن است داروی آسپرین در برخی از افراد منجر به زخم و خونریزی شود.

داروهای شل کننده عضلات برای درد سیاتیک

داروهای شل کننده عضلات  مانند متوکاربامول باکلوفن و تیزانیدین باعث می‌شوند میزان فشاری که عضلات به عصب سیاتیک وارد می‌کند کم شود و درد و ناراحتی کمتر شود.

در مواردی که داروهای غیر استروئیدی  و شل کننده‌های عضلانی نمی‌تواند درد را تسکین دهد، پزشک از مسکن قوی برای درد سیاتیک استفاده می‌کند. همچنین داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین و پرگابالین که انتقال درد به نخاع را کم می‌کند هم در درمان درد سیاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما نکته‌ی با اهمیت این است که این داروها هم باید تحت نظر پزشک مصرف شوند، زیرا مصرف خودسرانه و کاهش انتقال درد ممکن است در آینده عوارضی مانند فلج برای بیمار ایجاد کند.

بهترین آمپول برای درد سیاتیک چیست؟

اگر به دنبال زدن امپول به عصب سیاتیک هستید؛ تزریق کورتیکواستروئید‌ها در اطراف ریشه عصبی می‌تواند التهاب و درد اعصاب تحریک شده را از بین ببرد. البته با توجه به اینکه کورتون‌ها عوارض جانبی زیادی دارند، لازم است تزریق‌ها پشت سر هم و در یک بازه‌ی زمانی طولانی نباشد.

پماد برای درد سیاتیک

برای تسکین درد خود از پمادهای موضعی مانند متیل سالیسیلات، منتول، سالاسیلات ترولامین، کپسایسین و کانابیدیل (CBD) می‌توانید استفاده کنید. اما توصیه می‌کنم قبل از استفاده از هر دارویی حتماً با پزشک خود مشورت کرده و طبق دستور اقدام کنید.

۲. درمان خانگی سیاتیک

 • تسکین درد سیاتیک با کمپرس سرد: شما می‌توانید از کیسه‌های یخ موجود در بازار خریداری کنید یا حتی از بسته‌های سبزیجات منجمد استفاده کنید. کیسه یخ یا بسته سبزیجات منجمد شده را در حوله‌ای بپیچید و به مدت ۲۰ دقیقه، چندبار در روز روی قسمت آسیب‌دیده بگذارید که به کاهش تورم و تسکین درد شما کمک خواهد کرد.
 • کمپرس گرم: از کیسه‌های آبگرم یا پدهای گرم نیز می‌توانید استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که برای کاهش تورم در چند روز اول از یخ استفاده کنید و بعد از دو یا سه روز از روش کمپرس گرم استفاده کنید. اگر همچنان درد دارید بهتر است از هر دو کمپرس سرد و گرم به ترتیب به مدت چند روز از هرکدام استفاده کنید.
 • کشش آرام کمر: کشش آرام کمرتان نیز می‌تواند مفید باشد. برای یادگیری حرکات کششی مؤثر در درمان سیاتیک از فیزیوتراپیست یا یک مربی آموزش دیده کمک بگیرید. انواع ورزش برای درمان سیاتیک مانند یوگا وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها برای تسکین درد خود بهره‌مند شوید. البته برای استفاده از حرکت بهتر است حتماً با متخصص خود مشورت کنید.
 • ورزش منظم: هرچه بیشتر فعالیت کنید، اندورفین بیشتری از بدن شما آزاد می‌شود. اندورفین مسکنی است که توسط بدن ساخته می‌شود. بهتر است با فعالیت‌های سبک و بدون خطر مانند شنا و دوچرخه ثابت، شروع به ورزش برای درمان سیاتیک کنید. با کاهش درد یک برنامه ورزشی منظم شامل ورزش‌های هوازی و تمرینات قدرتی برای خود تنظیم کنید. یک برنامه کامل بدین صورت می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات و درد کمر را در آینده کاهش دهد.
 • درمان سیاتیک با سرکه سیب: حدود یک ساعت قبل از خواب، به یک سطل آب گرم، مقداری سرکه سیب و یک فنجان نمک را خوب با یکدیگر مخلوط کنید. سپس پاهایتان را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این ظرف قرار دهید و بعد آن‌ها را با حوله خشک کنید. توجه داشته باشید که پاها در تمام طول شب باید گرم بمانند. همچنین صبح روز بعد، هرگز با پای برهنه روی زمین نایستید یا راه نروید. با تکرار ۳ تا ۴ مرتبه در هفته به دلیل خاصیت ضدالتهابی سرکه سیب، کاهش چشمگیری در درد خواهید داشت.

۳. طب مکمل برای درمان سیاتیک

طب مکمل یا پزشکی جایگزین به سرعت در حال رشد بوده و هر روز به محبوبیت آن افزوده می‌شود. تعدادی از روش‌های درمانی برای سیاتیک در این طب وجود دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم.

 • طب سوزنی یکی از راه‌های درمان است که یک متخصص می‌تواند برای شما انجام دهد و با وارد کردن سوزن در نقاط اصلی بدن شما تأثیر بگذارد که این روش بدون درد نیز می‌باشد.
 • گاهی هیپنوتیزم یک ذهن آرام و متمرکز برای شما فراهم می‌کند که می‌تواند پیام‌های تسکین درد برای این آسیب را از مغز شما صادر کند.
 • ماساژ درمانی یکی از روش‌های عالی است که برای کاهش فشار و درد بسیار مؤثر عمل می‌کند.

۴. درمان سیاتیک با ورزش

ورزش کردن یک شیوه موثر و بدون عارضه برای درمان عصب سیاتیک پای چپ و راست است. بهترین ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک پیاده‌روی و انجام دادن حرکات کششی سبک برای تقویت عضلات است. همچنین یوگا و پیلاتس به عنوان بهترین ورزش سیاتیک شناخته می‌شوند و  تا حدی زیادی دردهای ناشی از سیاتیک خفیف را کاهش می‌دهند.

۵. چگونگی درمان درد عصب سیاتیک با جا انداختن

یکی از روش‌هایی که دکتر ارتوپد یا فیزیوتراپیست برای درمان درد عصب سیاتیک به کار می‌برد جا انداختن عصب سیاتیک است. در این روش به استخوان‌ها و بافت‌های اطراف عصب با دست فشار وارد می‌شود تا درد کاهش پیدا کند. البته مشخص است که این روش برای همه افراد مناسب نیست و حتی در برخی افراد با ایجاد فشار مضاعف ممکن است درد تشدید شود.

پس به هیچ وجه از این روش خودسرانه استفاده نکنید و انجام آن را به پزشک بسپارید. موارد زیر تمرین‌ها و وضعیت‌های مناسب جا انداختن رگ سیاتیک است.

 • تمرین ۱: بیمار روی یک تخت نرم دراز بکشد و هر دو پا را دراز کند و کمی به جلو خم شود. به طوری‌که بتواند با انگشتان دست، انگشتان پا را لمس کند.
 • تمرین ۲: بیمار دستان خود را روی باسن بگذارد و وزن خود را روی یک سمت بدن قرار دهد و آن پا را خم کند. در همین وضعیت پای مقابل باید صاف باشد. این حرکت باید به تناوب بین پاها تا ده مرتبه تکرار شود.
 • تمرین ۳: بیمار باید صاف بایستد و دستان خود را روی باسن بگذارد. سپس از کمر کمی به سمت جلو خم شود و بعد از چند ثانیه به عقب خم شود. میزان خم شدن باید کم کم بیشتر شود.

۵. درمان سیاتیک با فیزیوتراپی

یکی دیگر از شیوه‌هایی که درد سیاتیک پای راست و چپ را از بین می‌برد، فیزیوتراپی است. متخصص فیزیوتراپی برای از بین بردن درد در بیماران یک برنامه‌ی منظم و دقیق برای انجام حرکات ورزشی تعیین می‌کند و بیمار را مکلف می‌کند تا از آن برنامه پیروی کند. به این ترتیب حرکات ورزشی که با کمک متخصص فیزیوتراپی انجام می‌شود میزان فشار عصب سیاتیک را کم می‌کند و عضلات را قوی می‌کند، در نتیجه درد عصب سیاتیک از بین می‌رود.

۶. درمان سیاتیک با جراحی

جراحی درمان قطعی سیاتیک است و در موارد سیاتیک مزمن که درد بسیار شدید باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع پزشکان  ابتدا از روش‌های دارویی و غیر تهاجمی استفاده می‌کنند و درصورتی‌که این روش‌ها نتواند درد را از بین ببرد، جراحی را به عنوان آخرین گزینه‌ی درمانی در نظر می‌گیرند.

به طور مثال در مواقعی که درد رگ سیاتیک منجر به از دست رفتن کنترل روده و معده شود، لازم است جراحی در اولین فرصت انجام شود.

جراحی عصب سیاتیک به دو روش زیر انجام می‌شود. انتخاب نوع روش جراحی بستگی به نظر جراح  وضعیت بیمار دارد.

جراحی دیسککتومی عصب سیاتیک

در مواردی که علت درد سیاتیک پای چپ یا راست بیرون‌زدگی دیسک یا خار استخوان باشد، پزشک برای از بین بردن درد، دیسک را از محل خارج می‌کند تا فشار وارد شده به عصب سیاتیک کم شود و علائم از بین برود.

جراحی لامینکتومی عصب سیاتیک

لامینا بخشی از استخوان است که نخاع را می‌پوشاند. برخی مواقع جراح برای از بین بردن درد لامینا یا بافت‌های دیگری که ممکن است به رگ سیاتیک فشار می‌آورد خارج می‌کند.

پیشگیری از سیاتیک

مراحل زیر به پیشگیری یا بروز مجدد سیاتیک کمک می‌کند:

 • تقویت عضلات کمر و میان تنه کلید اصلی سلامتی کمر و ستون فقرات شما است. بنابراین به طور مرتب و با برنامه‌ریزی ورزش کرده و آن را تقویت کنید.
 • اگر ساعات زیادی در روز حالت نشسته دارید، اطمینان حاصل کنید که صندلی شما استاندارد بوده و به خوبی از کمر و پشت شما مراقبت می‌کند.
 • به حرکات خود دقت داشته باشید، به خصوص زمانی که اشیا سنگین برمی‌دارید، به درستی بلند شوید تا کمترین فشار به کمر و عصب‌های شما وارد شود.

درد سیاتیک چه مدت طول می‌کشد؟

سیاتیک حاد و مزمن بین یک تا دو هفته ممکن است، طول بکشد و غالباً طی چند هفته برطرف می‌شود. اما بعد از کاهش درد ممکن است احساس بی‌حسی در پاها داشته باشید که کاملاً طبیعی است. همچنین چندین مرتبه در سال نیز ممکن است دچار درد در این ناحیه شوید.

اگر سیاتیک شما مزمن شود، بدین معنی است که این درد به طور منظم وجود دارد و یک بیماری مادام‌العمری خواهد بود. در صورت مزمن شدن به درمان پاسخ خوبی نخواهد داد اما شدت درد آن کمی کاهش می‌یابد.

سیاتیک چه تفاوتی با کمر درد دارد؟

زمانی که درد شما ناشی از آسیب یا تحریک عصب سیاتیک باشد، از پشت کمر شروع و به سمت پاها حرکت می‌کند، اما درد ناشی از کمر درد در همان ناحیه کمر باقی می‌ماند، اما در مواقعی نیز ممکن است دلیل دردها تشخیص داده نشود. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هر گونه درد در ناحیه کمر خود به متخصص مراجعه کنید.

تغییر سبک زندگی بیماران مبتلا به سیاتیک چگونه باید باشد؟

با بروز اولین علائم دیسک کمر و سیاتیک و در مراحلی که هنوز درد تشدید نشده است، خیلی از بیماران می‌پرسند چگونه درد سیاتیک را کاهش دهیم و از شدید شدن آن جلوگیری کنیم. اولین و سر راست‌ترین پاسخ تغییر دادن سبک زندگی است. اگر می‌خواهید بدانید چه چیزی برای سیاتیک خوب است باید موارد زیر را رعایت کنید.

 • اگر مجبور هستید به مدت طولانی یک جا بنشینید، سعی کنید هر ۵۰ دقیقه یک بار تغییر وضعیت دهید یا چند قدم راه بروید.
 • از رژیم غذایی مناسب که فاقد شکر، اسید چرب ترانس، کلسترول باشد استفاده کنید و در عوض آن ماهی، سبزیجات و میوه را جایگزین کنید.
 • محلول نمک اسپوم می‌تواند عضلات را آرام کند و میزان درد عصب سیاتیک را کاهش دهد.
 • در مراحل اولیه بیماری از مسکن‌هایی که بدون نسخه می‌توانید از داروخانه تهیه کنید، مصرف نمایید.

چه چیزهایی برای سیاتیک مضر است؟

پوشیدن شلوار یا دامن تنگ که باعث فشار روی عصب سیاتیک شود می‌تواند دردهای شدیدی را ایجاد کند.  پس اگر می‌خواهید از بروز درد سیاتیک پیشگیری کنید باید لباس تنگ را کنار بگذارید. همچنین پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند به دلیل فشاری که به کمر و لگن وارد می‌کند موجب ایجاد درد و ناراحتی در عصب سیاتیک می‌شود. پس خانم‌ها به خصوص در دوران بارداری  نباید از کفش پاشنه بلند استفاده کنند.

کسانی که درد سیاتیک دارند چگونه باید بخوابند؟

با توجه به اینکه درد سیاتیک شدید است و ممکن است بر کیفیت خواب فرد تاثیر بگذارد، بهتر است کسانی که مبتلا به این درد هستند، نحوه صحیح خوابیدن را یاد بگیرند. بیمار برای تسکین درد سیاتیک پای راست و چپ باید به حالت جنینی یا به صورت طاق باز به پشت بخوابد. این وضعیت باعث می‌شود فشار داخل کانال نخاعی به کمترین حد برسد و درد عصب سیاتیک کم شود.

چرا بارداری بر درد عصب سیاتیک تاثیر دارد؟

بارداری با بزرگ شدن جنین و اضافه وزن همراه است. در نتیجه ممکن است خانم باردار به سندرم پیریفورمیس مبتلا شود و عضلات باسن منقبض شود. با منقبض شدن عضلات باسن درد سیاتیک تشدید می‌شود و حرکات فرد را محدود می‌کند.

رگ سیاتیک گردن کجاست؟

همانطور که گفتیم عصب سیاتیک در ستون فقرات کمر قرار دارد و فتق دیسک باعث می‌شود ریشه‌های عصب تحت فشار قرار بگیرد و منجر به التهاب آن شود. اما برخی از افراد مبتلا به سیاتیک، بعد از مدتی درگیر دردهای گردن هم می‌شوند.

درصورتی‌که گردن درد یا کمر داشته باشید ممکن است عصب شما تحریک شده باشد یا تحت فشار قرار گرفته باشد که عضلات بدن را بیحس و سوزن سوزن می‌کند.

آیا سیاتیک و درد بیضه ربطی به هم دارند؟

در مردان درد بیضه به علت هیدورول، التهاب یا پیچ خوردگی بیضه یا مواردی نظیر آن ایجاد می‌شود و داخل کشاله ران گسترش پیدا می‌کند. درد سیاتیک هم از کمر شروع می‌شود و در ران و ساق پا گسترش پیدا می‌کند اما معمولاً علت مستقیم درد بیضه نیست.

کمبود کدام ویتامین باعث دردناک شدن سیاتیک می‌شود؟

ویتامین B12 با تولید غلاف چربی در سلامت اعصاب نقش دارد. به همین دلیل در افراد بالای ۶۰ سال که کمبود ویتامین B12 دارند، علائم سیاتیک بروز می‌کند. همچنین افراد مبتلا به دیابت که متفورمبن مصرف می‌کنند هم به دلیل سوء جذب B12 در معرض ابتلا به سیاتیک هستند.

تاثیر متوکاربامول برای سیاتیک چگونه است؟

متوکاربامول نوعی دارو شل کننده عضلات است که باعث می‌شوند میزان فشاری که عضلات به عصب سیاتیک وارد می‌کند کم شود و درد و ناراحتی کمتر شود.

اگر سیاتیک درمان نشود چه می‌شود؟

بیماری سیاتیک باید به موقع درمان شود تا وخیم شدن اوضاع بیمار و آسیب به کمر و باسن جلوگیری شود. همچنین درصورت عدم توجه به درمان سیاتیک، ممکن است آسیب‌های عصبی به حدی شدید شود که دیگر داروی مسکن نتواند دردهای ان را تسکین دهد.

سیاتیک مربوط به کدام دکتر است؟

کسانی که درد و ناراحتی در پا و کمر دارند یا احساس می‌کنند پاهایشان مور مور می‌شود یا احساس تیرکشیدن در پا دارند، بهتر است برای تشخیص دقیق علت آن به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنند. درصورتی‌که درد و ناراحتی مربوط به عصب سیاتیک باشد، مداخلات درمانی متناسب با میزان درد تجویز می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

با اینکه علائم سیاتیک خفیف به مرور زمان بهبود پیدا می‌کند اما اگر در کمر و پا دردی را احساس کردید که با گذشت چند هفته بهبود پیدا نکرد و با نشانه‌های زیر همراه بود باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • دردی که در اثر سانحه اتفاق می‌افتد و کمتر نمی‌شود.
 • دردی کمر و پا که همراه با دفع غیر ارادی ادرار و مدفوع باشد.
 • دردی که منجر به بی‌حسی و ضعف در پاها شود و با گذشت زمان شدت آن بیشتر شود.
 • درد سیاتیک که با تب یا حالت تهوع همراه باشد.

 


۴/۵


(۲۵ نظر)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا