پزشکی

علت درد پای چپ بعد از عمل دیسک کمر

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر در راستای به دست آوردن بهترین نتیجه از جراحی و کاهش عوارض آن و فعال شدن شخص اهمیت بالایی دارد. در واقع ورزش‌ها اصلاحی و فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر جزیی جدایی‌ناپذیر از فرایند درمان است. در نظر داشته باشید که بعد از بهبود بعد از جراحی دیسک کمر شاید تا شش ماه هم نیاز به زمان داشته باشد و شخص در این زمان باید به خدمات فیزیوتراپی و توان‌بخشی نیاز دارد. فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر باید با یک برنامه دقیق برای کمک به تسکین درد و برگرداندن شخص به زندگی روزمره‌اش انجام شود. در این مقاله از کلینیک تخصصی فیزیوتراپی سایا به بررسی نکات مهم فیزیوتراپی بعد از دیسک کمر و معرفی ورزش‌های اصلاحی بعد از تمرین پرداخته‌ایم که امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

در صورت نیاز به رزرو نوبت در کلینیک سایا
از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

رزرو نوبت

جراحی دیسک کمر

ترجیح اولیه برای درمان دیسک کمر همواره یک راه غیر تهاجمی و بدون جراحی است. البته با توجه به شدت و شرایط دیسک و کارآمدی درمان‌های فیزیوتراپی، ممکن است جراحی انجام دهد. اگر درمان‌های غیرتهاجمی کارساز نبودند، پزشک‌ با تصویربرداری سی‌تی‌اسکن و اشعه ایکس، به صورت واضح دیسک کمر آسیب دیده و بافت‌ها و اعصاب اطراف آن را بررسی و روش جراحی مناسب برای شخص را انتخاب می‌کند.

برای مطالعه مقاله عوارض فیزیوتراپی می توانید روی کلمه لینک شده کلیک کنید.

رایج‌ترین روش‌های جراحی‌های دیسک کمر می‌توان به دیسککتومی‌، لامینوتومی‌، تعویض دیسک و فیوژن ستون فقرات می‌باشند که استفاده از هرکدام منوط به نظر پزشک جراح شخص می‌باشد.

اهمیت فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر یکی از موارد خیلی مهم و با اهمیت در روند درمان است. شخص بعد از عمل قطعاً دچار درد و محدودیت حرکتی خواهد شد که راه چاره آن فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر است. شاید وقتی بعد از جراحی کمی از درد شخص کاسته می‌شود، او تصور کند که کار تمام شده است. در صورتی که عضلات و اعصاب ستون فقرات پیچیدگی‌های خاصی دارد و به فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر در راستای توان‌بخشی و بازیابی قدرت حرکتی نیاز است. تجربه ثابت کرده که فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر کمک بزرگی به عملکرد ستون فقرات و رهایی از درد است.

پیشنهاد مطالعه مقاله موثرترین و خطرناک ترین حرکات بدنسازی برای دیسک کمر

 

هدف فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر

در واقع هدف از فیزیوتراپی بعد از دیسک کمر مدیریت درد و از بین بردن التهاب‌هاست که در مرحله بعد با بیش‌تر شدن دامنه حرکتی شخص همراه است. فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر به تقویت عضلات کمر و رفع اسپاسم نیز کمک می‌کند و می تواند باعث افزایش انعطاف‌پذیری و اصلاح وضعیت بدن و نحوه حرکت بدن به طوری که فشار کم‌تری به ستون فقرات و کمر وارد شود. به هر حال فیزیوتراپی بعد از دیسک کمر تا جایی ادامه پیدا می‌کند شخص توانایی فعالیت عادی و روزمره‌اش را به دست بیاورد.

در واقع بعد از عمل، شخص باید کم‌کم به فعالیت‌های روزانه‌اش بازگردد و به‌تدریج فعالیتش را زیادتر کند. چون در ابتدا شاید شخص برای کارهای ساده هم نیاز به کمک داشته باشد و خیلی زود خسته شود یا نتواند یک کار ساده را هم انجام دهد. در واقع فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر باعث کنترل و مدیریت علائم و آماده شدن فرد برای بازگشت به زندگی عادی و انجام فعالیت‌های گوناگون می‌شود.

راه های کنترل درد بعد از جراحی دیسک کمر

این تصور که با عمل جراحی دیسک کمر درد همان موقع از بین می‌رود کاملاْ اشتباه است. در دو هفته و حتی ماه اول بعد از جراحی ممکن است شخص دردهایی را تجربه کند. بهترین راه تسکین این دردها استراحت و در برخی موارد استفاده از مسکن‌های بدون نسخه مثل ایبوپروفن است.

نحوه رانندگی بعد از جراحی

فرد بهتر است بعد از جراحی دیسک کمر تا مدتی برای رانندگی صبر کند تا سلامتی کاملش را به دست بیاورد. بهتر است یک ماه و نیم الی دو ماه بعد از عمل شخص از رانندگی خودداری کند. شاید در حالت عادی رانندگی سخت به نظر نیاید، اما مسئله این است که حرکت‌های ناگهانی مثل ترمز یا پیچیدن یهویی که برای شخص خطرناک است. همچنین ممکن است شخص برای تسکین درد از داروهای مسکن و خواب‌آور استفاده کند که همین‌ها نکاتی هستند که باعث می‌شوند تا شخص مدتی از رانندگی اجتناب کند.

حرکتات و تمرینات بعد از جراحی دیسک کمر

درست است که شخص بعد از جراحی دچار محدودیت حرکتی می‌شود و نیاز به استراحت دارد، اما لازم است بدانید که شخص باید فعالیت و حرکت نیز داشته باشد تا توانایی حرکتی‌اش را نیز دوباره به دست بیاورد. در واقع حرکت داشتن و فعالیت‌های آرام می‌تواند باعث توانبخشی پس از جراحی دیسک کمر برای شخص بشود. یکی از مواردی که در راستای توان‌بخشی و به دست آوردن قدرت عضلات کمر و جلوگیری از سفتی و خشکی آن‌ها به شدت توصیه می‌شود، انجام تمرین فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر می‌باشد. همچنین فرد تا ۶ هفته و در کل زندگی بعد از عمل دیسک کمر بهتر است از بلند کردن اجسام سنگین، چرخش ناگهانی و خم شدن زیاد اجتناب کند. فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر می‌تواند باعث شود شخص تواناییش را به دست بیاورد و به عملکرد عادیش بازگردد.

مرخصی بعد از جراحی دیسک کمر

در نظر داشته باشید افراد بعد از جراحی باید حداقل  تا ۱ ماه و نیم مرخصی بگیرند. البته با توجه به شغل طرف و اگر شامل کارهای سنگین و رانندگی بشود، بهتر است حداقل ۳ ماه مرخصی بگیرد تا روند درمان تکمیل بشود. البته بهتر است با توجه با شرایط شخص، پزشک جراح این مدت را تعیین کند. نکته قابل توجه این‌ است که هرچه شخص زودتر به سر کارش بازگردد، از آزرده شدن توسط احساس تنهایی و افسردگی نیز دور می‌ماند.

پیشنهاد مطالعه مقاله آب درمانی دیسک کمر و آموزش نحوه صحیح راه رفتن در استخر برای دیسک کمر

شروع فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر

درست است که استراحت یکی از ملزومات بعد از جراحی کمر است اما این که شخص هرچه زودتر شروع به حرکت کند تا دچار گرفتگی و سفتی عضله نشود هم در فرایند درمان بسیار مهم است. شخص از همان هفته‌ی اول بعد از جراحی باید به سراغ فیزیوتراپیست برود تا توان‌بخشی و فیزیوتراپی را آغاز کند. فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر با حرکات ساده آغاز و کم‌کم حرکات پیچیده نیز به آن اضافه خواهد شد.

برای تدوین یک برنامه تمرین فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر اولین مرحله ارزیابی بیمار است. ارزیابی شامل مواردی مثل سوابق پزشکی، چک کردن وضعیت، دامنه حرکتی، زخم جراحی، تست انعطاف و میزان قدرت عضلات می‌شود که به کمک آن‌ها عملکرد بیمار ارزیابی شده و مشخص می‌شود که چه حرکاتی در توانش است و یک برنامه تمرینی دقیق بر اساس ارزیابی عملکردی برای فرد مشخص می‌شود تا کمکی در روند درمان و توانبخشی پس از جراحی دیسک کمر است.

مطالعه مقله حرکات مضر برای دیسک کمر

برنامه فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر

بعد از جراحی شخص باید برای جلسات فیزیوتراپی آماده شود تا بتواند عضلات کمر را تقویت و دامنه حرکتیش را افزایش دهد. فیزیوتراپی بعد از دیسک کمر می‌تواند به بازیابی بافت های آسیب‌دیده نیز کمک کند و فشار اضافی را از ستون فقرات شخص بکاهد. تعداد جلسات و برنامه تمرینی فیزیوتراپی بعد از جلسه ارزیابی مشخص می‌شود که به عواملی مثل نوع عمل، میزان جراحت و سن شخص ربط دارد. مدت زمان فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر بهتر است حداقل ۳ ماه انجام شود تا توان‌بخشی و تقویت عضلات به خوبی انجام شود.

فیزیوتراپی بعد از عمل شامل راهکارهایی برای توان‌بخشی و تقویت عضلات می‌باشد. بعد از عمل برای جلوگیری از زخم شدن شخص باشد با کشش عضلات ران و همسترینگ درد ناشی از جراحی را کاهش می‌دهد. البته روش‌های فیزیوتراپی نوین و دستگاه‌های جدید مثل الکترو درمانی و دستگاه تنس، اولتراسوند تراپی، بیوفیدبک و گرما درمانی هم می‌توانند درد را کاهش دهند. به یاد داشته باشید بیمار هرگونه احساس درد را در حین فیزیوتراپی باید به پزشک اطلاع دهد تا منشا و دلیل آن پیدا شود.

از دیگر مواردی که بیمار به وسیله فیزیوتراپی به دست می‌آورد یادگیری نحوه درست حرکات سخت مثل خم شدن رو به جلو است. در نظر داشته باشید خم شدن شاید تا شش ماه هم برای شخص سخت باشد. پس او هم باید عضلاتش را تقویت کند و هم نحوه درست آن را بداند. فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر باعث تقویت عضلات می‌شود و قوی شدن کمر باعث رهایی از درد هم می‌شود. همین است که اهمیت انجام  تمرینات ورزشی مخصوص کمر را زیاد می‌کند.

انواع ورزش‌های فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر

ورزش همان‌قدر که می‌تواند مفید باشد، اگر درست انجام نشود می‌تواند مشکل‌ساز هم باشد. ورزش با وزنه سبک و انجام درست حرکت و وارد نکردن فشار اضافی به مهره‌های کمر، ورزشی است که می تواند برای تقویت عضلات و رهایی از درد مفید باشد. ورزش با توپ بزرگ نیز می‌تواند برای تقویت لگن و از بین بردن گرفتگی کمر مفید می‌باشد. ورزش با توپ به این صورت است که شخص روی توپ نشسته و خیلی آرام حرکات دایره‌ای و چرخش لگن را انجام می‌دهد. ایروبیک نیز یکی از ورزش‌هایی است که می‌تواند به افزایش گردش خون در ستون فقرات و کاهش درد کمر کمک کند.

البته افراد برای انجام ورزش باید ۳ ماه صبر کنند که درمان تا حد زیادی اثر کرده باشد. البته ورزشی که خیلی سنگین نبوده و فشاری زیادی به شخص وارد نمی‌کند. مثلاً بعد از دو هفته باید شخص با ۱۰ دقیقه پیاده‌روی آغاز کند و بعد از یک ماه کم‌کم می‌تواند تمارینی انجام دهد که فشار خیلی کمی به کمر وارد کنند تا عضلات تقویت شوند و آسیبی نبینند. احتمالا اگر فرایند درمان به درستی طی شود، شخص بعد از ۳ ماه می‌تواند ورزش‌های عادی و سبک را به راحتی انجام دهد. البته نه ورزشی مثل فوتبال که امکان زیادی برای تماس با سایر افراد دارد. بهترین عملکرد در این زمینه این است که ورزش‌ها با هماهنگی جراح و کسب اجازه از او انجام شوند تا مغایر با درمان شخص نباشند. اگر کسی دوست دارد که درمان درستی داشته باشد، بهتر است تمامی گوشزدهای پزشک را جدی بگیرد و رعایت کند.

در ادامه مقاله فیلم ورزش بعد از عمل دیسک کمر را که توسط دکتر همتایی انجام شده است را قرار داده ایم. برای انجام این تمرینات می توانید فیلم ورزش بعد از عمل دیسک کمر مشاهده کنید.

پیشنهاد مطالعه مقاله  چگونه فیزیوتراپی در منزل انجام می شود؟

مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

فرایند بهبود و درمان بعد از جراحی نیاز به مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر دارد تا شخص بتواند کم‌کم توانایی حرکتی و قدرت عضلاتش را به دست بیاورد. یکی از موارد داشتن یک الگوی غذایی درست است تا علاوه بر کم شدن وزن، عضلات بدن شخص نیز تقویت شود. بهتر است شخص برای کارهای روزانه از اطرافیانش کمک بگیرد تا فشار زیادی به کمر او وارد نشود. قدم زدن هر چقدر هم کم در خانه می‌تواند مفید باشد اما به هیچ وجه شخص نباید خودش را خسته کند. یک مورد که شاید شخص قبل از جراحی فکرش را نکند درگیری با عوامل عاطفی و احساسی است که شخص توان انجام کارهایش را ندارد، شاید کمی ناراحت‌کننده باشد. او باید بداند که این عوامل طبیعی هستند و او باید تلاش کند کم‌کم کارهای روزمره‌اش را انجام دهد تا از شرایط گذر کند. کمربند و بریس طبی نیز  پس از جراحی در حین استراحت و فیزیوتراپی می تواند فشار وارد بر ستون فقرات را کاهش دهد.

فیلم ورزش بعد از عمل دیسک کمر 

شخص برای این که بتواند بعد از جراحی دیسک کمر ورزش کند باید یک ماه و نیم تا دو ماه صبر کند تا کمی شرایط بدنی پایداری داشته باشد. در ابتدا شخص باید با نرمش‌ها و تمرین‌های تجویزی فیزیوتراپیست ورزش را شروع کند. چون که در این ورزش‌ها شرایط بیمار و میزان آسیب‌دیدیگیش لحاظ شده و کاملاً مناسب خود او می‌باشند. در ادامه چند تمرین فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر را با راهنمایی دقیق معرفی خواهیم کرد که اکثر افراد بعد از جراحی و گذشت یک ماه و نیم الی دو ماه می‌توانند برای تقویت عضلات‌شان از آن‌ها استفاده کنند. در کل تمرین فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر برای جلوگیری از سفت شدن و گرفتگی عضلات کمرَ افزایش قدرت عضلات و کاهش وارده بر کمر انجام می‌شوند. مهم‌ترین نکته در انجام این تمرین‌ها انجام درست آن‌هاست. در ادامه سعی کرده‌ایم روش درست انجام چند تمرین فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر را به صورت دقیق توضیح دهیم تا شما عزیزان در صورت نیاز بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

برای مشاهده فیلم ورزش بعد از عمل دیسک کمر می توانید روی دکمه ها کلیک کنید.

تمرین اول 

یکی از مهم ترین تمرینات ورزشی بعد از عمل دیسک کمر ، تمرین شماره 1 است. برای انجام این تمرین ابتدا باید دراز کشیده و پاهای خود را صاف کنید. یکی از زانوها را خم کرده و دستان خود را به سمت پشت ران و زانو برده و آرام زانو را بالا و به سمت خود بکشید و ۳ ثانیه آن را نگه دارید. در گام بعد این کار را برای پای دیگر انجام دهید. اگر احساس درد نکردید این تمرین را ۵ تا ۷ بار و در ۳ ست انجام دهید. برای مشاهده این حرکت می توانید فیلم ورزش بعد از عمل دیسک کمر را کلیک کنید.

فیلم تمرین شماره 1

 

 

 

تمرین دوم

این تمرین که از دیگر مهم ترین تمرینات ورزشی بعد از عمل دیسک کمر به حساب می آید،  به حرکت پل معروف است. در این تمرین هم باید روی زمین دراز بکشید دستان خود را در امتداد بدن قرار دهید. سپس در حالی که کف پاها روی زمین قرار دارد، کمر و باسن را از زمین جدا کرده و بالا بیایید و تا ۵ ثانیه در همین حالت مطابق عکس ثابت بمانید. این حرکت فشار زیادی ندارد اما به شدت برای رفع گرفتگی مناسب می‌باشد. حالت پیشرفته‌تر این تمرین پل زدن با یک پا است که در هنگام پل زدن، یک پا را به سمت جلو دراز می‌کنید.

فیلم تمرین شماره 2

 

تمرین سوم

در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید و شکم و لگن خود را منقبض کنید. در این تمرین باید یک دست را رو به جلو و پای مخالفش را  صاف  به سمت عقب ببرید و اگر دردی ندارید ۳ ثانیه در همان حالت بمانید. سپس این حرکت را با دست و پای دیگر انجام دهید.

 

فیلم تمرین شماره 3

تمرین چهارم

تمرین بعدی خیلی ساده اما کاربردی است. برای انجام حرکت نوسانی لگن باید به پشت دراز کشیده و زانوها را خم کنید. بعد از منقبض کردن عضلات شکمی، در حالتی که کف پاها روی زمین قرار دارد، کمی دست‌ها را به زمین فشار دهید و قوس کمر را کم و زیاد کنید.

 

فیلم تمرین شماره 4

 

تمرین پنجم

حرکت کبرا تمرین پیشنهادی بعدی است که یک حرکت استقامتی و قدرتی و به شدت مفید برای تقویت عضلات کمر است. برای انجام حرکت کبرا ابتدا باید دمر روی زمین دراز کشیده و عضلات شکم را منقبض کنید. برای انجام این حرکت کمی تمرکز لازم است باید به صورت همزمان دست‌ها رو به جلو و بالا و پاها صاف و به سمت عقب رانده شوند. سه ست ۱۰ تایی برای حرکت کبرا در روز بسیار کاربردی است.

تمرین ششم

یک تمرین عالی برای تقویت عضلات پشت پا و تمرینات ورزشی بعد از عمل دیسک کمر را در این تمرین معرفی می‌کنیم. ابتدا راحت و به پشت دراز بکشید و پاهایتان را صاف روی زمین دراز کنید. سپس با کمک یک کش به آرامی یک پا را در حالی که زانو خم نشود بالا آورده و بین ۱۵ تا۳۰ ثانیه با توجه به توانایی و نداشتن درد آن را نگه دارید. این کار را برای هر پا ۵ بار در یک روز می‌توانید انجام دهید.

فیلم تمرین شماره 6

تمرین هفتم

برای انجام تمرین هفتم که از انواع تمرینات ورزشی بعد از عمل دیسک کمر می باشد، کاملاُ صاف در جلوی یک دیوار بایستید و یک پای خود را نزدیک به دیوار کمی خم کرده و پای دیگر را صاف به عقب برانید. حالا دست‌های خود را کاملاً صاف به دیوار بفشارید و اگر دردی حس نکردید تا ۳۰ ثانیه در همین حالت باقی بمانید.

تمرین هشتم

اسکات با صندلی کمکی نیز یکی از مهم ترین تمرینات ورزشی بعد از عمل دیسک کمر و از جمله حرکت مفید برای تقویت عضلات پا و کمر می‌باشد. با گرفتن یک صندلی  کمی زانوها را به نحوی که کمر کاملاً صاف بماند، خم کنید و همانند اسکات به پایین بیایید و دوباره صاف شوید. این حرکت کمی سنگین است و سه ست با ۷ الی ۱۰ تکرار کافی است. اگر هم ست‌ها را پشت سر هم انجام می‌دهید، حتماً استراحت کافی بین ست‌ها داشته باشید.

تمرین آخر

یادتان باشد تمام تمرینات ورزشی بعد از عمل دیسک کمر همیشه با شاواسانا (Savasana) تمام می‌شود. شاوا به معنی جسم بی‌جان است و در این تمرین با بدون حرکت ماندن، ذهن و بدن را به کلی خاموش و ریلکس و تنش‌ها را از خود دور می‌کنید. این تمرین ذهن و روح را تقویت می‌کند. البته بی‌حرکت نگه داشتن ذهن خیلی سخت‌تر از بدن است و شاواسانا آن‌قدری هم که به نظر می‌رسد آسان نیست و نیاز به تمرین دارد.

سخن پایانی

مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر  و انجام تمرینات ورزشی بعد از عمل دیسک کمر قسمت اصلی و تکمیل کننده درمان است. در واقع جراحی با فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر است که تکمیل می‌شود. البته شخص باید از هر نظر مراقبت‌های لازم را انجام دهد و فکر نکند که بعد از جراحی سریعاً می‌تواند به زندگی عادی بازگردد. تکمیل روند درمان توانبخشی پس از جراحی دیسک کمر بیش‌تر نیازمند فیزیوتراپی و زمان است. انواع تمرین فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر در کلینیک تخصصی سایا موجود می‌باشند و ما مفتخریم که عزیزان زیادی در این کلینیک توانسته‌اند به راحتی با فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر، فرایند درمان را پشت سر بگذارند. 

در این مقاله در کلینیک فوق تخصصی فیزیوتراپی سایا به بررسی نکات مهم فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر و فیلم ورزش بعد از عمل دیسک کمر پرداختیم که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. برای استفاده از انواع روش‌های فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر می‌توانید همین حالا روی رزرو نوبت کلیک کرده یا با شماره 02186081671 تماس بگیرید و وقت نوبت خودتان رو بی‌دردسر رزرو کنید. هم‌چنین سوالات خود درباره تمرین های فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر را می‌توانید در کامنت‌ها از ما بپرسید تا از پاسخ متخصصان سایا بهره‌مند شوید.

در صورت نیاز به رزرو نوبت در کلینیک سایا
از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

رزرو نوبت


هیچ کس دوست ندارد درد را تجربه کند، زانو درد و پا درد از جمله شایع ترین مشکلاتی است که بسیاری از افراد به آن دچار می شوند. با وجود درد در زانو، انجام دادن فعالیتهای روزانه مانند پیاده روی، ورزش، رانندگی برای افراد سخت و دردناک می شود. درد در ناحیه زانو و آسیب این قسمت از بدن، مشکلی رایج است و بسیاری از افراد به دنبال بهترین روش درمان زانو درد می گردند. در این نوشته می خواهیم به دلایل زانو درد و درمان آن بپردازیم. با توجه به اینکه روشهای متعددی برای درمان درد زانو وجود دارد، ما می خواهیم بهترین روش درمان زانو درد را به شما معرفی کنیم و از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

زانو درد چیست؟

یکی از رایج ترین مشکلات در سیستم اسکلتی انسان، به وجود آمدن درد در قسمت زانو است. درد زانو ممکن است به دلیل آسیب دیدگی زانو یا علل دیگر شروع شود و فرد را کامل درگیر کند. شاید قبلا ما زانو درد، پا درد و کمردرد را منحصر به سالمندان می دانستیم؛ اما حالا می بینیم که این مشکلات اصلا سن و جنسیت نمی شناسد و افراد مختلف در هر سنی ممکن است این دردها را تجربه کنند. یعنی دیگر نباید از درد زانوی یک خانم 30 ساله خیلی تعجب کنیم؛ در واقع زانودرد در جوانی یکی از مشکلات رایج در بین افراد جوان جامعه است!

میزان زانو درد در تمام افراد یکسان نیست؛ بعضی افراد فقط از داشتن چنین مشکلی ناراحت هستند و بعضی دیگر هم به قدری در عذاب هستند که راه رفتن معمولی و انجام دادن کارهای روزانه برایشان بسیار سخت شده است. مواردی از قبیل وضعیت جسمی افراد، سن، نوع شغل، میزان فعالیت بدنی، میزان آسیب دیدگی زانو، منطقه آسیب دیده در زانو و… روی میزان ناراحتی افراد و شدت درد زانو تاثیر می گذارد.

قبلا مردم درد زانو را با روشهای سنتی مانند بستن آن یا زالو درمانی کاهش می دادند؛ اما این روزها با پیشرفت علم پزشکی افراد به خوبی می دانند که برای درمان دردهای زانو باید به بهترین متخصص زانو مراجعه کنند تا بهترین و موثرترین روش درمانی روی آنها انجام شود.

شاید بپرسید اصلا چرا انسانها به زانودرد مبتلا می شوند؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با علل و عوامل پیدایش درد زانو آشنا شوید.

مهم ترین دلایل درد زانو

عوامل موثر در ایجاد زانو درد

از جمله مهم ترین عوامل ایجاد زانو درد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدمه، فشار و آسیب به زانو

وقتی مفصل زانو و استخوان زانو تحت فشار و صدمه قرار بگیرد و شکل طبیعی اش را از دست بدهد، افراد به زانو درد مبتلا می شوند. زانو، یکی از قسمتهای بدن انسان است که بیشترین میزان آسیب دیدگی را دارد. بسیاری از ورزشکاران در زمان تمرین و مسابقه، در معرض زمین خوردن و صدمه دیدن هستند. زمانی که زانو پیچ می خورد یا به آن ضربه شدید وارد می شود، درد و ناراحتی در این قسمت شروع می شود. پس اولین و شایع ترین دلیل پیدایش درد در زانوها، صدمه و آسیب حرکتی یا ورزشی است. زانو درد بعد از ورزش، موضوعی است که اغلب ورزشکاران آن را برای حداقل یک بار تجربه می کنند. با فشار آوردن بیش از حد به زانو، انجام حرکات سنگین و ناگهانی و… باید انتظار درد در ناحیه زانو را داشته باشید!

 • آرتروز زانو

یکی دیگر از عوامل موثر بر ایجاد درد زانو، آرتروز زانو است که به استئوآرتریت یا سائیدگی زانو نیز معروف است. آرتروز زانو، باعث از بین رفتن مفصل زانوی افراد می شود و راه رفتن را برای افراد مشکل می‌کند. با از بین رفتن مفصل زانو، بخش مهمی از زانو از دست می رود و درد و ناراحتی فرد شدت پیدا می کند. این موضوع می تواند حتی باعث تغییر شکل پاها نیز شود. دومین دلیل درد در زانو را می توان آرتروز زانو دانست.

 • آسیب دیدگی رباط زانو

یکی دیگر از آسیب های ورزشی شایع، صدمه به رباط زانو است که باعث درد و ناراحتی زانوها خواهد شد. مفصل زانو به همراه 4 رباط بسیار مهم کار می کند که با آسیب دیدن هرکدام از آن رباط ها، مفصل زانو هم به شدت اذیت می شود. آسیب دیدن رباط صلیبی قدامی، رباط صلیبی خلفی، رباط طرفی داخلی و رباط طرفی خارجی باعث شروع درد و ناراحتی در زانو می شود.

 • صدمه به منیسک زانو

منیسک زانو یکی از بخش های مهم زانو است. فشار بیش از حد یا انجام فعالیتهای شدید باعث می شود که بافت منیسک تحت تاثیر قرار بگیرد و گاهی اوقات پاره شود! وقتی منیسک زانو صدمه می بیند، به مفصل زانو فشار زیادی وارد می شود و عملکرد درست زانو متوقف می شود. متوقف شدن عملکرد زانو به معنای شروع درد و ناراحتی در زانو است.

 • در رفتن کشکک زانو

وقتی زانو دچار دررفتگی می شود، کشکک زانو تحت تاثیر قرار می گیرد. با این اتفاق، کشکک زانو جابه‌جا می شود و از جای خود بیرون می رود. در نتیجه راه رفتن، باز و جمع کردن زانو و فعالیتهای دیگر با درد شدید زانو همراه می شود!

 • منحرف شدن استخوان زانو

یکی دیگر از علل زانو درد، تغییر شکل زانوها و منحرف شدن استخوان زانو است. انحراف زانو به دلایل مختلف به وجود می آید. مثلا افراد مبتلا به پای پرانتزی و پای ضربدری در بلندمدت به درد شدید زانو دچار می شوند؛ زیرا استخوانها از جای اصلی خود منحرف می شوند!

برخی دیگر از دلایل درد زانو رو میتواند موارد زیر شمرد:

 • نرمی غضروف کشکک زانو
 • بورسیت کشکک زانو
 • کیست پشت زانو
 • آسیب رباط جانبی(لیگامان های کلترال)
 • سندرم درد پاتلوفمورال
 • سندرم باند ایلیوتیبیال

علت زانو درد در زنان

یکی از واقعیت ها این است که زنان بیشتر از مردان به زانو درد مبتلا می شوند. طراحی خاص بدن خانمها و میزان هورمونهای بدن خانمها با آقایان فرق دارد. قدرت استقامت زانوهای زنان از قدرت استقامت زانوهای مردان کمتر است و همین موضوع یکی از دلایل زانو درد در خانمهاست.

رایج ترین دلیل درد در زانوها، آرتروز زانو است. خانمها بیشتر از مردان به آرتروز زانو مبتلا می شوند، در نتیجه ابتلا به این مشکل، پایداری و ترمیم پذیری غضروف های پوشاننده زانو از بین می رود و زانوها دردناک می شوند! با رسیدن به سن یائسگی زنان و حدود 50 سالگی، احتمال ابتلا به آرتروز زانو زیاد می شود.

یکی دیگر از دلایل زانو درد در زنان جوان، نرمی غضروف کشکک یا بیماری کندرومالاسی است که برای خانمهای زیر 30 سال اتفاق می افتد. با نرم شدن غضروف کشکک زانو، غضروف زانو دچار خراشیدگی و التهاب می شود و در نتیجه فرد احساس سوزش در زانوهایش می کند و موقع راه رفتن زانوهایش صدا می دهد (بیشتر بدانید: علت و درمان صدا دادن زانو).

زانو درد عصبی

زانو درد عصبی، با تحریک سیستم عصبی شما اتفاق می افتد. زانو درد عصبی به دلیل وجود مشکل خاصی در زانوها نیست و فقط به وضعیت اعصاب افراد و آرامش آنها بستگی دارد. افرادی که گردن درد، کمر درد، دیسک کمر و دیسک گردن دارند، با عصبی شدن شاهد افزایش درد در پاها و مخصوصا زانوهای خود خواهند بود.

زانو درد ناگهانی

گاهی اوقات پیش می آید که زانو درد مهمان سرزده بدنتان می شود! زانو درد ناگهانی به دلایل مختلفی پیش می آید؛ مثلا بعد از پیاده روی سنگین، ورزش طولانی، بالا و پایین رفتن از پله های زیاد، پیچش زانو، فشار آوردن به زانو و… ممکن است به زانو درد مبتلا شوید. اگر زانو درد مزمن نداشتید، بهتر است کمی استراحت کنید و برای یک الی دو روز شدت فعالیت جسمی و ورزش خود را کمتر کنید؛ اگر درد زانوهایتان کمتر شد، علامت خوبی است و نشان می دهد که به زودی کاملا بهبود پیدا می کنید؛ اما اگر درد زانوهایتان با استراحت کمتر نشد، بهتر است به دکتر ارتوپد مراجعه کنید؛ زیرا زانو درد ناگهانی می تواند به دلیل نرمی استخوان یا نرمی غضروف هم باشد که تشخیص آن فقط به کمک دکتر فوق تخصص زانو انجام می شود.

علت درد زانو چپ

در بعضی موارد، افراد در قسمت کناری زانوهای خود احساس درد می کنند و از درد زانوی راست یا چپ خود شکایت می کنند. دلایل متعددی باعث ایجاد درد در قسمت جانبی زانو می شود. التهاب بوریس و آسیب دیدن رباط های جانبی زانو از مهم ترین دلایل احساس درد در قسمت کناری زانو است. التهاب بوریس به معنای خشک شدن مایع داخل مفصل زانو است که به دنبالش، درد، تورم و احساس خشکی در زانو به وجود می آید. بد نشستن، نشستن طولانی مدت روی زمین و کم تحرکی نیز می تواند باعث درد در زانوها شود. در بسیاری از موارد با پرهیز از نشستن طولانی مدت روی صندلی، از بروز خشکی عضلات زانو و درد این قسمت پیشگیری خواهید کرد؛ اما ممکن است دلایل دیگری هم در این مسئله دخیل باشند. پس اگر درد در قسمت کناری زانوهای شما ادامه پیدا کرد، حتما به ارتوپد مراجعه کنید تا زانوهایتان را معاینه کند.

سایر عوامل موثر در ایجاد زانو درد

علل ابتلا به زانو درد بسیار زیاد است؛ مثلا التهاب تاندون، آتروز مفاصل، ساییدگی غضروف ها، جمع شدن نمک در مایع زانو یا نقرس کاذب، اضافه وزن و ورم کیسه‌های مفصلی از جمله دیگر عواملی هستند که باعث ایجاد درد در ناحیه زانو می شود. هر عاملی که باعث تغییر حالت زانو و فشار شدید به آن شود، درد زانو را به همراه خواهد داشت. حتی بسیاری از خانمها از زانو درد بعد از بارداری شکایت می کنند؛ زیرا قبل از زایمان وزن خودشان و وزن بچه به پاها و مخصوصا زانوها وارد می شده و همین موضوع باعث شروع درد در زانوی آنها شده است. بسیاری از افراد مبتلا به این موضوع، به دنبال راه درمان مشکل خود هستند. در ادامه این نوشته با روشهای موثر برای درمان زانودرد آشنا خواهید شد. پس اگر زانو درد شدید شما را خسته کرده است، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

موثرترین روشها برای درمان زانو درد چیست؟

اگر به هر دلیلی به درد زانو مبتلا شدید، در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید تا زانوی شما را ویزیت کند و موثرترین راه درمان را برایتان تجویز کند. روشهای زیر از جمله بهترین و موثرترین روشهای درمانی برای حل مشکل زانودرد هستند:

تزریق ژل حاوی اسید هیالورونیک

در مایع مفصل زانو به صورت طبیعی ژل اسید هیالورونیک وجود دارد که باعث کاهش فشار روی غضروف مفصل می شود. زمانی که افراد به آرتروز زانو مبتلا می شوند، غلظت اسید هیالورونیک داخل مفصل زانوهایشان کمتر می شود که همین موضوع باعث فشار روی مفصل زانو و درد زانو می شود. با تزریق ژل غلیظ اسید هیالورونیک می توان درد زانو را درمان کرد. بسیاری از افراد بعد از انجام این روش درمانی، راحت تر راه می رفتند و درد کمتری داشتند.

تزریق prp

Prp مخفف عبارت Platelet Rich Plasma است که به معنای سرم غنی‌ شده از پلاکت می باشد. پلاکت ها پر از مواد ترمیم کننده هستند و در نتیجه تزریق پی آر پی باعث ورود مقدار زیادی پلاکت غنی شده به داخل بدن بیمار می شود و همین موضوع به ترمیم بافتهای آسیب دیده در غضروف زانو و رباط ها کمک می کند. در روش تزریق prp، ابتدا مقداری خون از بیمار دریافت می شود و سپس نمونه خون به مدت چند دقیقه در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا خون تفکیک شده و گلبول‌ های قرمز خون، گلبول‌ های سفید خون، پلاسما و پلاکت‌ ها از هم جدا شوند. سپس prp استخراج می شود و در مرحله بعد پس از بی‌حس کردن زانو، prp به زانو تزریق خواهد شد. با این کار بافت های جدید در زانو ایجاد می شوند و التهاب موجود در بافت زانو کمتر می شود. تزریق پی آر پی یکی از موثرترین روشها برای درمان آرتروز زانو است.

درمان زانو درد به کمک داروها

برای کاهش درد در زانو، می توان از بعضی داروها کمک گرفت که این موضوع به تشخیص پزشک بستگی دارد. مسکن ها و تسکین دهنده ها، از جمله بهترین قرص ها برای درمان زانو درد هستند. مسکن‌هایی مانند استامینوفن برای کاهش و کنترل درد، کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب، داروهای ضد ویروس برای توقف التهاب زانو، آسپرین و ایبوپروفن از جمله درمانهای دارویی زانو درد هستند. مصرف قرص برای کاهش زانو درد، به هیچ عنوان نباید خودسرانه مصرف شود و باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بهترین دارو برای کاهش درد شما و درمان درد زانوهایتان را تجویز کند.

درمان درد زانو به کمک جراحی زانو

زمانی که آسیب دیدگی زانو بسیار شدید باشد، برای درمان آن باید از روشهای جراحی کمک گرفت. بیشتر پزشکان تا جای ممکن از جراحی زانو خودداری می کنند؛ زیرا درد زیادی به همراه دارد؛ اما گاهی اوقات برای بهبودی بیمار چاره ای به جز جراحی زانو نیست. برای درمان درد زانو با جراحی زانو، از جراحی آرتروسکوپی، جراحی استئوتومی و جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود. حتما و حتما برای جراحی زانو به پزشک فوق تخصص باتجربه مراجعه کنید؛ زیرا این عمل جراحی بسیار حساس است. در ادامه با روشهای جراحی برای درمان زانو درد آشنا خواهید شد.

جراحی آرتروسکوپی: در جراحی آرتروسکوپی زانو، پزشک فوق تخصص زانو ابتدا شکاف کوچکی را روی مفصل زانو ایجاد می کند و لوله آرتروسکوپ را به موضع درد می برد. با این کار پزشک می تواند داخل مفصل زانو را کامل ببیند و محل دقیق جراحی را به خوبی تعیین کند. جراحی آرتروسکوپی، روشی کم تهاجمی است که غالبا به صورت سرپایی انجام می شود. زمانی که بیمار درد شدید و مداوم در مفصل زانو دارد یا اینکه غضروف زانو به شدت آسیب دیده باشد، از جراحی آرتروسکوپی استفاده می شود.

جراحی استئوتومی: وقتی استخوان زانو به گونه ای تغییر شکل داده باشد که وزن بدن به صورت نامتعادل به زانو وارد شود، از جراحی استئوتومی برای درمان درد زانو می توان استفاده کرد. در جراحی استئوتومی، قسمتی از استخوان زانو توسط یک وسیله مخصوص برش داده می‌شود و سپس پزشک فوق تخصص، استخوان درشت نی را تغییر می دهد و مفصل زانو را جابه‌جا می کند تا فرم زانو تصحیح شود. در نهایت هم استخوان بریده شده با پیچ به هم ثابت می شود.

آرتروپلاستی: آرتروپلاستی یا جراحی تعویض مفصل زانو، از روشهای بسیار موثر در درمان زانو درد است که روشی پرتهاجم نیز محسوب می شود. از جراحی تعویض مفصل زانو زمانی استفاده می شود که زانو به شدت دردناک شده است؛ به حدی که بیمار نمی تواند مفصل زانوی خود را حرکت دهد و فعالیتهای روزانه اش را به خوبی انجام دهد. آرتروپلاستی درد زانو را بسیار کاهش می دهد و عملکرد غضروف آسیب‌ دیده مفصل زانو را به حالت صحیحش برمی گرداند. در طی عمل جراحی تعویض زانو، قسمتهای آسیب دیده غضروف به صورت کامل از مفصل زانو خارج شده و با یک مفصل مصنوعی از جنس پلاستیک، فلز یا پلیمر تعویض می شود. زمانی که پاهای ضربدری، پاهای پرانتزی، آرتروز زانو یا انحراف زانو باعث بدشکلی پاها شده باشد و دیگر روشها برای درمان آرتروز زانو موثر نباشند، عمل جراحی تعویض زانو انجام می شود.

درمان خانگی زانو درد

زمانی که زانو درد شما شدید نباشد، می توان از روشهای خانگی ساده برای درمان زانو درد کمک بگیرید. از دیگر روشهای درمان درد زانو می توان به فیزیوتراپی، آب درمانی، اصلاح تغذیه و سبک زندگی، استفاده از زانو بند طبی، ماساژ، گرم کردن و سرد کردن زانو و… اشاره کرد که باعث اصلاح شکل زانوها و رعایت ارگونومی زانو می شود.

وقتی شما وزن طبیعی و متعادل داشته باشید، به مفصل زانوهای شما فشار زیادی وارد نمی شود و درگیر درد زانو و آرتروز نخواهید شد. یادتان باشد کفش مناسب بپوشید تا درد زانو را تجربه نکنید. همچنین ورزش منظم را انجام دهید و با تقویت عضلات چهارسر زانو، عضلات همسترینگ و تمرینات ورزشی پاهای خود را تقویت کنید. خوردن غذاهای سرشار از کلسیم مانند ماهی، پنیر، ماست و تخم مرغ باعث قوی شدن استخوانهایتان می شود و از ضعف استخوانهای شما پیشگیری می کند.

نکته بسیار مهم برای درمان درد زانو این است که به پزشک فوق تخصص زانو یا فوق تخصص ارتوپد مراجعه کنید تا بهترین روش درمانی را برای بهبود زانودرد برایتان تجویز کند و بهترین نتیجه را بگیرید.

درمان قطعی زانو درد

تنها پزشک فوق تخصص زانو می تواند درمان قطعی زانودرد برای هر فرد را تشخیص دهد. روشهای درمانی مانند prp زانو، لیزر درمانی، طب سوزنی، اصلاح سبک زندگی و فیزیوتراپی مجموعه ای از چند روش هستند که بهترین نتایج درمانی را دارند. پزشک فوق تخصص زانو می تواند بهترین روش پزشکی را برای درمان زانو درد شما تشخیص دهد و به شما کمک کند تا زودتر به بهبودی کامل برسید. گاهی اوقات بدون نیاز به جراحی می توان زانو درد را درمان کرد که به کمک تشخیص پزشک متخصص این موضوع امکان پذیر است. برای درمان قطعی زانو درد خود به دکتر شهرستانی مراجعه کنید.

درمان زانو درد شدید

برای درمان زانو درد شدید باید هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ زیرا با تاخیر در مراجعه به پزشک، فشار وارد شده به زانوهای شما بیشتر می شود و در نتیجه درد و ناراحتی بیشتری را تجربه خواهید کرد. وقتی در خم و راست کردن زانوهایتان احساس درد شدید می کنید، زمانی که زانوهای شما بدشکل شده است، زمانی که زانوهایتان ورم کرده است، وقتی در زانوهایتان درد زیادی دارد و تیر می کشد، هنگامی که نمی توانید روی پاهایتان بایستید و به خوبی راه بروید و زمانی که احساس می کنید زانوهایتان سست شده است، باید سریعتر به پزشک فوق تخصص ارتوپدی مراجعه کنید. پزشک فوق تخصص زانو با آزمایش هایی مانند سی تی اسکن، تست اشعه ایکس، ام آر آی، اولتراسوند و آزمایش خون به معاینه شما می پردازد تا بهترین روش درمانی زانو درد را برایتان تجویز کند. برای بهبود کامل و درمان زانو درد شدید به دکتر شهرستانی مراجعه کنید.

دکتر خوب برای درمان زانو درد

سلامتی شما مهم ترین و ارزشمندترین موضوع در زندگیتان است. به همین دلیل برای درمان زانو درد و مشکلات زانوهایتان باید نزد یک پزشک فوق تخصص ماهر و باتجربه ویزیت شوید تا اولا مشکل شما را به درستی تشخیص دهد و سپس بهترین روش درمانی را برایتان تجویز کند. دکتر شهرستانی، از بهترین پزشکان فوق تخصص در تهران است که کارنامه ای درخشان در زمینه درمان انواع ناهنجاری های زانو و درمان زانو درد دارد.

جراحی زانو و درمان زانو درد، عملی بسیار سنگین و حساس محسوب می شود و به همین دلیل باید نزد پزشکی حرفه ای و متحخصص انجام شود. اگر به دنبال بهترین ارتوپد برای درمان زانو درد هستید، کافی است یک بار نزد دکتر شهرستانی ویزیت شوید و سپس پزشک معالجتان را آگاهانه انتخاب کنید.

اگر به دنبال فوق تخصص زانو در تهران هستید و روی انتخاب پزشک ارتوپد حساسیت دارید، کافی است یک بار به دکتر شهرستانی مراجعه کنید تا شاهد درمان قطعی زانودرد خود باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا