پزشکی

علت درد پا از زانو به پایین

درد پا از زانو به پایین یا درد ساق پا دردی شایع است و می تواند تیرکشنده، سوزناک یا همراه با گرفتگی باشد.

علاوه بر ویژگی های درد، زمان‌ شروع و محرک‌های آن، گاهی اوقات برای تایید تشخیص و تهیه یک برنامه درمانی به معاینه فیزیکی دقیق و آزمایش‌های تصویربرداری نیاز است.

پا درد می تواند نشانه یک عارضه جدی باشد، به خصوص درد شدید، ناگهانی و همراه با تورم، یا در صورتی که فرد به یک بیماری زمینه ای مانند دیابت یا بیماری عروقی مبتلا باشد.

علت درد پا از زانو به پایین حتما باید توسط پزشک تشخیص داده شود. برای تشخیص و درمان درد پا از زانو به پایین (درد ساق پا) می توانید به کلینیک دکتر زهره عشقی در شیراز مراجعه کنید.

محل درد پا از زانو به پایین

محل دقیق درد در ساق پا بسته به مشکل زمینه ای متفاوت خواهد بود. درد ساق پا ممکن است نشانه ای از یک بیماری خطرناک یا کاملا جزئی و به سادگی در خانه قابل درمان باشد.

تشخیص ارتباط بین محل و علت درد بسیار مهم است.

درد پشت ساق پا

علت درد در پشت ساق پا احتمالا کشیدگی ساق پا در اثر کشش بیش از حد عضلات ساق پا یا حین هول دادن چیزی است.

شدت درد ناشی از پارگی ماهیچه در ساق پا از خفیف تا بسیار شدید متغیر می باشد.

آسیب درجه 1 ساق پا نیاز به درمان تخصصی ندارد، اما آسیب های درجه 2 و 3 ساق پا باید تحت نظر پزشک درمان شوند.

درد داخل ساق پا

درد در قسمت داخلی ساق پاها مربوط به ماهیچه های عمیق ساق پا مانند تیبیالیس خلفی (به آن شین اسپلینت خلفی نیز گفته می شود) است.

درمان این درد که معمولا به تدریج و با افزایش سطح فعالیت ایجاد می شود، آسان نیست.

علت بیشتر موارد درد قسمت داخلی ساق پا، التهاب تاندون، تحت فشار قرار گرفتن استخوان، سندرم کمپارتمان یا گیر افتادن عصب می باشد.

درد جلوی ساق پا

در فعالیت های پربرخورد یا با تغییرات ناگهانی در سطح فعالیت، معمولا جلوی ساق پا درد می گیرد.

درد شین اسپلینت در میان دوندگان و سایر ورزشکاران، زیاد اتفاق می افتد و دلیل آن کشیدگی و التهاب تیبیالیس قدامی (ماهیچه درشت‌نئی پیشین) است.

درد عمومی ساق پا

درتمام موارد ذکر شده در بالا، درد ناشی از آسیب گروه های عضلانی خاص یا بافت همبند آن ناحیه است. با این حال، درد ساق پا می تواند دلایل پیچیده تری نیز داشته باشد.

به عنوان مثال، آسیب عصبی در ناحیه کمر می‌تواند منجر به درد شدیدی در نواحی مربوط به انشعابات عصبی خاص شود.

علاوه بر این، آسیب رگ‌های خونی یک ناحیه نیز می‌تواند دلیلی برای درد کلی باشد.

دلایل درد پا از زانو به پایین

اگرچه درد ساق پا شایع است، اما نباید آن را نادیده گرفت. برای انتخاب یک برنامه درمانی، علت درد در ساق پا باید به درستی شناسایی شود.

دلیل درد در ساق پا معمولاً مشکلات استخوان ها، ماهیچه ها، سیاهرگ ها یا اعصاب یا وجود لخته خونی است.

علت درد در استخوان های ساق پا

پیچ خوردگی مفصل یا شکستگی استخوان

آسیب های ناشی از حوادث در ساق پا بارزترین علت درد در استخوان های ساق پا هستند.

درد ساق پا که در ایستادن یا راه رفتن مشکل ایجاد کند، احتمالاً ناشی از پیچ خوردگی مچ پا یا شکستگی استخوان درشت نی یا نازک نی است.

اولین علامت بعد از پیچ خوردگی مچ پا معمولاً درد در پا و ساق پا می باشد. با توجه به وجود احتمال شکستگی استخوان پس از زمین خوردن، وارد شدن ضربه های مکرر (مانند شکستگی استرسی) یا در صورت ابتلا به پوکی استخوان، باید درد ساق پا را جدی گرفت.

باید هرگونه فعالیت تحریک کننده درد را متوقف کنید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

علت درد عضلات پایین ساق پا

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلانی، سفت شدن یا انقباض دردناک و شدید عضله است. گرفتگی در قسمت پایین ساق پا، بیشتر به عضلات ساق پا مربوط بوده و معمولا در هنگام خواب اتفاق می افتد.

گرفتگی ناشی از کم آبی یا خستگی ماهیچه ها است. گرفتگی عضلات به ندرت مورد جدی است، اما گرفتگی مکرر عضلات پا را باید جدی گرفت.

تاندونیت

درد ساق پا ممکن است یک علامت هشدار دهنده برای التهاب تاندون آشیل باشد. تاندونیت یک آسیب شایع است که باعث پارگی، کشش یا تورم تاندون می شود.

دلیل درد تاندون ساق پا اغلب استفاده بیش از حد از ماهیچه ساق پا حین فعالیت بدنی است.

تاندونیت می تواند در سایر عضلات ساق پا مانند تیبیالیس قدامی و تیبیالیس خلفی نیز ایجاد شود.

شین اسپلینت

نام دیگر شین اسپلینت سندرم استرس تیبیا میانی است، شین اسپلینت یکی از دلایل احتمالی درد شدید ساق پا می باشد.

سندرم استرس تیبیا به درد و التهاب تاندون‌ها و ماهیچه‌های متصل شده به استخوان ساق پا (درشت نی) و تیبیالیس قدامی اشاره دارد.

این نوع آسیب به دلیل استفاده زیاد و مداوم از این ماهیچه ها هنگام دویدن یا سایر تمرینات پربرخورد رخ می دهد.

کسانی که توازن بدنی نامناسب و عدم تعادل عضلانی دارند، بیشتر دچار شین اسپلینت می شوند.

عدم کنترل مناسب علائم، احتمال ابتلا به عارضه بسیار خطرناکی به نام سندرم کمپارتمان را ایجاد می کند، که در آن فشار ناشی از التهاب در کمپارتمان های ساق پا آنقدر زیاد می شود که راهی برای کاهش فشار نمانده و در نتیجه اعصاب تحت فشار آسیب می بینند.

علت درد در هر دو ساق پا

رگهای واریسی

رگ‌های تیره و پیچ خورده یکی از دلایل اصلی درد در ساق پا هستند. رگ های واریسی درد مداوم و آزاردهنده ای را در هر دو ساق پا ایجاد می کنند و دلیل ایجاد آنها ضعف دیواره رگ ها و دریچه های قلب است.

بیماری شریان محیطی

مشخصه این بیماری تنگ شدن شریان های پا یا بازو می باشد. با پیشرفت بیماری، جریان خون و اکسیژن رسانی به عضلات پاها کاهش می یابد.

در نهایت، وقتی از ماهیچه‌ها سخت کار می‌کشید و شریان‌ها نمی‌توانند نیاز این عضلات را برآورده کنند، درد و گرفتگی در پاها ایجاد می شود.

در برخی تحقیقات ارتباطی بین این بیماری و کلسترول بالای ناشی از تصلب شرایین مطرح شده است.

لخته خونی

گاهی اوقات، ترومبوز وریدی عمقی (DVT) علت درد ساق پا است. سیگار کشیدن، نداشتن فعالیت بدنی برای مدت طولانی یا مصرف برخی داروها، دلایل اصلی ایجاد ترومبوز ورید عمقی هستند.

در صورت عدم درمان، لخته خونی در وریدی عمقی، اغلب جدا شده و پس از ورود به جریان خون به رگ های ریه یا حتی قلب می رسد. این یک عارضه جدی به نام آمبولی ریه است.

انواع درد عصبی ساق پا

سیاتیک و تنگی کانال نخاعی

آرتروز ستون فقرات یکی از علل شایع تنگی کانال نخاعی است.

گاهی اوقات، فتق دیسک با وارد کردن فشار زیادی بر روی ریشه‌های عصبی، علائم کمردرد و سیاتیک را ایجاد می کند، مانند خستگی، ضعف، بی‌حسی، گزگز و درد پایین پاها (پشت و/یا کنار ساق پا) هنگام نشستن یا ایستادن.

با تنگی کانال نخاعی احتمال آسیب به عصب فمورال نیز وجود دارد که منجر به درد ساق پا در قسمت جلویی ساق پا خواهد شد.

نوروپاتی محیطی

آسیب به اعصاب محیطی در اندام ها می تواند باعث بدن درد شود. این بیماری در میان افراد مبتلا به دیابت و مصرف کنندگان برخی داروها شایع است.

آسیب موضعی عصب

به غیر از آسیب های عصبی متمرکزتر، احتمال آسیب موضعی اعصاب پایین ساق نیز وجود دارد.

این آسیب اغلب همراه با یک جراحت دیگر اتفاق می‌افتد، به طوری که التهاب موضعی ناشی از جراحت، باعث فشردگی یا گیرافتادگی عصب شده و منجر به درد ساق پا می‌شود.

علائم درد پا از زانو به پایین

علائم بسته به علت درد ساق پا بسیار متفاوت است. در اینجا چند توصیف رایج از درد و علائم مرتبط با آن آورده شده است:

 • گرفتگی و درد ساق پا در شب
 • ضعف در ساق پای دردناک
 • عدم توانایی در تحمل وزن یا راه رفتن
 • درد مداوم یا تیز در زانو و ساق پا
 • درد خفیف تا شدید مچ پا و ساق پا
 • درد در پاها و ساق پا
 • تورم
 • کبودی خفیف تا متوسط

بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی پا در شیراز

تشخیص درد پا از زانو به پایین

دلیل درد ناگهانی، شدید یا همراه با تورم در ساق پا باید توسط پزشک تشخیص داده شود. درد مزمن ساق پا اغلب یکی از چندین علامت موجود است و باید به عنوان یک موضوع چند وجهی ارزیابی شود.

برای تشخیص دقیق و شروع هر چه سریع تر درمان های مناسب و جلوگیری از ایجاد مشکلات طولانی مدت، به پزشک مراجعه کنید.

برای تشخیص، علاوه بر بررسی سوابق پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی دقیق، معمولا چند آزمایش تشخیصی دیگر نیز انجام می شود، مانند:

اشعه ایکس

پزشک با انجام یک معاینه فیزیکی کامل شروع به ارزیابی درد ساق پا می کند. در صورت احتمال شکستگی استخوان به یک سری عکس برداری با اشعه ایکس نیاز خواهد بود. علاوه بر این، در عکس اشعه ایکس، مایع یا کلسیفیکاسیون در مفصل زانو یا مچ پا قابل شناسایی است.

شاخص مچ پایی-بازویی

شاخص مچ پایی-بازویی یا ABI تستی برای بررسی جریان خون شریانی در ساق پا جهت تشخیص مشکلات گردش خون و لخته شدن خون است. در این تست فشار خون پاها با فشار خون بازوها مقایسه می گردد.

آرتریوگرام

آرتریوگرام برای بررسی شریان ها انجام می شود. در این آزمایش با تزریق رنگ کنتراست به سرخرگ ها، جریان شریانی پاها را نمایان تر می کنند.

ام ​​آر آی

برای بررسی مفاصل، استخوان‌ها و بافت‌های نرم جهت تعیین علت درد در قسمت پایین ساق، ام آر آی تجویز می شود. پزشکان در برخی موارد برای بررسی عروق خونی بدن یک ام آر آنژیوگرافی تجویز می کنند.

سی تی اسکن

ارائه دهندگان خدمات درمانی از سی تی اسکن با اهداف مختلفی مانند بررسی آناتومی مفصل و استخوان یا یافتن شکستگی ها استفاده می کنند. سی تی آنژیوگرافی می تواند در برخی شرایط خاص به جای آرتریوگرافی انجام شود.

سونوگرافی

سونوگرافی به تشخیص ترومبوز ورید عمقی یا کشیدگی عضلانی کمک می کند. این آزمایش برای تشخیص التهاب و تورم مفاصل نیز استفاده می شود.

درمان درد پا از زانو به پایین

بیشتر موارد درد ساق پا فقط ناشی از آسیب‌های جزئی به عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های ساق پا است.

این نوع صدمات را می توان به راحتی در خانه درمان کرد. با این حال، اگر بدون علت واضح و به طور ناگهانی دچار درد متوسط ​​تا شدیدی شدید یا پس از یک آسیب شدید، راه رفتن برایتان دشوار شده، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در موارد زیر باید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • بدتر شدن درد ساق پا
 • تورم در هر دو پا
 • احساس درد در هنگام راه رفتن
 • ایجاد رگ های واریسی آزار دهنده
 • تب
 • گرم یا سرد بودن پا هنگام لمس
 • مشکلات تنفسی
 • عدم تحمل وزن روی پا
 • شنیدن صدای سایش یا ضربه پس از آسیب

خلاصه

علت درد پا می تواند مشکلات جسمی مختلفی باشد. با معاینه فیزیکی و آزمایش های تصویربرداری علت شناسایی شده و با توجه به اطلاعات بدست آمده درمان صورت می گیرد.

افراد هیچ گاه نباید با حدس علت آسیب و بیماری خود، خود درمانی کنند. یک پزشک می تواند تفاوت یک کشیدگی عضلانی ساده را با یک مورد جدی تر تشخیص دهد.

دکتر زهره عشقی پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز، ارائه کننده خدمات درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و مفاصل، برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان با شماره تلفن های 07132357021 یا 09337255000 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک : شیراز، خیابان زند، روبروی بیمارستان فقیهی (سعدی)، حد فاصل صورتگر و پوستچی، ساختمان هانیه، طبقه دوم، واحد 7


یکی از اتفاق های ناخوشایند موقع راه رفتن و ایستادن، خالی کردن زانو است که برای بعضی افراد پیش می آید. در این حالت، زانوها سست و توخالی می شوند. در نتیجه حرکت دادن زانو و راه رفتن فرد را با وقفه همراه می کند. در این نوشته با مشکل خالی شدن زانو، دلایل این مشکل و درمان خالی کردن زانو آشنا خواهید شد.

ضعف زانو یا خالی ‌کردن زانو عارضه‌ای است که به ‌دلیل وجود آن زانو، احساس لقی یا ناپایداری در مفصل زانو به وجود می آید و زانو ناگهان خم می‌شود. این عارضه می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که از شایع‌ترین این دلایل می‌توان به آسیب ‌دیدگی رباط زانو، آرتریت، آرتروز و ناپایداری یا لقی کشکک زانو اشاره کرد. مناسب ترین درمان برای هر فرد، با توجه به دلیل بروز این مشکل و وضعیت سلامتی او توسط پزشک تجویز می شود.

اگر زانوهای شما نیز بعضی اوقات ناگهان خالی می شود و از موضوع نگران شده اید، تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید تا با انواع مدلهای خالی شدن زانو بیشتر آشنا شوید.

انواع خالی ‌کردن زانو

همانطور که خواندید، خالی کردن زانو زمانی اتفاق می‌افتد که زانو دچار ضعف شده و مفصل آن ناپایدار یا لق می‌شود. در این ‌صورت فرد اتکای خود را از روی زانو از دست داده و نمی‌تواند تعادلش را حفظ کند. خالی شدن داخل زانو و ناپایداری آن می تواند شکلهای مختلفی داشته باشد.

در حالت کلی، خالی کردن زانو دو نوع مختلف دارد:

 1. ناپایداری اولیه زانو: در ناپایداری اولیه زانو، مفصل زانو عملا خالی شده و از جای خود در می‌رود. این مشکل به این دلیل به وجود می آید که در یکی از رباط‌های زانو نقص وجود دارد. در بیشتر موارد، ناپایداری یا خالی کردن اولیه زانو در همان لحظه دردناک نیست و بعد از چند لحظه، فرد تازه دردش را حس می کند و شاید شاهد ورم کردن زانوهایش نیز باشد. گاهی اوقات خالی شدن زانو به دلیل جابه‌جا شدن مفصل زانو با خونریزی داخلی زانو و آسیب داخل زانو همراه است. اگر مکررا زانوها خالی شوند، بعد از مدتی مشکل آتریت در فرد به وجود می آید که برای درمان آن باید عمل جراحی انجام شود. همچنین عواملی مانند آسیب‌های رباط‌های زانو، ناپایداری پاتلوفمورال یا آسیب ناحیه پوسترولترال نیز باعث ناپایداری اولیه زانو و خالی کردن آن می شوند.
 2. ناپایداری ثانویه زانو: ناپایداری ثانویه زانو به دلیل اتفاقی است که در درون ساختار زانو می افتد و ایجاد درد و ناراحتی می کند. ناپایداری ثانویه زانو وقتی به وجود می آید که عضلات چهار سر ران برای کاهش فشار وارده روی مفصل درناک زانو، شل می شوند. با شل شدن عضلات چهار سر ران، پاها نیز خم می شوند و فرد احساس می کند که زانوهایش خالی شده است. ناپایداری ثانویه زانو به دلیل پارگی مینیسک زانو، وجود جسم آزاد درون ساختار زانو، آرتریت یا سینوویت ممکن است اتفاق بیفتد.

برای برطرف کردن مشکل خالی کردن زانو، باید مشکلات ساختاری زانو را برطرف کرد تا فرد دیگر شاهد خالی شدن، شل شدن یا ضعف در زانوهایش نباشد.

بعضی از افراد دائما شاهد خالی شدن زانوهایشان به صورت مکرر هستند که با درد ناگهانی و تیر کشیدن همراه است. گاهی اوقات احساس لغزش در مفصل زانو با عدم تعادل در هنگام راه رفتن همراه است و در نتیجه به احتمال زیاد این موضوع باعث می شود هنگام راه رفتن یا ایستادن تعادلتان را از دست بدهید و به زمین بیفتید که اتفاق ناخوشایندی است.

بعضی از افراد هم خالی شدن زانو و زانو درد را با قفل شدن زانو تجربه می کنند؛ یعنی نه تنها مفصل زانویشان دچار لغزش و ناپایداری می شود، بلکه زانوهایشان قفل هم می شوند و نمی توانند به راه رفتن و حرکت کردن ادامه دهند! این نوع خالی کردن زانو به دلیل پارگی غضروف مينيسک زانو اتفاق می افتد؛ در این شرایط، تکه های پاره شده غضروف مینیسک در بین استخوانهای زانو گیر می کند و در نتیجه زانو قفل می شود.

خالی شدن زانو به دلیل ناپایداری مفصل پاتلوفمورال

یکی دیگر از دلایل لقی کشکک زانو و خارج شدن کشکک زانو از جای خود، ناپایداری مفصل پاتلوفمورال است که می تواند یک زانو یا هر دو زانو را درگیر کند. وقتی کشکک زانو به کمک عضلات ران و دیگر عضلات مجاور در جای اصلی خود ثابت نگه داشته نشوند، مفصل پاتلوفمورال ناپیدار می شود و زانوها شل و لق می شوند.

علت خالی کردن زانو

دلایل و علت‌ های خالی کردن زانو

همانطور که گفته شد، خالی کردن زانو به دلایل مختلفی در افراد متفاوت ایجاد می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پارگی رباط‌های زانو: در اغلب موارد، علت ضعف زانو و ناپایداری مفصل زانو، آسیب ‌دیدگی یک یا چند عدد از رباط‌هایی است که زانو را به‌ صورت پایدار نگه می‌دارند. در واقع، در زانو چهار رباط اصلی وجود دارد که هر کدام وظیفه خاصی را به عهده داشته و مانع از خم‌ شدن زانو از قسمت‌های مختلف می‌شوند. وقتی هرکدام از این رباط ها آسیب ببینند یا پاره شوند، زانوها خالی شده و ضعیف می شوند.
 2. پارگی مینیسک‌ ها: منیسک های زانو، دو عدد غضروف شبیه به حرف c انگلیسی هستند که هم به عنوان ضربه گیر برای زانو عمل می کند و آن را پایدار نگه می دارد. پارگی منیسک غالبا در زمان پایین رفتن از پله ها و حالت اسکات در ورزش رخ می دهد. وقتی منیسک های زانو آسیب می بینند یا پاره می شوند، مفصل زانو ناپایدار شده و در هنگام راه رفتن خالی می شود.
 3. ناپایداری کشکک زانو یا لقی کشکک زانو: یکی دیگر از دلایل مهم خالی شدن زانو، این است که کشکک زانو از محل اصلی خود خارج می شود. مکان اصلی قرار گرفتن کشکک زانو در پایین‌ترین قسمت استخوان ران و در شیار پاتلوفمورال است و همانجا می لغزد؛ حالا اگر کشکک زانو از مکان دقیقش خارج شود، خالی کردن زانو اتفاق می افتد. اگر به کشکک زانو ضربه مستقیم وارد شود یا در زمان ورزش، زانو به صورت غیرطبیعی بپیچد، کشکک از شیارش خارج می شود و مشکل ناپایداری کشکک زانو به وجود می آید. در نتیجه زانوها ناپایدار شده و موقع حرکت کردن ممکن است خالی شوند.
 4. سائیدگی غضروف‌های زانو: همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، آرتروز زانو یکی دیگر از دلایل رایج خالی کردن زانو است که مفصل زانو را شل می کند. با افزایش سن، آرتروز زانو هم به وجود می آید. با ابتلا به آرتروز زانو، غضروف ها ساییده می شوند و همین موضوع باعث تخریب تدریجی مینسیک زانو، پاره شدن رباط های داخل زانو، ضعف عضلات مجاور و وجود قطعات آزاد از غضروف درون زانو خواهد شد.
 5. ضعیف شدن عضلات اطراف زانو: از دیگر دلایل اصلی و بسیار موثر در مشکل خالی شدن زانو، ضعف عضلات اطراف زانو است. عضلات اطراف زانو، نقش بسیار مهمی در ثابت نگه داشتن مفصل زانو و کششکک زانو دارند. حالا اگر عضلات اطراف زانو ضعیف باشند، نمی توانند استخوان زانو را به خوبی ثابت نگه دارند. در نتیجه در زمان حرکت دادن پاها برای بالا و پایین رفتن از پله ها و فشار آوردن به پا، فرد احساس خالی شدن زانو را تجربه می کند که غالبا با زانو درد همراه است. اگر می خواهید زانوهایتان ناپایدار نشوند، ورزش و تقویت زانو را فراموش نکنید تا عضلات زانو ضعیف نشوند. کم تحرکی و بالا رفتن از جمله عواملی هستند که روی کاهش حجم عضلات و در نتیجه کاهش قدرت آن‌ها تاثیر می گذارند و فرد را با ضعف زانو و درد در پاها درگیر می کند.

خالی شدن زانو به انگلیسی

در انگلیسی، خالی کردن زانو با عبارت Giving Way Knee شناخته می شود. برای درمان خالی کردن زانو هم می توان از روشهای غیرجراحی برای بهبود زانوها استفاده کرد و هم می توان با روش جراحی این مشکل را برطرف کرد. در ادامه با بهترین روشهای درمان خالی کردن زانو آشنا خواهید شد.

خالی شدن زانو در کودکان

خالی شدن زانو موقع راه رفتن از جمله مشکلاتی است که در هر سن و سالی ممکن است به وجود بیاید. کودکان نیز ممکن است چنین چیزی را تجربه کنند که باعث عدم تعادل در هنگام راه رفتن و زمین خوردن آنها می شود! خالی شدن زانو در کودکان ممکن است به دلیل آرتروز زانو، پوکی استخوان یا روماتیسم مفصلی او باشد که باعث خم شدن ناگهانی زانو در کودک می شود و درد و خشکی زانو و بی ثباتی مفصل زانو را به دنبال دارد. برای جلوگیری از آسیب بیشتر، باید کودکتان را در اسرع وقت به دکتر فوق تخصص زانو ببرید تا زانوهایشان را معاینه کند و به علت ضعف زانو پی ببرد.

درمان خالی کردن زانو

افرادی که از خالی کردن زانوهایشان خسته و نگران شده اند، بهتر است سریعتر به دنبال راهکارهای درمانی برای درمان زانوهایشان باشند؛ زیرا این موضوع ممکن است باعث آسیب های جدی زانو، مشکلات متعدد در راه رفتن و… شود. به همین دلیل ویزیت زانوها توسط پزشک متخصص ارتوپدی در تهران را به شما پیشنهاد می کنیم.

شاید بخواهید درمان قطعی خالی کردن زانوها را پیدا کنید تا سریعتر زانوهایتان به حالت اول دربیایند و سالم شوند. بهتر است بدانید انتخاب روش درمانی مناسب برای رفع احساس خالی شدن زانو، کاملا به علت ایجاد این عارضه در زانو بستگی دارد. در مواردی ‌که مشکل خالی کردن زانو و ناپایداری مفصل زانو به‌ صورت محدود احساس می شود و همیشگی نیست، می توان با استفاده از درمان‌هایی مانند داروهای ضدالتهاب، استفاده از کمپرس یخ و استراحت این مشکلات را برطرف کرد؛ اما در موارد شدیدتر باید عمل جراحی زانو انجام شود تا مشکلات مرتبط با کشکک زانو، غضروف زانو و انحراف استخوانهای زانو برطرف شود.

گاهی اوقات خالی شدن زانو منجر به خالی کردن قسمتهای دیگر پا و ناتوانی در حرکت نیز می شود. با توجه به علت خالی کردن مچ پا و زانو درمان‌های زیر برای فرد در نظر گرفته می‌شوند:

 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی و انجام حرکات ورزشی باعث بهبود شرایطی می شود که در ایجاد احساس خالی کردن زانو موثر هستند. در بیشتر موارد، درمان با فیزیوتراپی پس از عمل جراحی زانو به منظور بازیابی عملکرد عادی مفصل زانو و توانبخشی بیمار برای راه ‌رفتن و انجام فعالیت‌های عادی بدون احساس درد، انجام می شود.
 • بریس زانو: به افرادی که عارضه خالی کردن زانو را به ‌صورت متعدد احساس می‌کنند، توصیه می‌شود که در هنگام راه‌ رفتن، حرکت ‌دادن مفصل زانو یا حتی انجام فعالیت‌های ورزشی پس از ریکاوری از بریس زانو استفاده کنند تا زانوها ثابت بمانند و دیگر شل و لق نشوند.
 • سایر روشهای درمانی برای درمان خالی کردن زانو: اگر ناپایداری مفصل زانو و خالی شدن آن به‌دلیل بروز مشکلاتی مانند آسیب در کشکک یا لقی کشکک زانو، آسیب‌های تاندون‌ها، رباط‌ها، آرتروز و سایر مشکلات ساختاری باشد، پزشک متخصص ارتوپد برای درمان درد زانو از روش‌های رایج این طب مانند اوزون ‌درمانی، شاک‌ویوتراپی، لیزرتراپی، مگنت‌تراپی یا درمان‌های دستی استفاده خواهد کرد. در برخی موارد این درمان‌ها در کنار فیزیوتراپی انجام خواهند شد.
 • انجام تمرین‌های حرکتی: برای پیشگیری از خالی کردن زانو و درمان این عارضه، انجام چند تمرین حرکتی خاص تاثیر زیادی دارد؛ اما باید بدانید که این تمرینات حرکتی خاص، نباید شدید و با فشار بالا انجام شود؛ بلکه باید تمرینات را به آرامی انجام دهید. بهتر است این حرکات را با حضور یک متخصص انجام دهید تا بهترین و موثرترین نتیجه را بگیرید.
 • تغییر سبک زندگی: افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر از سایر افراد در معرض عارضه خالی شدن زانو قرار می‌گیرند. به ‌همین دلیل به این افراد توصیه می‌شود که یک برنامه موثر کاهش وزن را دنبال کرده و در کنار آن برای بهبود مشکلات زانو از مکمل‌ها استفاده کنند. همچنین با توجه ‌به اینکه با افزایش سن، به‌طور طبیعی مفاصل زانو تحلیل می‌روند، غالبا مصرف منظم مکمل‌هایی مانند ویتامین C و ویتامین D به افراد میانسال توصیه می‌شود. همچنین معمولا استفاده از گلوکزامین برای کاهش درد مفصل زانو و بهبود شرایط آن موثر است.
 • عمل جراحی: همانطور که گفته شد، اگر خالی کردن زانو شدید باشد و باعث آسیب‌دیدگی یا التهاب مفصل زانو و بی‌ثباتی آن شود، غالبا از روش عمل جراحی برای درمان استفاده می‌شود. آرتروسکوپی یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان آسیب‌دیدگی رباط زانو را ترمیم کرد. همچنین در مواردی که مینیسک زانو پاره شده یا آسیب دیده است، می‌توان از عمل جراحی استفاده کرده و با برداشتن بخش‌های پاره‌ شده برای رفع و درمان عارضه خالی کردن زانو استفاده کرد. در درمان با جراحی آرتروسکوپی زانو، از ابزار جراحی و دوربین آرتروسکوپی استفاده می شود و سوراخ های کوچکی روی زانو ایجاد خواهد شد. سپس ابزار و وسایل جراحی از این سوراخ ها وارد مفصل زانو می شوند و مشکل زانو برطرف خواهد شد.
 • تعویض مفصل زانو: اگر علت ضعف زانو، وجود آرتروز باشد، باید از روش‌های درمانی مناسب برای رفع این مشکل استفاده شود؛ اما در موارد شدیدتر غالبا از عمل جراحی برای جایگزین‌ کردن مفصل زانو در این شرایط استفاده می‌شود.

تشخیص خالی کردن زانو

برای تشخیص خالی کردن زانو، پزشکان متخصص از ابزارهای مخصوص معاینه زانو و پا استفاده می کنند تا بتوانند دلیل ناپایداری مفصل زانو و خالی کردن آن را تشخیص دهند. همچنین ممکن است انجام آزمایش خون را برای تشخیص علت زانو درد توصیه کنند.

پزشک فوق تخصص زانو با بررسی سوابق پزشکی فرد، بررسی آسیب دیدگی زانو و با پرسیدن سوالاتی درباره علائم و احساس فرد در زمان خالی شدن زانو، علت زانو درد را تشخیص می‌دهد. ممکن است پزشک روی زانوی فرد فشار وارد کرده یا از او بخواهد حرکاتی مانند چرخاندن زانو، خم و صاف ‌کردن آن را انجام دهد تا بتواند وجود هرگونه آسیب‌ دیدگی در مفصل زانو را تشخیص دهد. شاید هم نیاز به گرفتن تصاویر ام‌آر‌آی یا اشعه ایکس باشد تا پزشک بتواند وضعیت داخل مفصل زانو را به ‌طور دقیق‌تر بررسی کند. در نهایت با تشخیص دلیل خالی کردن زانو، مناسب ترین روش درمانی برای رفع مشکل در زانو تجویز خواهد شد.

بدترین کار برای درمان خالی کردن زانو، درمانهای خودسرانه و بدون نظارت پزشک است؛ زیرا مشکلات جدی تر و عوارض خطرناک را به دنبال دارد. به همین دلیل، اگر زانوهای شما ناگهان خالی می شود و زانو درد هم دارید، مراجعه سریع به پزشک متخصص زانو را به شما توصیه می کنیم تا سریعتر مشکلتان برطرف شود و زانوهای شما بیشتر آسیب نبینند. شاید بپرسید برای درمان قفل شدن زانو بهتر است به کدام پزشک ارتوپد مراجعه کنید؟

پزشک فوق تخصص زانو برای درمان خالی کردن زانو

اگر می خواهید زانوهایتان را درمان کنید و دیگر شاهد درد و ناراحتی و خالی شدن ناگهانی زانوهایتان نباشید، نزد دکتر شهرستانی ویزیت شوید تا بهترین روش درمان خالی کردن زانو را نزد این پزشک فوق تخصص زانو پیدا کنید. شما می توانید قبل از انجام هر روش درمانی، ابتدا با دکتر شهرستانی مشاوره داشته باشید. چنانچه می خواهید مشکلتان را با یکی از بهترین پزشکان جراح ارتوپد در ایران مطرح کنید، با شماره های زیر در تماس باشید یا به آیدی پیج اینستاگرام دکتر شهرستانی پیام دهید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا