پزشکی

علت صدای شیشه خورده در زانو

مفصل زانو یکی از فعال ترین مفاصل در بدن است . بیشتر فعالیت های بدنی افراد نیازمند استفاده از مفصل زانو است ، به همین دلیل درد جلوی زانو چه در بین جوانان و افراد مسن و چه افراد ورزشکار یا غیر ورزشکار بسیار شایع است. درد زانو ممکن است به شکل های مختلفی احساس شود. در این مقاله به علت ها و درمان احساس سوزش در زانو و سوزن سوزن شدن زانو پرداخته ایم .

بسیار مهم است که در صورتی که در زانوی خود احساس سوزش دارید، به پزشک متخصص مراجعه کنید چرا که احساس سوزش در زانو می‌تواند نشانه آسیب یا بیماری جدی باشد که نیاز به رسیدگی فوری دارد. رویکرد متخصصین کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی امید رویکرد پلکانی است. ابتدا بیمار توسط پزشک متخصص معاینه دقیق می‌شود و پس از تشخیص علت بیماری برنامه ریزی درمانی برای او انجام می‌شود. درمان از شیوه‌های ساده‌تر مانند ورزش درمانی و فیزیوتراپی آغاز می‌شود. در صورت لزوم درمان‌های پیشرفته‌تر مانند انواع تزریق‌ها مانند تزریق گاز اوزون برای بیمار درنظر گرفته می‌شود. اگر درمان‌های غیرجراحی برای حل مشکل بیمار کافی نباشد متخصصین این کلینیک روش‌های جراحی مناسب را به او پیشنهاد خواهند کرد.

در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی امید انواع روش‌های مدرن برای درمان مشکلات و آسیب‌های اسکلتی عضلانی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن­‌ ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

سوزش ممکن است در نواحی مختلف زانو احساس شود . در برخی موارد فرد در تمام زانوی خود احساس سوزش دارد درحالی که برخی موارد نیز سوزش تنها در ناحیه مشخصی وجود دارد. در اکثر موارد افراد در پشت یا در جلوی زانو خود احساس سوزش میکنند و در موارد کمتری احساس سوزش در دو طرف زانو است. در صورتی که در ناحیه مشخصی از زانوی خود احساس سوز میکنید باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید .

علت ها و دلایل

آسیب ها و بیماری های مختلفی میتواند موجب احساس گزگز زانو، سوزش و بی حسی زانو شود. در صورتی که احساس سوزش در ناحیه خاصی از زانو باشد میتواند یک نشانه جدی باشد و شما باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که سوزش زانو در ناحیه پشت زانو حس می شود و شخص سن بالایی دارد احتمالا دلیل آن  آرتروز زانو یا آسیب به غضروف زانو می باشد و در صورتی که شخص اخیرا فعالیت ورزشی شدید داشته است ، دلیل آن می تواند پارگی رباط یا آسیب به زانو بر اثر وارد آوردن فشار زیاد به آن باشد.

در صورتی که داغی زانو در قسمت جلوی زانو حس میشود ، دلیل آن می تواند اختلال در عملکرد کشکک زانو باشد ، در این صورت کشکک زانوی فرد به درستی در جای خود بر روی مفصل زانو حرکت نمیکند.

در صورتی که فرد در کشکک زانوی خود احساس سوزش می کند ، معمولا مشکل بیماری کندروملاسی یا نرمی غضروف کشکک زانو است ، این آسیب در ورزشکاران شایع است اما ممکن است در بین افرادی که (مثلا به واسطه شغل خود) به زانوی خود فشار زیادی می آورند نیز دیده شود.  احساس سوزش در کشکک زانو همچنین می تواند بر اثر آسیب به تاندون کشکک زانو باشد و التهاب آن باشد .

در صورتی که درد در ناحیه خارجی ( کنار ) زانو احساس شود دیلی ان احتمالا سندروم ایلیوتیبیال است . ایلیوتیبیال باند Iliotibial band   ITB یک تاندون بلند و پهن در سطح خارجی ران است. زمانی که این تاندون ملتهب شود می تواند ایجاد احساس سوزش در کناره های زانو کند. سندرم ایلیوتیبیال بیشتر در میان ورزشکاران و خصوصا  دوندگان دیده می شود.

غضروف ها بافت هایی هستند که به مفصل متصل شده اند و باعث نرمی کشکک زانو و حرکت آن می شوند دو نوع غضروف در مفصل زانو وجود دارد غضروف های نرم وغضروف های سخت. قسمت های هلالی، پدهای انعطاف پذیر در ناحیه خارجی و داخلی مفصل زانو وجود دارد، که به آن غضروف های مینیسک زانو گفته می شود. غضروف های براق، نرم و سختی هم درانتهای استخوان های زانو قرار گرفته است که به آنها غضروف های مفصل گفته می شود. شایع‌ترین علائم پارگی مینیسک زانو عبارتند از:

• درد
• سفتی و تورم زانو
• قفل شدگی یا گرفتگی زانو
• احساس خالی کردن زانو
• مشکل در حرکت دادن زانو و محدود شدن دامنه حرکتی آن
 

موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که در تشخیص علت داغ شدن زانو و سوزش زانو موثر هستند . در صورتی که اخیرا فعالیت ورزشی داشته اید علت سوزش زانوی شما به احتمال زیاد آسیب به رباط یا غضروف شما است و در صورتی که به واسطه کا شما به زانوی شما فشار زیادی وارد می شود ممکن است به علت استفاده بیش از حد از زانو به آن آسیب وارد شده باشد.

تشخیص

همانطور که گفته شد برای تشخیص دقیق علت زانو لازم است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص برای تشخیص علت سوزش زانو ابتدا بیمار را معایته فیزیکی می کند و از بیمار درباره فعالیت هایی که اخیرا داشته و هینطور سوابق پزشکی او سوال می کند و در صورت نیاز برای تشخیص دقیق تر انجام آزمایشات رادیوگرافی یا اسکن ام آر آی را تجویز می شکند در موارد خاصی نیز ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون باشد.

راه ها و روش های درمان

شیوه درمان سوزش زانو می تواند بسته به علت ایجاد کننده آن متفاوت باشد. بعد از این که پزشک متخصص دلیل احساس سوزش در زانوی شما را تعیین کرد ، یک برنامه درمانی متناسب با شرایط شما تدوین می کند. در ادامه برخی روش های درمانی که معمولا برای درمان سوزن سوزن شدن زانو تجویز می شوند آمده اند :

در موارد سوزش زانو بر اثر آسیب به آن ( مانند آسیب های ورزشی) در ابتدا ( به عنوان اقدام اولیه ) باید به زانو استراحت داد ، روی آن کمپرس سرد قرار داد و زانو را بست و با قرار دادن چیزی در زیر آن زانو را بالا برد و بالاتر از سطح قلب قرار داد . ( متد RICE) . آسیب هایی مانند کشیدگی و پارگی جزئی رباط یا منیسک با روش های درمانی غیر جراحی قابل درمان هستند اما پارگی شدید یا کامل رباط و منیسک زانو برای درمان نیازمند عمل جراحی هستند.

برای درمان آسیب های ناشی از فشار آوردن و استفاده بیش از حد از زانو معمولا در ابتدا ، استراحت کردن به بیمار توصیه می شود، همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که برای برطرف کردن مشکلات جا به جایی کشکک زانو و حمایت از مفصل زانو ، از زانو بند طبی مخصوص استفاده کنید. برای درمان التهاب در زانو از داروهای ضد التهاب مانند آسپرین یا ایبوبرفن استفاده می شود.

در مواردی که سوزش زانو بر اثر بیماری آرتروز باشد ، انجام ورزش و حرکات اصلاحی سبک و تزریق کورتیزون در مفصل زانو و همچنین تزریق ژل یا اوزون در مفصل زانو می تواند راه حل بسیار موثری باشد. همچنین ممکن است در این موارد نیز پزشک پوشیدن زانو بند طبی مخصوص را تجویز کند. این زانو بند ها فشار را از روی نواحی آسیب دیده زانو کم میکنند و این فشار را به قسمت های سالم تر زانو منتقل می کنند و از این طریق احساس درد و سوزش در بیمار کاهش میابد.

روش های درمانی زیادی ممکن است برای درمان سوزش زانو ها به کار گرفته شود که انتخاب این روش ها به علت سوزش زانو و محل احساس سوزش ( در پشت زانو ، جلوی زانو و زیر کشکک زانو ، در کناره های زانو یا احساس سوزش در کل مفصل زانو ) بستگی دارد. یاد آوری میکنیم که  قبل از به کار گیری هر روش درمانی یا مصرف دارو برای درمان سوزش زانو به پزشک متخصص باید مراجعه کنید.


درد زانو و صدا دادن آن یک مشکل معمول در بین افراد است و می تواند در نتیجه تعدادی از عوامل مختلف ایجاد شود. اصطلاح دیگری که برای صدا دادن و تق تق زانو استفاده می شود واژه کریپتوس است که در واقع به معنی مفصل صدا دار می باشد و این صدا معمولاً به شکل تق تق کردن، صدای شکستگی یا صداهای مانند آن در مفصل زانو شنیده می شود.

علت صدای زانو را می توان به سه گروه اصلی زیر طبقه بندی کرد

 • صدا دادن زانو بدون درد
 • صدا دادن زانو در زمان آسیب دیدگیدرمان
 • صدا دادن مکرر زانو که در نتیجه آسیب دیدگی خاص ایجاد نشده است.

صدا دادن و تق تق زانو در صورتی که با درد همراه باشد می تواند نشانه آسیب به تاندون ها، لیگامنت ها یا بافت غضروفی زانو باشد. در صورت مشاهده این علامت حتما به پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید.

در کلینیک تخصصی زانو ، متخصصین با تجربه در زمینه بیماری های زانو نسبت تشخیص علت اصلی به وجود آورنده این علائم و ارائه بهترین شیوه درمانی به بیماران کمک می کنند . برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت میتوانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

صدا دادن زانو بدون درد


اگر صدا دادن  و تق تق کردن زانو بدون هر گونه درد یا علائم مربوط به آن اتفاق افتد، معمولاً به خاطر تشکیل حباب های گاز داخل مفصل و ترکیدن این حباب ها است و یا رباط ها و تاندون ها بر روی مفصل کشیده شده و باعث ایجاد صدا می شود.

حباب های گاز

تغییر در فشار وارد شده به مفصل زانو می تواند باعث ایجاد حباب های بسیار کوچک گاز شود و این حباب ها به آرامی در محل مفاصل تشکیل می شود. هنگامی که این حباب ها به سرعت بترکد، از خود یک صدای خاص ایجاد می کند. اصطلاح تکنیکی استفاده شده برای این شرایط خلاء زایی یا حفره زایی است. در این شرایط مشکلی برای فرد ایجاد نشده و اعتقادی که بر اساس آن این مسئله می تواند باعث ابتلا به بیماری آرتروز زانو شود، صحیح نمی باشد. با وجودی که سن عامل اصلی برای ابتلا به آرتروز زانو است، اما ممکن است بعضی اوقات جوانان نیز دچار ابتلا به این بیماری شوند . در بعضی از افراد، این مشکل می‌تواند جنبه ارثی داشته باشد. اما برای سایر افراد، ارتروز زانو می‌تواند در نتیجه وارد شدن آسیب یا عفونت و یا حتی اضافه وزن ایجاد شود.

رباط ها و تاندون ها

رباط ها و تاندون ها بافت های نرمی هستند که در اطراف همه مفاصل  بدن انسان قرار گرفته اند. گاهی اوقات، هنگامی که شما یک مفصل را حرکت می دهید (برای مثال مفصل زانو)، یک رباط یا تاندون به آرامی کشیده می شود و برآمدگی کوچکی در آن ایجاد می گردد. در ادامه با بازگشتن رباط یا تاندون به محل اولیه یک صدای خاص از آن شنیده خواهد شد. دوباره باید بیان کرد در صورتی که شنیده شدن این صدا در مفصل زانو بدون درد است، هیچ خطری شما را تهدید نمی کند و به خاطر این صدا شما مستعد ایجاد آسیب در مفصل زانو نیستید.

صدا دادن زانو با یک آسیب دیدگی

اگر در زمان وارد شدن آسیب به زانو صدای بلند شنیده شود، این موضوع معمولاً نشان دهنده وارد شدن آسیب به رباط مفصل است. دو رباط اصلی موجود در مفصل زانو که باعث ایجاد درد زانو و صدا دادن آن در هنگام ایجاد آسیب دیدگی می شود عبارت از رباط صلیبی جلویی (ACL) و رباط جانبی میانی (MCL) است.

آسیب دیدگی رباط صلیبی جلویی

رباط صلیبی جلویی در مرکز زانو ممکن است بیش از حد کشیده شده و پاره شود. آسیب دیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو معمولاً به خاطر خم شدن زانو به دو طرف، پیچ خوردن یا کاهش سرعت به صورت یکباره، و خم شدن بیش از حد پا به سمت عقب اتفاق می افتد.

علائم مربوط به آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو عبارت است از:

-تقریباً در ۵۰% موارد آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو با صدا پاپ همراه است که بلافاصله در محل ورم و درد مشاهده می شود

علامت کلاسیک دیگر آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو احساس خالی شدن زانو است.

آسیب دیدگی رباط جانبی میانی

رباط جانبی میانی در سمت داخل مفصل زانو قرار دارد و کشیدگی بیش از حد آن می تواند باعث پارگی رباط زانو شود. این آسیب دیدگی معمولاً به خاطر وارد شدن فشار از سمت خارج مفصل زانو در نتیجه انجام فعالیت هایی مثل تکل زدن در فوتبال و پیچ خوردن ناگهانی در اسکی ایجاد می شود.

علائم مربوط به آسیب دیدگی رباط جانبی میانی عبارتند از: درد داخلی مفصل زانو، احساس کشیدگی و پارگی رباط زانو، ورم کردن، بی ثباتی، و ایجاد مشکل در خم کردن پا.

علت و دلایل


دلیل صدا دان زانو

گاهی اوقات درد زانو و علت تق تق زانو آن با گذشت زمان ایجاد می شود، بدن اینکه هیچ دلیل آسیب دیدگی مشخصی وجود داشته باشد. صدا دادن و تق تق زانو در این حالت به دفعات تکرار می شود و علت صدا دادن زانو را می توان به یکی از شرایط زیر نسبت داد:

 • پارگی غضروف یا مینیسک: پارگی مینیسک زانو که یک غضروف خاص در مفصل است می تواند باعث صدا کردن مفصل زانو شود. هنگامی که مینیسک پاره می شود، بخش های کوچکی از آن ممکن است در مفصل زانو گیر کند و به این ترتیب حرکت زانو باعث صدا دادن آن می شود. در این شرایط درد زانو و صدا دادن آن بطور مکرر احساس شده و قطع می شود و این شرایط در تمام زمان هایی که بخش پاره شده در اطراف مفصل حرکت می کند، احساس می شود. نوع درمان مینیسک زانو بسته به نوع پارگی و اندازه آن و محل آن و مدت زمانی که از پارگی گذشته، متفاوت است.
 • آرتروز: بیماری آرتروز باعث فرسایش غضروف می شود. با نازک شدن غضروف، سطح مفصل سفت شده و سایش بین استخوان ها باعث ایجاد مشکل کریپتوس می شود. این مشکل بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال مشاهده می شود و با گذشت زمان به تدریج پیشرفت می کند. مشکل کریپتوس ایجاد شده به خاطر بیماری آرتروز یک مشکل دائمی است و به صورت موقت احساس نمی شود.
 • کندرو مالاسی پاتلا: این بیماری مربوط به آسیب دیدگی و التهاب غضروف موجود در پشت کشک زانو (پاتلا) است. در این حالت سایش ایجاد شده بین پشت استخوان کشکک زانو و استخوان فیمور زیر آن (استخوان ران) می تواند باعث ایجاد درد زانو و صدا دادن آن شود. این مشکل می تواند افراد سالمی را که فعالیت های ورزشی انجام می دهند و نیز افراد جوان را تحت تاثیر خود قرار دهد. این شرایط بیشتر در بین خانم ها مشاهده می شود و یک مشکل به نسبت دائمی می باشد. در این حالت معمولاً کرپیتوس را می توان به همراه احساس کردن صدا با قرار دادن دست در جلوی زانو و خم و راست کردن مفصل آن مشاهده کرد.
 • زانوی دونده: زانوی دونده مشکلی است که در آن حرکت های خاص و مکرر کشکک زانو باعث ایجاد احساس درد در بخش جلوی زانو می شود. این شرایط می تواند باعث ایجاد صدا در زمان سایش استخوان کشکک در برابر استخوان فیمور شود و معمولاً با احساس خرد شدن هنگام حرکت دادن زانو همراه است. این مشکل معمولاً با انجام فعالیت های طولانی مثل دویدن و پایین آمدن از پله ها یا پس از بی تحرکی طولانی مثل کار کردن پشت میز در محل کار تشدید می شود.

در هر حال به خاطر داشته باشید اگر مفصل زانوی شما صدا می دهد و باعث ایجاد درد نمی شود، نیازی به نگرانی وجود ندارد. این شرایط کاملاً عادی است و نیازی به نگرانی به خاطر آن نیست. در این حالت ممکن است بتوان با انجام حرکت های تمرینی تقویت عضلات پا صدای ایجاد شده به خاطر حرکت های مفصل را کاهش داده و حذف کرد.

تنها راه مطمئن برای تشخیص علت علائم مشاهده شده در مفصل زانو و درمان صدای زانو ملاقات با پزشک متخصص است اما با مطالعه این مطلب شما می توانید با تعدادی از اصلی ترین دلایل درد زانو و صدا دادن آن آشنا شوید. در هر حال لازم است با پزشک برای انجام معاینات کامل و مشخص کردن هر گونه آسیب دیدگی جدی احتمالی در ارتباط با مشکلات مفصل زانو ملاقات نمایید.

راه و روش های درمان


درمان صدا دادن زانو

درصورتیکه صدا و تق تق زانو همراه باعلائم دیگری مانند درد همراه باشد جای نگرانی است و باید به سرعت آن را درمان کنید برای رسیدن به این هدف و درمان آرتروز زانو باید علت دقیق بروز صدا در زانو مشخص شود. پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی کسی است که میتواند برای تشخیص علل صدا دادن زانو به شما کمک کند او به صورت فیزیکی شما را معاینه میکند و در صورت نیاز انجام تست های دیگری را توصیه میکند انجام دادن این تست ها میتواند به پزشک برای تشخیص دلایل پنهان ایجاد صدا و درمان تق تق زانو کمک کند .

زمانیکه به طور دقیق علت تق تق کردن زانو مشخص شد پزشک برای شما داروهایی را تجویز میکند و به شما توصیه میکند برای برگشت به حالت طبیعی تمرینات خاصی را انجام دهید این داروها شامل مسکن ها و داروهای ضدالتهاب بدون استروئید است علاوه بر درمان های پزشکی شما می توانید درمان هایی را درخانه برای ریکاوری خود و از بین بردن صدای زانو انجام دهید هم چنین انجام تمرینات استقامتی بوسیله پزشک فیزیوتراپی به شما پیشنهاد می شود.

 پیشگیری


اکثراین صداها زمانی ایجاد می شود که شما خم می شوید در اینجا موارد ساده ای ذکر شده است که از ایجاد صدا و تق تق زانو جلوگیری میکند

 • خم کردن زانوبه صورت مطلوب و درست : زانوی خود رابه صورتیکه بروی انگشتان پا قرار بگیرد خم نکنید
 • استقامت ساق پا : ایجاد استقامت درساق پا باعث استقامت زانو و همسترینگ میشود
 • بهبود حرکت مچ پا
 • جلوگیری ازانجام فعالیت هایی که باعث آسیب رسیدن به زانو میشود ازانجام حرکات دردناکی که باعث تاخیر در روند بهبودی زانو میشود جلوگیری کنید
 • استفاده ازمحافظ وباندهای کشی برای زانو هم میتواند به شما کمک کند


به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث لاین، ممکن است هنگام خم شدن یا صاف کردن زانوها، یا هنگام راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله ها، گاه به گاه صدای ضربات، کوبیدن، و تروق را بشنوید. پزشکان این صدا را کریپیتوس می نامند.

یک توضیح برای اینکه چرا این اتفاق می افتد، آرتروز است ، اما دلایل بسیاری دیگر وجود دارد. در بیشتر موارد، زانوهای پر سر و صدا مشکلی ندارند. با این حال، اگر شما هم درد دارید، ممکن است بخواهید از پزشک بخواهید تا زانوهای شما را بررسی کند.

کرپیتوس در زانو با کرپیتوس یا کراپیتوس در ریه ها متفاوت است که می تواند نشانه ای از مشکل تنفسی باشد.

نگاهی به مفصل زانو

زانو مانند یک لولای بزرگ عمل می کند . از استخوان ها، غضروف، سینوویوم و رباط ها تشکیل شده است.

استخوان ها

زانو استخوان ران ( فمور ) را به استخوان دراز ساق پا ( تیبیا ) وصل میکند . نازک نی ، استخوانی در ساق پا، نیز به مفصل متصل است. کاسه زانو ( کشکک زانو ) استخوان کوچک و محدبی است که در جلوی زانو قرار دارد و از مفصل محافظت می کند.

غضروف

دو پد غضروفی ضخیم به نام منیسک استخوان ساق پا و استخوان ران را تحت فشار قرار می دهند و اصطکاک را در محل برخورد آنها کاهش می دهند.

سینوویوم

یک بافت همبند تخصصی که مفاصل و غلاف های تاندون را می پوشاند. مایع سینوویال برای روان کردن مفاصل عمل می کند.

رباط ها

چهار رباط – نوارهای سخت و انعطاف پذیری که در سراسر سطح ناهموار مفاصل کشیده می شوند – استخوان ها را به هم متصل می کنند.

علل ایجاد کریپتوس

کرپیتوس به دلایل مختلفی به غیر از آرتروز رخ می دهد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

حباب های گاز

با گذشت زمان، گاز می تواند در نواحی اطراف مفصل جمع شود و حباب های ریزی در مایع سینوویال تشکیل دهد . هنگامی که زانوی خود را خم می کنید، برخی از حباب ها می ترکند.

این طبیعی است و هر از گاهی برای همه اتفاق می افتد. باعث درد نمی شود.

کشیدگی رباط ها

رباط‌ها و تاندون‌های اطراف مفصل زانو ممکن است با عبور از روی یک توده کوچک استخوانی، کمی کشیده شوند. همانطور که آنها به جای خود باز می گردند، ممکن است صدای تق تق در زانو بشنوید.

ناپایداری کشکک فمورال

بدن هر کس کمی متفاوت است. بافت‌ها و اجزای مختلفی که زانو را تشکیل می‌دهند، از بدو تولد یا به دلیل سن، آسیب یا رویدادهای زندگی در افراد مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، زانوهای شما ممکن است بیشتر از زانوهای فرد دیگری خم شوند، یا کاسه زانوهای شما آزادتر حرکت کنند. به دلیل وجود این تفاوت ها ممکن است زانوهای یک نفر بیشتر از زانوهای فرد بعدی صدا کند.

جراحت

کرپیتوس همچنین می تواند در نتیجه یک ضربه باشد. افتادن روی زانو می تواند منجر به آسیب به کاسه زانو یا سایر قسمت های مفصل زانو شود. کرپیتوس می تواند نشانه ای از این نوع آسیب باشد.

پارگی مینیسک در افرادی که ورزش می کنند یا می دوند نسبتاً شایع است. پارگی منیسک می تواند باعث ایجاد کرپیتوس در حین حرکت مفصل شود.

کندرومالاسی کشکک زمانی است که به غضروف زیر سطحی که کاسه زانو را می پوشاند آسیب می بینید. ممکن است متوجه یک درد مبهم در پشت کاسه زانو شوید که معمولاً در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب ایجاد می شود.

سندرم پاتلوفمورال یا زانوی دونده زمانی شروع می شود که نیروی زیادی به کشکک وارد می کنید. این اتفاق قبل از ایجاد آسیب در سطح مفصل کشکک رخ می دهد و می تواند منجر به کندرومالاسی کشکک شود. ممکن است حسی مانند یک خرچنگ و رنده دردناک باشد که هنگام حرکت دادن زانو می توانید آن را ببینید یا بشنوید.

آرتروز

آرتروز ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما معمولا زمانی که افراد در دهه 50 زندگی خود هستند شروع می شود .

استئوآرتریت که به عنوان آرتریت «ساییدگی» نیز شناخته می‌شود، معمولاً مفاصلی را که اغلب استفاده می‌کنید و مفاصلی که وزن را تحمل می‌کنند، مانند زانوها ، تحت تأثیر قرار می‌دهد .

در استئوآرتریت، استرس مکانیکی و تغییرات بیوشیمیایی با هم ترکیب می‌شوند و غضروفی را که به مرور زمان از مفصل محافظت می‌کند، تجزیه می‌کنند. این امر باعث التهاب و درد می شود و ممکن است مفصل ترک خورده و خراشیده شود.

اگر کرپیتوس همراه با درد دارید، این می تواند نشانه ای از آرتروز باشد.

عمل جراحی

زانوها گاهی اوقات ممکن است بعد از جراحی پر سر و صدا شوند. این ممکن است به دلیل تغییرات جزئی باشد که در طول خود عمل رخ می دهد یا در مورد تعویض مفصل ، ویژگی های مفصل جدید تولید صدا میکند.

با این حال، اغلب صداها قبلا وجود داشت، اما مردم ممکن است بعد از عمل بیشتر متوجه آن‌ها شوند، زیرا در طول دوره پس از عمل بیشتر دقت می‌کنند.

بسیاری از افراد نگران این صدا هستند اما مطالعه داده های نزدیک به 5000 نفر این نتیجه را داشت که وجود کرپیتوس پس از تعویض زانو تاثیری بر دیدگاه بلندمدت یا کیفیت زندگی افراد پس از 3 سال ندارد.

چه زمانی در مورد کریپیتوس نگران باشیم

کرپیتوس در زانو شایع و معمولاً بدون درد است. نیازی به نگرانی در مورد آن نیست. با این حال، اگر درد همراه با صداهای ترق و ترق و ترکیدن دارید، این می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

کرپیتوس زانو:

 • یکی از علائم شایع آرتروز (OA) است.
 • یک علامت احتمالی آرتریت روماتوئید یا عفونی
 • ممکن است با چندین نوع آسیب زانو همراه باشد

اگر زانوی شما صدا می دهد و درد می‌کند، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

درمان کرپیتوس در هنگام درد

کرپیتوس معمولا بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد. اما، اگر درد یا علائم دیگری همراه با صدای زانو دارید، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید. درمان به علت زمینه ای بستگی دارد.

اگر مبتلا به آرتروز هستید، انواع درمان ها می توانند به شما در مدیریت علائم کمک کنند.

کارشناسان در حال حاضر موارد زیر را توصیه می کنند:

 • مدیریت وزن
 • ورزش، مانند پیاده روی، شنا
 • استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 • داروهای تجویزی، از جمله تزریق استروئید به مفصل
 • استفاده از کیسه های یخ و گرم برای کاهش التهاب
 • فیزیوتراپی و تمرینات برای تقویت عضلات حمایت کننده از مفصل و افزایش دامنه حرکتی
 • درمان شناختی رفتاری
 • در برخی موارد، جراحی یا تعویض مفصل ممکن است ضروری باشد.

مدیتیشن همچنین می تواند درد را کاهش دهد و ممکن است بهزیستی کلی را بهبود بخشد.

ویتامین ها برای کرپیتوس

داروها و درمان های طبیعی برای درد مفاصل در داروخانه ها، فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی و آنلاین در دسترس هستند

گزینه ها عبارتند از:

 • کورکومین
 • رزوراترول
 • بوسولیا (کندر)
 • دمنوش های گیاهی خاص

فقط به خاطر داشته باشید که تعداد کمی از آنها از نظر بالینی موثر هستند و برخی ممکن است اثرات نامطلوبی داشته باشند.

صدای ترک خوردن و ترکیدن در زانوها معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست و بیشتر مردم نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر درد یا علائم دیگری همراه با زانوهای پر سر و صدا دارید، ایده خوبی است که به پزشک مراجعه کنید.

ورزش، رژیم غذایی و مدیریت وزن همه راه هایی برای حفظ سلامت مفاصل زانو و جلوگیری از مشکلات بعدی هستند. همچنین می توانند به شما در مدیریت علائم و کاهش آسیب به زانوها در صورت ابتلا به آرتروز کمک کنند.

صدای تق تق زانو، لروما به معنای ورم مفاصل نیست

دکتر غلامرضا نادری گفت: شنیدن گاه‌به‌گاه صدای تق‌تق، و… در هنگام خم شدن زانو الزاماً به معنی ابتلا به آرتروز یا ورم مفاصل نیست، هرچند که این صداها معمولاً از مفاصل افراد مبتلابه آرتروز شنیده می‌شود.

شنیدن گاه‌به‌گاه صدای تق‌تق، و… در هنگام خم شدن زانو الزاماً به معنی ابتلا به آرتروز یا ورم مفاصل نیست، هرچند که این صداها معمولاً از مفاصل افراد مبتلابه آرتروز شنیده می‌شود.

کریپتوس معمولاً برای مفاصل بکار می‌رود اما می‌تواند جهت توصیف صداهای ریوی نیز استفاده شود.

شکیل شدن حباب‌های ریزی در مایع مفصلی

با گذشت زمان، در نواحی احاطه‌کننده مفصل گاز ایجادشده که سبب تشکیل شدن حباب‌های ریزی در مایع مفصلی (سینوویال) می‌شود.

هنگامی‌که فرد زانوی خود را خم می‌کند برخی از این حباب‌ها ترکیده ممکن است صدا ایجاد کنند. این وضعیت عادی بوده و گاه‌به‌گاه برای همه افراد رخ می‌دهد.

آرتروز سبب آسیب غضروف و استخوان می‌شود. هنگامی‌که مفصل زانوی آسیب‌دیده حرکت می‌کند، می‌تواند صدایی مانند تق‌تق یا ترق تروق ایجاد کند.

کرپیتوس می‌تواند در اثر آسیب نیز ایجاد شود.

چه زمانی باید در ارتباط با این صداها (کریپتوس) نگران شد؟

صدا دادن زانو شایع و معمولاً بدون درد است و نیازی به نگرانی نیست.

با این‌حال، دردی که با صداهای زانو همراه است، می‌تواند بیانگر وجود یک مشکل باشد.

صدا دادن زانو یکی از شایع‌ترین علائم استئوآرتریت یا آرتروز است. همچنین این علامت می‌تواند یکی از علائم روماتیسم یا التهاب عفونی مفاصل بوده و ممکن است با چندین نوع مختلف از آسیب‌های زانو در ارتباط باشد.

درصورتی‌که زانوهایتان صدایی مانند غژغژ یا ترق تروق ایجاد می‌کنند و این صداها با درد همراه‌اند هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

کریپتوس و آرتروز

بر طبق گفته بنیاد آرتروز، حدود ۲۷ میلیون آمریکایی به آرتروز مبتلا هستند.

این نوع از آرتروز عمدتاً افراد بالای ۶۵ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آرتروز اغلب مفاصلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که مانند مفاصل دست بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این نوع آرتروز مفاصل تحمل‌کننده وزن ازجمله زانو و ران را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

فشارهای مکانیکی یا تغییرات بیوشیمیایی به‌آرامی سبب فروپاشی غضروفی‌های بالش مانند مفصل شده و التهاب و درد ایجاد می‌کنند.

باگذشت زمان، غضروف از بین رفته و استخوان‌ها بر روی یکدیگر ساییده می‌شوند. کرپیتوسی که با درد همراه است معمولاً توسط آرتروز ایجاد می‌شود.

دیگر عوامل ایجادکننده کرپیتوس

کرپیتوس زانوها می‌تواند توسط آسیب‌های زانویی ازجمله پارگی‌های منیسک ایجاد شود. این آسیب‌ها در افرادی که ورزش، دو یا دویدن نیمه تند انجام می‌دهند، نسبتاً شایع است.

پارگی منیسک می‌تواند سبب ایجاد کرپیتوس در هنگام حرکت مفصل شود. نرمی کشکک زانو (کندرومالاسی پاتلا) دردی در پشت کشکک زانو است که براثر استفاده بیش‌ازحد یا آسیب ایجاد می‌شود.

این آسیب به غضروف پوشاننده سطح زیرین استخوان کشکک زانو وارد می‌شود.

در صورتی‌که فرد به نرمی کشکک زانو مبتلا باشد، صدایی غژغژ مانند و سائیده شدنی دردناک را شنیده و احساس می‌کند.

دیگر انواع آرتروز و آسیب‌های زانو نیز می‌توانند سبب ایجاد کرپیتوس شوند.

درمان کریپتوس هنگامی‌که دردناک می‌شود

کریپتوس یا صدا دادن زانو، تا زمانی که بدون درد بوده و توسط یک بیماری، آسیب یا شرایطی دیگر ایجاد نشده باشد، بی‌خطر بوده و نیاز به هیچ درمانی ندارد.

اما هنگامی‌که صدا دادن زانو با درد همراه می‌شود، درمان به علت زمینه‌ای آن بستگی خواهد داشت.

برای مثال، آرتروز درمان‌های متفاوتی دارد. پزشک ممکن است داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مثل بروفن و دیکلوفناک) تجویز و استفاده از کمپرس سرد را جهت کاهش التهاب را پیشنهاد کند.

استفاده از زانوبند می‌تواند به حمایت و استراحت دادن زانو کمک کند. فیزیوتراپی و تمرین درمانی، عضلات حمایت‌کننده زانو را قوی کرده و محدوده حرکتی زانو را افزایش می‌دهند.

در برخی موارد، ممکن است جراحی یا تعویض مفصل موردنیاز باشد.

* متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی مچ پا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا