پزشکی

علت گردن درد و حالت تهوع چیست

احساس ناخوشی در اعماق معده و حالت تهوع یکی از بدترین شرایطی است که می تواند برای انسان رخ دهد. اگر تا پیش از این تهوع و استفراغ را تجربه نکرده اید باید بدانید که این شرایط می تواند احساس سرگیجه، سردرگمی، و بی حالی را تا زمانی که ریشه مشکل کشف نشود به همراه دارد.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “پریونشن”، حالت تهوع یک نشانه بسیار عمومی است که می تواند به واسطه انواع مختلفی از بیماری ها و به عنوان فرآیندی عادی از تنظیم شرایط بدن شکل بگیرد. این بخشی فریبنده است. به نظر می رسد هر چیزی می تواند حالت تهوع را در شما ایجاد کند. آنفلوانزای معده، مسمومیت غذایی، بیماری حرکت، بارداری، و پرخوری از دلایل شایع این شرایط هستند.

زمانی که معده شما با مشکل مواجه می شود، داروهای ضد تهوع، مانند امترول و درامامین-ان، می توانند در بیشتر موارد به تسکین سریع شرایط کمک کنند. اگر علاقه ای به استفاده از دارو ندارید، استفاده از روغن های معطر مانند نعناع، اسطوخودوس یا زنجبیل می تواند در برخی افراد به تسکین شرایط کمک کند.

دلایل مختلفی برای بروز ناراحتی در معده وجود دارند که ممکن است به توجه بیشتری نیاز داشته باشند.

در معرض تجربه میگرن قرار دارید

این که چرا میگرن ها رخ می دهند، همچنان به طور دقیق مشخص نشده است. اما آنها اغلب با حالت تهوع، استفراغ، و حساسیت به نور و صدا همراه هستند. نظریه های مختلفی درباره این که چرا میگرن موجب حالت تهوع می شود، وجود دارند.

کارشناسان بر این باورند که سروتونین، از مواد شیمیایی مغز، در این زمینه نقش دارد. سروتونین سیگنال هایی را به رگ های خونی در مغز ارسال می کند که بزرگتر شدن آنها را در پی دارد که این شرایط گاهی اوقات می تواند موجب فعال شدن بخشی از مغز شود که مسئولیت کنترل حالت تهوع و استفراغ را بر عهده دارد.

نظریه ای دیگر به این موضوع اشاره دارد که میگرن ها بر بخشی از مغز که با اختلال گوش داخلی پیوند خورده است، تاثیر می گذارند، از این رو ارتباطی قوی با علت سرگیجه و حالت تهوع وجود دارد.

برای پیشگیری از میگرن شما باید از محرک های رایج که موجب این شرایط می شوند، از جمله استرس عاطفی، نورهای روشن، روایح قوی، کمبود خواب و غذا نخوردن پرهیز کنید.

مضطرب هستید

اضطراب می تواند فعالیت سیستم عصبی خودمختار، به ویژه واکنش جنگ یا گریز، را افزایش دهد. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، جریان خون به سمت عضلات افزایش یافته و خون کمتری به اندام های تشکیل دهنده دستگاه گوارش ارسال می شود که می تواند موجب بروز حالت تهوع شود.

هورمون های استرس مانند کورتیزول، اپی‌نفرین و موارد دیگر نیز در جریان خون ترشح می شوند که تعداد انقباض های معده را افزایش داده و موجب حالت تهوع می شود.

بهترین کاری که می توانید برای پیشگیری از بروز حالت تهوع در آینده انجام دهید، یافتن روشی برای مدیریت اضطراب است. این می تواند به معنای انجام تمرینات خودآرامی، دریافت مشاوره، ورزش، یا مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک باشد.

با کم آبی بدن مواجه هستید

کم آبی بدن زمانی رخ می دهد که بدن برای انجام فرآیندهای عادی خود به میزان کافی آب در اختیار ندارد، به این معنی که علائمی فراتر از احساس تشنگی شدید شکل می گیرند.

زمانی که با کمبود مایع در بدن خود مواجه هستید، بدن ارسال مایع و خون به اندام ها را اولویت بندی کرده و مهم‌ترین اندام ها شامل مغز و قلب در صدر فهرست قرار می گیرند. این می تواند جریان خون به سمت اندام های تشکیل دهنده دستگاه گوارش را کاهش داده و موجب بروز حالت تهوع و درد شکمی شود.

مصرف مایعات به میزان کافی عاملی کلیدی برای پیشگیری از این شرایط است. اگرچه میزان آب مورد نیاز بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما بیشتر بزرگسالان باید روزانه 11 تا 16 فنجان آب مصرف کنند. شاید زیاد به نظر برسد، اما چای، قهوه، میوه ها و سبزیجاتی مانند خیار، گوجه فرنگی، و هندوانه همگی می توانند در تامین آب مورد نیاز بدن نقش داشته باشند.

قند خون شما بیش از حد پایین است

هورمون ها در تنظیم سطوح قند خون بدن انسان نقش دارند. اما اگر قند خون شما بیش از حد پایین باشد، سطوح برخی هورمون ها مانند گلوکاگون و اپی‌نفرین برای کمک به بدن در تولید گلوکز بیشتر افزایش می یابند. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، معده افزایش سیگنال هایی را تجربه می کند که می تواند موجب شکل گیری حالت تهوع شود.

قند خون پایین می تواند بر سیستم عصبی خودمختار انسان نیز اثرگذار باشد، همانند مکانیزمی که در حالت تهوع مرتبط با اضطراب شاهد بودیم.

برای کمک به حفظ سطوح پایدار قند خون مواد غذایی که از شاخص گلیسمی پایین برخوردار هستند را مصرف کنید. بیشتر میوه ها، سبزیجات غیر نشاسته ای، حبوبات، و جو دوسر گزینه های خوبی هستند.

زمانبندی وعده های غذایی نیز اهمیت دارد. با مصرف وعده های غذایی کوچکتر، اما با تکرار بیشتر در طول روز می توان از هیپوگلیسمی پیشگیری کرد. به اندازه وعده های غذایی خود توجه داشه باشید و در آنها از پروتئین بدون چربی، چربی های مفید، و کربوهیدارت هایی با شاخص گلیسمی پایین استفاده کنید و هر سه تا چهار ساعت یک بار غذا بخورید.

به بیماری بازگشت اسید معده مبتلا هستید

بیماری بازگشت اسید معده می تواند موجب حالت تهوع شود زیرا اسید معده به بخش پایینی مری، لوله ای که دهان را به معده متصل کرده است، وارد می شود.

این اسید می تواند به دیواره داخلی مری آسیب برساند که در بروز حالت تهوع نقش دارد. از دیگر علائم شایع بازگشت اسید معده می توان به سینه درد، سوزش سردل، دشواری در بلع غذا، یا احساس وجود یک توده در گلو اشاره کرد.

برای پیشگیری از این شرایط از پرخوری، سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد کافئین یا الکل و خوردن غذاهای تند، چرب یا اسیدی پرهیز کنید. این موارد می توانند علائم مرتبط با بازگشت اسید معده را تشدید کنند.

دراز نکشیدن به مدت حداقل 30 دقیقه پس از وعده های غذایی نیز می تواند مفید باشد. دارویی هایی مانند زانتاک یا نکسیوم نیز برای تسکین سوزش سردل موثر هستند.

ممکن است به اولسر پپتیک مبتلا باشید

اولسرهای پپتیک زمانی رخ می دهند که اسید به دیواره مخاطی معده نفوذ کرده و موجب بروز یک زخم باز می شود. این می تواند به شکل گیری معده درد سوزناک، نفخ، سوزش سردل، و حالت تهوع منجر شود.

پزشک برای درمان اولسرها به طور معمول آنتی بیوتیک ها یا داروهایی را برای کاهش تولید اسید معده تجویز می کند. همچنین، ممکن است به پرهیز از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و استروئیدها نیاز باشد زیرا آنها می توانند خطر اولسرهای پپتیک را افزایش دهند. نوشیدن الکل، سیگار کشیدن و مصرف غذاهای تند می توانند علائم بیماری را تشدید کنند.

آلرژی ها در پس پرده قرار دارند

در کنار آبریزش چشم، خارش گلو، و عطسه مداوم، آلرژی های فصلی می توانند موجب ترشح پشت بینی شوند، به این معنی که مخاط اضافی در بینی به جای ورود به مسیرهای بینی وارد گلو می شود. این شرایط به راحتی می تواند گلو را تحریک کرده یا موجب سرفه شود، اما زمانی که مخاط مسیر خود به سمت پایین مری را ادامه داده و وارد معده شود ممکن است حالت تهوع شکل بگیرد.

برای پیشگیری از این شرایط از هر چیزی که ممکن است محرکی برای آلرژی ها باشد، پرهیز کنید. با کمک برخی داروهای ضد آلرژی بدون نسخه میزان ترشح مخاط را زیر کنترل بگیرید. اگر شرایط آلرژی شما غیر قابل تحمل شده است به پزشک مراجعه کنید تا داروی مناسب برای مقابله با این شرایط تجویز شود.

با معده خالی قرص مصرف کرده اید

حالت تهوع یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروها، از جمله داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، داروهای ضد بارداری، داروهای ضد درد، آنتی بیوتیک ها، و بسیاری موارد دیگر است. معده با ترشح اسید غذا را پردازش می کند، از این رو زمانی که با معده خالی قرص مصرف می کنید این اسید همچنان ترشح شده و موجب تحریک یا حالت تهوع می شود.

داروهای خود را به همراه غذا مصرف کنید و بررسی کنید آیا تغییری حاصل می شود یا خیر. اگر خود دارو موجب شکل گیری حالت تهوع می شود با پزشک خود درباره تغییر دوز یا در صورت امکان تجویز داروی دیگر صحبت کنید. همچنین، ممکن است به قطع مصرف داروها و مکمل های غیر ضروری دیگر نیاز باشد.


تماشاخانهخسرو شکیبایی؛ جادوی یک صدا که بر صفحه خاطرات ایرانیان ضبط شد و ماندگار ماند/ شعرهایی که با صدای او، دوباره جاودانه شدند (فیلم)

آنچه باید درباره بارور کردن ابرها بدانید/ آیا در شرایط فعلی این کار در ایران شدنی است؟ (فیلم)


فیلم های دیگر

این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


علت گردن درد چیست و چه درمانی دارد

گردن درد از مشکلات شایعی است که از سوی بیماران گزارش می‌شود و دلایل مختلفی دارد، گاهی وضعیت بد بدن، به‌طور مثال اشتباه نشستن و حالت بدنی نادرست هنگام استفاده از کامپیوتر می‌تواند منجر به گردن درد شود.

آرتروز نیز از دیگر دلایلی است که می‌تواند منجر به گردن درد شود. تنها در برخی از مواقع نادر گردن درد می‌تواند مشکل جدی باشد. اگر گردن درد شما همراه با بی حسی یا از دست دادن قدرت در بازوهای شماست و احساس تیر کشیدن در شانه و بازوها دارید، باید با پزشک فوق تخصص درد در میان بگذارید.

در ادامه این مقاله، موارد احتمالی که منجر به گردن درد می‌شود را برای شما ذکر خواهیم کرد.

گردن درد چه علائمی دارد

علائم و نشانه‌های ناشی از گردن درد به شرح زیر است: 

 • درد هنگام نگه داشتن سر در یک مکان در طولانی مدت مانند هنگام رانندگی کردن یا کار با کامپیوتر بدتر می‌شود.
 • گرفتگی عضلات و اسپاسم
 • کاهش توانایی در حرکت دادن سر
 • انواع سردرد

در اغلب مواقع گردن درد به روش‌های خانگی و با گذشت مدت زمانی بهبود پیدا می‌کند، در صورتی که بهبودی حاصل نشد، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین گردن درد ناشی از تصادفات یا زمین خوردن نیاز به بررسی فوری دارد.

دلایلی که منجر به گردن درد می‌شود

گردن حالت انعطاف‌پذیری دارد و وزن سر را تحمل می‌کند. به همین دلیل در برابر آسیب‌ها و موقعیت‌هایی که منجر به درد و محدودیت حرکت می‌شود، آسیب‌پذیر است. دلایلی که باعث گردن درد می‌شود شامل موارد زیر است:

کشیدگی‌های عضلانی

فعالیت‌های مکرر با گردن، به‌طور مثال استفاده بیش از حد از تلفن همراه منجر به کشیدگی عضلات می‌شود.

ساییدگی مفاصل

مفصل گردن نیز همانند دیگر مفاصل در بدن با افزایش سن ساییده می‌شود و عملکرد خوبی همانند گذشته نخواهد داشت. آرتروز منجر به تضعیف عملکرد غضروف‌ها و مهره‌ها در گردن می‌شود. به همین دلیل خارهای استخوانی ایجاد می‌شود که می‌تواند بر حرکت مفاصل تاثیر بگذارد و منجر به درد شود.

تحت فشار قرار گرفتن عصب

فتق دیسک گردن یا خار استخوانی در مهره‌های گردن می‌تواند بر عصب منشعب شده از نخاع فشار وارد کند.

آسیب وارد شدن

آسیب شلاقی به گردن، به‌طوری است که گردن به سمت عقب و به سمت جلو ناگهانی تکان می‌خورد و منجر به آسیب بافت‌های نرم گردن می‌شود.

برخی از بیماری‌ها

بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید، مننژیت یا سرطان می‌تواند منجر به گردن درد شود.

نکاتی جهت جلوگیری از گردن درد

در اغلب مواقع گردن درد به‌دلیل وضعیت قرارگیری بد بدن یا ساییدگی مفصل به دنبال افزایش سن ایجاد می‌شود. جهت جلوگیری از گردن درد سر خود را صاف درست در راستای ستون فقرات نگه دارید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت گردن درد بعد از خواب چیست را مطالعه کنید.

برخی از تغییرات ساده در برنامه روزانه می‌تواند از ایجاد گردن درد جلوگیری کند:

 • وضعیت بدنی مناسب؛ هنگام ایستادن و نشستن مطمئن شوید که شانه‌های شما در حالت صاف و مستقیم قرار دارد.
 • استراحت کردن؛ اگر طی روز مسافت‌های زیادی را طی می‌کنید یا ساعت‌های طولانی در حال کار کردن با رایانه خود هستید، از جای خود بلند شوید، گردن و شانه خود را حرکت و نرمش دهید.
 • قرارگیری صحیح میز، صندلی و کامپیوتر؛ زانو باید پایین‌تر از باسن باشد و از دسته‌های صندلی استفاده کنید.
 • خودداری از قرار دادن تلفن همراه بین گوش و شانه هنگام مکالمه؛ به جای این کار از هدست یا بلندگو برای صحبت کردن استفاده کنید.
 • خودداری از مصرف سیگار؛ سیگار کشیدن شما را بیشتر در معرض خطر گردن درد قرار می‌دهد.
 • خودداری از حمل وزنه‌های سنگین بر شانه‌ها؛ وزنه‌های سنگین می‌تواند منجر به خستگی گردن شما شود.

گردن درد و سرگیجه

گردن دردی که همراه با سرگیجه باشد، به عنوان سرگیجه سرویکوژنیک شناخته می‌شود. علاوه بر این سرگیجه‌ای که همراه با گردن درد باشد، گاهی به دنبال آسیب به ستون فقرات رخ می‌دهد.

برخی اوقات علائم تا ماه‌ها یا سال‌ها پس از ضربه اولیه بروز پیدا نمی‌کند.

علت گردن درد ناگهانی

از شایع‌ترین علت ایجاد این عارضه می‌توان به قفل شدن گردن در وضعیت نامناسب هنگام خواب اشاره کرد. 

همچنین در مواقع دیگری مانند زمانی که طی مدت طولانی پشت میز می‌نشینید، باعث ایجاد این عارضه می‌شود. از دیگر دلایل احتمالی می‌توان این موارد را در نظر گرفت:

 • استئوآرتریت
 • تنگی کانال نخاعی
 • فتق دیسک
 • فشار عصبی
 • استرس، فشار روحی و جسمی
 • وضعیت نامناسب
 • تومورها و سایر شرایط سلامتی

علت گردن درد و حالت تهوع

بیماری‌هایی مانند منیر و اختلال دهلیزی باعث ایجاد عوارضی مانند گردن درد و حالت تهوع به‌طور همزمان می‌شود. 

سیستم دهلیزی کنترل شما را بر عهده دارد و زمانی که اختلالی وجود داشته باشد، منجر به بی‌حالی و سرگیجه می‌شود.

شرایط عصبی فیبرومیالژیا، میگرن و سایر بیماری‌های عصبی می‌تواند باعث ایجاد این دو عارضه شود.

انواع گردن درد

گردن درد انواع مختلفی دارد که پزشک بسته به نوع آن بهترین راهکار درمانی را در نظر می‌گیرد:

 • درد عضلانی
 • گرفتگی عضلات
 • اسپاسم گردن و به دنبال آن ایجاد سردرد
 • درد مفاصل فاست
 • درد عصبی
 • درد ارجاعی
 • درد استخوانی

علت گردن درد و سردرد

سردرد سرویکوژنیک نمونه‌ای از درد ارجاعی است، در واقع درد ناشی از گردن را در سر خود احساس می‌کنید. 

گاهی اوقات افراد پس از آسیب یا به دنبال گرفتگی عصب، گردن درد را احساس می‌کنند، دچار سردرد نیز می‌شوند.

معمولا از عوارضی که باعث ایجاد چنین علائمی می‌شود، می‌توان به رگ به رگ شدن گردن یا شکستگی گردن اشاره کرد.

خار استخوانی گردن

خارهای استخوانی در گردن به خودی خود مشکل‌ساز و دردناک نیست؛ اما این توده‌های استخوانی می‌تواند به مرور زمان به اعصاب فشار وارد کند و منجر به درد، تورم و کاهش دامنه حرکتی شود.

اگر دچار گردن درد مزمن هستید، به متخصص درد مراجعه کنید تا برنامه درمانی موثری را برای شما در نظر بگیرد.

دکتر گردن درد

معمولا زمانی که دچار گردن درد می‌شوید، سردرگم هستید که برای درمان درد خود به چه پزشک مراجعه کنید. 

پیشنهاد ما به شما این است که برای درمان دردهای خود به فردی مراجعه کنید که تخصص لازم در این زمینه را داشته باشد.

فوق تخصص درد دانش کافی در زمینه تشخیص علت درد و انجام راهکارهای درمانی مناسب غیر جراحی را برای بیماران دارد.

نحوه تشخیص گردن درد چگونه است

زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید ابتدا معاینات را انجام می‌دهد و سوابق پزشکی شما را در نظر خواهد گرفت. علائمی مانند حساسیت، بی حسی و ضعف عضلانی و همچنین دامنه حرکات را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

آزمایشات تصویربرداری شامل موارد زیر است:

 • اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی

دیگر آزمایشات شامل موارد زیر است:

 • الکترومیوگرافی (EMG)
 • آزمایش خون

راهکارهایی جهت درمان گردن درد

در اغلب مواقع انواع گردن درد از نوع خفیف تا متوسط در طی دو یا سه هفته با روش‌های خود مراقبتی بهبود پیدا می‌کند. در صورت عدم بهبودی پزشک ممکن است سایر روش‌های درمانی در نظر بگیرد:

 • دارو درمانی
 • فیزیوتراپی
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)
 • حرکات کششی
 • استفاده از گردن بند طبی جهت بی‌حرکتی گردن

روش‌های جراحی و سایر روش‌های درمانی

در صورتی که راهکارهای ذکر شده موثر نباشد، پزشک درمان موثر دیگری را برای شما در نظر می‌گیرد که به شرح زیر است:

 • تزریق استروئید
 • عمل جراحی

در عمل‌های جراحی نقش متخصص بیهوشی بسیار مهم است.

درمان و راهکارهای خانگی برای درمان گردن درد

مسکن‌های بدون نسخه؛

مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن از مواردی است که می‌توانید مصرف کنید.

گرما و سرما درمانی؛

می‌توانید کمپرس یخ را تا ۲۰ دقیقه روی گردن قرار دهید تا التهاب ایجاد شده کاهش یابد.

تمرینات خانگی؛

زمانی که درد شما کمی بهتر شد، تمرینات کششی ملایم انجام دهید.

درمان سریع گردن درد

علاوه بر داروهای مسکنی که مصرف می‌کنید، راهکارهای خودمراقبتی را برای درمان سریع گردن درد در نظر داشته باشید، راهکارهای پیشنهادی به شرح زیر است:

کمپرس سرد و گرم

کمپرس سرد مانند کیسه یخ یا یخ پیچیده شده به دور حوله را تا ۱۵ دقیقه چندین‌بار در طی ۴۸ ساعت در قسمتی که درد دارید، بگذارید تا باعث کاهش التهاب شود.

پس از آن می‌توانید گرما درمانی را در نظر داشته باشید. سعی کنید یک دوش آب گرم بگیرید یا از یک کمپرس گرم استفاده کنید.

تمرینات گردن

زمانی که درد کمی‌ کاهش یافت، باید کشش ملایم روزانه از جمله چرخاندن گردن و شانه را انجام دهید. حتما باید قبل از انجام این تمرینات گردن را مانند رفتن حمام با دوش آب گرم، گرم کرده باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا