خانواده

عوارض قرص کربو بلاکر

 

مکمل کربوبلاکر نوعی مکمل رژیم غذایی است. این مکمل ها از هضم کربوهیدرات جلوگیری می کنند، به طوری که به شما اجازه می دهد به راحتی غذا بخورید اما کربوهیدرات بدون (کالری) وارد بدن شما می شود اما آیا مکمل کربوبلاکر واقعا به عنوان مکمل بازدارنده، مفید است؟

نبض ما– باید گفت انواع مکمل کربوبلاکر به عنوان مسدود کننده های کربوهیدرات عمل می کند و اثرات سویی بر سلامت و وزن شما می گذارد.

مکمل کربوبلاکر چیست؟

مسدود کننده های کربوهیدرات به عنوان مسدودکننده های نشاسته هم شناخته می شوند که می توانند آنزیم هایی که برای مخصوص هضم کربوهیدرات استفاده می شود را مسدود کنند. برخی از انواع مکمل ها، به عنوان مکمل های کاهش وزن به فروش می رسند.

مکمل کربوبلاکر از ترکیبات مهار کننده های آلفا آمیلاز ساخته شده اند که به طور طبیعی بر غذاهای خاص اثر می گذارند. این ترکیبات، معمولا از لوبیا استخراج می شوند و به عنوان عصاره لوبیای سفید، شناخته شده اند.

مکمل کربوبلاکر همچنین به صورت داروهای تجویزی به نام مهار کننده های آلفا گلوکوزیداز (AGI)، برای درمان دیابت نوع دو با قند خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد. کربوهیدرات های قابل هضم را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد: کربوهیدرات های ساده و پیچیده.

کربوهیدرات های ساده در غذاهایی مانند میوه ها و محصولات شیر ​​یافت می شوند. همچنین در غذاهای فرآوری شده مانند، ماکارونی، نان، برنج و سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی یافت می شود.

بسیاری از کربوهیدرات های ساده که به شکل زنجیره ای متصل هستند، قبل از جذب، باید از طریق آنزیم ها  تجزیه شوند. مسدود کننده های کربوهیدرات، حاوی مواد مهار کننده ای برای آنزیم هایی است که مانع از جذب کالری و کربوهیدرات مضر می شود.

به این ترتیب، این کربوهیدرات ها، بدون وارد شدن یا جذب شدن به روده بزرگ منتقل می شوند. آنها، دارای کالری و یا قند بالا نیستند. مطالعات متعدد نشان می دهد که مسدود کننده های کربوهیدرات می توانند باعث کاهش وزن شوند.

مطالعاتی در طی ۴ تا ۱۲ هفته ،بر روی افرادی که مسدود کننده های کربوهیدرات استفاده کردند؛ انجام شده و مشخص شد که دارای کاهش وزن قابل ملاحظه ای بودند.

جالب است بدانید، افرادی که بیشترین مقدار کربوهیدرات را مصرف کردند، وزن بیشتری را از دست دادند زیرا مکمل کربوبلاکر مانع از جذب کربوهیدرات شده بود. البته باید نسبت به مصرف آن دقت کرد، زیرا نسبت میزان کربوهیدرات های پیچیده در رژیم غذایی شما بیشتر است.

متاسفانه بسیاری از مطالعات کمی ضعیف طراحی شده اند و به طور عمده توسط شرکت های مکمل تامین می شود، به این معنی است که نتایج زیاد قابل اعتماد نیست.

فواید کربوبلاکر

مسدود کننده های کربوهیدرات، معمولا به عنوان مکمل کاهش وزن به بازار عرضه می شوند. آنها به شما اجازه می دهند که به مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف کنید، بدون اینکه هیچ گونه کالری  وارد بدن شما شود و کالری آن بسیار پایین است.

با این حال، اثربخشی آنها ممکن است محدود بوده و مطالعات  نیز گاهی اوقات ، نتایج متضاد را ارائه می دهند. مسدود کننده های کربوهیدرات، تنها از  جذب بخشی از کربوهیدرات ها جلوگیری می کنند؛ در نهایت، به نظر می رسد که ۵۰-۶۵ درصد از آنزیم های هضم کننده کربوهیدرات را متوقف کنند.

لازم است توجه داشته باشید که مهار این آنزیم ها لزوما به این معنی نیست که نسبت مساوی از کربوهیدرات ها مسدود می شود. بر طبق مطالعاتی در مورد مسدودکننده قوی کربوهیدرات، مشخص شده است که حتی اگر این مکمل،۹۷٪ از آنزیم ها را مهار کند، تنها ۷٪ از کربوهیدرات را جذب می کند.

این موضوع امکان پذیر است، زیرا ممکن است مسدود کننده های کربوهیدرات، مستقیما باعث جذب کربوهیدرات  نشوند. آنها ممکن است به سادگی میزان زمان لازم برای آنزیم ها برای هضم را افزایش دهند.

در عین حال، کربوهیدرات های پیچیده ای که تحت تاثیر مسدود کننده های کربوهیدرات قرار می گیرند، تنها بخشی از کربوهیدرات ها در اکثر رژیم های غذایی هستند.

این موضوع، در مورد بسیاری از افرادی که در تلاش برای از دست دادن وزن و قند اضافه در غذاهای فرآوری شده خود هستند، مشکلی بزرگتر است.

مسدود کننده های کربوهیدرات، معمولا به عنوان مکمل های کاهش وزن به بازار عرضه می شوند، اما احتمالا تاثیر بیشتری بر کنترل قند خون دارند. آنها از هضم کربوهیدرات های پیچیده جلوگیری کرده و یا میزان جذب آن را کم می کنند.

همچنین  می توان گفت مقادیری از قند خون را کاهش می دهند. با این وجود، این  موضوع تنها در مورد درصدی از کربوهیدرات هایی که واقعا توسط مسدود کننده های کربوهیدرات تحت تأثیر قرار می گیرند، صدق پیدا می کند. علاوه بر این، مسدود کننده های کربوهیدرات بر برخی از هورمون های دخیل در کنترل قند خون هم تاثیر گذار هستند.

مطالعات، در مورد افراد سالمی که از مکمل های مسدود کننده کربوهیدرات استفاده کرده اند، نشان داده است که این مکمل، باعث کاهش قند خون آن ها پس از مصرف یک وعده غذایی با کربوهیدرات بالا شده است. همچنین سطح قند خون را به سرعت به حالت طبیعی باز می گرداند.

عوارض کربوبلاکر

در مورد عوارض جانبی این مکمل ها باید گفت که مسدود کننده های کربوهیدرات بسیار ایمن هستند. با این حال، هنگامی که کربوهیدرات ها، توسط باکتری ها در روده بزرگ تخمیر می شوند،  بر اثر آزاد شدن گازها در روده ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی به همراه داشته باشد.

این موضوع می تواند سبب اسهال، نفخ و گرفتگی شکم  شود. این عوارض جانبی معمولا شدید نیستند و با گذشت زمان، بر طرف می شوند.

علاوه بر این، افراد مبتلا به دیابت که انسولین مصرف می کنند، قبل از مصرف مسدود کننده های کربوهیدرات، باید با پزشک مشورت کنند، زیرا احتمال دارد که مقدار انسولین  آنها تنظیم نشده باشد.

نبض ما- مترجم: مهناز ضحاکی

منبع: www.healthline.com

4.9/5 – (13 امتیاز)


کپسول کربو اسلیم هلث اید یک قرص چربی‌سوز و کاهش دهنده جذب بوده که تحت لیسانس کشور انگلستان به تولید رسیده و بین قرص‌های لاغری در میان مصرف‌کنندگان از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. با مطالعه این مطلب ابتدا با ترکیبات و مکانیسم اثر این کپسول بیشتر آشنا می‌شوید و بعد در مورد عوارض مصرف کربو اسلیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اگر به دنبال قرص لاغری هستید، همین حالا می‌توانید برای خرید کپسول کربو اسلیم هلث اید از داروخانه آنلاین مثبت سبز اقدام نمایید و در اسرع وقت آن را درب منزل خود تحویل بگیرید.

مزایای استفاده از کپسول کربو اسلیم

کپسول کربو اسلیم حاوی ترکیبات گیاهی موثر در کاهش وزن بوده و علاوه بر این فواید دیگری نیز برای سلامتی دارد که از آن جمله موارد زیر را می‌توان نام برد:

  • مهار جذب کربوهیدرات‌های مصرف شده از طریق غذا
  • افزایش سرعت متابولیسم چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها
  • فاقد رنگ مصنوعی، طعم دهنده و نگهدارنده
  • کمک به تنظیم قند خون

 

این کپسول یک فرآورده مناسب برای گیاه‌خوارن و بیماران مبتلا به دیابت است. همچنین افرادی که از بیماری سلیاک رنج می‌برند یا به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند به راحتی می‌توانند این قرص لاغری را مورد مصرف قرار دهند.

ترکیبات موجود در قرص کربو اسلیم

۳ ترکیب اصلی را در قرص کربو اسلیم می‌توانید مشاهده کنید:

  • عصاره لوبیا سفید
  • عنصر کروم
  • عصاره چای سبز

 ترکیبات موجود در کربو اسلیم

هر یک از این ترکیب به نوبه خود می‌توانند در کاهش وزن و لاغری موثر باشند.

مکانیسم اثر قرص کربو اسلیم

پیش از آنکه به عوارض مصرف کربو اسلیم بپردازیم، بهتر است با مکانیسم اثر ترکیبات موثر موجود در این محصول بیشتر آشنا شوید. عصاره لوبیا سفید، عصاره چای سبز و عنصر کروم از طریق مهار ترشح آنزیم هضم کننده کربوهیدرات‌ها مانع از جذب این ترکیبات چاق‌کننده می‌شوند و در نتیجه کاهش وزن را به همراه می‌آورند:

عصاره لوبیا سفید: با مهار موقت آنزیم آلفا آمیلاز که مسئول هضم کربوهیدرات‌ها است، از هضم و جذب پلی ساکاریدها و تبدیل شدن آنها به گلوکز پیشگیری کرده و موجب می‌شود تا آنها از طریق مدفوع دفع شوند. به این طریق از تبدیل گلوکز به اسیدهای چرب نیز جلوگیری به عمل آمده و با سوزاندن چربی‌ها از اضافه وزن ممانعت می‌شود. کنترل قند خون نیز از دیگر مزایای استفاده از این عصاره گیاهی است.

چای سبز: حاوی ماده موثره کاتچین بوده و با مهار جذب چربی‌ها، تنظیم سطح قند خون، کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن به لاغر شدن کمک می‌کند.

کروم: نوعی ماده معدنی است که با تاثیر روی گیرنده‌های انسولینی، از گلوکز برای تولید انرژی استفاده می‌کند و کاهش اشتها را نیز می‌تواند به دنبال داشته باشد.

عوارض مصرف کربو اسلیم

کربو اسلیم یک فرآورده طبیعی است که طبق گفته شرکت سازنده این محصول عوارض جانبی خاصی را در پی ندارد. اما دقت کنید که هر نوع محصولی در کنار مزایایی که به همراه می‌آورد، ممکن است مشکلاتی را نیز ایجاد کند. در موارد بسیار نادر با مصرف قرص کربو اسلیم، احتمال دارد عوارض زیر مشاهده شود:

واکنش های آلرژیک

اجزای تشکیل‌دهنده هر نوع محصول حتی اگر گیاهی باشد می‌تواند در برخی از افراد ایجاد حساسیت کند. عصاره چای سبز و عصاره لوبیا سفید هر دو ترکیباتی گیاهی هستند که در کپسول کربو اسلیم مورد استفاده قرار گرفته‌اند و ممکن است حساسیت‌زا باشند. بنابراین اگر علائمی همچون خارش یا تورم زبان، لب یا گلو را مشاهده کردید، مصرف محصول باید قطع شود. بار دیگر یادآور می‌شویم که این نوع عوارض کربو اسلیم بسیار نادر است.

عوارض مصرف بیش از حد

در توضیحات نحوه مصرف قرص کربو اسلیم عنوان شده است که در موارد خاص و در صورت نیاز حتی می‌توان مصرف را تا ۶ عدد قرص در روز افزایش داد. اما اگر مقدار بیش از این شود و شخصی بدون توجه به مقدار مصرف، با هدف کاهش وزن بیشتر، خودسرانه مقدار را افزایش دهد، ممکن است با عوارض مصرف کربو اسلیم مواجه شود. مصرف بیش از حد عصاره لوبیای سفید ممکن است در برخی موارد موجب سردرد، نفخ، یبوست یا مدفوع نرم شود. همچنین مصرف خارج از دوز ماده معدنی کروم نیز ممکن است سردرد، اختلالات خواب، ضربان قلب نامنظم، واکنش‌های آلرژیک و آسیب به کبد و کلیه را به وجود آورد.

 عوارض کربو اسلیم

اما اگر طبق دستور روی بسته‌بندی محصول یا نظر پزشک خود از این قرص استفاده کنید، عوارضی را به همراه نخواهد داشت و این مسئله یکی از بزرگ‌ترین مزایایی است که در مورد کربو اسلیم می‌توان ذکر کرد.

عوارض گوارشی

به دنبال مصرف کربو اسلیم ممکن است در موارد نادر عوارض گوارشی خفیفی در برخی از افراد رخ دهد. توصیه می‌شود که در زمانی که از این قرص استفاده می‌کنید، به مقدار کافی در طی روز حتما آب بنوشید.

تداخل دارویی کپسول کربو اسلیم

کپسول کربو اسلیم نیز مانند همه داروهای دیگر ممکن است با برخی فرآورده‌ها و داروها تداخل داشته باشد. بنابراین اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید یا از داروی خاصی استفاده می‌کنید، پیش از مصرف کربو اسلیم حتما پزشک یا داروساز را در جریان قرار داده و نظر وی را جویا شوید. تاکنون لیست داروهایی که ممکن است با کربو اسلیم در تداخل باشند، منتشر نشده است و در این زمینه باید از پزشکان راهنمایی بگیرید.

کلام آخر

در این مطلب به عوارض مصرف کربو اسلیم پرداختیم. در واقع باید گفت که این محصول عارضه خاصی ندارد و همین موضوع از مزایای استفاده از آن به شمار می‌آید. اما واکنش‌های آلرژیک و اندکی عوارض گوارشی در پی مصرف هر نوع محصول دارویی ممکن است رخ دهد که در این صورت بهتر است از مصرف آن خودداری به عمل آید. همچنین دقت کنید که هرگز بیشتر از مقدار توصیه شده از کربو اسلیم استفاده ننمایید. فراموش نکنید که کربو اسلیم در دوران بارداری، شیردهی و زیر سن ۱۶ سال منع مصرف دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا