خانواده

فیلم سینمایی خنده دار ایرانی جدید

سال 1400 برای سینمای طنز کشورمان با فراز و نشیب زیادی همراه بوده است. اکثر فیلم های کمدی ایرانی 1400 در نوبت اکران ماندند تا شاید بر روی پرده نقره‌ای سینما به تصویر درآیند. مخاطبین سینما منتظر اکران فیلم خنده دار ایرانی جدید ۱۴۰۰ بودند. اما با وجود ویروس کرونا و تعطیلی سینماها تعداد کمی از فیلم سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰ اکران شد. با معرفی این فیلم‌ها همراه پلازا باشید.

ایرانیان همیشه به فیلم‌های کمدی علاقه زیادی داشتند. این موضوع در مورد تهیه‌کنندگان سینما هم صدق می‌کند. فروش خوب گیشه برای فیلم‌هایی با ژانر کمدی باعث ترغیب هرچه بیشتر ساخت آن خواهد شد.

چراغ فیلم های کمدی ایرانی ۱۴۰۰ پر فروغ نبود. فروش این فیلم‌ها از حد تصور بسیار پایین‌تر بود. پلازا در این مقاله لیست فیلم سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰ که به اکران درآمدند و بهتریت فیلم های کمدی ایرانی 1400 که در انتظار اکران است را معرفی خواهیم کرد. برای اطلاع از فیلم های پرفروش سال 1399 به این مطلب مراجعه کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

معرفی فیلمهای کمدی جدید ایرانی ۱۴۰۰

اکران فیلم سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰ به تعطیلی سینماها برخورد. همین مدت زمان کوتاه برای اکران باعث شد تا فیلم خنده دار ایرانی جدید ۱۴۰۰ فروش بالایی نداشته باشد. در این بخش جدیدترین فیلم های کمدی ایرانی 1400 را معرفی می‌کنیم.

1. فیلم سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰ هفته ای یک بار آدم باش

 • کارگردان: شهرام شاه‌حسینی
 • نویسنده: پویا مهدوی‌زاده
 • بازیگران اصلی: پژمان جمشیدی، رعنا آزادی‌ور، علیرضا استادی، پژمان بازغی

در لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰ فیلم سینمایی «هفته‌ای یک‌بار آدم باش» قرار دارد. این فیلم به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی و تهیه‌کنندگی مستانه مهاجر در تاریخ 27 اسفند 99 به اکران عمومی درآمد. این فیلم را در لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی جدید ۱۴۰۰ قرار دادند، به‌همین دلیل نوبت اکران نوروز 1400 را از آن خود کرد.

اما از اقبال بد، سینماها به دلیل شدت گرفتن ویروس کرونا تعطیل شدند. فیلم سینمایی «هفته‌ای یک‌بار آدم باش» متشکل از بازیگرانی همچون «رعنا آزادی‌ور»، «علیرضا استادی»، «پژمان جمشیدی»، «پژمان بازغی»، «شیرین یزدان‌بخش» و «ساغر قناعت» است.

جالب است بدانید که این اثر از فیلم های سینمایی طنز ۱۴۰۰ با فروش ناچیز خود تا زمان باز شدن دوباره سینماها مقام اول فروش را در بین 5 فیلم اکران شده سال 1400 به دست آورده بود. این مسئله بحران جدی در مورد سینما و عوامل آن را نشان می‌دهد.

در خلاصه داستان این اثر از فهرست فیلم طنز ایرانی ۱۴۰۰ آورده‌اند که:

دو برادر با سلیقه و عقاید متفاوت از هم به دلیل بیماری پدر مجبور به زندگی در خانه پدری می‌شوند. اختلاف آن دو با هم و همسرانشان سبب ایجاد موقعیت‌های کمدی و دیالوگ‌های طنز خواهد شد.

2. فیلم سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰ تکخال

 • کارگردان: مجید مافی
 • نویسنده: کریم امینی
 • بازیگران اصلی: یوسف تیموری، پوریا پورسرخ، سحر قریشی، شبنم قلی خانی

«تک‌خال» دیگر فیلم سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰ است. این فیلم به تهیه‌کنندگی محمدحسین فرح‌بخش یک فیلم خنده دار ایرانی جدید ۱۴۰۰ بود که نتوانست فروش بالایی را تجربه کند. فرح‌بخش از تهیه‌کنندگان کاربلد سینما فروش گیشه را به خوبی می‌شناسد. او می‌داند چه فیلمی را باید در دست بگیرد تا رکورددار سینما شود. اما ویروس کرونا و تعطیلی مداوم سینماها تمامی معادلات سینماگران را بهم ریخت.

فیلم سینمایی تک‌خال در بین بهترین فیلم های کمدی ایرانی 1400 مقام سوم را از نظر فروش به دست آورد. با این وجود می‌توان گفت هنوز هم از برخی از آثار لیست فیلم سینمایی طنز ایرانی جدید ۱۴۰۰ پرفروش‌تر است. این اثر در لیست بهترین فیلم کمدی ایرانی سال ۱۴۰۰ قرار گرفت.

عوامل فیلم در مورد تک‌خال این چنین گفته‌اند:

تک‌خال یک کمدی موزیکال است. درباره مردی گرفتار در میان بانوان متعدد؛ این مرد تلاش دارد با خویشتن‌داری، در مسیر راست قرار گیرد، ولی درستکاری در روزگار غلبه ناراستی‌ها، کار ساده‌ای نیست.

3. فیلم سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰ دینامیت

 • کارگردان: مسعود اطیابی
 • نویسنده: حمزه صالحی، شیما محمدبیگی
 • بازیگران اصلی: احمد مهران فر، پژمان جمشیدی، محسن کیایی، نادر سلیمانی

دینامیت یکی از آثار زیبا و دیدنی فهرست بهترین فیلم های سینمایی ایرانی ۱۴۰۰ است که در عرض چند روز توانست به رکورد فروش 1 میلیاردی دست پیدا کند. این فیلم در سال 1397 ساخته شده است و به دلیل شیوع کرونا و محدودیت سینماها تا ماه های متوالی اکران نمی‌شد. اما مدت چند هفته ای پس از اکران این فیلم سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰، شاهد دیده شدن آن شدیم. درواقع دینامیت را باید بهترین های فهرست فیلم کمدی ایران دانست که در سال 1400 اکران شده است. سید ابراهیم عامریان تهیه‌کننده آن و حمزه صالحی با همکاری شیما محمدبیگی کار نویسندگی دینامیت را به عهده داشتند. با وجود فیلم خنده دار ایرانی جدید ۱۴۰۰ همچون دینامیت به نظر می‌رسد دانلود فیلم های طنز ایرانی ۱۴۰۰ پرطرفدار باشد.

وجود بازیگران مطرحی همچون «پژمان جمشیدی»، «احمد مهران‌فر»، «مهدی هاشمی»، «محسن کیایی»، «نادر سلیمانی»، «نازنین بیاتی»، «میرطاهر مظلومی» و «امید روحانی» باعث شده تا انتظارات از فیلم سینمایی دینامیت بالا باشد.

داستان این اثر از فیلم های کمدی ایرانی 1400 درباره این است که با نقل مکان کردن دو جوان دانشجو به ساختمانی با همسایه‌های متفاوت، چالش ها و مشکلاتی پیش روی آنها قرار می‌گیرد.

4. فیلم شیشلیک

 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • نویسنده: امیرمهدی ژوله
 • بازیگران اصلی: رضا عطاران، پژمان جمشیدی، ژاله صامتی

«شیشلیک» فیلم سینمایی خنده دار ایرانی 1400 و اولین تجربه محمدحسین مهدویان در ژانر کمدی است. این بهترین فیلم کمدی ایرانی سال ۱۴۰۰ را امیرمهدی ژوله نوشته که قبلا از او سریال‌ها و فیلم سینمایی طنز زیادی دیده‌ایم.

ترکیب مهدویان به عنوان کارگردان و ژوله به عنوان نویسنده به نظر ترکیب جذابی خواهد شد. مهدویان برای فیلم سینمایی شیشلیک از بازیگران مطرح سینما همچون «رضا عطاران»، «ژاله صامتی»، «پژمان جمشیدی»، «جمشید هاشم‌پور»، «مه‌لقا باقری» و «عباس جمشیدی‌فر» دعوت به عمل آورده است. حضور این بازیگران معروف که برخی از آن‌ها در عرصه طنز سرآمد هستند مخاطب را مشتاق اکران شیشلیک کرده است. اکران عمومی این فیلم با فراز و نشیب های فروانی روبرو بود. این برترین فیلم سینمایی خنده دار ایرانی ۱۴۰۰ در سی و نهمین جشنواره حضور داشت و پس از آن قرار بود در اواخر 1400 اکران عمومی شود، که میسر نشد. بعد از آن قرار بود شیشلیک، فیلم سینمایی طنز ایرانی ۱۴۰۰ را در بهار ۱۴۰۱ اکران کنند که هنوز این اتفاق نیافتاده است.

در خلاصه فیلم آمده است که:

فردی از شهرکی دورافتاده در حاشیه تهران دست به پرخاشگری می‌زند. او که از رییس خود در کارخانه دل‌گیر بوده و تحت شرایط سختی قرار گرفته است، تلاش می‌کند تا خانواده و زندگی‌اش را نجات دهد.

شیشلیک به عنوان فیلم کمدی جدید ایرانی ۱۴۰۰ توانست در سی و نهمین جشنواره فجر نامزد دریافت جوایز زیادی شود. پژمان جمشیدی نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. هادی ساعدمحکم نامزد دریافت بهترین صدابرداری و شهرام خلج نامزد دریافت بهترین چهره‌پردازی شده بودند.

5. فیلم گشت ارشاد 3

 • کارگردان: سعید سهیلی
 • نویسنده: حسام سامری‌زاده
 • بازیگران اصلی: پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی، بهنام بانی، امیر جعفری

«گشت ارشاد 3»  از خنده دارترین فیلم های سال ۱۴۰۰ ایرانی است که در ۲۶ آبان ۱۴۰۰ اکران شد. این فیلم به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سعید سهیلی در ادامه سری‌های قبلی گشت ارشاد ساخته شده است. با این تفاوت که در گشت ارشاد 3 خبری از بازی «حمید فرخ‌نژاد» نیست. همان‌طور که می‌دانید سری‌های قبلی گشت ارشاد با باز درخشان «ساعد سهیلی» «پولاد کیمیایی» و «حمید فرخ‌نژاد» طرفداران زیادی داشت. اما در این سری به‌نظر می‌رسد امیر جعفری جایگزین حمید فرخ‌نژاد شده است. نکته جالب دیگر بازی بهنام بانی در گشت ارشاد 3 از فیلم های کمدی ایرانی 1400 خواهد است. او در این فیلم به عنوان خواننده و یکی از بازیگران اصلی حضور دارد. گشت ارشاد ۳ توانست دومین فیلم پرفروش شود.

در خلاصه داستان جدیدترین فیلم کمدی ایرانی ۱۴۰۰ آمده است که:

عطا و حسن که به دلایل مختلف از کشور خارج شده بودند اکنون به ایران بازگشته‌اند. آن‌ها برای گذراندن زندگی در خیابان‌های تهران به نوازندگی و خوانندگی مشغولند. علاقه شدید آن‌ها به این کار باعث می‌شود تا تصمیم بگیرند آلبوم موسیقی منتشر کنند. اما از نظر مالی با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. تا این‌که با مردی برخورد می‌کنند که اون نیز رویایی مشابه دارد و دوباره به سمت کار خلاف کشیده می‌شوند.

کلام آخر

با شروع سال 1400 دو فیلم سینمایی طنز ایرانی جدید اکران شد که موفق به فروش خوبی در سینما نشدند. اکران فیلم سینمایی دینامیت و پس از آن گشت ارشاد ۳ اوضاع سینمای کشورمان را کمی تغییر داد. این فیلم توانست رکورد فروشی خوبی را به دست بیاورد. حال باید منتظر ماند و دید در سال های دیگر روند فیلم های کمدی چگونه خواهد بود. در این مقاله جدیدترین فیلم سینمایی خنده دار ایرانی 1400 را معرفی و بررسی کردیم. شما کدام یک از فیلمهای کمدی جدید ایرانی در سال 1400 را دیده‌اید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازا بنویسید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا