پزشکی

لاغر شدن پا در اثر دیسک کمر

درد پا می‌تواند از یک مزاحمت خفیف که می‌آید و می‌رود، تا درد ناتوان کننده‌ای که خوابیدن را دشوار می‌کند، راه رفتن یا انجام کارهای ساده روزمره را شامل شود. این درد می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، بعضی از بیماران درد را با علائم دیگری مانند احساس سوزن سوزن شدن، ضعف و یا بی‌حسی پا احساس می‌کنند. بی‌حسی پا ممکن است به دلیل مشکلی که در پا ایجاد می‌شود باشد، اما غالباً با یک مشکل در قسمت کمر، جایی که عصب سیاتیک از آنجا سرچشمه می‌گیرد، شروع می‌شود و سپس در امتداد مسیر عصب (به نام سیاتیک) حرکت می‌کند. این عارضه در بیماران مبتلا به دیسک کمر شایع است. به همین دلیل، تشخیص هر کسی که درد پا، ضعف یا بی‌حسی پا یا مچ پا دارد، باید شامل معاینه کمر باشد.

بیمار مبتلا به دیسک کمر علاوه بر بی‌حسی پاها علائم متعددی دیگری مانند درد پایین کمر، مشکل در راه رفتن، اختلال در کنترل مثانه و یا اسپاسم عضلانی را تجربه می‌کند که برای وی آزار دهنده است. در این صورت، باید فوراً به پزشک مراجعه کرد. فیزیوتراپی در درمان بی‌حسی پا که در اثر دیسک کمر ایجاد می‌شود، تاثیر زیادی دارد. متخصصین کلینیک امید با انجام آزمایشات لازم و مطمئن شدن از علت بی‌حسی ناشی از دیسک، برنامه‌ی درمانی مناسبی برای بیماران خود در نظر دارند. شروع روش‌های درمانی از روش‌های ساده به شیوه‌های درمانی پیچیده‌تر می‌باشد. اگر در شروع علائم اقدامات فوری انجام نشود، آسیب عصب سیاتیک پا می‌تواند به یک مشکل طولانی مدت تبدیل شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی درمان بی‌حسی پاها بعلت دیسک کمر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید پا با شماره تلفن­‌های 02166015217 – 02166014158  تماس حاصل فرمایید.

علت دیسک کمر 


مهره های ستون فقرات شما به طور مداوم در حالت خم شدن و انعطاف هستند، بنابراین برای جذب نیروی وزن بدن، صاف و سالم ماندن به بالشتکی نیاز دارند. این نیاز توسط دیسک‌های کوچکی که گرد و صاف هستند برطرف می‌شود. دیسک‌ها یک لایه بیرونی سخت به نام آنولوس و یک لایه داخلی به نام هسته دارند که به جذب ضربه بین هر مهره کمک می‌کند.

هنگامی که دیسک دچار فتق می‌شود، بخشی از درون هسته از طریق آنالوس به داخل کانال نخاع رانده می‌شود. دیسک کمر معمولاً به دلیل وضعیت تحلیل رونده ناشی از ساییدگی طبیعی یا آسیب زای دیسک ایجاد می‌شوند. دیسک کمر ممکن است حالت بیرون زده داشته باشد، یا گاهی اوقات دیسک لغزنده نامیده شود، که باعث فشار بر اعصاب نخاعی و منجر به درد ناتوان کننده می‌شود. دیسک کمر بیشتر در قسمت پایین کمر دیده می‌شود، جایی که فشار روی ستون فقرات بیشتر است.

دیسک کمر در ستون فقرات می‌تواند باعث درد پایین کمر همراه با بی‌حسی یا گزگز در یک یا هر دو پا شود. درد دیسک کمر و بی‌حسی پا ممکن است به شدت در کارهای روزمره اختلال ایجاد کند. خطر مبتلا شدن به دیسک کمر با بالا رفتن سن، چاقی، عوامل ژنتیکی و بلند کردن اجسام سنگین ارتباط دارد.

بی‌حسی پا و دیسک کمر 


بی حس شدن و درد پا ناشی از دیسک کمر معمولا به یک شکل ظاهر نمی‌شود و اغلب با علائم اضافی مانند ضعف پا یا درد پا همراه است و نوع درد پا که تجربه می‌شود از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.

برخی از توصیف‌های معمول درد پا و علائم همراه آن عبارتند از:

درد همراه با سوزش

برخی از افراد دچار درد پا، دردی همراه با سوزش را تجربه می‌کنند که در بعضی مواقع از پایین کمر یا باسن به سمت پایین نشات می‌گیرد، در حالی که برخی دیگر از درد متناوبی شکایت دارند که از پایین کمر به سمت پایین ساق پا و گاهی تا کف پا وجود دارد. کلماتی که بیماران برای توصیف این نوع سوزش استفاده می‌کنند شامل درد انتشاری، الکتریکی یا انفجاری است که به معنای واقعی کلمه احساس ضربه می‌کنند. برخلاف بسیاری از اشکال درد پایین کمر که اغلب می‌تواند یک درد کهنه باشد، برای بسیاری، درد پا می‌تواند آزار دهنده و تقریباً غیر قابل تحمل باشد. این نوع درد سوزشی در صورت تحریک ریشه عصبی در قسمت پایین ستون فقرات نسبتاً معمول است و اغلب از آن به عنوان سیاتیک نام برده می‌شود.

بی‌حسی  و گزگز پا

هر کسی که دچار خواب رفتگی پا شده باشد و سپس به تدریج به حالت عادی برگشته باشد می‌تواند تصور کند که بی‌حسی پا چگونه است. عدم احساس فشار، یا گرما یا سرما آزار دهنده است. برخلاف بی‌حسی کوتاه مدت اندام به علت خواب رفتگی، بی‌حسی ناشی از مشکلات پایین کمر می‌تواند تقریباً مداوم باشد و کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال، اگر پای فرد بی حس باشد، راه رفتن یا رانندگی با ماشین دشوار یا تقریباً غیرممکن است. علائم معمولی می‌تواند از احساس سوزن سوزن شدن خفیف تا بی‌حسی کامل در پایین ساق پا و پا متفاوت باشد.

ضعف (خالی کردن) یا سنگینی پا

در این حالت، شکایت غالب این است که ضعف یا سنگینی پا به طور قابل توجهی در حرکت بیمار تداخل ایجاد می‌کند. افراد این احساسی را اینگونه توصیف کرده‎اند که به عنوان مثال، به دلیل ضعف در آگاهی یا واکنش کند، باید ساق پا و پای خود را بکشند یا قادر به حرکت سریع و آسان پای خود در هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها نیستید. بیماران مبتلا به ضعف پا نمی‌توانند با کفش پاشنه دار راه بروند، مچ پای خود را خم کنند یا با الگوی پاشنه پنجه معمول حرکت کنند.

درد مداوم 

این نوع درد به طور معمول در ناحیه باسن احساس می‌شود، بنابراین از نظر فنی درد پا نیست اما ممکن است نوعی درد در پاها را ایجاد کند. همچنین ممکن است دردی باشد که گه گاهی از ناحیه باسن به پایین ساطع می‌شود. این نوع درد در مقایسه با یک درد سوزشی یا تپنده معمولاً به عنوان “درد عصبی” توصیف می‌شود. به طور معمول فقط در یک طرف وجود دارد و معمولاً سیاتیک یا رادیکولوپاتی کمر نامیده می‌شود. ممکن است غالباً با کشش، راه رفتن یا حرکت آرام دیگر برطرف شود.

درد موضعی پا 

اگر درد پا هنگام نشستن، ایستادن یا راه رفتن به شدت افزایش یابد، این مسئله می‌تواند نشان دهنده مشکلی در قسمت خاصی از آناتومی پایین کمر باشد. یافتن موقعیت‌های راحت‌تر معمولاً برای تسکین درد توصیه می‌شود.

 تشخیص دیسک کمر 


معاینه اولیه برای دیسک کمر مشکوک معمولاً شامل موارد زیر است:

 • گرفتن شرح حال پزشکی برای درک اینکه درد شما از چه زمانی شروع شده و در چه مواقعی شدیدترین حالت را دارد. پزشکان برای آگاهی از وضعیت کامل سلامتی شما سوالات دیگری را می‌پرسند، از جمله اینکه آیا بیماری‌های دیگری دارید یا دارویی مصرف می‌کنید یا خیر.
 • تست فیزیکی توسط ارتوپد برای تعیین حساس ترین نقطه کمر با معاینه و حرکت دادن و خم شدن در جهات مختلف انجام می‌شود.
 • آزمایشات تصویربرداری برای بررسی خود استخوان‌ها و مفاصل با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته تصویربرداری، از جمله موارد زیر انجام می‌شود:

o اشعه ایکس، که به تشخیص پیری استخوان های شما کمک می‌کند.

o سی تی اسکن، که فناوری اشعه ایکس را با رایانه‌ها ترکیب می‌کند تا تصویری کاملاً دقیق از ستون فقرات ارائه دهد.

o ام آر آی، که از آهن ربا و فناوری رایانه‌ای برای ایجاد تصویری از عضلات، بافت‌ها، اعصاب و دیسک‌های شما استفاده می‌کند.

o آزمایش عصب، که می‌تواند نشان دهد عملکرد عصب شما چقدر خوب است و دقیقاً محل فتق دیسک را نشان می‌دهد. و

o دیسکوگرام، که شامل تزریق دیسک برای تأیید دیسک‌هایی است که باعث درد می‌شوند.

درمان غیر جراحی دیسک کمر 


قبل از در نظر گرفتن گزینه‌های جراحی، پزشکان هر بیمار را به دقت ارزیابی می‌کنند تا تشخیص دهند که آیا روش‌های غیر جراحی می‌توانند تسکین دهنده موثر درد باشند.

بسیاری از افراد مبتلا به علائم درد دیسک کمر مانند بی‌حسی پا به خوبی به ترکیبی از درمان‌ها از جمله استراحت، داروهای ضد التهاب و مسکن تجویزی یا بدون نسخه، ماساژ، درمان دستی، تحریک الکتریکی، طب سوزنی و تمرینات تقویتی فیزیوتراپی پاسخ می‌دهند. برخی از پزشکان طیف وسیعی از گزینه‌های غیر جراحی دیگر را برای مدیریت علائم دیسک کمر مانند بی‌حسی پا ارائه می‌دهند:

 • تزریقات استروئیدی اپیدورال که دردی را که از ستون فقرات شروع می‌شود و به دست یا پا منتشر می‌شود را کاهش می‌دهد. استروئیدهای اپیدورال مانند کورتیزون به کانال نخاع تزریق می‌شوند تا التهاب یا فشار روی عصب و درد عصب همراه آن را کاهش دهند. این تزریق ها ممکن است برای بیماران مبتلا به فتق، بیرون زدگی یا تحلیل دیسک کمر توصیه شود.
 • لیزهای اپیدورال چسبندگی، تزریق دارو به ریشه‌های آسیب دیده عصب برای تجزیه بافت اسکار می‌باشد. این تزریق‌ها می‌تواند به تسکین درد مزمن پایین کمر و تسکین بیمارانی که قبلاً جراحی‌های دیسک کمر داشته‌اند، کمک کند.
 • بلوک‌های ریشه عصب، تزریق برای تسکین درد در جایی که عصب‌ها از نخاع منشعب می‌شوند. بلوک ریشه عصب می‌توانند در کنترل درد مرتبط با دیسک کمر بسیار موثر باشند.
 • درمان الکترو گرمایی داخل دیسک، که قرار دادن یک سوزن گرم شده در دیسک دردناک برای از بین بردن گیرنده‌های درد موضعی می‌باشد. این روش می‌تواند به بیماران مبتلا به درد مزمن دیسک که می‌خواهند از جراحی اجتناب کنند یا برای بیمارانی که جراحی قبلی آنها ناموفق بوده است کمک کند.

جراحی دیسک کمر 


اگر درمان غیر جراحی درد شما را تسکین ندهد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. پزشکان ارتوپدی به شما کمک می‌کنند خطرات و مزایای همه گزینه‌ها چه غیر جراحی و چه جراحی را بسنجید، و سپس می‌توانید برنامه درمانی را انتخاب کنید که مناسب ترین و موثرترین گزینه برای شما باشد.

در صورت نیاز به جراحی، پزشکان ارتوپدی آموزش‌های گسترده‌ای در حوزه پیشرفته ترین و ابتکاری ترین روش‌های جراحی برای درمان عوارض دیسک کمر دیده‌اند، از جمله:

لامینکتومی و دیسککتومی 

یک روش کم تهاجمی که از طریق یک برش در مرکز پایین کمر در ناحیه فتق دیسک انجام می‌شود. جراح یک سوراخ کوچک را از طریق استخوان لامینای پشت مهره ایجاد می‌کند تا به داخل کانال نخاع دسترسی یابد (لامینکتومی). سپس جراح تا آنجا که ممکن است دیسک مشکل آفرین را برداشته و فشرده سازی نخاع و یا عصب‌های فشرده شده (دیسککتومی) را کاهش می‌دهد. این روش همچنین از فتق باقی مانده مواد دیسک در آینده جلوگیری می‌کند. در دیسککتومی حداقل تهاجمی، جراحان برای جمع آوری دیسک بیرون زده از وسیله‎های مخصوص و میکروسکوپ یا آندوسکوپ استفاده می‌کنند. این کار اجازه می‌دهد تا پزشکان برش‎های کوچکتری ایجاد کنند که منجر به بهبودی سریعتر می‌شود. این جراحی‎ها با بیهوشی عمومی انجام می‌شوند، معمولاً کمتر از یک ساعت طول می کشد و بیماران می‌توانند چند ساعت بعد از عمل به خانه بروند.

دیسککتومی و فیوژن 

دیسککتومی و فیوژن یک روش جراحی است که در آن دیسک آسیب دیده برداشته می‌شود تا فشرده سازی نخاع یا اعصاب تحت تاثیر و درد را تسکین دهد. این روش با یک جراحی فیوژن برای ایجاد ثبات در ستون فقرات کمر ترکیب می‌شود.


ستون فقرات کمر دارای استخوان ها و مهره هایی است که ماده ای در میان آن ها وجود دارد. این ماده ژلاتینی است و در بخش داخلی ستون فقرات قرار دارد. به این ماده داخلی، دیسک گفته می شود. دیسک ها تمامی فشارها و دردهایی که در ناحیه ستون فقرات ایجاد می شوند را جذب می کنند. دیسک ها را می توان نوعی ضربه گیر دانست. دیسک کمر نوعی بیماری است که آمار شیوع آن بسیار بالا است. به همین دلیل بسیاری از افراد در خصوص علل دیسک کمر و روش های درمان آن پرسش هایی را مطرح می کنند تا در صورت امکان بتوانند از بروز این بیماری جلوگیری نمایند و یا اگر دچار آن هستند نیز بهترین روش درمان را آغاز کنند.

همه افراد دیسک کمر دارند اما زمانی دیسک تبدیل به بیماری می شود که دیسک دچار بیرون زدگی شود.

هر آنچه در مورد دیسک کمر لازم است بدانید را می توانید در ویدئوی فوق، مشاهده نمایید.

علل بروز دیسک کمر

مهم ترین علت هایی که باعث می شود افراد به دیسک کمر دچار شوند:

 • چاقی و اضافه وزن
 • شغل هایی که در آن مجبور هستید به مدت طولانی بنشینید یا این که وسایل سنگین را حمل کنید؛ همانند کارمندانی که فعالیت زیادی ندارند و یا کارگران ساختمانی که اغلب وزن های سنگینی را بلند می کنند یا این که هل می دهند.
 • نشستن ها و ایستادن های طولانی مدت؛ هرگز طولانی مدت ننشینید و یا نایستید. بنابراین افراد باید در فواصل زمانی مشخصی، وضعیت قرار گیری خود را تغییر دهند. مثل اینکه اگر نشسته اید باید بلند شوید یا اگر ایستاده اید گاهی بنشینید و استراحت کنید.
 • کم تحرکی؛ این مساله بسیار مهم است. افرادی که بیش از حد بی تحرک هستند نیز در معرض خطر ابتلا به دیسک کمر می باشند.
 • ژنتیک

 

ارتباط بین دیسک کمر و درد پا

در واقع برای این که بتوانید پاهایتان را به درستی حرکت بدهید، راه بروید، پله ها را بالا بروید و یا هر کاری که حرکت پاها در آن لازم است باید سیستم عصبی در کمر و پاها به درستی عمل کند. به بیانی دیگر تعداد بسیاری عصب و رگ در ناحیه کمر و پاها وجود دارند که کاملا با هم مرتبط هستند و امکان این حرکات را فراهم می کنند.

در صورتی که کمر با مشکلاتی روبرو شود تاثیر مستقیمی روی پاها می گذارد و دامنه حرکتی و امکان تحرک زیاد را از پاها می گیرد.

دیسک کمر از جمله مشکلاتی است که می تواند روی پاها اثر بگذارد و شاهد بروز علائم و عوارضی در پاها باشیم.

 

علائم و نشانه های دیسک کمر در پاها

درد، اولین نشانه دیسک کمر در پاها است. دردهای ناحیه پا که ناشی از دیسک کمر باشند گاها به قدری شدید هستند که فرد را ملول می کند. در این موارد، افراد به پزشکان متخصص مراجعه می کنند و در اغلب موارد باید بستری شوند تا اقدامات جدی تر برای آن ها انجام شود.

از دیگر نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حس سردی و گرمی پاها
 • گرفتگی عضلات و سفت شدن آن ها؛ این عارضه در برخی از افراد به طور دائمی ظهور پیدا کرده است اما در مواردی موقتی و مقطعی است.
 • احساس ضعیف شدن و فلج شدن اندام های پا؛ این حالت با بی حس انگشتان پا و از دست رفتن کنترل حرکت و راه رفتن و نیز بی حس شدن ناگهانی زانوان و مچ پا خودش را نشان می دهد.
 • خارش
 • سوزش که معمولا در شب ها و هنگام خواب افزایش پیدا می کند و مانع خواب راحت می شود. برای درمان آن می توان از دارویی استفاده کرد که از سوی پزشکان تجویز می گردد.
 • لاغر شدن پاها در بخش ران و ساق پا
 • صافی کف پا

 

درمان علائم دیسک کمر در پاها

روش های مختلفی برای درمان دیسک کمر به کار گرفته می شود که برخی از مهم ترین ها را در ادامه شرح می دهیم.

 • استراحت؛ در ابتدا روشی که برای کاهش درد و بهبود وضعیت کمر و درد پاها انجام می شود استراحت است. استراحت کمک می کند که فشار کمتری به نواحی کمر وارد شده و تا حدودی دردها کاهش یابند.
 • دارو درمانی؛ در مرحله بعدی انواع داروهای مسکن تجویز می شود. البته داروهای بی حس کننده نیز از روش هایی هستند که باعث می شوند بخش های اعصاب ناحیه کمر و نخاعی بی حس شده و درد تسکین پیدا کند. مثل کورتیزون و استروئید اپیدورال. این داروها در قالب آمپول هستند و به هر فرد تزریق می شوند.
 • فیزیوتراپی؛ فیزیوتراپی نیز در مراحل بعدی می تواند مثمر ثمر باشد و به کاهش دردها کمک کند. البته تمامی حرکات باید تحت نظر فیزیوتراپیست با تجربه ای باشد که بتواند بهترین راهنمایی ها را به شما داشته باشد.
 • جراحی؛ جراحی همواره آخرین روش درمانی است. زمانی که دیسک فرد به وضعیت حادی رسیده باشد و شرایط خاصی را ایجاد کند مانند اختلال در عملکرد مثانه و روده و یا افزایش احساس ضعف در پاها، عمل جراحی انجام می شود. در واقع می توان گفت زمانی از جراحی دیسک کمر استفاده می شود که بیمار واکنش مثبتی نسبت به سایر روش های درمانی از خود نشان نداده باشد.

 

انواع روش های پیشگیری از ابتلا به دیسک کمر

 • وزش کردن و تحرک داشتن؛ همانطور که در بخش های قبلی گفتیم عدم تحرک کافی می تواند عاملی باشد برای بروز دیسک کمر. ورزش کردن و تحرک داشتن می تواند تا حد زیادی ستون فقرات را تقویت کند. در واقع استفاده کردن از یک اندام یا اعضای بدنی می تواند آن را تقویت کند و از ضعیف شدن آن جلوگیری کند.
 • تلاش کنید که در فعالیت های روزانه و در محل کار در وضعیت درستی بایستید یا بنشینید. از سوی دیگر مدت زمان طولانی را در یک وضعیت ثابت قرار نگیرید.
 • ثابت نگه داشتن وزن نیز از دیگر روش های جلوگیری از دیسک کمر است. زیرا که وزن زیاد باعث افزایش فشار به نواحی کمر و ستون فقرات شود.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا