پزشکی

کمبود کلسیم و گزگز دست و پا

احتمالاً گزگز و مورمور شدن موقت دست یا پا برای شما هم پیش آمده و همگی خواب‌رفتگی و سِر شدن موقت دست یا پا را تجربه کرده‌ایم. اگر روی دست خوابتان ببرد یا مدتی طولانی با پاهای روی هم انداخته بنشینید، گزگز و خواب‌رفتگی دست یا پا را تجربه خواهید کرد. این احساس را علاوه بر گزگز به صورت خواب‌رفتگی، سِر شدن، سوزن سوزن شدن، سوزش یا مورمور شدن هم توصیف می‌کنند. علاوه بر گزگز ممکن است بی‌حسی، درد یا ضعف را نیز در دست و پا یا دور این اندام‌ها احساس کنید. شرایط یا عامل‌های متعددی باعث گزگز دست یا پا می‌شود. به‌طور کلی تحت فشار قرار گرفتن یا آسیب دیدن عصب‌ها می‌تواند باعث گزگز شود. در این مقاله 25 دلیل گزگز دست یا پا را برای‌تان توضیح می‌دهیم و درمان‌های مؤثری را نیز معرفی می‌کنیم.

دلایل گزگز دست و پا


نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی پیامد آسیب دیدن عصب‌ها است. نوروپاتی انواع گوناگونی دارد که از میان آنها نوروپاتی محیطی دست‌ها و پاها را درگیر می‌کند. نوروپاتی دیابتی زمانی رخ می‌دهد که دیابت باعث آسیب عصبی بشود. نوروپاتی دیابتی پاها و پایین پاها را درگیر می‌کند و گاهی به بازوها و دست‌ها نیز آسیب می‌زند. آسیب عصبی در نوروپاتی دیابتی پیامد غلظت بالای قند در جریان خون است. علاوه بر عصب‌ها ممکن است رگ‌های مسئول خون‌رسانی به عصب‌ها نیز آسیب ببیند. عصب‌ها در صورت دریافت نکردن اکسیژن کافی نمی‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشند.

کمبود ویتامین

اگر در رژیم غذایی‌تان مقدار کافی از یک ویتامین خاص وجود نداشته باشد یا به عارضه‌ای مبتلا باشید که اجازه ندهد بدن ویتامینی را به درستی جذب کند، دچار کمبود آن ویتامین خواهید شد. بعضی ویتامین‌ها نقش مهمی در سلامت عصب‌ها دارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویتامین B12: سلول‌ها برای تولید انرژی به ویتامین B12 نیاز دارند. ویتامین B12 در فراورده‌های حیوانی مانند گوشت قرمز، لبنیات و تخم‌مرغ وجود دارد. بنابراین گیاه‌خواران و وگان‌ها باید مکمل ویتامین B12 مصرف کنند. کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی می‌تواند منجر به آسیب عصبی شود که به صورت گزگز دست یا پا بروز می‌یابد.
 • ویتامین B6: ویتامین B6 قابلیت ذخیره شدن در بدن را ندارد و بنابراین هر روز باید مصرف شود. گوشت قرمز، ماهی، آجیل، غلات، میوه‌های غیرمرکبات و سیب‌زمینی منابع غنی ویتامین B6 هستند. بیماران دچار کمبود ویتامین B6 با راش یا تغییرات شناختی روبه‌رو می‌شوند.
 • ویتامین B1: ویتامین B1 نقش مهمی در ترمیم نورون‌ها و تکانه‌های عصبی دارد. ویتامین B1 به وفور در گوشت قرمز، حبوبات، غلات سبوس‌دار و آجیل یافت می‌شود. احتمال کمبود ویتامین B1 در افرادی که مقدار زیادی غلات فراوری‌شده در رژیم غذایی‌شان وجود دارد، بالاتر است. کمبود ویتامین B1 باعث درد یا گزگز دست و پا می‌شود.
 • ویتامین E: کمبود ویتامین E بیش از آن‌که نتیجه وجود نداشتن مقدار کافی از این ویتامین در رژیم غذایی باشد، پیامد مشکل در جذب چربی در روده است. گزگز و مورمور شدن دست یا پا و اختلال در هماهنگی از نشانه‌های کمبود ویتامین E است. آجیل، دانه‌ها، روغن سبزیجات و سبزیجات سبزبرگ منابع غنی از ویتامین E هستند.
 • ویتامین B9 و فولات: کمبود ویتامین B9 و فولات باعث درد یا گزگز دست و پا می‌شود. این کمبود بر افراد زیر 40 سال اثر بیشتری دارد. سبزیجات با برگ‌هایی به رنگ سبز تیره، غلات سبوس‌دار، لوبیا، بادام زمینی، تخمه آفتابگردان، جگر و غذاهای دریایی سرشار از فولات‌اند.

تحت فشار قرار گرفتن و گیر افتادن عصب

اگر بافت‌های اطراف بیش از حد به عصب فشار بیاورند، عصب گیر می‌افتد. مواردی مانند آسیب‌دیدگی، حرکات مکرر و شرایط التهابی باعث تحت فشار قرار گرفتن عصب می‌شود. گیرافتادگی عصب در بسیاری از ناحیه‌های بدن، از جمله دست یا پا می‌تواند رخ بدهد که باعث گزگز، بی‌حسی یا درد می‌شود. گیر افتادن عصب در کمر و پایین ستون فقرات حس‌هایی را ایجاد می‌کند که رو به پایین در پشت پا و کف پا منتشر می‌شود.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال عارضه شایعی است که پیامد تحت فشار قرار گرفتن عصب میانی در مسیر عبور از مچ دست است. سندرم تونل کارپال پیامد آسیب‌دیدگی، حرکات مکرر یا عارضه‌های التهابی است. بیماران مبتلا به سندرم تونل کارپال بی‌حسی یا گزگز را در چهار انگشت اول دست احساس می‌کنند.

نارسایی کلیه

نارسایی کلیه زمانی رخ می‌دهد که کلیه‌ها دیگر نتوانند به خوبی عمل کنند. عارضه‌هایی مانند فشار خون بالا یا دیابت می‌تواند به نارسایی کلیه منجر شود. وقتی کلیه‌ها به درستی عمل نکنند، مایعات و مواد زائد در بدن جمع می‌شود و زمینه برای آسیب عصبی فراهم می‌شود. گزگز ناشی از نارسایی کلیه غالباً در پا یا کف پا احساس می‌شود.

بارداری

ورم کل بدن در دوران بارداری به بعضی عصب‌ها فشار می‌آورد و باعث احساس گزگز در دست و پا می‌شود. این علائم معمولاً پس از بارداری از بین می‌رود.

مصرف دارو

 

داروهای مختلفی باعث آسیب عصبی و در نتیجه مورمور شدن دست یا پا می‌شود. در واقع گزگز دست و پا یکی از عوارض جانبی شایع داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان (شیمی‌درمانی) و HIV به شمار می‌آید. مصرف داروهای زیر نیز می‌تواند به گزگز دست و پا دامن بزند:

 • داروهای قلبی و فشارخون مانند آمیودارون یا هیدرالازین
 • داروهای ضدعفونت مانند مترونیدازول و داپسون
 • داروهای ضدتشنج مانند فنی‌توئین.

روماتیسم

روماتیسم نوعی عارضه خودایمنی است که باعث ورم کردن و درد مفاصل می‌شود. روماتیسم غالباً مچ دست و دست را درگیر می‌کند، البته این عارضه می‌تواند به دیگر بخش‌های بدن از جمله مچ پا و پا نیز آسیب بزند. التهاب ناشی از روماتیسم باعث تحت فشار قرار گرفتن عصب‌ها می‌شود و در نتیجه گزگز و مورمور شروع می‌شود.

ام اس

ام اس نوعی عارضه خودایمنی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به میلین، یعنی غلاف محافظ عصب‌ها حمله کند و در نتیجه عصب‌ها آسیب ببینند. بی‌حسی یا گزگز بازو، پا و صورت یکی از علائم شایع MS است.

لوپوس

لوپوس نوعی بیماری خودایمنی است که موجب می‌شود سیستم ایمنی به بافت‌های بدن حمله کند. لوپوس هر بخشی از بدن، از جمله سیستم ایمنی را می‌تواند درگیر کند. گزگز دست یا پا می‌تواند پیامد تحت فشار قرار گرفتن عصب‌های مجاور به دلیل التهاب یا تورم ناشی از لوپوس باشد.

بیماری سلیاک

سلیاک هم نوعی بیماری خودایمنی است که بر روده کوچک اثر می‌گذارد. چنانچه فرد مبتلا به سلیاک گلوتن مصرف کند، واکنش خودایمنی برانگیخته می‌شود. برخی بیماران مبتلا به سلیاک دچار علائم نوروپاتی مانند گزگز دست و پا می‌شوند. این علائم در بیماران بدون علائم گوارشی و روده‌ای نیز بروز می‌یابد.

بیماری لایم

بیماری لایم نوعی عفونت باکتریایی است که از طریق گزش کنه‌های آلوده منتقل می‌شود. چنانچه عفونت درمان نشود، عفونت سیستم عصبی را درگیر می‌کند و باعث گزگز دست و پا می‌شود.

زونا

زونا، راش دردناکی است که در اثر فعال شدن مجدد ویروس واریسلا زوستر بروز می‌یابد، این ویروس در عصب‌های افرادی که به بیماری آبله مرغان مبتلا شده‌اند، به صورت نهفته وجود دارد. زونا معمولاً فقط بخش کوچکی از یک سمت بدن را درگیر می‌کند که می‌تواند شامل دست، بازو، پا و پایین پا باشد. ممکن است بی‌حسی یا گزگز را در ناحیه درگیر زونا احساس کنید.

هپاتیت بی و سی

ویروس‌ها عامل ابتلا به هپاتیت B و C هستند. ابتلا به این بیماری‌ها باعث التهاب کبد می‌شود که در صورت درمان نشدن می‌تواند مبتلا شدن به سرطان کبد یا سیروز را به دنبال داشته باشد. عفونت هپاتیت C می‌تواند موجب ابتلا به نوروپاتی محیطی هم بشود، اگرچه چگونگی این تأثیر تقریباً ناشناخته است. عفونت هپاتیت B یا C می‌تواند ابتلا به عارضه‌ای به نام کرایوگلوبولینمی را در پی داشته باشد. در صورت ابتلا به کرایوگلوبولینمی، پروتئین‌های خاص موجود در خون در دماهای پایین کنار هم جمع می‌شوند و توده‌ای را تشکیل می‌دهند که باعث التهاب می‌شود. بی‌حسی و گزگز یکی از علائم این عارضه است.

 HIV یا ایدز

HIV ویروسی است که به سلول‌های سیستم ایمنی حمله می‌کند و خطر بروز عفونت و ابتلا به بعضی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. عفونت HIV در صورت درمان نشدن پیشرفت می‌کند و به مرحله آخر می‌رسد، سیستم ایمنی در مرحله پایانی عفونت HIV به شدت آسیب دیده است. HIV می‌تواند سیستم عصبی را نیز درگیر کند، عصب‌های دست و پا در بعضی موارد آسیب می‌بیند و درنتیجه گزگز، بی‌حسی و درد شروع می‌شود.

جذام

جذام نوعی عفونت باکتریایی است که می‌تواند به پوست، عصب‌ها و مجاری تنفسی آسیب بزند. چنانچه سیستم عصبی درگیر شود، گزگز یا بی‌حسی بخش‌های آسیب‌دیده شروع می‌شود که می‌تواند شامل دست و پا هم باشد.

کم‌کاری تیروئید

منظور از کم‌کاری تیروئید این است که غده تیروئید هورمون تیروئید کافی تولید نمی‌کند. کم‌کاری تیروئید شدید درمان‌نشده می‌تواند به عصب‌ها آسیب بزند و مورمور شدن یا بی‌حسی را ایجاد کند، البته این مورد نادر است. سازوکار دقیق این تأثیرگذاری نامشخص است.

مسمومیت و تماس با مواد سمی

سموم و مواد شیمیایی مختلفی جزء نوروتوکسین‌ها یعنی سموم آسیب‌زننده به سیستم عصبی به شمار می‌آیند. تماس با این مواد باعث بروز علائم مختلفی مانند گزگز دست یا پا می‌شود. از جمله این سموم می‌توان به مواد زیر اشاره کرد:

 • فلزات سنگین مانند جیوه، سرب و آرسنیک
 • آکریل‌آمید: ماده‌ای شیمیایی که برای اهداف صنعتی گوناگونی به کار برده می‌شود.
 • اتیلن گلیکول: این ترکیب در ضدیخ وجود دارد.
 • هگزاکربن‌ها که در بعضی حلال‌ها و چسب‌ها وجود دارد.

فیبرومیالژی

فیبرومیالژی علائم بسیاری مانند درد عضلانی گسترده، خستگی شدید و تغییرات خلقی دارد. برخی بیماران دچار فیبرومیالژی علائم دیگری مانند سردرد، مشکلات گوارشی و گزگز دست و پا را نیز تجربه می‌کنند. علت ابتلا به فیبرومیالژی ناشناخته است.

کیست گانگلیون

کیست گانگلیون توده مملو از مایعی است که عموماً در مفاصل، به ویژه مچ دست ایجاد می‌شود. کیست گانگلیون به عصب‌های مجاور فشار می‌آورد و باعث گزگز دست یا انگشتان دست می‌شود، البته خود کیست بدون درد است. علت ایجاد شدن کیست گانگلیون نامشخص است، هرچند به نظر می‌رسد که تحریک شدن مفصل بی‌تأثیر نباشد.

اسپوندیلوز گردنی

اسپوندیلوز گردنی پیامد تغییرات ناشی از افزایش سن در بخشی از ستون فقرات گردنی است. این تغییرات شامل مواردی مانند فتق، ساییدگی و آرتروز می‌شود. چنین تغییراتی گاهی به نخاع فشار می‌آورد، تحت فشار قرار گرفتن نخاع باعث تشدید گردن درد و بروز علائمی مانند گزگز یا بی‌حسی در بازوها و پاها می‌شود.

پدیده رینود

پدیده رینود بر جریان خون در بازوها و پاها اثر می‌گذارد. رگ‌های خونی این ناحیه‌ها در پی واکنشی افراطی به سرما یا استرس کوچک‌تر می‌شوند. کاهش جریان خون بی‌حسی یا گزگز انگشتان دست و پا را به دنبال دارد.

نوروپاتی ناشی از مصرف الکل

سوءمصرف مشروبات الکلی در بلندمدت موجب ابتلا به نوروپاتی محیطی می‌شود که می‌تواند به مورمور و سر شدن دست و پا منجر شود. این عارضه به تدریج پیشرفت می‌کند. سازوکار این فرایند ناشناخته است، اگرچه به نظر می‌رسد کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی بی‌تأثیر نباشد.

واسکولیت

واسکولیت پیامد ملتهب شدن رگ‌های خونی است. واسکولیت انواع مختلفی دارد و علت ابتلا به آن کاملاً مشخص نیست. چون التهاب تغییراتی را در رگ‌ها ایجاد می‌کند، جریان خون در ناحیه درگیر محدود می‌شود. بعضی گونه‌های واسکولیت به مشکلات عصبی مانند گزگز، بی‌حسی و ضعف دامن می‌زند.

سندرم گیلن ـ باره

سندرم گیلن ـ باره نوعی عارضه سیستم عصبی نادر است که با حمله کردن سیستم ایمنی به بخشی از سیستم عصبی همراه است. علت دقیق ابتلا به این سندرم هنوز مشخص نیست. سندرم گیلن ـ باره گاهی پس از ابتلا به یک بیماری بروز می‌یابد. گزگز غیرقابل‌توضیح و درد احتمالی دست و پا می‌تواند یکی از علائم اولیه این سندرم باشد.

تشخیص


اگر به دلیل گزگز غیرقابل‌توضیح دست یا پا به پزشک مراجعه کنید، پزشک اقداماتی را برای تشخیص مشکل انجام می‌دهد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معاینه بالینی: معاینه بالینی شامل معاینه عصبی به منظور مشاهده رفلکس‌ها و عملکرد حسی یا حرکتی می‌شود.
 • بررسی پرونده پزشکی: پزشک سؤالاتی را درباره علائم، عارضه‌های قبلی و داروهای مصرفی فعلی می‌پرسد.
 • آزمایش خون: پزشک دستور می‌دهد آزمایش خون برای ارزیابی مواردی مانند میزان وجود مواد شیمیایی خاص، ویتامین‌ها یا هورمون‌ها در خون، بررسی عملکرد اندام‌ها و اندازه‌گیری سلول‌های خونی انجام ‌شود.
 • آزمایش‌های تصویربرداری: مانند رادیوگرافی، سونوگرافی یا MRI
 • آزمایش بررسی عملکرد عصب‌ها: از روش‌هایی مانند تست‌های سرعت هدایت عصبی یا نوار عصب و عضله استفاده می‌شود.
 • نمونه‌برداری (بیوپسی) از عصب یا پوست

درمان گزگز دست و پا


درمان گزگز و مورمور شدن دست و پا با توجه به علت بروز این مشکل تعیین می‌شود. پزشک طرح درمان مناسب را پس از تشخیص مشکل اصلی با همفکری بیمار تهیه می‌کند. طرح درمان گزگز دست و پا شامل یک یا چند مورد از روش‌های زیر می‌شود:

 • تغییر میزان مصرف دارو: پزشک دوز داروی مصرفی را تغییر می‌دهد یا داروی دیگری تجویز می‌کند.
 • مکمل‌های خوراکی: مصرف مکمل‌ها برای جبران کمبود ویتامین توصیه می‌شود.
 • اصلاح برنامه مدیریت دیابت
 • درمان عارضه‌های زمینه‌ای مانند عفونت، روماتیسم یا لوپوس.
 • جراحی: جراحی برای اصلاح گیرافتادگی عصب یا برداشتن کیست انجام می‌شود.
 • مصرف مسکن‌های بدون نسخه: مسکن درد احتمالی همراه با گزگز را تسکین می‌دهد.
 • داروهای تجویزی: چنانچه داروهای بدون نسخه مؤثر نباشد، پزشک داروهایی را برای رفع گزگز و درد تجویز می‌کند.
 • تغییر سبک زندگی: مانند به خوبی مراقبت کردن از پاها، رعایت رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و محدود کردن مصرف مشروبات الکلی.

جمع‌بندی


گزگز کردن و مورمور شدن دست و پا دلایل مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به دیابت، عفونت یا گیرافتادگی عصب اشاره کرد. چنانچه دچار گزگز غیرقابل‌توضیح دست یا پا شدید، به پزشک مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام علت گزگز می‌تواند برای رفع علائم و پیشگیری از آسیب‌دیدگی بیشتر عصب‌ها مهم باشد.

پرسش‌های متداول


آیا گزگز دست و پا مشکل جدی و خطرناکی است؟

اکثر مردم هر از گاه با گزگز و خواب‌رفتگی دست یا پایشان مواجه می‌شوند. گزگز دست یا پا علی‌رغم ناخوشایند بودن معمولاً جدی نیست. اما اگر غالباً در دست یا پایتان احساس گزگز می‌کنید، ممکن است این مورمور شدن علامت ابتلا به یک عارضه زمینه‌ای باشد.

کمبود کدام ویتامین‌ها باعث گزگز دست و پا می‌شود؟

کمبود ویتامین B12 یکی از دلایل گزگز و سوزن سوزن شدن دست و پا است، چون این ویتامین نقش مهمی را در سیستم عصبی به عهده دارد و نبود آن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در هدایت عصبی یا آسیب عصبی شود.

چطور مورمور شدن دست و پای‌ام را متوقف کنم؟

 • رفع فشار از روی عصب درگیر به بازیابی عملکرد عادی کمک می‌کند.
 • حرکت کردن گردش خون را بهبود می‌دهد و حس‌های ناراحت‌کننده را برطرف می‌کند.
 • دستتان را مشت کنید و بعد مشت دست را باز کنید.
 • پنجه‌های پا را تکان بدهید.
 • سرتان را از یک طرف به طرف دیگر تکان بدهید.

کم‌آبی بدن می‌تواند باعث گزگز دست و پا شود؟

حالت تهوع، یبوست، گزگز یا بی‌حسی انگشتان دست یا پا یا خواب‌رفتگی بخش‌هایی از بدن از نشانه‌های کم‌آبی است.

استرس می‌تواند باعث سوزن سوزن شدن دست و پا شود؟

اضطراب به روش‌های مختلف باعث بی‌حسی می‌شود. رگ‌های خونی هنگام حمله‌های هراس منقبض می‌شود و در نتیجه فشار خون و ضربان قلب بالا می‌رود. این وضعیت جریان خون را در بخش‌های مختلف بدن، به ویژه دست و پا کاهش می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند به گزگز، بی‌حسی یا سرد شدن اندام‌ها منجر شود.

کمبود ویتامین دی می‌تواند باعث گزگز دست و پا شود؟

اگر مقدار ویتامین D بسیار کم باشد، ممکن است غلظت کلسیم در خون بسیار پایین باشد؛ در نتیجه احساس سوزن سوزن شدن، انقباض و گرفتگی عضلانی و حتی تشنج ایجاد می‌شود.

فشار خون بالا می‌تواند علت مورمور شدن دست و پا باشد؟

داروهای شیمی‌درمانی، HIV، فشار خون بالا، سل و بعضی عفونت‌ها موجب ضعف یا بی‌حسی دست و پا می‌شود.

چه زمانی  باید برای گزگز دست یا پا به پزشک مراجعه کنم؟

اگر بی‌حسی دست‌ها برای مدتی طولانی ادامه داشت، باید برای درمان فوری اقدام کنید؛ چون ممکن است بی‌حسی دست نشانه ابتلا به یک عارضه جدی باشد. چنانچه علائم با بی‌حسی دیگر بخش‌های بدن همراه بود، بسیار مهم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید.

فشار خون پایین می‌تواند علت گزگز و بی‌حسی باشد؟

فشار خون پایین عوارض گوناگونی دارد و پایین بودن مزمن فشار خون باعث می‌شود که خون نتواند اکسیژن کافی را به مغز و دیگر بخش‌های بدن انتقال دهد؛ این اختلال به نوبه خود به بی‌حسی دامن می‌زند و در موارد شدید به سکته مغزی، ضربه مغزی، بیهوشی، کما، شوک یا مرگ منجر می‌شود.

مشکلات قلبی می‌تواند باعث بی‌حسی و گزگز شود؟

ناراحتی ناشی از مشکلات قلبی ممکن است از قفسه سینه شروع نشود یا به قفسه سینه ختم نشود. درد، فشار، گزگز یا بی‌حسی کمر، گردن، فک، بازوها یا دیگر بخش‌های مجاور نیز ممکن است. فشار یا درد قفسه سینه یا بالاتنه احتمالاً تنها علامتی نیست که دچارش می‌شوید، ممکن است دچار تنگی نفس یا سرگیجه هم بشوید.

پیش‌دیابت می‌تواند علت گزگز باشد؟

بالا بودن قند خون در بلندمدت، حتی در بازه پیش‌دیابتی می‌تواند به عصب‌ها آسیب بزند. ممکن است نوروپاتی دیابتی به بی‌حسی، گزگز، سوزش یا درد دست، پا و انگشتان دست و پا منجر شود.


کمبود کلسیم

کلسیم یک ماده معدنی حیاتی است زیرا بدن شما از آن برای ساختن استخوان‌ها و دندان‌های محکم استفاده می‌کند و باید برای عملکرد صحیح قلب و سایر عضلات به میزان لازم تامین شود. کلسیم عنصر کلیدی هدایت الکتریسیته در بدن است و سیستم عصبی شما برای عملکرد مناسب، اعصاب شما برای انتقال پیام بین مغز و بقیه اعضای بدن، عضلات شما برای حرکت و استخوان های شما برای استحکام، رشد و بهبودی به کلسیم نیاز دارند.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص استخوان و مفاصل مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره استخوان و مفاصل

هنگامی‌که کلسیم کافی دریافت نکنید، خطر ابتلا به اختلالاتی مانند پوکی استخوان، استئوپنی، تغییرات دندانی، آب مروارید، کاهش قدرت مغز و سایر بیماری‌های مرتبط با کمبود کلسیم (هیپوکلسمی) در شما افزایش می‌یابد. کودکانی‌که در سن رشد خود کلسیم کافی دریافت نمی‌کنند، ممکن است در بزرگسالی دچار کوتاه‌قدی شوند.

پس شما باید مقدار کلسیم توصیه شده برای مصرف روزانه را از طریق غذایی که می‌خورید و مصرف مکمل‌های مختلف، برای بدن خود تامین کنید.

اغلب کمبود منیزیم یا ویتامین D با هیپوکلسمی همراه است. کمبود کلسیم در خون، ممکن است علائم اولیه نداشته باشد یا خفیف باشد اما در صورت عدم درمان می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد. پس علاوه‌بر رعایت یک رژیم غذایی مناسب، برای بررسی وضعیت فعلی خود حتما به پزشک مراجعه کنید تا از بروز هرگونه خطر جدی ناشی از کمبود کلسیم پیشگیری شود.

علائم کمبود کلسیم

علائم کمبود کلسیم چیست؟

کمبود کلسیم در بدن باعث چه بیماری می شود؟

وجود کلسیم کافی در خون برای بسیاری از عملکردهای بدن ضروری است، بنابراین کمبود کلسیم می‌تواند اثرات گسترده‌ای از جمله بر روی عضلات، استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنین بر سلامت روان داشته باشد. اگر یک رژیم غذایی نامناسب عامل کمبود کلسیم باشد، معمولاً علائم اولیه‌ای وجود ندارد. در طولانی‌مدت، ممکن است فرد دچار پوکی استخوان، شکنندگی بی‌دلیل استخوان یا تراکم کم استخوان شود.

از نظر پزشکان، کمبود کلسیم در درجه اول ناشی از مشکلات سلامتی یا درمان‌های لازم برای آن‌ها مانند نارسایی کلیه، برداشتن معده یا مصرف داروهای خاص مانند داروهای ادرارآور است. در مرحله بعد می‌توان به نوع رژیم غذایی دقت بیشتری کرد. از علائم پیشرفته کمبود کلسیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات عضلانی

فردی‌که دچار کمبود کلسیم است ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

نوشته های مشابه

 • شایع ترین علائم کمبود کلسیم چیست؟ و انواع درمان آن

 • دردهای عضلانی، گرفتگی و اسپاسم
 • درد در ران و بازوها هنگام راه رفتن یا حرکت
 • بی‌حسی و احساس سوزن‌سوزن شدن در دست‌ها، بازوها، پاها و همچنین اطراف دهان

این علائم ممکن است از بین بروند یا دوباره عود کنند اما معمولا با فعالیت بیشتر از بین نمی‌روند. در اثر درگیری عضلات قلب ممکن است آریتمی، نارسایی احتقانی قلب یا مرگ نیز رخ دهد.

خستگی مفرط

مقادیر کم کلسیم می‌تواند باعث خستگی مفرط شود که شامل کمبود انرژی و احساس کندی در انجام حرکات روزانه است. همچنین می‌تواند منجر به بی‌خوابی، سبکی سر، سرگیجه، عدم تمرکز، فراموشی و گیجی شود.

علائم مربوط به ناخن و پوست

کمبود کلسیم پایدار می‌تواند باعث بروز علائم زیر شود:

 • پوست خشک (اگزما)
 • ناخن‌های خشک، شکسته یا شکننده
 • موهای درشت
 • رشد کند موها
 • آلوپسی که باعث ریزش مو به صورت تکه‌ای می‌شود (کمبود کلسیم و ریزش مو)
 • اگزما یا التهاب پوستی که می‌تواند منجر به خارش یا بروز لکه‌های خشک شود
 • پسوریازیس

پوکی و شکنندگی استخوان‌ها

اگرچه استخوان‌ها کلسیم را به خوبی ذخیره می‌کنند اما برای استحکام خود به میزان بالایی از آن نیاز دارند. به‌همین‌دلیل در اثر کمبود کلسیم، تعدادی از استخوان‌ها به‌دلیل کاهش تراکم شکننده و مستعد آسیب‌دیدگی می‌شوند. ممکن است سال‌ها طول بکشد تا پوکی استخوان و سایر عوارض کمبود کلسیم ایجاد شوند.

سندرم پیش از قاعدگی شدید

کمبود کلسیم با سندرم شدید قبل از قاعدگی (PMS) مرتبط است. طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹، محققان نتیجه گرفتند که سطح پایین ویتامین D و کلسیم در نیمه دوم چرخه قاعدگی ممکن است در بروز علائم PMS نقش داشته باشد و مصرف مکمل‌ها می‌تواند به تسکین علائم کمک کند.

شرکت‌کنندگان در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ گزارش دادند که پس از مصرف روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم به مدت ۲ ماه، بهبود خلق‌وخو و کاهش میزان احتباس مایعات در بدن را تجربه کردند.

مشکلات مغزی و عصبی

کمبود کلسیم و اعصاب

وجود کلسیم کافی برای سیگنال‌دهی و ترشح انتقال‌دهنده عصبی مغز لازم است. به‌همین‌دلیل کمبود کلسیم در مغز می‌تواند باعث تشنج در افراد سالم شود (کمبود کلسیم و تشنج). اگر علائم عصبی مانند زوال عقل، از دست دادن حافظه، بی‌حسی و احساس سوزن‌سوزن در اندام‌های انتهایی، توهم یا کمبود تمرکز دارید، در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید. در برخی از نوزادان کمبود کلسیم می‌تواند باعث لرزش در اثر مشکلات عصبی شود (کمبود کلسیم و اعصاب).

مشکلات دندانی

وقتی بدن کمبود کلسیم داشته باشد، آن را از منابعی دیگری مانند دندان‌ها تامین می‌کند. این مسئله می‌تواند منجر به مشکلات دندانی زیر شود:

 • پوسیدگی دندان
 • دندان‌های شکننده
 • لثه تحریک شده
 • ریشه‌های ضعیف دندان

همچنین، کمبود کلسیم در نوزاد می‌تواند رشد دندان را مختل کند.

افسردگی

مطالعاتی نشان داده‌اند که کمبود کلسیم ممکن است با اختلالات خلقی از جمله افسردگی، اضطراب یا تحریک‌پذیری مرتبط باشد. در صورت بروز علائم افسردگی، پزشک پس از بررسی سطح کلسیم خون ممکن است مصرف یک مکمل کلسیم را توصیه کند.

از علائم کمبود طولانی‌مدت کلسیم می‌توان به افت فشار خون، مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن، بروز پارکینسون، پاپیلما یا تورم صفحه بینایی اشاره کرد.

علل کمبود کلسیم چیست و چه کسانی بیشتر دچار این مشکل می‌شوند؟

بسیاری از افراد با افزایش سن در معرض خطر کمبود کلسیم قرار دارند. این کمبود ممکن است به علل زیر ایجاد شود:

 • دریافت اندک کلسیم یا ویتامین D از رژیم غذایی در طی یک دوره طولانی‌مدت، به‌ویژه در دوران کودکی
 • مصرف داروهایی مثل کورتیکواستروئیدها، فنی‌توئین، فنوباربیتال و ریفامپین که ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهند.
 • عدم تحمل غذایی به غذاهای غنی از کلسیم
 • تغییرات هورمونی، به‌ویژه در زنان بعد از یائسگی
 • عوامل ژنتیکی خاص
 • ابتلا به بیماری کلیوی و پانکراتیت
 • ابتلا به اسهال، یبوست یا سایر اختلالات روده‌ای که از جذب مناسب کلسیم در بدن جلوگیری می‌کنند.
 • ابتلا به سرطان در حال پیشرفت و مصرف داروهای شیمی‌درمانی خاص
 • عفونت‌ها و شوک سپتیک
 • استرس و اضطراب
 • ورزش شدید
 • سطح نامنظم منیزیم (هیپرمنیزمی و هیپومنیزمی) یا فسفات (هیپرفسفاتمی)
 • دیابت بارداری که منجر به کمبود کلسیم در نوزاد می‌شود

به‌همین‌دلیل، باید از میزان کلسیم کافی برای سنین مختلف آگاه باشید. از نظر متخصصان، نوزادان تا ۶ ماهگی به ۲۰۰ گرم، در ۷ تا ۱۲ ماهگی به ۲۶۰ گرم، کودکان در  ۱ تا ۳ سالگی به ۷۰۰ گرم، ۴ تا ۸ سالگی به ۱۰۰۰ گرم و از ۹ تا ۱۸ سالگی به دریافت ۱۳۰۰ گرم کلسیم در روز نیاز دارند. در بزرگسالان معمولا دریافت ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم کلسیم در روز کافی است.

زنان باید در میانسالی زودتر از مردان مصرف کلسیم خود را افزایش دهند. تأمین کلسیم لازم به ویژه با نزدیک شدن به یائسگی بسیار مهم است زیرا با کاهش هورمون استروژن در این دوران، استخوان‌ها ضعیف می‌شوند.

اختلال هورمونی هیپوپاراتیروئیدیسم نیز ممکن است باعث کمبود کلسیم شود. افراد مبتلا به این بیماری به اندازه کافی هورمون پاراتیروئید تولید نمی‌کنند تا سطح کلسیم را در خون کنترل کند. در مورد رابطه تیروئید و کمبود کلسیم می‌توان گفت که در اثر برداشتن بافت غده پاراتیروئید به‌عنوان بخشی از جراحی برداشتن غده تیروئید نیز ممکن است کمبود کلسیم رخ دهد.

اگر دوز کلسیم روزانه خود را فراموش کنید، یک‌شبه دچار کمبود کلسیم نخواهید شد. اما مهم است که تلاش کنید هر روز کلسیم کافی دریافت کنیبد زیرا بدن به سرعت از آن استفاده می‌کند. گیاهخواران معمولا به‌دلیل اینکه محصولات لبنی غنی از کلسیم نمی‎خورند، به سرعت دچار کمبود کلسیم می‌شوند.

انواع کمبود کلسیم

کمبود کلسیم برحسب دلایل متفاوت آن، انواع مختلفی دارد. گاهی کمبود کلسیم در اثر سوءتغذیه است درحالی‌که در موارد بسیاری به‌دلیل سوءجذب بدن بروز می‌کند. به‌همین‌دلیل، معمولا شدت آن‌ها نیز متفاوت است. اصولا کمبود کلسیم علائم کوتاه‌مدت ایجاد نمی‌کند زیرا بدن با جذب مستقیم آن از استخوان‌ها سطح کلسیم خون را حفظ می‌کند اما سطح پایین کلسیم در طولانی‌مدت می‌تواند باعث بروز اثرات جدی شود.

عوارض شایع کمبود کلسیم چیست؟

خطرات کمبود کلسیم معمولا شامل آسیب بینایی، ضربان قلب غیر طبیعی و پوکی استخوان است.  از دیگر عوارض آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناتوانی
 • شکستگی ستون فقرات یا سایر شکستگی‌های استخوان
 • مشکل در راه رفتن
 • مشکلات دندانی
 • افسردگی
 • بیماری‌های مختلف پوستی
 • درد مزمن مفصل و عضلات
 • در صورت عدم درمان، بیماری کمبود کلسیم می‌تواند کشنده باشد.

آیا امکان پیشگیری از کمبود کلسیم وجود دارد؟

برای درمان کمبود کلسیم چه بخوریم؟

با تامین روزانه کلسیم از طریق رژیم غذایی می‌توانید از بروز کمبود کلسیم جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که غذاهای غنی از کلسیم مانند محصولات لبنی می‌توانند چربی اشباع شده و چربی ترانس زیادی نیز داشته باشند. پس گزینه‌های کم‌چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید تا خطر ابتلا به کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی را کاهش دهید.

معمولا با مصرف یک لیوان شیر یا یک پیاله ماست، حدود یک چهارم از نیاز روزانه شما به کلسیم تامین شده است. سایر مواد غذایی غنی از کلسیم شامل موارد زیر است:

 • ماهی قزل‌آلا یا ساردین
 • توفوی غنی شده
 • لوبیای سفید
 • کلم بروکلی
 • انجیر
 • آب پرتقال غنی شده
 • نان گندم

همانطور‌که پیشگیری از کمبود کلسیم مهم است، مصرف بیش‌ازحد آن نیز باید کنترل شود. از نظر متخصصان تغذیه یک فرد بزرگسال باید حداکثر ۲۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز مصرف کند. اگر در معرض خطر کمبود کلسیم باشید، پزشک معمولا برای پیشگیری مصرف مکمل‌های کلسیم را توصیه می‌کند.

میزان ویتامین D بدن نیز مهم است زیرا این ویتامین میزان جذب کلسیم در خون را افزایش می‌دهد. از پزشک خود بپرسید که به چه مقدار ویتامین D نیاز دارید. برای پیشگیری و افزایش مصرف کلسیم می‌توانید مواد غذایی غنی از ویتامین D را نیز به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مواد غذایی مانند:

 • ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد و تن ماهی
 • آب پرتقال غنی شده
 • شیر غنی شده
 • قارچ
 • تخم مرغ

نور خورشید بدن شما را به ساخت ویتامین D تحریک می‌کند، بنابراین قرار گرفتن منظم در معرض آفتاب می‌تواند به افزایش سطح ویتامین D بدن کمک کند.

علاوه‌بر حفظ سطح کلسیم و ویتامین D کافی، تغییرات خاصی در سبک زندگی وجود دارد که می‌توانید برای ارتقا سلامت استخوان‌ها و پیشگیری از خطرات بعدی، آن‌ها را در نظر بگیرید. مواردی مانند حفظ وزن سالم، ورزش منظم و محدود کردن مصرف دخانیات و مصرف الکل.

نحوه صحیح تشخیص کمبود کلسیم

در صورت مشاهده علائم کمبود کلسیم با پزشک خود تماس بگیرید. معمولا در این زمان، سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند و از شما در مورد سابقه خانوادگی کمبود کلسیم و پوکی استخوان سوال می‌کند. اگر پزشک شما به کمبود کلسیم مشکوک باشد، دستور گرفتن نمونه خون برای بررسی سطح کلسیم را می‌دهد. سطح پایین کلسیم پایدار در خون ممکن است تشخیص بیماری کمبود کلسیم را تأیید کند.

سطح کلسیم طبیعی برای بزرگسالان می‌تواند از ۸/۸ تا ۴/۱۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد. بنابراین، اگر سطح کلسیم شما زیر ۸/۸ میلی‌گرم در دسی لیتر باشد ممکن است در معرض خطر بیماری کمبود کلسیم باشید. سطح کلسیم خون کودکان و نوجوانان به طور معمول بیشتر از بزرگسالان است.

انواع راه‌های درمان کمبود کلسیم که باید بدانید

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که برای درمان کمبود کلسیم چه بخوریم؟ خبر خوب این است که درمان کمبود کلسیم معمولاً آسان و به طور معمول شامل افزودن کلسیم بیشتر به رژیم غذایی است. با مصرف مقدار زیادی مکمل کلسیم، خوددرمانی نکنید. مصرف بیش از دوز توصیه شده بدون تأیید پزشک می‌تواند منجر به موارد جدی مانند سنگ کلیه شود. در حال حاضر مکمل‌های کلسیم (دارو برای درمان کمبود کلسیم) شامل موارد زیر هستند:

 • کلسیم کربنات که کمترین هزینه و بیشترین مقدار کلسیم را دارد.
 • کلسیم سیترات که به راحتی جذب می‌شود.
 • کلسیم فسفات که به راحتی جذب می‌شود و باعث یبوست نمی‌شود.

مکمل‌های کلسیم به‌صورت مایع، قرص و جویدنی در دسترس هستند. لازم به ذکر است که برخی از داروها می‌توانند با مکمل‌های کلسیم تداخل داشته باشند. این داروها عبارتند از:

 • بتا بلاکرهای فشار خون مانند آتنولول. اگر در طی دو ساعت از مصرف مکمل‌های کلسیم مصرف شود، ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد.
 • ضد اسیدهای حاوی آلومینیوم که ممکن است سطح آلومینیوم در خون را افزایش دهند.
 • گیرنده‌های اسید صفراوی کاهش‌دهنده کلسترول مانند کلستیپول، که ممکن است جذب کلسیم را کاهش و از دست دادن کلسیم از طریق ادرار را افزایش دهند.
 • داروهای حاوی هورمون استروژن که می‌توانند به افزایش سطح کلسیم خون کمک کنند.
 • دیورتیک‌ها یا ادرارآورها که می‌توانند سطح کلسیم را افزایش دهند (هیدروکلروتیازید) یا سطح کلسیم را در خون کاهش دهند (فوروزماید).
 • آنتی‌بیوتیک‌های خاصی مانند فلوئوروکینولون‌ها و تتراسایکلین‌ها که می‌توانند میزان جذب مکمل‌های کلسیم را کاهش دهند.

گاهی اوقات تغییر رژیم غذایی و مصرف مکمل‌ها برای درمان کمبود کلسیم کافی نیستند. در این حالت، پزشک ممکن است بخواهد با تزریق منظم کلسیم، سطح آن را تنظیم کند. انتظار می‌رود طی چند هفته اول درمان، نتایج خوبی را مشاهده کنید. معمولا موارد شدید کمبود کلسیم در فواصل یک تا سه ماهه کنترل می‌شوند.

درمان کمبود کلسیم با داروهای گیاهی

از منابع گیاهی که می‌توانند کمک زیادی به درمان کمبود کلسیم کنند می‌توان به بادام، کنجد، اسفناج، میوه‌های خشک، پرتقال، پیاز، نخود و سبزی شاهی اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی از گیاهان دارویی کلسیم بیشتری نسبت به بقیه دارند و مصرف منظم دمنوش آن‌ها راهی عالی برای درمان کمبود کلسیم است. از این گیاهان دارویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گیاه نسترن کوهی
 • چای سبز
 • نعناع
 • گزنه

درمان کمبود کلسیم در طب سنتی

از نظر متخصصان طب سنتی، برای درمان کمبود کلسیم باید برای مدتی رژیم غذایی خود را تغییر داد و از مصرف نوشابه، شکر و قند زیاد پرهیز کرد. از غذاهای سنتی غتی از کلسیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوراک کشک بادمجان
 • خوراک حریره بادام
 • خوراک کالجوش
 • خوراک فرنی
 • سویق گندم
 • آش دوغ
 • ترکیب ارده و شیره انگور به‌خصوص برای صبحانه

ازآنجایی‌که اکثر این غذاها طبع سردی دارند توصیه می‌کنیم بعد از آن‌ها گردو یا خرما مصرف شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

کمبود کلسیم ممکن است در اثر رژیم غذایی نامناسب، مشکلات سلامتی یا درمان‌های پزشکی ایجاد شود. بنابراین، اگر علائم کمبود کلسیم را تجربه کرده‌اید؛ باید با پزشک عمومی یا متخصص تغذیه صحبت کنید. معمولا پزشک بعد از گرفتن آزمایش خون، تشخیص قطعی خود را اعلام می‌کند و متناسب با میزان کمبود کلسیم، دوز و دستور مصرف مکمل کلسیم را تجویز می‌کند. اگر کمبود کلسیم پزشک را نسبت به ابتلای شما به بیماری خاصی مشکوک کند، مطمئن باشید که دستور انجام آزمایشات دیگری خواهد داد.

درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری ندارید، از صدها پزشک عمومی آنلاین در پذیرش ۲۴، مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید و مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های ایشان استفاده کنید.


۳.۱/۵


(۱۰ نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص استخوان و مفاصل را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر استخوان و مفاصل

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا