آیا کاشت مو دائمی است؟ موهای کاشته شده می‌ریزد؟

امروزه در زنان و مردان، ریزش مو تبدیل به یک پدیده رایج شده است. شاید ریزش مو بین ۵۰ تا ۱۰۰ عدد تار در روز، مقداری طبیعی تلقی شود. اما درصورتی که دامنه ارقام ریزش مو از این بازه تجاوز کند، این مورد به معنای این است که موهایتان بیش از حد ریزش می‌کنند. عوامل مختلفی ممکن است سبب ریزش مو بشوند. از دلایل وراثتی گرفته تا استرس و البته سبک زندگی نامناسب و…. افراد هنگامی که تصمیم به کاشت مو می‌گیرند و می خواهند بهترین کلینیک کاشت مو را انتخاب کنند، چند سوال را همیشه مطرح می‌کنند. سوالاتی چون آیا کاشت مو دائمی است؟ موهای کاشته شده می‌ریزد؟ از مهم‌ترین این سوالات هستند. در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

فرایند کاشت مو

همانطور که می‌دانید از کاشت مو به عنوان موثرترین روش برای جبران موهای ریخته شده یاد می‌شود. این روش بدلیل مزایای زیاد و برخورداری از نتایج طبیعی، محبوبیت زیادی دارد. در روش‌های مختلف کاشت مو، متخصص گرافت‌های مو را از منطقه‌ای به نام بانک مو برمیدارد و به منطقه‌ای که نیاز به کاشت مو را دارد، اهدا می‌کند. نکته مهم این است که فرد برای انجام این عمل باید دارای موهای باکیفیت در محل بانک مو باشد. کلینیک‌های معتبر معمولا از بانک موهای ضعیف برای کاشت مو استفاده نمی‌کنند.

کاشت | کاشت مو

شاید افراد هنگامی که دچار ریزش مو می‌شوند به سراغ روش‌های دیگری بروند. از مهم‌ترین این روش‌ها می‌توان به مزوتراپی، استفاده از محلول ماینوکسیدیل و… اشاره کرد. درصورتی که این روش‌ها پاسخگو نباشد، کاشت مو یک روش ایمن خواهد بود. حتی می‌توانید برای موهای سایر بخش‌های بدن هم از این روش استفاده کنید. حتی امکان ترمیم مژه‌ها و… هم فراهم است. روش‌هایی مانند مایکروفیت و البته SUT از جدیدترین متد کاشت مو تلقی می‌شوند.

برخی افراد ممکن است به دنبال داشتن موهای پرپشت باشند. بدیهی است که درچنین شرایطی نیاز است که جلسات متعددی برای کاشت مو برگزار شود. بهتر است بین این جلسات کاشت مو فاصله‌ای یک ماهه وجود داشته باشد. به علاوه اینکه گاها برای انجام درست این عمل ممکن است پزشک دارو و یا درمان‌های مکمل را هم برای شما تجویز کند.

آیا کاشت مو نتیجه‌ای دائمی خواهد داشت؟

بعد از آنکه فرایند کاشت مو انجام شود، موهای کاشته شده درست مانند موهای طبیعی شما فرایند رشد را شروع می‌کنند. علت این امر واضح است. برای کاشت مو از فولیکول‌های طبیعی خود شما استفاده شده است. پس طبیعی است که رشد آن‌ها روندی طبیعی داشته باشد. بدن شما وقتی فولیکول‌های خودی را می‌بیند، آن‌ها را غریبه تلقی نمی‌کند و دربرابر آن‌ها واکنش ایمنی نشان نمی‌دهد. به همین دلیل موهای کاشته شده، درست مانند موهای عادی که دارای ریشه هستند، رشد خود را استارت می‌زنند.

بعد از گذشت چهار تا شش ماه نتایج کاشت مو بروز خواهند کرد. در طول سال موهای کاشته شده رشد خود را به صورت طبیعی تداوم می‌بخشند. شاید خودتان هم پی ببرید که موهای شما حدود یک سانتی متر در هر ماه رشد می‌کنند. شاید برخی بیماران برای دیدن نتایج کاشت مو تا ۱۲ ماه صبر کنند. این را بدانید که روند بهبود باید طی شود تا فولیکول‌های مو فرایند رشد را کلید بزنند. یادتان باشد که با افزایش سن هم فولیکول‌های مو رشد خواهند کرد. در ادامه به سوال دیگری درباره کاشت مو اشاره خواهیم کرد.

آیا بعد از کاشت مو، شاهد ریزش مو خواهیم بود؟

همین ابتدای کار پاسخ بدهیم: بله، ولی این ریزش نگران کننده نیست. بلکه بخشی از فرایند کاشت و ترمیم موهاست که مرحله شوک نامیده می‌شود. با این حال نمی‌توان برای هر فردی انتظار کاشت مو یکسانی را داشت. به طوری که عواملی مانند تراکم مو در ناحیه، خصوصیات مو، تفاوت بین رنگ مو، مراقبت‌های بعد از کاشت مو و… تعیین کننده نتیجه عمل کاشت مو هستند. این را بدانید که با کاشتن مو، طاسی سر خود به خود برطرف نمی‌شود. بلکه این روش کمک می‌کند که بخش‌های بدون موی مناطق طاس سر، به کمک موهای کاشته شده پوشش داده شوند. برای انجام این عمل باید فولیکول‌ها را از نواحی عقب سر برداشت و به بخش‌های بدون مو اضافه کرد. برای برداشت فولیکول به سراغ بخش‌هایی می‌روند که به طور وراثتی موهای محکم و مقاومی دربرابر ریزش دارند. اما چند عامل هم روی ماندگاری فولیکول‌های کاشته شده موثر هستند. برای نمونه می‌توان به سن فرد متقاضی و همچنین جنس موهای وی اشاره کرد. البته که سبک زندگی فرد هم بی‌تاثیر نیست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا