بازرگانی

انواع سختی گیر آب – سختی گیر چیست – Atie-Energy

سخت کننده ها و انواع آنها در صنعت

در تأسیسات یا صنایع سیستمهایی که آب جریان دارد ، در سیستمها غیرقابل استفاده است زیرا آب از سختی بالایی برخوردار است ، زیرا سختی و املاح باعث ته نشینی در سیستمها می شوند. برای جلوگیری از رسوب ، سختی آب باید کاهش یا کاهش یابد. سختی آب را بدهید یا مدیریت کنید.

سخت شدن در صنعت از چند طریق قابل انجام است

سخت کننده مکانیکی

سخت کننده شیمیایی

از نظر جسمی سفت و سخت است

همانطور که در بالا توضیح داده شد ، سخت کننده ها به چندین روش تقسیم می شوند و هر یک از آنها کاربرد جداگانه دارند. در سختی گیرهای شیمیایی و فیزیکی ، ما نمی توانیم سختی را از بین ببریم ، اما فقط می توانیم آنها را تجویز کنیم تا چسبندگی خود را از دست بدهند. شرایط بهتر می شود ، اما سخت کننده رزین می تواند مستقیماً بر روی کاتیون آب تأثیر بگذارد و سختی آن را کاملاً از بین ببرد.

سخت کننده رزین در مدت زمان کوتاهی قابل تعویض نیست ، اما می توان با نمک دوباره تولید کرد و دوباره استفاده کرد. عمر رزین به سختی آب و ظرفیت تخلیه و فرآیند بازسازی بستگی دارد. علاوه بر این ، سخت کننده رزین در صنایع تاسیسات بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا سایر محصولات قابل نوشیدن هستند.

اسمز معکوس یا نمک زدایی:

این روش در صنایع بزرگ و کارخانه های بزرگ استفاده می شود و در صنایع کوچک نیز مقرون به صرفه نیست زیرا هزینه نگهداری آن نسبتاً زیاد است و هزینه تعویض فیلتر و نیاز به اپراتور و نگهداری دارد اما استفاده از این روش تا 99٪ کل مواد جامد موجود از آب خارج شده و آب خالص تولید می کند که رسوب نمی گذارد زیرا حاوی نمک نیست.

سخت کننده رزین برای آب شهری توصیه می شود زیرا سختی آب شهری کمتر از سختی آب چاه است. اگر از سختی گیر رزینی برای آب چاه استفاده کنیم ، هیچ پاسخی نمی دهد و نمی تواند سخت گیری را انجام دهد. اسمز معکوس به تمام سختی ها از جمله آب چاه پاسخ می دهد. این دریا است و می تواند تمام نمک ها را از بین ببرد و باعث رسوب نمی شود. این روش بیشتر برای دیگهای بخار که شدت رسوب بیشتری دارند توصیه می شود. بعلاوه ، این روش تا 30٪ آب باقیمانده فراهم می کند.

هاردنر مغناطیسی:

این روش سختی را از بین نمی برد ، اما نمکهای آب ، از جمله کاتیونها و آنیونها را مدیریت می کند تا آنها را جدا کرده و چسبندگی خود را از دست بدهد تا روند رسوب را کاهش دهد. علاوه بر این ، اگر از این روش برای تاسیسات گرمایش و سرمایش استفاده شود ، باید بعد از پمپ نصب شوند زیرا جریان پمپ نظم مغناطیسی را از بین می برد. و اثربخشی آن کاهش می یابد.

آرماتور مغناطیسی باید در لوله بریده شود و به صورت فلنج یا نخ در لوله نصب شود

سخت کننده الکترومغناطیسی:

این تقویت کننده مانند تقویت کننده مغناطیسی کار می کند ، اما تقویت کننده الکترومغناطیسی لوله را قطع نمی کند و سیم هایی که به دور لوله پیچیده می شوند ، جریان القایی را در لوله با برق ایجاد می کنند تا کاتیون ها و آنیون های موجود در آب از یکدیگر جدا شوند. مقیاس را کم یا حتی حذف کنید. در این روش ، ما باید مراقب باشیم که دستگاه به درستی نصب شود و مطمئن شویم که جریان القایی وارد خط لوله می شود زیرا عملکرد آن ضعیف است یا نصب بی فایده است.

سخت کننده های شیمیایی معروف به سخت کننده رسوب:

معمولاً برای شستشوی لباس و پارچه استفاده می شود و ترکیب آن قلیایی است ، استفاده از این سخت کننده این است که با سختی آب واکنش نشان می دهد و باعث رسوب و نشستن نمک ها می شود و تاثیری در شستشو ندارد.

امروزه این نوع سخت کننده جایگاه ویژه ای در صنعت دارد زیرا از تشکیل رسوبات در محل جلوگیری می کند. شعار “ایمن بودن بهتر از تأسف است” همیشه در این صنعت مهم بوده است. سخت كننده الكترونيكي علاوه بر جلوگيري از تشكيل رسوبات آب ، مي تواند رسوبات پيش ساخته را نيز با گذشت زمان از بين ببرد.

در کشاورزی ، ما همچنین آب را با سخت کننده های الکترومغناطیسی مغناطیسی می کنیم ، که تأثیرات خوبی بر روی خاک و آب دارد ، که می تواند به رشد و توسعه محصولات کشاورزی کمک کند.

منبع :
https://atie-energy.com/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D8%AE%D8%AA%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%A2%D8%A8-%D8%B3%D8%AE%D8%AA%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-atie-energy/
تاریخ انتشار :
2020-09-20 02:33:46

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا