اپلیکیشن و نرم‌افزار

اپل بالاخره استفاده از اپ استورهای جانبی را ممکن کرد

اکوسیستم اپلیکیشن‌های آیفون در آستانه‌ی بزرگ‌ترین تحول خود از زمان راه‌اندازی اپ استور در سال 2008 قرار دارد. امروز اپل قوانین جدید خود را برای نحوه‌ی نصب اپلیکیشن‌ها در اتحادیه اروپا رسما اعلام کرد. بر اساس این قوانین جدید، اپ استورهای جانبی روی iOS مجاز خواهند بود. این اقدام انحصار اپ استور اپل به عنوان تنها توزیع‌کننده‌ی اپلیکیشن‌های آیفون را در هم می‌شکند. تغییرات همراه با iOS 17.4 در ماه مارس (اسفند و فروردین) اعمال خواهند شد.

اپل این بازارهای جانبی جدید را «فروشگاه‌های آلترناتیو اپلیکیشن» نامیده است. نحوه‌ی کار آن‌ها به این شکل است: کاربران در اتحادیه اروپا و در iOS 17.4 قادر خواهند بود یک اپ استور جانبی را از وب‌سایت آن دانلود کنند. برای استفاده از این اپ استورها روی آیفون، آن‌ها باید از فرآیند تأیید اپل عبور کنند. پس از دانلود، باید به‌صراحت به آن اجازه دهید تا اپلیکیشن‌هایی را روی دستگاه شما دانلود کند. اما پس از تأیید و نصب اپ استور موردنظر روی دستگاه، می‌توانید هر چیزی را که می‌خواهید دانلود کنید، از جمله اپلیکیشن‌هایی که دستورالعمل‌های اپ استور اصلی را نقض می‌کنند. حتی می‌توانید یک فروشگاه غیر از اپ استور را به‌عنوان پیش‌فرض در دستگاه خود تنظیم کنید.

اپل

در همین حال، توسعه‌دهندگان می‌توانند انتخاب کنند که از خدمات پرداخت و خرید درون‌برنامه‌ای اپل استفاده کنند یا بدون پرداخت هزینه اضافی به اپل، یک سیستم پرداخت شخص ثالث را ادغام کنند. اگر توسعه‌دهنده بخواهد به سیستم پرداخت درون‌برنامه‌ای موجود اپل پایبند باشد، هزینه‌ی پردازش اضافی 3 درصدی دریافت خواهد شد.

این تغییرات، اگرچه با تاخیر در اتحادیه اروپا و با قوانین و محدودیت‌های خاص اعمال می‌شوند، می‌توانند در درازمدت به آزادی انتخاب بیشتر برای کاربران و رقابت گسترده‌تر در بازار اپلیکیشن‌های آیفون منجر شوند.

کاهش شدید هزینه‌های توسعه‌دهندگان

اپل

از این پس، توسعه‌دهندگان اپ در اتحادیه اروپا، بسته به نحوه‌ی انتشار اپلیکیشن‌های خود، می‌توانند به‌طور کامل از پرداخت کمیسیون به اپل معاف شوند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از شرایط تجاری جدید استفاده کنند یا به مدل فعلی پایبند مانده و به روال عادی از طریق اپ استور توزیع کنند.

بر اساس شرایط جدید، اپلیکیشن‌هایی که در اپ استور توزیع شده و از سیستم پرداخت جایگزین استفاده می‌کنند، 17 درصد کمیسیون (به جای 30 درصد) برای کالاها و خدمات دیجیتال پرداخت خواهند کرد. این نرخ کمیسیون برای هر اپلیکیشنی که در حال حاضر واجد شرایط نرخ کاهش‌یافته «کسب‌وکارهای کوچک» اپل باشد، به 10 درصد کاهش می‌یابد. سپس 3 درصد هزینه‌ی اضافی برای توسعه‌دهندگانی اعمال می‌شود که از سیستم پردازش پرداخت اپل استفاده می‌کنند.

دیگر تغییرات

تمام تغییرات اپ استور اپل محدود به اتحادیه اروپا نیست. این شرکت اعلام کرده استفاده از موتورهای رقیب Webkit برای سایر مرورگرها امکان‌پذیر می‌شود و در نتیجه مروگرهایی مانند کروم و فایرفاکس می‌توانند از موتور اختصاصی خود برای iOS بهره ببرند. در ضمن کاربران iOS 17.4 زمانی که برای اولین بار سافاری را باز می‌کنند، می‌توانند مرورگر پیشفرض را تغییر دهند. اپل همچنین گفته است که مجوز انتشار سرویس‌های استریم بازی را به‌صورت جهانی در اپ استور صادر می‌کند. این سرویس‌ها مدت‌ها است که تحت قوانین سخت‌گیرانه‌ی اپل، ممنوع هستند.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 CH دو سیم‌ کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 4 گیگابایت - نات اکتیو

54,999,000

تومان

منبع: The Verge

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا