اپلیکیشن و نرم‌افزار

رابط کاربری One UI در گذر زمان؛ نگاهی به سیر تحولات

سال‌ها قبل رابط کاربری گوشی‌های سامسونگ بسیار سنگین و ناکارآمد بود و همین موضوع اعتراض کاربران زیادی را به همراه داشت. اما در نهایت سامسونگ تصمیم گرفت در سال 2018 از رابط کاربری One UI رونمایی کند که طراحی ساده و جذابی داشت و تجربه‌ی کاربری استفاده از گوشی‌های سامسونگ را به طور قابل توجهی بهتر کرد. این رابط کاربری در گذر زمان طبیعتا با تغییرات زیادی روبرو شده ولی در این میان نسخه‌ی One UI 5.0 تا One UI 5.1.1 که در حال حاضر بیشتر کاربران گوشی‌های جدید سامسونگ از همین چند نسخه بهره می‌برند، تغییرات زیادی داشته و در این مطلب به مرور تغییرات کلیدی نسخه‌ی One UI 5.0 تا One UI 5.1.1 می‌پردازیم.

48,199,000

تومان

14,199,000

تومان

One UI 5.1.1

همانطور که از نام نسخه‌ی One UI 5.1.1 پیداست، سامسونگ برای این نسخه روی بهبود‌های جزئی تمرکز کرده که البته بیشتر این بهبودها مربوط به گوشی‌های تاشو و تبلت‌ها هستند. در ادامه به تعدادی از موارد مهم این آپدیت می‌پردازیم.

Flex Mode

رابط کاربری One UI

Flex Mode یکی از قابلیت‌های جذاب گوشی‌های تاشو سامسونگ است که در این حالت اگر گوشی را به طور کامل باز نکنید، می‌توانید از قابلیت‌های متنوعی بهره ببرید. حالا در نسخه جدید، دسترسی به قسمت‌های مختلف در این حالت راحت‌تر شده و از سوی دیگر گزینه‌های مربوط به کنترل پخش موسیقی و ویدیو در موقعیت بهتری قرار گرفته‌اند.

مولتی‌تسکینگ

در تبلت‌ها و گوشی‌های تاشو سامسونگ، حالا به راحتی می‌توانید آیکن مرورگر Samsung Internet را از تسک‌بار بیرون بیاورید تا به صورت پاپ‌آپ باز شود. بعد از انجام مثلا یک جستجوی سریع، کافی است این پنجره را به کنار بکشانید تا مخفی شود. اگر هم علاقه‌ی چندانی به پنجره‌های پاپ‌آپ ندارید، در One UI 5.1.1 با یک فرمان حرکتی ساده، پنجره‌ی پاپ‌آپ به یکی از بخش‌های اصلی تبدیل می‌شود و حالا می‌توانید چند پنجره را کنار یکدیگر داشته باشید.

drag and drop با دو دست

drag and drop یا همان کشیدن و رها کردن معروف، در گوشی‌های تاشو و تبلت‌های سامسونگ می‌تواند با دو دست انجام شود. برای این کار کافی است با یک دست ابتدا اپلیکیشن مبدا و فایل‌های درون آن را انتخاب کنید و سپس با دست دوم، اپلیکیشن مقصد را مشخص کنید تا فایل‌ها به این اپ انتقال داده شوند.

بهبود تسک‌بار

این مشخصه هم صرفا برای سری گلکسی زد فولد و تبلت‌های سری تب S ارائه شده است. به طور مشخص، تسک‌بار این دستگاه‌ها می‌تواند 4 آیکن مربوط به اپلیکیشن‌هایی که اخیرا استفاده شده‌اند هم نشان دهد و در نتیجه برای سوئیچ بین آن‌ها کار راحت‌تری در پیش خواهید داشت.

One UI 5.1

در این نسخه شاهد تغییرات کوچکی بودیم و از نظر ظاهری به غیر از افزایش قابلیت‌های شخصی‌سازی لاک اسکرین، تغییراتی ارائه نشده است.

دوربین

در اپ دوربین، به راحتی می‌توانید رنگ کلی عکس را با استفاده از دکمه‌ی Effects تغییر دهید. همچنین در قسمت حالت‌های مختلف عکاسی، میان‌بری برای اپ  Expert RAW قرار گرفته تا کاربران بیشتری با این اپ آشنا شوند و به استفاده از آن روی بیاورند.

گالری

در اپ گالری بخش جستجو بسیار بهتر شده و می‌توانید به طور همزمان بیش از یک نفر یا سوژه را برای جستجو تعیین کنید. همچنین با ضربه زدن بر چهره افراد هم می‌توانید از قابلیت تشخص چهره برای عکس‌هایی که در آن‌ها حضور دارید، بهره ببرید. همچنین به لطف همین تشخیص چهره، اپ گالری می‌تواند برای آلبوم‌های خانوادگی که به اشتراک گذاشته‌اید، عکس‌هایی را با حضور اعضای خانواده پیشنهاد کند.

مولتی‌تسکینگ

در این نسخه، مولتی‌تسکینگ برای گوشی‌های سامسونگ بهبود پیدا کرده و مثلا می‌توانید با نگه داشتن لبه‌های دو پنجره در گوشی، ابعاد آن‌ها را کوچک و بزرگ کنید. در ضمن باید به بهبود قابلیت DeX برای مولتی‌تسکینگ هم اشاره کنیم که جذابیت این مشخصه را برای کاربران افزایش داده است.

اپ Weather

در این نسخه اپ Weather بهبودهای قابل توجهی دریافت کرده است. در همان نگاه اول می‌توانید وضعیت آب و هوا در ساعت‌های پیش رو را مشاهده کنید و ویجت مربوط به این اپ هم جذاب‌تر شده است.

مرورگر سامسونگ اینترنت

در این نسخه از مرورگر سامسونگ اینترنت، کاربران به راحتی قادر به جستجو میان نام پوشه‌ها و گروه‌های مربوط به تب‌ها هستند. در ضمن اگر چند گوشی یا تبلت سامسونگ برای این مرورگر از یک اکانت ثابت استفاده کنند، می‌توانید وب‌گردی را از یک دستگاه دیگر ادامه دهید.

One UI 5

حالا نوبت به One UI 5 می‌رسد که طبیعتا نسبت به نسخه‌ی قبلی تغییرات مهمی دریافت کرده است. بخشی از این تغییرات به استفاده از اندروید 13 برمی‌گردد و طبیعتا بخشی دیگر از تغییرات مربوط به سامسونگ هستند.

تغییرات رابط کاربری

کاربران بعد از نصب One UI 5، با آیکن‌های نسبتا بزرگ‌تر روبرو می‌شوند. برخی از اپ‌ها هم آیکن‌های جدیدی دریافت کرده‌اند. همچنین باید تغییر انیمیشن‌های رابط کاربری اشاره کنیم که لذت استفاده از گوشی را بیشتر کرده است. یکی از قابلیت‌های مفید این نسخه، امکان تغییر رنگ برای زمانی است که افراد مختلف با شما تماس می‌گیرند. این یعنی صرفا با نگاه کردن به رنگ موردنظر می‌توانید بفهمید که چه کسی با شما تماس گرفته است.

در کنار این موضوع، باید به افزایش قابلیت‌های مربوط به شخصی‌سازی هم اشاره کنیم. به عنوان مثال در این نسخه شخصی‌سازی بخش‌های مربوط به مواردی مانند لاک اسکرین و نوتیفیکیشن‌ها راحت‌تر شده است.

ویجت‌های هوم‌اسکرین

از دیگر قابلیت‌های جدیدی که با One UI 5 به گوشی‌های سامسونگ اضافه شده، می‌توانیم به امکان قرارگیری چندین ویجت روی یکدیگر اشاره کنیم. این یعنی برای دسترسی به ویجت‌های موردنظر، کافی است بر روی آن‌ها سوایپ کنید.

نوتیفیکیشن‌ها

با توجه به اینکه One UI 5 مبتنی بر اندروید 13 است، بنابراین از قابلیت‌های جدید این سیستم‌عامل در رابطه با نوتیفیکیشن‌ها هم بهره می‌برد. یکی از مهم‌ترین تغییرات این است که اپلیکیشن‌ها از همان ابتدا باید برای ارسال نوتیفیکیشن از کاربر مجوز دریافت کنند. همچنین در مورد نمایش و عدم نمایش نوتیفیکیشن‌ در بخش‌های مختلف گوشی به امکانات بیشتری دسترسی دارید.

روتین‌ها

از دیگر قابلیت‌های جذاب One UI، باید به مشخصه‌ی Modes and Routines هم اشاره کنیم. همانطور که از اسم آن پیداست، می‌توانید روتین‌های مشخصی را تعریف کنید تا مثلا زمانی که وارد اپ یوتیوب می‌شوید، اینترنت گوشی به طور خودکار فعال شود و وقتی از اپ خارج می‌شوید، اینترنت هم قطع شود. برای این روتین‌ها می‌توانید موارد بسیار پیچیده‌ای را تعریف کنید و در کل به‌شدت کاربردی است.

بیرون کشیدن متن از عکس

در این نسخه، سامسونگ قابلیت بیرون کشیدن متن از عکس را برای کاربران ارائه داد که به سادگی این کار انجام می‌شود. بنابراین مثلا می‌توانید به راحتی به شماره‌ی موجود در یک عکس زنگ بزنید یا اینکه به آدرس سایت قرار گرفته در تصویر سر بزنید.

تغییرات بخش تنظیمات

در کمال تعجب، قبل از این نسخه کاربران نمی‌توانستند قابلیت رم پلاس را غیرفعال کنند که این قابلیت از بخشی از حافظه داخلی به عنوان رم مجازی استفاده می‌کند. قابلیت Do Not Disturb هم امکانات بیشتری دریافت کرده و ساده‌تر از گذشته می‌توانید آن را شخصی‌سازی کنید.

امنیت و حریم خصوصی

در این نسخه داشبورد امنیتی جدیدی به گوشی اضافه شده که مشکلات امنیتی را گوشزد می‌کند و به سرعت قادر به برطرف کردن این مشکلات هم هست. همچنین در منوی اشتراک‌گذاری زمانی که می‌خواهید اسناد مهم مانند پاسپورت را برای کسی ارسال کنید، در این زمینه به شما هشدار داده می‌شود تا با دقت بیشتری تصمیم‌گیری کنید.

سامسونگ DeX

برای کاربرانی که با قابلیت سامسونگ DeX آشنا نیستند باید بگوییم که به لطف این قابلیت می‌توانید گوشی را به کامپیوتر دسکتاپ تبدیل کنید. در One UI 5، سامسونگ DeX دکمه‌ی جستجو را دریافت کرده تا راحت‌تر بتوانید برنامه‌های موردنظر خود را پیدا کنید. همچنین زمانی که نوتیفیکیشن جدیدی دریافت می‌کنید، یک دکمه‌ی قرمز نمایش می‌دهد تا از این موضوع خبردار شوید.

سخن پایانی

رابط کاربری One UI از ابتدای فعالیت تا حالا با تغییرات گسترده‌ای روبرو شده ولی روی هم رفته سامسونگ زبان طراحی این رابط کاربری را تا حد زیادی ثابت نگه داشته است. در این مطلب فقط به برخی تغییرات نسخه‌ی One UI 5.0 تا One UI 5.1.1 پرداختیم تا با روند تغییرات این رابط کاربری طی حدودا یک سال گذشته آشنا شوید. سامسونگ طی هفته‌های گذشته در حال انتشار نسخه‌ی بتای One UI 6 برای برخی از گوشی‌های خود است که این نسخه از اندروید 14 بهره می‌برد.

48,199,000

تومان

14,199,000

تومان

منبع: Android Authority

سوالات متداول

رابط کاربری One UI 5 سامسونگ مبتنی بر کدام نسخه اندروید است؟

این نسخه از One UI از اندروید 13 بهره می‌برد.

گوشی‌های سامسونگ چه زمانی One UI 6 را دریافت می‌کنند؟

سامسونگ در حال انتشار نسخه‌ی بتای One UI 6 برای برخی از گوشی‌های خود است ولی هنوز مشخص نیست نسخه‌ی نهایی چه زمانی منتشر می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا