ساخت عکس با هوش مصنوعی؛ 10 ابزار برتر شبیه به DALL-E

در این مطلب قصد داریم 10 هوش مصنوعی برای ساخت عکس با هوش مصنوعی را معرفی کنیم. در این مطلب تلاش می‌کنیم چند هوش مصنوعی جایگزین در برابر DALL-E را معرفی کنیم.

ژنراتورهای تصویر AI مانند DALL-E سرفصل‌هایی را برای ایجاد هنر حرفه‌ای برای همه ایجاد کرده‌اند. برای اولین بار، شما می‌توانید چند کلمه را تایپ کرده و یک هوش مصنوعی تصاویر واقعی را تولید کند. اما از زمانی که DALL-E 2 در سال 2022 وارد شد، هیجان و بحث و جدل این پدیده را در سراسر اینترنت دنبال کرده است. در حالی که تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی قطعا سرگرم کننده و حتی مفید به نظر می‌رسد، هنرمندان کار با توانایی ژنراتورهای تصویر آنلاین برای کپی کردن سبک خود، عمدا و با دقت، مشکل دارند.

در میان بسیاری از گزینه‌های DALL-E 3، برخی از آنها کاملا رایگان هستند، در حالی که سایر آیتم‌ها نیاز به اشتراک دارند. قدرت هوش مصنوعی پیشرفته هزینه‌ای دارد، اما شرکت‌های زیادی مانند مایکروسافت وجود دارند که به این تکنولوژی برای استفاده هر کاربر، یک یارانه به خصوصی ارائه داده‌اند. بنابراین بدون اتلاف وقت بیشتر، در اینجا بهترین هوش‌های مصنوعی شبیه DALL-E را که ارزش امتحان کردن دارند معرفی می‌کنیم.

78,690,000

تومان

10,999,000

10,849,000

تومان

هر چه ژنراتورهای هنری هوش مصنوعی بیشتری را امتحان کنید، بهتر درک خواهید کرد که چگونه این فرایند، قابلیت‌ها و محدودیت‌های مختلف آن کار می‌کند. در این مطلب لیستی از 10 هوش مصنوعی را به منظور ساخت عکس با هوش مصنوعی می‌بینید که با دقت قابل قبولی عمل می‌کنند.

هوش مصنوعی میدجورنی (Midjourney)

ساخت عکس با هوش مصنوعی

خلق تصویر در میدجورنی کمی غیر متعارف به نظر می‌رسد؛ چرا که کل فرایند در یک چت روم Discord اتفاق می‌افتد. شما وارد یک چت‌بات می‌شوید و سپس سریع دستور خود را ارسال می‌کنید. ربات میدجورنی چهار تصویر مختلف را تولید می‌کند و آنها را در یک پاسخ ارسال می‌کند؛ همراه با انتخاب برای بالا بردن کیفیت هر یک از آنها یا ایجاد تغییرات در هر نتیجه. شما می‌توانید روی هر تصویر کلیک کنید تا آن را دانلود کنید. میدجورنی را می‌توان بهترین گزینه برای ساخت عکس با هوش مصنوعی تلقی کرد.

میدجورنی بافت‌های نقاشی را به خوبی ایجاد می‌کند و سطح جزئیات برخی از هنرمندان از آن واقعا چشمگیر است. اما ماهیت شلوغ اتاق به این معنی است که نتایج شما به طور مداوم از دید خارج می‌شود؛ چرا که هنر کاربران دیگر مطرح می‌شود. گفته می‌شود این مدل هوش مصنوعی، یکی از ساده‌ترین سیستم عامل‌های تولید تصویر بوده و از نظر واقع گرایی از اکثر ژنراتورهای تصویر بهتر عمل می‌کند. میدجورنی تنها یک نقطه ضعف بزرگ دارد. شما باید برای استفاده یکی از برنامه‌های هوش مصنوعی میدجورنی، حق اشتراک را تسویه حساب کنید تا بتوانید در پروسه‌ی تولید تصاویر شرکت کنید. برای امتحان این هوش مصنوعی، تنها کافی است به وب سایت رسمی میدجورنی بروید.

هوش مصنوعی کرایون (Craiyon)

در بحث ساخت عکس با هوش مصنوعی برنامه کرایون بسیار به DALL-E شبیه بوده و در حقیقت بر اساس آن ساخته شده است. در واقع، نام کرایون DALL-E Mini بود تا اینکه OpenAI از آنها خواست آن را تغییر دهند. کرایون روی یک پایگاه داده کوچکتر از DALL-E آموزش داده شده، بنابراین به اندازه DALL-E دقیق نیست. همانطور که از نتایج بالا می‌بینید، به ویژه چهره‌ها لکه‌دار و نامشخص به نظر می‌رسند.

با این تفاسیر، هوش مصنوعی کرایون رایگان و نامحدود بوده و محدوده محتوا با توجه به موضوع بزرگسال یا سیاسی نامحدود است. کرایون همچنین یک انجمن را برای به اشتراک گذاشتن نتایج خود با جهان فراهم می‌کند. برای استفاده از این انجین، باید وارد سایت رسمی هوش مصنوعی کرایون شوید.

هوش مصنوعی Stable Diffusion

Stable Diffusion کمی متفاوت از سایر تولیدکننده‌های تصویر مورد بحث است، چون شما می‌توانید کد آن را دانلود کرده و روی رایانه خود اجرا کنید (به یک کارت گرافیک اختصاصی نیاز دارید). این مدل هوش مصنوعی تصاویر زیبایی از مناظر و معماری ایجاد می‌کند. ما میدجورنی را با Stable Diffusion مقایسه کرده‌ایم و متوجه شدیم که دومی کاملا رقابتی عمل می‌کند، به خصوص با توجه به برچسب قیمتی که وجود ندارد.

48,059,000 تومان

Stable Diffusion در ایجاد تصاویر فوتورئالیستی از افراد یا حیوانات، که به شدت تحریف شده ظاهر می‌شوند، مشکل دارد، اما سبک‌های هنری دیگر (مانند آبرنگ یا قلم و جوهر) مانند محصول یک هنرمند با استعداد انسانی به نظر می‌رسند. این هوش مصنوعی مولد تصویر، برخی از محدودیت‌های DALL-E را دارد، اما در زمینه‌های دیگر مزیت‌های جذابی را داراست. شما می‌توانید از چهره‌های سیاسی و دیگر چهره‌های مشهور عکس بسازید. برای آزادی بیشتر، می‌توانید مدل‌های زیادی را دانلود کرده تا همه محدودیت‌ها را حذف کنید. فقط به خاطر داشته باشید که برای اجرای آفلاین Stable Diffusion به یک کامپیوتر نسبتاً قوی نیاز دارید. هر چند، از طریق وب سایت رسمی Stable Diffusion هم می‌توان از این اپلیکیشن بهره‌برداری کرد.

سیستم مورد نیاز برای اجرای آفلاین Stable Diffusion

برای اجرای روان و بدون نقص این برنامه باید سیستم شما پارامترهای زیر را داشته باشد:

  • سیستم عامل ویندوز 64 بیتی، مک یا لینوکس
  • کارت گرافیک اختصاصی با حداقل 4 گیگابایت حافظه (VRAM)
  • 12 گیگابایت حافظه برای ذخیره‌سازی (ترجیحا روی SSD نصب شود)

اگر دارای لپتاپ مک بوک هستید، پیشنهاد می‌کنیم برنامه را روی دستگاهی نصب کنید که از پردازنده Apple M1 بهره می‌برد.

هوش مصنوعی Meta Imagine

شرکت مادر فیسبوک متا، تولید کننده تصویر هوش مصنوعی خود را توسعه داده که به طور خلاقانه‌ای Imagine نام دارد. این شرکت از تصاویر به اشتراک گذاشته شده عمومی از فیس بوک و اینستاگرام استفاده می‌کند، بنابراین اگر به تصاویر واقعی نیاز دارید، این مدل به خوبی کار می‌کند. گفته می‌شود تا زمانی که شما ترجیحات خود را مشخص کنید، می‌تواند انواع سبک‌های هنری را ایجاد کند.

در حالی که استفاده از Meta Imagine کاملا رایگان است، در زمینه سفارشی‌سازی چیز زیادی را ارائه نمی‌دهد؛ به زبان ساده‌تر، شما نمی‌توانید تصاویر مستطیلی یا با کیفیت بالا را برای کیفیت بهتر ایجاد کنید. همچنین یک واترمارک به سمت چپ پایین هر تصویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی اضافه می‌کند که بدون برش (Crop) نمی‌توانید آن را حذف کنید. برای استفاده باید وارد سایت Meta Imagine شوید.

هوش مصنوعی Wombo Dream

Wombo Dream یک تولید کننده هنر هوش مصنوعی رایگان به شمار می‌رود که در وب سایت آنها و به عنوان یک برنامه برای اندروید و iOS در دسترس است. این برنامه که جزو هوش‌های مصنوعی شبیه DALL-E محسوب می‌شود* استفاده از امکانات مختلف در این برنامه رایگان بوده و به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی در تصاویر رویایی و سورئال تخصص دارد، اما همچنین می‌تواند تصاویر و چهره‌های انسانی را بسیار بهتر از برخی از گزینه‌های دیگر خلق کند.

40,870,000 تومان

کلوزآپ ها و پرتره‌ها جزئیات بسیار تعریف شده‌تری نسبت به پرسپکتیوهای طولانی دارند. در Wombo Dream می‌توانید ورودی متن خود را با انتخاب اجباری سبک هنری افزایش دهید. بر خلاف قاب‌های مربعی که در برنامه‌های دیگر دیده می‌شود، خروجی در جهت عمودی قفل می‌شود. برهنگی یا موضوعات جنسی توسط برنامه رد می‌شود، اما نام‌های معروف و سیاستمداران قابل قبول هستند. برای استفاده باید وارد سایت Wombo Dream شوید.

هوش مصنوعی Simplified

Simplified یک وب سایت تجاری محسوب می‌شود که محصولات مختلف مبتنی بر هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد، مانند نسخه‌های تولید شده توسط رایانه برای پست‌های وبلاگ. اخیرا این وب سایت تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی را اضافه کرده است. این تصاویر برای استفاده در پست‌های وبلاگ و برنامه‌های آنلاین مشابه طراحی شده‌اند، بنابراین تصاویر در مقایسه با DALL-E کوچک هستند.

نکته جالب در مورد رابط کاربری Simplified این است که شما نه تنها موضوع را به عنوان متن وارد می‌کنید، بلکه یک سبک، زاویه دوربین و فیلتر را نیز انتخاب می‌کنید (البته می‌توانید این موارد را خالی بگذارید). مانند بسیاری از سایت‌های موجود در این لیست، چهره‌های Simplified در نمای نزدیک بسیار بیشتر قابل تشخیص هستند. Simplified محدودیت‌هایی را هم برای برهنگی و هم برای سیاست/ افراد مشهور دارد. همچنین قبل از پرداخت هزینه، شما را به 10 تصویر تولید شده محدود می‌کند. برای استفاده از این برنامه هم باید از طریق ورود به سایت رسمی Simplified اقدام کرد.

برنامه Adobe Photoshop Generative Fill

مجموعه ویرایشگر معروف فتوشاپ شرکت ادوبی یک ویژگی جدید و چشمگیر تولید تصویر هوش مصنوعی خلق کرده که همچنین به شما امکان می‌دهد تصاویر موجود را گسترش دهید و حواس پرتی‌ها را حذف کنید. در عمل ما، Photoshop Generative Fill را کاملا بصری و آسان برای استفاده یافتیم؛ چرا که اگر در حال ویرایش یک تصویر موجود هستید، حتی نیازی به تایپ یک دستور ندارید. به سادگی یک بخش را انتخاب کرده و سپس دکمه Generate را بزنید. مانند بسیاری دیگر از تولیدکنندگان تصویر در این لیست، گاهی اوقات برای بازسازی ویژگی‌های انسانی تلاش می‌کند.

24,900,000 تومان

ویژگی Generative Fill به هیچ پرداختی فراتر از اشتراک Adobe Creative Cloud نیاز ندارد، که از قبل برای دسترسی به فتوشاپ به آن نیاز دارید. اگر به اندازه کافی کنجکاو هستید که آن را امتحان کنید، می‌توانید به سادگی برای یک دوره آزمایشی هفت روزه رایگان فتوشاپ ثبت نام کنید. با این حال، شما فقط تعداد محدودی اعتبار برای استفاده در هر ماه دریافت می‌کنید، بنابراین اگر قصد استفاده‌ی قانونی از فتوشاپ را دارید، این برنامه مقرون به صرفه‌ترین گزینه نیست. این افزونه کاربردی تنها روی نرم افزارهای فتوشاپ ورژن 25 به بالا وجود دارد.

هوش مصنوعی Starryai

Starryai شبیه به Wombo Dream و Simplified برای ساخت عکس با هوش مصنوعی به نظر می‌رسد. شما یک ورودی متن و مجموعه‌ای از سبک‌ها برای انتخاب دارید. این موتور کمی کندتر عمل می‌کند چون تولید محصول به میزان قابل توجهی زمان بیشتری می‌برد.

Starryai به شما اجازه می‌دهد عکسی را به عنوان نقطه شروعی برای تولید تصویر آپلود کنید. همچنین به نظر می‌رسد که مشکل مشابه Stable Diffusion را دارد؛ به این دلیل که چهره‌ها و اندام‌های انسان در رندرهای فوتورئالیستی مخدوش و غیرقابل تشخیص ظاهر می‌شوند. به سبک‌های آبرنگ یا رنگ روغن پایبند باشید تا بهترین بهره را از Starryai ببرید. با این حال، برای مناظر و پس‌زمینه‌های خوش رنگ و لعاب، این هوش مصنوعی عالی خواهد بود. برای استفاده باید به وب سایت رسمی Starryai بروید.

هوش مصنوعی ImgCreator.ai

این ورودی از این جهت جالب است که علاوه بر ورودی متن و منویی از سبک‌های هنری برای تقلید، ImgCreator.ai به شما امکان می‌دهد نسبت تصویر خود را از مربع، پرتره یا منظره انتخاب کنید. این برنامه مانند Starryai، به شما این امکان را می‌دهد که تصویری را برای هوش مصنوعی آپلود کنید تا با آن خلاق شوید. باید اعتراف کرد که نتایج شگفت انگیز خواهد بود؛ چرا که هوش مصنوعی مذکور، تصویر شما را به همان سبک هنری که در متن توضیح میدهید فیلتر می‌کند.

این هوش مصنوعی در خلق مناظر یا صحنه‌های فانتزی به همان اندازه که در پرتره‌های انسان و حیوانات مهارت دارد، قدرتمند عمل خواهد کرد. متاسفانه هوش مصنوعی ImgCreator.ai فقط برای 10 تصویر رایگان است. مانند بسیاری از سایت‌های هنری هوش مصنوعی، می‌توانید موارد بیشتری را با پرداخت درون برنامه‌ای خریداری کنید. با برنامه‌های دور زننده‌ی تحریم می‌توانید از سایت رسمی ImgCreator.ai استفاده کنید.

هوش مصنوعی Microsoft Designer (Bing Image Creator سابق)

مایکروسافت در اواخر سال 2022 با ربات Bing Chat خود وارد صحنه رقابت‌های هوش مصنوعی شد. تنها چند ماه بعد، این شرکت یک تولید کننده تصویر به نام Bing Image Creator را اضافه کرد. با توجه به ارتباط نزدیک مایکروسافت با OpenAI، جای تعجب نیست که خالق تصویر Bing از DALL-E 3 در زیر کاپوت استفاده کند.

78,690,000

تومان

10,999,000

10,849,000

تومان

پس چرا به جای DALL-E از سرویس مایکروسافت استفاده کنیم؟ چون برخلاف دومی، شما می‌توانید از Microsoft Designer (که قبلاً Bing Image Creator نام داشت) با محدودیت استفاده معقول که هر هفته دوباره پر می‌شود، به صورت رایگان برای ساخت عکس با هوش مصنوعی استفاده کنید. استفاده از آن نیز ساده به نظر می‌رسد. فقط کافی است یک دستور مبتنی بر متن وارد کرده و در عرض چند ثانیه چهار تصویر دریافت کنید. متاسفانه شما نمی‌توانید هیچ تنظیمات یا پارامتری را تغییر دهید. با رفتن به سایت بینگ می‌توانید از این هوش مصنوعی به آسانی استفاده کنید.

منبع: androidauthority

سوال و جواب‌های رایج

با تصاویر خلق شده با هوش‌های مصنوعی چه کار می‌توان کرد؟

برای اهداف شخصی و تجاری می‌توان از آنها استفاده کرد.

آیا اگر از سبک یک هنرمند مشهور استفاده کنم، از من شکایت می‌شود؟

در حال حاضر، خیر. با این حال، برخی از هنرمندان نگران این پیشرفت هستند. شاید در آینده قانون خاصی وضع گردد.

آیا تصویر خلق شده توسط هوش مصنوعی را می‌توان یک اثر هنری دانست؟

پاسخ به آن بستگی به این دارد که آیا هنر را به عنوان محصول نهایی می‌بینید یا به عنوان یک فرآیند ارگانیک انسانی که به محصول نهایی می‌رسد. این بحث خیلی وقت است که ادامه دارد و به این زودی‌ها به طور قطعی حل نمی‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا