سردی دست و پا کمبود کدام ویتامین است

چند راهکار برای جلوگیری از عرق کردن دست

احتمالاً بارها و بارها وقتی با افراد مختلف دست داده‌اید، به‌خاطر خیس بودن کف دستتان کلافه و شرم‌زده شده‌اید. شاید هم در میان دوستان، اقوام یا خانواده‌تان کسانی بوده‌اند که همیشه از عرق کردن دستانشان شرمنده بوده‌اند.

این موضوع خیلی ساده می‌تواند روابط اجتماعی شما را تحت تأثیر قرار دهد و شما را منزوی کند. از آنجایی که روابط اجتماعی نقش پررنگی در سلامت روحی ما دارد، عدم توانایی ارتباط برقرار کردن به واسطه‌ی این مشکل می‌تواند مشکلات بسیار مهلک روحی برای ما به وجود بیاورد. می توانید با فوق تخصص غدد و متابولیسم صحبت کنید .

اما نیازی نیست نگران باشید؛ عرق کردن کف دست مشکل شایعی نیست و به‌راحتی می‌توان با چند راهکار ساده آن را درمان کرد. پزشکان می‌گویند علت تعرق بیش از حد کف دست یا هایپرهیدروز (Hyperhidrosis) می‌تواند به اضافه‌وزن فرد و مشکلات هورمونی برگردد. البته این عارضه در خانم‌ها پس از طی شدن عمر باروری، در دوران یائسگی (menopause) نیز شایع است.

چه موادی برای شما آلرژی‌زاست؟ آن‌ها را بشناسید

سیستم ایمنی هر شخصی نسبت به محرک‌های بیرونی خاصی حساس است. مثلاً یکی به گرده‌ی گل‌ها یکی به طعم بادمجان و دیگری به بوی سیر. عرق کردن کف دستان شما هم ممکن است صرفاً ناشی از واکنش دستگاه ایمنی خونتان به یک محرک بیرونی است.

این محرک می‌تواند ماده‌ی غذایی یا اجزای گیاهان باشد؛ بنابراین برای جلوگیری از عرق کردن کف دست و پا باید حساسیت‌هایتان را بشناسید و تا می‌توانید از آن‌ها دوری کنید.

علت داغی کف دست و پا چیست؟

اگر به‌صورت پیوسته دست و پایتان داغ است و همیشه احساس سوزن‌سوزن شدن دردناکی در آن‌ها احساس می‌کنید بهتر است موضوع را جدی بگیرید و از پزشک کمک بخواهید.

کم‌کاری تیروئید

اگر غده‌ی تیروئید شما کم‌کار باشد و به‌اندازه‌ی کافی هورمون تولید نکند، یکی از عوارض آن داغی کف دست و پاست. البته عوارض دیگری نیز مانند خشک شدن پوست از نشانه‌های کم‌کاری تیروئید است.

نوشته های مشابه

 • دلایل عرق کف دست و پا و راهکارهای درمان آن

 • بوی بد بدن نشانه چیست؟ علت بوی بد نقاط مختلف بدن

سندروم تارسال

یکی از دیگر از مواردی که می‌توانند موجب احساس داغی همراه با سوزش در کف دست و پا شود، سندروم تونل تارسال (tts) یا گیر افتادن عصب است. در این بیماری فشاری که بر روی اعصاب وارد می‌شود سبب سوزشی دردناک در عصب‌های مربوطه خواهد شد.

اختلال عملکرد کبد یا کلیه

کبد و کلیه‌های شما نیز با توجه به نقشی که در پالایش خون بر عهده دارند، اگر دچار اختلال عملکرد باشند نمی‌توانند خون را به‌خوبی پالایش کنند. اختلال عملکرد آن‌ها منجر به باقی ماندن مواد زائد در جریان خون می‌شود و با افزایش غلظت خون بدن را داغ و گُرگرفته می‌کند.

کمبود ویتامین

فراموش نکنید که کمبود ویتامین‌های محلول در آب مثل انواع ویتامین‌های B یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که ممکن است باعث داغی کف دست و پای شما شود.

اگر بدن شما ویتامین‌های مهمی مثل ویتامین B12 را نداشته باشد، کار سیستم ایمنی برای محافظت از بدن سخت می‌شود؛ بنابراین تلاش کنید با راهنمایی پزشک در فواصل زمانی مشخص از قرص‌های مکمل ویتامین استفاده کنید تا از میزان داغ شدن و عرق کردن دست و پا جلوگیری شود.

علت داغی کف دست و پا چیست؟

گاه دیده می‌شود که در بعضی افراد کف دست و پا به‌جای عرق کردن، به صورت پیوسته داغ می‌شود و احساس سوزش عمیقی در آن دیده می‌شود. بیماری اریتروملاژیا (Erythromelalgia) یا قرمزی و سوزش کف دست و پا معمولاً با خارش، درد و سوزش دست و پاهای فرد همراه است.

در انواع خفیف این بیماری کف دست و پا گزگز می‌کند و می‌سوزد اما اگر بیماری پیشرفته باشد، فرد ممکن است از شدت درد توان راه رفتن، خوابیدن و معاشرت را هم از دست بدهد.

افرادی که به بیماری اریتروملاژیا مبتلا می‌شوند ممکن است به‌صورت ناگهانی از چند ساعت تا چند روز علائم آزاردهنده‌ی پوستی داشته باشند و پوست دست و پایشان همراه با خارش و قرمز شدن، متورم شود. برخی از پزشکان بروز اریتروملاژیا در افراد را ناشی از موروثی بودن آن می‌دانند.

به‌صورت کلی زمانی که دمای بدن به هر دلیلی (ورزش کردن، فشار عصبی و استرس و …) افزایش پیدا کند زمینه‌ی لازم برای بروز علائم اریتروملاژیا فراهم می‌شود. خوردن نوشیدنی‌های الکلی به واسطه‌ی اینکه بخش زیادی از آب بدن را جذب می‌کنند ممکن است در تشدید علائم این بیماری تأثیرگذار باشند.

دقت داشته باشید که اگر کف دست و پای شما به‌صورت پیوسته داغ و متورم می‌شود حتماً باید از لباس‌های مناسبی استفاده کنید تا دچار عارضه نشوید. کفش‌های تنگ و بی‌کیفیت یا جوراب‌ها و دستکش‌های غیرنخی ممکن است در تشدید علائم این بیماری موجب ناراحتی شما شوند.

علت سردی کف دست و پا چیست؟

در مقابل اریتروملاژیا که به معنای داغ شدن کف دست و پا بود، دست و پای افرادی که گردش خون ضعیفی دارند یا ذاتاً طبعی سرد دارند و در مناطق سرد زندگی کرده‌اند می‌تواند به‌صورت آزاردهنده‌ای سرد شود.

افرادی که از کم‌خونی (آنمی) رنج می‌برند به دلیل ناکافی بودن اکسیژن‌رسانی به اندام‌هایشان معمولاً احساس خستگی می‌کنند و اعضای بدنشان سرد می‌شود.

وقتی که رنگ فرد به‌صورت پیوسته سفید می‌شود یا به‌اصطلاح گرفتار رنگ‌پریدگی می‌شود و یا هنگامی که فرد از خستگی مفرط و سرگیجه تهوع‌آور رنج می‌برد، احتمالاً کم‌خونی عامل بیماری است.

باید توجه کرد که افراد مبتلا به دیابت که به‌صورت پیوسته انسولین (داروی ضد دیابت) مصرف می‌کنند، می‌توانند در اثر بیماری‌های قلبی – عروقی یا سرعت گردش خون پایین پیوسته گرمای اندام‌های حرکتی‌شان را از دست بدهند.

علاوه بر این هورمون تیروئید که هورمونی مهم در سوخت‌وساز بدن است، گاهی در اثر تنبل شدن یا کم‌کاری غده‌ی تیروئید به‌اندازه‌ی کافی ترشح نمی‌شود و عملکرد متابولیسمی (سوخت و سازی) بدن را با مشکل موجه می‌کند.

آیا عرق کف دست معافیت سربازی ایجاد می‌کند؟

جالب است بدانید اگر این عارضه در مردانی که عرق دست دارند، توسط پزشک متخصص تأیید شود و پس از آن به تأیید شورای پزشکی مرکز درمانی و شورای پزشکی پلیس برسد، می‌تواند منجر به معافیت فرد از خدمت سربازی یا در موارد خفیف‌تر معافیت او از رزم شود.

درمان عرق کف دست

معمولاً تا زمانی که عرق کف دست شما مشکل مهمی برای سلامتی‌تان به وجود نیاورد، مراجعه به پزشک ضروری نیست. اما نباید فراموش کنید که عرق کف دست می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای و مهم‌تر باشد.

بیماری‌هایی مثل دیابت (Diabetes)، سرطان (cancer)، اختلالات غدد و پارکینسون (Parkinson) ممکن است خود را با عرق کف دست نشان دهند. پس بهتر است اگر مدت زیادی است که درگیر این عارضه هستید با پزشک آنلاین متخصص غدد در پذیرش ۲۴ مشورت کنید تا از بروز آسیب‌های جدی‌تر جلوگیری کنید.

درمان قطعی عرق کف دست

تا امروز درمان‌های مختلفی برای عرق کف دست پیشنهاد شده است. پزشکان گاهی برای رفع این عارضه دارو تجویز می‌کنند، گاهی به درمان‌های خانگی بسنده می‌کنند و گاهی هم از روش‌های جدید بهره می‌گیرند.

درمان دارویی

برای درمان دارویی و کاهش اثرات آزاردهنده‌ی عرق کف دست معمولاً داروهای آنتی کولینرژیک یا ضد حساسیت تجویز می‌شود. البته استفاده از این گروه از داروها عوارضی دارد که برای برخی ممکن است آزاردهنده باشد؛ بنابراین پزشکان در همه‌ی موارد این دارو را پیشنهاد نمی‌کنند.

درمان الکتریکی یا شوک‌درمانی

یکی از روش‌های جالبی که علم پزشکی برای مقابله با این عارضه پیشنهاد کرده است فرایند یونتوفورز (lontohoresis) است. این روش فرد دستانش را در درون محلولی از آب و یک ماده‌ی دیگر قرار می‌دهد که دارای خاصیت الکتریکی و قطبی است.

این روش که توسط فیزیوتراپیست‌ها پیشنهاد شده است با ضخیم کردن لایه‌های بیرونی پوست و بستن منافذ آن، راه را برای خروج عرق می‌بندد. این روش ممکن است درمان همیشگی نباشد و فرد هر چند وقت یک بار مجبور به تکرار آن باشد.

درمان‌های خانگی برای عرق کف دست

شرکت‌های تولیدکننده‌ی مواد آرایشی و بهداشتی محصولاتی را با عنوان ضدتعریق‌ها به بازار ارائه کرده‌اند که استفاده از آن‌ها می‌تواند بدون نیاز به ویزیت پزشک، مشکل شما را حل کند.

پزشکان پوست و مو پیشنهاد کرده‌اند که اگر از ضدتعریق‌ها استفاده می‌کنید، ترجیحاً شب‌ها استفاده کنید تا پوست شما بتواند به‌آرامی آن را جذب خود کند. برخی افراد نیز که به اثرات طب سنتی باور دارند خوردن دمنوش بابونه را در بهبود این عارضه مفید می‌دانند.

توجه داشته باشید که مواد دیگری همچون سرکه، جوش شیرین و گیاه مریم گلی نیز برای کاهش تعریق دست‌ها پیشنهاد شده است اما اثر آن‌ها از لحاظ علمی ثابت نشده است.

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین به واسطه‌ی اسیدیته یا خاصیت قلیایی بالایی که دارد می‌تواند PH یا میزان اسیدیته‌ی پوست دست شما را متعادل کند و به این ترتیب از عرق کردن آن جلوگیری کند.

برای استفاده از درمان سریع جوش شیرین فقط کافی است چند قاشق از آن را با آب مخلوط کنید و سپس دستان خود را در آن قرار دهید. پس از چند دقیقه دستانتان را بشویید و اثرات شگفت‌انگیز آن را مشاهده کنید.

خوردن دمنوش بابونه

همان‌طور که تأثیر دمنوش بابونه نیز در کمک به کاهش تعریق دست ثابت شده بود، به نظر می‌رسد خوردن یک لیوان دمنوش برگ مریم‌گلی به همراه یک تکه نبات هم کامتان را شیرین کند و هم با کاهش استرس از عرق کردن دست‌هایتان جلوگیری کند.

بوتاکس پوست دست

شاید برایتان جالب باشد که برای درمان عرق کف دست از تزریق بوتاکس نیز استفاده می‌کنند. بوتاکس، نامی آشنا در جراحی‌های زیبایی است و در آن ماده‌ای درمانی به زیر پوست تزریق می‌شود. بوتاکس که از یک نوع باکتری ساخته می‌شود، منافذ و سلول‌های سطح پوست را مسدود می‌کند و مانع از خروج آب بدن به‌صورت عرق می‌شود.

هزینه بوتاکس عرق کف دست چقدر است؟

از میان روش‌هایی که برای از بین بردن عارضه‌ی عرق کف دست پیشنهاد شده است، بوتاکس کردن کف دست و پا بسته به اینکه فرد به چند واحد بوتاکس نیاز داشته باشد، متفاوت است. اما این روش معمولاً هزینه‌ی سنگینی روی دست شما نمی‌گذارد و برای انجام دادنش به ‌سختی نخواهید افتاد.

آیا اریتروملاژیا درمان دارد؟

درمان‌های پوستی یا موضعی: برای از بین بردن اثرات بیماری اریتروملاژیا داروهای مختلفی تجویز می‌شود. معمولاً کرم یا محلول لیدوکائین برای استعمال خارجی و استفاده روی پوست پیشنهاد می‌شود. لیدوکائین با خاصیت بازدارندگی خود از ایجاد دردهای موضعی جلوگیری می‌کند. لیدوکائین می‌تواند به‌صورت وریدی به داخل جریان خون نیز تزریق شود.

داروهای خوراکی یا همان قرص‌ها: از آن جا که بیماری اریتروملاژیا یک بیماری آلرژیک است و در واکنش به برخی محرک‌های خاص بروز می‌کند گاهی پزشک برای حل این مشکل از داروهای مکمل و تقویتی استفاده می‌کند تا توان دفاعی بدن بالا برود.

گاهی نیز اگر شدت حساسیت بالا باشد، آسپرین می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای کاهش عوارض بیماری اریتروملاژیا باشد.

در برخی موارد از داروهای ضدافسردگی مانند دولوکستین (لوگزتا) و داروهای ضدصرع مانند گاباپنتین برای کاهش عوارض و دردهای اریتروملاژیا استفاده شده است.

آیا لازم است به پزشک مراجعه کنید؟

اغلب افرادی که مشکل عرق کردن کف دست دارند ممکن است در شرایط فعلی و شیوع ویروس کرونا آن را جدی نگیرند. اما متأسفانه عرق کردن کف دست کار آن‌ها را برای ارتباط صمیمی با دیگران سخت می‌کند و این موضوع باعث سلب اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شود.

بنابراین اگر از این عارضه در عذاب هستید می‌توانید با یک پزشک پوست و مو یا اعصاب و روان مشورت کنید. اگر هم ترجیح می‌دهید در شرایط کرونا وارد مراکز درمانی نشوید می‌توانید از منزل یا محل کارتان با استفاده از ظرفیت سایت پذیرش ۲۴ مشاوره‌ی آنلاین دریافت کنید.

شما می‌توانید در سایت پذیرش ۲۴ و پس از دریافت مشاوره و تجویز دارو از سوی پزشک، نظر خود را درباره‌ی خدمات ارائه شده کامنت کنید تا دیگران هم از تجربه‌ی شما برای انتخاب پزشک مناسبشان استفاده کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مشکلات مربوط به سرد شدن اندام‌هایتان سال‌های سال است که شما را رنج می‌دهد حتماً باید در ابتدا آزمایش خون بدهید تا مشخص شود آیا کم‌خونی دارید یا نه. پس از مشخص شدن نتیجه‌ی آزمایش بهتر است درباره‌ی آن با یک پزشک صحبت کنید. اگر با شرایط کنونی کرونا قصد حضور در درمانگاه یا مطب را ندارید از فوق تخصص آنلاین غدد در پذیرش ۲۴ کمک بگیرید.

بیماری‌های خاموش و بیماری‌های زمینه‌ای که گاه از وجودشان چیزی نمی‌دانیم باعث می‌شوند عملکرد ما با مشکل موجه شود. فراموش نکنید که بیماری‌هایی مانند دیابت علاوه بر آنکه زمینه‌ی موروثی دارند می‌توانند در اثر سبک زندگی غلط نیز ایجاد شوند و کیفیت زندگی شخص را پایین بیاورند.

علاوه بر این اگر به‌صورت خانوادگی مشکل کمبود فشار خون دارید و یا سردطبع هستید، سعی کنید با کمک از پزشکان و روش‌های درمانی همیشه غلظت و سرعت خون خود را در حدی متعادل نگه دارید.


۴/۵


(۲ نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص غدد و متابولیسم را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر غدد و متابولیسم


وقتی سخن از بی‌قراری و ناآرامی به میان می‌آید، معمولا همه به یاد بی‌قراری‌های روحی می‌افتیم، غافل از این‌که فقط روح انسان از بی‌قراری رنج نمی‌برد و گاه پاها نیز دچار نوعی بی‌قراری می‌شوند که در بسیاری از موارد صدای بیماران را درمی‌آورد. این عارضه که به «سندرم پای بی‌قرار» معروف است، در زمان نشسته یا خوابیده باعث احساس ناراحتی در پاها بخصوص عصرها و شب‌ها می‌شود به طوری که فرد را وادار می‌کند از جا برخاسته، کمی راه رود تا این احساس بد از بین برود.

 سندرم پاهای بی قرار یک اختلال عصبی و احساس ناخوشایند مانند خفقان، کشش غیرقابل کنترل پاها است که در شب بیشتر است. زنان به نظر می رسد بیشتر از مردان مستعد ابتلا به این بیماری هستند. علت دقیق سندرم پاهای بی قرار مشخص نیست. با این حال، حاملگی، چاقی، سیگار کشیدن، کمبود آهن و کم خونی، بیماری های عصبی، دیابت، نارسایی کلیه، فشار خون بالا و بیماری های قلبی در ارتباط است.

سندرم پاهای بی‌قرار در هر سنی ممکن است بروز کند، ولی معمولا با بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به آن افزایش می‌یابد. از مشخص‌ترین ویژگی‌های این عارضه، اختلال خواب است که به خواب‌آلودگی در طول روز می‌انجامد.

علل بروز سندروم پای بیقرار


اصلا این بیماری ارتباط تنگاتنگی با سلامت بدن دارد؛ یعنی اگر ذهن و جسم سالم باشد امکان ابتلا به این بیماری کم می شود و البته بیماری که به صورت ارثی منتقل شده هم رفع و رجوع می شود. بین همه ویتامین ها کمبود ویتامین B6 می تواند در مدت کوتاهی فرد را به این سندرم مبتلا کند. بنابراین کمبود ویتامین را جدی بگیرید، چون اینطور که معلوم است، اثرات کمبود ویتامین فقط رنگ زرد و بی حالی نیست و ممکن است باعث بیقراری در پاها شود.

مصرف برخی داروها مانند ضدافسردگی ها به ویژه در شب می تواند منجر به بروز و تشدید علایم سندروم پای بی قرار شود که توصیه می شود با هماهنگی پزشک مصرف این داروها را به زمان دیگری از روز موکول کرد. استرس موجب شدت سندروم پای بیقرار می شود. فشار روانی یکی دیگر از علل ابتلا به سندروم پای بی قرار است که در صورت عدم مدیریت آن می تواند وضعیت درد را شدت بخشد.

اگر سندروم پای بی قرار با رعایت بهداشت خواب و مدیریت استرس درمان نشود فرد باید تحت درمان دارویی قرار گیرد. استرس از نوع ذاتی و اکتسابی اش می تواند مهمترین عامل ابتلا به این سندرم باشد، به خاطر همین هم هست که خانم ها بیشتر از آقایان به این بیماری دچار می شوند و طول درمانشان هم از مردها بیشتر است. به جز استرس، بی تحرکی و کمبود ویتامین و اعتیاد هم در رده های بعدی مهمترین دلایل قرار می گیرند. به همین خاطر روش درمانی این بیماری هم به سه دسته تغذیه ای و دارویی و ورزش تقسیم می شود.

بارداری با تغییرات هورمونی ایجاد شده ممکن است به طور موقت علائم و نشانه‌های سندرم پاهای بی‌قرار را تشدید کند. برخی زنان برای نخستین بار در دوران بارداری و بویژه طی سه ماهه اول این عارضه را تجربه می‌کنند.  چاقی، سیگار کشیدن، بیماری‌های اعصاب و برخی مشکلات مغز و اعصاب مرتبط با کم‌کاری تیروئید و مسمومیت با فلزات سنگین و سایر بیماری‌های هورمونی مانند دیابت و نارسایی کلیوی که با کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی ارتباط دارد، از دیگر عوامل مستعدکننده محسوب می‌شود. کم‌خونی و فقر آهن هم از دلایل ایجاد یا تشدید این سندرم به شمار می‌رود. حتی بدون وجود کم‌خونی، فقر آهن ناشی از خونریزی‌ معده و روده‌ای، قاعدگی با خونریزی زیاد یا نیاز به تزریق خون مداوم ممکن است بیماری را تشدید کند. علاوه بر این، مصرف کافئین، نیکوتین، الکل، مسدود‌کننده‌های هیستامینی و شماری از داروهای ضدافسردگی نیز با ایجاد سندرم پاهای بی‌قرار مرتبط‌ است.

بیماری های مزمن. بعضی از بیماری های مزمن و خاص همچون کمبود آهن، بیماری پارکینسون، نارسایی کلیه، دیابت و نوروپاتی محیطی معمولا با سندرم پای بی قرار مرتبط هستند. درمان این بیماری ها معمولا باعث درمان سندرم پای بی قرار هم می‌شود. داروها. بعضی از انواع داروها همچون داروهای ضدتهوع، داروهای آنتی سایکوتیک، داروهای ضدافسردگی و داروهای درمان سرماخوردگی و یا آلرژی که شامل آرام بخش آنتی هیستامین هستند، می‌توانند بیماری را شدیدتر نمایند.

علائم


این بیماری نوعی اختلال حرکتی و اختلال خواب است. افراد دچار این بیماری بسختی می توانند مشکل حسی مبهم در عمق پاهای خود را توصیف کنند. این بیماران نیاز مبرمی به حرکت دادن پاهایشان دارند. احساس کشیدگی، سوزش، گزگز، احساس کاذب حرکت مایع یا حرکت مورچه در ساق پاها مواردی هستند که بیماران ذکر می کنند. اکثر بیماران نمی توانند به خواب روند یا مکررا از خواب بیدار می شوند. علائم با حرکت دادن پاها بهتر می شوند و موقع استراحت بدتر می شوند. همچنین اوج علائم عصرها و شبهاست. گاهی همراه این بیماری، پرش در پاها بلافاصله پس از بخواب رفتن یا در طی خواب رخ می دهد (نام این پرشها “حرکات دوره ای اندام در خواب” است).

تشخیص


مراجعه به پزشک و دادن آزمایش خون برای بررسی میزان آهن, و یا بررسی نوار مغزی. در واقع هیچ روشی قطعی برای تشخیص سندروم پای بی قرار وجود ندارد. و آزمایش یا تصویربرداری و نوار عصب و عضله ممکن است  علل ثانویه یا بیماریهای زمینه ای منجر به این سندروم را نشان دهد.

درمان


 

بعضی برای درمان سندرم پای بی قرار باید سایر بیماری های مرتبط همچون کمبود آهن یا نوروپاتی محیطی را باید درمان نمود. درمان کمبود آهن ممکن است با تجویز مکمل های آهن در ارتباط باشد. با اینحال دقت نمایید که برای دریافت آهن باید قبل از آن سطح آهن خونتان را چک کرده و با تجویز پزشک اقدام به دریافت دارو نمایید. اگر سندرم پای بی قرار در شما با هیچ بیماری دیگری مرتبط نباشد، برای درمان آن می‌بایست بر تغییرات سبک زندگی و یا درمان دارویی تمرکز نمایید. درمان دارویی فقط با دستور پزشک مجاز بوده و بدون مراجعه به پزشک ممکن نیست.

دارو درمانی:

از داروهایی مانند روپیرینول، پرامیپیکسول، پری گابالین، گاباپنتین استفاده شده است که بسته به بیمار نوع دارو انتخاب می شود.

طب سوزنی:

یکی از درمانهای موثر در سندروم پای بی قرار طب سوزنی است .در مقاله ای که اینجانب منتشر کردم تاثیر خوب طب سوزنی را روی این سندروم نشان دادم خوشبختانه مقالات متعدد دیگری در مورد اثرات خوب طب سوزنی روی این سنروم منتشر شده است.

درمانهای خانگی برای سندرم پای بیقرار

1- دیرتر بخوابید.

 • سندرم پای بیقرار باعث سخت خوابیدن می شود.
 • پاها دچار درد، سوزش، گزگز، فشردگی و تکان های تند می شوند.
 • برای داشتن خواب عمیق، کمی دیرتر به رختخواب بروید و صبح ها بیشتر بخوابید.
 • ساعات خواب صبح می تواند از بهترین ساعات استراحت شما باشد.

 2- سر ساعت معینی بخوابید و بیدار شوید.

 • خوابیدن و بیدار شدن سر یک ساعت مشخص در هر روز می تواند وضعیت خوابیدن را بهتر کند.
 • ورزش شدید و طولانی بخصوص قبل از خواب، علائم سندرم را بدتر می کند
 • بایستی بدانید که شما نیاز به چند ساعت خواب دارید تا احساس بهتری پیدا کنید.
 • بیشتر افراد بزرگسال نیاز به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه دارند.

 3- قبل از خواب پاهای خود را ورزش دهید.

 • انجام کمی حرکات کششی قبل از خواب می تواند مفید باشد.
 • برای کشش ساق پا، پای چپ خود را کشیده و عقب ببرید و پای راست خود را از زانو کمی خم کرده و جلو بیاورید.
 • می توانید دستان خود روی ران پای راست خود و یا دیوار قرار دهید.
 • این حرکت را برای پای دیگر خود تکرار کنید.
 • کشش ساق پا باعث می شود بتوانید مدت بیشتری بنشینید.

 4- دوش آب گرم بگیرید.

حمام کردن با آب گرم قبل از خواب، باعث آرامش و راحت تر خوابیدن شما می شود. همچنین علائم سندرم پای بیقرار را کاهش می دهد.

5- مواد کافئین دار نخورید.

مصرف قهوه، چای، کاکائو و نوشابه سیاه به علت داشتن کافئین باعث می شود کمی احساس انرژی و شادابی کنید، ولی علائم سندرم پای بیقرار را بدتر می کنند، حتی بعد از چند ساعت. لذا قبل از خواب این مواد را نخورید. به یاد داشته باشید کافئین در برخی افراد تا 12 ساعت اثرات خودش را دارد.

6- پاهایتان را سرد یا گرم کنید.

ببینید با گذاشتن حوله گرم روی پاهایتان احساس بهتری پیدا می کنید یا کیسه یخ؟ هر نوع تغییر دمایی می تواند تسکین دهنده باشد. برخی افراد می گویند دوش آب سرد برای آن ها بهتر است.

 7- هر روز ورزش کنید.

ورزش متعادل (نه کم و نه زیاد) در طی روز باعث می شود خواب بهتری در شب داشته باشید؛ مثل پیاده روی، آهسته دویدن، بلند کردن وزنه و هر ورزش دیگری که از آن لذت می برید. یک بررسی نشان داد که ورزش باعث کاهش تکان های پا و خواب طولانی تر و عمیق تر در افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار می شود. اما به یاد داشته باشید که نباید خیلی زیاد و یا شدید ورزش کنید. ورزش شدید و طولانی بخصوص قبل از خواب، علائم سندرم را بدتر می کند.

 8- مغز خود را ورزش دهید.

نشستن علائم سندرم را بدتر می کند، مثل وقتی که نشسته اید و تلویزیون تماشا می کنید و یا در یک اتوبوس شلوغ نشسته اید. کارهایی که حواس شما را پرت می کنند، می توانند گاهی اوقات علائم سندرم را کمتر کنند. لذا جدول حل کنید، کتاب بخوانید، یک بازی کامپیوتری انجام دهید، بافتنی ببافید و … .

9- پاهای تان را حرکت دهید.

وقتی پاهایتان درد می گیرند، حرکت دادن آن ها، احساس ناراحتی را کاهش می دهد.

گاهی اوقات تکان دادن و یا حرکت دادن پاها می تواند مفید باشد. لذا در راهروی هواپیما یا سینما یا تئاتر می توانید این حرکات را به راحتی انجام دهید.

10- به طور عمیق نفس بکشید.

فشار روحی و جسمی، علائم سندرم را بدتر می کند. لذا با تنفس آرام و عمیق، گرفتگی عضلات خود را برطرف کنید. همچنین می توانید قبل از خواب، در یک اتاق کم نور به یک موسیقی آرام گوش دهید.

11- قبل از خواب، تلویزیون را خاموش کنید.

تماشای تلویزیون و یا کار کردن با کامپیوتر قبل از خواب، خوابیدن را سخت می کند. کارشناسان خواب می گویند نباید در اتاق خواب، تلویزیون و یا کامپیوتر وجود داشته باشد.

12- پاهای خود را ماساژ دهید.

ماساژ دادن ساق پاها قبل از خواب می تواند علائم سندرم را کم کند و بهتر بخوابید. شما و یا یکی از اعضای خانواده تان می تواند این کار را برای شما انجام دهد.

 13- ببینید نیاز به قرص آهن نیاز دارید یا نه.

افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار اغلب میزان کمی آهن در مغز خود دارند. بدن شما برای ساخت دوپامین نیاز به آهن دارد. دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است که حرکات شما را کنترل می کند. لذا با مراجعه به پزشک و دادن آزمایش خون، ببینید نیاز به مصرف قرص آهن دارید یا خیر؟

اگر دچار کمبود آهن بودید، قرص آهن را همراه با یک لیوان آب پرتقال یا سایر منابع غذایی ویتامین ث مصرف کنید تا جذب آهن در بدن بیشتر شود.

 14- با حرکات یوگا، درد خود را کم کنید.

انجام حرکات یوگا به همراه حرکات کششی، تنفس عمیق و آرام سازی عضلات می تواند علائم سندرم خفیف را کاهش دهد. شما می توانید از روی یک کتاب، حرکات یوگا را انجام دهید.

15- الکل ننوشید و سیگار نکشید.

مصرف الکل و سیگار باعث بروز علائم سندرم پای بیقرار می شود و برای خواب مضر است . گرچه نوشیدن الکل ابتدا شما را خواب آلود می کند، ولی باعث می شود نصفه شب از خواب بیدار شوید و باعث کاهش کیفیت خواب شما می شود. نیکوتین موجود در سیگار هم علائم سندرم را بدتر می کند، لذا از مصرف سیگار، قلیان و هر نوع محصول دخانی دیگر خودداری کنید.

16- داروهای مصرفی خود را چک کنید.

برخی داروهای سرماخوردگی و آلرژی، علائم سندرم را بدتر می کنند، به خصوص برخی آنتی هیستامین ها (ضد حساسیت ها). برخی داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تهوع نیز چنین مشکلی را ایجاد می کنند. به پزشک، نام تمام داروها و مکمل های مصرفی خود را بگویید تا در صورت لزوم یک داروی دیگر برای شما تجویز کند که علائم سندرم پای بیقرار را ایجاد نکند.

17-اجتناب از مصرف غذاهایی که در فرهنگ ما سردی شناخته می شوند مانند گوشت گوساله،ماهی،دوغ ،ماست،خیار ،گوجه فرنگی ،بادمجان،قهوه ،ترشی ،سرکه ،آبلیمو و…

نویسنده: فرناز محسنی


سردی دست و پا  یا احساس یخ زدگی در دست و پاها عارضه ­ای است که به دلیل عوامل مختلف مانند آنمی و فقر آهن، بیماری­های قلبی و عروقی، دیابت و سندرم رینود روی میدهد. پزشک برای تشخیص علت سردی دست و پا در افراد از آزمایشات خون کمک می­گیرد. برای درمان این مشکل علاوه بر مصرف داروهای تجویز شده، اصلاح و بهبود سبک زندگی نیز بسیار سودمند است.

درمان سردی دست و پا بوسیله سمپاتکتومی با امواج رادیویی

 

چه کاری می­توانیم برای سردی دست و پا انجام دهیم؟

بدن انسان طوری طراحی شده است که دمای خود را تنظیم می­نماید. وقتی بیرون سرد است، بدن شما مطمئن می‌شود که خون جاری به ماهیچه و اندام‌های حیاتی را حفظ می‌کند تا آن‌ها را گرم نگه دارد. این امر می‌تواند میزان جریان خون را به دست‌ها و پاهای شما تغییر دهد و باعث شود که سردی دست و پا را تجربه کنید. این طبیعی است. رگ‌های خونی، هنگام سرد شدن، در دست و پاهای شما منقبض می‌شوند (اسپاسم) تا از اتلاف گرما در شریان­های حیاتی و مهم شما جلوگیری شود.

برخی افراد هستند که بدون یک بیماری زمینه­ ای، دارای دست و پاهای سردتری هستند. این یک حالت و شرایط متداول است. زمانی که دست‌ها و پاهای شما به طور طبیعی سردتر از سایر نقاط بدن هستند، ممکن است فقط لازم باشد در هوای سرد احتیاط بیشتری بکنید تا از آن‌ها محافظت کنید.

اما اگر پاها و دستان شما دائماً سرد است و این حالت برای شما ناراحت کننده است و یا اگر علائم بیشتری مانند تغییر رنگ انگشتان را مشاهده می­کنید، کارهای بیشتری وجود دارد که می‌توانید انجام دهید.

در اینجا می­توانید پیرامون احساس سرما در دست و پا و آنچه می­توانید در درمان سردی دست و پا انجام دهید بیشتر بدانید.

اگر اغلب در مکان­های سرد حضور دارید

بعضی از افراد در محیط­های بسیار سرد کار می­کنند، زندگی می­کنند و یا بازی می­کنند. افرادی که در حوزه بسته­ بندی گوشت یا در سردخانه­ ها فعالیت می­کنند، پرسنل نظامی، کوهنوردان، شکارچیان، افراد فعال در حوزه سیم­ کشی هوایی و کارگران امداد و نجات از افرادی هستند که به لباس‌های محافظ خاص نیاز دارند تا آن‌ها را تا جای ممکن گرم نگه دارند.

بودن در یک محیط بسیار سرد، خطر سرمازدگی، آسیب‌های دائمی به دست‌ها و پاها و یخ زدگی دست و پا را به همراه دارد. به علاوه، این خطر وجود دارد که توانایی کار تجهیزات اضطراری با سرمای شدید مختل گردد.

منابع معتبر در حال بررسی این موضوع هستند که آیا کار کردن در یک محیط دائماً سرد به شما کمک می‌کند که به آن عادت کنید و از آسیب و صدمه جلوگیری کنید یا خیر. بنابر گفته مرکز بهداشت و ایمنی کار کانادا (CCOHS)، برخی افراد می‌توانند سرما را تحمل کنند. برای مثال، ماهیگیران می‌توانند با دستان برهنه در هوای بسیار سرد کار کنند.

این مرکز خاطر نشان کرده­است که زنان در معرض خطر بیشتری از آسیب سرما خوردگی قرار دارند، زیرا دست‌ها و پاهای آن‌ها سریع­تر سرد می شود.

 

راه‌هایی برای گرم کردن پاها و دست‌ها

مهم نیست که چه چیزی باعث سرمای دست و پاهای شما شده است، این مهم است که آن‌ها را براحتی گرم کنید. در اینجا راه‌هایی برای رفع سردی دست و پا ارائه می­شود:

 • در انتخاب لباس­ها محتاط باشید: کلاه، دستکش، جوراب گرم و یک کت گرم در هوای سرد بپوشید. برای گرم نگه داشتن اندام­های حیاتی خود لایه لایه لباس بپوشید و لباس‌های تنگ نپوشید. برخی افراد روسری یا ژاکت­ های یقه اسکی را برای گرم نگه داشتن خود مفید می­دانند.
 • به بچه‌ها کمک کنید بدانند چه کاری در زمان سرما باید انجام دهند: در مورد کودکان، اطمینان حاصل کنید که آنها لباس گرمی می‌پوشند و به آنها بگویید اگر احساس سرما می‌کنند، داخل خانه ‌شوند.
 • جوراب و پاپوش بپوشید: اگر داخل خانه سرد است، یک ژاکت و جوراب گرم بپوشید.
 • هر روز ورزش کنید: برای بهبود جریان خون هر روز ورزش کنید از جمله پیاده­روی.
 • یک نرمش سریع انجام دهید: سعی کنید از حرکت پروانه برای حرکت دادن خون خود استفاده کنید. در حالی که نشسته هستید انگشتان پایتان را تکان دهید و با پاهای خود دایره‌ای بکشید. اگر عضلات سفت هستند، با هر انگشت حلقه­ هایی را در هوا بکشید. برای بهبود جریان خون، حلقه­ های گسترده­ای را در هوا با دست­ های خود ایجاد کنید. این کار به بهبود سردی دست و پا کمک می­کند.
 • مرتب در فضای اطراف حرکت کنید: وقت بگذارید حداقل هر نیم ساعت از بلند شوید تا به حرکات کششی یا پیاده­ روی بپردازید.
 • از پدهای گرم­ کننده برقی استفاده کنید: پدهای حرارتی الکتریکی در اندازه‌ها و سبک‌های مختلف ارائه شده است که می‌توانید برای قسمت‌های مختلف بدنتان از آنها استفاده کنید.
 • برای پا، از یک پد گرمایشی در قسمت تحتانی کمر استفاده کنید: از پدهای گرمایشی در نواحی حساس بدن مانند کمر و پاهایتان در هنگام استراحتِ شب استفاده کنید. این کار می‌تواند به رگ‌های خونی شما کمک کند که باز شوند و خون بیشتری به پاهای شما وارد کنند و درنتیجه از یخ زدگی دست و پا جلوگیری می­شود.
 • چیز گرمی را در دستانتان نگه دارید: یک نوشیدنی گرم را در دستتان داشته باشید تا سردی دست و پا را کاهش دهید.
 • ماساژ سریع: دست‌ها و پاهای خود را تند و سریع ماساژ دهید.
 • دستگاه­ های گرمایشی را در دسترس داشته باشید: هنگامی که در سرمای بیرون هستید و سردی دست و پا دارید از وسایل گرمایشی یکبار مصرف یا دارای قابلیت استفاده مجدد برای گرم کردن دست و پاهایتان استفاده کنید. فروشگاه­ های آنلاین این لوازم را به فروش می­رسانند.

نکات تخصصی در مورد گرم نگه داشتن دست­ ها و پاها

متخصصان برای گرم نگه داشتن دست و پا در فضاهای سرد مواردی را توصیه میکنند. این توصیه های ساده برای گرم شدن بدن در شرایط سرد مفید هستند:

 • به جای دستکش ساده، دستکش یک انگشتی بپوشید. به این دلیل که این دستکش­ های بی پنجه انگشتان شما را کنار هم نگه می‌دارد و گرما را حفظ می‌کند و از یخ زدگی دست و پا جلوگیری میکند.
 • با واکس پارافین دست و پاهای خود را مرطوب کنید. برای گرم کردن دست و پا و تسکین آرتروز از وان موم پارافین استفاده کنید. شما می­توانید یک کیت موم سازی خریداری کنید تا این کار در خانه انجام شود. پس از غوطه ور کردن دستان خود در پارافین ، یک کیسه پلاستیکی را در اطراف آنها قرار دهید تا گرما در آن حفظ شود، و سپس دستان خود را در حوله بپوشانید.
 • از گرما به همراه رطوبت استفاده کنید. همچنین بسته­ های گرمای مرطوب برای رفع سردی دست و پا توصیه می­شود که می­توانید در مایکروویو گرم کنید. شما می‌توانید این پک­ها را از بازارهای تخصصی خریداری کنید. آن‌ها پر از لوبیا، برنج، یا سایر غلات هستند که گرمای مرطوب هنگام مایکروویو کردن آنها ایجاد می شود. گرمای مرطوب بهتر به بدن نفوذ می­کند.
 • از تماس مستقیم با مواد و وسایل منجمد اجتناب کنید. در صورت ابتلا به سندرم رینود و یا سردی دست و پا از بخش­های فریزر در فروشگاه ها دوری کنید و اگر لازم است وارد فریزر شوید، از دستکش استفاده کنید.
 • به درمان با بیوفیدبک توجه کنید. تکنیک دیگری که به طور موفقیت‌آمیز در درمان سردی دست و پا مورد استفاده قرار گرفته است، بیوفیدبک دما است. این کار از تصاویر ذهنی برای افزایش گردش خون استفاده می‌کند. شما به یک درمانگر نیاز دارید که این کار را انجام دهید. شما از تصاویر ذهنی استفاده می­کنید مانند اینکه دستان خود را در ماسه گرم حرکت می­دهید تا به افزایش درجه حرارت دست کمک کند.

در ادامه بیایید با دقت بیشتری به شرایط خاص سلامتی که ممکن است از علل سردی دست و پا باشد، نگاه کنیم. این موارد شامل سندروم رینود و شرایط دیگر است که می‌تواند بر گردش خون تاثیر بگذارد.

علل ایجاد سردی دست و پا

بسیاری از عوامل موجب سردی دست و پا می­شوند. بدن شما دارای یک پایه و واکنش طبیعی به دمای سرد است. شایع­ترین شرایط مرتبط با سلامتی که می­تواند باعث ایجاد سرما در اندام و سردی دست و پا شود، مربوط به گردش خون ضعیف یا آسیب عصبی در دست­ها یا پاها است. برخی از احتمالات درباره علت سردی دست و پا را در ادامه بررسی می­کنیم:

آنمی (کم خونی)

آنمی شرایطی است که تعداد گلبول­های قرمز خونِ سالم و دارای عملکرد مناسب نسبت به حالت طبیعی و نرمال کمتر است. این مشکل از کمبود آهن ناشی می­شود. وقتی کمبود آهن دارید، گلبول‌های قرمز شما ممکن است به اندازه کافی هموگلوبین (پروتئین پر از آهن) نداشته باشند تا اکسیژن را از ریه‌های شما به بقیه بدن منتقل کنند. در نتیجه موجب یخ زدگی دست و پا می­شود.

کاری که شما می‌توانید انجام دهید!

یک آزمایش خون می‌تواند مشخص کند که آیا خون شما دارای سطح پایینی از آهن است یا خیر. خوردن غذاهایی که سرشار از آهن هستند (مثل سبزیجات پر برگ مانند اسفناج) و مصرف مکمل‌های حاوی آهن می‌تواند به کاهش سردی دست و پا کمک کند.

بیماری­های شریانی

وقتی سرخرگ‌ها باریک و یا ناکارآمد هستند، جریان خون را به ساق پا و پاهایتان کاهش می‌دهد. انواع مختلفی از بیماری‌های قلبی وجود دارد.

 1. بیماری عروق محیطی (PAD) که حدود یک سوم افراد بالای ۵۰ ساله و مبتلا به دیابت را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. به طور معمول، هنگامی که انباشته شدن پلاک روی دیواره‌ای رگ‌های خونی رخ می­دهد باعث آسیب به دیواره شریانی در اندام تحتانی می شود.
 2. فشار خون اولیه که به شریان‌های ریه‌ها آسیب می‌رساند و اغلب موجب بروز سندرم رینود می­شود.

علائم بیماری عروق محیطی علاوه بر سردی دست و پا عبارتند از:

 • زمانی که ورزش می‌کنید در پاهایتان احساس درد می‌کنید.
 • بی‌حسی و یا احساس سوزن سوزن شدن در پاها
 • زخم‌های روی ساق پا و پاها که بسیار کند بهبود می­یابند.

علائم فشار خون اولیه عبارتند از:

 • دشواری تنفس
 • خستگی
 • سرگیجه

اگر این علائم را به همراه سردی دست و پا دارید، پزشک خود مراجعه کنید. درمان هر چه زودترِ بیماری شریانی می‌تواند منجر به نتیجه بهتری شود.

دیابت

 • گردش خون ضعیف: گردش خون ضعیف نشانه‌ای از دیابت است، به ویژه در اندام­های تحتانی که می‌تواند موجب سردی دست و پا شود.
 • بیماری‌های قلبی: دیابت همچنین ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و باریک شدن شریان­ها (به دلیل آترواسکلروز) را افزایش می‌دهد که هر دو ممکن است منجر به سردی دست و پا شود.
 • آسیب عصبی: آسیب عصبی (نوروپاتی محیطی) به ویژه در پاهای شما، یکی از عوارض جانبی دیابت است. این بیماری از میزان بالای قند خون در مدت‌زمان طولانی ناشی می‌شود. یکی از نشانه‌های اولیه احساس سوزن سوزن شدن در دست و پاها است.

کاری که شما می‌توانید انجام دهید!

مهم است که میزان قند خون خود را ثابت و تا جای ممکن نزدیک به حد نرمال نگه دارید. هم چنین اگر آسیب عصبی داشته­اید، پاهای خود را به دقت بررسی کنید تا زخم‌هایی را که ممکن است احساس نکنید، پیدا کنید، چرا که ممکن است عفونی شده باشند.

هیپوتیروئیدیسم (کم­کاری تیروئید)

کم ­کاری تیروئید شرایطی است که در آن تیروئید شما دارای فعالیت کمی است و هورمون‌های تیروئید کافی تولید نمی‌کند تا عملکرد متابولیک بدن شما به درستی انجام شود. این بیماری زنان را بیش از مردان تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و در سنین بالاتر از ۶۰ سال شایع­تر است.

احساس سرما در دست و پا، یکی از نشانه‌های کم­کاری تیروئید است. علائم دیگر عبارتند از خستگی، درد و سفتی مفاصل، خشکی پوست، ریزش مو، و افسردگی.

کاری که شما می‌توانید انجام دهید!

پزشک با آزمایش خون می­تواند تشخیص دهد که آیا شما کم ­کاری تیروئید دارید. درمان اصلی یک مکمل هورمونی ترکیبی است که روزانه مصرف می شود.

سندرم رینود

سندروم رینود که به بیماری یا عارضه رینود نیز مشهور است، شرایطی است که موجب می­شود انگشتان یا گاهی  سایر قسمت­های بدن احساس سرما یا بی­حسی کنند. این عارضه در نتیجه تنگ شدن شریان ­ها در دست یا پاها اتفاق می­افتد که باعث می شود خون از گردش خون طبیعی بازداشته شود و موجب سردی دست و پا می­شود.

سندرم رینود ممکن است باعث شود که رنگ انگشتان شما تغییر کند و سفید، آبی یا قرمز شود. زمانی که گردش خون شما به حالت عادی برگشت، دستان شما ممکن است دچار خارش، سوزن سوزن شدن، لرزش و تورم شود.

رینود در اثر دمای سرد یا استرس ایجاد می شود. دلیل معین و دقیق رینود کاملاً تشخیص داده نشده است. رینود به دو نوع اصلی تقسیم می شود. بیشتر افراد، مبتلا به رینود اولیه هستند که بیماری رینود نامیده می­شود.

هنگامی که یک شرایط پزشکی دیگر باعث بروز رینود می‌شود، به آن رینود ثانویه گفته می‌شود، که پدیده رینود نیز نامیده می‌شود.

آنچه شما می توانید انجام دهید!

درمان­ های رینود شامل داروهایی است که گردش خون را بهبود می­بخشد و رگ­های خونی شما را گسترش می­دهد و باز می­کند. اما بسیاری از افراد به هیچ درمانی احتیاج ندارند. برای برخی از افرادی که رینود شدید را تجربه می­کنند، صحبت با پزشک در مورد داروهایی مانند داروهای اختلال نعوظ و کرم موضعی نیتروگلیسیرین موضعی ممکن است مفید باشد.

سندرم رینود ناشی از سایر وضعیت­ ها

برخی از دلایل رینود ثانویه به قرار زیر است:

 • اسکلرودرما: یک بیماری خود ایمنی که عموماً منجر به سخت شدن پوست می شود. این بیماری اغلب با رینود همراه است.
 • لوپوس (لوپوس اریتماتوز سیستمیک): یکی بیماری خود ایمنی دیگر است که می­تواند باعث ایجاد رینود شود.
 • سندرم تونل کارپال دست: این سندرم که به دلیل گرفتگی عصب مدیان بوجود می­آید باعث بی­حسی و ضعف در دست شما می­شود و غالباً با رینود همراه است.

کمبود ویتامین ب 12

کمبود ویتامین ب 12 می­تواند علائم نورولوژیکی از جمله احساس سردی دست و پا، بی­حسی یا سوزن سوزن شدن را به شما منتقل کند.

ویتامین ب 12 به طور طبیعی در گوشت و فرآورده های لبنی یافت می­شود و برای حفظ گلبول­های قرمز سالم بسیار حائز اهمیت  است. بدن ویتامین ب 12 تولید نمی­کند، بنابراین باید آن را از غذاهایی که می­خورید دریافت کنید.

علائم دیگر کمبود ویتامین ب 12 عبارتند از:

 • خستگی
 • مشکلات حرکتی و تعادل
 • کم خونی
 • رنگ پریدگی پوست
 • تنگی نفس
 • زخم­های دهان
 • مشکلات شناختی
آنچه شما می توانید انجام دهید!

یک تست خون می‌تواند نشان‌دهنده کمبود ویتامین ب 12 باشد. درمان می‌تواند شامل گرفتن یک مکمل خوراکی، دریافت ویتامین ب 12 و تغییر رژیم غذایی شما باشد.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث آسیب به رگ‌های خونی شما در سراسر بدن می‌شود که در نتیجه آن رگ­های خونی تنگ ­تر می­شوند و این امر می­تواند منجر به سردی دست و پا شود.

با گذشت زمان، سیگار کشیدن می‌تواند به رگ‌های خونی در قلب شما آسیب برساند و باعث می‌شود قلب شما برای پمپاژ خون از بدن دچار اختلال شود. این به خصوص روی قسمت تحتانی بدن و پاها تأثیر می­گذارد و منجر به سردی دست و پا می­شود.

کاری که شما می‌توانید انجام دهید!

برای ترک سیگار تلاش کنید. افراد متخصص حرفه‌ای، درمان‌ها و حتی برنامه‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا پیشرفت خود را کنترل و آنالیز کنید.

علل دیگری که در سردی دست و پا اثرگذار هستند

عوامل دیگری که ممکن است منجر به سردی دست و پا شوند شامل سن، سابقه خانوادگی و برخی از داروها هستند. به علاوه عوامل زیر نیز در یخ زدگی دست و پا مؤثر هستند:

 • اگر عفونت باکتریایی یا ویروسی دارید و تب داشته باشید ممکن است سردی دست و پا را تجربه کنید.
 • گاهی اوقات اضطراب می‌تواند موجب سردی دست و پا شود.
 • یک منبع مطالعاتی در سال 2016، یک ارتباط قوی بین سوء هاضمه مزمن و سردی دست و پا را ثابت کرده است.
 • یک منبع معتبر مطالعاتی در سال 2018 به بررسی رابطه بسیاری از شرایط مزمن و سردی دست و پا از جمله فشار خون بالا و فشار خون پایین و قاعدگی دردناک (دیسمنوره) پرداخت. این مطالعه همچنین تاثیرات فرهنگی بر روی نحوه تفکر مردم در مورد سردی دست و پا را در نظر گرفت.
 • نوزادان و بزرگسالان مسن‌تر فاکتورهای ریسک اضافی برای سردی دست و پا دارند.

برای کودکان

نوزادان گرما بدن را  در دمای سرد زودتر از دست می‌دهند چرا که به نسبت وزنشان سطح پوست بدن آنها بیشتر است. آن‌ها ممکن است چربی زیادی در زیر پوست خود به عنوان عایق نداشته باشند. همچنین سیستم تنظیم دمای طبیعی بدن آن‌ها به طور کامل تکامل نیافته است.

برای بزرگسالان مسن‌تر

افراد سالمند توانایی تنظیم درجه‌حرارت بدن خود را از دست می‌دهند. رگ‌های خونی در اندام­های تحتانی به آسانی منقبض نمی‌شوند تا شریان­ها و اندام­های مرکزی را گرم نگه دارند.

متابولیسم بدن با افزایش سن کند می­شود و این امر می­تواند به سردی دست و پا کمک کند. افراد سالمند ممکن است به خاطر شرایط مزمن و داروها، مستعد ابتلا به سردی دست و پا و سایر اندام­ها باشند.

درمان قطعی سردی دست و پا بوسیله سمپاتکتومی RF

زمانی که روش های دارو درمانی و تغییر در سبک زندگی برای شما موثر واقع نشد بهترین راهکار درمان از طریق سمپاتکتومی است که به ۲ روش انجام میشود.

 1. جراحی سمپاتکتومی توراسیک: در این عمل با قطع زنجیره های عصبی بوسیله جراحی از گذر پالس های عصبی جلوگیری میشود. بعلت اینکه این عمل ریسک عوارض بسیار زیادی دارد معمولا بیماران آنرا بعنوان آخرین راهکار در نظر میگیرند.
 2. سمپاتکتومی RF: در این روش سمپاتکتومی بوسیله امواج رادیویی و با استفاده از سوزن انجام میشود. این عمل بدون نیاز به بیهوشی و جراحی انجام میشود و بیمار چند ساعت بعد میتواند به منزل بازگردد. این روش نوین هیچکدام از عوارض جراحی سمپاتکتومی را ندارد. در ایران دکتر کامبیز باقرزادی تنها پزشکی است که سمپاتکتومی Rf را برای درمان تعریق زیاد و یخ زدگی دست و پا انجام میدهد و سوابق درخشانی در این امر دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر در تمام مدت روز سردی دست و پا دارید، فارغ از اینکه که هوای خارج از منزل یا دمای اطراف شما چقدر است، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است یک بیماری یا بیماری­های اساسی زمینه­ای وجود داشته باشد که باید درمان شود.

اگر علائم دیگری دارید مانند اینکه رنگ انگشتان دست و پای شما تغییر می­کند، در تنفس مشکل دارید یا دست و پای شما درد می­کند لازم است به پزشک مراجعه کنید.

منبع:

cold hands and feet

اشتراک گذاری مطلب:

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا