پزشکی

علت درد در پشت کتف راست

پر تحرک ترین مفصل بدن، مفصل شانه است. این مفصل شانه را به عقب و جلو حرکت داده و همچنین اجازه ی حرکت دایره ای به بازو می دهد.

با این حال، داشتن تحرک زیاد، پیامد هایی هم دارد، مثلا ممکن است سبب افزایش مشکلات بی ثباتی یا گیر افتادگی بافت نرم و اسکلت شانه شده و ایجاد درد کند. شانه درد ممکن است تنها هنگام حرکت دادن شانه احساس شده و یا همیشگی باشد. همچنین ممکن است درد به صورت موقت ایجاد شده یا دائمی بوده و به درمان پزشکی نیاز داشته باشد.

این مقاله، قصد بررسی تعدادی از علل و راه های درمان درد شانه را دارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به پزشک خود مراجعه کنید.

علت ها و دلایل

اکثر مشکلات مربوط به شانه و علت شانه درد  در یکی از چهار گروه زیر طبقه بندی می شوند:

 • التهاب (بورسیت یا تاندونیت) یا پارگی تاندون ها
 • بی ثباتی
 • آرتروز
 • ترک یا شکستگی استخوان

بورسیت

بورس ها یا کیسه های سینوویال، کیسه های کوچک و حاوی مایعی هستند که در کل بدن در محل مفاصل ، ازجمله مفصل شانه وجود دارند. این کیسه ها نقش کاهش اصطکاک بین استخوان ها و ساختمان های مجاور از جمله عضلات را ایفا می کنند.

بعضا، استفاده ی بیش از حد از شانه باعث التهاب و باد کردن بورس بین تاندون شانه و قسمتی از استخوان کتف و عارضه ای به نام “بورسیت” را به وجود می آورد. بورسیت معمولا همراه با التهاب تاندون شانه پدیدار می شود. بافت های متعدد موجود در شانه ممکن است ملتهب شده و ایجاد درد کنند، بدین صورت بسیاری از کار های روزمره مانند شانه کردن مو ها یا لباس پوشیدن ممکن است دشوار شوند.

تاندونیت (التهاب تاندون همراه با پارگی های کوچک)

تاندون رشته ای است که استخوان را به ماهیچه متصل می کند. عارضه ی تاندونیت بیشتر در اثر از بین رفتن تاندون به مرور زمان ایجاد می شود.

تاندونیت به طور کلی دو نوع دارد:

 • حاد: فعالیت هایی مثل پرتاب بیش از حد توپ یا کار در بالای سر می توانند منجر به تاندونیت حاد شوند.
 • مزمن: بیماری های تخریبی مانند آرتروز شانه یا افزایش سن، می توانند تاندونیت مزمن را ایجاد کنند. آرتروز شانه یکی از بیماری‌های بالینی است که درآن غضروف مفصل شانه (در محلی که استخوان بازو به استخوان کتف متصل می‌شود) دچار فرسایش و ساییدگی می‌شود. در حالت عادی، سطح استخوان‌های مفصلی با غضروف پوشیده شده است و این سطح تا حدی هموار و لیز است که سایش بین استخوان‌های مفصلی از سایش اسکی روی یخ نیز کمتر است. در بیماری آرتروز، است غضروف مفصلی به تدریج آسیب می‌بیند و درنتیجه استخوانی که در زیر آن قرار دارد بیرون می‌زند. به علت آرتروز شانه درد، خشکی مفصل و عدم کارایی مناسب آن در نتیجه‌ی سایش استخوان‌ها بر روی هم ایجاد می‌شود. در اغلب موارد، هدف از درمان آرتروز شانه، کاهش درد بیمار و کمک به ترمیم شدن غضروف فرسایش سافته و صدمه دیده از طریق مدالیته‌های درمانی فیزیوتراپی است.

بیشترین تاندون هایی که در شانه آسیب می بینند عبارتند از 4 تاندون عضلات گرداننده ی شانه و یکی از تاندون های ماهیچه ی دوسر بازو. عضلات گرداننده ی شانه از چهار عضله ی کوچک و تاندون هایشان تشکیل شده که قسمت بالایی استخوان بازو را پوشانده و آن را در مفصل شانه نگه می دارند. عضلات گرداننده ی شانه باعث حرکات و ثبات شانه می گردند.

پارگی تاندون

پارگی یا از هم گسیختگی تاندون ها ممکن است در اثر یک آسیب شدید یا آثار تخریبی بالا رفتن سن ایجاد شوند، مانند استفاده ی بیش از حد برای مدت طولانی و یا یک جراحت ناگهانی. پارگی تاندون شانه ممکن است کوچک بوده یا به قدری بزرگ باشند که تاندون را به دو قسمت جدا تقسیم کنند. در بیشترین موارد پارگی کامل، تاندون از محل اتصال به استخوان پاره می شود. آسیب به تاندون های عضلات گرداننده ی شانه و عضلات دو سر بازو، از شایع ترین این نوع آسیب ها می باشند.

گیر افتادگی شانه

گیر افتادگی شانه زمانی اتفاق می افتد که بالای تیغه شانه به هنگام بالا بردن بازو و دور شدن آن از بدن، بر بافت های نرم زیرین خود فشار وارد کند. هنگام بالا رفتن بازو، زایده ی اخرمی به روی تاندون و بورس های عضلات گرداننده ی شانه کشیده شده و روی آن ها اثر منفی می گذارد. این می تواند منجر به بورسیت و تاندونیت شده که باعث درد و محدودیت حرکتی شود. در طول زمان، گیر افتادگی های حاد حتی ممکن است باعث پاره شدن تاندون های شانه بشوند.

بی ثباتی

بی ثباتی شانه هنگامی رخ می دهد که انتهای استخوان بازو از مفصل شانه به بیرون رانده شود. این عارضه ممکن است به دلیل یک جراحت یا استفاده ی بیش از حد به وجود بیاید.

در رفتگی شانه ممکن است جزئی بوده و گوی انتهای استخوان بازو تا اندازه ای از مفصل شانه خارج شده باشد. به این عارضه در رفتگی ناقص می گویند. در رفتگی کامل در اثر خارج شدن کامل گوی از محل خود در مفصل شانه ایجاد می شود.

با ضعیف یا پاره شدن رباط ها، تاندون ها و ماهیچه های اطراف شانه، در رفتگی به طور مکرر به وجود می آید. در رفتگی های مکرر، ناقص یا کامل، دردناک بوده و باعث سستی و لرزش دست هنگام بالا بردن یا دور کردن بازو از بدن می شوند. با تکرار این در رفتگی ها احتمال آرتروز در مفصل نیز، افزایش می یابد.

آرتروز

درد شانه ممکن است در اثر آرتروز نیز ایجاد شود. انواع مختلفی از آرتروز وجود دارند که شایع ترین نوع آن در شانه استئوآرتریت است که با نام آرتروز پیری نیز شناخته می شود. علائم بیماری از جمله التهاب، درد و گرفتگی و خشکی شانه معمولا از سنین میانی شروع شده و با گذر زمان به تدریج پیشرفت می کنند.

استئوآرتریت ممکن است در اثر آسیب های ناشی از ورزش یا کار بوده یا به دلیل فرسودگی مزمن و پیری به وجود آید. انواع دیگر آرتروز ممکن است در اثر پارگی های روتاتورکاف (عضلات گرداننده ی شانه)، عفونت یا التهاب (غشا ی سینوویال) ایجاد شوند.

معمولا افراد برای کاهش درد آرتروز، از حرکت دادن شانه خودداری می کنند که این عمل در برخی موارد باعث سفت شدن و گرفتگی بافت های نرم مفصل شده محدودیت دردناکی در حرکت ایجاد می کند.

ترک یا شکستگی استخوان

ترک های شانه معمولا در استخوان های ترقوه، بازو و کتف دیده می شوند.

این عارضه در بیماران مسن، معمولا در اثر افتادن از ارتفاعات کم و در بیماران جوان تر در اثر آسیب های شدید تر مثل تصادف رانندگی یا حوادث ورزشی ایجاد می شود.

ترک ها معمولا باعث درد بسیار شدید، التهاب و کبودی در ناحیه ی شانه می شوند.

تشخیص

اولین قدم برای ارزیابی درد شانه ، بررسی کامل سوابق پزشکی است. پزشک ممکن است سوالاتی در مورد زمان شروع درد، سابقه ی تکرار و نحوه ی درمان آن و سوالاتی دیگر در مورد سلامت عمومی و مشکلات مربوط به شانه از شما بپرسد. یک معاینه ی جامع به منظور تشخیص علل درد شانه مورد نیاز می باشد. پزشک بدن شما را به منظور پیدا کردن موارد غیر عادی مانند التهاب، تغییر شکل، ضعف عضلانی یا حساسیت به لمس معاینه می کند. او همچنین میزان تحرک و قدرت شانه ی شما را بررسی می کند. پزشک ممکن است آزمایشات مختلفی از قبیل عکس برداری با اشعه ی ایکس، تست ام آر آی (MRI) و یا سی تی اسکن (CT scan) را برای کمک به تشخیص علت درد شانه یا دیگر مشکلات تجویز کند.

راه ها و روش های درمان

برای رفع درد شانه راه های بسیار متفاوتی وجود دارند، که میزان اثر گذاری هر کدام نه تنها به خود شخص بلکه به علت درد شانه ی وی نیز بستگی دارد. مثلا برای درمان درد آرتروز چند روش ترکیبی به کار می رود. با مشورت با پزشک خود مطمئن شوید که بهترین برنامه ی درمان برای شما طراحی شده است.

دارو درمانی

دارو های زیادی برای درمان و از بین بردن درد شانه و آرتروز به کار می روند، که ممکن است نیاز به تجویز پزشک داشته یا مصرف آن ها آزاد باشد. دارو های رایج عبارت اند از: دارو های ضد التهاب، کورتیکواستروئید ها، دارو های خواب.

فیزیوتراپی

در فیزیوتراپی برای تسریع بهبودی از یک سری روش های فیزیکی استفاده می شود. اگر قرار است تحت درمان فیزیوتراپی قرار بگیرید، پزشک فیزیوتراپیست باید برای شما روش و نحوه ی درمان را توضیح بدهد.

درمان های احتمالی شامل موارد زیر می باشند:

 • تمرینات مخصوص شانه. برای مثال، اگر از بی ثباتی شانه رنج می برید، تمریناتی برای تقویت شانه به شما داده خواهد شد.
 • ماساژ. در این روش فیزیوتراپیست با دست خود روی شانه ی شما کار می کند.

تزریق کورتیکواستروئید

اگر درد شانه ی شما بیش از حد شدید باشد، ممکن است با مسکن های خوراکی نتوان آن را درمان کرد.

با هر بار تزریق کورتیکواستروئید به درون یا اطراف مفصل شانه، می توان به مدت چند هفته درد آن را تسکین داد و تحرک را به آن باز گرداند. با این حال، این تزریقات درمان قطعی نبوده و با گذشت زمان ممکن است علائم بیماری باز گردند.

برخی از متخصصین معتقدند که تزریقات کورتیکواستروئید باید تا حد ممکن به تعویق انداخته شوند، و مدارک کمی مبنی بر کارآمد بودن این روش درمان موجود است. با این حال، این تزریقات درد شانه را کاهش داده و بدین گونه بیمار را قادر به انجام بهتر تمرینات فیزیوتراپی و بازتوانی می کند.

تزریق هیالورونات

هیالورونات یک داروی دیگر است که می توان با تزریق آن به شانه، از درد کاست. تحقیقات زیادی نشان می دهند که هیالورونات بر کاهش درد تاثیر گذار است. با وجود این، موسسه ی ملی تعالی سلامت و مراقبت (NICE) استفاده از هیالورونات برای درمان استئوآرتریت (عارضه ای که روی مفاصل اثر می گذارد) را توصیه نمی کند. به عقیده ی این موسسه، هیالورونات اثر کمی داشته و استفاده از کورتیکواستروئید انتخاب بهتری است، بنابراین، احتمالا از هیالورونات برای درمان درد شانه استفاده نمی شود.

عمل جراحی

بیشتر مشکلات مربوط به شانه بدون نیاز به جراحی بهبود می یابند، ولی می توان به فرایند بهبودی برخی از آن ها با کمک جراحی سرعت بخشید. اگر نیازی به جراحی باشد، معمولا می توان آن را به روش لاپاروسکوپی انجام داد که در آن برش کوچکی ایجاد می شود و زمان بهبودی پس از عمل نیز معمولا کمتر است.


علت درد قفسه سینه و شانه چیست

درد قفسه سینه و شانه به صورت همزمان می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در این مواقع قلب، ریه‌ها یا سایر اندام‌های داخلی نیز ممکن است درگیر شوند. گاهی ممکن است دردی که ایجاد می‌شود، ارجاعی باشد.

به این معنی که در قفسه سینه و شانه درد احساس می‌شود؛ اما، در واقع مشکل از قسمت‌ دیگری است که در شانه و قفسه سینه احساس می‌شود. 

اگر درد شما ناگهانی یا شدید بود، باید فورا به پزشک فوق تخصص درد مراجعه کنید. در ادامه این مقاله موارد احتمالی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

شایع‌ترین دلایلی که منجر به درد شانه و گردن می‌شود

همانطور که پیش از این گفتیم چنین مشکلی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه این موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد:

آنژین

آنژین نام درد قفسه سینه است که به دلیل گرفتگی و تنگ شدن عروق اطراف قلب ایجاد می‌شود. زمانی که چنین مشکلی ایجاد می‌شود، به این معنی است که ماهیچه قلب قادر به دریافت خون کافی حاوی اکسیژن نیست.

این مورد سکته قلبی نیست، تنها نشانه آن است که شما دچار بیماری قلبی شده‌اید. زمانی که به اکسیژن بیشتری نیاز دارید، فعالیت بدنی در اغلب مواقع منجر به درد می‌شود. 

آنژین پایدار زمانی رخ می‌دهد که مشغول انجام فعالیت یا تحت فشار هستید. با آنژین پایدار علائم معمولا در عرض چند دقیقه برطرف می‌شود. 

در آنژین ناپایدار، علائم ممکن است تا بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد و مجددا عود کند. همچنین گاهی درد با گذشت زمان بدتر می‌شود. آنژین ناپایدار خطرناک است و نیاز به بررسی فوری دارد.

علائم آنژین

درد معمولا از پشت سینه شروع می‌شود، سپس به شانه یا بازوهای چپ ارجاع داده می‌شود. سایر علائم به شرح زیر است:

 • خستگی
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • تعریق
 • ضعف

حمله قلبی

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به ماهیچه‌های قلب کاهش پیدا کند که به آن سکته قلبی می‌گویند. 

علائم ممکن است به‌طور ناگهانی شروع شوند. افرادی که علائم تدریجی دارند، باید به پزشک مراجعه کنند.

علائم حمله قلبی

شدت علائم حمله قلبی در هر فردی متفاوت است. علائم شایع عبارتند از:

 • درد قفسه سینه که به گردن، شانه، یک یا هر دو بازو و کمر سرایت می‌کند.
 • احساس سفتی یا فشار در قفسه سینه
 • ضعف و سرگیجه
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • خستگی
 • معده درد یا سوزش سردل

با این حال که درد قفسه سینه از شایع‌ترین علائم برای آقایان است؛ اما، ممکن است خانم‌ها علائم متفاوت‌تری را تجربه کنند که این موارد به شرح زیر است:

 • خستگی غیر عادی که چند روز ادامه دارد یا خستگی شدید که ناگهان ایجاد می‌شود.
 • اختلال در خواب
 • سو هاضمه
 • اضطراب
 • درد فک یا کمر
 • علائمی که به تدریج ظاهر می‌شود.

سنگ‌های صفراوی

کیسه صفرا اندام کوچکی است که در سمت راست در زیر کبد قرار دارد. صفرا با تجزیه چربی غذا به روند گوارش کمک می‌کند. 

سنگ کیسه صفرا توده‌های کوچکی هستند که از مایع گوارش سخت در کیسه صفرا تشکیل می‌شوند. اندازه سنگ کیسه صفرا از اندازه دانه شن تا اندازه توپ پینگ پنگ متغیر است. 

علت ایجاد سنگ صفرا در برخی از افراد مشخص نیست؛ اما، عواملی که خطر این بیماری را افزایش می‌دهد به شرح زیر است:

 • خانم‌ها
 • سن بالای ۴۰ سال
 • اضافه وزن
 • بارداری

علائم سنگ‌های صفراوی

گاهی اوقات این بیماری هیچ علائمی را ایجاد نمی‌کند؛ اما، سنگ کیسه صفرا می‌تواند مجاری صفراوی را مسدود یا هنگام خوردن غذاهای چرب درد شدیدی را ایجاد کند. درد می‌تواند تا چند ساعت طول بکشد.

درد ممکن است به این صورت باشد:

 • درد سمت راست و بالای معده
 • در مرکز معده زیر استخوان سینه
 • در شانه راست
 • بین تیغه‌های شانه

همچنین علائمی مانند خستگی، تهوع یا استفراغ نیز ایجاد خواهد شد.

پریکاردیت

پریکاردیت

پریکاردیت التهاب پریکارد (کیسه نازکی که قلب را احاطه کرده) است. پریکارد دو لایه از قلب شما را محافظت می‌کند و آن را در جای خود نگه می‌دارد.

مایع بین لایه‌های پریکارد، از اصطکاک هنگام ضربان قلب جلوگیری می‌کند. این بیماری به‌طور ناگهانی شروع می‌شود، در واقع می‌تواند از چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد.

علائم پریکاردیت

علامت اصلی درد شدید در مرکز قفسه سینه یا سمت چپ است. سایر علائم به شرح زیر است:

 • دردی که از قفسه سینه به تیغه شانه سرایت می‌کند.
 • دردی که هنگام دراز کشیدن یا نفس عمیق تشدید می‌شود.
 • دردی که با خم شدن به جلو کاهش می‌یابد.
 • ضعف
 • تب خفیف
 • خستگی

پانکراتیت

لوزالمعده در پشت معده و در نزدیک قسمت اول روده کوچک قرار گرفته است. مایعی که از این قسمت آزاد می‌شود، به تجزیه غذا در روده شما کمک می‌کند.

همچنین قند خون بدن شما را با ترشح انسولین کنترل می‌کند. پانکراتیت التهاب لوزالمعده است که می‌تواند به صورت حاد یا مزمن باشد. 

در صورتی که حاد باشد، می‌تواند به صورت ناگهانی ایجاد شود و معمولا با شروع اقدامات درمانی بهتر می‌شود. پانکراتیت مزمن با گذشت زمان بدتر خواهد شد. 

شایع‌ترین علت پانکراتیت حاد به دلیل ایجاد سنگ کیسه صفرا است.

علائم پانکراتیت

بسته به نوع پانکراتیت، علائم می‌تواند متفاوت باشد. علائم اصلی این بیماری، درد در قسمت فوقانی شکم و همچنین دردی است که به پشت شما ارجاع داده می‌شود.

علائم پانکراتیت حاد:

 • درد خفیف یا شدید که چند روز طول می‌کشد.
 • درد شکمی که پس از غذا خوردن بدتر می‌شود.
 • تب
 • استفراغ و حالت تهوع
 • معده متورم و حساس

علائم پانکراتیت مزمن:

 • درد در بالای شکم
 • تهوع یا استفراغ
 • کاهش وزن بدون هیچ اقدامی یا فعالیتی
 • بوی بد مدفوع 

سایر علل درد قفسه سینه

همیشه اینطور نیست که درد قفسه سینه به دلیل مشکلات قلبی باشد، گاهی ممکن است داروهایی را برای دلایل دیگر که منجر به درد قفسه سینه و شانه می‌شود، تجویز کنند:

 • داروهای سرکوب‌کننده اسید برای کاهش رفلاکس؛
 • داروهای ضد افسردگی یا درمانی برای کنترل حملات پنیک.

در صورتی که درد شانه به دلیل آسیب وارد شدن یا سایر موارد دیگر باشد، فوق تخصص درد پس از بررسی درمان‌های لازم را برای بیمار در نظر خواهد گرفت.

مشکلات قلبی

کلام آخر

درد شانه و سینه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از این موارد می‌توان به بیماری‌های قلبی، سنگ کیسه صفرا و… اشاره کرد. این درد را نباید با درد بین دو کتف اشتباه گرفت.

در صورتی که بدون هیچ دلیل مشخصی دچار درد شدید در شانه و قفسه سینه شده‌اید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم برای شما صورت گیرد.


درد پشت قفسه سینه

آیا برایتان پیش آمده که حین فعالیت روزانه درد پشت قفسه سینه را احساس کنید؟ این جور مواقع چه کار می‌کنید؟ اولین واکنش به این دردها این است که استراحت کنیم و ناحیه‌ی دردناک را ماساژ دهیم. اما حواستان باشد اگر این دردها تکرار شد یا شدید شد چه کاری انجام دهید.  با خواندن این مطلب می‌توانید اطلاعات مورد نیاز در این مورد را کسب کنید.

افسردگی | چین

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص قلب و عروق مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره قلب و عروق

نشانه‌های درد پشت قفسه سینه

درد در پشت قفسه سینه احساس ناخوشایندی است که کل قفسه سینه را فرا می‌گیرد و به پشت می‌زند. وقتی این درد با استراحت بهبود نیابد اولین چیزی که به آن مشکوک می‌شویم بیماری قلبی است و به‌دنبال نشانه‌های عارضه‌ی قلبی می‌گردیم. این حالت با نشانه‌های زیر همراه است.

 • تنگی نفس
 • سرفه
 • سوزش قفسه سینه
 • سنگینی و فشار قفسه سینه
 • درد در بازوها و کتف

علل درد پشت قفسه سینه

علت درد پشت قفسه سینه چیست؟

آیا می‌دانید درد پشت قفسه سینه نشانه چیست؟ درد پشت قفسه سینه نشانه‌ی بیماری‌ها با علت‌های مختلف است. برخی از این علت‌ها سبب عوارض خطرناک می‌شود و ممکن است جان فرد را به خطر بیندازد. اما در مواردی خود مراقبتی درد را کاهش می‌دهد. دلایل مختلف درد پشت قفسه سینه موارد زیر است.

 • درد پشت قفسه سینه به علت مشکلات گوارشی مانند سوء‌هاضمه، رفلاکس گوارشی، زخم معده، مشکلات کیسه‌ی صفرا و لوزالمعده
 • درد پشت قفسه سینه به‌علت مشکلات قلبی مانند ایسکمی قلبی، آنژین صدری، حمله‌ی قلبی، پرولاپس میترال، پریکاردیت، میوکاردیت، آنوریسم آئورت
 • درد پشت قفسه سینه به دلیل اختلالات روحی مانند اضطراب و حملات هراس
 • درد پشت قفسه سینه مشکلات تنفسی مانند آسم، آمبولی، پلورزی، روی هم افتادگی ریه، فشار خون ریوی
 • درد پشت قفسه سینه به دلیل آسیب عضلات مانند کوستوکندریت، عضلات دردناک و دنده‌های آسیب دیده

علت درد پشت قفسه سینه سمت چپ

قلب در سمت چپ بدن قرار دارد و درد پشت قفسه سینه در سمت چپ می‌تواند ناشی از مشکلات قلبی باشد. اگر دردی در این ناحیه حس می‌کنید ممکن است با یک حمله‌ی قلبی مواجه شوید. بنابراین باید به علامت‌های همراه مانند فشردگی روی قفسه سینه و سوزش قلب در کنار درد پشت قفسه سینه سمت چپ توجه کنید. در ادامه مشکلات قلبی که سبب درد قفسه سینه می‌شود را بیان می‌کنیم.

 • ایسکمی قلبی این عارضه با کم رسیدن اکسیژن به قلب و آسیب به عضلات قلب ایجاد می‌شود. علت آن افزایش تقاضا برای اکسیژن یا انسداد رگ‌‌ها و کاهش اکسیژن رسانی است. محل دردهای آن پشت استخوان جناغ سینه یعنی پشت قفسه سینه است و به بازوها و شانه‌ها انتشار می‌یابد. این حالت با موارد زیر ایجاد می‌شود.
 • استرس و فشار روانی
 • تب
 • خوردن غذای سنگین و چرب
 • فعالیت شدید بدنی
 • آنژین صدری

آنژین زمانی ایجاد می‌شود که رگ‌های منتهی به عضلات قلب مسدود شده باشد و خونرسانی به عضلات قلب کم شود. این عارضه با درد گرفتن پشت قفسه سینه که ممتد است و ممکن است تا ماه‌ها طول بکشد و فشار و سوزش قلب خود را نشان می‌دهد.

 • حمله‌ی قلبی

حمله‌قلبی با درد ناگهانی در پشت قفسه سینه مثل تیر کشیدن بروز می‌کند. فرد با بروز حمله دچار

 • تنگی نفس
 • زیاد یا کم شدن ضربان قلب
 • فشار بر روی قفسه سینه
 • تهوع و استفراغ
 • درد جناغی در قفسه سینه
 • گیجی و در بعضی موارد از حال رفتن می‌شود. علت حملات قلبی نرسیدن خون به عضلات قلب است.
 • میوکاردیت

میوکاردیت عارضه‌ای است که با التهاب عضلات قلب بروز می‌کند. باعث درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، خستگی و تب می‌شود.

نوشته های مشابه

 • درد پشت قفسه سینه

  درد پشت قفسه سینه نشانه چیست؟ راه های درمان و تشخیص آن

 • عوامل درد قفسه سینه

  درد قفسه سینه نشانه چیست؟ | علائم و راه های تشخیص آن

 • پریکاردیت

پریکاردیت  یک بیماری خود ایمن است که باعث التهاب عضله‌های قلب می‌شوداین درد همراه با فشار روی قفسه سینه است و با خوابیدن و دراز کشیدن تشدید می‌شود.

 • پرولاپس دریچه میترال قلب

افتادگی دریچه قلب با علت ناشناخته باعث بسته شدن دریچه‌ی میترال قلب می‌شود.  بسته شدن دریچه میترال سبب برگشت خون  به دهلیز چپ می‌شود و نرسیدن خون به عضله‌های بدن می‌شود.این عارضه اگر درمان نشود می‌تواند منجر به مرگ شود.

 • آنوریسم آئورت

آئورت یک رگ خونی است که خون را از قلب به سایر نقاط بدن منتقل می‌کند. آنوریسم بزرگ شدن  بخش پایینی آئورت است به عبارت دیگر زمانی که دیواره‌ی شریان مانند یک بادکنک متسع و ضعیف شود این حالت ایجاد می‌شود. بنابراین آنوریسم آئورت یکی دیگر از بیماری‌های قلبی است که سبب درد پشت قفسه سینه می‌شود.

سیگار کشیدن، کلسترول بالا، فشار خون بالا و وراثت عامل این بیماری‌اند و با نشانه‌های درد پشت قفسه سینه که در بالاتنه گسترش می‌یابد و احساس یک توده دردناک و قابل لمس در شکم خود را نشان می‌دهد.

علت درد پشت قفسه سینه سمت راست

یکی دیگر از علت‌های درد قفسه سینه مشکلات گوارشی است. وقتی اسید معده به دهان و مری برگردد یا زخم در اثنی‌عشر و معده باشد یا کیسه صفرا و مجاری آن دچار التهاب یا سنگ شود فرد را با مشکلانی مانند درد پشت قفسه سینه سمت راست درگیر می‌کند.

سنگ کیسه صفرا

کبد ماده‌ای به نام صفرا می‌سازد که  از طریق مجاری صفراوی به روده‌ی کوچک منتقل می‌شود و به هضم چربی‌ها کمک می‌کند. این ماده در کیسه‌ی صفرا ذخیره می‌شود.

سنگ کیسه صفرا چگونه تشکیل می‌شود؟در صورتی‌که مواد شیمیایی سازنده صفرا نامتعادل شود سنگ‌های صفراوی تشکیل می‌شود. این سنگ‌ها ممکن است در کیسه‌ی صفرا بماند یا اینکه از طریق مجاری صفراوی خارج شود. این عارضه می‌تواند با نشانه بروز کند یا بی‌علامت باشد.

چون کیسه‌ی صفرا در سمت راست بدن قرار دارد و در صورتی‌که دچار التهاب شود یا سنگ داشته باشد، درد قفسه سینه و پشت سمت راست احساس می‌شود. سایر علائم سنگ کیسه صفرا شامل موارد زیر است:

 • تب و لرز
 • استفراغ و تهوع
 • زردی
 • درد در پشت قفسه سینه سمت راست که از شکم شروع شده است.

علت درد پشت قفسه سینه در کرونا

ویروس SARS-COV-2   علت بیماری کووید ۱۹است. این بیماری یک همه‌گیری جهانی است که از چین شروع شد و در سال گذشته قربانیان زیادی در کشورهای مختلف داشته است. علائم کرونا موارد زیر است:

 • سرفه
 • تنگی نفس
 • درد عضلانی و خستگی بدن
 • لرز
 • از دست دادن حس بویایی
 • از دست دادن حس چشایی
 • درد قفسه سینه

ویژگی دردهای کرونایی این است که کل بدن را فرا می‌گیرد، در پشت قفسه سینه، بازوها و شانه‌ها احساس می‌شود. اگر نشانه‌های بروز کرونا را در بدنتان مشاهده می‌کنید اولین اقدام قرنطینه و مشاوره با پزشک است. پذیرش ۲۴ این امکان را برای شما فراهم کرده است که بدون مراجعه به مطب تحت مداوا قرار بگیرید.

تشخیص علل درد پشت قفسه سینه

تشخیص علت درد پشت قفسه سینه چگونه است؟

یکی از کارهای بسیار ضروری با بروز درد قفسه سینه که به پشت می زند مراجعه به پزشک متخصص قلب و تشخیص علت دقیق مشکل است. اولین بیماری که پزشک برای درد قفسه سینه مشکوک می‌شود بیماری قلبی است با اینحال چند آزمایش برای تشخیص دقیق مشکل درخواست می‌کند.

 • نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام: این تست فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند.
 • عکسبرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه: بررسی سلامت قلب، ریه و رگ‌های خونی با عکس امکان‌پذیر است.
 • آزمایش خون: این آزمایش سطح آنزیم در بدن و وجود عفونت را مشخص می‌کند.
 • اکو کاردیو گرافی: این روش برای ثبت تصاویر متحرک قلب با موج‌های صوتی است.
 • آنژیوگرافی: این روش برای بررسی وجود انسداد در قلب استفاده می‌شود.
 • تست استرس قلب: این روش عملکرد قلب را بعد از فعالیت فیزیکی بررسی می‌کند.

درمان درد پشت قفسه سینه

برای درمان هر دردی از جمله درد پشت قفسه سینه با توجه به علت باید اقدام کنیم و درصورت بروز علائم خطرناک باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

درمان خانگی برای درد پشت قفسه سینه

درمان خانگی کارهای مراقبتی است که خود به تنهایی برای رفع درد پشت قفسه سینه انجام می‌دهید. چند نمونه از این اقدامات را بیان می‌کنیم.

 1. با بروز درد بلافاصله دراز بکشید و استراحت کنید.
 2. روزانه ۸ لیوان آب بخورید.
 3. از کمپرس سرد استفاده کنید و آن را روی محل دردناک قرار دهید.
 4. نوشیدنی‌های گرم مانند چای یا شیر داغ بنوشید.
 5. اگر مشکل گوارشی دارید چند قاشق عرق نعنا یا سرکه سیب بخورید.
 6. اگر درد به علت آسیب فیزیکی و ضربه رخ داده از کمپرس گرم استفاده کنید، محل را فشار ندهید و اجسام سنگین بلند نکنید.

درمان طب سنتی برای درد پشت قفسه سینه

دردهای قفسه سینه به علت جایگاه قلب و ریه‌ها در قفسه سینه بسیار جای توجه دارد چون ممکن است ناشی ز اختلال در عملکرد این دو عضو باشد. طب سنتی برای دردهای پشت قفسه سینه راهکارهایی را ارائه می‌کند.

 • سیر و شیر برای درمان درد پشت قفسه سینه

سیر در طب سنتی به دلیل خاصیت کاهش دهنده‌ی فشار خون شناخته می‌شود. توصیه می‌شود چند حبه سیر را در شیر بریزید و بجوشانید. این جوشانده را روزی چند مرتبه بوشید تا بیماری‌های عروق کرونر درمان شود و فشار خون کنترل شود.

 • زنجبیل برای درمان درد پشت قفسه سینه

زنجبیل یک گیاه با طبع گرم است و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. استفاده از آن سردی معده را رفع می‌کند. اگر نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل را با یک قاشق عسل ترکیب و میل کنید درد پشت قفسه سینه تسکین می‌یابد.

 • آب انار برای درمان درد پشت قفسه سینه

خاصیت آب انار با آنتی اکسیدان فراوان و تنظیم کلسترول خون برای درمان بیماری‌های قلبی و آنژین‌های صدری به اثبات رسیده است. در طب سنتی نوشیدن روزی یک لیوان آب انار برای درمان درد پشت قفسه سینه توصیه می‌شود.

 • دمنوش جعفری برای درمان درد پشت قفسه سینه

جعفری گیاهی است که خواص درمانی آن مانند داروی کورمارین است. کومارین داروی ضد انعقاد خون است. برای استفاده از جعفری می‌توانید مقداری از آن را داخل آب بجوشانید و صاف کنید. معجون حاصل را روزی چند بار بنوشید.

درمان دارویی برای درد پشت قفسه سینه

درمان دارویی درد پشت قفسه سینه حتما باید تحت نظر پزشک و با تشخیص دقیق علت آن صورت بگیرید. در اینجا چند نوع دارو برای تمام دلایل درد قفسه سینه معرفی می‌کنیم.

 • درمان درد پشت قفسه سینه به علت بیماری‌های قلبی: داروهای کنترل کننده فشار خون و ناراحتی‌های قلبی
 • درمان درد پشت قفسه سینه به‌علت بیماری‌های ریوی: با اسپری‌های تنفسی و قرص‌های گشاد کننده عروق
 • درمان درد پشت قفسه سینه به‌علت دلایل روانی و اضطراب: با داروهای آرام‌بخش
 • درمان درد پشت قفسه سینه به‌علت مشکلات گوارشی: با داروهای کاهش دهنده اسید معده

برای پیشگیری از درد پشت قفسه سینه چه کار کنیم؟

علت درد گرفتن پشت قفسه سینه  متعدد است و نمی‌توان آن را به یک علت محدود کرد اما برخی از علت‌های درد پشت قفسه سینه را می‌توان کنترل کرد.

 1. اگر به دلیل مشکلات گوارشی و برگشت اسید معده دچار درد پشت قفسه سینه می‌شوید باید بدانید که تا دو ساعت بعد از خوردن غذا نباید دراز بکشید یا خم شوید.
 2. اگر منشا دردها ریوی یا قلبی است می‌توانید بلافاصله بعد از بروز درد، آسپرین یا قرص‌های زیر زبانی استفاده کنید.
 3. وزن خود را متعادل نگه دارید.
 4. سیگار مشکلات قلبی و ریوی را تشدید می‌کند، پس سیگار نکشید.
 5. مدیریت استرس و هیجانات را یاد بگیرید. در این‌صورت دردهای قفسه سینه که بر اثر عوامل روانی است برطرف می‌شود.

درد قفسه سینه سمت راست و پشت کتف

سوال بیمار:

 • درصورتی‌که تنگی نفس شدید دارید.
 • اگر حالت تهوع و استفراغ دارید.
 • گیجی به حدی است که ممکن است از حل بروید.
 • اگر در بلعیدن غذا مشکل دارید.
 • احساس ناگهانی فشار یا خرد شدن زیر استخوان سینه
 • تب، لرز یا سرفه کردن
 • با استراحت کردن یا مصرف مسکن درد پشت قفسه سینه کاهش پیدا نکرد.

اگر درد پشت قفسه سینه با استراحت بهبود بیابد جای نگرانی نیست، اما با بروز هر کدام از موارد بالا حتما باید سریع‌تر به دکتر درد قلب مراجعه کرد. اگر سوالی در مورد دردهای قفسه سینه دارید با پزشک آنلاین متخصص قلب و عروق پذیرش ۲۴ تماس بگیرید و از مشاوره‌های کامل و دقیق آن‌ها استفاده کنید.


۴.۱/۵


(۱۳ نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص قلب و عروق را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر قلب و عروق

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا