فایل EPUB چیست و چگونه آن را باز کنیم؟

اگر اهل مطالعه‌ی کتاب‌های الکترونیکی باشید، پس به احتمال زیاد با فرمت EPUB روبرو شده‌اید. اما فایل EPUB دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه می‌توانیم چنین فایلی را باز کنیم و محتوای آن را بخوانیم؟ در ادامه همراه ما باشید.

فایل EPUB چیست؟

یک فایل EPUB می‌تواند نوشته، تصاویر، جدول، انواع فونت‌ها و اطلاعات متادیتا را در خود جای دهد. یکی از مهم‌ترین مزایای فایل EPUB نسبت به PDF این است که اندازه‌ و چینش محتوا با توجه به اندازه‌ی نمایشگر تغییر می‌کند و در این زمینه انعطاف‌پذیری بالایی دارد. به همین خاطر حتی در یک نمایشگر کوچک 3.5 اینچی هم می‌توانید محتوای فایل EPUB را مطالعه کنید. با توجه به همین مشخصه، تقریبا تمام کتاب‌خوان‌های الکترونیکی از فرمت EPUB پشتیبانی می‌کنند.

 چگونه فایل EPUB را باز کنیم؟

همانطور که گفتیم، اگر اهل استفاده از کتاب‌خوان الکترونیکی هستید، پس به احتمال زیاد بدون هیچ مشکلی و بدون نیاز به نصب اپ جدید، می‌توانید از فایل‌های EPUB بهره ببرید. البته در بین کتاب‌خوان‌ها، کیندل آمازون یک استثناء محسوب می‌شود و نمی‌توانید به طور مستقیم فایل‌های EPUB را در آن اجرا کنید. اما برای تبدیل به فرمتی که در کیندل هم قابل استفاده باشد، روش‌های مختلفی وجود دارد. خوشبختانه برای لپ‌تاپ و کامپیوتر دسکتاپ هم برنامه‌های رایگان زیادی وجود دارد که از بین آن‌ها می‌توانیم به Calibre و  Stanza Desktop اشاره کنیم.

در مورد اجرای فایل EPUB در کامپیوتر، در صورت استفاده از برنامه Calibre کافی است روی Add Book کلیک کنید و سپس مسیر فایل موردنظر را مشخص کنید. بعد از اینکه کتاب به درون برنامه منتقل شد، به راحتی می‌توانید آن را باز کنید.

فایل EPUB

گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها هم بدون نیاز به استفاده از اپ‌های جانبی می‌توانند فایل‌های EPUB را اجرا کنند. آیفون‌های برای این کار از اپ پیشفرض iBooks بهره می‌برند و گوشی‌های اندرویدی هم با استفاده از گوگل پلی می‌توانند این فایل‌ها را اجرا کنند.

چگونه فایل‌های EPUB را به فرمت‌های دیگر تبدیل کنیم؟

خوشبختانه برای تبدیل فایل‌های EPUB هم ابزارهای رایگان زیادی وجود دارد. با توجه به اینکه در گوشی و کامپیوتر به راحتی می‌توانید این فایل‌ها را باز کنید، پس تبدیل آن چندان منطقی نیست. اما اگر از کیندل آمازون بهره می‌برید، پس برای بهره‌گیری از فایل‌های EPUB بهتر است آن‌ها را تبدیل کنید.

برای این کار هم استفاده از نرم‌افزار Calibre را پیشنهاد می‌دهیم. این برنامه نه‌تنها می‌تواند فایل‌های EPUB را در کامپیوتر اجرا کنند، بلکه فایل‌های EPUB را به 16 فرمت مختلف تبدیل می‌کند.

فایل EPUB

همچنین اگر علاقه‌ای به نصب نرم‌افزارهای مختلف ندارید، در این زمینه ابزارهای آنلاین زیادی وجود دارد. با توجه به اینکه فایل‌های EPUB معمولا حجم بالایی ندارند، برای آپلود و دانلود مجدد این فایل‌ها هم قرار نیست حجم زیادی از اینترنت شما مصرف شود. از بین ابزارهای آنلاین می‌توانیم به مواردی مانند DocsPal، Convertio، ConvertFiles و Zamzar اشاره کنیم که البته استفاده از DocsPal از سایر گزینه‌ها راحت‌تر و ساده‌تر است.

برای بهره‌گیری از این سایت‌ها کافی است وارد سایت موردنظر شوید، فایل EPUB را آپلود کنید و بعد از مشخص کردن فرمتی که می‌خواهید تبدیل شود، فایل‌ نهایی را دریافت کنید. البته برخی از این سایت‌ها از شما می‌خواهند آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا بعد از تمام شدن فرایند تبدیل، فایل لینک نهایی به ایمیل شما ارسال شود.

منبع: HowToGeek

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا