ساختمان و مسکن

“متولد چهارم ژوئیه” – اسطوره ها و تصورات غلط

بیست سال پیش ، الیور استون در تاریخ 4 ژوئیه با موفقیت بسیار خوبی در گیشه متولد شد که به بهترین بازیگر نقش تام کروز و بهترین کارگردان علمی دانشگاه استون تعلق گرفت.

این فیلم از پرفروش ترین ویتنام پرفروش ویتنام رون کوویچ 1976 با همین عنوان اقتباسی شده است. کروز کوویچ در این فیلم بازی کرد و بسیاری او را بهترین عملکرد خود در صفحه بزرگ می دانند.

میلیون ها نفری که این حماسه را تماشا می کردند به مدت هفده دقیقه در تئاتر ، دی وی دی یا تلویزیون با آنها سر و کار داشتند که طی آن اووی ، ورزشکار نوجوان سابق ملی آمریکا که مارین را به صورت پاراپلژی تبدیل کرده بود ، برای فرار از شیاطین که او را آزار داده بود ، به مکزیک پرواز کرد.

کوویچ که قادر به مقابله با پارافلژی های خود نیست و اکنون با افسردگی ، تنفرها ، سردرگمی و الکلی مقابله می کند ، در پناهگاه یک دامپزشک پرتنش در ویتنام در تفرجگاه جنسی Dulce Villa Dulce در حال کشف یک پناهگاه برای یک دامپزشک پرتنش در ویتنام است. در اینجا اوی جای خود را پیدا می کند. شروع او هنگامی شروع می شود که وی ویلچر خود را به یک ماراتن پوکر 55 ساعته تبدیل کند که در آن ساکنان Mezcal (از جمله بلع کرم در کف بطری) برش می دهند و به شوخی در اطراف قسمت های خصوصی فلج آنها در حالی که توسط روسپی های مکزیکی احاطه شده اند دارای شلوارک کوتاه و تاپ های مضراب هستند.

کوویچ به زودی دست به کار می شود و اولین تجربه جنسی خود را در کانتینا با یک روسپی انگلیسی زبان دارد. دامپزشک با درک قابل قبول و دلسوزی و بوسه های آرامش ، اضطراب را با آرامش و فراموش کردن بدن فلج خود ترغیب می کند. كوویچ به زودی به یك ویلایی كه مشغول نوشیدن مشكل است و در اولین ملاقات جنسی خود زوزه می زند ، بازگشت.

بسیاری از گویندگان فیلم هنوز از آن مکان بی نظیر در مکزیک یاد می کنند. این بخش در مورد ویلا دالچه در ذهن بسیاری از افرادی که در روز چهارم ژوئیه یک نوزاد را دیده اند در ذهن قرار دارد.

اما چه می شود اگر ویلا دالچه یک ساحل ساحلی برای جانبازان معلول ویتنام نبود؟ اگر ویلا دولس به سادگی ویله دل سول بود ، یکی از شش خانه گروهی در گوادالاجارا ، در آن زمان ، (که مردان از آن با محبت به عنوان “اردوگاه های گیمپ” یاد می کردند) که در آن صندلی های چرخدار – جانبازان جنگ جهانی دوم کره نیز می توانستند. ، غیر از دامپزشکان و دامپزشکان ویتنام – آقایان و برخی دختران ، اجاره اتاق یا کلبه؟

“سالن ناهار خوری صندلی چرخدار برای او مکان جالبی بود … افراد زیادی با هم صحبت می کنند و می خندند … بزرگسالان و بچه ها بودند ، جانبازان همه جنگها … بسیاری از مردان در تمام طول روز کارت بازی می کردند و بعضی از آنها به شدت نوشیدند. به اتاقهای خود … دیگران در اتاقهای کوچک خود می نوشتند که به مردم نامه می نوشتند یا روزنامه می خواندند. ” (ران کوویچ ، از زندگی نامه خود ، در چهارم ژوئیه متولد شد)

در تاریخ 4 ژوئیه ، الیور استون ، برنده جوایز ، بر اساس بیوگرافی رون کوویچ ، بخش هفده دقیقه ای را بدست آورد که متأسفانه زنان مکزیکی را به عنوان روسپی ، روسپی و جانباز ویتنامی به عنوان الکلی به تصویر می کشد. این برای هر دو گروه ناعادلانه است. یک تجربه کوتاه مردانه ، تزئین شده در یک فیلم هالیوود ، نباید سی سال از تاریخ را که صدها نفر بیشمار در آن زندگی می کردند ، تعیین کند!

گوادالاجارا دومین شهر بزرگ مکزیک است و صدها مایل با اقیانوس فاصله دارد. اولین جانبازان پارافلژی و چهار سرگیجه که این اتوپیای بی نظیر را کشف کردند از قدیمی ترین بازماندگان SCI بودند. قبل از جنگ جهانی دوم میانگین امید به زندگی افرادی که دچار آسیب نخاعی شده بودند هجده ماه بود. بسیاری از جانبازان فلج که در سالهای جنگ مجروح شده بودند ، اولین پرتوی امید را دریافت کردند. با کشف آنتی بیوتیک ها و پیشرفت های پزشکی جدید ، چتربازان و کوادکها برای اولین بار به زندگی به اندازه کافی زندگی کردند تا از بیمارستان های نظامی و جانبازان تخلیه شوند و به دنیایی که هنوز آماده دریافت آنها نیستند. آنها شانس دوم زندگی داشتند اما هیچ برنامه ای برای دنبال کردن ندارند. سؤال “آنها چه خواهند كرد؟” و “کجا می روند؟” او بی پاسخ ماند.

در اواسط دهه 50 ، تعدادی از جنگجویان وجود داشتند که از آزادی و استقلال ، آب و هوایی ایده آل و کم هزینه زندگی که گوادالاجارا ارائه داده بود ، از پارپلژی رنج می بردند. برخی دیگر ، که به ظاهر از وجود خود بی خبر بودند ، در حال کاوش مناطقی در داخل و اطراف مکزیکو سیتی بودند – سیصد مایل جنوب شرقی.

گفتار ، به خصوص در بیمارستان های ویرجینیا ، از لانگ بیچ به نیو انگلستان پخش شد ، و در حالی که هزاران جانباز مجروح در سالهای پایانی زندگی خود از ترس از ترک بیمارستان یا اتاق خواب خود زندگی می کردند ، تعداد فزاینده ای از داروهای پاراپلژیک و چهار سرپنچه ای مرزهای ایمن را از نظر مؤسسات و زندگی باقی می گذاشتند و به آن ها پیوستند. که قبلاً در این اتوپیای اسرارآمیز جایی در جنوب مرز ساکن شده اند.

تا سال 1960 ، سه خانه گروهی در داخل و اطراف شهر گوادالاجارا وجود داشت كه می توانستند 8 یا بیشتر ساكن را در خود جای دهند. از آنجا که تعداد بیشتری از کاربران ویلچر تصمیم می گیرند این آرایشگاه جدید را به خانه خود تبدیل کنند ، بسیاری از مردان تصمیم می گیرند که به تنهایی سرمایه گذاری کنند ، خانه های سه تا چهار خوابه را اجاره کنند و هزینه زندگی را با آنها به اشتراک بگذارند.

متأسفانه ، بسیاری از افراد که فکر می کنند چیزی در مورد این تاریخ منحصر به فرد از قسمت می دانند ، در بدو تولد الیور استون در تاریخ 4 ژوئیه گمراه می شوند. علاوه بر آن گوادالاجارا یک اقامتگاه جنسی در کنار اقیانوس نبود ، همه ساکنان آمریکایی جانبازان ویتنام نبودند بلکه فقط درصد کمی از آنها بودند و آنها در همان جیب زندگی نمی کردند – شهری کوچک به نام ویلا دالچه – همانطور که در فیلم نشان داده شده است و هنوز هم معتقد بودند. بسیاری از حقایق تا به امروز. در اواسط دهه 1960 ، بیش از صد صندلی چرخدار وجود داشت – بیشتر آنها جانبازان و بیشتر آنها با چهار سرگیجه – در سطح شهر و شهرهای اطراف پراکنده بودند.

اگرچه بسیاری از تازه واردها در خانه های گروهی پس از تاریکی گوادالاجارا را مورد بررسی قرار دادند ، اما تعداد کمی از آنها تمام وقت خود را در خوابگاه و بوردلوس به سر می بردند. تجربه ران کوویچ در هنگام ساخت ویلا دالچه داستانی ، همانطور که در فیلم تام کروز فیلمبرداری شده است ، به سختی بیانگر آنچه اکثر کسانی که در آنجا بازدید کرده و در آنجا ماندند ، شاهد بوده اند.

دوران گوادالاجارا ، هنگامی که کاربران ویلچر از سراسر آمریکای شمالی و پس از آن یک بار بهشت ​​Utopia را کشف کردند که آزادی ، ماجراجویی و فرصتی دوم در زندگی را فراهم می کرد ، بیش از سه دهه (اوایل دهه 1950 – تا اواسط دهه 1980) زندگی می کردند و توسط صدها بیشمار باستانی زندگی می کردند. زن و مرد معلول و غیر مبارز.

اجازه داشتن اسطوره ها و تصورات غلط در زندگی ، همراه با تصویر نژادپرستانه زنان مکزیکی و کلیشه های منفی جانبازانی که جان و اندام خود را برای آزادی های خود فدا کردند ، قابل درک است.

چه مدت باید هفده دقیقه تخیل درست باشد؟ آیا بیست سال به اندازه کافی طولانی است؟ یا آیا این افسانه ها و تصورات غلط برای همیشه ادامه خواهد یافت؟

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا