برترین های کسب و کارلوازم خانگی

مضرات نگهداری نان در فریزر

به گزارش مشرق، بهترین روش ماندگاری بیشتر مواد غذایی نگهداری آنها در فریزر است اما تمام مواد غذایی را نمی توان در مدت زمان مشخصی در فریزر نگهداری نمود و فریز کردن مواد غذایی و نگهداری صحیح آنها با توجه به نوع ماده ی غذایی متفاوت است . همه مواد غذاییدر یخچال و یا فریزر سالم نمی مانند بلکه برخی از مواد غذایی به دلیل ترکیبات بکار رفته درونشان ماندگاری طولانی مدت ندارند و نمی توان آنها را به مدت طولانی در فریزر قرار داد.

در زندگی امروزه نیاز ما به فریزر و یخچال بیش از گذشته است و اغلب خانم ها برای تهیه سریع غذا از قبل مواد لازم خود را درون فریزر ذخیره می کنند. در بخش نکات خانه داری می خوانید که درست است گذاشتن مواد غذایی درون فریزر سبب ماندگاری بالا مواد غذایی شده اما سرمای زیاد سبب پایین آمدن کیفیت مواد غذایی و تغییر طعم و مزه آنها می شود.

همچنین برخی از مواد غذایی نیز نسبت به سرما حساس تر هستندو بهتر است این مواد را در یخچال یا فریزر نگهداری نکنید این مواد غذایی عبارتند از :

نان

نگهداری نان در فریزر سبب بالا رفتن ماندگاری آن می شود اما این کار سبب خشک شدن سریع نان می شود پس برای جلوگیری از این مشکل نان های صنعتی را به جای فریز کردن در دمای اتاق به مدت چهار روز نگه داری کنید.

سبزیجات

بسیاری از خانم ها به علت کمبود وقت سبزیجات خود را درون فریزر نگهداری می کنند اما نگهداری سبزیجات در فریزر سبب می شود که ویتامین و مواد مغذی سبزیجات کاهش یابد پس برای دریافت ویتامین و مواد مغذی سبزیجات آنها را به اندازه مصرف و تازه تهیه کنید.

سیب زمینی

اگر سیب زمینی را در یخچال نگه داری می کنید در اشتباهید زیرا طعم و مزه آن به علت جذب رطوبت تغییر می کند حتی اگر آنها را در پلاستیک نیز قرار دهید باز هم رطوبت را جذب خواهند نمود و روند فساد آنها افزایش می یابد.

برخی میوه ها

نگهداری برخی میوه ها در یخچال سبب کاهش کیفیت آنها بر اثر دمای پایین می شود . این میوه ها شامل :سیب، موز، توت فرنگی و آلبالو هستند که بهتر است آنها را در خارج از محیط یخچال نگهداری کنید و اگردوست دارید میوه خنک میل کنید آنها را قبل از مصرف چند دقیقه در یخجال قرار دهید.

گوجه فرنگی

اگر گوجه فرنگی را در فریزر نگه دارید طعم و خواص خود را از دست می دهد و آب می اندازد پس سعی کنید آن را به صورت تازه مصرف نمایید.

سس گوجه فرنگی و سویا

سس گوجه فرنگی و سویا نیازی به نگهداری در یخچال ندارند زیرا درونشان سرکه وجود دارد و بیرون ازیخچال تا یک ماه ماندگاری دارند.

انواع روغن

برای نگهداری از انواع روغن قرار دادن آنها در محیط خشک و دور از نور و حرارت کافی است پس می توان روغن را بیرون از یخچال و در محیط اتاق نگهداری نمود.

قهوه

قرار دادن قهوه در یخچال نه تنها سبب ماندگاری طولانی مدت آن نمی شود بلکه کیفیت آن را نیز پایین می آورد بنابراین بهتر است انواع قهوه را در محیط اتاق و در دمای ثابت نگهداری نمایید.

خربزه و طالبی

نگهداری طولانی خربزه و طالبی در یخچال سبب می شود که طعم و مزه مواد دیگررا جذب کنند پس بهتر است کمتر در یخچال قرار بگیرند.

عسل

برای نگهداری عسل کافی است آن را دور از نور و در دمای محیط قرار دهید و لازم نیست در یخچال بگذارید زیرا آنطور که در بخش های قبلی رازهای خانه داری در نمناک گفتیم نگهداری عسل در یخچال باعث ایجاد شکرک در آن می شود.

شیر

شیر را درون فریزر نگذارید زیرا شیر یخ زده برای قابل خوردن نیست و پس از یخ زدایی بریده بریده می شود و شفاف و صاف نیست اما می توانید از این شیر در طبخ غذا استفاده کنید.

غذاهای سرخ شده

نگهداری غذاهای سرخ شده در فریزر باعث از بین رفتن تردی و خوشمزگی غذاها و نرم شدن آن ها می شود پس غذای سرخ شده ی خود را در یک وعده بخورید و باقی مانده ی غذا را فریز نکنید.

تخم مرغ با پوست

نگهداری تخم مرغ در فریزر اشتباه است زیرا با یخ زدن آن ، مایع درون آن سفت می شود و حجم مایع افزایش می یابد به همین علت پوست تخم مرغ ترک برمی دارد و همه ی فضای فریزر بوی تخم مرغ می گیرد پس تخم مرغ را فریز نکنید .

خامه ی ترش

نگهداری خامه ی ترش در فریزر باعث تغییر طعم آن و بریده بریده شدن و بدشکل شدن ظاهر آن می شود و شما نمی توانید به تنهایی آن را مصرف نمایید اما برای طبخ غذا و درست کردن دسر قابل استفاده است.

ماست

قراردادن انواع ماست در فریزر باعث تغییر بافت آن می شود . بافت ماست بعد از یخ زدایی تغییرمزه و شکل می دهد، بریده بریده می شود و قابل خوردن نخواهد بود.

پنیر

پنیر ماندگاری بالایی دارد و نیازی به فریزکردن ندارد . قرار دادن پنیر در فریزر باعث تغییر مزه آن و نرم و خمیری شکل شدن آن می شود.

خامه های قنادی

خامه های قنادی از سفیده ی تخم مرغ تهیه می شوندو فریزر کردنآنها باعث از بین رفتن بافت خامه و حتی فاسدشدن آن می شود و دیگر قابل استفاده برای تزئین کیک نمی باشند.

غذاهای کنسروی

قرار دادن غذاهای کنسروی درون فریزر باعث حجیم و بزرگ شدن آنها شده و سبب منفجر شدن و یا شکستن قوطی می شود.

غذاهایی که خوب بسته بندی نشده اند

غذاهایی بسته بندی نشده درون فریزر بر اثر سرمای فریزر می سوزند و طعم،مزه و بافت اولیه خود را از دست می دهند.

غذای داغ

قرار دادن غذای داغ درون فریزرسبب افزایش دمای فریزر شده و مکان مناسبی را برای رشد میکروب ها فراهم می کند که این خود برای سلامتی خطرناک است.

کاهو

کاهو مقدار زیادی آب درون خود دارد که فریز کردن آن سبب گسترش آب شده و دیواره سلولی را ساختار برگ را حفظ می کند ، را خراب می کند و سبب می شود کاهو شل و وا رفته شود.

ژله

قرار دادن ژله در فریزر به علت داشتن مایع ژلاتینی مانع از سفت شدن آن می شود. فریزری کردن یکی از نکات تغذیه‌ای که در چند سال اخیر شاهد بررسی آن توسط متخصصین و پزشکان بود ایم، افزایش مضرات نان به دلیل نگه داشتن طولانی مدت در فریزر است. ممکن است تاکنون به این نکته دقت نکرده باشید ولی نگهداری نان در فریزر و مصرف مجدد آن می‌ تواند مشکلات فراوانی برای شما و اعضای خانواده به وجود بیاورد.

نان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ ترین مواد غذایی است که افراد به صورت روزانه آن را مصرف می‌ کنند، به همین دلیل خوردن آن به صورت تازه و سالم، از اهمیت بالایی برخوردار است. در نظر داشته باشید در صورتی که در طولانی مدت نان فریز شده و ناسالم مصرف کنید، این کار می‌ تواند مشکلات گوارشی فراوانی برای شما و اعضای خانواده به همراه بیاورد.

بسیاری از افراد برای دسترسی آسان و استفاده راحت، اقدام به خرید تعداد فراوانی نان کرده و سپس آن را فریز می‌ کنند تا با این کار در وقت و انرژی خود صرفه‌ جویی کرده و نیاز به مراجعه مداوم به نانوایی نداشته باشند؛ اما این کار می‌ تواند عوارض و مضرات فراوانی برای شما به همراه بیاورد. در ادامه این قسمت، به ارائه توضیحات کامل‌تری در این مورد می‌ پردازیم.

مضرات نان فریز شده

همانطور که گفته شد، نگهداری نان در فریزر مضرات فراوانی دارد که در ادامه مهم ترین آن‌ها را معرفی می‌ کنیم:

سبب کاهش کیفیت نان می شود.

نان از ترکیبات مختلفی از جمله آرد، نمک آب و مخمر تهیه می‌ شود که جزء مواد فاسد شدنی هستند  اگرچه نگهداری طولانی مدت نان در فریزر و انجماد آن می‌ تواند باعث افزایش ماندگاری آن شود ولی روی کیفیت بافت و طعم آن تاثیر منفی می‌ گذارد. علاوه بر این، خواص آرد را از بین برده و باعث افت کیفیت و حتی افزایش چسبندگی نان می شود.

پس همانطور که مشاهده کردید نگه داشتن نان در فریزر سبب پایین آمدن کیفیت آن از همه جهات می‌ شود. در نظر داشته باشید پس از انجماد زدایی، امکان دارد رطوبت نان سبب رشد باکتری‌ ها و قارچ‌ ها روی سطح آن شده و احتمال خراب شدن و ابتلای شما به برخی بیماری‌ های گوارشی را افزایش دهد.

باعث کاهش یا از بین رفتن ارزش غذایی نان می شود.

یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ترین مضرات نان فریزر شده، از بین رفتن ارزش غذایی آن است. نان سرشار از انواع ویتامین‌ ها و مواد مغذی برای بدن است که مصرف آن می‌ تواند از ابتلا به برخی بیماری‌ های گوارشی یا کمبود ویتامین‌ ها جلوگیری کند. نگهداری نان در فریزر به مدت طولانی سبب می‌ شود تا این ویتامین‌ ها و املاح معدنی به دلیل انجماد و سرمای زیاد، از بین رفته و ارزش غذایی آن را کاهش پیدا کند.

همانطور که گفته شد نان یکی از مهم‌ ترین وعده‌ های غذایی روزانه است که خوردن آن سبب رسیدن انواع ویتامین‌ ها و املاح مهم به بدن می‌ شود، در نتیجه اگر شما به صورت روزانه از نان فریز شده استفاده کنید ممکن است با کمبود برخی ویتامین‌ ها و ریز مغذی‌ ها مواجه شده و که این کار در طولانی مدت به بدن شما آسیب وارد می‌ کند.

تغییر طعم نان

تقریباً تمامی افراد از خوردن نان تازه به دلیل طعم و عطر متفاوت و بی‌نظیرش لذت می‌ برند، قرار دادن نان در فریزر ممکن است تاثیرات منفی زیادی روی طعم نان بگذارد. علاوه بر این، قرار گرفتن نان در کنار مواد غذایی دیگر یا برخی مواد خوراکی، مانند سبزی سبب بو گرفتن آن شده و ممکن است شما دیگر تمایلی به مصرف آن نداشته باشید.

چه مدت میتوان نان را در فریزر نگهداری کرد؟

عده‌ ای از افراد تصور می‌ کنند گذاشتن نان درون فریزر باعث جلوگیری از بیات شدن آن می‌ شود، ولی این باور غلط است و نه تنها این کار از بیات شدن آن جلوگیری نمی‌کند بلکه می‌ تواند تاثیرات منفی روی بافت، طعم و کیفیت نان بگذارد. در صورتی که به هر دلیلی تمایل دارید نان را برای استفاده‌ های بعدی در فریزر قرار دهید، توجه داشته باشید دمای فریزر باید منفی 10 تا منفی 4 درجه سانتیگراد باشد.

علاوه بر این، شما می‌ توانید حداکثر تا 2 ماه نان را درون فریزر قرار دهید، بعد از این مدت نان قابل استفاده نیست و پروتئین، نشاسته و فیبر داخل آن به کلی تغییر پیدا می کند و مصرف آن می‌ تواند مشکلات و بیماری‌ هایی از جمله ورم معده، آلرژی و مشکلات تنفسی برای شما به وجود بیاورد.

در صورتی که تمایل دارید نان را برای 2 تا 3 روز نگهداری کرده و از کپک زدن آن جلوگیری کنید، می‌ توانید به جای فریزر آن را درون یخچال قرار دهید. پس بهتر است هیچگاه نان را بیشتر از 2 ماه در فریزر گذاشته و هنگام قرار دادن نان، به دمای فریزر نیز توجه کنید.

یکی از مواردی که امروزه زیاد مشاهده می‌ شود، کاهش کیفیت پخت نان است، به همین دلیل برخی از افراد نمی‌ توانند آن را مصرف کنند و ترجیح می‌ دهند آن را درون فریزر قرار دهند. استفاده از تجهیزات و وسایل نانوایی مناسب می‌ تواند تاثیرات مثبتی روی مصرف به موقع و کاهش فریز کردن یا دور ریز نان داشته باشد.

استفاده از شرکت صدرا پخت آذربایجان تاثیرات زیادی روی بالا بردن کیفیت و بهبود طعم نان دارد و باعث افزایش تمایل خریداران به مصرف نان و کاهش اسراف یا فریز کردن نان می‌ شود.  ارسال تمامی دستگاه نانوایی به تمام نقاط کشور امکانپذیر است

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا