اپلیکیشن و نرم‌افزار

معرفی 10 اپلیکیشن سلامتی و تناسب اندام رایگان برای اپل واچ

اگر از ساعت‌های هوشمند اپل یعنی اپل واچ استفاده می‌کنید و به دنبال یک برنامه‌ی عالی برای سلامتی و تناسب اندام هستید، در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با 10 اپلیکیشن عالی و رایگان در این زمینه آشنا کنیم.

19,200,000

17,599,000

تومان

17,325,000

16,649,000

تومان


اپلیکیشن تغذیه و تناسب اندام برای اپل واچ


1. Apple Fitness

اپلیکیشن تغذیه و تناسب اندام برای اپل واچ

اپلیکیشن فیتنس اپل (Apple Fitness)، که همچنین با نام Apple Fitness پلاس شناخته می‌شود، یک سرویس ورزشی است که توسط اپل ارائه می‌شود و مجموعه‌ای از تمرینات هدایت شده، توصیه‌های شخصی و قابلیت‌های پایش سلامتی و تناسب اندام را برای شما فراهم می‌کند تا فعالیت خود را در طول روز حفظ کرده و به اهداف ورزشی خود برسید. این اپلیکیشن هماهنگی بی‌نظیری با دستگاه‌های اپل مانند آیفون، آیپد و اپل واچ دارد تا بهترین نتیجه را از انجام فعالیت‌های ورزشی دریافت کنید. ویژگی‌های کلیدی اپلیکیشن فیتنس اپل شامل موارد زیر می‌شود:

 • تمرینات هدایت شده: اپلیکیشن فیتنس اپل تعداد زیادی از ویدیوهای تمرینات هدایت شده در دسته‌بندی‌های مختلف مانند تمرینات قدرتی، یوگا، HIIT، دوچرخه سواری، رقص، تردمیل و غیره ارائه می‌دهد.
 • توصیه‌های شخصی: براساس تاریخچه‌ی تمرینات قبلی و ترجیحات شما، اپلیکیشن توصیه‌های شخصی برای تمرینات ارائه می‌کند.
 • یکپارچگی با اپل واچ: هنگام استفاده از اپلیکیشن فیتنس اپل، اپلیکیشن به‌طور هماهنگ با اپل واچ شما کار می‌کند.
 • پشتیبانی از چند دستگاه: اپلیکیشن فیتنس اپل در چندین دستگاه اپل مانند آیفون، آیپد و اپل تی‌وی قابل دسترسی است.
 • معیارهای تمرین و پایش پیشرفت: اپلیکیشن در انتهای هر جلسه معیارهای دقیق تمرین را ارائه می‌دهد که شامل زمان کل، کالری سوخته شده، میانگین ضربان قلب و موارد دیگر می‌شود.
 • در دسترس بودن محتوای جدید: اپلیکیشن فیتنس اپل به صورت منظم تمرینات و محتوای جدید اضافه می‌کند تا همیشه جذاب و متنوع باشد.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness

2. Simply Yoga (رایگان با خرید درون برنامه‌ای)

اپلیکیشن «Simply Yoga» یک برنامه‌ی ورزشی جذاب است که برای ارائه‌ی تمرینات یوگا طراحی شده و طرفداران زیادی هم دارد. این اپلیکیشن به شما کمک می‌کند تمرینات یوگا را در خانه یا در محیطی که برای شما مناسب است، در سطوح مختلف انجام دهید. ویژگی‌های کلیدی اپلیکیشن Simply Yoga شامل موارد زیر می‌شود:

 • برنامه‌های تمرینی: Simply Yoga شامل برنامه‌های تمرینی یوگا بوده که در سطوح مختلف از مبتدی تا پیشرفته قابل دسترسی است.
 • ویدیوهای آموزشی: Simply Yoga دارای ویدیوهای آموزشی از سوی مربی‌های حرفه‌ای است که نشان می‌دهند چگونه هر تمرین یوگا را به درستی انجام دهید.
 • زمانبندی تمرینات: شما می‌توانید تمرینات را بر اساس زمانی که در اختیار دارید، برنامه‌ریزی کنید؛ تمرینات سریع صبحگاهی، تمرینات بعد از ظهر و تمرینات برای آرامش در شب.
 • راهنمای صوتی: اپلیکیشن Simply Yoga همچنین از راهنمای صوتی برای همراهی در تمرینات بهره می‌برد. شما می‌توانید دستورالعمل‌های لازم را به شکل دقیق‌تری از طریق صدای مربیان دریافت کنید.
 • پایش پیشرفت: اپلیکیشن به شما امکان می‌دهد پیشرفت خود را در تمرینات یوگا پایش کنید و ببینید چقدر پیشرفت کرده‌اید.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness

3. MyFitnessPal (رایگان با امکان عضویت)

اپلیکیشن MyFitnessPal یک برنامه‌ی ورزشی و تغذیه‌ای است که برای کمک به کاربران در مدیریت و پایش سبک زندگی سالم و رسیدن به اهداف وزنی و تغذیه‌ی مناسب طراحی شده است. این اپلیکیشن بر اساس میزان مصرف کالری عمل می‌کند و امکانات متنوعی برای رصد رژیم غذایی، تمرینات و پیگیری تغییرات وزنی ارائه می‌دهد. ویژگی‌های کلیدی اپلیکیشن MyFitnessPal عبارت‌اند از:

 • پایش تغذیه: اپلیکیشن MyFitnessPal اجازه می‌دهد رژیم غذایی خود را ثبت و تغییرات در مصرف کالری، ماکرونوتریئنت‌ها (پروتئین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها) و میزان مواد مغذی را پایش کنید.
 • پایش وزن و تغییرات بدن: اپلیکیشن امکان ثبت وزن شما را در طول زمان فراهم و تغییرات بدن را پیگیری می‌کند.
 • پایش فعالیت و تمرین: MyFitnessPal امکان ثبت فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری و تمرینات بدنسازی را فراهم می‌کند. شما می‌توانید زمان، نوع و شدت تمرینات خود را ثبت و میزان کالری سوخته شده را بر اساس فعالیت‌ها محاسبه کنید.
 • برنامه‌ریزی غذایی: اپلیکیشن امکان برنامه‌ریزی رژیم غذایی روزانه، هفتگی یا ماهانه را فراهم می‌کند.
 • پیگیری پیشرفت: MyFitnessPal امکان پیگیری روزانه‌ی پیشرفت شما را فراهم می‌کند. شما می‌توانید آمارهایی مانند میزان کالری مصرفی، وزن، فعالیت و غذاهای مصرف شده را بررسی کرده و به تحلیل پیشرفت خود بپردازید.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness


اپلیکیشن سلامت ذهن و مدیتیشن برای اپل واچ


1. Mindfulness

اپلیکیشن Mindfulness (ذهن آگاهی) یک برنامه‌ی فوق‌العاده محبوب و پرطرفدار است که به شما کمک می‌کند به طور فعال و هدفمند با ذهن خود در ارتباط بمانید و تمرین‌های آگاهی ذهنی را در زندگی روزمره‌تان انجام دهید. این برنامه ابزارها و فعالیت‌های متنوعی را ارائه می‌دهد تا در بهبود تمرکز، رهایی از استرس، افزایش آرامش و بهبود کیفیت زندگی، عملکرد موفق‌تری داشته باشید. ویژگی‌های کلیدی اپلیکیشن Mindfulness عبارت‌اند از:

 • تمرینات مدیتیشن: اپلیکیشن Mindfulness تمرینات مدیتیشن مختلفی را ارائه می‌دهد که شامل تمرکز بر نحوه‌ی نفس، تمرکز بر حس جسمانی، تمرین مدیتیشن متمرکز و… می‌شوند.
 • راهنمای صوتی: برنامه دارای راهنمای صوتی هم است که توسط مربیان حرفه‌ای ارائه می‌شود.
 • تنفس عمیق: اپلیکیشن Mindfulness فعالیت‌های تنفس عمیق را برای کاهش استرس و افزایش آرامش ذهنی و فیزیکی ارائه می‌دهد. این فعالیت‌ها به شما کمک می‌کنند تا عمیق تر و آگاهانه‌تر نفس بکشید و از تأثیرات مثبت آن بر ذهن و بدن خود بهره ببرید.
 • یادآوری‌های روزانه: برنامه قابلیت تنظیم یادآورهای روزانه برای انجام تمرینات ذهن‌آگاهی را دارد.
 • پیگیری و آمار: به کمک این قابلیت می‌توانید مشاهده کنید که چقدر زمان صرف تمرینات کرده‌اید، پیشرفت خود را نظارت کرده و تغییرات روزانه‌ی خود را در نتیجه‌ی استفاده از تمرینات این برنامه مشاهده کنید.
 • منابع آموزشی: اپلیکیشن محتواهای آموزشی متنوعی را درباره‌ی ذهن‌آگاهی و روش‌های مختلف مدیتیشن ارائه می‌دهد تا درک عمیق‌تری از مفاهیم و اصول ذهن‌آگاهی پیدا کنید.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness

2. Aloe Bud (رایگان با امکان عضویت)

اگر به دنبال حفظ آرامش ذهنی خود بوده و در عین حال می‌خواهید بهداشت را هم به بهترین شکل ممکن رعایت کنید، این اپلیکیشن اپل واچ را به شما پیشنهاد می‌کنیم. Aloe Bud اپلیکیشن تناسب اندام اپل واچ نیست؛ بلکه یک اپلیکیشن موفقیت و بهداشت فردی محسوب می‌شود که به کاربران کمک می‌کند بهداشت و آرامش خود را ارتقا داده و به تعادل خوبی در زندگی روزمره‌ی خود برسند. از جمله قابلیت‌های این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ ارتباط با خود: اپلیکیشن Aloe Bud به کاربران کمک می‌کند به تمامیت خود توجه کنند. مثلا برای نوشیدن آب، مراقبت از پوست، مدیتیشن و سایر فعالیت‌های بهداشتی به شما هشدار می‌دهد.
 • طراحی زیبا و کاربرپسند: Aloe Bud دارای طراحی زیبا و کاربرپسند است که به شما اجازه می‌دهد به راحتی از امکانات و ویژگی‌های آن استفاده کنید.
 • یادآوری و مدیریت وظایف: با اپلیکیشن Aloe Bud می‌توانید فعالیت‌های بهداشتی، ورزشی، تمرکزی، مدیتیشن و سایر اهداف را برنامه‌ریزی کرده و درباره‌ی آن‌های یادآور دریافت کنید.
 • پایش عادت‌ها: با استفاده از Aloe Bud، می‌توانید عادت‌های روزانه‌ی خود را پایش کرده و میزان پیشرفت خود را مشاهده کنید.
 • همگام‌سازی با دیگر اپلیکیشن‌ها: Aloe Bud به بهترین شکل با اپلیکیشن‌های دیگر همگام‌سازی می‌شود تا به شما کمک کند برنامه‌ریزی شخصی خود را بهبود بخشید.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness

3. Insight Timer (رایگان با امکان عضویت)

اپلیکیشن Insight Timer یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های اپل واچ در زمینه‌ی مدیتیشن و آرامش ذهن به شمار می‌رود که به شما اجازه می‌دهد تمرینات مدیتیشن را در زمان‌های مختلف و با استفاده از منابع مختلفی انجام دهید. در این اپلیکیشن بهترین برنامه‌های تمرینی از سوی حرفه‌ای‌ترین مربیان مدیتیشن قرار گرفته تا بتوانید به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید. برخی از ویژگی‌های کلیدی اپلیکیشن Insight Timer عبارت‌اند از:

 • کتابخانه گسترده مدیتیشن: Insight Timer بیش از 45 هزار مدیتیشن مختلف از مربیان حرفه‌ای دارد؛ تمریناتی از قبیل مدیتیشن، نفس‌گیری و تمرینات آرامش برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای.
 • راهنمایی تمرین مدیتیشن: Insight Timer شما را در تجربه‌ی تمرینات مدیتیشن راهنمایی می‌کند. با استفاده از مربیان مدیتیشن حرفه‌ای، می‌توانید تمرینات را بر اساس نیازهای خود انتخاب کنید و در هر سطحی که هستید،‌به میزان دلخواه پیشرفت کنید.
 • موسیقی آرامش‌بخش: این اپلیکیشن دسترسی به موسیقی‌های آرامش‌بخش را هم فراهم می‌کند. شما می‌توانید از میان مجموعه‌ی گسترده‌ای از موسیقی‌ها و صداهای طبیعت، هر کدام را که پسندیدید برای همراهی با تمرینات مدیتیشن گوش کنید و لذت ببرید.
 • پایش پیشرفت و وضعیت زمانی: Insight Timer به شما امکان می‌دهد میزان پیشرفت خود و زمانی را که به انجام تمرینات مدیتیشن اختصاص داده‌اید پایش کنید.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness

4. Stoic (رایگان با خرید درون برنامه‌ای)

Stoic نه یک اپلیکشن تناسب اندام اپل واچ بلکه یک برنامه‌ی آرامش معنوی است که براساس اصول و فلسفه استوئیسم (رواقی)‌ طراحی شده است. این اپلیکیشن به شما کمک می‌کند تا با انجام تمرینات روزانه و آموزش‌های معنوی سبک استوئیسم، زندگی آرامش‌بخش و معنادارتری را تجربه کنید. Stoic ویژگی‌ها و امکاناتی را ارائه می‌دهد که به شما در تقویت مهارت‌های ذهنی و درک بهتر از خود و دیگران کمک می‌کند. از جمله قابلیت‌های این اپلیکیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمرینات روزانه: Stoic با ارائه‌ی تمرینات جذاب و هدفمند به شما کمک می‌کند موقعیت‌های مختلف زندگی خود را با دید و آگاهی بیشتری مدیریت کرده و بتوانید بهتر با استرس، نگرانی و ناامیدی‌ها برخورد کنید. این تمرینات شامل روش‌های تمرکز، تمرینات تفکر مثبت، و تمرینات تمرکز بر زمان حال می‌شوند.
 • جملات و اقتباس‌هایی از فیلسوفان سبک استوئیسم: Stoic شامل مجموعه‌ای از جملات و اقتباس‌های الهام‌بخش از فیلسوفان سبک استوئیسم مانند مارکوس آوریلیوس، سنکایا، و اپیکتتوس است. این اقتباس‌ها به شما کمک می‌کنند تا به اصول و ارزش‌های این سبک بیشتر آشنا شوید و آنها را در زندگی خود به کار ببرید.
 • چالش‌های روزانه: اپلیکیشن Stoic چالش‌های روزانه‌ی متعددی را ارائه می‌دهد و انجام دادن آن هم در برخی از مواقع اصلا کار ساده‌ای نخواهد بود و به استمرار و تمرین زیاد نیاز دارد. چرا که شما با این تمرینات در وقع می‌آموزید اصول ستوئیسم را در زندگی عملی کنید. این چالش‌ها شامل تمرینات عملی و تمرینات تفکری می‌شوند که به شما کمک می‌کنند در مواجهه با موقعیت‌های مختلف روزمره، درک و تحلیل عمیق‌تری داشته باشید.
 • ثبت خاطرات و هدف‌گذاری: Stoic به شما امکان می‌دهد خاطرات روزانه‌ی خود را ثبت و هدف‌هایتان را تعیین کنید. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا در مسیر پیشروی خود پیوسته عکل کرده و تمرکز خود را حفظ کنید.
 • مجموعه منابع: Stoic منابعی را ارائه می‌دهد که می‌توانید برای مطالعه و تحقیق بیشتر در رابطه با استوئیسم از آن‌ها استفاده کنید. این منابع شامل کتاب‌ها، مقالات و پادکست‌های مرتبط با فلسفه‌ی استوئیسم هستند.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness

5. Gratitude (رایگان با امکان عضویت)

در نهایت در این بخش می‌رسیم به اپلیکیشن خوب Gratitude که به کاربران کمک می‌کند از راه قدردانی به آرامش ذهنی و سلامت روان دست پیدا کنند. همانطور که می‌دانید، انسان با قدردان بودن می‌تواند جنبه‌های روانی زندگی خود را دگرگون کند. در فرآیند قدردانی، یک فرد معمولاً تشخیص می‌دهد که منشأ چیزی که به خاطرش قدردان است، خارج از خودش قرار دارد. در نتیجه، به او کمک می‌کند تا به چیزی بزرگ‌تر از خودش متصل شود؛ یعنی یک قدرت برتر. در تحقیقات گوناگون آمده که قدردانی تأثیر مستقیمی با خوشحالی و احساس مثبت‌اندیشی دارد و به افراد کمک می‌کند با ناملایمات زندگی به شکل راحت‌تری کنار آمده و روابط قدرتمندتری داشته باشند.

اپلیکیشن Gratitude با الهام از این آموزه‌ها طراحی شده است؛ اپلیکیشنی چندکاره که علاوه بر آموزش قدردانی، یک تابلوی جملات انگیزشی و مثبت‌اندیشی هم دارد که می‌توانید با خواندن آن، انرژی مثبت دریافت کرده و روز خود را با شادی و احساس قدردانی و رضایت‌مندی آغاز کنید. از جمله قابلیت‌های این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان بیان قدردانی با صوت: شما می‌توانید قدردانی خود را با الگوبرداری از سخن بزرگانی نظیر لوئیز هی، به صورت صوت ذخیره کنید. این کار سبب می‌شود شما جملات انگیزشی و آرامش‌بخش را در طول روز با خود تکرار کرده و تأثیر شگفت‌انگیز آن را در زندگی احساس کنید.
 • بهره‌مندی از تابلوی جملات انگیزشی: شما در طول روز باید جملات زیادی را مرتبط با قدردانی با خود تمرین و تکرار کنید تا بتوانید تأثیر آن‌ها را در سبک زندگی‌تان مشاهده کنید. با وجود برد جملات انگیزشی این اپلیکیشن، شما همیشه و هر روز، حرف‌های زیبای زیادی برای گفتن خواهید داشت.
 • امکان ساخت تابلوی انگیزشی با تصاویر و جملات خودتان: شما می‌توانید بعد از گذشت مدتی، یک تابلوی انگیزشی از تصاویر و جملات مثبت خودتان بسازید و با دیدن آن انرژی بگیرید.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness


اپلیکیشن تمرینات تنفسی برای اپل واچ


1. iBreathe (رایگان)

از اپلیکیشن های تناسب اندام برای اپل واچ می‌رسیم به مواردی که به بهبود تنفس کمک می‌کنند. این اپ‌ها تمرکزشان بر این است که یک فرد شکل درست نفس کشیدن را یاد بگیرد چون تأثیر فوق‌العاده مهمی در سلامت فیزیکی و روانی بدن دارد. یکی از بهترین برنامه‌های موجود در این زمینه، iBreathe است؛ اپلیکیشنی ساده اما فوق‌العاده قدرتمند و کارآمد که پر است از تمرینات مربوط به چگونگی تنفس. شما در این برنامه می‌آموزید که چگونه با استرس، اضطراب، بی‌خوابی و… مبارزه می‌کنید و با مدیتیشن به آرامش برسید. iBreathe رابط کاربری زیبا و فوق‌العاده ساده و عاری از هرگونه چیزهای اضافه دارد که به شما کمک می‌کند به بهترین شکل ممکن از آن بهره ببرید. از جمله امکانات این اپلیکیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رابط کاربری ساده و آسان: به لطف رابط کاربری آسان، شما برای دسترسی به امکانات این برنامه هیچ مشکلی نخواهید داشت.
 • تمرینات آرامش ذهن: تمریناتی که به طور خاص برای آرامش ذهن و کاهش میزان استرس و اضطراب طراحی شده‌اند.
 • تمرینات تنفس: برنامه‌هایی که نفس کشیدن، نفس دادن، نفس نگه داشتن و… را با کاربران تمرین می‌کنند.
 • ایجاد یادآور: به شما یادآوری می‌کند که در طول روز چند نفس عمیق بکشید یا از کار فاصله بگیرید و کمی تنفس کنید.
 • یکپارچگی با Apple Health: برای اینکه تأثیر خوب این تمرینات را روی ضربان قلب خود احساس کنید، این اپلیکیشن به خوبی با Apple Health همگام می‌شود تا اطلاعات دقیق‌تری را دریافت کنید.
 • آشنایی با فواید تنفس: توصیه‌هایی از جیمز نستور و ویم هوف که به شما می‌گویند چرا باید نحوه‌ی درست تنفس را یاد بگیریم.
 • سازگاری با تمام دستگاه‌های اپل: عملکرد عالی در تمام دستگاه‌های iOS و macOS که از چیپ‌های سیلیکون Apple بهره می‌برند.
 • همگام سازی با iCloud: پشتیبانی از حساب ابری iCloud فرایند ثبت تنظیمات و پیشرفت‌ها در تمام دستگاه‌های Apple را بسیار راحت‌تر می‌کند.
 • ویجت: بهره‌مندی از ویجتی که می‌توان در صفحه‌ی قفل برای دسترسی سریع به اپلیکیشن ایجاد کرد.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness

2. Lungy (رایگان)

یکی از اپلیکیشن‌های فوق‌العاده‌ی اپل واچ که امتیازی استثنائی از سوی کاربران اپل دریافت کرده، Lungy است. اپلیکیشنی در زمینه‌ی تنفس که فوق‌العاده محبوب و کارآمد است که با یک رابط کاملا خاص و متفاوت، به شما می‌آموزد چگونه تنفس کنید به این صورت که با یک رابط که از جلوه‌های صوتی-بصری بهره می‌برد، به تنفس شما واکنش نشان می‌دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نزدیک دستگاه خود نفس بکشید و آن وقت می‌بینید که یک پارچه در باد حرکت می‌کند. از جملات امکانات این اپلیکیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی شده توسط تیم پزشکی مطرح: این اپلیکیشن توسط یک تیم وزشکی حرفه‌ای طراحی شده تا با ارائه‌ی تمرینات تنفسی به شما در مدیریت استرس و داشتن خوابی آسوده و راحت کمک کند.
 • جلوه‌های صوتی-بصری استثنائی: گرافیک این برنامه به قدری خارق‌العاده است که دلتان می‌خواهد همیشه با کمک این اپلیکیشن نفس بکشید چون جلوه‌های جذابی با هر دم و بازدم برایتان به نمایش گذاشته می‌شود.
 • ارائه‌ی بازخورد: هر بار که تمرین تنفس به پایان می‌رسد، این اپلیکیشن به شما بازخورد می‌دهد تا متوجه شوید چقدر باید در کارتان بهتر باشید.

دانلود اپلیکیشن Apple Fitness


اپلیکیشن تناسب اندام برای اپل واچ؛ سخن پایانی

عمده‌ی مصرف کاربران از ساعت‌های هوشمند اپل به خاطر قابلیت‌های سلامتی و تناسب اندام است که به لطف اپلیکیشن‌های خوبی که در بالا با آن‌ها آشنا شده‌اید می‌توانید به بهترین شکل ممکن از آن‌ها بهره ببرید.

19,200,000

17,599,000

تومان

17,325,000

16,649,000

تومان

منبع: MUO

سوالات متداول درباره اپل واچ و اپلیکیشن‌های تناسب اندام

آیا این اپلیکیشنن‌ها کاملا رایگان هستند؟

خیر. برخی از آن‌ها خرید درون‌برنامه‌ای هم دارند و برخی دیگر به صورت رایگان امکانات خود را در اختیار شما قرار می‌دهند.

آیا این اپلیکیشن‌ها در همه‌ی اپل واچ‌ها اجرا می‌شوند؟

معمولا نباید مشکلی از بابت سازگاری وجود داشته باشد. حداقل در سایت منبع به عدم پشتیبانی ساعت خاصی از اپل از این اپ‌ها اشاره نشده است.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا