اپلیکیشن و نرم‌افزار

همه چیز درباره اندروید 14؛ جذابیت‌های دنیای اندروید تمامی ندارد!

به زودی قرار است با اندروید 14 مواجه شویم. به همین بهانه قرار است نگاهی به قابلیت‌ها و هر آنچه که از اندروید 14 تا به حال می‌دانیم بیندازیم.

در 25 ماه آگوست سال 2023، گوگل اندروید 14 نسخه بتا 5.3 را منتشر کرده تا در نهایت امر، نسخه‌ی نهایی اندروید 14 منتشر شود. صاحبان پیکسل می‌توانند در حال حاضر یک پیش‌نمایش از نحوه نصب اندروید 14 را به راحتی در سطح اینترنت پیدا کنند. با این حال، کاربرانی که با سایر برندها مشغول به کار هستند، باید منتظر انتشار نسخه نهایی اندروید 14 باشند. با تمام این تفاسیر، بر اساس پیش‌نمایش‌هایی که منتشر شده می‌توان حدس زد که در نسخه‌ی نهایی اندروید جدید قرار است با چه قابلیت‌هایی روبه‌رو شویم. در ادامه، موارد مهمی که درباره اندروید 14 می‌دانیم را مرور خواهیم کرد.

35,379,000

تومان

47,800,000

تومان

اسم و تاریخ عرضه اندروید 14

اندروید 14

تا قبل از اندروید 10، این سیستم عامل با اسم‌های مختلف منتشر می‌شد. برای مثال می‌توان به اندروید 7 نوقا، اندروید 8 اورئو و اندروید 9 پای اشاره کرد. شرکت گوگل در حال حاضر سیستم عامل‌های جدید اندروید را با عدد معرفی می‌کند. بنابراین، اندروید 14 هم احتمالا با همین نام در نهایت عرضه خواهد شد. اگر چه، شایعه شده گوگل همچنان قصد دارد از اسامی دسرها برای نام‌گذاری استفاده کند. شایعه شده اندروید جدید تحت عنوان Upside Down Cake منتشر خواهد شد.

هنوز تاریخ انتشار دقیقی برای اندروید 14 اعلام نشده، اما به نظر می‌رسد امسال با نسخه‌ی نهایی سیستم عامل جدید روبه‌رو می‌شویم. البته، اندروید جدید در ماه ژوئن یعنی تابستان امسال به یک پایداری مناسبی رسیده، اما شرکت گوگل اذعان داشته هنوز چند هفته برای انتشار نسخه نهایی باقی مانده تا برنامه‌های خود را همچنان روی سیستم عامل جدید اندروید قبل از پایداری نهایی آزمایش کنند.

با یک نگاه اجمالی به نسخه‌های قبلی، اندروید 13 در ماه آگوست سال 2022 منتشر شد، همچنان اندروید 12 در اکتبر 2021 و اندروید 11 در ماه سپتامبر سال 2020 به طور جهانی عرضه شد. بنابراین، به نظر می‌رسد نسخه‌ی نهایی اندروید در سه ماهه‌ی سوم یا چهارم سال میلادی منتشر می‌شود. هر چند، تا انتشار جدیدترین نسخه اندروید برای تمامی برندهای گوشی‌های هوشمند به نسبت زمان‌بر است.

یک راز جالب درباره اندروید 14

 

با انتشار نسخه بتا 4 اندروید 14 در 11 جولای سال 2023، ما موفق شده‌ایم یک نکته‌ی جالب را کشف کنیم. لوگوی رسمی اندروید 14 به نظر می‌رسد یک شکل نمادی از آپولو 14 باشد. این شکل را می‌توان به معنای سفر به فضا تعبیر کرد.

قابلیت‌های دسترسی اندروید 14

گوگل در طول این همه سال موفق شده قابلیت‌های دسترسی بسیار بی نظیری را در سیستم عامل اندروید تعبیه کند. برای مثال اندروید 13 در گذشته موفق شده حالت مطالعه‌ی جدیدی را برای کاربران با اختلال بینایی معرفی کند. همچنین پشتیبانی از صفحه نمایش بریل برای نابینایان و توضیحات صوتی از دیگر قابلیت‌های اندروید 13 محسوب می‌شود. در اندروید 12 هم بزرگنمایی صفحه پیشرفت قابل توجهی پیدا کرد و این توانایی برای کنترل صفحه با حالت‌های صورت امکان‌پذیر بود.

فونت‌ها حتی بزرگتر می‌شوند

اندروید در طول این همه سال از فونت‌های بزرگ به خوبی پشتیبانی کرده اما آیا بزرگترین حالت فونت همچنان برای شما کافی نیست؟ خب شما شانس آورده‌اید! چرا که در اندروید جدید قرار است فونت‌ها حتی از حالت‌های بزرگ قبلی هم بزرگتر باشند!

گوگل به طور ویژه اعلام کرده که کاربرها حالا می‌توانند بزرگنمایی فونت را در اندروید 14 تا 200 درصد افزایش دهند. این عدد نسبت به اندروید 13 که حداکثر 130 درصد بود خیلی عدد بهتری محسوب می‌شود. نکته‌ی جالب اینجاست که شرکت گوگل گفته از مقیاس فونت‌های غیر خطی هم بهره‌برداری می‌کند تا متنی که از قبل بزرگ است، افزایش اندازه بیشتری را تجربه نکند. برای مثال، یک عنوان یا هدینگ مقاله شاید با افزایش اندازه روبه‌رو نشود اما متن‌های کوچکتر در همان مقاله می‌توانند بزرگتر دیده شوند.

فلش‌های نوتیفیکیشن

اگر شما از جنبه شنیداری با اختلال روبه‌رو هستید، اندروید 14 به شما اجازه می‌دهد تا نوتیفیکیشن‌ها را با استفاده از فلش دوربین و روشن شدن صفحه مشاهده کنید. شما می‌توانید این تنظیمات را از طریق بخش «دسترسی» (Accessibility) فعال کنید. شما این حق انتخاب را دارید تا فلش دوربین، فلش صفحه یا هر دو را به طور هم‌زمان داشته باشید. با فلش صفحه نمایش شما می‌توانید همچنین رنگ فلش را هم انتخاب کنید که واقعا از جنبه‌ی شخصی‌سازی این اتفاق جذابی است. اگر چه، شما نمی‌توانید نوع و حالت فلش زدن را تغییر دهید. برای مثال نمی‌توانید کاری کنید فلش‌ها به صورت ضربه‌ای یا موجی ظاهر شوند.

پیشرفت‌های مربوط به زبان

اندروید 14 از جنبه‌ی زبان هم با پیشرفت‌هایی همراه است. برای مثال این سیستم عامل برای زبان‌های جنسیتی (مثل فرانسوی و آلمانی) از طریق Grammatical Inflection API شروع می‌شود. یک ترفند دیگر مربوط به زبان در این مسئله نهفته که توسعه‌دهندگان می‌توانند حالا از کنترل‌های زبانی دقیق‌تر برای هر نرم افزار استفاده کنند. این کنترل‌ها حالا موجب شده تا توسعه‌دهندگان نرم افزارها بتوانند فهرست زبان را در هر منطقه سفارشی کرده، آزمایش‌های A/B را اجرا کرده و اگر برنامه از سرورهای یک منطقه‌ی مشخص استفاده می‌کند، اطلاعات مربوط به منطقه را با جدیدترین بسته به‌روز رسانی ارائه دهد.

ویژگی‌های منطقه‌ای

اگر یک کاربر در اروپا زندگی می‌کند، احتمالا می‌تواند با اندروید 14 به طور پیش‌فرض از مقیاس‌های مرتبط مثل واحد پول دلار، تقویم و سایر سیستم‌های اروپایی استفاده کند. با این حال هیچ الزامی نیست که از یک سری واحدهای مشخص استفاده کرده و شما هر زمان که بخواهید می‌توانید واحدها را مثل دما از فارنهایت به سلسیوس تغییر دهید.

قابلیت‌های باتری اندروید 14 و ترفندها

اندروید 14 تغییرات متنوعی را به منظور بهبود عمر باتری انجام داده است. با این حال، شما نباید یک تغییر بسیار گسترده مثل حالت Doze اندروید مارشمالو یا یک حالت ذخیره‌سازی باتری قدرتمند را از سیستم عامل جدید اندروید انتظار داشته باشید.

بهینه‌سازی عملکردهای درونی اندروید توسط گوگل

کمپانی گوگل برای شروع روی دو API جدید اندروید (سروی‌های پس‌زمینه و زمان‌بندی شغل‌ها) مشغول به کار است تا بهره‌وری و راندمان را برای فرایندهای مختلف نظیر فعالیت‌های پس‌زمینه و دانلود فایل‌های بزرگ بهبود بخشد.

گوگل درباره‌ی روال آپلود و دانلود فایل‌ها بیان کرده فرایند انتقال اطلاعات و مدیریت فایل‌های دانلود/آپلود به خصوص در هنگام دانلود تنها از طریق بستر وای-فای راحت‌تر شده است. اندروید 14 حتی از جنبه‌ی سیستم داخلی هم مورد بهینه‌سازی قرار گرفته تا بهره‌وری عمر باتری تقویت یابد.

یک مجوز جدید برای آلارم‌ها

گوگل در حال تعبیه‌ی یک مجوز جدید برای «زمان‌بندی دقیق آلارم» است. با این تفاسیر، تمامی برنامه‌هایی که جدید نصب می‌شوند نیاز دارند تا از کاربرها برای زمان‌بندی و دسترسی به تقویم اجازه بگیرند. شرکت گوگل توضیح داده با اضافه کردن این قابلیت، می‌توان عمر باتری و سایر منابع را بهتر کرد.

بازگشت یک حالت آشنا

خوشبختانه یک ویژگی قدیمی تحت عنوان «زمان روشن بودن صفحه از آخرین فول شارژ» (Screen time since last full charge) مجدد در حال بازگشت به اندروید است. این قابلیت در اندروید 12 به عنوان یک قابلیت تقریبا مخفی وجود داشته اما در حال حاضر قرار است به عنوان یک قابلیت اصلی در تنظیمات مربوط به باتری بازگردد. بر اساس این ویژگی، مصرف باتری در طی 24 ساعت گذشته مشخص می‌شود. این قابلیت بیشتر برای افرادی کاربردی است که می‌خواهند به طور دقیق مطلع شوند گوشی تلفن هوشمند چه میزان در حالت باتری دوام آورده و چه برنامه‌هایی مصرف بیشتری از جنبه‌ی باتری دارند.

ویژگی و تغییرات امنیتی اندروید 14

اندروید 14 با طیف وسیعی از قابلیت‌های مربوط به امنیت و حریم شخصی در حال توسعه است. با این حال، چند تغییر چشمگیر از جنبه‌ی امنیتی به شرح زیر است.

با نصب برنامه‌های فوق العاده قدیمی خداحافظی کنید

یکی از بزرگترین تفاوت‌ها بین اندروید 14 در برابر اندروید 13 در این موضوع نهفته که در اندروید جدید نمی‌توان برنامه‌های بسیار قدیمی را نصب کرد. به همین دلیل، گوگل بیان کرده در اندروید 14 تنها برنامه‌هایی نصب می‌شود که حداقل روی اندروید 5.1 قابل نصب است.

این مسئله واقعا یک تغییر بسیار بزرگ تلقی می‌شود. دلیل این اقدام به مسائل امنیتی برمی‌گردد؛ چرا که بد افزارها و ویروس‌ها به طور کلی روی نسخه‌های قدیمی اندروید قابل نصب هستند. بنابراین، در نسخه‌های جدید اندروید می‌توان نسبت به امنیت و حفظ حریم خصوصی بیشتر اطمینان خاطر بیشتری پیدا کرد.

با تمام این تفاسیر، بسیاری از برنامه‌ها و بازی‌های ویدیویی قدیمی روی گوشی‌های اندروید 14 قابل نصب نیستند. با این حال گوگل اعلام کرده اگر قبل از آپدیت سیستم عامل اندروید در گوشی، شما برنامه‌های قدیمی را نصب کرده باشید، پس از ارتقا به اندروید جدید همچنان برنامه‌های نصب شده‌ی قدیمی بدون مشکل کار می‌کنند.

به اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدیوهای مشخص

در اندروید 13 و نسخه‌های قدیمی‌تر، اگر یک برنامه برای دسترسی به تصاویر و ویدیوها اجازه‌ی دسترسی درخواست می‌کرد، شما می‌توانستید هر دو گزینه‌ی «بله» یا «خیر» را انتخاب کنید. در اندروید جدید شما کنترل بیشتری خواهید داشت. حالا شما می‌توانید به برنامه‌ها اجازه دهید تنها به برخی تصاویر و ویدیوها دسترسی پیدا کنند:

این مسئله از جنبه‌ی امنیتی و حفظ حریم شخصی بسیار اقدام تحسین برانگیزی به شمار می‌رود؛ چرا که برنامه‌ها در این حالت تنها تصاویر و ویدیوهایی را رصد می‌کنند که شما می‌خواهید آنها در معرض تماشا قرار گیرند.

حفظ حریم خصوصی پین پیشرفته و حذف اختیاری دکمه Ok

در تنظیمات اندروید شما قادر هستید انیمیشن مربوط به زمان وارد کردن پین ورود به گوشی را خاموش کنید. این مسئله موجب می‌شود تا اگر فرد کنجکاو و فضولی در اطراف شما به صفحه نمایش زل زده، قادر نباشد رمز پین شما را حفظ کند. این تغییر به ظاهر کوچک، رسما یک ویژگی بسیار مطلوب از جنبه‌ی امنیتی محسوب می‌شود. در حال حاضر،‌ این قابلیت به طور پیش‌فرض روی Off تنظیم شده است.

خوشبختانه اندروید 14 نیاز به ضربه زدن روی دکمه Ok را پس از ورود پین حذف می‌کند. به جای این رویه، شما می‌توانید صرفا اعداد پین را اینتر کرده تا گوشی باز شود. ذکر این نکته الزامی است که این رویه تنها زمانی کار می‌کند که پین شما حداقل شش رقم یا بیشتر باشد. اگر پین شما شش رقم یا بیشتر باشد، سیستم اندروید به طور خودکار این قابلیت یعنی حذف دکمه‌ی اوکی را انجام می‌دهد. با این حال، اگر دلتان برای ضربه زدن روی دکمه اوکی تنگ شده، هر زمان که بخواهید می‌توانید به طور دستی آن را برگردانید.

آپدیت‌های مربوط به اشتراک‌گذاری اطلاعات

برای مثال شما یک برنامه‌ای را روز دوشنبه نصب کرده‌اید. شما مجوز و دسترسی‌های امنیتی را برای برنامه‌ی مورد نظر تایید کرده‌اید. سپس روز سه شنبه، برنامه‌ی نصب شده قوانین و شرایط مربوط حفظ حریم شخصی را تغییر می‌دهد و شما از شرایط جدید مطلع نیستید. در اندروید 14 اوضاع اندکی تفاوت پیدا کرده و حالا شما می‌توانید یک اعلان هشدار را مشاهده کنید که به شما درباره‌ی هر تغییری که توسط هر برنامه‌ای صورت پذیرفته اطلاع می‌دهد.

سایر تغییرات امنیتی

گوگل همچنین با تعبیه‌ی ترفند و کدهای امنیتی جدید در داخل سیستم عامل اندروید در تلاش است با بد افزارها مقابله کند. خوشبختانه این قابلیت‌های امنیتی جدید جلو روی کاربر نیست که آزاردهنده باشد اما دستگاهتان در زیر لایه‌های امنیتی کاملا تقویت شده است. قابلیت Passkey در اندروید 14 بهینه‌سازی شده و یک قدم کاربر را به استفاده‌ی کمتر از رمز عبور نزدیکتر کرده است.

پیشرفت‌های بین دستگاهی برای توسعه‌دهندگان

اندروید سال‌های زیادی است که روش بین دستگاهی را در دستور کار خود قرار داده و گوگل این رویه را در اندروید 14 هم ادامه می‌دهد. این مرتبه، ما با قابلیت‌هایی برای توسعه دهندگان نظیر کلاس‌های اندازه‌ی پنجره و طرح‌بندی صفحه کشویی روبه‌رو هستیم تا برنامه‌ها بتوانند به طور موثرتری با اندازه‌های مختلف صفحه نمایش سازگاری پیدا کنند.

در نهایت، گوگل بیان کرده پیش‌نمایشی از SDK بین دستگاهی خود ارائه می‌دهد تا توسعه‌دهندگان نرم افزار و بازی‌های ویدیویی قادر باشند راحت‌تر برنامه‌های خود را ساخته تا در دستگاه‌های مختلف به خوبی اجرا شوند.

قابلیت‌های متفرقه‌ای که تا الان تایید شده‌اند:

چند ویژگی جذابی در اندروید جدید تایید شده که در ادامه به طور مروری به آن می‌پردازیم.

برنامه Health Connect

برنامه Health Connect یک هاب موثر در جمع‌آوری اطلاعات مربوط به سلامتی از برنامه‌های سلامتی و فیتنس مختلف محسوب می‌شود و همچنین از اطلاعات سلامتی/فیتنس بازیکنان مطرحی مانند سامسونگ، فیت بیت و پلوتن پشتیبانی می‌کند.

در حال حاضر این برنامه همچنان قابل دانلود است. البته، با عرضه‌ی اندروید 14 بتا 2 گوگل تایید کرده برنامه‌ی Health Connect به همراه سایر برنامه‌های پیش‌فرض گوگل با اندروید منتشر می‌شود. به زبان ساده‌تر، دیگر نیاز به دانلود مجزای این برنامه به صورت دستی نبوده و آپدیت‌ها به طور خودکار انجام می‌شود.

صفحه قفل (لاک اسکرین) شخصی

شما در حال حاضر می‌توانید صفحه خانگی یا Home خود را با ویجت، والپیپر، آیکون و سایر موارد شخصی‌سازی کنید. با این حال، شخصی‌سازی صفحه‌ی قفل گوشی چندان متنوع نبود. خوشبختانه در اندروید 14 می‌توان تمام مولفه‌های مربوط به صفحه قفل را شخصی‌سازی کرد. گوگل در جریان مراسم Google I/O 2023 این قابلیت را به صورت عمومی به نمایش گذاشت.

والپیپرهای شخصی‌سازی شده

در جریان Google I/O 2023، شرکت گوگل نه یک یا دو روش، بلکه سه روش برای خلق والپیپرهای شخصی مطرح کرد. در روش اول، می‌توان از افکت Artificial Parallax برای ساخت تصاویر خودتان استفاده کنید. در روش بعدی می‌توان از برنامه‌ی Emoji wallpaper creator برای ساخت والپیپر استفاده کرد. شما از ایموجی که دلتان می‌خواهد استفاده کرده و با تلفیق رنگ‌های مختلف قادر هستید یک والپیپر جذاب و کارتونی را برای خود درست کنید. در نهایت امر، می‌توان از یک سیستم هوش مصنوعی برای خلق تصاویر از طریق فرمان‌های متنی بهره‌برداری کرد. دو روش اول در همان ابتدا با اندروید 14 عرضه خواهند شد اما روش هوش مصنوعی در آینده‌ی نزدیک منتشر خواهد شد.

قابلیت‌هایی که هنوز در حد شایعه باقی مانده‌اند

چند ویژگی و قابلیت از اندروید 14 هنوز در حد شایعه هستند. با این حال انتظار داریم در اندروید جدید این قابلیت‌ها را دیر یا زود ببینیم.

ارتباط ماهواره‌ای

شرکت‌هایی نظیر کوالکام، هواوی و T-Mobile همگی حول و حوش شش ماه گذشته عملکرد ارتباط ماهواره‌ای را اعلام کرده‌اند. خوشبختانه گوگل در واقع پشتیبانی از ارتباط ماهواره‌ای بومی را به اندروید 14 هم می‌آورد. این خبر در قالب یک توییت در اواخر سال 2022 میلادی منتشر شد اما متاسفانه کمپانی گوگل هنوز رسما این خبر را تایید نکرده است.

بک ژست (Back Gesture) قابل پیش‌بینی

آیا در اندروید جدید می‌توان با یک ژست خاص به صفحه نمایش قبلی یا هوم اسکرین مهاجرت کرد؟ به نظر می‌رسد گوگل روی این قابلیت جذاب مشغول به کار است.

برنامه‌های کلون شده

برخی از OEMهای خاص به شما اجازه می‌دهند از یک برنامه کلون بسازید. این قابلیت بسیار سودمند است چون شما می‌توانید با دو اکانت مختلف وارد یک برنامه روی یک گوشی شوید. شما تنها کافی است یک اپلیکیشن را کلون‌سازی کرده، با اکانت ثانویه وارد برنامه‌ی کلون شده و سپس هر برنامه که دلتان می‌خواهد را باز کنید.

Bloatware یاب

Bloatware به نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که بدون هیچ استفاده‌ای کاربری روی سیستم نصب می‌شود و حافظه را اشغال می‌کند. به نظر می‌رسد در اندروید جدید قرار است این برنامه‌ها به راحتی شناسایی شده و کاربر در هر لحظه بتواند آنها را حذف کند. این قابلیت برای نمایش برنامه‌هایی که مخفیانه روی سیستم نصب شده و قصد جاسوسی اطلاعات را دارند بسیار مناسب است.

35,379,000

تومان

47,800,000

تومان

برنامه بهینه شده‌ی App Pair

اندروید 14 به کاربر این توانایی را می‌دهد تا دو برنامه را در کنار هم یا به صورت دو صفحه مجزا اجرا کند. به این قابلیت App Pair گفته می‌شود. به نظر می‌رسد سیستم عامل همچنین به کاربرها اجازه می‌دهد این App pairها را ذخیره کرده و یک میانبر به هوم اسکرین اضافه کند. کاربرها با این روش می‌توانند خیلی سریع یک App Pair را با ضربه زدن روی میانبر اجرا کنند.

نوار وظیفه‌ی بهبودیافته برای تبلت و گوشی‌های تاشو

بر اساس اسناد و شواهد، گوگل مشغول کار روی اضافه سازی چند قابلیت به تسک‌بار بوده است؛ برای مثال، گوگل روی اضافه کردن نوار جست‌وجو به نوار وظیفه در گذشته کار می‌کرد. در هر صورت این قابلیت‌ها بیشتر برای گوشی‌های تاشو و تبلت‌ها کاربرد خواهند داشت و به نظر می‌رسد دیر یا زود این قابلیت را در اندروید جدید قرار است ببینیم.

منبع: androidauthority

سوال و جواب‌های رایج

آیا دوربین در اندروید 14 بهتر خواهد بود؟

افزونه‌های Camera2 و CameraX قرار است به‌روز رسانی شوند.

آیا ارزش دارد سیستم عامل را به اندروید 14 بتا ارتقا دهیم؟

اگر یک گوشی دوم در اختیار دارید، بد نیست آن را به اندروید جدید ارتقا دهید. در غیر این صورت منتظر باشید تا باگ‌های نرم‌افزاری گرفته شود.

آیا برای گوشی من اندروید 14 با ثبات منتشر می‌شود؟

کاربران گوگل پیکسل با اندروید با ثبات روبه رو خواهند شد اما اندروید 14 در سایر گوشی‌ها یعنی سامسونگ،‌ شیائومی و … ممکن است در همان ابتدا با ثبات نباشد.

چه بازی و برنامه‌هایی روی اندروید 14 نصب می‌شود؟

در اندروید 14 تنها برنامه‌هایی نصب می‌شود که حداقل روی اندروید 5.1 قابل نصب است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا