چه پمپ آب خانگی برای متراژ شما مناسب است؟

یک مقدمه قبل از بررسی پمپ آب برای ساختمان 1 تا 7 طبقه

 کارکرد پمپ آب، تأمین آب موردنیاز ساختمان است. با استفاده از این دستگاه که امروزه مدل‌های بسیار متنوعی از آن در بازار وجود دارد، می‌توان مشکل فشار آب ساختمان‌های شهری را حل کرد. همان گونه که می‌دانید برای استفاده از پمپ آب خانگی، شما نمی‌توانید آن را مستقیماً به لوله آب شهری نصب کنید؛ چراکه این کار غیرقانونی است و باعث فشار آب سایر ساختمان‌های محل خواهد شد؛ بنابراین از همین ابتدا لازم به تذکر بود که انجام چنین کاری غیرقانونی است. پس اگر نصب پمپ آب خانگی به لوله آب شهری مشکل دارد چگونه اقدام به نصب پمپ آب خانگی کنیم؟ راه‌حل این کار استفاده از یک مخزن یا منبع آب است که باتوجه‌به نیاز ساختمان و تعداد طبقات و واحدها باید یک مخزن آن تهیه کنید و پمپ آب را به آن متصل کنید. این مخازن گنجایش‌های مختلفی دارد که طبیعتاً با افزایش حجم آن، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

افزایش | انواع پمپ آب

بهترین پیشنهادهای پمپ آب برای ساختمان‌های 1 تا 7 طبقه

شما برای اینکه پمپ آب مناسب ساختمان خود را خریداری کنید باید بتوانید پلاک پمپ را بخوانید، برای این موضوع توصیه می‌کنیم حتماً مطلب آشنایی و نکات تعمیر پمپ آب را مطالعه کنید، تقریباً با مطالعه این مطلب شما 50 درصد راه را طی کرده‌اید. چند چیز درباره پمپ آب خانگی که دانستن آن برای شما واجب است، توان پمپ، هد پمپ آب خانگی و دبی پمپ آب خانگی و سیم پیچی موتور است.

روی تمامی دستگاه‌ها، توان پمپ با علامت HP که مخفف اسب بخار است نمایش داده می‌شود، همچنین دبی یا آبدهی پمپ نیز با علامت اختصاری Max Q نشانه‌گذاری شده که مقدار آن بر حسب لیتر بر دقیقه (L/min) محاسبه می‌شود. بنابراین وقتی می‌گوییم دبی پمپ آب خانگی تک واحدی 41 لیتر بر دقیقه است یعنی در هر دقیقه می‌تواند تا 41 لیتر آبرسانی را انجام دهد. روی برخی پمپ‌ها این مقدار بر اساس واحد مترمکعب بر ساعت که علامت اختصاری آن (M3/H) است محاسبه می‌شود. اگر بخواهیم این مقدار را برای پمپ آب خانگی تک واحدی تبدیل کنیم، 41 لیتر بر دقیقه معادل 2.5 متر مکعب بر ساعت خواهد شد.

نکته دیگر هد پمپ آب خانگی است که این میزان هم روی تمامی پمپ آب‌های خانگی درج شده و مقدار آن را با علامت اختصاری (Max.h) نمایش می‌دهند. مثلا یک پمپ آب برای ساختمان ۷ طبقه باید هدی برابر با ۶۵ تا ۷۰ متر داشته باشد.

پیشنهاد پمپ آب خانگی تک‌واحدی

وقتی می‌گوییم پمپ آب خانگی تک‌واحدی باید یک معیار مهم را در نظر بگیریم و آن هم تعداد طبقات است. امروزه خیلی از آپارتمان‌ها ۲ واحدی یا بیشتر ساخته می‌شود اما برخی سازندگان هم هستند که اقدام به ساخت آپارتمان‌هایی می‌کنند که در هر طبقه یک واحد وجود دارد؛ بنابراین وقتی می‌گوییم پمپ آب خانگی تک‌واحدی باید مشخص کنیم، ۱ طبقه تک‌واحدی؟ ۲ طبقه تک‌واحدی؟ ۳ طبقه تک‌واحدی و … در جدول انتخاب پمپ آب خانگی که در زیر منتشر شده، ما بهترین پیشنهادها برای پمپ آب خانگی تک‌واحدی را ذکر کردیم که می‌توانید بخوانید:

نوع ساختمان نوع پمپ هد پمپ (متر) دبی پمپ (مترمکعب)
تکواحدی 1 طبقه محیطی 0.5 اسب 37 2.5
تکواحدی 2 طبقه بشقابی 1 اسب 32 6
تکواحدی 3 طبقه جتی 1 اسب 51 3.2
تکواحدی 4 طبقه جتی 1 اسب 51 3.2
تکواحدی 5 طبقه 2 پروانه 2 اسب 54 6.2
تکواحدی 6 طبقه جتی 2 اسب 61 4.9
تکواحدی 7 طبقه جتی 2 اسب 61 4.9

پیشنهاد پمپ آب مناسب 1 طبقه

اکثر ساختمان‌های ۱ طبقه با مشکل فشار آب روبرو نیستند، در واقع اگر افت فشاری در این ساختمان‌ها رخ می‌دهد می‌توان به چند دلیل باشد که عبارت‌اند از:

  • ایراد در لوله‌کشی ساختمان
  • نشتی لوله یا ترکیدگی مخفی لوله آب ساختمان
  • نصب غیرقانونی پمپ در محل از سوی سایر ساختمان‌ها

این‌ها عمده مواردی است که می‌توان گفت باعث افت فشار در اکثر ساختمان‌ها از جمله ساختمان‌های ۱ طبقه می‌شود؛ بنابراین قبل از تصمیم به خرید پمپ، ابتدا از اینکه موارد بالا علت افت فشار آب ساختمان شما نیست مطمئن شوید و بعد اقدام به خرید کنید. بااین‌وجود اگر مطمئن شدید که ساختمان شما نیاز به یک دستگاه پمپ آب خانگی دارد، در جدول زیر بهترین پیشنهاد پمپ آب مناسب 1 طبقه را آورده‌ایم:

نوع ساختمان نوع پمپ هد پمپ (متر) دبی پمپ (مترمکعب)
تکواحدی 1 طبقه محیطی 0.5 اسب 37 2.5
2 واحدی 1 طبقه بشقابی 0.5 اسب 20 5.4

پیشنهاد پمپ آب برای ساختمان 2 طبقه

اگر سیستم لوله‌کشی درست باشد و سازندگان آپارتمان‌ها به موارد اصولی توجه کنند، نه‌تنها در ساختمان‌های ۲ طبقه بلکه حتی در ساختمان‌های ۴ طبقه هم نباید شاهد افت یا کاهش فشار آب باشیم، بااین‌حال امروزه برای حل این مشکل می‌توان از پمپ آب خانگی استفاده کرد.

برای ساختمان‌های ۲ طبقه نیازی نیست از پمپ‌های خیلی قوی استفاده کرد، پمپ‌های بشقابی با توان یک اسب کافی است. نکته‌ای که خیلی از خریداران توجه نمی‌کنند این است که فکر می‌کنند اگر پمپ قوی‌تری بخرند بهتر است؟! یا برخی دو دوتا چهارتای اقتصادی می‌کنند که یک پمپ قوی‌تر بخرند که اگر ساکن یک ساختمان بلندتر شدند، بتوانند از آن استفاده کنم! درحالی‌که پمپ قوی‌تر باعث افزایش فشار به لوله‌ها و ترکیدگی لوله و خرابی شیرآلات خواهد شد. در جدول راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی زیر، بهترین پیشنهاد پمپ آب برای ساختمان 2 طبقه را ذکر کرده‌ایم.

نوع ساختمان نوع پمپ هد پمپ (متر) دبی پمپ (مترمکعب)
تکواحدی 2 طبقه بشقابی 1 اسب 33 6
2 واحدی 2 طبقه بشقابی 1 اسب 33 6

پیشنهاد پمپ آب مناسب برای ساختمان 3 طبقه

معمولاً افت فشار غالباً از طبقه سوم و بالاتر شروع می‌شود برای همین غالب خریداران انواع پمپ آب خانگی نیز ساکنان همین طبقات هستند. البته اگر ساختمانی دچار مشکل فشار آب باشد درحالی‌که طبقات پایین کمتر و طبقات بالا بیشتر دچار این مشکل هستند، تمامی ساکنان آپارتمان باید در هزینه‌های خریداری و نصب و راه‌اندازی پمپ آب شریک باشند.

پیشنهاد ما برای ساختمان‌های ۳ طبقه درصورتی‌که هر طبقه تک‌واحدی باشد استفاده از پمپ‌های جتی است اما اگر هر طبقه 2 یا 3 واحد بود بهتر است از پمپ‌های دو پروانه استفاده کنید که دبی بالاتری داشته و آبرسانی بهتر انجام می‌گیرد. در جدول انتخاب پمپ آب زیر، بهترین پیشنهاد پمپ آب مناسب برای ساختمان 3 طبقه آورده شده است.

نوع ساختمان نوع پمپ هد پمپ (متر) دبی پمپ (مترمکعب)
تکواحدی 3 طبقه جتی تک اسب 51 3.2
2 واحدی 3 طبقه دو پروانه 1.5 اسب 46 6
3 واحدی 3 طبقه دو پروانه 1.5 اسب 46 6

بهترین پیشنهاد پمپ آب مناسب 4 طبقه

بیشترین میزان سؤالات درباره خرید پمپ مرتبط با طبقه چهارم و پمپ آب مناسب طبقه 4 است. اگر بگوییم مشکل فشار آب از طبقه سوم شروع می‌شود، باید گفت در طبقه چهارم ادامه یافته و در طبقات 5 به بعد اوج می‌گیرد. مناسب‌ترین پمپ آب خانگی برای ساختمان ۴ طبقه پمپ‌های جتی برای ساختمان‌های تک‌واحدی و دو پروانه برای چند واحدی‌ها است. قیمت پمپ آب برای ساختمان ۴ طبقه باتوجه‌به مدل، برند و کشور سازنده آن و همچنین توان و سایر ویژگی‌های فنی آن مشخص می‌شود. در جدول زیر بهترین پیشنهادهای پمپ آب مناسب 4 طبقه آورده شده است که می‌توانید بخوانید:

نوع ساختمان نوع پمپ هد پمپ (متر) دبی پمپ (متر مکعب)
تکواحدی 4 طبقه جتی تک اسب 51 3.2
2 واحدی 4 طبقه دو پروانه 2 اسب 54 6.2
3 واحدی 4 طبقه دو پروانه 2 اسب 54 6.2

پیشنهاد پمپ آب مناسب برای ساختمان 5 طبقه

دبی و هد پمپ آب در رابطه معکوسی با هم قرار دارند، یعنی اگر هد یا ارتفاع پرتاب آب بالاتر برود، دبی کاهش‌یافته و اگر دبی بیشتر باشد، هد کاهش می‌یابد. ساختمان‌های 5 طبقه هم به دبی بالایی نیاز دارند و هم به هد بالا. منظور از دبی حجم آبی است که از شیر آب خارج می‌شود، یعنی اگر تمام شیرهای آب یک ساختمان را باز کنیم، در بالاترین طبقه چقدر آب از شیر خارج می‌شود؟ آیا یک آب باریکه می‌آید یا به‌صورت نرمال آبدهی صورت می‌گیرد؟

برای برطرف‌شدن این مشکل پیشنهاد ما جهت خرید پمپ آب مناسب برای ساختمان 5 طبقه، پمپ‌های جتی نیست بلکه پمپ‌های دو پروانه است، این پمپ‌ها علاوه بر اینکه هد خوبی دارند، حجم آبدهی مناسبی هم خواهند داشت که در جدول زیر بهترین پیشنهادات را مشاهده می‌کنید:

نوع ساختمان نوع پمپ هد پمپ (متر) دبی پمپ (متر مکعب)
تکواحدی 5 طبقه دو پروانه 2 اسب 54 6.2
2 واحدی 5 طبقه دو پروانه 2 اسب 54 6.2
3 واحدی 5 طبقه دو پروانه 2 اسب 54 6.2

پیشنهاد برای پمپ آب 6 طبقه

ازآنجایی‌که ارتفاع ساختمان‌های 6 طبقه خیلی افزایش می‌یابد، پمپ باید بتواند آب را به ارتفاع مناسب برساند برای این کار علاوه بر توان موتور، نوع پمپ هم اهمیت دارد. پمپ‌های جتی این قابلیت را دارند که آب را با فشار بیشتری به ارتفاع بالاتری پرتاب کنند به همین خاطر پیشنهاد ما برای پمپ آب 6 طبقه همین پمپ جتی است. در جدول زیر بهترین پیشنهاد پمپ آب خانگی برای ساختمان 6 طبقه را ملاحظه می‌کنید:

نوع ساختمان نوع پمپ هد پمپ (متر) دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 6 طبقه جتی 2 اسب 61 4.9
2 واحدی 6 طبقه جتی 2 اسب 61 4.9
3 واحدی 6 طبقه جتی 2 اسب 61 4.9

پیشنهاد پمپ آب برای ساختمان 7 طبقه

پمپ آب برای ساختمان ۷ طبقه باتوجه‌به تعداد واحدها متفاوت است. اما بهترین پیشنهاد استفاده از پمپ‌های دو پروانه با توان ۲ اسب بخار با دهانه ورودی و خروجی ۱٫۵ اینچ است که هد نسبتاً خوبی داشته اما دبی آن‌ها خیلی زیاد است. برای همین پیشنهاد پمپ آب مناسب برای ساختمان ۷ طبقه چه برای تک‌واحدی و چه 2 یا 3 واحدی یکسان است که در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

نوع ساختمان نوع پمپ هد پمپ (متر) دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 7 طبقه 2 اسب 2 پروانه 58 7.5
2 واحدی 7 طبقه 2 اسب 2 پروانه 58 7.5
3 واحدی 7 طبقه 2 اسب 2 پروانه 58 7.5

نکات پایانی درباره پمپ آب مناسب برای ساختمان 1 تا 7 طبقه

برای هر یک از این پمپ‌های پیشنهادی حتماً باید یا از مخزن تحت‌فشار استفاده کرد یا از کلید اتومات، در این باره با سرویس‌کار خود مشورت کنید. اما به‌طورکلی برای ساختمان‌های ۱ تا ۳ طبقه می‌توان از منبع انبساط‌های ۲۴ لیتری، برای ساختمان‌های ۴ و ۵ طبقه از منبع انبساط ۵۰ تا ۶۰ لیتری و برای ساختمان‌‎های ۶ و ۷ طبقه از منبع انبساط ۸۰ تا ۱۰۰ لیتری استفاده کرد. جهت تعمیر پمپ کارواش نیز می توانید با کارشناسان ما در الکتروچکاپ تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا