چگونه برنامه های مخفی را در دستگاه اندرویدی خود پیدا کنید؟

در گوشی های هوشمند برنامه های زیادی را می بینید اما از طرفی همین دستگاه ها می توانند بسیاری از برنامه ها را از کانون توجه شما دور نگه دارند؛ بنابراین اگر می خواهید به برنامه های مخفی در اندروید دسترسی داشته باشید، از راه های مختلفی می توانید این کار را انجام دهید.

10,290,000

تومان

6,035,000

تومان

پیدا کردن برنامه های مخفی از طریق تنظیمات

منوی تنظیمات در اندروید به اندازه ای پیچیده است که اغلب برای دسترسی به ویژگی های پنهان آن باید عبارت مشخصی را در تنظیمات جست وجو کنید یا از ابزارهایی مانند برنامه ی تنظیمات گوگل استفاده کنید. بنابراین، این اولین جایی است که می توان به دنبال پاسخ این پرسش بود که «چگونه برنامه های مخفی را در گوشی خود پیدا کنم؟»

با توجه به اینکه که هر دستگاه لیست کاملی از اپلیکیشن های خود دارد، خوب است که با مراحل اولیه ی نمایش آن آشنا شوید. ابتدا روی نماد تنظیمات در صفحه ی اصلی یا فهرست برنامه ها ضربه بزنید و «برنامه ها» (Apps) را از منو انتخاب کنید. اگر همه چیز در دستگاه شما متفاوت به نظر می رسد، فقط بدانید که باید به سراغ بخشی بروید که تنظیمات برنامه های تلفن شما را نشان می دهد.

سپس اگر فهرست کامل در ابتدا دیده نمی شود، باید به گزینه ی «دیدن همه ی برنامه ها» (See all apps) دسترسی داشته باشید. روی آن ضربه بزنید تا همه ی برنامه های موجود در دستگاه خود را ببینید. برای کاوش در محتویات دستگاه، کافیست در میان برنامه هایی که فهرسته شده اند، پیمایش کنید.

برنامه های مخفی را از تنظیمات پیدا کنید

اگر شما، کاربر دیگری یا تنظیمات خودکار دستگاه، برنامه ها را غیرفعال و پنهان کرده اید، باید گزینه ای را هم پیدا کنید که فقط این برنامه ها را ببینید. به دنبال دکمه ی «همه ی برنامه ها» (All apps) بگردید. با ضربه زدن روی آن یک منوی کشویی باز می شود که می تواند برنامه های غیرفعال شده را به شما نشان دهد.

یافتن برنامه های مخفی با دسترسی ویژه

در منوی برنامه های خود، گزینه ای با عنوان «دسترسی ویژه به برنامه ها» (Special app access) پیدا خواهید کرد. در اینجا، برنامه های شما بر اساس مجوزهایی که در تلفن شما دارند، از هم جدا می شوند.

برای نمونه اگر وارد دسترسی به همه ی فایل ها شوید، همه ی برنامه هایی را که می توانند از فایل های دیجیتال شما استفاده کنند، به شما نشان می دهد. می توانید برنامه ها را بر اساس دسترسی به تصاویر، نوتیفیکیشن ها، خدمات کمکی VR، کنترل Wi-Fi و موارد دیگر فیلتر کنید.

این یک راه عالی برای محدود کردن انواع برنامه هایی است که به دنبال آن ها هستید، و شیوه ی یافتن برنامه های مخفی در اندروید را مفیدتر می کند.

21,390,000 تومان

یافتن برنامه های مخفی در پوشه های فهرست اپلیکیشن ها

همچنان که دستگاه های اندرویدی تکامل پیدا می کنند، برای مدیریت محتوای مورد نظر شما هم راه های بهتری ارائه می دهند. سازندگان مختلف سخت افزار و نرم افزار، راهکارهای گوناگونی را برای مخفی و مرتب کردن برنامه ها در اندروید ارائه می کنند، اما همه ی آنها یک چیز مشترک دارند: صفحه ی برنامه ها. این صفحه، فهرست قابل پیمایش برنامه هاست که با کشیدن انگشت به بالا در صفحه ی اصلی تلفن خود آن را خواهید دید.

در برخی از دستگاه های اندرویدی از طریق منوی این بخش می توانید برنامه های مخفی را آشکار کنید. این منو معمولا با نماد سه نقطه یا چرخ دنده دیده می شود. دستگاه های دیگر دارای ویژگی های جایگزین مانند پوشه ها هستند. برای استفاده از این ویژگی، باید منو را باز کنید، «ساخت پوشه» (Create folder) را انتخاب، عنوانی را تایپ کنید و سپس برنامه ها را برای گروه بندی انتخاب کنید.

هنگام جست وجوی برنامه های مخفی، مطمئن شوید که پوشه ها را بررسی می کنید، چون آن ها می توانند برنامه هایی که درون خود دارند را پنهان کنند. بنابراین، یافتن برنامه های مخفی در دستگاه اندرویدی می تواند به سادگی یک نگاه دقیق تر باشد.

یافتن برنامه های مخفی از طریق مدیر فایل

راه دیگر برای غربال کردن برنامه های موجود در گوشی، استفاده از مدیر فایل است. همه ی دستگاه های اندرویدی باید این ویژگی را تقریبا با یک شکل و معمولا با برچسب «فایل ها» (Files) همراه داشته باشند.

روی نماد مدیر فایل ضربه بزنید تا لیستی از دسته ها و ابزارها باز شود. به «برنامه ها» (Apps) بروید تا همه ی برنامه های نصب شده روی دستگاه خود را به همراه هر فایل APK (بسته ی نصبی اندروید) موجود ببینید. علاوه بر نمایش برنامه های پنهان و فراموش شده، می توانید از اینجا هر کدام را مدیریت کنید و برای نمونه اشتراک گذاری کنید یا حذف نمایید.

با این حال، اپلیکیشن مدیر فایل، همیشه برنامه های سیستمی را که بخشی از عملکردهای اساسی دستگاه هستند، نمایش نمی دهد. به عبارت دیگر، تنها در صورتی به فایل منیجر خود مراجعه کنید که می خواهید برنامه های مخفی را که قبلا دانلود کرده اید، پیدا کنید.

یکی دیگر از ویژگی هایی که باید در نظر داشت، گزینه ی «پوشه ی امن» (Safe folder) در بسیاری از نرم افزارهای مدیریت فایل است. این یک مکان امن برای ذخیره ی فایل هاست و برای باز کردن قفل به یک پین یا الگو نیاز دارد. این پوشه معمولا زیاد مرتبط با اپلیکیشن ها نیست اما جای خوبی برای جست وجوی داده های مخفی و در عین حال کاوش در گوشه و کنار موجود در دستگاه های اندرویدی است.

اگر برنامه ی مدیر فایلی که از قبل دارید با نیازهای شما مطابقت ندارد، همیشه می توانید یک فایل منیجر بهتر دانلود کنید. برنامه هایی مانند Google Files یا Cx File Explorer را امتحان کنید تا از رابط تمیزتر، سازماندهی روان تر فایل ها و جزئیات بیشتر در مورد برنامه های فعال و مخفی گوشی خود بهره مند شوید.

پیدا کردن برنامه های مخفی با یک لانچر تازه

اگر طرح بندی سیستم اندروید فعلی تان را دوست ندارید، می توانید لانچر دیگری را متناسب با روند کاری خود نصب کنید. هرچند نگرانی های ایمنی هم در مورد برخی از لانچرهای اندروید شخص ثالث وجود دارد، برنامه هایی مانند Microsoft Launcher و Nova Launcher از بهترین های موجود در فروشگاه گوگل پلی هستند.

برای مثال نرم افزار مایکروسافت را در نظر بگیرید. این برنامه یک برگه ی برنامه های مخفی به کشوی برنامه های شما اضافه می کند، جدیدترین برنامه های دستگاه را نمایش می دهد و به شما امکان می دهد تا طرح بندی آن ها را از یک شبکه ی عمودی یا افقی به صورت یک فهرست حروف الفبایی تنظیم کنید.

حتی از تنظیمات برنامه های مخفی خود می توانید یک گذرواژه انتخاب کنید، دسترسی سریع به برنامه ها را از طریق یک داک ویژه تنظیم کنید و آن ها را در نتایج جست وجو قابل مشاهده کنید. به عبارت دیگر، می توانید فایل های مخفی را ایمن نگه دارید و از گم شدن آن ها جلوگیری کنید.

در نتیجه خوب است که به بهترین لانچرهای اندروید برای هر دستگاه نگاهی بیندازید و بررسی کنید که کدام یک در شناسایی برنامه ها و فایل های مخفی کارآمدتر هستند.

یافتن اپلیکیشن های پنهان در برنامه های پنهان کار

کاربران اندروید می توانند چیزهای بیشتری را نسبت به برنامه های موجود در دستگاه ها خود مخفی کنند، بنابراین مهم است که از روش های مختلفی که افراد می توانند مطالب را مخفی نگه دارند، آگاه باشید. برنامه های مخفی کننده یا پنهان کار، روشی محبوب برای مخفی کردن عکس های خصوصی یا اسناد و اطلاعات شخصی در اندروید هستند.

یک نمونه ی عالی اپلیکیشن Calculator Photo Vault است، که هر کاری را که یک ماشین حساب باید انجام دهد، انجام می دهد و در عین حال یک محل ذخیره ی بسیار مفید را به همراه چندین ابزار امنیتی در اختیار کاربر می گذارد. برای مثال می توانید از تصاویر، ویدیوها و فایل های مخفی خود در پشت نماد مبدل، به همراه رمز عبور و امکان ثبت سلفی مزاحم برای دیدن چهره ی فردی که تلاش کرده قفل گوشی شما را باز کند، محافظت کنید.

نرم افزار پنهان کار بر جست وجوی شما به دنبال برنامه های مخفی هم اثر می گذارد. حتی اگر از تمام روش های بالا استفاده کنید، به احتمال زیاد نماد ماشین حساب را کاملا نادیده می گیرید. مقابله با این چالش، فقط به میزان آگاهی شما در این زمینه مرتبط می شود. باید در مورد طیف وسیعی از برنامه های تلفن همراه در اطراف به روز باشید و برنامه های خاصی را که به عنوان مخزن مخفی عمل می کنند، در نظر داشته باشید.

اکنون که می دانید چگونه برنامه های مخفی را در دستگاه های اندرویدی به کارآمدترین روش ها پیدا کنید، مهم است که بدانید چرا در وهله اول مردم داده ها را پنهان می کنند. والدین می خواهند فرزندشان را از استفاده از برنامه های پرخطر باز دارند، در حالی که یک وکیل ممکن است اطلاعات حساس را پنهان کند.

می توانید از این ترفندهای اندروید برای کشف برنامه ها و فایل های قدیمی خود هم استفاده کنید. بنابراین، دقیق تر فکر کردن به یادآوری اینکه چه زمانی و چرا آن ها را در آنجا قرار داده اید و همچنین در تصمیم گیری برای حفظ یا پاک کردن آن ها کمک می کند.

منبع: Make Use Of

10,290,000

تومان

6,035,000

تومان

پرسش های متداول درباره ی برنامه های مخفی اندروید

آیا همه ی برنامه ها در فهرست برنامه های اندروید دیده می شود؟

خیر، به صورت پیش فرض همه ی اپلیکیشن ها در فهرست برنامه ها دیده نمی شوند و باید با استفاده از ترفندهایی به دنبال آن ها باشید.

آیا امکان دیدن برنامه های پنهان شده در اندروید وجود دارد؟

بله، طبق راه هایی که در اینجا به آن ها اشاره کردیم می توانید برنامه هایی را ببینید که پیش از این پنهان بوده اند و به صورت مستقیم به آن ها دسترسی نداشته اید.

آیا امکان حذف برنامه های مخفی وجود دارد؟

برخی برنامه های پنهان شده، جزو اپلیکیشن های سیستم دسته بندی می شوند و برای کارکرد صحیح سیستم به آن ها نیاز است؛ بنابراین امکان پاک کردن آن ها وجود ندارد اما امکان حذف برنامه هایی که خودتان مخفی کرده اید یا برخی برنامه هایی که توسط سازنده ی گوشی پنهان شده اند، وجود دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا