برترین های کسب و کارلوازم خانگی

کدام مدل پرده برای اتاق خواب مناسب تر می باشد؟

پرده اتاق خواب ام را از چه جنسی بخرم؟

دکوراسیون زیبا و جذاب اتاق خواب شما با نصب یک پرده زیبا به صورت استاندارد توسط نصاب پرده تکمیل می شود. قبل از خرید پرده اتاق خواب باید به جنس آن فکر کنید، حال و هوای اتاق را درنظر بگیرید و به روحیات خود هم توجه کنید. این سوالات را در ذهن داشته باشید: آیا پنجره اتاق شما گاهی اوقات باز است و از نسیم صبح گاهی لذت می بردید؟ آیا احتیاج به یک فضای خصوصی و تاریک دارید؟ وجود و جریان نور برای تان اهمیت دارد؟ اینکه پنجره اتاق تان به چه سمتی باز می شود و چه منظره ای از پنجره اتاق نمایان است هم در انتخاب پرده موثر است. البته سوال مهم دیگری هم که در اولین قدم باید پرسید این است که پرده را برای اتاق خواب بزرگسال می خواهید و یا نوجوان؟ پس از پاسخ به این سوالات و خواندن مطلب زیر، خرید پرده برایتان آسان تر خواهد شد.

جنس ها و انواع مختلفی از پرده در بازار وجود دارد که شما می توانید با توجه به نیازتان هر کدام را انتخاب کنید. پرده های ساده و طرح دار، پارچه و یا حریر، ضخیم و یا نازک، همگی می توانند یکی از انتخاب های شما باشند. پرده ای را که برای اتاق خواب تهیه و نصب می کنید بهتر است به گونه ای انتخاب کنید که در ساعات مختلف روز بتوانید وضعیت آن را تغییر دهید.

برای مثال در ساعاتی که هوا روشن است با باز کردن پرده از نور طبیعی بهره مند شوید و در هنگام شب با کشیدن پرده ها فضایی خصوصی برای خود ایجاد نمایید. جهت رسیدن به این وضعیت انتخاب با شماست که می خواهید یک پرده ساده نصب کنید و یا پرده والان دار در اتاق تان داشته باشید. همچنین نکته مهم دیگر این است که می خواهید خودتان پرده را بدوزید و یا به صورت آماده بخرید. در ادامه به معرفی انواع پرده های مناسب برای اتاق خواب خواهیم پرداخت.

امنیت | اینترنت

انواع پرده های مناسب برای اتاق خواب

پرده های حریر و تور

توصیه های مهم یک :پرده های حریر و تور تقریبا با هر نوع دکوراسیونی ست می شوند و به خاطر سادگی شان زیبایی فوق العاده ای دارند. تقریبا همه افراد این مدل پرده را دوست دارند و لطافت موجود در آنها حسی از آرامش را به افراد دورن اتاق هدیه می دهد. پرده های حریر مناسب فصل بهار و تابستان هستند و اگر در زمستان بخواهید همچنان از آنها استفاده کنید بهتر است یک والان به پنجره و پرده بیافزایید. این پرده ها بسیار سبک و لطیف هستند و بیشترین مقدار نورگیری را دارند بنابراین سبب می شوند که اتاق خوابتان بزرگ تر و پرنور تر به نظر بیاید. حتی اگر اتاق خواب تان نور گیر نیست، باز هم می توانید با انتخاب این پرده ها همان نور اندک وارد شده به اتاق را حفظ کنید.

نکته منفی درباره پرده های حریر این است که حریم شخصی شما را حفظ نخواهند کرد و برای خانه هایی که پنجره اتاق خواب شان به خانه رو به رویی باز می شود و امکان دیدن درون خانه از اطراف وجود دارد، مناسب نیست. البته برای رفع این مشکل می توان از پرده آستری و یا به اصطلاح پشت پرده ای استفاده کرد. پرده های حریر بیشتر به رنگ های روشن مانند سفید، شیری و کرم دوخته می شوند و این رنگ ها طرفداران بیشتری دارند اما باید گفت تنوع رنگی آنها بسیار بالاست و می توانید آنها را به راحتی با سایر وسایل تان ست کنید. همچنین برای اتاق خواب کودک می توانید از پرده های حریر رنگی استفاده کنید.

پرده های توری هم مانند پرده های حریر نازک هستند و نور را به خوبی از خود عبور می دهند. برای پنجره های آفتاب گیر بهترین پرده، نوع توری آن است. نور در اثر عبور از بافت پرده شکل های زیبایی را بر سطح زمین ایجاد می کند که باعث لذت و زیبایی می شود. این پرده ها اصیل هستند و آدم را به یاد گذشته ها و خانه مادربزرگ ها می اندازند. هرچند که طرح های پرده های توری با گذشت زمان متفاوت شده و امروزه پرده های توری طرح های جدید تری دارند. برای این پرده ها نیز شاید نیاز باشد از آستر یا پشت پرده ای استفاده نمایید. اما اگر پنجره شما رو به فضای آزاد بود و یا منظره زیبایی در پشت پنجره انتظار چشم های شما را می کشید پرده های حریر و توری بهترین انتخاب ها خواهند بود.

پرده های مخمل و ساتن

این پارچه ها مناسب فصل های سرد سال هستند. در پاییز و زمستان از ورود هوای سرد از پنجره به اتاق تان و از خروج هوای گرم اتاق تان به بیرون جلوگیری می کنند. همچنین این پرده ها فضای اتاق تان را کاملا خصوصی می کند و می توانید مطمئن باشید که از بیرون هیچ چیزی در اتاق معلوم نیست. در طول روز هم که اتاق گرم و روشن است می توانید پرده ها را کمی جمع کنید تا از نور بیرون بهره مند شوید.

پرده های مخمل و ساتن بیشتر با دکوراسیون مجلل هماهنگ اند. اگر تخت خواب تان از نوع کلاسیک و سلطنتی است، می توانید از این نوع پرده برای پنجره استفاده کنید. همچنین از پارچه های مخمل و ساتن به عنوان والان پرده نیز می توان استفاده کرد. برای این کار لازم است پرده اصلی از نوع حریر و والان ها از مخمل و ساتن دوخته شوند. دقت کنید که اگر پرده یا والان ها را از این جنس انتخاب می نمایید، ارتفاع آنها را از سقف تا زمین بگیرید. پرده های مخمل کوتاه زیبایی چندانی ندارند.

پرده های طرح دار

خیلی از افراد در هنگام انتخاب پرده تنها به سراغ پرده هایی با پارچه ساده می روند. این کار به خاطر آن است که با پرده های طرح دار آشنا نیستند و یا جسارت انتخاب آنها را ندارند. پرده های طرح دار با پارچه های نخی و یا کتان انتخاب های جذابی برای اتاق خواب هستند. شما می توانید از پارچه رو تختی تان پرده بدوزید و به پنجره آویزان کنید تا هماهنگی خوبی در اتاق خواب تان ایجاد شود. همچنین پرده های طرح داری در بازار موجودند که دارای طرح های نقاشی و تصویرسازی مدرنی هستند و با انتخاب آنها چیدمان اتاق خواب تان به شدت ویژه و منحصر به فرد می شود.

پرده های طرحدار را هم می توانید به صورت تکی و هم در ترکیب با پرده حریر انتخاب کنید. این دیگر به خودتان و سلیقه شخصی تان بر می گردد. اما باید توجه داشته باشید که پرده های طرح دار برای اتاق خواب های کوچک گزینه خوبی به شمار نمی رود. زیرا طرح های پرده به شلوغ شدن فضای اتاق منجر می شود. پرده های طرحدار با طرح های گل و رنگی هم برای اتاق خواب بزرگسال و هم اتاق خواب کودک و نوجوان پیشنهاد می شود. زیرا حال و هوای خوب و شادی را به فضای اتاق می بخشد. البته طرح های پرده تنها منحصر به گل و طرح های اینچنینی نیست و پرده های راه راه و خالدار هم محبوبیت زیادی دارند.

پرده رومن شید یا کرکره ای پارچه ای و پرده های زبرا

این پرده ها به تازگی وارد بازار شده اند و طرح های خیلی متنوعی ندارند اما اگر سبک های مدرن را برای اتاق تان می پسندید این پرده ها را هم در لیست انتخاب خود قرار دهید. پرده های رومن شید به وسیله یک اهرم و و نوار به بالا جمع می شوند و از نظر کارکرد به پرده های زبرا شباهت دارند. این پرده ها فضای زیادی از اتاق را اشغال نمی کنند و برای اتاق خواب های کوچک مناسب هستند. پرده های زبرا نیز همین خصوصیت را دارند.

پرده های زبرا در طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی در بازار موجوند که می توانید طرح و رنگ مورد نظر خود را که بیشترین هماهنگی را با سایر اجزای اتاق خواب دارد انتخاب نمایید. این پرده ها به راحتی نصب می شوند و قابل شستشو اند. پرده های زبرا را می توانید در طول روز به سمت بالا کشیده و نور طبیعی را وارد خانه تان کنید و در هنگام شب به راحتی آن را ببنید به طوری که کاملا فضای شخصی و حریم خصوصی تان حفظ شود. طرح پرده های زبرا قابل سفارش است و می توانید هر عکس یا تصویری که دوست دارید را سفارش ساخت دهید.

انتخاب بهترین رنگ برای پرده اتاق خواب

بهترین رنگی که می توانید برای پرده اتاق خواب تان انتخاب کنید، رنگی است که واقعا دوست داید و به شما آرامش می دهد. این رنگ را می توانید با رو تختی تان ست کنید و هماهنگی بی نظیری را در اتاق خواب تان به جریان درآورید. اما اگر در انتخاب رنگ دچار مشکل هستید و به کمی راهنمایی نیاز دارید، حتما این بخش را مطالعه بفرمایید.

اتاق خواب محل استراحت و آسایش است و باید به گونه ای چیدمان گردد که این آرامش و آسایش بیشتر شود. پیشنهاد می شود که از رنگ های گرم برای اتاق خواب استفاده گردد. زیرا این رنگ ها علاوه بر جریان انرژی های مثبت فضایی سرشار از صمیمیت را نیز ایجاد می کند. خصوصا برای نوعروسان توصیه می شود که اتاق خواب شان را با این گروه رنگی چیدمان نمایند.

با این توضیحات می توان گفت در انتخاب پرده به سراغ رنگی بروید که در محدوده رنگ های گرم قرار گرفته ولی موجب بسته شدن و گرفته شدن فضای اتاق نشود. بهترین رنگ، رنگ کرم، صورتی، و سایر رنگ های پاستیلی و روشن است. در ادامه باید گفت که خیلی از افراد عاشق رنگ های سرد هستند و این رنگ ها به آنها حس آرامش و امنیت می دهد. برای این دسته از افراد پرده های پارچه ای به رنگ های آبی تیره و زنگاری و حتی آبی های روشن مثل آبی فیروزه ای و آسمانی بهترین انتخاب ها خواهد بود.

این رنگ ها در کنار رو تختی های کرم رنگ فضای متعادلی را در اتاق ایجاد می کنند. اگر رو تختی تان را نیز در گروه رنگ های سرد انتخاب کرده اید، با قرار دادن آباژور با نور زرد، کمی به گرم شدن فضای اتاق کمک کنید. همچنین می توانید کوسن های روی تخت خواب را با رنگ پرده ست نمایید تا زیبایی و هماهنگی وسایل اتاق خواب تان چند برابر شود.

انتخاب پرده اتاق خواب برای بودجه های محدود

اگر برای تهیه پرده اتاق خواب تان از نظر مالی در مضیقه بودید اصلا نگران نباشید. خودتان می توانید با خرید پارچه های حریر و یا تور ارزان قیمت، زیبا ترین پرده ها را برای اتاق خواب تان بدوزید. دوختن پرده اصلا کار سختی نیست و تنها نیاز به پارچه پرده ای، نوار پرده و گیره پرده دارید. این وسایل را می توانید با قیمت کم از خرازی ها تهیه کنید. پارچه های حریر معمولی هم قیمت بالایی ندارند و کافیست از مراکزی که به صورت عمده این پارچه ها را می فروشند و در واقع بورس پارچه فروشی هستند، با کمی جستجو پارچه حریری متناسب با بودجه خود تهیه کنید. این پارچه ها دارای قیمتی در حدود متری 50 هزار تومان هستند. حتی اگر دوست داشتید پرده اتاق خواب تان والان داشته باشد، حتما نیازی به خرید پارچه های گران قیمت مخمل و ساتن نیست و با خرید پارچه های نخی طرحدار می توانید یک یا دو والان جذاب و شیک برای پرده تان آماده کنید.

یک راهنمایی کلی برای پرده اتاق خواب

اگر اتاق تان شلوغ است از پارچه های بدون طرح یا طرح های ریز استفاده کنید و اگر دکوراسیون اتاق تان خلوت است از پارچه های رنگی و طرح دار استفاده نمایید. این روزها استفاده از مدل های ساده برای پرده اتاق خواب ترجیح داده می شود و مدل های والان دار و رسمی بیشتر در پذیرایی و فضاهای بزرگ تر مورد استفاده قرار می گیرد. پرده های حریر هر چه حجم بیشتر و چین خوردگی های بیشتری داشته باشند، زیباتر به نظر می رسند، بنابراین تا جایی که می توانید چین های پرده را بیشتر کنید. ارتفاع پرده ها را حتما تا سطح زمین در نظر بگیرید حتی اگر پنجره شما کوتاه است. قبل از انتخاب پرده برای اتاق خواب تان حتما کمی در اینترنت جستجو کنید و عکس های مختلف و تصاویر انواع پرده ها را ببینید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا