اپلیکیشن و نرم‌افزار

11 قابلیت جدید اندروید 14 که باید امتحان کنید

گوگل مدتی قبل نسخه‌ی نهایی اندروید 14 را بالاخره منتشر کرد. همین ابتدا و قبل از اینکه به برخی قابلیت‌های جدید این سیستم‌عامل بپردازیم، باید بگوییم که مطابق معمول فقط برخی از این مشخصه‌ها به رابط کاربری گوشی‌های مختلف راه پیدا می‌کند. بنابراین مانند همیشه، کاربرانی که می‌خواهند تجربه‌ی استفاده از اندروید خام را داشته باشند، باید گوشی‌های گوگل پیکسل را خریداری کنند. البته رابط کاربری گوشی‌های موتورولا هم به اندروید خام بسیار نزدیک است. در هر صورت در ادامه به 11 قابلیت جدید اندروید 14 می‌پردازیم.

5,729,000

تومان

3,599,000

تومان

پس‌زمینه‌‌های پویا بر اساس تصاویر مختلف

در اندروید 14، با استفاده از انواع تصاویر می‌توانید پس‌زمینه‌های پویا و تقریبا سه‌بعدی ایجاد کنید. این یعنی زمانی که بین بخش‌های مختلف جابجا می‌شوید، این پس‌زمینه حرکت می‌کند. برای بهره‌گیری از این مشخصه، ابتدا راهی Settings شوید و در نهایت به Wallpaper & style و More wallpapers سر بزنید.

اندروید 14

حالا روی My Photos ضربه بزنید و عکس موردنظر را انتخاب کنید. بعد از ظاهر شدن این عکس، روی آیکن به شکل سه ستاره در سمت راست بخش فوقانی ضربه بزنید.

با این کار یک پاپ‌آپ نمایش داده می‌شود که باید گزینه‌ی Create Cinematic wallpaper را فعال کنید. با این کار ممکن است تصویر کمی مات شود، چند ثانیه صبر کنید و سپس روی Set Wallpaper بزنید.

در آخر هم مشخص کنید که می‌خواهید این تصویر پویا در هوم اسکرین یا هم هوم اسکرین و لاک اسکرین نمایش داده شود.

اگر گزینه‌ی cinematic wallpapers را مشاهده نمی‌کنید، در اپ گوگل فوتوز راهی Library > Utilities > Cinematic photo شوید و سپس از همین بخش می‌توانید یک تصویر پویا ایجاد کنید. با این کار گوشی به طور خودکار فایل‌های موردنیاز را دانلود می‌کند و بعد از ریستارت کردن گوشی، برای پس‌زمینه می‌توانید از این مشخصه بهره ببرید.

فلش نوتیفیکیشن

در اندروید 14، دو نوع فلش نوتیفیکیشن در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. نوع اول فلش دوربین است که این یعنی برای دریافت نوتیفیکیشن‌های جدید و آلارم‌ها، فلش دوربین روشن می‌شود. نوع دوم هم فلش نمایشگر است که این یعنی در صورت دریافت نوتیفیکیشن‌های جدید، می‌توانید یک رنگ را مشخص کنید تا نمایش به شکل فلش با همان رنگ خاموش و روشن شود.

این قابلیت فارغ از قفل بودن یا نبودن گوشی می‌تواند انجام وظیفه کند. برای بهره‌گیری از این مشخصه، در بخش تنظیمات راهی Notifications شوید و سپس روی Flash notifications ضربه بزنید.

در این قسمت می‌توانید گزینه‌ی مربوط به فلش دوربین یا نمایشگر را مشخص کنید. اگر گزینه‌ی مربوط به فلش نمایشگر را تعیین کرده‌اید، قادر به تعیین رنگ نمایشگر هم هستید.

تم سیاه‌وسفید

اگر از جمله کاربرانی هستید که به شخصی‌سازی رابط کاربری اندروید علاقه‌ی زیادی دارید، در اندروید 14 در این زمینه حالا می‌توانید از تم سیاه‌و‌سفید هم استفاده کنید. برای این کار ابتدا در بخش تنظیمات راهی Wallpaper & Style شوید. سپس از لیست رنگ‌های مختلف برای تم گوشی، می‌توانید سیاه و سفید را مشخص کنید.

برای این که این تم در هوم اسکرین جلوه‌ی بهتری داشته باشد، می‌توانید آیکن Themed icons را فعال کنید تا آیکن اپ‌هایی که از این مشخصه پشتیبانی می‌کنند، سیاه‌و‌سفید شوند.

کنترل جداگانه برای تنظیم صدای نوتیفیکیشن و زنگ تماس

اگر از گوشی‌های سامسونگ استفاده کرده باشید، مطمئنا متوجه شده‌اید که گزینه‌ی کنترل صدای نوتیفیکیشن و زنگ تماس به طور جداگانه ارائه شده‌اند. حالا در اندروید 14 هم به چنین قابلیتی دسترسی دارید. برای این کار به Settings > Sound and Vibration سر بزنید. در این قسمت قادر به مشاهده‌ی اسلایدر تنظیم صدا برای موارد مختلفی هستید.

افزایش اندازه‌ی فونت تا 200 درصد

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید اندروید 14، امکان افزایش اندازه‌ی فونت تا 200 درصد است. علاوه بر این، افزایش اندازه به طور غیر خطی صورت می‌گیرد و هرچقدر اندازه‌ی فونت بزرگ‌تر باشد، شیب مربوط به افزایش اندازه پایین می‌آید تا ترکیب رابط کاربری به هم نخورد. برای این مشخصه راهی Settings > Display > Display size and text شوید و در اسلایدر مربوط به بخش Font size می‌توانید آن را کوچک‌تر و بزرگ‌تر کنید.

تغییر اندازه‌ی فونت از منوی تنظیمات سریع

در اندروید 14، امکان تغییر اندازه‌ی فونت از طریق منوی تنظیمات سریع وجود دارد. طبیعتا اگر این گزینه را مشاهده نمی‌کنید، می‌توانید آن را به تنظیمات سریع گوشی خود اضافه کنید. بعد از ضربه زدن بر روی این گزینه، یک اسلایدر برای تنظیم سایز فونت نمایش داده می‌شود.

ارائه‌ی دسترسی به تعدادی ویدیو و عکس

تا قبل از اندروید 14، زمانی که یک اپ درخواست دسترسی به عکس‌ها و ویدیو‌ها را ارائه می‌داد، به تمامی این فایل‌ها دسترسی پیدا می‌کرد. اما حالا در اندروید 14 زمانی که یک اپ می‌خواهد به عکس‌ها و ویدیو‌های گوشی شما دسترسی پیدا کند، می‌توانید گزینه‌ی Select photos and videos را انتخاب کنید تا فقط به تعدادی از فایل‌های موردنظر شما دسترسی داشته باشد.

ساده‌تر شدن استفاده از پسورد عددی برای ورود به گوشی

یکی از محدودیت‌های نسخه‌های قبلی اندروید این بود که بعد از وارد کردن پسورد، باید بر روی Enter ضربه می‌زدید تا وارد گوشی می‌شدید. اما بالاخره در اندروید 14 این مشکل برطرف شده است. البته این قابلیت تنها زمانی کار می‌کند که شماره پین موردنظر 6 رقم یا بیشتر باشد. برای بهره‌گیری از این مشخصه، راهی Settings > Security and privacy > Device unlock شوید.

در گام بعدی بر روی آیکن چرخ‌دنده در سمت راست Screen lock ضربه بزنید و سپس Auto-confirm را فعال کنید. همانطور که گفتیم این گزینه فقط زمانی قابل فعال شدن که شماره پین موردنظر حداقل 6 رقم داشته باشد.

کشیدن و رها کردن متن و عکس بین اپ‌های مختلف

در اندروید 13، زمانی که قابلیت split-screen فعال است، کاربران می‌توانند از مشخصه‌ی drag-and-drop یا همان کشیدن و رها کردن بهره ببرند. اما حالا در اندروید 14 زمانی که در وضعیت Recents هستید و پیش‌نمایشی از اپ‌ها نشان داده می‌شود هم می‌توانید از این مشخصه بهره ببرید. بنابراین حالا راحت‌تر از گذشته می‌توانید یک متن یا عکس را از یک اپ به اپ دیگری انتقال دهید.

مشاهده‌ی سال ساخت گوشی

از دیگر تغییرات اندروید 14، باید به ارائه‌ی سال ساخته شدن گوشی اشاره کنیم. برای این کار باید به Settings > About phone مراجعه کنید و بعد از ضربه بر روی Model، قادر به مشاهده‌ی سال ساخت گوشی خود هستید.

ایستر اگ اندروید 14

هرکدام از نسخه‌های اندروید یک Easter egg یا قابلیت پنهان دارند و اندروید 14 هم از این قاعده مستثنا نیست. اول از همه باید راهی Settings > About > Android Version شوید و سپس چندین بار روی نسخه‌ی اندروید ضربه بزنید تا این مشخصه فعال شود. اگر انگشت را چند ثانیه روی لوگوی اندروید 14 نگه دارید، گوشی شروع به لرزیدن می‌کند و اگر حدود 15 تا 30 ثانیه انگشت را نگه دارید، می‌توانید یک سفینه‌ی فضایی کوچک را مشاهده کنید و در بخش بالایی و پایینی هم اطلاعات مختلفی در مورد ستارگان نزدیک به سفینه‌ی فضایی ارائه می‌شود.

5,729,000

تومان

3,599,000

تومان

منبع: Guiding Tech

سوالات متداول

آیا اندروید 14 با تغییرات زیادی روبرو شده است؟

خیر و گوگل بیشتر تمرکز خود را به بهبود عملکرد این سیستم‌عامل معطوف کرده است.

آیا اندروید 14 در زمینه‌ی حریم خصوصی بهتر شده است؟

بله و مثلا می‌توانیم به امکان دسترسی اپ‌ها به فقط تعدادی از ویدیو‌ها و عکس‌ها اشاره کنیم.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا