اپلیکیشن و نرم‌افزار

6 دلیل مهم برای بکاپ گرفتن از اطلاعات که باید بدانید

اگر اطلاعات حساس شما مانند عکس‌ها، اسناد و فایل‌های کاری به صورت ناگهانی از بین بروند، چه اتفاقی می‌افتد؟ این فکر احتمالا باعث نگرانی شما می‌شود، اما همزمان اهمیت بکاپ گرفتن منظم از اطلاعات را نیز نشان می‌دهد. متأسفانه، بیشتر مردم بکاپ گرفتن را ضروری نمی‌دانند. از دست دادن اطلاعات می‌تواند به طور غیرمنتظره و ناگهانی رخ دهد، بنابراین مهم است که سیستم‌هایی برای محافظت از آنها داشته باشید. این محافظت در نهایت شما را از دردسرهای زیادی نجات می‌دهد. در ادامه مطلب به بررسی شش دلیل اصلی برای بکاپ گرفتن از اطلاعات می‌پردازیم.

3,190,000

تومان

4,195,000

تومان

بکاپ گرفتن از اطلاعات و حفظ آن‌ها

بکاپ گرفتن از اطلاعات

از دست دادن اطلاعات واضح ترین دلیل برای داشتن نسخه بکاپ است که اکثر مردم به آن اهمیت نمی‌دهند. بیشتر افراد تصور می‌کنند، استفاده از هارد دیسک برای نگهداری از اطلاعات کافی است و نیازی به بکاپ‌گیری نیست، اما اینحا سوالی مطرح می‌شود؛ آیا از زمان خراب شدن هارد دیسک خود مطلع هستید؟ اگر بنا به هر دلیلی دستگاه شما دزدیده، هک یا حتی آلوده به بدافزار شود، آنگاه باید چه کرد؟ البته ابزارهای بازیابی اطلاعات زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما در بازیابی اطلاعات از دست رفته کمک کند.

با این حال، ابزارهایی که درست  کار می‌کنند و اطلاعات شما را بدون آسیب، بازیابی می‌کنند اکثرا گران هستند. باید اشاره کرد اگر حجم اطلاعات از دست رفته شما زیاد باشد، احتمال کمی وجود دارد که در نهایت بتوانید تمام آن‌ها را بدون صرف هزینه گزاف بازیابی کنید. شاید بهتر باشد به جای پرداخت هزینه برای خدمات بازیابی اطلاعات، برای سرویس‌های تهیه بکاپ مانند OneDrive یا iCloud، هزینه و یک نسخه پشتیبان از همه اطلاعات ضروری خود تهیه کنید.

کارآمد بودن بکاپ گرفتن از اطلاعات

اگر به طور تصادفی یک فایل یا پوشه را حذف کنید، دسترسی به یک نسخه بکاپ کمک بزرگی است. داشتن نسخه پشتیبان‌ این اطمینان را ایجاد می‌کند که همواره دسترسی سریع به اطلاعات دارید. این موضوع دردسرهای مختلف برای ساخت مجدد یا یافتن فایل‌های گمشده را کاهش می‌دهد.

در صورت نیاز به ریست کردن سیستم عامل، بکاپ‌گیری می‌تواند به صرفه‌جویی در زمان نیز کمک کند. در واقع به جای نصب دستی برنامه‌ها، می‌توانید فقط از یک ابزار تهیه بکاپ استفاده کنید که به طور خودکار این کار را برای شما انجام دهد. ابزارهای پشتیبان‌گیری هنگام انتقال اطلاعات از سیستم قدیمی به جدید نیز مفید هستند. تصاویر پس زمینه، تنظیمات شخصی‌سازی شده و فایل‌های شما به طور خودکار بازیابی و در سیستم جدید نصب می‌شوند. به این ترتیب، به جای نگرانی در مورد تنظیم همه چیز از ابتدا، می‌توانید مدتی را صرف لذت بردن از دستگاه جدید کنید.

بکاپ گرفتن از اطلاعات و اختلال در کسب و کار

بر اساس گزارش‌های مرکز منابع سرقت هویت (Theft Resource Center)، در سال 2022، حدود 422 میلیون نفر تحت تأثیر نقض اطلاعات (Data Breaches) قرار گرفته‌اند. این آمار نه تنها شامل افراد، بلکه شامل شرکت های بزرگی مانند توییتر، مایکروسافت و آمریکن ایرلاینز (American Airlines) نیز می‌شود. اگر فایل‌های زیادی در رابطه با کسب و کار خود را روی یک سیستم نگهداری می‌کنید، باید نسبت به از دست رفتن اطلاعات حساسیت بیشتری به خرج دهید.

در صورتی که کسب و کار شما داده‌های مهمی را از دست بدهد، بازگردانی اطلاعات نیازمند صرف زمان و تلاش زیادی است. همچنین این احتمال وجود دارد که برخی از فایل‌ها برای همیشه از بین بروند. این  موضوع می‌تواند کسب و کار شما را به طور کامل متوقف کند، در صورتی‌که اگر سیستم پشتیبانی مناسبی در اختیار داشتید، نیاز به اختصاص دادن این زمان برای بازگردانی اطلاعات نبود.

زیان مالی

یکی دیگر از موارد نگران کننده در صورت نداشتن نسخه بکاپ از اطلاعات، ضررهای مالی است. راه‌‌‌های مختلفی وجود دارد که نداشتن نسخه پشتیبان می‌تواند باعث ضرر مالی برای شما و کسب و کارتان شود. برای مثال یکی از ابتدایی‌ترین موارد، نیاز به اختصاص دادن زمان برای بازگردانی اطلاعات است. بازیابی یا ایجاد مجدد اطلاعات از دست‌رفته زمان زیادی نیاز دارد. زمانی که می‌توانست برای کسب درآمد بیشتر یا رشد کسب و کار استفاده شود.

علاوه بر این باید برای خرید نرم افزار بازیابی اطلاعات هزینه کنید یا در موارد خیلی ضروری، یک متخصص برای انجام این‌کار استخدام کنید. این موضوع یک هزینه غیرمنتظره است و می‌تواند بر درآمد شما تأثیر منفی بگذارد. در مرحله‌ بعد اگر قربانی باج افزار شوید، وضعیت می تواند بدتر شود. باج افزار فایل‌ها و سیستم شما را گروگان نگه می‌دارد و تنها راه دریافت مجدد اطلاعات، پرداخت پول به عاملان حمله است.

آرامش روانی

از دست دادن اطلاعات  علاوه بر هدر دادن زمان، می‌تواند کسب و کار شما را مختل، و در نهایت منجر به زیان مالی شود. این موضوع باعث ناامیدی و استرس زیادی خواهد شد. بکاپ گرفتن از اطلاعات به شما آرامش می‌دهد. تصور کنید اطلاعات شما از دست رفته اما شما از قبل نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید؛ بنابراین بدون درنگ اطلاعات را بازیابی می‌کنید و در اسرع وقت به کار خود باز می‌گردید. این موضوع چقدر خیال شما را راحت می‌کند؟ اگر به طور تصادفی نیز چیزی را حذف کنید، می‌توانید به سرعت از پوشه بکاپ خود به فایل دسترسی پیدا کنید.

هنگام ارتقاء رایانه شخصی یا خرید یک لپ‌تاپ جدید، نیازی نیست نگران فایل‌های خود باشید، زیرا بکاپ گرفتن منظم از اطلاعات باعث شده تا آنها از قبل در فضای ابری امن قرار بگیرند. در نهایت دیگر نگران دزدی یا حملات باج‌افزاری نیستید و این موارد هیچ آسیبی به شما وارد نمی‌کند، زیرا با داشتن یک نسخه پشتیبان امن از تمام اطلاعات خود، نگرانی بابت از دست دادن اطلاعات در صورت پرداخت نکردن پول ندارید.  پشتیبان‌گیری از اطلاعات زمان زیادی نمی‌گیرد اما در نهایت شما را از بسیاری از نگرانی‌ها نجات می‌دهد.

حفاظت از مالکیت معنوی

نوآوری و کار خلاق سنگ بنای هر کسب و کاری است. اگر اطلاعات شما ایمن نباشند، ممکن است ایده‌های شما در برابر سرقت آسیب‌پذیر باشند. شما باید یک مانع امن برای هر نوع آسیب ایجاد کنید تا اطلاعات شما به دست افراد اشتباه نیفتد. 

بسیاری از روش‌های تهیه بکاپ به شما کمک می‌کنند تا فایل‌ها یا پوشه‌های خاصی را رمزگذاری کنید. این موضوع به شما اطمینان می‌دهد که فقط شما یا افرادی که به آنها اعتماد دارید به اطلاعات ضروری دسترسی دارند. در موارد قانونی که دارایی معنوی شما به سرقت رفته یا مورد نقض قرار می‌گیرد، می توانید از نسخه بکاپ برای ارائه مدارک و مطالبه حقوق مالکیت آن استفاده کنید. برخی از روش‌های تهیه بکاپ نیز به شما کمک می‌کنند تا بتوانید دسترسی‌های غیرمجاز را شناسایی و از مالکیت معنوی خود در برابر سرقت محافظت کنید.

در نهایت، اگر تصمیم به بکاپ گرفتن از اطلاعات خود دارید، مطمئن شوید که دارای احراز هویت دو مرحله‌ای (Two-factor authentication) است. احراز هویت دو مرحله‌ای قبل از ورود به سیستم از شما اطلاعات بیشتری می‌خواهد، بنابراین یک لایه امنیتی اضافی در برابر شخصی که سعی می‌کند وارد پوشه‌های پشتیبان شما شود ایجاد می‌کند.

سخن پایانی

بکاپ گرفتن از اطلاعات را دست کم نگیرید. به کمک بکاپ شما همیشه به تمام اطلاعات خود دسترسی خواهید داشت حتی اگر دستگاه شما خراب، دزدیده یا گم شده باشد. نصب ابزارهای بکاپ‌گیری نیز فوق العاده آسان است و اغلب آنها بدون اینکه شما متوجه شوید فقط در پشت صحنه کار می‌کنند. اگر می‌خواهید یک نسخه پشتیبان فیزیکی داشته باشید، می‌توانید یک هارد دیسک خارجی بخرید و اطلاعات خود را در آنجا ذخیره کنید. توصیه ما استفاده از نسخه فیزیکی در کنار فضای ابری امن است.

آیا تاکنون از نسخه بکاپ استفاده کرده‌اید؟ خواهشمندیم که تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر کاربران هیلی بیلی مگ به اشتراک بگذارید.

3,190,000

تومان

4,195,000

تومان

منبع: makeuseof

سوالات متداول

بکاپ گرفتن از اطلاعات اثر مالی دارد؟

بله با بکاپ گرفتن از اطلاعات خود، هزینه‌های مربوط به بازیابی اطلاعات حذف می‌شود.

در صورت دزدی اطلاعات، امکان باز پس‌گیری آن به کمک نسخه بکاپ وجود دارد؟

بله، نسخه بکاپ به نوعی مالکیت معنوی برای شما به همراه دارد.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا