اپلیکیشن و نرم‌افزار

6 نرم‌افزار کاربردی برای کنترل سرعت فن لپ‌تاپ

برخی از لپ‌تاپ‌ها همراه با نرم‌افزار اختصاصی برای کنترل سرعت فن لپ‌تاپ موردنظر به دست کاربران می‌رسند. اما اگر لپ‌تاپ شما چنین نرم‌افزاری ندارد، می‌توانید از برنامه‌های پولی و رایگانی که برای این کار توسعه پیدا کرده‌اند، بهره ببرید.

280,000

243,000

تومان

چرا به نرم‌افزار کنترل سرعت فن لپ‌تاپ نیاز داریم؟

همانطور که گفتیم اگر برای لپ‌تاپ شما یک نرم‌افزار اختصاصی به منظور کنترل سرعت فن ارائه نشده باشد، پس چاره‌ای جز استفاده از سایر نرم‌افزارهای توسعه‌ یافته برای این کار ندارید. با استفاده از چنین نرم‌افزارهایی، می‌تواند در شرایط مختلف سرعت فن را به بالاتر یا پایین‌تر از حد معمول تغییر دهید تا یا خنک‌کنندگی بهتری ارائه دهد یا اینکه سروصدای فن کاهش پیدا کند.

Fan Control

کنترل سرعت فن لپ‌تاپ

این برنامه بدون شک یکی از بهترین نرم‌افزارها برای کنترل سرعت فن لپ‌تاپ به شمار می‌رود که حتی بدون نیاز به نصب کردن می‌توانید از آن بهره ببرید. زمانی که برای اولین بار این برنامه را اجرا می‌کنید، گزینه‌هایی برای تنظیم کردن فن‌های لپ‌تاپ به نمایش درمی‌آید. در این زمینه لازم نیست نگرانی چندانی داشته باشید زیرا در آینده هم به راحتی می‌توانید این تنظیمات را تغییر دهید. در کنار توانایی‌های جذابی که دارد، می‌توانید از پلاگین‌های مختلفی برای آن بهره ببرید.

مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه:

 • یک نرم‌افزار سبک
 • کاملا رایگان
 • ساده بودن تنظیمات
 • امکان شخصی‌سازی رابط کاربری

دانلود برنامه Fan Control  برای ویندوز

EasyTune

EasyTune از ویژگی‌های زیادی بهره می‌برد و امکانات آن محدود به کنترل سرعت فن لپ‌تاپ نیست. اما در هر صورت با بهره‌گیری از این نرم‌افزار به سادگی قادر به بالا و پایین کردن سرعت فن پردازنده هستید که این کار طبیعتا ارتباط مستقیمی با عملکرد کامپیوتر و کنترل حرارت دارد. در ضمن این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد سرعت‌های مختلف فن را با توجه به دمای پردازنده تنظیم کنید. در نهایت نباید امکان اورکلاک کردن پردازنده با این نرم‌افزار را از قلم بیندازیم. در کنار پردازنده، برای بهبود عملکرد رم هم قابلیت‌هایی ارائه می‌دهد.

مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه:

 • کاملا رایگان
 • ارائه‌ی امکانات مختلف برای پردازنده و رم
 • سازگاری کامل با ویندوز 10 و 11

دانلود برنامه EasyTune  برای ویندوز

Argus Monitor

اگر به دنبال یک نرم‌افزار بسیار سبک برای کنترل سرعت فن لپ‌تاپ هستید، پس باید استفاده از Argus Monitor را هم در نظر بگیرید. این برنامه کار اصلی خود یعنی کنترل سرعت فن را به‌خوبی انجام می‌دهد و در ضمن می‌تواند دما و وضعیت پردازنده، هارد درایو و حافظه SSD را هم نشان دهد. اگر هارد درایو یا حافظه SSD در حال خراب شدن باشند، این نرم‌افزار در همان روزهای ابتدایی می‌تواند این وضعیت را شناسایی کند. علاوه بر این باید به رابط کاربری ساده‌ی آن هم اشاره کنیم. مهم‌ترین عیب این نرم‌افزار جذاب این است که رایگان محسوب نمی‌شود ولی برای 30 روز می‌توانید به طور رایگان از آن استفاده کنید.

مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه:

 • نرم‌افزار سبک
 • نظارت بر دما و وضعیت قطعات مختلف لپ‌تاپ
 • ساده بودن تنظیمات
 • سازگار کامل با ویندوز‌های قدیمی و جدید

دانلود برنامه Argus Monitor برای ویندوز

HWMonitor

این نرم‌افزار سابقه‌ی زیادی دارد و یکی از بهترین برنامه‌ها برای نظارت بر عملکرد قطعات مختلف کامپیوتر محسوب می‌شود. اگرچه رابط کاربری آن نسبتا پیچیده است، اما در عوض امکانات بسیار زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از این نرم‌افزار در کنار تغییر سرعت فن لپ‌تاپ، می‌توانید بر مواردی مانند ولتاژ و عملکرد قطعات مختلف هم نظارت کنید.

مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه:

 • رایگان
 • سازگاری خوب با نسخه‌های مختلف ویندوز
 • کنترل کامل بر عملکرد فن‌ها

دانلود برنامه HWMonitor برای ویندوز

Macs Fan Control

در این فهرست بیشتر نرم‌افزارها برای ویندوز هستند ولی حالا باید به یک نرم‌افزار مفید برای macOS بپردازیم. Macs Fan Control رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و با بهره‌گیری از آن به راحتی قادر به تنظیم سرعت فن مک‌بوک هستید. همچنین این برنامه دمای پردازنده را هم به خوبی نشان می‌دهد. در ضمن باید به قابلیت نظارت بر عملکرد پردازنده، هارد و حافظه SSD هم اشاره کنیم. با توجه به اینکه برای لپ‌تاپ‌های مک‌بوک نرم‌افزارهای زیادی برای کنترل سرعت فن لپ‌تاپ وجود ندارد، Macs Fan Control بدون شک یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. در نهایت باید خاطرنشان کنیم نسخه‌ی ویندوزی این نرم‌افزار هم وجود دارد.

مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه:

 • رایگان
 • سازگاری کامل با macOS
 • وجود نسخه‌ی ویندوزی

دانلود برنامه Macs Fan Control برای macOS و ویندوز

TG Pro

در نهایت باید TG Pro را معرفی کنیم که به شما اجازه می‌دهد سرعت فن لپ‌تاپ را کنترل کنید. بنابراین اگر برای مک‌بوک دنبال یک نرم‌افزار دیگر به منظور کنترل سرعت فن لپ‌تاپ هستید، می‌توانید این نرم‌افزار را هم امتحان کنید که البته رایگان نیست.

مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه:

 • سازگاری با macOS
 • سازگاری با تراشه‌های اختصاصی اپل
 • بهره‌گیری از ویژگی‌های مفید برای نظارت بر عملکرد قطعات سخت‌افزاری

دانلود برنامه TG Pro برای macOS

آیا سرعت بالای فن لپ‌تاپ به آن آسیب می‌رساند؟

فن از قطعات متحرکی تشکیل شده و مانند تمام قطعات سخت‌افزاری عمر مفید محدودی دارد. طبیعتا زمانی که ساعات زیادی این پره‌ها با بالاترین سرعت حرکت می‌کنند، عمر مفید آن‌ها هم کاهش می‌یابد. با وجود اینکه خود لپ‌تاپ به صورت هوشمند می‌تواند سرعت حرکت فن لپ‌تاپ را با توجه به فشار پردازش‌های انجام شده تطبیق دهد، اما در این میان کاربران حرفه‌ای با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای کنترل سرعت فن می‌توانند در این زمینه شخصی‌سازی کنند.

280,000

243,000

تومان

منبع: MakeUseOf

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا