برترین های کسب و کارخانواده

چگونه می توان وکیل مهاجرت شد؟

چگونه می توان وکیل مهاجرت شد؟ اگر علاقه مند به رفت و آمد در دادگاه و پیگیری پرونده های حقوقی هستید و از طرف دیگر مسائل مهاجرتی را به عنوان حیطه تخصصی خود انتخاب کرده اید و درصدد حل و فصل مشکلات و موارد مهاجرتی هستید این مقاله را از دست ندهید.

قوانین حقوقی شامل حقوق کیفری، قانون اساسی، حقوق مدنی و قانون خانواده، آموزش، تجارت و قانون مهاجرت است. با داشتن اطلاعات کافی درباره قوانین مهاجرت، می‌توان به عنوان نماینده قانونی برای متقاضیان مهاجرت، مسائل آن‌ها را حل کرد.

همچنین، به عنوان کارشناس حقوقی، می‌توان به موکلین کمک کرد تا بهترین مسیر مهاجرت را انتخاب کنند و در رابطه با مواردی که ممکن است بر روی تصمیم گیری آن‌ها تأثیر گذار باشد، آن‌ها را آگاه کنند. همچنین، با داشتن تجربه و شناخت قوانین حقوقی، می‌توان به موکلین در دادگاه‌های بین المللی کمک کرد تا از حق خود دفاع کنند.

بهترین موسسه مهاجرتی | بهترین موسسه مهاجرتی در تهران

وکیل مهاجرت کیست؟

وکیل مهاجرت، حقوقدانی است که در زمینه حقوق مهاجرت فعالیت می کند. اصطلاحاً به عنوان “وکیل مهاجرت” شناخته می شود و مشاوره حقوقی و نظارت بر مسائل مهاجرتی افراد را به عهده دارد.

وکیل مهاجرت کار خود را با مشاوره درباره قوانین مهاجرت آغاز می کند و به افراد در اخذ گواهینامه های مورد نیاز برای ورود به کشورها، تهیه مدارک مهاجرتی و پرونده های برنامه مهاجرتی کمک می کند. همچنین، وکیل مهاجرت می تواند در بررسی و ارزیابی دقیق مدارک و سند های مهاجرتی، تدوین اظهارنامه ها و برنامه های مهاجرتی، و نیز در تهیه دعاوی قانونی در مورد مسائل مهاجرتی به عنوان نماینده حقوقی فعالیت کند.

وکلای مهاجرت برای اطمینان از درستی و سرعت پروسه های مهاجرتی از تجربه و دانش لازم برخوردارند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با موسسه مهاجرتی مهرآفرین تماس حاصل کنید و ابهامات خود را بر طرف نمایید.

چگونه می توان وکیل مهاجرت شد؟

برای تبدیل شدن به وکیل مهاجرت، ابتدا باید دانش کافی را در زمینه قوانین مهاجرت و ویزا های مختلف کسب کنید. بعد از آن می توانید به یک دانشگاه حقوقی بروید و در رشته حقوق تحصیل کنید.

پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه حقوق، شما باید با برخی از سازمان ها و ادارات ارتباط برقرار کنید تا بتوانید مجوز وکالت را دریافت کنید. به طور معمول، برخی از سازمان ها و ادارات مانند نهادهای وکالت، دفاتر قضایی و دیگر سازمان های دولتی این مجوز را صادر می کنند.

در این راستا، شما همچنین می توانید با وکلا و مشاوران مهاجرتی موجود در کشور خود صحبت کنید و از تجربیات آنها برای پیشرفت خود استفاده کنید. همچنین می توانید به دنبال فرصت های کاری در شرکت ها و دفاتر حقوقی مشغول به فعالیت در زمینه مهاجرت بگردید.

در ادامه یک جدول از مجموعه اقداماتی که متقاضیان شغل وکالت در حوزه مهاجرت بدان نیازمند هستند ذکر شده است.

مرحله فعالیت‌ها
۱ بدست آوردن مدرک حقوقی از یک دانشگاه معتبر
۲ شرکت در دوره های آموزشی مرتبط با حقوق مهاجرتی
۳ کسب تجربه کاری در زمینه حقوق مهاجرتی، به عنوان پارالگال یا دیگر نیروهای حقوقی
۴ شرکت در آزمون وکالت و کسب صلاحیت حرفه‌ای
۵ معرفی خدمات خود به افراد و شرکت‌های موفق در حوزه مهاجرت کاری
۶ ثبت نام و عضویت در انجمن‌های وکلای مهاجرتی

یک وکیل مهاجرتی بهتر است کدام گرایش از رشته حقوق را بخواند؟

وکلا مهاجرتی باید قادر باشند تا به صورت کامل با قوانین مهاجرت و ویزاها، سیاست‌های جدید مهاجرتی، و دیگر مسائل مرتبط با حقوق مهاجرت آشنایی داشته باشند. بنابراین، گرایش حقوقی که شما برای تبدیل شدن به وکیل مهاجرتی انتخاب می‌کنید باید شامل درس‌های مربوط به حقوق مهاجرت باشد.

همچنین، برای تبدیل شدن به وکیل مهاجرتی، گرایش‌های حقوق خصوصی، حقوق بین الملل، حقوق کسب و کار، حقوق مدنی و حقوق جزا می‌توانند مفید باشند. گرایش حقوق بین الملل به شما کمک می‌کند تا با قوانین مهاجرت در دیگر کشورها آشنا شوید، در حالی که گرایش حقوق کسب و کار به شما کمک می‌کند تا با طرز کار شرکت‌ها، قوانین مالی و مسائل دیگر کسب و کار آشنا شوید.

در نهایت، بسته به منطقه و بازار کاری که در آن فعالیت می‌کنید، انتخاب گرایش مناسب برای شما به عوامل مختلفی مثل علاقه شما به آن حوزه، شرایط بازار کار و … بستگی دارد.

یک وکیل مهاجرت خوب چه مشخصاتی دارد؟

روش‌های اطمینان از صلاحیت وکیل مهاجرت توضیحات
بررسی سابقه و تجربه وکیل مهاجرت جستجوی اطلاعات در خصوص سابقه و تجربه وی و بررسی پرونده‌های قبلی وی
مشاوره رایگان با وکیل مهاجرت مطرح کردن شرایط و مراحل مهاجرتی و نحوه کار و روش او
بررسی مدارک و گواهینامه‌های وکیل مهاجرت مدارک و گواهینامه‌های وی و ملاقات با بخش مربوطه از دادگستری
ارتباط و تعامل مناسب با وکیل مهاجرت مطرح کردن سوالات و نگرانی‌ها و درخواست توضیحات دقیق و کامل در مورد مسائل مهاجرتی

میانگین درامدی وکلا نسبت به دیگر مشاغل در ایران؟

با توجه به اطلاعاتی که در دسترس دارم، میانگین درآمد وکلای ایران نسبت به سایر مشاغل بالاتر است. البته باید توجه داشت که درامد وکلا بسته به تخصص، سابقه کاری و محل کار متفاوت است.

 علاوه بر این، بازار کار و شرایط اقتصادی هم می‌تواند تأثیرگذار باشد. به هر حال، در کل، وکلا به عنوان یکی از پر درآمدترین حرفه‌های ایران در نظر گرفته می‌شوند.

 با توجه به آمار منتشر شده در سال ۲۰۲۱، میانگین درآمد سالانه وکلای ایران برابر با حدود ۲۵۰ میلیون تومان است. در مقایسه با میانگین درآمد بسیاری از مشاغل دیگر که در حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است، درآمد وکلای ایران بسیار بالاتر است.

آمار بالا در رابطه با سال 2021 است اما دقت نمایید که در سال 2022 میانگین درامدی حداقل 40 درصد رشد داشته است.

چگونه وکیل مهاجرت به ترکیه شویم؟

برای تبدیل شدن به وکیل مهاجرت در ترکیه، باید ابتدا دارای مدرک لیسانس حقوق باشید. پس از آن، مراحل زیر را باید طی کنید:

 1. گرفتن گواهینامه وکالت: برای وکالت در ترکیه، باید در دانشگاه‌های ترکیه دوره مربوط به حقوق را به پایان برسانید و سپس گواهینامه‌ی وکالت خود را از دانشگاهی که تمام شده‌اید، درخواست کنید.
 2. شرکت در آزمون وکالت: بعد از گرفتن گواهینامه‌ی وکالت، باید به آزمون وکالت در ترکیه شرکت کنید. این آزمون سالانه برگزار می‌شود و شامل قسمت‌هایی همچون حقوق مدنی، حقوق تجاری و حقوق جزایی است.
 3. ثبت‌نام در کانون وکلا: بعد از قبولی در آزمون وکالت، باید در کانون وکلا ثبت‌نام کنید. این برای شما دسترسی به منابعی نظیر معاهده‌های جدید و تدابیر قانونی را فراهم می‌کند.
 4. کسب تجربه: بعد از گذراندن آزمون وکالت و ثبت‌نام در کانون وکلا، باید حداقل سه سال تجربه کار با یک وکیل خبره در زمینه‌ی مهاجرت و ویزای ترکیه بگذرانید.
 5. درخواست مجوز کار: در نهایت، پس از گذراندن مراحل فوق، باید مجوز کار را از وزارت کار ترکیه درخواست کنید.

در صورتی که به دنبال تبدیل شدن به وکیل مهاجرت در ترکیه هستید، بهتر است با یک وکیل مهاجرت مشورت کنید.

چگونه وکیل مهاجرت به کانادا شویم؟

برای تبدیل شدن به وکیل مهاجرت به کانادا ، باید ابتدا دارای مدرک حقوق باشید. پس از آن، مراحل زیر را باید طی کنید:

 1. گذراندن دوره‌ی حقوق: برای وکالت در کانادا، باید دوره‌ی حقوق را گذرانده و مدرک لیسانس حقوق را اخذ کنید.
 2. شرکت در آزمون وکالت: پس از گذراندن دوره‌ی حقوق، باید در آزمون وکالت کانادا شرکت کنید و پاسخگویی در قبال سوالات حقوقی شوید.
 3. تجربه کاری: پس از قبولی در آزمون وکالت، باید تجربه‌ی حقوقی حداقل دو سال را کسب کنید. این تجربه می‌تواند شامل کار در هر کدام از زمینه‌های حقوقی مانند مهاجرت، تجارت، مالی و … باشد.
 4. ثبت‌نام در کانون وکلا: پس از کسب تجربه، باید در کانون وکلا ثبت‌نام کرده و مجوز وکالت را دریافت کنید.
 5. درخواست مجوز کار: در نهایت، پس از گذراندن مراحل فوق، باید مجوز کار از هیئت وکلا کانادا دریافت کنید.

بهترین موسسه مهاجرتی | بهترین موسسه مهاجرتی در تهران

وظایف وکیل مهاجرت تحصیلی

وکیلان مهاجرت تحصیلی وظایفی بسیار متنوع دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهم کرد:

 1. مشاوره حقوقی: وکیل مهاجرت تحصیلی با بررسی موارد قانونی، به افراد در انتخاب بهترین راه حل ها برای ورود به دانشگاه ها و مدارس خارجی کمک می کند.
 2. تهیه مدارک: وکیل مهاجرت تحصیلی به افراد در تهیه مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کمک می کند.
 3. ثبت نام در دانشگاه: وکیل مهاجرت تحصیلی به افراد در ثبت نام در دانشگاه های خارجی و تهیه پرونده های لازم برای این منظور کمک می کند.
 4. نظارت و پیگیری پرونده: وکیل مهاجرت تحصیلی به عنوان نماینده حقوقی شما در دانشگاه، به پیگیری و مراقبت از پرونده تحصیلی شما و رسیدگی به مسائلی که در طی دوره تحصیلی ممکن است پیش بیاید، می پردازد.
 5. تدوین اظهارنامه: وکیل مهاجرت تحصیلی در تدوین اظهارنامه های ویزای تحصیلی به عنوان نماینده حقوقی شما فعالیت می کند.
 6. دفاع قانونی: وکیل مهاجرت تحصیلی در صورت بروز مسائلی مانند تأخیر در گرفتن ویزای تحصیلی، رد شدن درخواست، و یا مشکلات دیگر، به عنوان نماینده حقوقی شما در دادگاه دفاع می کند.

لازم به ذکر است که وظایف وکیل مهاجرت تحصیلی در هر کشوری ممکن است متفاوت باشد و به مقررات و قوانین آن کشور بستگی دارد.

وظایف وکیل مهاجرت کاری

وظایف وکیل مهاجرت کاری در زمینه حقوق مهاجرتی و امور کاری به شرح زیر است:

 1. مشاوره حقوقی: وکیل مهاجرت کاری با بررسی موارد قانونی، به افراد در انتخاب بهترین راه حل ها برای ورود به بازار کار خارجی کمک می کند.
 2. تهیه مدارک: وکیل مهاجرت کاری به افراد در تهیه مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کاری کمک می کند.
 3. ثبت نام در سازمان های کاری: وکیل مهاجرت کاری به افراد در ثبت نام در سازمان های کاری خارجی و تهیه پرونده های لازم برای این منظور کمک می کند.
 4. نظارت و پیگیری پرونده: وکیل مهاجرت کاری به عنوان نماینده حقوقی شما در سازمان های کاری، به پیگیری و مراقبت از پرونده کاری شما و رسیدگی به مسائلی که در طی دوره کاری ممکن است پیش بیاید، می پردازد.
 5. تدوین اظهارنامه: وکیل مهاجرت کاری در تدوین اظهارنامه های ویزای کاری به عنوان نماینده حقوقی شما فعالیت می کند.
 6. دفاع قانونی: وکیل مهاجرت کاری در صورت بروز مسائلی مانند تأخیر در گرفتن ویزای کاری، رد شدن درخواست، و یا مشکلات دیگر، به عنوان نماینده حقوقی شما در دادگاه دفاع می کند.
 7. به روز رسانی در مورد قوانین و مقررات: وکیل مهاجرت کاری به روز رسانی مستمر در مورد قوانین و مقررات حقوقی و مهاجرتی خارجی با هدف کمک به مشتریان خود در کسب اطلاعات بهتر، فعالیت می کند.

لازم به ذکر است که وظایف وکیل مهاجرت کاری در هر کشوری ممکن است متفاوت باشد و به مقررات و قوانین آن کشور بستگی دارد.

بهترین موسسه مهاجرتی | بهترین موسسه مهاجرتی در تهران

آیا وکیل مهاجرت کاری در دریافت جاب آفر به شما کمک میکند؟

بله، وکیل مهاجرت کاری می تواند به شما در دریافت جاب آفر کمک کند. یک وکیل مهاجرت کاری می تواند با کارفرمایان و اشخاص دیگری که در صنعت شما فعالیت می کنند ارتباط برقرار کرده و برای شما موقعیت های شغلی را پیدا کند. او همچنین می تواند به شما در تهیه اسناد و مدارک لازم برای درخواست ویزای کاری کمک کند و در تمامی مراحل مرتبط با مهاجرت کاری شما را راهنمایی کند.

فرق وکیل و مشاور مهاجرت

وکیل و مشاور مهاجرت هر دو به افراد در مورد روند مهاجرت به یک کشور خارجی کمک می‌کنند، اما تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد.

وکیل مهاجرت به عنوان یک حقوقدان با مدرک حقوقی و پروانه وکالت می‌تواند به افراد در مسائل قانونی مرتبط با مهاجرت کمک کند. برخی از خدماتی که وکیل مهاجرت ارائه می‌دهد شامل مشاوره حقوقی، پیگیری نامه‌ها و مستندات و رفع اختلافات قانونی است.

از سوی دیگر، مشاور مهاجرت به طور کلی نیازهای مهاجرتی افراد را از جمله اقامت، شغل، تحصیل و غیره بررسی می‌کند و به آن‌ها راهنمایی می‌دهد که چه مسیری برای مهاجرت به کشور مورد نظر انتخاب کنند. خدمات مشاوره‌ای شامل بررسی اهلیت، ارائه راهنمایی در مورد دستورالعمل‌های مهاجرتی، خدمات تحصیلی و شغلی و پشتیبانی در هنگام تهیه مستندات مهاجرتی است.

بنابراین به طور خلاصه وکیل مهاجرت مدارک حرفه ای لازم را از نهادهای ذیصلاح اخذ کرده است؛ این در حالی است که یک مشاور مهاجرت الزاما دارای مدارک خاصی نیست و صرفا به علت داشتن اطلاعات و تجربه لازم توانمندی ارائه مشاوره و راهنمایی لازم و کافی را دارد.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا