ترفند های انتخاب مبلمان در دکوراسیون داخلی

انتخاب مبلمان منزل یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین کارها در طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان منزل به حساب می آید. به همین دلیل هم هست که به نوعی می توان مبلمان را قلب چیدمان هر منزلی دانست و از آن به عنوان عضو اصلی دکوراسیون نشیمن یاد کرد. طبیعی است که خرید مبلمان و همینطور تعمیر مبل به همین سادگی ها صورت نمی گیرد و نیازمند رعایت و توجه به نکات بسیاری خواهد بود. قطعا در این میان عوامل بسیاری وجود دارند که به نوبه خود می توانند در انتخاب شما تاثیرگذار باشند. در این مطلب از با شما هستیم تا در رابطه با انتخاب مبلمان متناسب با دکوراسیون منزل بیشتر بگوییم.

بررسی تاثیر مبلمان در معماری داخلی | تعمیر مبل اصفهان

انتخاب مبلمان متناسب با متراژ خانه

یکی از مهم ترین مسائلی که باید در زمان خرید و انتخاب مبلمان در نظر داشته باشید تطبیق نوع و ابعاد مبلمان با متراژ خانه است. متاسفانه یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد مرتکب می شوند این است که با وجود متراژ پایین خانه به سراغ مبلمانی شاهانه با ابعاد خیلی بزرگ می روند. در چنین شرایطی است که دسته های بلند و بزرگ، پایه های قطور و هم چنین پشتی های بلند و بزرگ مبل باعث کوچک تر دیده شدن خانه و همین طور محدود کردن مسیرهای رفت و آمد خواهند شد.

برندهای معتبر در این حوزه

به همین دلیل هم هست که اولین توصیه کارشناسان مبلمان در زمان خرید و انتخاب مبلمان توجه به ابعاد خانه و تطبیق آن با مدل و سایز مبلمان است. برای مثال برای انتخاب مبلمان دکوراسیون منزل کوچک باید به سراغ مدل هایی بروید که جمع و جور تر هستند. این یعنی دسته های ظریف و نسبتا کوتاه، پشتی های کوتاه، پهنای کم مبل و… باید از ویژگی های اصلی مبلمان مورد نظر شما باشند. معمولا مبلمان مدرن و راحتی در چنین شرایطی از بهترین انتخاب ها به شمار می آیند. با این حال اگر از طرفداران سبک کلاسیک هستید می توانید به سراغ مدل های ساده و ظریف مبل کلاسیک و یا حتی مبلمان نئو کلاسیک نیز بروید و مدل هایی متناسب با ابعاد نشیمن خود را انتخاب کنید.

انتخاب کاربری مبلمان

به طور کلی شما باید در زمان خرید مبلمان خود به طور قطع بدانید که تصمیم دارید از این مبلمان در چه فضایی استفاده کنید. طبیعی است که شرایط انتخاب مبلمان راحتی نشیمن با مبلمان لوکس و رسمی دکوراسیون پذیرایی بسیار متفاوت خواهد بود. معمولا مبلمان راحتی به لحاظ استفاده بالا و رفت و آمد بسیار در نشیمن، سادگی خود را حفظ کرده و از متریال باکیفیت تری ساخته می شوند تا دوام و مقاومت طولانی تری داشته باشند. این در صورتی است که مبلمان پذیرایی غالبا لوکس تر و رسمی تر هستند و می توان برای آنها از متریال های حساس و لطیفی مثل ابریشم نیز استفاده کرد، چرا که رفت و آمد در دکوراسیون پذیرایی کمتر از دکوراسیون نشیمن بوده و درصد احتمال آسیب و کهنگی این نوع از مبلمان نسبت به مبلمان راحتی به مراتب کمتر خواهد بود.

انتخاب رنگ مناسب مبلمان

طبیعتا بخش مهم دیگری که در انتخاب مبلمان منزل شما موثر خواهد بود است. نکته ای که در این رابطه باید ذکر کرد این است که رنگ مبلمان نیز تا حدود بسیار زیادی به شرایط خانه شما بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر شما خانه ای کوچک و یا با نورگیری کم دارید بهتر است به سراغ مبلمانی با رنگ های روشن بروید و تا حد امکان از انتخاب رنگ های تیره اجتناب کنید، چرا که انتخاب مبلمان تیره در دکوراسیون منزل کوچک می تواند فضاها را تنگ تر و البته تاریک تر نشان دهد. این در حالی است که مبلمان روشن در چنین فضاهایی باعث روشن تر شدن و البته بزرگ تر دیده شدن محیط خواهند شد. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که سلیقه و علایق شما نقش تعیین کننده ای را در چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی منزل خواهند داشت. به همین دلیل هم می توانید گاهی این قوانین را با سلایق خود تطبیق دهید. برای مثال اگر از طرفداران خانه هایی دنج و تاریک هستید می توانید با وجود متراژ پایین خانه از مبلمان تیره رنگ

هم استفاده کنید.

انتخاب رنگ مبلمان می تواند تحت تاثیر عوامل دیگری نیز قرار بگیرد. برای مثال اگر شما در خانه خود فرزند کوچک و یا حیوان خانگی دارید می توانید به سراغ مبلمانی با رنگ تیره بروید، چرا که احتمال لکه گیری این نوع از مبلمان کمتر بوده و یا حداقل لکه های موجود در مبلمان کمتر به چشمتان خواهند آمد. در نتیجه باید بگوییم که انتخاب رنگ مبلمان نیز کاملا به شرایط موجود در خانه و همین طور سلیقه شما بستگی خواهد داشت. نکته دیگری که در رابطه با رنگ مبلمان می توان گفت برقراری تناسب و هارمونی مبلمان با سایر رنگ های موجود در خانه است. شما باید به سراغ رنگی بروید که با سایر وسایل و عناصر موجود در دکوراسیون منزل شما همخوانی داشته باشند، عناصری مانند فرش، پرده، رنگ دیوار یا کاغذ دیواری، وسایل دکوراتیو بزرگ و… مواردی هستند که باید از نظر رنگی با مبلمان شما هارمونی و تناسب داشته باشند.

انتخاب پارچه مناسب مبلمان

بخش مهم دیگری که باید در خرید مبلمان و رویه کوبی مبل خود در نظر داشته باشید توجه به جنس روکش و شماست. این موضوع نیز کاملا به سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر در خانه شما رفت و آمد زیادی وجود دارد و یا حتی فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید بهتر است که به سراغ مبلمانی با پارچه هایی بروید که علاوه بر آنکه لکه گیری کمی دارند، مو و پرز کمی را نیز به خود می گیرند. علاوه بر این سهولت در تمیز شدن روکش مبلمان نیز در چنین شرایطی اهمیت پیدا می کند. برای مثال انتخاب مبلمانی با روکش چرم به لحاظ سهولت در تمیزی می تواند انتخاب خوبی باشد، اما نکته ای که وجود دارد این است که این نوع از مبلمان برای خانه هایی با حیوان خانگی اصلا توصیه نمی شوند چرا که یک دندان و یا چنگ حیوانات می تواند موجب ایجاد خراش، پارگی و تغییر شکل این نوع از مبلمان شود.

انتخاب سبک مبلمان

طبیعی است که مبلمان منزل شما به عنوان موثرترین عضو در انتخاب و تعیین سبک دکوراسیون منزل شناخته می شود. به همین دلیل هم هست که شما می توانید با دقت در انتخاب و خرید مبلمان خود، سبک دکوراسیون منزلتان را نیز مشخص کنید. برای مثال اینکه شما با انتخاب مبلمان کلاسیک و قرارگیری آن در کنار فرش هایی مدرن بخواهید فضای خانه خود را زیباتر کنید اشتباه محض خواهد بود، چرا که در این شرایط نه تنها زیبایی و تناسبی را در خانه تان شکل نمی دهید، بلکه باید اعتراف کنیم که هزینه ای را که صرف خرید این وسایل می کنید نیز هدر خواهید داد.

در اینجا باید به این نکته  اشاره کنیم که تلفیق سبک های دکوراسیونی در برخی از شرایط و به صورت کاملا هدفمند می تواند به شکلگیری سبک بسیار زیبا و شکیل تلفیقی کمک کند، اما همان طور که گفته شد انتخاب وسایل در این نوع از سبک کاملا هدفمند بوده و باید با دقت بسیاری صورت پذیرد. در چنین شرایطی شما می توانید مبلمان مدرن ساده خود را با رعایت تناسب و هارمونی رنگی با فرش سنتی و یا گلیم خود همراه کنید و با این کار به سبک تلفیقی دست یابید. البته این موضوع هم به همین راحتی ها صورت نمی گیرد و مستلزم آن است که سایر وسایل از جمله میز جلو مبلی، پرده، اکسسوری ها و… نیز در تناسب کامل با این سبک باشند.

دقت در انتخاب بدنه و پایه مبلمان

یکی از مهم ترین مسائلی که باید در زمان خرید و انتخاب مبلمان خود در نظر بگیرید توجه به متریال استفاده شده در بدنه و پایه مبلمان است. اگر مبلمان مورد نظر شما بدنه و پایه های چوبی داشته باشد شما باید برای سایر وسایلی همچون میز جلومبلی، میز عسلی، میز تلویزیون و یا حتی میز غذاخوری خود نیز به دنبال همین متریال باشید. در این میان بهتر است که رنگ چوب مورد نظر شما نیز در این وسایل یکسان بوده و یا از هارمونی مناسبی برخوردار باشد. این مسئله در رابطه با مبلمان با پایه فلزی نیز به نوبه خود اهمیت خواهد داشت.

برای مثال مبلمانی با پایه و بدنه فلزی به سختی می تواند با میز جلومبلی چوبی و یا سایر متریال ها هماهنگ و همراه شود. این موضوع می تواند یکدستی و نظم خانه را از بین برده و به تناسب میان وسایل ضربه وارد کند. البته ناگفته نماند که وجود سبکی به نام سبک صنعتی در دکوراسیون منزل می تواند در چنین شرایطی به کمک شما بیاید. در این سبک معمولا می توان عناصر و متریال های متفاوتی مثل سنگ، چوب، فلز و… را با هم همراه و همسو کرد، اما این مسئله نیز نیازمند دقت و هدفمندی بوده و بدون برنامه ریزی از پیش تعیین شده شکل نخواهد گرفت.

برگرفته شده از: مبل کوثر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا