برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

آیا آبسه مقعدی خطرناک است؟

آبسه مقعدی چیست ؟

شناخت بیماری در گام اول شاید مهم ترین مرحله در درمان آن نیز باشد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم در مورد آبسه مقعدی چیست توضیحاتی ارائه نماییم تا بسیاری از افرادی که این بیماری دچار می‌شوند بتوانند در گام اول به درستی آن را نسبت به بیماری‌های دیگر تشخیص داده و برای درمان به موقع آن اقدام نمایند.

زمانی که چرک و دمل ناشی از عفونت در اطراف مقعد یا روده راست تجمع کند به وجود می‌آید.

آبسه مقعدی با درد شدید و در برخی از موارد غیر قابل تحمل همراه است که آن را به یک بیماری خطرناک برای نشیمن گاه تبدیل کرده است.

این موضوع در کنار اهمیت شناخت دلایل ایجاد این بیماری باعث شده است تا پاسخ سوال آبسه مقعدی چیست ؟ اهمیت بسیار بیشتری برای افرادی که به آن دچار هستند، پیدا کند.

در واقع می‌توان حفره خونی و پر از چرکی که در اطراف مقعد به دلایل مختلف به وجود می‌آید را آبسه مقعدی نامید.

یکی از تعریف‌های دیگر آبسه مقعدی به بسته شدن دهانه غده‌های اطراف مقعد بر می‌گردد که در گذر زمان باعث ایجاد آبسه در مقعد می‌شود.

در ادامه مطلب آبسه مقعدی، شما را با انواع آبسه مقعدی و روش‌های پیشگیری از این بیماری آشنا می‌کنیم. در پایان نیز اشاره ای به روش‌های درمان خواهیم داشت تا شما به طور کامل با این نوع بیماری مقعدی آشنا شوید.

انواع آبسه مقعدی

برای درک بهتر پاسخ به سوال آبسه مقعدی چیست؟ بهتر است ابتدا انواع این بیماری را مورد بررسی قرار دهیم.

 • آبسه مقعدی با توجه به علائم و مشخصاتی که دارد به دو نوع آبسه مقعدی سطحی و عمیق تقسیم می‌شود.
 • در آبسه مقعدی سطحی که با درد شدید در لبه مقعد همراه است، محل ایجاد آبسه گرم تر از سایر نقاط می‌باشد.
 • آبسه مقعدی سطحی معمولاً قرمزی و التهاب را به همراه دارد.
 • آبسه مقعدی عمیق در واقع زمانی تشکیل می‌شود که عفونت و چرک به عمق قسمت‌های اطراف مقعد نفوذ کرده باشند.

درد و تورم بیشتر در ناحیه مقعد از علائم این نوع از آبسه می‌باشد که در بسیاری از موارد فردی که به آبسه مقعدی عمیق دچار شده است به دلیل احساس درد شدید در این ناحیه، حتی از نشستن بر روی نشیمنگاه خود نیز ترس دارد.

برای افرادی که خیلی خوش شانس باشند به صورت طبیعی دهانه آبسه باز می‌شود و خون و چرک تخلیه می‌شود که می‌تواند برای کاهش درد موثر باشد.

دلایل بروز آبسه مقعدی چیست ؟

 • مهم ترین دلیل و علت ایجاد و بروز آبسه مقعدی را می‌توان وجود باکتری هایی مانند استافیلوکوک در ناحیه مقعد دانست.

علاوه بر این یکی از مهم ترین عوامل در آبسه مقعدی را می‌توان وجود قارعوارض آبسه مقعدی چیست ؟

هنگامی که آبسه مقعدی به موقع درمان نشود، علائم بیماری و همچنین خود عفونت گسترش می یابد. علاوه بر این، یکی از معمول ترین عوارض جانبی ایجاد فیستول مقعدی است. در صورت تشدید این مشکل، بافت مرده اطراف آبسه باید برداشته شود. به تعویق انداختن درمان آبسه در افراد مسن، مبتلایان به دیابت یا افرادی که از سلامت جسمانی ضعیفی برخوردارند، ممکن است کشنده باشد. به تمام خونریزی های دستگاه گوارش، از دهان گرفته تا رکتوم و مقعد، خونریزی از دستگاه گوارش گفته می شود. خونریزی گوارشی زمانی رخ می دهد که حجم قابل توجهی از خون را در مدت زمان کوتاهی از دست بدهید. استفراغ قرمز و زرشکی، خون استفراغ سیاه، مدفوع خونی یا مدفوع سیاه قیری همه از علائم احتمالی هستند. علائم و نشانه های معمول خونریزی گوارشی ممکن است جزئی تا شدید باشد و از آنجایی که بیمار گلبول های قرمز خون را از دست می دهد و کم خون می شود، زندگی آنها در خطر است.در ادامه مطلب عوارض درمان نکردن آبسه مقعدی را بررسی خواهیم کرد.

هنگامی که این بیماری به موقع درمان نشود، ویروس و علائم آن در سراسر بدن پخش می شوند. این آبسه ها ممکن است ریشه فیستول مقعدی باشند. در صورت تشدید بیماری، بافت های مرده اطراف آبسه باید برداشته شوند. اگر آبسه به موقع درمان نشود، افراد مسن، افراد مبتلا به دیابت و آنهایی که استقامت بدنی کمی دارند، ممکن است زنده نمانند.آبسه مقعد زمانی ایجاد می شود که روزنه غدد مجاور مقعد ملتهب، بزرگ شده و پر از چرک شود. بنابراین، عواقب درمان نشدن آبسه مقعدی، افزایش تورم و عفونت آن ناحیه است.

آبسه مقعدی چیست و درمان

یکی دیگر از شرایطی که این ناحیه را تحت تاثیر قرار می دهد آبسه مقعدی است. همراه با تب و لرز، این بیماری با بزرگ شدن ناحیه مقعد، قرمزی و ناراحتی مشخص می شود. گاهی اوقات ممکن است بیمار هنگام باز شدن آبسه بتواند چرک و خون را ببیند. آبسه اغلب در 50 درصد موارد به  سمت پیستول رشد می کند و بیمار ممکن است در نهایت متوجه چرک و جریان خون شود. برای این بیماری جراحی لازم است. جراحی موثرترین راه با است و درمان معمول آبسه مقعد است.

انواع آبسه مقعد و علائم آن

آبسه مقعد ممکن است سطحی باشد و به صورت تورم و درد طاقت فرسا در لبه مقعد ظاهر شود. دمای گرمتر در محل آبسه ممکن است نشانه ای از التهاب و قرمزی در بافت های اطراف باشد. شایع ترین انواع آبسه مقعدی انواع سطحی هستند و تنها به این نوع در این مقاله پرداخته شده است. اشکال عمیق آبسه مقعدی ممکن است گاهی با نفوذ چرک آبسه به مناطق عمیق تر ایجاد شود. آبسه های مقعدی به تدریج بزرگ می شوند و دردناک تر می شوند و ایستادن و نشستن را برای بیمار چالش برانگیز می کند. ناراحتی ممکن است پس از برداشتن چرک از آبسه ای که گاهی به طور خود به خود باز می شود و خون و چرک را تخلیه می کند، کاهش یابد.

مقاله پیشنهادی : ؟

بهترین راه درمان آبسه مقعدی

در شرایطی که آبسه به طور طبیعی تخلیه نمی شود، تنها درمان قطعی بریدن و تخلیه آبسه است. پس از تخلیه چرک که تحت بیهوشی موضعی یا عمومی توسط جراح انجام می شود، میزان ناراحتی کاهش می یابد. پس از جراحی، بیماران اغلب در همان شب یا روز بعد از بیمارستان مرخص می شوند. پس از تخلیه چرک، بیمار باید 3 تا 4 بار به مدت 20 دقیقه در یک لگن آب گرم با چند قطره بتادین بنشیند تا ناحیه چرک ضدعفونی شود و سپس آن ناحیه باید بانداژ شود. این کار حدود دو هفته یا تا زمانی که سوزش کاملاً برطرف شود ادامه می یابد. اگر جراح تشخیص دهد که التهاب قابل توجه است، خشک کردن چرک تزریقی یا خوراکی برای بیمار انجام می شود. اگر ناراحتی ناشی از برش وجود داشته باشد، ممکن است مسکن تجویز شود .به طور معمول، سوزش در عرض یک هفته کاهش می یابد. در شرایطی که آبسه به خودی خود تخلیه نمی شود، تنها درمان قطعی بریدن و تخلیه آبسه است. پس از تخلیه چرک که تحت بیهوشی موضعی یا عمومی توسط جراح انجام می شود، شدت ناراحتی کاهش می یابد.

درمان آبسه مقعد چقدر طول می کشد؟

پس از جراحی آبسه، بهبودی دو روز تا دو ماه طول می کشد. پس از لیزر آبسه، بیمار در اسرع وقت به وضعیت طبیعی باز می گردد و زمان بهبودی به میزان قابل توجهی کمتر از جراحی باز و معمولی خواهد بود. بستگی به عمق و ماهیت آبسه و همچنین همراهی آن با کیست یا فیستول مقعدی دارد. علاوه بر این، میزان بهبود زخم برای هر فرد متفاوت است، بنابراین بدون شک در طول دوره بهبودی پس از جراحی آبسه مفید خواهد بود.

آیا آبسه مقعدی خطرناک است؟ +درمان و علائم

چه مدت طول می کشد تا یک برش جراحی با آبسه بهبود یابد؟

معمولا از روز دوم به بعد زخم آبسه بیمار بسیار کوچک می شود و به سمت محو شدگی می رود.
کلیه زخم ها بین 9 تا 15 روز به صورت معمولی و در افراد عادی با سرعت بهبودی متوسط درمان می گردند.

مطلب پیشنهادی : ؟

مراقبت های بعد از عمل جراحی آبسه مقعد

بیمار باید در یک حوضچه آب گرم با چند قطره بتادین سه تا چهار بار در مجموع 20 دقیقه بنشیند تا چرک تخلیه و خشک شود و ناحیه چرک ضدعفونی شود و سپس پانسمان شود. تا زمانی که التهاب به طور کامل فروکش کند، که حدود دو هفته طول می کشد، این روند ادامه دارد. اگر جراح تشخیص دهد که التهاب شدید است، ممکن است به بیمار آنتی بیوتیک تزریقی یا خوراکی نیز داده شود. اگر برش دردناک باشد، ممکن است مسکن تجویز شود. در بیشتر موارد، سوزش در عرض یک هفته از بین می رود. بهترین روش برای تخلیه و برداشتن آبسه استفاده از لیزر است زیرا به بافت خوب اطراف آن آسیب نمی رساند و ناحیه ای که بریده می شود با سرعت قابل توجهی بهبود می یابد. از وقتی که بابت این مقاله از وبسایت با موضوع عوارض درمان نکردن آبسه مقعدی گذاشتید، بسیار سپاسگذاریم.

 • چ‌ها در این منطقه دانست.
 • کسانی که در مقاربت جنسی از ناحیه مقعد استفاده می‌کنند می‌توانند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار بگیرند هر چند استفاده از کاندوم در این موارد می‌توان تا حدود زیادی این احتمال ابتلا به آبسه مقعدی را کاهش دهد.
 • از دیگر افرادی که بنا به دلایل مختلف در خطر ابتلا به آبسه مقعدی هستند می‌توان به زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های ایدز، سل و دیابت، افراد مبتلا به بیماری‌های گوارشی و … اشاره نمود.
 • البته به جز این موارد می‌توان دلایل دیگری برای بروز آبسه مقعدی مانند دفع پوسته تخم مرغ و استخوان ماهی از این ناحیه، عفونت از طریق جسم خارجی برای مقعد، بواسیر بیرون زده و … را برشمرد.

علائم آبسه مقعدی

برای پاسخ بهتر به سوال آبسه مقعدی چیست ؟ باید در مورد علائم آن نیز اطلاعات مفیدی داشته باشیم.

این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم بیماری‌های دیگری شبیه به آبسه مقعدی مانند بواسیر و یا شقاق وجود دارند که البته علائم آن‌ها با هم تفاوت هایی دارد اما بسیاری از افراد این بیماری‌ها را با هم اشتباه می‌گیرند.

 1. در آبسه‌های سطحی در اطراف مقعد مهم ترین علائم را می‌توان ورم آبسه دانست.
 2. یکی دیگر از علائم این بیماری، احساس درد به هنگام دفع مدفوع می‌باشد.
 3. فردی که دچار آبسه مقعدی شده است، معمولاً در هنگام لمس روده راست احساس درد می‌کند.
 4. در آبسه‌های شدید و زمانی که در روز‌های اول این بیماری درمان نشود، معمولاً با علائمی مانند تب، بدن درد، بی اشتهایی و بی حالی عمومی، رو به رو می‌شویم.

متاسفانه بسیاری از افراد این علائم را به بیماری سرماخوردگی ارتباط می‌دهند که همین امر می‌تواند باعث شدید شدن این بیماری شود که می‌تواند در بسیاری از افراد مانند افراد دیابتی مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

پیشگیری از بیماری آبسه مقعدی

راه‌های مختلفی برای جلوگیری از بروز آبسه مقعدی وجود دارند که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به استفاده از رژیم غذایی فیبردار و ورزش کردن برای جلوگیری از ابتلا به بیماری یبوست که یکی از مهم ترین دلایل بروز آبسه مقعدی است، اشاره نمود.

از دیگر روش‌های پیشگیری از بروز آبسه مقعدی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم ایستادن یا نشستن به مدت طولانی در یک محیط به خصوص در زمان خروج مدفوع
 • شستشوی مدام مقعد با آب ولرم برای دفع باکتری ها
 • عدم نشستن در محیط‌های مرطوب که می‌تواند باعث عفونت در مقعد شود.
 • استفاده از مایعات به صورت زیاد در طول روز
 • نان غلات و سبوس و میوه جات و سبزی جات

زمانی که آبسه مقعدی در ابتدای راه خود باشد، می‌توان به راحتی از طریق روش‌های مختلف خانگی برای درمان آن اقدام نمود.

گوش دادن به توصیه‌های پزشک متخصص نیز می‌تواند در درمان آبسه مقعدی بسیار موثر باشد و درد‌های ناشی از جراحی و این بیماری را برای افراد کاهش دهد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا