برترین های کسب و کارساختمان و مسکن

آیا آهن آلات ارزان میشود

ساخت و سازها این روزها به شکل تصاعدی رشد پیدا کرده است که در این بین تیرآهن و آهن‌آلات نقش بسیار مهمی را ایفاء می‌کنند. بر همین اساس فعالان بازار تلاش می‌کنند از تازه‌ترین نرخ و همچنین پیش‌بینی قیمت آینده این محصولات آگاهی پیدا کنند. کارشناسان فولادی به صورت مداوم در طول ماه با پیگیری بازارهای داخلی و خارجی به دنبال خریدی مناسب هستند که البته با حضور در میانه بازار با گذشت زمان فرد قدرت تحلیل‌های واقعی را کسب می‌کند. نکته قابل توجه این است که معمولا نوسانات بازارهای داخلی و خارجی روی قیمت این محصول تاثیر می‌گذارد.

آهن | آهن آلات

به عقیده کارشناسان در صنعت فولاد دو محصول تیرآهن و آهن‌آلات نقش جدی را در اقتصاد جهانی بازی می‌کنند، بر همین اساس همواره از محصولات استراتژیک محسوب می‌شوند. اکثر اقتصاددانان بر این باور هستند که قیمت‌گذاری این محصولات از اهمیت دوچندان برخوردار است، چون در بیشتر مواقع با تغییرات پیچیده، دستیابی به این مهم امکان‌پذیر نیست و از چالش‌های جدی اهالی بازار محسوب می‌شود. معمولا در کشورهای پیشرفته با صرف هزینه‌های کلان و همچنین متخصصان متعدد در تلاش هستند که به تحلیل‌های کاربردی و صحیح دست پیدا کنند. همانطور که پیشتر اشاره کردیم فولاد، میلگرد و آهن از محصولات استراتژیک هستند، لذا پیش‌بینی قیمت آنها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. باید قبول کنیم که آهن‌آلات در ساخت و سازهای امروزی به عنوان یکی از موارد مهم به حساب می‌آیند و در تولید بسیاری از سازه‌ها به عنوان نکته اتکا و برتری شناخته می‌شود. نیز به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، لذا می‌توانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

قیمت‌گذاری آهن‌آلات در سال 1402

مهمترین عامل موفقیت در بازار فولاد، قدرت تحلیل افراد است. به همین منظور لازم است برای پیش‌بینی صحیح از قیمت آهن آلات و فولاد، ابتدا شناخت کافی را بر تمامی عوامل موثر پیدا کنیم که مهمترین عوامل آن شامل موارد زیر است؛ عرضه و تقاضا در علم اقتصاد از عرضه و تقاضا برای قیمت‌گذاری استفاده می‌شود. در واقع شامل قانونی است که میان فروشنده و خریدار قرار می‌گیرد. تئوری عرضه و تقاضا به ما می‌گوید که میزان قیمت هر کالا بستگی به در دسترس بودن و تقاضای خرید آن دارد. این قانون در بازار آهن و آهن‌آلات نیز وجود دارد، یعنی هر قدر تولید و عرضه آهن بیشتر باشد،

میزان تقاضا در بازار مسکن یکی از عواملی که می‌تواند قیمت تیرآهن را افزایش یا کاهش دهد، میزان عرضه و تقاضا در بازار مسکن است. باید قبول کنیم که در سال‌های اخیر به دلیل تورم و رکود شدید بر بازار مسکن حکمفرما شده است و در پی آن سرمایه گذاران بسیاری به دنبال محل جدید و مطمئنی برای سرمایه خود هستند. دولت در تلاش است که در سال 1402 به نحوی قیمت مسکن را کنترل کند و با این روند به نظر می‌رسد تا شش ماه آینده شاهد ثبات نسبی در این بخش باشیم. این خوش‌بینی‌ها بدون شک در آینده‌ای نزدیک باعث اطمینان بیشتر و ترغیب سرمایه‌گذاران می‌شود

و در نتیجه احتمال افزایش تقاضا خواهد شد. نیاز صنایع وابسته  صنایعی مانند بسته‌بندی، پتروشیمی و یا خودروسازی و بعضی از سایر صنایع به شکل طبیعی به آهن‌آلات نیازمند هستند و از آنها به عنوان صنایع وابسته یاد می‌کنند. طبیعی است که اگر عملکرد این صنایع گسترش پیدا کند، میزان تقاضا برای آهن نیز بالاتر می‌رود. نکته قابل توجه اینکه رشد تقاضا برای صنایع فولادی در بازارهای جهانی هم باید مورد توجه قرار گیرد، چون رشد تقاضا در داخل تاثیر چندانی در قیمت‌ها ندارد.

در پایانآیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟ (نیمه دوم سال 1402)  وضعیت حاکم بر تابستان امسال در بارار فولاد، شاید طی ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه یا حداقل کم سابقه، بوده باشد. آن هم در فصلی که طبیعتا بازار ساخت و ساز و به دنبال آن تمامی زیرمجموعه‌ها باید با جوش و خروش و تلاش همراه باشد. اما گویی زمستان در بازار فولاد فرا رسیده است! این روزها هوای کاسبی برای اکثر فعالان مرتبط با حوزه ساخت و ساز، بسی ناجوانمردانه سرد است‌. با ما همراه باشید تا به بررسی رفتار بازار طی هفته‌های اخیر و روند بپردازیم. جهت اطلاع از کاهش قیمت آهن امروز تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کاهش قیمت آهن و میلگرد امروز

آنچه از شرایط بازار محصولات نهایی استنباط می‌شود این است که قیمت مقاطع با توجه به جمیع جهات به ثبات قیمتی خود نزدیک شده و می‌توان گفت مثلا در مورد میلگرد آجدار با توجه به خرده فروشی در انبارهای شهرها و شهرستان‌ها قیمت 21.000 تا 23.000 تومان درب کارخانه در حال حاضر برای خریداران، قیمت متعادلی است. تیر آهن ذوبی که البته بازیگران خود را دارد به نظر می‌آید کمی باید تعدیل شود! در مورد ورق هم شنیده شد که برخی فعالان در حال مدیریت بازار و کمی افزایش قیمت هستند. با فرمول‌های جدید بورس کالا که در حال انجام است. به نظر نمی‌رسد که بازار فعلا تا اواخر مهر، جایی برای صعود معنادار و جهشی قیمت، داشته باشد!

احتمالا بازار بر منوال قیمت‌ روزهای اخیر تداوم یابد. مگر آنکه تولیدکنندگان بخواهند با جلسات مکرر خود تغییراتی در شکل و اجرای فرمول‌های تعیین قیمت ایجاد کنند که به نظر نمی‌رسد زودتر از فرا رسیدن پاییز باشد. در این میان برخی خبرهای تائید نشده هم دریافت کردیم… مثلا با بهبود وضعیت آب و هوایی به خصوص در جنوب، احتمالا از اواخر مهر، تقاضاهای بهتری از آن ناحیه به بازار فولاد برسد. کاهش قیمت میلگرد کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده هیچ تغییر خاصی در شرایط بازار فولاد کشور دیده و یا شنیده نمی‌شود. موضوع یا تغییر جدید و خاصی برای گزارش کردن وجود ندارد،

وضعیت به همان منوال روزهای گذشته، از ثبات نسبی بازار و رکود و تقاضای مصرفی بسیار ضعیف و سکوت رخوت انگیز حاکم بر بازارها حکایت دارد. بنابراین هنوز اطلاع دقیق در خصوص کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده نداریم! گمانه‌های برجامی و طولانی شدن این بلاتکلیفی اکثر فعالان بازار را کلافه کرده است. هر چند که همواره معتقد بوده‌ایم گره زدن سرنوشت بازار داخلی فولاد کشور به برجام، توسط فعالان این بازار اشتباه است؛ کما اینکه با برجام و بی برجام، چه داخلی و چه خارجی این بازار فعلا از حال عمومی چندان مساعدی برخوردار نیست.

آیا میلگرد بخریم یا نه

کف نرخ پیشنهادی میلگرد در بازار داخلی از مبادی مثل کرمان و کوثر اهواز حول 21.800 تا 22 هزار تومان، کمی بالاتر حول 23.000 تا 23.200 تومان از تعداد به مراتب بیشتری از مبادی همانند جهان فولاد سیرجان و قائم و شاهین و سیادن و میانه و تعدادی دیگر گزارش شده است. در سقف قیمت‌های پیشنهادی بازار، همانند میلگرد ممتاز وزن استاندارد ذوب آهن اصفهان حول و حوش 24.000 تومان به گوش می‌رسد‌. با این حال در حاضر بازار آرام و کم نوسان است، اکثر حوزه‌ها در هفته جاری هم با ثبات نسبی فعالیت خود را آغاز کردند، در حوزه میلگرد آجدار برخی از مبادی فروش، افزایش یا کاهش قیمتی تا ۱۰۰ تومان را اعمال کرده‌اند که به نظر می‌رسد بیشتر برای تحریک تقاضاهای مردد باشد.

آیا میلگرد ارزان می شود؟

با توجه به محتوای پاسخ ایران، احتمال در دسترس بودن توافق در کوتاه مدت و قبل از اجلاس آژانس تضعیف شده است. محتمل‌ترین سناریو کش‌دار شدن مذاکرات تا بعد از انتخابات میان دوره‌ای در نوامبر یا آبان است. با توجه به سرعت چاپ پول، این فاصله بعد روانی توافق احتمالی و تاثیر آن بر بازارها را تضعیف می‌کند.  با توجه به فاصله ایجاد شده، احتمال افزایش نرخ ارز به صورت پله‌ای تا قله قبلی (۳۲هزار تومان) بسته به فاصله زمانی ایجاد شده از امروز تا دور بعدی مذاکرات محتمل است. عبور از قله ۳۲ هزار تومان نیاز به خبر قطعی خروج یا شکست مذاکرات دارد. بازارهای کالایی داخلی ما به شدت دلار محور است. بنابراین ممکن است طی روزهای آینده، شاهد تحرکاتی در بازار فولاد و حتی افزایش قیمت باشیم.

در مورد بازار فولاد هرچند اخباری از این دست تاثیری در حجم تقاضای موثر داخلی نداشته و ادامه تحریم‌ها یک خبر بد برای بخش صادرات فولاد محسوب می‌شود. اما افزایش نرخ دلار می‌تواند هم از لحاظ افزایش هزینه تولید و هم از لحاظ جو روانی، باعث تحریک موقت و محدود بازار و ایجاد نوسان محدود شود. آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟  با توجه به سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در عربستان در حال انجام است، شروع پروژه‌های جدید در این کشور می‌تواند به بهبود وضعیت تجارت فولاد بین دو کشور منجر شود. در کنار تمام مواردی که ذکر شد، محدودیت انرژی برای تولیدکنندگان بازار فولاد یکی از دغدغه‌های اصلی فعالان این حوزه است. نکته‌ای که شاید بتواند به رکود بازار فولاد دامن بزند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی علت کاهش قیمت میلگرد پرداختیم. اگر همه احتمالات فوق درست از آب درآید (تجربه نشان داده تصمیمات حوزه فولاد معمولا یک شبه و خلق‌الساعه است، این گونه تصمیمات در تحلیل فوق لحاظ نشده است) بازار ظرف دو تا سه هفته آینده، کف قیمتی جدید را خواهد یافت و و سایر کارخانجات بزرگ مانند ذوب آهن تعیین کننده روند بازار خواهد شد. ما در مورد کف بازار، هیچ تحلیل مشخصی نداریم و بدون پیش‌داوری، مشخص شدن کف قیمت را بر عهده بازار خواهیم گذاشت. متن فوق تنها یک تحلیل احتمالی از روند بازار است. همچنین قیمت دلار روی تمام مقاطع فولادی از جمله انواع فولادهای آلیاژی مثل: قیمت فولاد mo40 ، قیمت میگرد آجدار، قیمت میلگرد st37 و …. نیز تاثیرگذار است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا