برترین های کسب و کارپزشکی

آیا قرص کافئین چربی سوز است؟

قرص کافئین به تنهایی به لاغری شما کمک نمی‌کند. ممکن است کمی به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند، اما هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که مصرف کافئین منجر به کاهش وزن قابل توجهی می‌شود. کافئین در بسیاری از نوشیدنی ها از جمله قهوه، چای، نوشیدنی های انرژی زا و در محصولات حاوی کاکائو یا شکلات یافت می‌شود. همچنین در داروها و مکمل‌های ‌غذایی، از جمله مکمل‌هایی که هدفشان کاهش وزن است، یافت می‌شود. تاکنون از استفاده کرده‌اید؟ قرص کافئین برای لاغری موضوع این مقاله است.

آنچه در این مقاله می خوانیم

آیا کافئین به کاهش وزن کمک می‌کند؟

آیا به عنوان می‌توان از مکمل کافئین استفاده کرد؟ اگرچه تحقیقات در مورد قرص کافئین برای لاغری قطعی نیست، اما چند نظریه در مورد اینکه چگونه کافئین ممکن است بر وزن تأثیر بگذارد وجود دارد، از جمله:

سرکوب اشتها

قرص کافئین برای لاغری ممکن است احساس گرسنگی و تمایل شما به خوردن را برای مدت کوتاهی کاهش دهد.

کالری سوزی

به نظر می‌رسد کافئین مصرف انرژی را حتی زمانی که در حال استراحت هستید افزایش می‌دهد. ترموژنز را تحریک می‌کند – یکی از راه‌هایی که بدن شما از هضم غذا گرما و انرژی تولید می‌کند.

برخی از مطالعاتی که در مورد قرص کافئین برای لاغری مورد بررسی قرار می‌گیرند، کیفیت پایینی دارند یا در حیوانات انجام شده‌اند، که باعث می‌شود نتایج مشکوکی داشته باشند یا تعمیم آن به انسان دشوار باشد. برخی از مطالعات نشان دادند که قهوه بدون کافئین ممکن است به کاهش وزن کمک کند، و نشان می‌دهد که مواد یا عواملی علاوه بر کافئین ممکن است در کاهش وزن نقش داشته باشند.

همچنین به خاطر داشته باشید که برخی از نوشیدنی‌های کافئین دار، مانند قهوه یا چای مخصوص، کالری و چربی بالایی دارند و افزودن شیر و شکر به قهوه یا چای می‌تواند تلاش‌های شما برای کاهش وزن را کاهش دهد، به خصوص اگر چندین فنجان در روز بنوشید. اگر بیش از حد از این نوشیدنی های با کالری بیشتر بنوشید، ممکن است به جای کاهش وزن، وزن خود را افزایش دهید.

آیا قرص کافئین باعث لاغری می شود؟

هرآنچه در مورد کافئین گفتیم، همین مکانیسم در مورد قرص‌ های کافئین‌ دار نیز صادق است. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد قرص کافئین برای لاغری بیندازیم.

کافئین متابولیسم را افزایش می‌دهد

ورزش بخش مهمی از رژیم کاهش وزن است. بهبود عملکرد تمرینی باعث کاهش وزن سریعتر می‌شود زیرا می‌توانید کالری بیشتری بسوزانید. قرص‌های کافئین در بین ورزشکاران محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و نشان داده‌اند که در افزایش عملکرد ورزشی مانند قدرت، ورزش قدرتی و استقامت عضلانی بسیار موثر هستند.هنگامی که این موضوع مورد مطالعه قرار گرفت، به این نتیجه رسیدیم که کافئین با دوز 9-3 میلی گرم/کیلوگرم وزن بدن به شکل کپسول، 30 تا 90 دقیقه قبل از ورزش می‌تواند منجر به عملکرد ورزشی بهتر شود.

بهترین زمان مصرف قرص کافئین | بهترین زمان مصرف قرص کافئین در بدنسازی

کافئین باعث چربی‌سوزی می‌شود

مکانیسم دیگری که به وسیله آن قرص کافئین برای لاغری، عملکرد ورزشی را هم افزایش می‌دهد، انتقال سوزاندن گلیکوژن برای چربی سوزی (لیپولیز) بود. گلوکز منبع اصلی انرژی است و به شکل گلیکوژن در ماهیچه‌ها ذخیره می‌شود. ماهیچه‌ها از آنها برای تولید انرژی استفاده می‌کنند. وقتی این ذخایر خالی می‌شوند، تولید انرژی کاهش می‌یابد، ماهیچه‌ها ضعیف‌تر می شوند و خستگی ایجاد می‌شود.

کافئین لیپولیز را تقویت می‌کند، جایی که چربی‌ها به اسیدهای چرب تجزیه می‌شوند. سپس کافئین به افزایش اکسیداسیون اسیدهای چرب در حین ورزش کمک می‌کند تا انرژی مورد نیاز تولید شود. این فرآیند به حفظ ذخایر محدود گلیکوژن کمک می‌کند و در نتیجه تمرین طولانی‌تر و کم‌دردسرتر می‌شود. بنابراین، مصرف قرص لاغری کافئین قبل یا در حین تمرین، با افزایش انرژی به تمرین بیشتر کمک می‌کند و منجر به کاهش چربی و وزن می‌شود.

مصرف قرص کافئین و کم شدن اشتها

کاهش کالری دریافتی برای کاهش وزن امری حیاتی است. اما بیشتر اوقات گرسنگی ما بر نیروی اراده ما غلبه می‌کند و در نهایت بیش از برنامه ریزی کاهش وزنمان غذا می‌خوریم. سرکوب کننده‌های اشتها به ما کمک می‌کنند تا بر میل خود به خوردن غلبه کنیم و در نتیجه به کاهش وزن کمک می‌کنند. قرص چربی سوز قوی شکم و پهلو با افزایش هورمون های سیری گرلین و پپتید-YY اشتها را سرکوب می کند.

در بدن شما، لپتین و گرلین هورمون‌های تنظیم کننده اشتها هستند که توسط سلول‌های چربی ترشح می‌شوند. آنها مصرف غذا، عملکرد انسولین و غیره را تنظیم می‌کنند. گرلین هورمون گرسنگی است در حالی که لپتین هورمون سیری است. آنها با هم روی تنظیم مکانیسم گرسنگی شما کار می‌کنند. هنگامی که اثرات کافئین بر روی این همورمون‌ها مورد بررسی قرار گرفت، مشخص شد که مصرف کافئین باعث کاهش گرلین پلاسما در مردان بالغ سالم می‌شود، اگرچه هیچ اثر قابل توجهی بر لپتین نشان نمی‌دهد. تاثیرات کافئین بر روی این هورمون‌ها برای افرادی که اضافه وزن دارند نسبت به افراد لاغر بیشتر است.

افزایش ترموژنز توسط قرص کافئین

ترموژنز وظیفه تولید گرما در بدن را بر عهده دارد و باعث می‌شود که بدن ما گرم بماند. ترموژنز برای کاهش وزن بسیار مهم است، زیرا برای تولید گرما باید سوخت سوزانده شود. در این حالت، چربی بدن ما برای سوخت سوزانده می‌شود و در نتیجه ما را قادر می‌سازد تا چربی‌های ناخواسته را کاهش دهیم.

برخی مطالعات نشان می‌‎دهند که قرص کافئین برای لاغری اثر ترموژنیک بر بدن دارد. با ممانعت از فسفودی استراز، آنزیمی که چربی سوزی را سرکوب می کند، ترموژنز را افزایش می دهد. بنابراین، قرص‌های کافئین و چندین مشتق از کافئین در ترکیب با بسیاری از مواد شیمیایی گیاهی برای کاهش وزن استفاده می‌شوند.

قرص کافئین، لیپولیز را افزایش می‌دهد

مطالعه دیگری که در سال 2004 در سوئیس انجام شد همین تأثیر را روی 8 مرد جوان سالم مورد بررسی قرار داد. آنها 90 دقیقه قبل از شروع تمرین و 240 دقیقه پس از مصرف کافئین با دوز 10 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن بررسی شدند. به برخی از آنها به جای کافئین دارونما داده شد.

بهترین زمان مصرف کافئین برای لاغری

با هدف لاغری بهتر است کافئین را قبل از شروع تمرینات ورزشی خود میل نمایید. اگر قصد استفاده از نوشیدنی‌های کافئین دار را دارید بهتر است بعد از صبحانه آنها را بنوشید. کافئین چربی سوزی را افزایش داده و با تاثیری که در کاهش اشتها دارد می‌تواند مراحل کاهش وزن را برای فرد ورزشکار تسهیل نماید.

معرفی بهترین قرص کافئین برای لاغری

تاثیر کافئین برای لاغری را شرح دادیم. اکنون به معرفی چند مدل قرص کافئین برای لاغری و بهبود عملکرد ورزشی می‌پردازیم:

قرص کافئین برند آلامو

از بین قرص‌های کافئین در برند آلامو می‌توان به کپسول کافئین+تائورین آلامو اشاره کرد که سبب کاهش خستگی و افزایش بیداری و هوشیاری می‌شود و در میزان مصرف مجاز تاثیرات بسیار خوبی بر عملکرد مغز و بدن دارد.

قرص کافئین برند آلامو برای ورزشکاران منسب می‌باشد و جایگزین خوبی برای نوشیدنی‌های انرژی زا می‌باشد.

کپسول کافئین آنی درمان

برای افزایش سطح انرژی و تقویت سیستم ایمنی می‌توانید از کپسول کافئین آنی درمانی استفاده کنید. روزانه 1 تا 3 عدد از این کپسول را به فاصله 4 ساعت یکبار مورد استفاده قرار دهید. مصرف این فرآورده در ایجاد هشیاری و تمرکز بالا نیز می‌تواند موثر باشد. به ویژه برای ورزشکاران مصرف این کپسول توصیه می‌شود. کافئین در ایجاد تعادل در عملکرد مغز نیز موثر است.

 

کپسول کافئین انرکاف 200 میلی گرم الحاوی

به منظور کاهش درد عضلانی، رفع خستگی و افزایش قدرت بدنی می‌توانید از کپسول کافئین انرکاف 200 میلی گرم الحاوی استفاده کنید. این کپسول سبب افزایش انرژی شده و قدرت انقباض عضلات را بیشتر می‌کند. مصرف روزانه 1 عدد از این قرص پیشنهاد می‌شود. با خوردن 1 قرص، 200 میلی‌گرم کافئین برای بدن شما تامین می‌شود. همان طور که گفتیم قرص کافئین برای لاغری نیز می‌تواند مفید باشد.

 

کلام آخر

در صورتی که تمایل به لاغری دارید، و نیاز دارید در طول روز کافئین دریافت کنید تا انرژی داشته باشید می‌توانید از قرص کافئین برای لاغری استفاده کنید. زیرا فاقد هرگونه کالری اضافه می‌باشند و انرژی بدن شما را تامین میکنند. توجه داشته باشید که در مصرف قرص کافئین زیاده‌روی نکنید و حتما قبل از مصرف با یک کارشناس تغذیه مشورت کنید تا متناسب با بدن خود میزان مناشاید شما هم از آن دسته افرادید که برای از بین بردن خواب‌آلودگی در طول روز، ادامه کار، یا کمک به بیدار ماندن در هنگام امتحان‌ها، از قرص‌های کافئین دار کمک می‌گیرید. شاید هم از آن دسته افرادید که از قرص کافئین برای لاغری استفاده می‌کنید. کافئین دارویی محرک است که به شما کمک می‌کند تا در زمان خواب آلودگی یا خستگی بیدار و هوشیار باشید. اما آیا در حقیقت کافئین نیز روی کاهش وزن تاثیرگذار می‌گذارد؟ با ما همراه باشید.

قهوه و چای چقدر کافئین دارند؟

بسیاری از مردم برای دریافت کافئین، قهوه یا چای می‌نوشند و برخی دیگر نیز برای دریافت آن از قرص استفاده می‌کنند. البته ممکن است کافئین را در مکمل‌های غذایی نیز بیابید. یک فنجان معمولی قهوه حدود 100، یک فنجان چای سیاه حدود 50 و یک عدد قرص معمولی در حدود 100-200 میلی‌گرم کافئین دارد.

آیا قرص کافئین به کاهش وزن کمک می‌کند؟

قرص‌های کافئین به شما در کاهش وزن کمک می‌کند؛ اما نه به تنهایی. قرص کافئین با سرکوب اشتها، افزایش کالری سوزی، افزایش میزان متابولیسم، کمک به لیپولیز و … وزن را پایین می‌آورد. اگرچه کافئین متابولیسم را در کوتاه مدت افزایش می‌دهد؛ به نظر می‌رسد که بدن مصرف کنندگان کافئین، به مرور زمان، نسبت به این قرص مقاوم می‌شود. یعنی استفاده طولانی از این قرص مدت اثر آن را بر چربی سوزی و افزایش متابولیسم کم می‌کند.

کافئین عمدتا با مسدود کردن گیرنده‌های آدنوزین مغز شما عمل می‌کند. معمولاً آدنوزین ببا وصل شدن به این گیرنده‌ها، از ترشح مواد شیمیایی مغز، مانند دوپامین، جلوگیری می‌کند که باعث افزایش هوشیاری و بیداری می‌شود. مطالعه‌ای بیان کرد که با مصرف منظم کافئین، بدن به آن عادت می‌کند. در نتیجه بعد از مدتی اثر آن روی بدن کاهش می‌یابد. بنابراین، اگر قصد لاغری با کافئین را دارید، باید هر دو هفته، یک وقفه بیاندازید. سپس با دوز جدید شروع کنید تا شاید دوباره کافئین روی بدنتان تاثیر بگذارد.

توجه به این نکته ضروری است که قرص‌های کافئین مانند پودر کافئین خالص نیستند. پودر کافئین خالص ماده‌ای به شدت خطرناک است. مصرف حتی 0.15 قاشق غذاخوری از این ماده (که حاوی حدود 1200 میلی‌گرم کافئین است) می‌تواند عوارض سمی، از جمله تشنج، ایجاد کند. به هرحال سازمان غذا و دارو با نظارت بر شرکت‌‌های تولید کننده این قرص‌ها، از مردم در برابر قرص‌هایی حفاظت می‌کند که از کافئین خالص یا غلیظ، در تولید آن‌ها، استفاده شده باشد.

آیا قرص‌ کافئین برای لاغری ایمن است؟

برخی از افراد، نسبت به اثرات کافئین، حساس‌تر از دیگران‌اند. این افراد ممکن است واکنش‌های نامطلوبی به این مکمل‌ها و سایر منابع نشان بدهند. پزشکان توصیه می‌کنند گروه‌های زیر از مصرف قرص کافئین دوری کنند:

  • کسانی که نسبت به اثرات کافئین حساس‌اند؛
  • خانم‌های باردار یا شیرده‌اند؛
  • خانم‌هایی که قصد بارداری دارند؛
  • افراد به فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی یا بیماری رفلاکس معده مبتلایند؛
  • کودکان و نوجوانان؛
  • افرادی که به طور منظم دچار سردردهای میگرنی می‌شوند.

آیا مصرف قرص کافئین در همه گروه‌های سنی برای کاهش وزن توصیه می‌شود؟

مصرف قرص کافئین برای کودکان زیر 14 سال توصیه نمی‌شود. بین 14 تا 17 سالگی، دوز توصیه شده 100 میلی‌گرم کافئین است. برای افراد مسن، دوز توصیه شده 200 میلی‌گرم در روز است. فراموش نکنید قرص‌های کافئین بر متابولیسم کلسیم تأثیر می‌گذارد و در نتیجه استخوان‌ها را در افراد مسن تضعیف می‌کند.

چگونه از قرص کافئین برای لاغری استفاده کنیم؟

قرص‌های کافئین اجازه می‌دهد دوز کافئین مدنظر خود را به راحتی مصرف کنید. باید دستورالعمل دوز مصرفی هر محصول را دنبال کنید. مراقب نشانه‌های مصرف بیش از اندازه قرص کافئین باشید. کسانی که به اثرات قرص‌های کافئین حساس‌اند، ممکن است نیاز به کاهش دوز یا مصرف محصول ضعیف‌تر داشته باشند. بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. حتی در افرادی که تحمل کافئین بالایی دارند، سایر مواد موجود در قرص‌ها، ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند.

عوارض قرص لاغری کافئین چیست؟

مانند سایر انواع کافئین، قرص‌های لاغری برای کافئین ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. به خصوص اگر بیش از حد مصرف کنید. این قرص شامل عوارض جانبی‌ زیر است:

  • رفلکس اسید؛
  • اضطراب؛
  • اسهال؛
  • سرگیجه؛
  • تشنگی زیاد؛
  • سردرد؛
  • بیخوابی؛
  • حالت تهوع؛
  • ضربان قلب مسابقه؛
  • لرزیدن؛
  • فلج خواب؛
  • ناراحتی؛
  • استفراغ.

مصرف بیش از حد قرص کافئین چه ضررهایی دارد؟

مقادیر بسیار زیاد این دارو سمی است و حتی می‌تواند کشنده باشد. مصرف بیش از قرص لاغری کافئین شامل نشانه‌های زیر است:

 • ضربان نامنظم قلب؛
 • ضربان قلب بسیار سریع؛
 • لرزش یا تشنج عضله‌ها بزرگ؛
 • استفراغ؛
 • تمرکز نداشتن.

اگر علائم مصرف بیش از حد را تجربه کردید، باید فوری به پزشک مراجعه کند.

قرص کافئین با چه داروهایی تداخل دارد؟

قرص‌های کافئین همچنین می‌توانند باعث تداخل دارویی خطرناک شوند. به ویژه در افرادی که از داروهای تجویزی برای بیماری‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • فشار خون بالا
 • بیماری کلیوی
 • بیماری قلبی

حتی اگر برچسب محصول ادعا کند که قرص‌های آن‌ها از مواد طبیعی تهیه شده است، در صورت مصرف با سایر داروها، همچنان می‌تواند خطر ایجاد کند. قبل از استفاده از مکمل‌ها حتما با پزشک خود صحبت کنید.

به جز قرص کافئین، از چه راه‌های دیگری می‌توان به کاهش وزن با کافئین کمک کرد؟

1- چای سبز

چای سبز بهترین راه برای مصرف کافئین است. زیرا مزایای سلامتی زیادی را به همراه دارد. از نظر ، چای سبز حاوی انواع پلی‌فنول‌های آنتی اکسیدانی، مانند فلاونوئیدها و کاتچین‌ها است. این مواد شیمیایی باعث کاهش تشکیل رادیکال‌های آزاد تخریب کننده می‌شوند و از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کنند. آنتی اکسیدان‌ها با کاهش رادیکال‌های آزاد، به کاهش پیر شدن صورت، پیشگیری از ویروس‌ها و سایر بیماری‌های التهابی مانند سرطان و دیابت نوع 2 معروف‌اند.

2- خوردن قهوه

یک فنجان 8 اونسی قهوه، بین 50-135 میلی‌گرم کافئین دارد. هرچه کمتر دانه قهوه تفت خورده باشد، کافئین بیشتری دارد. بو دادن قهوه کافئین را می‌سوزاند و ظاهر تیره و طعم برشته را به دانه‌ها می‌بخشد. مطالعه‌ها نشان می‌دهد که کافئین تأثیرات کوتاهی بر کاهش چربی و کاهش وزن دارد؛ اما قهوه از انواع مختلف بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. بیماری‌هایی مانند:

 • بیماری آلزایمر
 • فسردگی
 • سیروز کبدی
 • سرطان کبد
 • بیماری پارکینسون
 • دیابت نوع 2

جالب است بدانید که 4 تا 5 فنجان قهوه در روز با طول عمر بیشتر ارتباط دارد. قهوه از طریق فرآیندهای متابولیک یا سوزاندن چربی روی بدن تاثیر می‌گذارد. افرادی 12 تا 16 درصد طول عمری بیشتر نسبت به بقیه دارند که به خاطر نوشیدن قهوه در تمام طول روز هوشیارند. عامل دیگر این است که قهوه به وفور آنتی اکسیدان دارد. درست مانند چای سبز.

همانطور که خواندید قرص کافئین برای لاغری تاثیر زیادی ندارد. بهتر است به جای مصرف قرص لاغری کافئین به فکر دنبال کردن رژیم غذایی درست و اصولی باشید. قرص‌های لاغری بدون رژیم و ورزش اثر دائمی نخواهند داشت. اگر همچنان قصد دارید از قرص کافئین استفاده کنید، بهتر است قبل از انجام هرهمه ما تا به حال نظرات ضد و نقیضی درباره تاثیر کافئین در بدنسازی و لاغری شنیده‌ایم. کافئین، آن ماده‌ای است که ما را بیدار و سرحال می‌کند. امروزه، ۸۰ درصد از جمعیت جهان هر روز یک محصول کافئین‌دار مصرف می‌کنند.

هر روز میلیاردها نفر برای بیدار شدن از خواب یا گذراندن شیفت شب یا برطرف کردن کسلی بعد از ظهرها از کافئین استفاده می‌کنند. در واقع کافئین یک محرک طبیعی و یکی از رایج‌ترین مواد مورد استفاده در جهان است. اما حالا می‌خواهیم بدانیم دقیقا کافئین چیست و چه تاثیری بر لاغری و بدنسازی دارد؟

کافئین چیست؟

کافئین یک محرک طبیعی است که بیشتر در چای، قهوه و گیاه کاکائو یافت می‌شود. کافئین با تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی، به شما کمک می‌کند تا هوشیارتر و متمرکزتر بمانید و از خستگی و خمودگی شما جلوگیری می‌کند. مکانیسم اثر کافئین به این صورت است که پس از مصرف به سرعت جذب خون می‌شود و اثر اصلی خود را روی مغز می‌گذارد؛ به این معنا که با مسدود کردن انتقال دهنده‌های عصبی (از جمله آدنوزین) باعث برانگیختگی و تحریک مغز می‌شود.

مورخان، اولین کافه دم کرده را در ۲۷۳۷ سال قبل از میلاد پیدا کرده‌اند؛ پس قدمت بالایی دارد. کافئین معمولاً به شکل قهوه، چای، نوشابه‌های انرژی‌زا، نوشابه و شکلات مصرف می‌شود. همچنین به عنوان یک ماده در برخی از داروهای بدون نسخه مانند مسکن‌ها و مکمل‌های کاهش وزن هم استفاده می‌شود. به صورت کلی مصرف کافئین برای اکثر افراد بی‌خطر است اما مصرف بیش از حد آن ممکن است، یک سری عوارض جانبی مثل بی‌قراری و بی‌خوابی داشته باشد.

خواص کافئین

کافئین یک ماده محرک ساده با فواید مختلف برای سلامتی است و اکثر مردم، آن را دوست دارند؛ هرچند فواید سلامتی کافئین زیاد است اما توجه داشته باشید که این فواید برای مصرف «در مقدار مجاز» است و برخی خواص که برایش نام می‌برند، تایید نشده‌اند. در این قسمت به مهم‌ترین خواص کافئین در بدنسازی و سلامتی اشاره می‌کنیم.

کاهش وزن

کافئین ممکن است بتواند اثراتی روی کاهش وزن داشته باشد، این امر احتمالاً به دلایل زیر است:

 • تحریک گرمازایی
 • و کاهش موقت میل به خوردن
 • استفاده از آن در محصولات کاهش وزن که به عنوان ترموژنیک به بازار عرضه می‌شوند

اما نکته مهمی وجود دارد که باید به آن توجه کنیم؛ کافئین حتی در دوز بالا هم معجزه‌گری برای کاهش وزن نیست. بااینکه اثرات بالقوه‌ای روی کاهش وزن برایش ذکر می‌شود، اما همه این اثرات ناچیز و در حقیقت بی‌اهیمت هستند. کافئین هرگز جایگزینی برای یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم نیست.

افزایش هوشیاری

طبق مطالعات انجام شده یک دوز ۷۵ میلی گرمی کافئین، می‌تواند توجه و هوشیاری را افزایش دهد و دوز ۱۶۰ تا ۶۰۰ میلی گرمی می‌تواند هوشیاری ذهنی، سرعت استدلال و حافظه را بهبود بخشد. با این حال، به یاد داشته باشید کافئین جایگزین خواب نمی‌تواند باشد و شما در هر صورت به نیاز دارید.

بهبود عملکرد ورزشی

تقویت عملکرد مغز

کافئین روی گیرنده‌های آدنوزین در مغز تأثیر می‌گذارد؛ همچنین حاوی آنتی اکسیدان‌های پلی فنل است؛ همه این موارد بر هوشیاری و برانگیختگی مغز تاثیر مثبت دارند.

کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر و پارکینسون

مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه ممکن است به تقویت برخی از مهارت‌های تفکر کمک کند و احتمال زوال عقل را که با افزایش سن به وجود می‌آید را کاهش دهد.
تحقیقات نشان داده‌است که مصرف مادام العمر کافئین ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.
مطالعات همچنین گزارش داده‌اند که افرادی که قهوه مصرف می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون هستند.

تقویت حافظه

تحقیقات دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد که یک دوز کافئین بعد از یک جلسه آموزشی ممکن است به یاد سپاری بهتر مطالب آموزشی و تقویت حافظه بلند مدت کمک کند.

تاثیر کافئین در ورزش | فواید کافئین در بدنسازی و ورزش

آیا کافئین می‌تواند اثر مثبتی در ورزش شما داشته باشد؟ بله می‌تواند.

کافئین به‌عنوان یک «تقویت کننده عملکرد ورزشی» در تمرینات قدرتی و قلبی به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. تحقیقات نشان می‌دهد که کافئین در بدنسازی چنانچه قبل از تمرین مصرف شود، می‌تواند چنین اثرات مثبتی داشته باشد:

 • افزایش استقامت هوازی
 • افزایش هوشیاری و تمرکز
 • افزایش قدرت، استقامت و قدرت عضلانی
 • بهبود عملکرد (به طور خاص)
 • بالا بردن تحمل عضلات در برابر فشار تمرین و به تعویق انداختن خستگی
 • صرفه جویی در ذخایر گلیکوژن و استفاده از چربی به عنوان منبع اصلی سوخت

اگرچه برای داشتن یک تمرین خوب شما نیازی به کافئین ندارید، اما بسیاری از افراد قبل از ورزش کافئین مصرف می‌کنند تا انرژی بیشتری داشته باشند. گاهی اوقات هم صرفا نوشیدن کافه برای ورزشکاران یک عادت لذتبخش است. محققان معتقدند که مصرف دوزهای ۵ میلی گرم کافئین، به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن، عملکرد استقامتی را تا ۵ درصد بهبود می‌بخشد.

مصرف کافئین بر عملکرد ورزشکاران چه تاثیری دارد؟

مصرف کافئین در بدنسازی و به طور کلی ورزش، می‌تواند استقامت ورزشکار را با به تعویق انداختن خستگی بهبود بخشد و به او این امکان را می‌دهد تا برای مدت طولانی‌تر و با شدت‌های بالاتر تمرین کند. همچنین کافئین انقباض عضلانی را بیشتر می‌کند، که می‌تواند منجر به افزایش قدرت در طول تمرین شود.

تاثیر قهوه در تمرینات شدت بالا

در ورزش‌های شدت بالا () کافئین می‌تواند به افزایش انرژی و تمرکز شما کمک کند، که این امر برای ورزش هیت که نیاز به تمرکز بالا دارد، مفید است.

همان‌طور که گفتیم مصرف کافئین در بدنسازی و ورزش‌های دیگر، با بالا بردن استقامت و به تاخیر انداختن خستگی به ورزشکار اجازه می‌دهد که برای مدت طولانی‌تر و با شدت‌های بالاتر تمرین کند.

تاثیر کافئین بر ورزش قدرتی

کافئین می‌تواند عملکرد ورزش بی‌هوازی ورزشکار را بالا ببرد. طبق تحقیقات، دوزهای ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرمی کافئین در بدنسازی ممکن است به شما کمک کند تا سرعتی‌تر وزنه بزنید یا وزنه بیشتری بلند کنید.

با این حال، این اثرات کم و کوچک است و با مصرف مکرر کافئین از بین می‌رود. در واقع، کافئین اینگونه است که وقتی به تازگی مصرفش را شروع کنید اثر مثبت روی تحمل عضلات برای فشار بیشتر را می‌بینید، اما هنگامی که تحمل شما افزایش یافت، دیگر اثرش محو می‌شود و برای اثرگذاری دوباره باید مصرف آن را بالا برد. که بالا بردن مصرف کافئین از یک حدی، مجاز نیست.

تاثیر کافئین در بدنسازی و چربی سوزی

تا اینجا فهمیدیم که مصرف کافئین در بدنسازی و قبل از تمرین می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود ببخشد و توان ورزشکار را بالا ببرد. حال می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا به خصوص بر چربی سوزی هم تاثیر مثبتی دارد یا خیر؟

بله! کافئین در بدنسازی و کالری سوزی، به دلیل توانایی در تحریک سیستم عصبی مرکزی، می‌تواند را تا ۱۱٪ و چربی سوزی را تا ۱۳٪ افزایش دهد.

از نظر عملی، مصرف ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز ممکن است؛ پس در صورت مصرف کافئین تا اندازه مجاز شما این امکان را دارید که روزانه ۷۹ کالری بیشتر بسوزانید.

این مقدار اندک و محدود هست، اما صرفا اثر علمی کافئین روی چربی سوزی را نشان می‌دهد. پس به یاد داشته باشید که هرگز نمی‌توان برای کاهش وزن روی کافئین حساب باز کرد.

بهترین زمان مصرف کافئین

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه بسته به ترجیحات فردی و سبک زندگی شما متفاوت است. بسیاری از مردم دوست دارند ابتدای صبح و پس از بیدار شدن قهوه خود را بنوشند تا هوشیارتر و بیدارتر شوند.

اگر ورزشکار هستید برای بهره بردن از تاثیر کافئین در بدنسازی، می‌توانید قهوه خود را در نزدیکی ساعت تمرین‌تان، بنوشید تا حین ورزش پرانرژی و متمرکز باشید. به طور کلی توصیه می‌کنیم که از نوشیدن قهوه در اواخر روز خودداری کنید؛ چراکه می‌تواند خواب شبانه‌تان را مختل کند.

چه مقدار کافئین در روز بنوشیم؟

هم وزارت بهداشت ایالات متحده و هم سازمان ایمنی غذای اروپا مصرف روزانه ۴۰۰ میلی گرم کافئین را بی خطر می‌دانند. این مقدار ۲ تا ۴ فنجان قهوه در روز است.

دقت کنید این عدد ۴۰۰ میلی‌گرم در روز برای بزرگسالان سالم است، یعنی برای کودکان و نوجوانان زیاد است و اگر هر بیماری زمینه‌ای دارید ممکن است برایتان متفاوت باشد.

بنابراین، توصیه می‌شود مقدار کافئینی را که در یک زمان مصرف می‌کنید به ۲۰۰ میلی‌گرم در هر دوز محدود کنید. اما اگر شرایط خاصی دارید (مثل بارداری یا بیماری قلبی عروقی و غیره) مقدار مجاز مصرف را از پزشک خود بپرسید.

مکمل کافئین چیست؟

مکمل کافئین به شکل قرص تولید و عرضه می‌شود و به خصوص برای ورزشکاران محبوب است. از این قرص برای افزایش انرژی و تمرکز، اغلب در حین کار یا مطالعه استفاده می‌شود.

فواید مکمل کافئین مانند فواید قهوه است و شامل این موارد می‌شود: بهبود عملکرد مغز و حافظه، بالا بردن انرژی و هوشیاری، افزایش عملکرد ورزشی در ورزشکاران و غیره.

پس فرق مکمل و قهوه چیست؟

برخی از افراد ترجیح می‌دهند که کافئین خود را به شکل قرص مصرف کنند، در حالی که برخی دیگر، آن را از طریق قهوه یا چای مصرف می کنند. تفاوت‌ها شامل طعم، دریافت بیشتر و سریع‌تر کافئین، اسدیتیه و اثر روی دستگاه گوارش است.

برخی افراد طعم قهوه رو دوست ندارند بنابراین دریافت مکمل کافئین برایشان گزینه بهتری است. همچنین با هر بار نوشیدن یک فنجان قهوه شما مقداری مایع مدر وارد بدن خود می‌کنید که اگر به دستشویی دسترسی نداشته باشید ممکن است برایتان آزاردهنده شود. (قهوه ادرار آور است).

همچنین قرص‌های کافئین، دریافت سریع‌تر آن را آسان‌تر می‌کند. این موضوع درعین حال که مفید است، اما خطر مصرف بیش از حد کافئین را نیز افزایش می‌دهد که باعث اضطراب، ضربان قلب سریع و سایر علائم می‌شود.

از طرف دیگر خود و می‌تواند باعث سوزش سر دل و تشدید علائم GERD شود. اما قرص کافئین برای کسانی که مستعد رفلاکس هستند گزینه بهتری است.

منابع کافئین

کافئین به طور طبیعی در میوه‌ها، برگ‌ها و دانه‌های قهوه، کاکائو و گیاهان گوارانا یافت می‌شود. همچنین به نوشیدنی‌ها و مکمل‌ها هم اضافه می‌گردد. اکنون مهم‌ترین منابع کافئین را نام می‌بریم.

 • قهوه: ۱ فنجان قهوه دم کرده حاوی حدود ۹۵ میلی گرم کافئین است. همین مقدار قهوه فوری حاوی حدود ۶۰ میلی گرم کافئین است. قهوه بدون کافئین حاوی حدود ۴ میلی گرم کافئین است.
 • اسپرسو: ۱ شات اسپرسو حاوی حدود ۶۵ میلی گرم کافئین است.
 • چای: ۱ فنجان چای سیاه حاوی حدود ۴۷ میلی گرم کافئین است. چای سبز حاوی حدود ۲۸ میلی گرم است. همچنین چای بدون کافئین حاوی ۲ میلی گرم کافئین و چای گیاهی فاقد کافئین است.
 • شکلات (کاکائو): ۱ اونس شکلات تلخ حاوی حدود ۲۴ میلی گرم کافئین است، در حالی که شکلات شیری حاوی یک چهارم این مقدار است.
 • گوارانا: این دانه از یک گیاه آمریکای جنوبی است که به عنوان عصاره در غذاها، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و مکمل‌های انرژی فرآوری می‌شود. دانه‌های گوارانا حاوی حدود چهار برابر کافئین موجود در دانه‌های قهوه هستند.
 • نوشیدنی‌های انرژی زا: ۱ فنجان از یک نوشیدنی انرژی زا حاوی حدود ۸۵ میلی گرم کافئین است.
 • مکمل کافئین: مکمل‌های کافئین حاوی حدود ۲۰۰ میلی گرم در هر قرص است.

معایب مصرف کافئین

مصرف کافئین در مقدار مجاز بی‌خطر است و اشکالی ندارد اما وقتی بیش از حد بنوشید ممکن است عوارضی برایتان داشته باشد. بنابراین هرگز برای تاثیر بیشتر کافئین در بدنسازی، در مصرف آن زیاده روی نکنید.

با مصرف بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی را تجربه کنید و حالتان بد شود. این عوارض شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • بی‌خوابی
 • تحریک پذیری
 • لرزش عضلانی
 • افزایش تپش قلب
 • عصبی و بی‌قرار شدن
 • تکرر ادرار و در نتیجه خشک شدن بدن

برخی از افراد نسبت به سایرین نسبت به کافئین حساس‌تر هستند. اگر اینگونه هستید حتی مقادیر کم آن، ممکن است عوارض ناخواسته‌ای مانند بی قراری و مشکلات خواب را برای‌تان ایجاد کند.

ضربه‌های پنهان کافئین بر سلامت شما

یک سری عوارض دیگر وجود دارد که شاید متوجه‌اش نباشید. به طور مثال ممکن است در یک زندگی شلوغ و پر مشغله از کافئین در بدنسازی یا برای جبران کم خوابی خود استفاده کنید و به ظاهر حتی رنجی هم نکشید؛ اما بهرحال بدن شما در رنج است.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید لازم است به پزشک خود اطلاع دهید که قهوه هم می‌نوشید؛ چراکه ممکن است برخی داروها و مکمل‌ها با کافئین تداخل داشته باشند.

عوارض عادت به کافئین در بدنسازی

بااینکه کافئین می‌تواند یک نوشیدنی مفید برای ورزشکاران باشد، اتکا و عادت زیاد به آن، ممکن است منجر به عوارض زیادی شود که برای عملکرد ورزشی و سلامت ورزشکار مضر است. عوارض عادت به کافئین در بدنسازی عبارت است از:

 • کم آبی و خشک شدن بدن: کافئین ادرارآور است ولی ورزشکار باید همیشه هیدراته باشد.
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون: کافئین زیاد می‌تواند باعث تپش قلب و بالا رفتن فشار خون شود که در بعضی موارد خطرناک می‌شود.
 • بی‌خوابی: کافئین زیاد الگوی خواب را مختل می‌کند، اما می‌دانیم که استراحت و ریکاوری کافی برای عملکرد بدنساز بسیار مهم است.
 • اضطراب و بی‌قراری: استفاده زیاد از کافئین در بدنسازی، می‌تواند ورزشکار را عصبی و مضطرب کند، درحالی که ورزشکار نیاز به حفظ تمرکز و کنترل در حین تمرین دارد.

سخن پایانی

مصرف کافئین در بدنسازی و ورزش باعث افزایش هوشیازی و تمرکز و همچنین انرژی و عملکرد ورزشکار خواهد شد. کافئین تا حدی هم روی افزایش چربی سوزی نیز تاثیر می‌گذارد. با این حال این تاثیرات بسیار محدود است و نمی‌توان روی آن حساب باز کرد.

در این مطلب درباره کافئین، خواص و مضراتش و همچنین تاثیر کافئین در بدنسازی و چربی سوزی گفتیم. اگر سوالی دارید، در بحش نظرات برای‌مان بنویسید تا کارشناسان فیتامین به شما پاسخ دهند.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا