برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

اتصالات برنجی چیست؟

مشاهده نمونه کارهای شیرآلات توکار

برنج نوعی فلز است که سالیان دراز در تولید یراق آلات، اتصالات و لوله های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. خواص فیزیکی و شیمیایی این فلز باعث شده تا علاوه بر دمای ذوب بالا، از مقاومت مکانیکی فوق العاده ای نیز برخوردار باشد. اگر بخواهیم میزان مقاومت فلز برنج را در مقایسه با سایر فلزات بررسی کنیم باید بگوییم که برنج در برابر پوسیدگی و خوردگی دوام بیشتری دارد و می تواند سالیان دراز عمر کند. این فلز از سایش بسیار کمتری برخوردار است و کدر نمی شود. معمولا اتصالات و لوله هایی که از برنج ساخته می شوند همواره براق و درخشان باقی می ماند.
اگر سری به فروشگاه های لوازم ساختمانی زده باشید به خوبی می بینید که اغلب لوله های سینک، روشویی، حمام و … از نوع برنج هستند. معمولا با استفاده از سرب سعی در افزایش مقاومت محصولات خود دارد. برنجی نسبت به سایر شیرآلات گران تر خواهد بود. همچنین نیز باید از مقاومت قابل قبولی برخوردار باشند. زیرا به صورت توکار طراحی می شوند و اگر از کیفیت پایین برخوردار باشند برای تعویض آن ها نیاز به هزینه و زمان زیاد خواهد بود.

What are brass fittings

سه راهی به عنوان رایج ترین اتصالات برنجی شناخته می شود. سه راهی در مسیر لوله کشی بکار گرفته می شود و در مواقعی مورد نیاز است که بخواهیم یک انشعاب اضافه از خطوط اصلی گرفته شود. سه راهی کاربردهای بسیار گوناگونی دارد اما بیشترین کاربرد آن در صنعت ساختمان سازی است. به کمک این اتصالات می توانیم سیالاتی همچون آب، روغن و … را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل کنیم و هیچ گونه نشتی و آسیب دیدگی را شاهد نباشیم.

اگر بخواهیم اشاره ای به نحوه تولید اتصالات برنجی داشته باشیم باید بگوییم که برنج نوعی است که از ترکیب روی و مس تولید می شوند. در برخی از مواقع مقداری سرب هم به این ترکیب اضافه خواهد شد. اتصالاتی که با این آلیاژ تولید می شود با توجه کاربرد، از ضخامت ها و ابعاد گوناگونی برخوردار هستند.

5 مرحله اصلی برای تولید اتصالات طی می شود که ریخته گری، ماشین کاری، پرداخت یا صیقل، آبکاری و مونتاژ می باشد. برای تولید اتصالاتی باکیفیت و مرغوب باید هر کدام از این مراحل به درستی طی شود. در غیر این صورت شاهد بروز ایراداتی در ساختار آن ها خواهیم بود.

اتصالات برنجی برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

یکی از متداول‌ترین متریال‌هایی که برای انواع  اتصالات هیدرولیک استفاده می شود، برنح است. چرا که این ماده به دلیل ويژگی‌های بسیاری که دارد به شما امکان استفاده‌ و کاربردهای مختلفی را می دهد. در چند سال گذشته نیز استفاده از اتصالات برنجی بسیار مرسوم شده است

استفاده از این اتصالات به دلیل ويژگی‌هایی که دارد، انتخاب اول بسیاری از لوله‌کشان و تعمیرکاران است. این نوع اتصال انعطاف‌پذیری بیشتری نیز نسبت به سایر مدل‌ها دارد . از این اتصالات برای لوله‌های آب، گازهای قابل اشتعال و مواد شیمیایی استفاده می‌شود. این لوله‌ها شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند که با توجه به نوع ماده و مسیر لوله کشی انتخاب می‌شوند.

چرا از متریال برنج استفاده می شود؟

استفاده از برنج برای انواع اتصالات ظاهری عالی و با کلاس عالی ارائه می‌دهد. از مزایای اتصالات برنجی برای کاربردهای معماری می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی عالی آن و ویژگی‌های اتصال ، آبکاری ، پرداخت و اتمام آن اشاره کرد. برنج به راحتی ساخته می‌شود. برنج مستلزم نگهداری خوب است چرا که  مستعد لکه سیاه است. بزرگترین چالش برای نگهداری بیشتر فلزات، از جمله برنج ، حذف و مهار لکه‌ها است. همه مواد‌، به ویژه فلزات، در معرض هوا اکسید می‌شوند.

آیا باید از نوار تفلون روی اتصال برنجی استفاده کنم؟

نوار تفلون که معمولاً نوار لوله کش نامیده می‌شود ، هنگام اتصال لوله‌های لوله کشی فلزی اجرا می‌شود تا خطر نشت را کاهش دهد. به طور کلی استفاده از نوار تفلون در بیشتر اتصالاتی که فاقد واشر لاستیکی هستند توصیه می شود. نوار تفلون از لخته شدن لوله‌های اتصالات برنجی شما جلوگیری می‌کند.

اتصالات برنج چه مدت دوام می‌آورند؟

به طور کلی، لوله‌های برنجی می‌توانند بین 80 تا 100 سال عمر کنند. با این وجود امروزه از لوله‌های برنجی کمتر از گذشته استفاده می‌شود ، زیرا غالباً دارای مقدار کمی از سرب است.

سه راهی برنجی چیست و چه کاربردی دارد؟

در صنایع مختلف، اتصالات برنجی مورد استفاده زیادی قرار می گیرند و به دلیل مزیت های فراوان و کاربرد گسترده ای که دارند، در حجم زیادی تولید و به بازار عرضه می گردند. انواع این اتصالات شامل سه راهی برنجی، تبدیل برنجی، بوشن برنجی، زانو برنجی، مغزی و سر شلنگی برنجی، چهار راهی برنجی، سر دنده و نیپل برنجی، رو پیچ تو پیچ برنجی و چپ گرد برنجی می باشند.

تقسیم بندی این اتصالات بر اساس اندازه، نوع ساختار و نوع کاربرد است. اتصالات برنجی از نظر نوع کاربرد به اتصالات پنوماتیک، گاز و آب دسته بندی می گردد. عواملی که بر ساختار این اتصالات اثر می گذارند شامل نوع سیالی که قرار است در این خطوط جریان داشته باشد و ضخامت و نوع لوله های انتقال می باشد. با توجه به آنچه گفته شده اتصالات برنجی در دو نوع فشار قوی و معمولی تولید می شوند که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. در این مقاله می خواهیم بیشتر در مورد سه راهی برنجی صحبت کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

فلز برنج بکار رفته در ساخت سه راهی برنجی چه ویژگی هایی دارد؟

خواص فیزیکی خاص فلز برنج موجب شده تا از آن در ساخت اتصالات لوله کشی استفاده شود. برنج دارای دمای ذوب بالایی است و مقاومت مکانیکی زیادی دارد. این دو ویژگی دو دلیل قانع کننده برای ساخت اتصال سه راهی برنجی است. فلز برنج در مقایسه با سایر فلزات در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان می دهد و سایش کمتری دارد.

همچنین این فلز کدر نمی شود و همواره براق و درخشنده است، به همین علت زیبایی خاصی دارد. فلز برنج در حالت سرد و گرم، دارای قابلیت شکل پذیری بسیار خوبی می باشد و به این دلیل در ساخت سه راهی برنجی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد سه راهی برنجی چیست؟

سه راهی برنجی در مسیرهایی از لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز است یک انشعاب اضافه از خطوط گرفته شود. این اتصال کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف به خصوص صنعت ساختمان سازی دارد. سه راهی داخل دنده برنجی در لوله کشی های ساختمان نقش مهمی ایفا می کند و تعداد زیادی از آن به کار گرفته می شود.

با استفاده از اتصالات برنجی می توان سیالات مختلف را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال داد و نگران نشتی و آسیب دیدگی آن ها نبود. این اتصالات می توانند در انتقال گاز، آب و … بکار برده شوند و در لوله کشی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری مورد استفاده قرار گیرند. البته نوع لوله کشی این ساختمان ها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد و اتصالاتی که در آن ها به کار می رود، از انواع مختلفی انتخاب گردد.

سه راهی برنجی چگونه تولید می شود؟

فلز برنج در واقع یک نوع آلیاژ است که از ترکیب دو فلز روی و مس ساخته می شود. البته در پاره ای مواقع ممکن است کمی سرب هم به مواد تشکیل دهنده آن اضافه گردد. اتصالات و سه راهی برنجی با توجه به کاربردی که دارند دارای ضخامت و ابعاد متفاوتی هستند. برای اینکه اتصالات برنجی تولید شوند باید ۵ مرحله را پشت سر گذارند. این مراحل شامل: ۱- ریخته گری، ۲- ماشین کاری، ۳- پرداخت، ۴- آبکاری و ۵- مونتاژ می باشد.

ویژگی های سه راهی برنجی چیست؟

  1.  این اتصال برای انشعاب گرفتن از خطوط لوله مورد استفاده قرار می گیرد.
  2.   قسمت رویی یا داخلی آن رزوه دار است که لوله های رزوه دار به راحتی به آن متصل و محکم می شوند.
  3.   از برنج بدون سرب ساخته شده است.
  4.    در برابر خوردگی مقاومت زیادی دارد.
  5.   نصب آن به راحتی انجام می پذیرد.
  6.   در سرما و گرما دارای انعطاف پذیری زیادی است.
  7.   تغییر رنگ در آن اتفاق نمی افتد.
  8.   بر روی آن لکه ایجاد نمی شود.
  9.   ساخت آن بر اساس استانداردهای روز دنیا صورت می گیرد.

انواع سه راهی برنجی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، سه راهی رو دنده برنجی کاربرد زیادی دارد و در لوله کشی از آن زیاد استفاده می شود. این اتصال وقتی در مسیر لوله کشی اصلی قرار می گیرد، ایجاد انشعاب های فرعی می کند. سه راهی برنجی طبق نوع طراحی و شکل ظاهری دارای سه دسته است. این سه دسته عبارتند از:

سه راهی قائم: متداول ترین نوع سه راهی برنجی این مدل است که در مسیر لوله کشی اصلی قرار می گیرد تا بتوانیم از آن انشعاب بگیریم. در این مدل سه راهی، رزوه ها روی سه راهی یا داخل آن هستند.

سه راهی تبدیلی: اگر قصد داشته باشیم، از لوله هایی که دارای قطر یکسان نیستند، انشعاب بگیریم از این سه راهی استفاده می کنیم. البته ممکن است، لوله های خطوط اصلی دارای قطر یکسانی باشند. اما انشعابی که از آن ها گرفته می شود، با قطر کمتری انتخاب گردد.

سه راهی ۴۵ درجه: این سه راهی در موارد خاص استفاده می شود. اگر در جایی نیاز داشته باشیم تا انشعاب به صورت زاویه ۴۵ درجه باشد، سه راهی ۴۵ درجه مناسب ترین گزینه است.

کلام آخر

ویژگی های آلیاژ برنج باعث شده تا از آن برای ساخت اتصالات مختلف استفاده شود. دوام و ایمنی این اتصالات در سیستم های لوله کشی ضریب اطمینان آن را بالا می برد. ممکن است قیمت اتصالات برنجی در مقایسه با دیگر انواع اتصالات کمی گران تر باشد، اما با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن، ارزشش را دارد.

سه راهی شیلنگ خور برنجی در لوله کشی های ساختمانی و صنعتی کاربرد زیادی دارد. اگر دوست دارید لوله کشی دارای عمر زیاد باشد، حتما اتصالات برنجی را انتخاب کنید. همچنین در جاهایی که انعطاف پذیری برایتان مهم است، اتصالات و سه راهی برنجی بهترین گزینه هستند.

این اتصالات قابلیت تحمل دماهای بسیار بالا را دارند و می توانند در گرمای آتش مقاوم باشند. طیف گسترده ای از اتصالات برنجی تولید می شود و گزینه های متعددی را برای انتخاب در اختیارتان قرار می دهد. اندازه های کوچک آن ها معمولا در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد و آنهایی که ابعاد بزرگتری دارند در پروژه های صنعتی به کار می روند. اتصالات و سه راهی برنجی همه کاره هستند و سال های سال کیفیت خود را حفظ می کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا