برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

باتری ماشین چند وقت یکبار باید عوض شود

چندین عامل می تواند بر طول عمر و ماندگاری باتری خودرو تأثیر بگذارد، از جمله نحوه مراقبت از باتری و آب و هوا. در شرایط ایده آل، طول عمر معمول باطری خودرو بین 3 تا 5 سال است. رانندگی در شرایط دمایی سخت، چه سرد و چه گرم، بدون در نظر گرفتن نوع باتری، طول عمر آن را کاهش می دهد. در این مقاله، نکاتی در مورد نحوه مراقبت از باتری و برخی از نشانه‌هایی که زمان تعویض باتری خودرو را گوشزد می کند، آورده شده است.

بیشتر بخوانید:خرید باتری ماشین

در بهترین حالت، زمانی که از کار می افتد ممکن است تنها باعث ناراحتی شما شود اما گاهی نیز ممکن است شما را در جایی به دور از امکانات دچار دردسر کند. به همین دلیل مهم است که بدانید چه زمانی باید باتری ماشین خود را تعویض کنید.

همیشه سعی کنید مدت ها قبل از لحظه ای که باتری شما دیگر به اندازه کافی برای روشن کردن موتور قوی نیست، به دنبال علائم هشدار باشید. در برخی موارد، تمام شدن باتری می تواند ناشی از خطاهای انسانی قابل اجتناب باشد، مانند روشن گذاشتن چراغ ها در طول شب. در مواردی مانند این، می‌توانید برای راه‌اندازی خودرو و شارژ مجدد باتری، با استفاده از باتری سالم دیگر به اصطلاح باتری به باتری کنید. با این حال، مشکلات دیگر می تواند نشان دهد که باتری شما به پایان عمر مفید خود رسیده است و ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد. در اینجا چند علامت هشدار که نشان می دهد زمان تعویض باتری خودرو فرا رسیده، آورده شده است.

جهت لیست قیمت خرید باتری دولتی کلیک کنید

هر چند وقت یکبار باطری ماشین را تعویض کنیم؟

یکی از شاخص های اصلی که ممکن است بخواهید باتری خود را تعویض کنید، سن است. به طور متوسط ​​باتری ماشین شما باید بین 3 تا 5 سال عمر کند. اگر باطری در حال فرسوده شدن است، مراقب عملکرد آن در طول زمان باشید.

چه چیزی باعث از بین رفتن باتری ماشین می شود؟

باتری ممکن است در نتیجه عملکرد ضعیف باتری، خطای کاربر یا نقص سیستم الکتریکی از بین برود. در زیر برخی از رایج ترین عواملی که باعث از بین رفتن باتری می شوند، آورده شده است.

 • هم دمای خیلی بالا و هم دمای خیلی پایین می تواند به مرور زمان باتری شما را ضعیف کند.
 • روشن گذاشتن چراغ های داخلی یا خارجی باعث خالی شدن باتری شما می شود.
 • اتصالات ضعیف یا خورده شده باتری می تواند ادامه تامین برق را برای سیستم شارژ دشوار یا غیرممکن کند
 • یک باتری ضعیف می تواند به راحتی تخلیه شود، حتی در نتیجه استفاده جزئی از برق مانند ساعت
 • خالی شدن باتری ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که چراغ صندوق عقب، چراغ داشبورد روشن باشد.
 • سیستم شارژ ناموفق می تواند باعث شود باتری شما در حین حرکت خودرو از بین برود. این اتفاق ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که دینام به درستی کار نمی کند و بنابراین باتری را به اندازه کافی شارژ نمی کند.

نشانه های زمان تعویض باتری خودرو

ماشین مدتی بدون استفاده مانده است

عمر باتری به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور مثال به تعداد دفعات رانندگی با وسیله نقلیه مرتبط است چرا که رانندگی با ماشین باتری را شارژ می کند. اگر روزانه با خودروی خود رانندگی کنید، احتمالا باتری شما بیشتر از باتری خودرویی که برای مدت طولانی بدون استفاده می ماند، دوام می آورد.

بوی بد

اگر بوی سولفوریک یا «تخم مرغ فاسد» را از باتری خود استشمام کردید، احتمال زیادی وجود دارد که باتری شما مشکل داشته باشد و باید به دنبال علل احتمالی و حل آن باشید.

مدت زمانی که طول می کشد تا موتور روشن شود

اگر موتور خودروی شما پس از استارت زدن به کندی شروع به چرخش کند، نشان می‌دهد که زمان تعویض باطری خودرو شما رسیده است. ممکن است هنگام استارت زدن خودرو، چراغ‌های کیلومتر شمار شما کم‌نور یا سوسو بزنند که نشانگر ضعیف شدن باتری شماست.

نشانه های دیگر مبنی بر اینکه ممکن است زمان تعویض باتری خودرو فرا رسیده باشد

 • چراغ‌های جلو وقتی خودرو در حالت دور آرام است، کم‌نور می‌شوند، اگرچه وقتی دور موتور را بالا می‌برید، دوباره به حالت عادی باز می گردند.
 • شما می توانید علائم خوردگی را در پایانه های باتری و کابل ها مشاهده کنید.
 • عملکردهایی مانند شیشه های برقی در زمان دور آرام موتور در مقایسه با سرعت آنها در هنگام حرکت خودرو بسیار کند کار می کنند.
 • دفعات زیادی نیاز به باطری به باطری کردن پیدا می کنید

اگر این علائم را در وسیله نقلیه خود مشاهده کردید، احتمالاً زمان تعویض باتری خودرو شما فرا رسیده است. همیشه می توانید با بردن ماشین خود به یک مکانیک باتجربه، فروشگاه لوازم خودرو، یا اگر تجربه کار روی ماشین دارید، می توانید آن را خودتان تست کنید. آزمایش باتری با استفاده از یک مولتی متر می تواند به تعیین اینکه آیا باتری نیاز به شارژ مجدد یا تعویض دارد کمک کند.

تست باتری خودرو با ولت متر

ولتاژ باتری نشانگر وضعیت شارژ باتری است. یک باتری کاملا شارژ شده باید 12.6 ولت یا بیشتر را با موتور خاموش نشان دهد. با این حال، حتی یک باتری قدیمی خراب با ظرفیت کم، 12.6 ولت را در صورت شارژ کامل نشان می دهد.

برای تست ظرفیت باتری، ولتاژ باتری باید تحت بار تست شود. هر چه باتری بیشتر بتواند ولتاژ را تحت بار نگه دارد، ظرفیت آن بیشتر است.

به عنوان مثال، اگر ولتاژ باتری کاملاً شارژ شده با موتور خاموش با روشن کردن چراغ های جلو از 12.6 ولت به کمتر از 11.5 ولت در چند دقیقه کاهش یابد، ظرفیت باتری کم است. اگر ولتاژ باتری با موتور خاموش و چراغ های جلو روشن حتی بعد از 10 دقیقه نزدیک به 12 ولت بماند، باتری خوب و سالم است.

سخن آخر

حفظ باتری قوی یکی از اجزای مهم تعمیر و نگهداری خودرو است. اکنون که زمان تعویض باتری خودرو را می دانید، برای به صورت آنلاین و تعویض در محل به مراجعه کنید. به لطف خدمات ویژه پوما باتری، می توانید باتری ها و خدمات مقرون به صرفه و ارسال فوری باطری خودرو با نصب رایگان به تمام نقاط تهران پیدا کنید. پوما باتری نمایندگی رسمی فروش باطری های سپاهان باتری نیز است و طیف کاملی از خدمات تعمیر و نگهداری باتری خودرو را ارائههر چند وقت یک بار باید باتری ماشینم را تعویض کنم؟ به طور متوسط باتری‌های خودرو با مراقبت و نگهداری معمولی سه سال دوام می‌آورند. وقتی در حال خرید خودروی جدید هستید، به کدام ویژگی‌ها بیشتر توجه می‌کنید؟ بسیاری از ما یک خودرو را بر اساس ظرفیت موتور، مصرف سوخت، اندازه یا سطح راحتی که ارائه می‌دهد قضاوت می‌کنیم.

از سوی دیگر، تعداد کمی از ما به باتری یا در واقع گارانتی خودروی خود اهمیت زیادی می‌دهیم.  باتری ماشین شما به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر وسیله نقلیه مدرن، طیف وسیعی از کارها و دستگاه‌ها را مدیریت می‌کند، از روشن‌کردن موتور گرفته تا تأمین انرژی کامپیوترهای داخل خودرو.

علاوه بر تعویض روغن، تعویض فیلتر هوا و سایر خدمات کلی، مراقبت از باتری خودرو یکی از مؤثرترین راه‌ها برای اطمینان از کارکرد روان و بدون مشکل خودرو است. باتری‌های خالی یا آسیب‌دیده یکی از دلایل اصلی تماس‌های امداد جاده‌ای هستند و تعداد زیادی از خرابی‌ها به دلیل قدیمی بودن باتری‌هایی است که برای کاری که انجام می‌دهند خیلی قدیمی هستند.

در این راهنما، در مقاله هر چند وقت یک بار باید باتری ماشینم را تعویض کنم؟ در حقایق مربوط به باتری خودروی شما را بررسی می‌کنیم و به شما کمک می‌کنیم زمان انتخاب جایگزینی را تعیین کنید. ما همچنین نکات خاص خودرو را به اشتراک می‌گذاریم تا به شما کمک کنیم از باتری وسیله نقلیه خود بیشترین بهره را ببرید و طول عمر آن را افزایش دهید.

باتری‌ها می‌توانند در عرض سه سال فرسوده شوند

اگرچه باتری‌ها در صورت مراقبت مناسب می‌توانند پنج سال یا بیشتر دوام بیاورند، اکثر باتری‌های خودرو در عرض سه سال پس از استفاده روزمره در شرایط عادی فرسوده و ناکارآمد می‌شوند.
درست همان‌طور که باتری کامپیوتر یا گوشی هوشمند شما با هر بار شارژ کارایی کمتری دارد، باتری ماشین شما نیز هر بار که توسط موتور خودرو شارژ می‌شود به‌تدریج خراب می‌شود. پس از سه سال، به طور معمول زمان نصب یک جایگزین است.

پس از چهار یا پنج سال، اکثر باتری‌های خودرو تقریباً کاملاً غیرقابل‌ استفاده خواهند بود. باتری‌های ماشین قدیمی می‌توانند تعدادی از مسائل ایمنی و قابلیت اطمینان را ایجاد کنند. خوشبختانه، تشخیص اینکه آیا باتری ماشین شما به پایان عمر خود نزدیک می‌شود، آسان است.

تشخیص عمر باتری ماشین | چگونه بفهمیم عمر باتری ماشین تمام شده

سیستم الکتریکی ماشین شما آن‌طور که باید پاسخ می‌دهد؟

حتی خودرویی که باتری آن بسیار معیوب است، پس از راه‌اندازی به‌درستی کار می‌کند، زیرا بیشتر شارژ باتری از موتور تأمین می‌شود. این بهترین زمان را برای تست باتری خودروتان در مدت کوتاهی پس از روشن‌کردن خودروتان می‌سازد.

ماشین شما همچنان می‌تواند به‌سرعت روشن شود، حتی اگر باتری از کار بیفتد. بااین‌حال، ویژگی‌هایی که نیاز به انرژی قابل‌توجهی دارند و از باتری تغذیه می‌شوند، مانند چراغ‌های جلو، ممکن است آن‌طور که باید کار نکنند.

سعی کنید ماشین خود را در شب با چراغ‌های جلو روشن کنید. آیا آنها کم‌نور هستند؟ اگر چراغ‌های جلو بیش از حد کم‌نور به نظر می‌رسند، خودرو را در حالت پارک یا خنثی قرار دهید و دور موتور را بالا ببرید. اگر باتری از کار بیفتد، با استفاده از پدال گاز، چراغ‌های جلو روشن‌تر می‌شوند.

این یک راه عالی برای بررسی اینکه آیا باتری شما شروع به خراب‌شدن کرده است یا خیر. تشخیص باتری کاملاً خراب حتی ساده‌تر است: وقتی کلید را در استارت می‌چرخانید یا سوئیچ استارت خودرو را فشار می‌دهید، اصلاً روشن نمی‌شود.

هر چه ماشین شما جدیدتر باشد، فشار وارده بر باتری آن بیشتر می‌شود

به‌عنوان یک قاعده کلی، هرچه رایانه‌های سواری خودروی شما پیچیده‌تر باشند، فشار بیشتری بر باتری آن وارد می‌شود. بسیاری از خودروهای جدید دارای کامپیوترهای قدرتمندی هستند که همیشه در حال کار هستند، حتی زمانی که خود خودرو پارک و خاموش است.

این رایانه‌ها می‌توانند با سرعتی آهسته و ثابت از باتری خودروی شما انرژی بگیرند و به‌مرورزمان آن را فرسوده کنند. اگرچه شارژی که هر رایانه می‌کشد ناچیز است، اما اثر کل می‌تواند باتری ماشین شما را در زمانی که برای مدت طولانی بدون استفاده بماند، تخلیه کند.

اگر به‌ندرت از خودروی خود استفاده می‌کنید، از تخلیه باتری آن توسط سیستم‌های کامپیوتری روی برد خودداری کنید و آن را برای یک رانندگی کوتاه – یک یا دو بار در اطراف بلوک انجام دهید – تا باتری آن هر هفته یا دو هفته یکبار شارژ شود.

باتری خود را مرتباً چک کنید تا خراب نشود

دفعه بعد که ماشین خود را برای یک سرویس معمولی به گاراژ می‌برید، مطمئن شوید که باتری آن را بررسی کنید. فرسودگی باتری همیشه ثابت نیست – باتری وسیله نقلیه شما می‌تواند در طی چند ماه از عملکرد ۹۰٪ به ۲۰٪ برسد.

تست باتری آسان است و هر گاراژ یا تعمیرگاه معتبر مجموعه‌ای از تسترهای الکترونیکی مخصوص به خود را در اختیار شما خواهد گذاشت. آزمایش‌های منظم می‌تواند زمان نیاز به تعویض باتری را نشان دهد و به شما کمک کند از خرابی‌های بد جلوگیری کنید.

اگر باتری شما علائم فرسودگی را نشان می‌دهد و دو یا سه سال است که تعویض نشده است، ریسک نکنید. باتری‌های خودرو ارزان هستند و هزینه اندک تعویض آن برای جلوگیری از استرس ناشی از خرابی کنار جاده ارزش آن را دارد.

خودروهای دارای فناوری استاپ استارت ممکن است به باتری‌های خاصی نیاز داشته باشند

آیا ماشین شما از فناوری استاپ استارت برای صرفه‌جویی در مصرف بنزین استفاده می‌کند؟ خودروهایی با موتورهایی که برای خاموش‌شدن خودکار در زمان توقف طراحی شده‌اند ، فشار بیشتری را نسبت به خودروهای استاندارد به باتری‌هایشان وارد می‌کنند و اغلب نیاز به استفاده از باتری ویژه دارند.

اگر خودروی شما دارای فناوری استاپ استارت است و خودتان باتری آن را تعویض می‌کنید، مطمئن شوید که جایگزین مناسبی خریداری کرده‌اید. به‌هرحال اگر خودتان باتری خود را تعویض می‌کنید – که در بسیاری از خودروها بسیار ساده است – مهم است که آن را با خیال راحت دور بیندازید. نزدیکترین سرویس دفع زباله‌های خطرناک خود را پیدا کنید و هرگز باتری ماشین خود را با بقیه زباله‌های خود بیرون نیندازید.

از باتری خود به‌خوبی مراقبت کنید تا طول عمر آن افزایش یابد

درست همان‌طور که رانندگی پرخاشگرانه باعث فرسودگی لاستیک‌ها و ترمزهای وسیله نقلیه شما می‌شود، رانندگی بدون فکرکردن به باتری باعث کاهش طول عمر آن می‌شود. اگر از باتری خود به‌خوبی مراقبت کنید، می‌توانید عمر بسیار بیشتری نسبت به معمول از آن بهره‌مند شوید.

آیا می‌خواهید عمر باتری ماشین خود را افزایش دهید؟ از نکات زیر برای استفاده حداکثری از باتری خودرو و افزایش طول عمر عملکرد آن فراتر از استاندارد سه‌ساله استفاده کنید:

 • ماشین خود را به طور مکرر سرویس کنید تا از فشاردادن باتری ناکارآمد موتور و سایر اجزای خودرو جلوگیری کنید
 • هرگز چراغ‌ها یا تهویه‌مطبوع خود را هنگامی که وسیله نقلیه شما خاموش است روشن نگذارید، زیرا باعث تخلیه باتری می‌شوند.
 • ماشین خود را به طور مکرر (حداقل یک‌بار در هفته) رانندگی کنید تا از خالی‌شدن بیش از حد باتری جلوگیری کنید
 • باتری خود را بعد از اینکه از جاده خارج شدید یا در جاده‌های پردست‌انداز رانندگی کردید بررسی کنید، زیرا ضربه‌ها می‌توانند اتصالات آن را شل کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که پایانه‌ها و محفظه‌های باتری ماشین شما تمیز و عاری از خاک، گردوغبار و سنگ‌ریزه هستند.

آخرین باری که باتری ماشین خود را تعویض کردید کی بود؟ چه ماشین شما به‌عنوان نو کار کند یا چراغ‌ها و سایر وسایل الکترونیکی شروع به نشان‌دادن علائم قدیمی کنند، زمان بدی برای بررسی وضعیت باتری شما وجود ندارد.

تعویض باتری خودرو هر ۲ تا ۳ سال یکبار باعث می‌شود که آن را در بهترین حالت خود نگه دارید و به شما کمک می‌کند از خرابی‌های بد کنار جاده یا پارک خودرو جلوگیری کنید. آیا زمان تعویض باتری خودرو فرارسیده است؟

جهت قیمت باتری نیرو گستران با ما تماس بگیرید

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا