برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی

برج خنک کننده فایبرگلاس در حقیقت نوعی از برجهای خنک کننده است که جنس بیسین، بدنه و لوورها از فایبرگلاس یا کامپوزیت ساخته است. همانطور که می دانیم کولینگ تاور دستگاهی به منظور خنک کردن مایعات تا حدی است که مورد نیاز کارفرما باشد. بعد از این سیستم و در صورت نیاز به سرمای بیشتر باید از چیلر استفاده نمود. پکینگ برج خنک کننده فایبر گلاس به دلیل مقاومت بالای بدنه و عدم تجزیه در مقابل نور خورشید امروزه دارای کاربرد بسیار زیادی می‌باشد. عمده کاربرد این مدل برجها در ساختمانهای اداری، تجاری و اغلب مجتمع‌های مسکونی می‌باشد.

برج خنک کننده کولینگ تاور که امروزه به دلایل متفاوتی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، بصورت تقریبا بی رقیب یکه تاز بازار برجهای خنک کن در ایران و جهان می‌باشد و می تواند از ظرفیت 5 تن تبرید در قالب برج خنک کننده مخروطی یا گرد تا ظرفیت 6000 تن تبرید بصورت مکعبی – صنعتی تولید گردد.

برج خنک کن | برج خنک کننده فایبرگلاس

مشخصات فنی برجهای خنک کننده فایبرگلاس

 • بدنه این نوع برج با استفاده از بهترین رزین‌ها و الیاف ویژه سوزنی و حصیری (ساخت اروپای غربی) یا در حقیقت کامپوزیت ساخته می‌شوند.
 • بدنه فایبرگلاس در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) و نیز شرایط جوی متغیر از تابستان تا زمستان کاملا” پایدار و مقاوم بوده و بدلیل روش ساخت و رنگ آمیزی در مقابل تابش نور خورشید تغییر نمی‌کند.
 • ضخامت بالای بدنه و تشتک یا بیسین برج خنک‌کننده فایبرگلاس با توجه به روش تولید آن بصورت مناسب و مقاوم انتخاب می‌گردد.
 • پکینگ‌ها یا المانهای انتقال حرارت و جرم این مدل برجها از مرغوبترین مواد پلی اتیلن با ضخامت 400 میکرون و Coating یا روکش مخصوص دارای درجه داروئی ساخته می‌شود. اندازه دهانه ورودی آنها بر حسب املاح موجود در آب محل مصرف محاسبه شده و تعیین می‌گردد. گام این پکینگها از 12 تا 19 می‌باشد.
 • المانهای انتقال حرارت در اشکال و انواع مختلف تولید شده و دارای راندمان انتقال حرارت بسیار بالا می‌باشند.
 • پروانه‌ بکار رفته در برج خنک کننده فایبرگلاس از جنس فایبرگلاس ویژه و مقاوم و یا فلزی بسته به انتخاب مشتری بوده و با استفاده از آنها پروانه‌های مخصوصی با نام Super Blade ساخته می‌شود که طرح مقطع آنها بصورت Air Foil بوده و از نوع Hollow Blade می‌باشند. پروانه برجهای تولیدی این شرکت دارای راندمان عملکرد بسیار بالائی می‌باشند و ضمن سبک بودن، میزان حجم هوای جابجا شده به ازای واحد قدرت مصرفی‌شان بسیار بالا می‌باشد. این خاصیت باعث افزایش حجم هوای جابجا شده، کاهش قدرت و آمپر مصرف شده در الکتروموتور برج خنک کننده فایبرگلاس می‌گردد. با استفاده از این پروانه‌ها شدت صوت نسبت به مدل استاندارد کاهش پیدا می‌کند و عمر پروانه در مقایسه با مدلهای مشابه بسیار افزایش می‌یابد.
 • الکتروموتور برج خنک کننده فایبرگلاس مورد استفاده در تولید دستگاه‌های مهتاب گستر ساخت شرکت Siemens آلمان (یک سال گارانتی) و با کلاس حفاظت در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار IP-55 و کلاس عایق بندی حرارتی F، شرایط کارکرد الکتریکی آنها عبارتست از: RPM 1450، 3HP/50HZ/380V.
 • تمام پیچ و مهره‌ها و واشرهای استفاده شده در استراکچر و بدنه کولینگ تاور فایبرگلاس این شرکت از جنس گالوانیزه گرم و سایر تکیه‌گاههای فلزی دستگاهها از جنس آهن گالوانیزه گرم با ضخامت 83 میکرون ساخته می‌شود.
 • لوله‌ها و اتصالات مصرف شده در برج خنک کننده فایبرگلاس از جنس PVC مرغوب و فشار قوی و جداره ضخیم بوده و سیستم پخش آب (آبگردان) و قطعات متحرک آلیاژ آلومینیوم می‌باشند.
  فلوترهای (شناورهای) بکار رفته در این دستگاه از جنس پلاک مرغوب دارای توپی پلاستیکی ساخت تایلند یا اندونزی یا از نوع فلوترهای ویژه دیافراگمی می‌باشند.
 • اعتبار شرکتها با توجه به رفرنس‌های متعدد و متنوع در زمینه ساخت و تولیدات برج خنک کن فایبرگلاس حاصل می‌گردد. جهت اخذ رفرنس در منطقه فعالیت خود از کارشناسان ما کمک بگیرید.
 • کلیه قطعات برجهای فایبرگلاس شرکت مهتاب گستر دارای 5 سال تضمین (الکتروموتور یک سال) و 10 سال خدمات پس از فروش می‌باشد.
 • راندمان عملکرد کولینگ تاور فایبرگلاس به ازای دبی آب برج و سایر شرایط دمایی داده شده توسط نرم افزار مخصوص و انحصاری شرکت مهتاب گستر محاسبه شده و کاملا” مناسب انتخاب می‌گردند.
 • حداکثر آب جبرانی (Makeup Water) در هر یک از کولینگ تاورهای فایبرگلاس تولیدی این شرکت برای شرایط داده شده حدود 0.5% الی 1.5% آب در گردش دستگاه می‌باشد.
 • کولینگ واترهای خاص جهت تامین نیاز تغییرات درجه حرارت پتروشیمی، کارخانجات تولیدی و……. در هر سایز و اندازه ای توسط شرکت مهتاب گستر طراحی و تولید می‌شود.

مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

در ادامه به مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس در مقایسه با برجهای گالوانیزه یا بتنی و چوبی و پکینگ گرید اسپلش می پردازیم.

 1. به دلیل راندمان بالای عملکرد پکینگهای کولینگ تاور فایبرگلاس ایجاد کاهش دمای آب در گردش سیستم به سهولت و با حداقل انرژی مصرفی میسر می‌باشد.
 2. وزن بسیار کم و سطح صدای تولید شده پایین برج خنک کن فایبرگلاس نسبت به برجهای دیگر از مزایای بسیار عمده آنها می‌باشد.
 3. در برج خنک کننده فایبرگلاس ساخت این شرکت از پروانه‌های سوپربلید با مقطع Air Foil استفاده می‌شود که باعث بالا رفتن قدرت خنک کنندگی دستگاه و کاهش ضایعات جانبی ناشی از کارکرد آن می‌گردد. (مانند شدت صوت بسیار پایین و افزایش حجم هوای جابجا شده در برج به ازای واحد قدرت مصرفی آن)
 4. قدرت مصرف شده الکتروموتور و در نتیجه آمپر مصرف شده آن در برج خنک کننده فایبرگلاس 10 تا 20 درصد مدلهای مشابه آنها می‌باشد و در نتیجه مصرف برق بطور فوق العاده کاهش می یابد.
 5. به دلیل گسترده شدن پنجره‌های ورود هوا به برج در پیرامون کولینگ تاور فایبرگلاس حجم هوای مکیده شده به دستگاه افایش یافته و سبب عملکرد یکنواخت، مؤثر و کارای این برجها می‌گردد. این ویژگی باعث کاهش صدا، کاهش آمپر مصرفی و افزایش نسبت حجم هوا به حجم آب برج می‌شود.
 6. به دلیل روش ساخت برج خنک کن فایبر گلاس امکان آنکه برجها بصورت تکه تکه و دمونتاژ تولید شوند وجود داشته و می توان آنها را از فضاهای باریک بوسیله حمل نفری عبور داده و در محل نصب مونتاژ نمود.
 7. زمان تحویل این مدل کولینگ تاورها 5 تا 15 روز بوده و قابل مقایسه با برجهای دیگر که عمدتا” زمان تحویلشان بیش از 3 ماه است نمی‌باشد.
 8. بدلیل شکل ظاهری برج خنک کننده فایبرگلاس زیرسازی این برجها بسیار آسانتر از برجهای دیگر اجرا می‌شوند و بر حسب مکان استقرارشان می توان آنها را روی کلاف چهار پایه فلزی هم نصب نمود.
 9. بدلیل افت فشار بسیار پایین در برجهای فایبرگلاس نسبت به مدلهای دیگر (بدلیل استفاده نکردن از نازلهای پاشش آب) مدل و سایز پمپ نصب شده بر روی خط آب در گردش در سیستم احتمالا” کوچکتر و ارزانتر خواهد گردید.
 10. حمل و نقل برج خنک کننده فایبرگلاس آسان بوده زیرا می توان بصورت مونتاژ شده در کارخانه و دمونتاژ شده و مونتاژ در کارخانه تولید و نصب گردد.
 11. یکی دیگر از مزایای برج فایبرگلاس نسبت به سایر انواع برجها مقاومت بالای فایبر گلاس در برابر اشعه یو وی خورشید می‌باشد. مقاومت بالای بدنه فایبرگلاس در برابر اشعه uv یا همان اشعه فرابنفش خورشید که این امر باعث می‌شود تا کولینگ تاور فایبرگلاس کارایی بهتری نسبت به سایر انواع برجهای خنک کن داشته باشد.
 12. شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت این مدل سیستمها نسبت به نمونه‌های گالوانیزه زنگ نزدن برج خنک کننده با بدنه فایبرگلاس می‌باشد. عدم وجود خوردگی در بدنه کامپوزیت برج خنک کننده باعث عمر بالای دستگاه می‌گردد. حتما مستحضر هستید فایبر گلاس جز موادی است که بهیچ عنوان توسط نور خوشید و اکسیداسون تجزیه نمی‌گردد.
 13. تنوع رنگ در بدنه‌های فایبرگلاس و تطابق با رنگ محیط اطراف بر مزایای بیشمار این مدل برجها نسبت به انواع دیگر کولینگ تاورها باید اضافه گردد.

میزان رزین و الیاف پلی استر مورد استفاده در بدنه فایبرگلاس برجهای خنک کن بسیار مهم است. چنانچه تعداد لایه‌های کامپوزیت کمتر یا بیشتر از میزان تعادل باشد میزان مقاومت بدنه فایبرگلاس برج خنک کننده فایبرگلاس یا بدلیل سختی بیش از حد و شکستگی با ضربه کوچک و یا پارگی بدلیل نازکی بیش از حد بدنه جی آر پی دارای نقطه اتکا و پایایی بهنگام استفاده نخواهد بود.

ویژگیهای برج خنک کن فایبرگلاس

ویژگی‌های کلی برج خنک کننده فایبرگلاس عبارتند از:

 • مناسب برای نصب در فضای خارج
 • قابل ارائه در ۱۸ مدل محصول
 • بدنه از جنس فايبرگلاس
 • قابل ارائه در ظرفيتهای ۴۰ تا ۷۰۰ تن برودتی اسمی
 • فنهای به كارگرفته از نوع محوری و بسيار كم صدا و با راندمان بالا
 • مناسب کار با چيلرهای تراکمی آب و چيلرهای جذبی
 • قابل ارائه بصورت مونتاژ شده و دی مونتاژ بمنظور سهولت در حمل و نقل
 • دارای سيستم انتقال قدرت پولی و تسمه مجهز به کاهش دور
 • مجهز به يك سری Eliminator از جنس فايبرگلاس مقاوم برای جلوگيری از پاشش آب به خارج

طول عمر بالاتر نسبت به سایر مدلهای مشابه را می توان بزرگترین مزیت برج خنک کننده فایبرگلاس دانست. سایر برجها به دلیل استفاده از فلزات در ساخت بدنه بعد از مدتی دچار زنگ زدگی می‌شوند و این بزرگترین دردسری است که هر واحد صنعتی با ان روبرو می‌شود. اما اگر در ساخت این دستگاه‌ها از فایبرگلاس استفاده شود نه تنها دیگر خبری از زنگ زدگی نخواهد بود بلکه طول عمر بالاتر و هزینه‌های نگه داری کمتری را نیز در آینده خواهد داشت و این می تواند برا ی واحد صنعتی شما بسیار مهم و ضروری باشد.

قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس

قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس نسبت به سایر مدلهای کولینگ تاور از نمونه بتنی طرح مارلی گرفته تا فلزی و گالوانیزه و حتی چوبی به استثناء برجهای خنک کننده نیروگاه که اصولا بصورت هذلولی با بدنه بتونی ساخته می‌شود به اندازه حداقل 25 درصد بیشتر است لیکن مزایای بیشماری که برای آن برشمردیم باعث گردیده روز به روز به تقاضای خرید این مدل برجها اضافه شود.

عوامل تاثیر گذار در قیمت این مدل کولینگ تاورها، پارامترهایی همچون کیفیت رزین و میزان صیقلی بودن قالبهایی است که کامپوزیت درون آنها خشک می‌گردد. چنانچه مواد اولیه مصرفی در ساخت فایبرگلاس اعم از ژلکت، رزین و پلی استر وارداتی از کشورهای اروپایی و یا کره جنوبی باشد و جنس قالب ها استیل باشد که سبب صاف بودن بدنه و و یکنواخت بودن ترکیب الیاف خواهد بود قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس بالاتر خواهد رفت.

همچنین فایبرگلاس با 7 لایه رزین و آستر قطعا از فایبرگلاس 5 لایه گرانتر خواهد بود لذا ضخامت بیشتر بدنه کولینگ تاور فایبرگلاس ضمن بالا بردن مقاومت استراکچر در مقابل نیروهای وارده بواسطه چرخش پر سرعت فن باعث می‌شود برج خنک کننده فایبرگلاس در مقابل صدمه‌های احتمالی ناشی از باد و طوفانهای شدید، برف و بوران، اشعه یو وی خورشید و حتی پرتاب سنگهای نوک تیز از خود مقاومت نشان دهد. بالا رفتن ظرفیت تاثیری مستقیم و البته نه بصورت خطی بر قیمت این مدل برج خواهد داشت. هر چه شکل ظاهری برج ارتفاع بالاتری به خود بگیرد قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس بالاتر خواهد رفت.

خرید برج خنک کننده فایبرگلاس

برای خرید برج خنک کننده فایبرگلاس حتما از کارخانه یا کارگاه تولید کننده این محصول بازدید کنید. همچنین چند تا از پروژه‌هایی که توسط ایشان ساخته شده است را بازدی کنید تا رضایت خریداران قبلی شما را راهنمایی نماید. همچنین مهندسین فنی شرکت را به محل کارخانه تولید کننده بفرستید، نوعی از برج خنک کننده می باشد که به بدنه آن به شکل هندسی مکعب ساخته می شود.

این نوع برج خنک کننده دارای چهار وجه بوده و سطح مقطع آن می تواند به صورت مربع و یا مستطیل باشد. همانند دیگر برج های خنک کن جنس آن بسته به نوع کاربرد، می تواند از جنس فایبرگلاس، فلز، چوب و یا بتن ساخته شود. نسبت به سایر اشکال برج خنک کننده، برج خنک کن مکعبی به دلیل سادگی مفهوم و طراحی، بیشترین سهم را از بازار در اختیار دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا