برترین های کسب و کارساختمان و مسکن

تنظیم رگلاتور آبگرمکن ایستاده

آموزش نصب آبگرمکن ایستاده شاید به اندازه نمونه‌های دیواری ساده نباشد و نتیجه نهایی هم فضای بیشتری را اشغال کند، اما این دستگاه برای فضاهای بزرگ کارآمدترین گزینه است. در youtube قصد داریم گام به گام نصب این وسیله، مراحل مهم (مانند نحوه لوله کشی آبگرمکن ایستاده) و نکات ریز آن را به شما آموزش دهیم. پیش از اینکه یکراست سراغ آموزش نصب آبگرمکن ایستاده برویم، بد نیست اطلاعاتمان را درباره طرز کار آبگرمکن ایستاده و بخش‌های تشکیل‌دهنده این وسیله پرکاربرد کامل‌تر کنیم. با «خدمت از ما» همراه باشید.

طریقه نصب آبگرمکن برقی ایستاده یا مدل‌های گازی (با هزینه سوخت پایین‌تر و پاسخ‌دهی سریع‌تر)، با دانستن نحوه کار آن بسیار ساده‌تر می‌شود.

این دستگاه‌ها آب سرد ورودی از لوله‌کشی آب ساختمان را گرم، و آن را در خود ذخیره می‌کنند. وقتی شیر آب را باز کنید، همین آب گرم ذخیره‌شده در آبرگرمکن از شیر خارج می‌شود. در ادامه مهمترین بخش‌های این دستگاه و وظیفه هریک را توضیح داده‌ایم:

 • رگلاتور گاز: در طرز کار آبگرمکن ایستاده، رگلاتور گاز وظیفه تنظیم درجه حرارت را به عهده دارد، و شامل یکی از بخش‌های مهم آبگرمکن ایستاده می‌شود: ترموستات.
 • ترموستات: ترموستات دمای آب درون مخزن را اندازه می‌گیرد؛ و اگر آب تا دمای تنظیم‌شده گرم شده باشد، مشعل آبگرمکن را خاموش می‌کند. اگر هم سردتر باشد، مشعل را روشن می‌کند.
 • مجرای سوخت: مجرای سوخت یکی دیگر از بخش‌هایی است که باید پیش از مطالعه آموزش نصب آبگرمکن ایستاده بشناسید. مجرای سوخت که در مرکز مخزن آبگرمکن قرار گرفته است، گاز را در درون مخزن عبور می‌دهد. همچنین، گاز حاصل از احتراق آبگرمکن را از طریق دودکش آبگرمکن زمینی به بیرون منتقل می‌کند.
 • ورودی آب سرد آبگرمکن ایستاده: شناخت این بخش و بخش بعدی در آموزش لوله کشی آبگرمکن ایستاده به شدت به شما کمک می‌کند. ورودی آب سرد در بالای مخزن، آبی که قرار است گرم شود را به دستگاه وارد می‌کند. میزان آب این لوله با شیر قطع و وصل اصلی که معمولا آبی‌رنگ است، کنترل می‌شود.
 • خروجی آب گرم: این لوله در واقع انتهایی‌ترین لوله در بالای آبگرمکن مخزنی است، که آب گرم‌شده از آن را به تجهیزات متصل به لوله آب گرم ساختمان می‌رساند. در برخی برندها، این لوله هم شیر قطع و وصلی خود را دارد، که معمولا دسته آن قرمز است.

سایر اجزای داخلی و خارجی آبگرمکن ایستاده

پیش از اینکه آموزش نصب آبگرمکن ایستاده را شروع کنیم، باید یادآوری کنیم که این دستگاه‌ها شامل بخش‌های دیگری هم می‌شوند، از جمله:

 • خط سطح آب
 • لایه عایق مخزن (بین بخش داخلی و خارجی)
 • شیر تخلیه آبگرمکن ایستاده
 • شیر قطع و وصل گاز
 • خط تغذیه گاز
 • شیر اطمینان
 • لوله سرریز

ابتدا مراحل نصب را با هم مرور می‌کنیم، تا دیدی کلی از روند کار در ذهن داشته باشید:

یک. تعیین محل نصب آبگرمکن

پیش از اینکه دست به آچار شوید، بهترین محل برای را مشخص کنید. این آبگرمکن‌ها ابعاد چندان جمع‌وجوری ندارند؛ پس نقطه‌ای را انتخاب کنید که هنگام جابجایی، نصب و تعمیرات احتمالی قدرت مانور کافی داشته باشید.

فقط توجه داشته باشید که برای نصب این دستگاه‌ها اصلا سراغ چنین جاهایی نروید:

 • مکان‌های مرطوب مانند حمام و سرویس‌های بهداشتی
 • فضاهای بسته و بدون تهویه مانند زیر زمین و انباری
 • فضاهای باز و بدون سقف مانند حیاط
 • نزدیک وسایل گرمایشی و برقی

دو. لوله کشی آبگرمکن ایستاده

این مرحله اساسی‌ترین بخش در آموزش نصب آبگرمکن ایستاده است. به همین دلیل، در ادامه آن را با تمام جزئیات توضیح داده‌ایم.

سه. دودکش آبگرمکن زمینی

این مرحله جزو گام‌های طریقه نصب آبگرمکن برقی ایستاده نیست، و مختص نمونه‌های گازی است. این مدل‌ها با سوختن گاز کار می‌کنند. دودکش آبگرمکن زمینی گازهای سمی تولیدشده در اثر این فرآیند را به فضای بیرون منتقل خواهد کرد.

کلیه مراحل و نکات این مرحله را می‌توانید در مقاله «نصب دودکش آبگرمکن دیواری و زمینی با ایمنی کامل» مطالعه کنید.

چهار. تکمیل نصب آبگرمکن ایستاده و تست آن

پس از نحوه لوله کشی آبگرمکن ایستاده دیگر کار زیادی نمی‌ماند، و دستگاه شما تقریبا برای استفاده است. اما پیش از آن، باید آن را تست و مشکلات احتمالی را پیدا کنید. برای اینکار قسمت‎های مختلف لوله کشی را با وارد کردن آب تست کنید، تا نشتی‌های موجود را پیدا کنید.

این یک مرحله مهم در آموزش نصب آبگرمکن ایستاده است، که جلوی بسیاری از مشکلات پس از نصب را می‌گیرد. پس آن را نادیده نگیرید.

اصولا مهمترین بخش طریقه نصب آبگرمکن ایستاده، لوله کشی آن است. نقشه کلی نحوه لوله کشی آبگرمکن ایستاده به این ترتیب است:

 1. گرفتن انشعاب از لوله ورودی آب سرد آبگرمکن ایستاده و قرار دادن شیر قطع و وصل در مسیر آن
 2. خم کردن لوله آب سرد ورودی با زانویی، اتصال آن به شیر یک طرفه و سپس انتقال آن به ورودی آب سرد
 3. خروج همان لوله از خروجی آب گرم آبگرمکن، اتصال زانویی و هدایت آن به نقاط مصرفی در ساختمان

نحوه لوله کشی آبگرمکن ایستاده

اگر پبش از جستجوی عبارت “آموزش نصب آبگرمکن ایستاده” در اینترنت دفترچه راهنمای نصب دستگاه‌تان را بررسی کرده باشید، حتما نحوه لوله کشی آبگرمکن ایستاده خود را در آن ملاحظه کرده‌اید. اما ما اینجا هستیم تا این کار حساس را با هم جلو ببریم.

دو بخش اصلی کار لوله کشی آبگرمکن، لوله ورودی آب سرد و لوله خروجی آب گرم هستند. ببینیم چطور باید کار نصب هریک را انجام دهید:

لوله کشی ورودی آب سرد آبگرمکن ایستاده

پیش از هر کاری باید از لوله آب ورودی به ساختمان، یک لوله ورودی آب سرد را برای آبگرمکن انشعاب بگیرید. حالا شیر یک‎طرفه را روی ورودی آب سرد آبگرمکن نصب کنید. این شیر جلوی بازگشت آب به خط لوله اصلی آب ساختمان را می‌گیرد.

پس از نصب شیر یک‎طرفه روی ورودی آب سرد دستگاه، شیر قطع و وصل را هم باید روی همین ورودی نصب کنید. با این شیر می‌توانید دستگاه را آبگیری، یا (اگر لازم شد) ورود آب به آبگرمکن را کاملا قطع کنید.

در نحوه لوله کشی آبگرمکن ایستاده، این قطعات را باید با مهره و ماسوره به آبگرمکن وصل کنید. پس از آن هم حتما اتصالات را با نوار تلفن آب‌بندی کنید.

نکته مهم در آموزش نصب آبگرمکن ایستاده: شیر یک‌طرفه باید در نزدیک‌ترین فاصله به ورودی آب سرد قرار گیرد، و پس از آن شیر قطع و وصل نصب شود. پس همیشه ابتدا شیر قطع و وصل را به لوله اصلی آب سرد ورودی به آبگرمکن وصل کنید، و سپس شیر یک‌طرفه را ببندید.

لوله کشی آب گرم خروجی آبگرمکن زمینی

خوشبختانه لوله کشی خروجی بخش ساده آموزش لوله کشی آبگرمکن ایستاده است. البته در این مرحله هم باید از شیر قطع و وصل (روی لوله آب گرم خروجی) استفاده کنید، تا بتوانید جریان آب از آبگرمکن را کنترل کنید.

شیر اطمینان استاندارد را هم باید روی خروجی آب گرم آبگرمکن نصب کنید. این شیر در صورت افزایش فشار یا حرارت آبگرمکن باز می‌شود، و از انفجار آن جلوگیری می‌کند.

برای نصب شیر اطمینان روی خروجی آب گرم آبگرمکن، لوله تخلیه شیر را تا حدود 30 سانتی‌متری کف محل نصب ادامه دهید. در واقع این شیر از یک طرف به مخزن و از طرف دیگر به لوله سرریز آبگرمکن متصل می‌شود، به کمک فیتینگ مهره و ماسوره.

نکته بسیار مهم: اتصال مستقیم لوله متصل به شیر اطمینان به لوله کشی فاضلاب ساختمان مجاز نیست.

 • استانداردها و جهت بستن شیر سرد و گرم را هنگام لوله کشی آبگرمکن رعایت کنید؛ تا در آینده نه خودتان دچار اشتباه شوید، نه ساکنان دیگر، و نه سرویسکارها و تعمیرکارها.
 • ورودی آب سرد آبگرمکن ایستاده و خروجی آب گرم باید به صورت موازی نصب شوند، اما با در نظر گرفتن فاصله‌ای مناسب. این فاصله بین لوله‌ها بسیار مهم است؛ و باید حداقل به قدری باشد که بتوانید آنها را عایق کنید.
 • به دلیل حرارتی که آبگرمکن تولید می‌کند، نمی‌توانید لوله‌های پلیمری را مستقیم به آن وصل کنید. در این حالت باید ابتدا لوله‌ای فلزی به طول حداقل ۴۶ سانتی‌متر به آبگرمکن متصل کنید، و بعد لوله کشی را با لوله پلیمری انجام دهید.
 • در طریقه نصب آبگرمکن دیواری مخزنی هیچگاه از سه راهی به جای زانویی استفاده نکنید. استفاده از سه راهی‌ها باعث تقسیم آب و کاهش فشار آن می‌شود؛ موضوعی که در عملکرد آبگرمکن اختلال ایجاد می‌کند.
 • در آموزش لوله کشی آبگرمکن ایستاده حرفی از توکار یا روکار بودن لوله کشی نزدیم، چون انتخاب آن کاملا با شماست. می‌توانید از هر روشی که برای ساختمان‌تان بهتر است استفاده کنید.

در “خدمت از ما” به بهترین متخصصین نصب آبگرمکن در شهر خود دسترسی دارید.

اگر حس می‌کنید به مراحل طریقه نصب آبگرمکن برقی ایستاده تسلط ندارید، از متخصصهر چقدر هم که آبگرمکن خانه‌تان خوب و باکیفیت باشد، باز هم ممکن است یکی از قطعاتش مشکل پیدا کند و نیازمند تعمیر شود. یکی از این قطعات که خوب است روش تعمیرش را بلد باشید، رگولاتور آبگرمکن است. تمامی آبگرمکن‌ها رگولاتور دارند که فشار درون لوله‌های آبگرمکن را مدیریت و تنظیم می‌کند. ما در این مقاله می‌خواهیم نحوه تعمیر رگولاتور آبگرمکن مخزنی را به شما بگوییم تا در صورتی که این قطعه معیوب شد، بتوانید بدون هیچ مشکلی آن را تعمیر یا تعویض کنید. با ما باشید.

نکات کلیدی

 • رگولاتور یا شیر کنترل، کارش کنترل فشار گاز یا آب است.
 • در صورت خرابی رگولاتور گاز، این قطعه حتما باید به دست افراد متخصص تعمیر و بررسی شود.

رگولاتور آبگرمکن مخزنی چیست؟

قطعه‌ای مکانیکی درون آبگرمکن‌ها وجود دارد تا نوسانات فشار گاز یا آب را، با توجه به نوعش، کنترل کند تا کارکرد آبگرمکن با مشکل روبرو نشود. به این قطعه رگولاتور گفته می‌شود. رگولاتور، در حقیقت دستگاه کنترل فشار است. شیرآلات صنعتی ، ابزاری برای کنترل جریان سیال، قطع و وصل کامل سیال می باشد.

رایگان قیمت بگیرید و سرویس موردنظرتان را در محل دریافت کنید!

 • نصب انواع آبگرمکن‌ها
 • اسیدشویی
 • تعویض منبع آبگرمکن
 • تعویض مبدل
 • نصب انواع آبگرمکن‌ها
 • اسیدشویی
 • تعویض منبع آبگرمکن
 • تعویض مبدل

اجزای تشکیل‌دهنده رگولاتور آبگرمکن مخزنی

 1. دیافراگم: این قطعه، پلاستیکی است و از انعطاف خوبی برخوردار است. در صورتی که گاز خارج شده فشار خیلی بالایی داشته باشد، دیافراگم در رگولاتور آن را تحت کنترل درمی‌آورد.
 2. والو: این قطعه، فشار خروجی را کنترل و تنظیم می‌کند.
 3. دسته کنترل: با چرخاندن دسته کنترل، فشار درون لوله‌ها کم‌وزیاد می‌شود.
 4. فنر: فنر مابین دیافراگم و دسته کنترل واقع شده است و کارش اندازه‌گیری فشار گاز است.

سخن پایانی

رگولاتور گاز را نمی‌توان به‌سادگی تعمیر کرد. تعمیر این قطعه ممکن است خطرناک باشد و مثل رگولاتور آب بی‌خطر نیست. در چنین مواقعی، حتما باید از یک نیروی متخصص بخواهید تا دستگاه را بررسی، و در صورت صلاحدید رگولاتور گاز را عوض کند.

برای آگاهی از آخرین لیست قیمت و خرید انواع شیر آلات صنعتی می توانید با شماره تماس 09122805383 در ارتباط باشید

نمایش بیشتر

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا