برترین های کسب و کارخانواده

توصیه های کاربردی در انتخاب سیسمونی

اصول انتخاب تخت‌خواب مناسب نوزاد

تخت نوزاد حتما باید نرده‌های محافظ داشته باشد

یکی از اولین وسایل مورد نیاز در اتاق خواب در خریدهای سیسمونی، تخت نوزاد است. این بستگی به خود شما دارد که تخت نوزاد یا ننو بخرید اما ترجیحا تخت بهتر است. وقتی برای خرید تخت به فروشگاه‌ مراجعه می‌کنید لازم است به برخی نکات توجه داشته باشید:

 • زبیایی و گرانی سرویس خواب نوزاد نشانه استاندارد بودن و متناسب بودن آن برای نوزاد شما نیست.
 • تخت نوزاد حتما باید نرده‌های محافظ داشته باشد و فاصله بین نرده‌ها حداکثر ۵/۶ سانتی‌متر باشد، به طوری که سر کودک در میان آن گیر نکند. هر چه فاصله نرده‌ها به هم نزدیک‌تر باشد، قیمت تخت بالاتر بوده و برای نوزاد شما امن‌تر است.
 • لازم نیست بالش و ملحفه اضافی تهیه کنید. خواباندن نوزاد در تخت بدون ملحفه، روانداز و بالش اضافی می‌تواند تا ۷۰ درصد احتمال مرگ ناگهانی را در وی کاهش دهد.
 • جنس تشک، ملحفه و بالش نوزاد باید از الیاف طبیعی بوده و از خرید بافت‌های مصنوعی و نایلونی باید خودداری شود. در الیاف طبیعی هوا به راحتی رد و بدل می‌شود و به پوست نوزاد آسیبی نخواهد رسید.
 • از جمله وسایل تزیینی تخت نوزاد، آویز بالای تخت است که اگرچه خرید آن ضروری نیست اما وسیله خوبی برای خواباندن نوزاد است و برای سرگرم شدن او موقع بیداری نیز مناسب است. بهتر است اسباب بازی های آویز تخت کودک از رنگ های مختلف و با ارتفاعات مختلف باشد و موسیقی آرامی داشته باشد.
 • رنگ تخت یا ملحفه های آن بهتر است به رنگ روشن و ملایم (ترجیحا صورتی، سبز، آبی همراه با وسایل دکوری زرد) باشد. می‌توانید هماهنگ با رنگ سرویس خواب رنگ دیوارها را هم تغییر دهید. اگر این امکان برای شما وجود ندارد از کاغذ دیواری یا نوارهای کاغذ دیواری با اشکال عروسکی یا فانتزی استفاده کنید. می‌توانید حتی لوستر را هم از میان انواع فانتزی‌تر انتخاب کنید.

انتخاب کمد و بوفه برای اتاق نوزاد

کمد و بوفه برای خرید کمد بچه و بوفه تنها زیبایی را ملاک قرار ندهید و به ایمنی بیشتر توجه کنید. کمد و بوفه بچه بهتر است شیشه نداشته باشد زیرا کودک عادت به بازی و پرت کردن اشیا و اسبا‌ب‌بازی‌ها دارد. شکستن شیشه می‌تواند خطرآفرین باشد. در مورد کشوها هم بهتر است کمدهایی را انتخاب کنید که درهای آنها به آرامی بسته می‌شوند. در این نوع، احتمال ماندن انگشتان کودک بین کشو و آسیب دیدن آنها کمتر است.

محصولات ایمنی هنگام شستشوی کودکان

شامپویی که خریداری می کنید، بدون زاویه و بی خطر باشد این روزها بیشتر والدین به دلیل بالا رفتن آگاهی سعی می‌کنند از محصولات مخصوص کودکان برای شستشوی آنها استفاده کنند. وقتی برای خرید شامپو و صابون یا دیگر وسایل بهداشتی کودک به بازار می‌روید، به این چند نکته توجه کنید:

 • ۱شامپوهای خنثی که اسیدیته آنها نزدیک ۷ است برای کودکان مناسب ترند. استفاده از شامپوی بزرگسالان می‌تواند سبب خشکی پوست و موی کودک شود.
 • توجه کنید شامپویی که خریداری می کنید، بدون زاویه و بی خطر باشد.
 • قطعات ریز و جداشونده شامپوهای عروسکی می‌تواند خطر آفرین باشد.
 • داخل برخی شامپوها تیله‌های رنگی است که بچه‌ها را جذب می‌کند. آنها را از دسترس کودکان دور نگه دارید تا موجب خفگی آنها نشوند.
 • صابون، کِرِم، دستمال مرطوب و… باید غیر عطری و مخصوص کودکان باشد.
 • حوله و لیف سعی کنید حوله و لیفی که برای نوزاد انتخاب می‌کنید، نرم و لطیف باشد تا به پوست کودک آسیب نرساند. در ضمن برای خرید حوله نمونه‌هایی را انتخاب کنید که قدرت آب‌گیری بالاتری داشته و پرز پس ندهند.

ظرف غذا

ظروف غذای کودک بهتر است رنگ های گرم و شاد داشته باشند ظروف غذای کودک در رنگ‌ها، طرح‌ها و اندازه‌های گوناگونی موجود است. هنگام خرید ظرف غذا به این چند نکته توجه کنید. ترجیحا ظروفی بخرید که قابل شستشو در ماشین ظرفشویی و قابل استفاده در ماکروویو باشند.

حتی الامکان پیرکس را انتخاب کنید و سراغ تفلون نروید. برای نگهداری غذاهای پخته کودکان از ظروف شیشه‌ای استفاده کرده و درصورت نیاز به ظروف پلاستیکی حتما از ظروف مخصوص نگهداری مواد غذایی کودکان که دارای شرایط لازم بوده و جنس پلاستیک آن بی‌ضرر باشد، استفاده کنید

ظروف غذایی که انتخاب می کنید بهتر است رنگ های گرم و شاد داشته باشند (مثل نارنجی یا قرمز) زیرا رنگ‌های شاد اشتهای کودک را تحریک می‌کند و برعکس، رنگ‌های سرد، مثل آبی و سبز، اشتهای بچه‌ها را کاهش می‌دهد

برای کودک یک قاشق پلاستیکی کوچک ترجیحاً به همراه یک کاسه کم‌عمق انتخاب کنید. این نوع کاسه و قاشق‌ها باید برای لثه‌های کودک شما نرم و متناسب باشد. برای خرید این وسایل به داروخانه یا مغازه‌های مخصوص فروش وسایل کودکان مراجعه کنید.

ظرف‌های پلاستیکی استاندارد با پایه‌های ایجاد خلا یا درهای گرم نگه‌دارنده غذا نیز کاملاً برای کودکان مناسب هستند و حتی پس از اینکه کودک کمی بزرگ‌تر شد، مورد استفاده قرار خواهند گرفت. فراموش نکنید قبل از آشپزی نخست باید تمام وسایل ضدعفونی شوند و آب باید از قبل جوشیده و پیش از استفاده سرد شده باشد.

اصول انتخاب صندلی و میز غذای کودک

صندلی بلند برای خوردن غذا این نوع صندلی ها از جنس پلاستیک یا چوب موجود هستند. صندلی بلند برای خوردن غذا این نوع صندلی ها از جنس پلاستیک یا چوب موجود هستند و به شما کمک می کنند حین غذا دادن به کودک راحت تر بوده و او را روبه روی خود یا کنار میز ناهارخوری بنشانید. هنگام خرید توجه کنید انواعی را انتخاب کنید که ثابت بوده و احتمال افتادن کودک از روی آن بسیار کم باشد.

در ضمن برخی از انواع آن قابلیت تنظیم ارتفاع داشته و برخی قابل جمع شدن هستند. گرچه بهای‌ این نوع از صندلی‌ها بیشتر است اما قابلیت استفاده بالاتری خواهند داشت.

توصیه هایی در مورد انتخاب پستانک مناسب

بهتر است پستانک کوچک از جنس سیلیکون انتخاب کنید

پستانک برخی افراد موافق و برخی دیگر مخالف استفاده از پستانک هستند. در این رابطه تحقیقات بسیاری انجام شده است که می‌توانید با مطالعه آنها در نهایت جزو مخالفان یا موافقان استفاده از پستانک باشید اما اگر جزو موافقان هستید، بهتر است هنگام ، پستانکی کوچک از جنس سیلیکون انتخاب کنید تا گرد و غبار را به خودش جذب نکند.

توالت و حمام
وان کوچک، زیرپایی، شامپو و صابون، دستمال مرطوب و کِرِم، حوله و لیف از مهم‌ترین نیازهای کودک در این قسمت از خانه است.

وان کوچک : هرگز نوزادتان را تنها در حمام رها نکنید

برای شستشوی کودک داشتن یک وان کوچک بسیار ضروری به نظر می رسد. اکثر وان های موجود در بازار از جنس پلاستیک هستند اما در صورتی که برای حمام کودک از وان استفاده می کنید، رعایت این چند نکته ضروری است:

*هرگز نوزادتان را تنها در حمام رها نکنید؛ حتی اگر مقدار آبی که در وان است بسیار کم باشد. چشم از او برندارید چون احتمال آنکه نوزاد در عرض یک دقیقه در چند سانتی‌متر آب خفه شود بسیار زیاد است.

*وقتی نوزاد را در وان می‌گذارید، او را با یک دست نگه دارید چون احتمال به عقب برگشتن وان وجود دارد.

زیرپایی کودکان پس از مدتی که ایستادن را می‌آموزند، دوست دارند در حمام یا در وان از جای خود بلند شده یا چهار دست و پا شوند. برای پیشگیری از هرگونه آسیب و جراحت پیشنهاد می‌کنیم کف حمام یا وان را با زیرپایی‌های مخصوص که مانع لیز خوردن می‌شوند، بپوشانید.

ایمنی فرش و پرده اتاق کودک

فرش کودک از الیاف و موادی تولید شده باشد که برای سلامت او ضرر نداشته باشد. کودکی که تازه چهار دست و پا راه افتاده و هر چیزی را در دهان می کند، حتما گوشه فرش اتاقش را مزه می کند. اگر این فرش از الیاف و موادی تولید شده باشد که برای سلامت او ضرر داشته باشد، مطمئنا در این روزهایی که تازه راه افتاده خودش را هم به فرش می مالد و دچار ناراحتی پوستی می شود.

البته وقتی کودک راه رفتن و دویدن را بیاموزد، اگر فرش روی کف اتاق سر برخورد بسیار خطرناک است. یادتان باشد که رنگ پرده‌ های اتاق کودک هم باید با توجه به جنسیت نوزاد انتخاب شوند و همچنین از بست‌های محکمی برخوردار باشند تا وقتی کودک آنها را می کشد، از سقف جدا نشده و روی کودک نیفخرید سیسمونی، باید با برنامه ریزی و تفکر باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا