فناوری اطلاعات

راهنمای انتخاب بهترین یو پی اس خانگی؛ محافظت سراسری از قطعات الکترونیکی

یکی از ابزارهایی که در میان خرید لوازم خانه و قطعات رایانه‌ای کمتر به آن توجه می‌شود یو پی اس است اما به ویژه در تابستان که احتمال قطعی یا نوسان برق بالاست، این دستگاه‌ها می‌توانند از ایجاد خسارت‌های سنگین به لوازم خانگی و رایانه جلوگیری کنند.

با توجه به این موضوع در این مطلب به شیوه‌ی انتخاب بهترین یو پی اس خانگی می‌پردازیم و فاکتورهای مهم در خرید یک منبع تغذیه اضطراری متناسب با نیازهای شما را مرور می‌کنیم.

962,000

779,000

تومان

مزایای یو پی اس های خانگی

همان‌طور که از کارایی آن‌ها مشخص است، دستگاه‌های یو پی اس خانگی مزایای زیادی دارند. به طور کلی می‌توان ویژگی‌های یو پی اس مناسب برای منزل را در موارد زیر بیان کرد:

منبع تغذیه‌ی پیوسته

مزیت اصلی یک یو پی اس، توانایی آن در تأمین مداوم برق برای دستگاه‌های متصل در هنگام قطع برق است. این تضمین می‌کند که لوازم الکترونیکی حیاتی مانند رایانه‌ها، مودم‌ها و سیستم‌های امنیتی خانه، همچنان عملیاتی هستند و حتی در زمان خاموشی و قطع برق، کارآمد و آنلاین بمانند.

محافظت در برابر نوسانات برق

دستگاه‌های یو پی اس معمولا قابلیت محفاظت از لوازم الکترونیکی را در برابر نوسانات برق و افزایش ولتاژ دارند. بدین ترتیب کاملا از آسیب به وسایل الکترونیکی حساس مانند رایانه‌ها، تلویزیون‌ها و کنسول‌های بازی، که ممکن است در هنگام برخورد صاعقه یا نوسانات شبکه‌ی برق رخ دهد، اطمینان خواهید داشت.

تنظیم ولتاژ خودکار (AVR)

بسیاری از مدل‌های UPS دارای فناوری تنظیم خودکار ولتاژ (AVR) هستند که ولتاژ ورودی را برای اطمینان از یک منبع تغذیه ثابت و ایمن تثبیت می‌کند. فناروی AVR دستگاه‌ها را در برابر شرایط اضافه بار و کمبود ولتاژ محافظت می‌کند و بدین ترتیب طول عمر و قابلیت اطمینان آن‌ها را افزایش می‌دهد.

محافظت از داده‌ها

یکی از مواردی که هنگام کار با دستگاه‌های الکترونیک اهمیت دارد، پایداری کار با آن‌ها و حفاظت از داده‌هایی است که روی آن‌ها ذخیره می‌شود. نوسانات ولتاژ و قطعی برق می‌تواند به سادگی موجب از دست رفتن کارهای ذخیره نشده و حتی آسیب جدی به دستگاه‌های ذخیره‌سازی و از دست رفتن داده‌های ذخیره شده شود. بنابراین برای رایانه‌ها و سایر دستگاه‌های حساس که روی آن‌ها داده‌های مختلف نگهداری می‌شود، استفاده از یک یو پی اس می‌تواند محافظت خوبی برای داده‌ها فراهم کند.

حتی دستگاه‌های یو پی اس اغلب شامل نرم‌افزاری هستند که امکان خاموش شدن خودکار دستگاه‌های متصل را در صورت قطعی برق طولانی‌مدت فراهم می‌کند بنابراین از ذخیره‌ی درست داده‌ها پیش از خاموش شدن دستگاه اطمینان حاصل می‌شود.

یو پی اس رومیزی

ایمنی تجهیزات

یو پی اس علاوه بر محافظت از داده‌ها، از خود سخت‌افزار هم محافظت می‌کند. قطع ناگهانی برق می‌تواند باعث آسیب یا خرابی تجهیزات مختلف شود، به ویژه در دستگاه‌هایی با قطعات متحرک مانند هارد دیسک سر و کار دارند. با ارائه‌ی یک منبع تغذیه‌ی پایدار، یک یو پی اس به جلوگیری از چنین آسیب‌هایی کمک می‌کند و طول عمر دستگاه‌های مختلف را افزایش می‌دهد.

میزان صرفه جویی در مصرف برق با یو پی اس خانگی

با نگاهی به موارد اشاره شده از جمله تنظیم و تثبیت ولتاژ، پشتیبان‌گیری هوشمند از باتری با خاموش کردن دستگاه‌های غیر ضروری، می‌توان گفت که یک یو پی اس به خوبی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف برق شود. علاوه بر این، قابلیت‌های نظارت و مدیریت که توسط یو پی اس فراهم می‌شود، به کاربران کمک می‌کند تا مصرف برق را دنبال و بهینه کنند و ویژگی‌هایی مانند اصلاح ضریب توان هم اتلاف انرژی را به حداقل می‌رسانند. بدین ترتیب گزارش‌ها نشان می‌دهد که به کارگیری یک UPS خانگی می‌تواند 5 تا 15 درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کند و مبلغ قبض برق را کاهش دهد.

7,150,000 تومان

اطمینان خاطر

نصب یک یو پی اس در خانه، می‌تواند آرامش خاطر را برای شما به ارمغان آورد، چون همیشه می‌دانید که یک راه حل برق پشتیبان برای تأمین برق لوازم الکترونیکی در اختیار دارید که در زمان‌های ضروری یا شرایط ناپایدار الکتریکی می‌توانید به آن تکیه کنید. این موضوع به ویژه برای افرادی که برای اهداف دورکاری، ارتباطی یا امنیتی به دستگاه‌های الکترونیکی متکی هستند، بسیار اهمیت دارد. علاوه بر این صرفه‌جویی در مصرف برق هم که در نتیجه‌ی استفاده از یو پی اس ممکن می‌شود، به اقتصاد کلی خانه کمک خواهد کرد.

انعطاف‌پذیری و راحتی

واحدهای یو پی اس در اندازه‌ها و پیکربندی‌های مختلف مطابق با نیازها و چیدمان‌های متفاوت طراحی می‌شوند. چه به یک یو پی اس رومیزی جمع‌وجور برای میز کار خود در خانه یا یک واحد بزرگ‌تر برای محافظت از چندین دستگاه در اتاق نشیمن نیاز داشته باشید، گزینه‌ای متناسب با نیازهای شما وجود دارد.

به طور کلی می‌توان گفت که یک یو پی اس خانگی، راحتی، محافظت و آرامش خاطر را به ارمغان می‌آورد و بدین ترتیب یک سرمایه‌گذاری ضروری برای خانواده‌هایی است که به دنبال محافظت از وسایل الکترونیکی و صرفه‌جویی در مصرف برق هستند.

عوامل مؤثر در انتخاب یو پی اس خانگی

برای انتخاب بهترین یو پی اس (منبع برق اضطراری) خانگی باید فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شود تا مطمئن شوید که نیازهای شما را به طور مؤثر برآورده می‌کند. بنابراین در اینجا به چکیده‌ای از آنچه باید توجه داشته باشید اشاره می‌کنیم:

توان یو پی اس برای استفاده خانگی باید چقدر باشد؟

پیش از خرید یک دستگاه UPS مناسب، باید مصرف برق کلی دستگاه‌هایی را که قرار است به UPS متصل شوند، محاسبه کنید. این موضوع شامل رایانه‌ها، روترها، مودم‌ها، لامپ‌ها و غیره می‌شود. یک یو پی اس با توان (بر حسب وات) مناسب انتخاب کنید که به راحتی از کل مصرف برق فراتر برود تا مطمئن شوید که می‌تواند تمام دستگاه‌ها را در هنگام قطع برق تأمین کند.

به خاطر داشته باشید که برخی از دستگاه‌ها، مانند موتورها یا چاپگرها، ممکن است نیاز به برق زیادی برای راه‌اندازی داشته باشند که باید در محاسبه‌ی مصرف برق کلی و انتخاب UPS نظر گرفته شود.

زمان پشتیبان باتری

این زمان تعیین می‌کند که در هنگام قطعی برق چه مدت به UPS نیاز دارید. در مجموع این موضوع به نوع کاربری شما بستگی دارد و اینکه برق بدون وقفه چقدر برای شما حیاتی است. واحدهای یو پی اس با ظرفیت‌های باتری متفاوتی عرضه می‌شوند و زمان‌های شارژدهی آن‌ها از چند دقیقه تا چند ساعت متفاوت است.

15,800,000 تومان

چه نوع یو پی اس برای مصارف خانگی مناسب است؟

سه نوع اصلی یو پی اس وجود دارد که شامل آماده به کار، لاین اینتراکتیو (خط تعاملی) و آنلاین می‌شوند. هر نوع سطوح مختلف حفاظت و کارایی را ارائه می‌دهد. یو پی اس آنلاین بالاترین سطح حفاظت را ارائه می‌دهد اما در عین حال گران‌ترین نیز هست.

یو پی اس آماده به کار

پشتیبان‌گیری اولیه از باتری و حفاظت از نوسانات را فراهم می‌کند که برای خانه و دفاتر کوچک با نیاز برق متوسط مناسب است.

یو پی اس خط تعاملی

این مدل‌های UPS علاوه بر پشتیبانی از باتری و حفاظت از نوسانات، تنظیم ولتاژ را هم ارائه می‌دهند و بدین ترتیب برای محیط‌هایی با نوسانات مکرر ولتاژ ایدئال هستند.

یو پی اس آنلاین

این مدل بالاترین سطح حفاظت از توان را با تنظیم مداوم ولتاژ و زمان انتقال صفر در هنگام قطعی ارائه می‌دهد و با توجه به فناوری، برای مراکز کاربردی و مهم مانند سرورها و مراکز داده توصیه می‌شود.

تنظیم ولتاژ

برای اینکه به دستگاه‌های شما هنگام نوسان برق آسیبی نرسد، باید به دنبال یک یو پی اس با تنظیم خودکار ولتاژ (AVR) باشید تا ولتاژ ورودی را تثبیت و از دستگاه های شما در برابر نوسانات ولتاژ محافظت کند. بدین ترتیب از داشتن یک منبع تغذیه‌ی ثابت اطمینان حاصل می‌کنید.

12,970,000 تومان

تعداد و نوع پریزها

حتما تعداد و انواع پریزهای مورد نیاز برای دستگاه‌های خود را در نظر بگیرید تا پس از خرید دچار مشکل نشوید. کافی است از خروجی دستگاه‌های خود که قرار است به UPS متصل شوند آگاه باشید و سپس بررسی کنید که آیا یو پی اس دارای پریزهای کافی و انواع مناسب برای پشتیبانی از دستگاه‌های شما هست یا خیر. همچنین بهتر است به مواردی مانند خروجی‌های پشتیبان بر اساس باتری و خروجی‌های محافظت در برابر نوسان برق دقت کنید و به تعداد چندشاخه‌ها و سوکت‌های USB توجه داشته باشید.

نرم‌افزار و اتصال

برخی از مدل‌های UPS دارای نرم‌افزاری هستند که به شما امکان می‌دهد مصرف برق را بهتر کنترل کنید، تنظیمات آن را مدیریت کنید و دستگاه‌های متصل را در هنگام قطع برق به طور ایمن خاموش نمایید. باید بررسی کنید که آیا UPS مورد نظرتان از گزینه‌های اتصال مانند USB یا اترنت برای ادغام با سیستم‌های مختلف رایانه‌ی شما پشتیبانی کند.

شهرت و گارانتی برند

یو پی اس از دستگاه‌هایی است که باید به کیفیت آن توجه زیادی داشته باشید چون عمر و سلامت دیگر قطعات رایانه‌ای شما به شدت به آن وابسته است. بنابراین برند معتبری را انتخاب کنید که در زمینه‌ی سیستم‌های UPS قابل اعتماد و شناخته شده باشد. همچنین دوره‌ی گارانتی و شرایط ارائه شده توسط سازنده را بررسی کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی برای پشتیبانی و دریافت خدمات دچار مشکل نشوید.

ابعاد دستگاه

اندازه‌ی فیزیکی و فرم فاکتور دستگاه یو پی اس هم از دیگر مواردی است که باید در نظر گرفته شود، به خصوص اگر فضای خانه‌ی شما محدود است، توجه نکردن به این موضوع می‌تواند چالش‌برانگیز شود. واحدهای یو پی اس در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف، از جمله مدل‌های عمودی، رک و مدل‌های رومیزی جمع‌وجور عرضه می‌شوند.

بودجه

در زمینه‌ی دستگاه‌های الکترونیکی دیگر بودجه از مواردی است که در ابتدا به آن توجه می‌کنید اما در زمینه‌ی یوپی‌اس، هرچند همچنان اهمیت دارد اما باید جزو اولویت‌های آخر شما باشد. با توجه به نیازهای خود گزینه‌های مناسب را پیدا کنید و سپس بر اساس بودجه بهترین آن‌ها را که ترکیبی از کیفیت و قیمت مناسب را همراه داشته باشد، انتخاب کنید. در هر حال به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری برای خرید یک یو پی اس با کیفیت می‌تواند از لوازم الکترونیکی ارزشمند شما در برابر آسیب‌های ناشی از نوسانات برق و قطعی محافظت کند.

ویژگی‌های اضافه

علاوه بر ویژگی‌های پایه که برای انتخاب یک یو پی اس باید به آن‌ها توجه کنید، این دستگاه‌ها می‌توانند قابلیت‌های دیگری هم داشته باشند که ساده‌تر نیازهای شما را برآورده کنند. از جمله‌ی این قابلیت‌ها می‌توان به نمایشگر LCD برای نظارت آسان بر وضعیت UPS، عمر باتری و مصرف برق، قابلیت صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای خاموش شدن خودکار پریزهای بدون استفاده و مدیریت از راه دور برای کنترل دستگاه حتی زمانی که کاربر نزدیک آن نیست، اشاره کرد.

جمع‌بندی راهنمای خرید بهترین یو پی اس خانگی

در این مطلب به اهمیت استفاده از یو پی اس خانگی اشاره کردیم که می‌تواند متناسب با نیازهای شما، محافظت کاملی از دستگاه‌های الکترونیکی فراهم کند. در زمینه‌ی انتخاب یک منبع تغذیه اضطراری مناسب باید در نظر داشته باشید که به میزان مصرف دستگاه‌هایی که قرار است به آن متصل شوند، در ابتدا توجه داشته باشید و بودجه را در اولویت‌های آخر قرار دهید. سرمایه‌گذاری در انتخاب یک UPS مناسب نه تنها دستگاه‌های شما را از آسیب دیدن محافظت می‌کند، بلکه می‌تواند به میزان زیادی باعث صرفه‌جویی در مصرف برق هم بشود.

منابع: NY Times, How to Geek, APC, UES

962,000

779,000

تومان

پرسش‌های متداول درباره‌ی بهترین یو پی اس خانگی

هنگام انتخاب یک یو پی اس برای خانه چه فاکتورهایی باید در نظر گرفته شود؟

برای خرید یو پی اس باید به نکات مختلفی توجه کنید که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد اما از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به میزان مصرف دستگاه‌هایی که باید به UPS متصل شوند، نیاز به کار پیوسته با دستگاه‌ها و شارژدهی باتری UPS و همچنین فرم فاکتور و ابعاد دستگاه توجه کنید.

چگونه باید ظرفیت مناسب (واتیج) را برای UPS مورد نظر تعیین کرد؟

مجموع مصرف برق تمام دستگاه‌هایی که قصد دارید به UPS متصل کنید را بر حسب وات محاسبه کنید و یک یو پی اس با ظرفیت کمی بالاتر از کل مصرف برق انتخاب کنید تا مطمئن شوید که به راحتی می‌تواند بار را تحمل کند.

چند مدل یو پی اس وجود دارد؟

به طور کلی یکی از تقسیم‌بندی‌های مهم انواع UPS شامل سه نوع آماده به کار، لاین اینتراکتیو و آنلاین می‌شود که در این مطلب به ویژگی‌های هر یک و دلیل انتخاب هر یک پرداختیم.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا