آموزش زبان

ساختار آزمون آکادمیک رایتینگ آیلتس

آزمون IELTS یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی تعیین سطح زبان انگلیسی است که زیر نظر سازمان IDP و دانشگاه کمبریج استرالیا برگزار می‌شود این آزمون برای افراد غیر انگلیسی زبانی که قصد کار، تحصیل و اقامت در کشورهای انگلیسی زبان را دارند طراحی شده است. اخذ مدرک آیلتس و کسب نمره بالا در این امتحان، ابزار ضروری و لازم برای ورود به شرکت‌ها و مؤسسات آموزشی است که در آنجا از زبان انگلیسی به‌عنوان زبان ارتباطی بین افراد استفاده می‌شود. این آزمون دو نوع دارد، آزمون اکادمیک (IELTS Academic Training) و آزمون جنرال (IELTS General Training) که هرکدام برای کاربرد و اهداف مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در ادامه مطلب به بررسی آزمون آکادمیک همراه با جزئیات آن خواهیم پرداخت اما قبل از آن به بررسی تفاوت آزمون‌های آکادمیک و جنرال می‌پردازیم.

تفاوت آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال

آزمون آکادمیک برای کسانی مناسب است که قصد تحصیل در مقاطع آموزش عالی کشورهای انگلیسی زبان را دارند. افرادی هم که قصد تحصیل در مقاطع متوسطه، کار و یا مهاجرت به کشورهای دیگر را دارند باید در آزمون جنرال شرکت نمایند. هر دو آزمون آکادمیک و جنرال توانایی‌های داوطلبان را در چهار مهارت خواندن (Reading)، شنیداری (Listening)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتاری (Writing) مورد ارزیابی قرار می‌دهند. این دو آزمون از نظر موارد آزمون و ساختار یکسان هستند اما از نظر محتوا در دو مهارت نوشتاری و خواندن با همدیگر تفاوت دارند.

آزمون آکادمیک همان‌طور که از اسم آن مشخص است با دیدگاه آکادمیک و جهت بررسی و ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی مورد استفاده در محیط‌های علمی برگزار می‌شود و بیشتر شامل واژگانی است که در محیط‌های دانشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل نسبت به آزمون جنرال سخت‌تر و دشوارتر است و نیاز به تمرین و آمادگی بیشتری دارد.

معرفی آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس آکادمیک پرطرفدارترین و رایج‌ترین نوع آزمون IELTS است که تسلط به زبان انگلیسی داوطلبان را در سطح آکادمیک بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا داوطلبان آمادگی تحصیل در مقاطع عالی و یا کار در یک محیط حرفه‌ای را دارند یا نه؛ بنابراین متقاضیان تحصیل و کار حرفه‌ای در رشته‌های وکالت، پزشکی و غیره نیاز به شرکت در آزمون آکادمیک و کسب نمره مورد قبول سازمان و مرکز آموزشی مقصد مورد نظر را دارند.

ساختار آزمون آکادمیک آیلتس

آزمون اکادمیک در چهار بخش مهارت زبانی داوطلبان را مورد بررسی قرار می‌دهد. سؤالات این آزمون ارتباطی به رشته تحصیلی متقاضیان ندارد و سؤالات آن برای همه داوطلبان یکسان است. در ادامه به بررسی ساختار آزمون آکادمیک می‌پردازیم.

بخش شنیداری/ Listening

مهارت شنیداری یا لیسینگ اولین مهارت زبانی است که در امتحان بین‌المللی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، این بخش همان‌طور که قبلاً نیز به آن اشاره شد در هر دو نوع آزمون جنرال و آکادمیک به‌صورت یکسان اجرا می‌شود. بخش لیسینگ از چهار بخش تشکیل شده است که در هر بخش یک فایل صوتی (RECORDING) پخش می‌شود. داوطلبان باید به فایل صوتی هر قسمت که فقط یک‌بار پخش می‌شود گوش داده و هم‌زمان با گوش کردن به 40 سؤال که به‌صورت 10 تایی در چهار بخش قرار گرفته‌اند، پاسخ دهند. هر چهار فایل صوتی جمعاً 30 دقیقه طول می‌کشد و ده دقیقه زمان اضافی نیز جهت پاسخگویی و انتقال سؤالات به پاسخنامه (ANSWER SHEET) برای داوطلبان در نظر گرفته‌شده است. بخش‌های اول و دوم به موضوعات روزمره و اجتماعی می‌پردازد و موضوعات دو بخش آخر نیز در زمینه موقعیت‌های دانشگاهی، تحصیلی و آموزشی می‌باشد.

بخش خواندن / Reading

مهارت ریدینگ دومین بخش مورد ارزیابی در آزمون بین‌المللی است. بخش ریدینگ از نظر محتوا در آزمون‌های آکادمیک و جنرال متفاوت است اما دارای ویژگی‌های مشابهی نیز می‌باشد ازجمله اینکه هر دو بخش از سه متن و 40 سؤال تشکیل شده‌اند و داوطلبان باید در مدت زمان 60 دقیقه به سؤالات پاسخ دهند. سه متن ارائه شده در این بخش جنبه آکادمیک و علمی دارند و طیفی از متن‌های استنباطی، توصیفی، واقعی و غیر متنی ازجمله گراف، دیاگرام و غیره را شامل می‌شوند که از روزنامه‌ها، کتاب ها و مجلات معتبر برگرفته‌شده‌اند.

بخش نوشتاری/ Writing

سومین مهارت مورد ارزیابی در امتحان IELTS، مهارت رایتینگ است. این بخش از دو Task تشکیل شده است که Task 1 در آزمون‌های جنرال و آکادمیک متفاوت است. تسک 1 حاوی جداول و نمودار است و داوطلبان باید در حدود 150 کلمه مطالبی را در رابطه با آن‌ها بنویسند. در تسک 2 نیز داوطلبان باید مقاله‌ای را در پاسخ به یک مشکل، استدلال و یا دیدگاه در حدود 250 کلمه بنویسند. مدت زمان پاسخگویی به هر دو بخش 60 دقیقه است و پاسخ‌ها باید به‌صورت رسمی حاوی ایده‌های سازمان‌یافته، لغات و گرامر درست و متنوع باشد.

بخش مکالمه/ Speaking

آزمون اسپیکینگ یک هفته قبل یا یک هفته بعد از سه بخش دیگر و به صورت مصاحبه شفاهی بین ممتحن و داوطلب برگزار می‌شود. این آزمون از سه بخش متنوع تشکیل شده است و در هر بخش مهارت‌های گفتاری داوطلبان در استفاده از گرامر و لغات متنوع و تلفظ صحیح لغات مورد بررسی قرار می‌گیرد. مدت زمان برگزاری این امتحان حدود 11 الی 14 دقیقه طول می‌کشد و در طول مصاحبه صدای داوطلبان ضبط می‌شود.

نمره آزمون آیلتس آکادمیک

سیستم نمره‌دهی در هر دو نوع آزمون آکادمیک و جنرال یکسان است و به‌صورت مقیاس 9 نمره‌ای برای هر مهارت و یک نمره کلی یا معدل (band score) اعلام می‌شود. به این صورت که در این آزمون به هریک از مهارت‌های چهارگانه به‌صورت جداگانه با توجه به پاسخ داوطلبان از 1 تا 9، نمره داده می‌شود، سپس نمرات این چهار بخش با هم جمع شده و پس از محاسبه میانگین، نمره نهایی در یک مقیاس واحد 1 (کمترین) تا 9 (بالاترین) به دست می‌آید. نمره 9 به معنی این است که داوطلب تسلط کامل در استفاده از زبان انگلیسی دارد و نمره یک به معنی عدم توانایی داوطلب در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی است.

کسب هر نمره در این آزمون به معنی قبولی یا رد شدن در آن نیست و با توجه به نمره‌ای که به دست می‌آورید می‌توانید جهت ورود به دانشگاه یا شغل تخصصی فرصت‌های خود را امتحان کنید. لازم به ذکر است که نحوه محاسبه نمره قسمت‌های ریدینگ و لیسنینگ این آزمون با بخش‌های رایتینگ و اسپیکینگ متفاوت است.

اعتبار آزمون آکادمیک

تمامی آزمون‌های بین‌المللی دارای تاریخ اعتبار مشخصی هستند که پس از گذشت اعتبارشان امکان تمدید وجود ندارد و باید مجدداً جهت شرکت در این آزمون اقدام کنید. آزمون IELTS نیز از این قاعده مستثنی نیست و مدت زمان اعتبار مدرک آن 2 سال است. مؤسسات برگزار کننده این آزمون معتقدند علت اعتبار دو سال مدرک آیلتس به این دلیل است که زبان انگلیسی زبانی فرار است و این امکان وجود دارد که مطالب فرا گرفته شده به فراموشی سپرده شوند.

هزینه آزمون آکادمیک

هزینه شرکت در امتحان IELTS یکی از دغدغه‌های اصلی و سؤالات مهم متقاضیان شرکت در این آزمون است. هزینه هر دو نوع ماژول جنرال و آکادمیک یکسان است و در هر کشور نیز متفاوت است. در ایران نیز هزینه ثبت نام در این امتحان با توجه به نوسانات قیمت دلار تقریباً به طور دائم بالا می‌رود. سازمان سنجش تنها مرجع صادرکننده مجوز برگزاری این آزمون در ایران است و هزینه شرکت در این آزمون همه‌ساله توسط این سازمان با توجه به قیمت ارز محاسبه و تعیین می‌گردد؛

که این مبلغ در سال 1401 برابر با 000/151/6 معادل شش میلیون و صد و پنجاه ویک هزار تومان می‌باشد. آزمون جنرال هر سال 24 بار و امتحان آکادمیک نیز 48 بار در طول سال و در روزهای شنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود. داوطلبان می‌توانند در زمان ثبت نام از تاریخ آزمون برگزاری در طول یک سال مطلع شده و زمان موردنظر خود را انتخاب نمایند.

آزمون آزمایشی یا آزمون ماک

اگر قصد شرکت در امتحان آیلتس را دارید با توجه به هزینه بالای این آزمون بهتر است ابتدا در یک آزمون آزمایشی یا ماک شرکت کنید. این آزمون‌ها مشابه آزمون اصلی طراحی شده‌اند و شما را با مراحل اجرا، نحوه برگزاری و نمونه سؤالات آزمون IELTS آشنا می‌کنند. با شرکت در این آزمون‌ها می‌توانید تجربه شرکت در امتحان اصلی را با هزینه کمتری به دست آورید. علاوه بر این آزمون‌های آزمایشی ماک به شما کمک می‌کنند میزان مهارت‌ها و سطح زبانی خودتان را در فضایی کاملاً مشابه امتحان اصلی محک بزنید و با توجه به نتیجه آن برای امتحان اصلی تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنید.

دوره‌های آزمون آکادمیک

آکادمی زبانمهر یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین مؤسسات آموزش زبان در برگزاری آزمون‌های آزمایشی، دوره‌های تکنیک، تست‌زنی و آمادگی برای امتحان آیلتس آکادمیک است. در این موسسه قبل از آغاز دوره‌ها جلسات مشاوره و برنامه ریزی جهت تعیین سطح زبان آموزان به‌صورت کاملاً رایگان برگزار می‌شود سپس با توجه به سطح زبان آموزان دوره‌های عادی، فشرده و فوق فشرده زیر نظر اساتید برجسته در طی بازه زمانی 2 تا 6 ماهه برگزار می‌شود.

کلاس‌های آموزشی در این موسسه به‌صورت گروهی و خصوصی در آموزشگاه یا اعزام استاد به محل با برترین معلم خصوصی و یا به‌صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌گردد. علاوه بر این پشتیبانی منحصربه‌فرد فراگیران در طول دوره آموزشی و مشاوره در زمینه مهاجرت، ترجمه مدارک و نگارش انگیزه نامه و رزومه را نیز می‌توان از دیگر امکانات آکادمی زبانمهر برشمرد. هزینه کلاس‌های آیلتس در آکادمی بسیار مقرون به صرفه بوده.

منابع آزمون اکادمیک

برخی از داوطلبان جهت قبولی در آزمون آیلتس academic و کسب بالاترین نمره در آن اقدام به شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی می‌کنند؛ اما عده‌ای هم قصد دارند بدون شرکت در کلاس‌ها و با مطالعه منابع به‌صورت خود خوان برای این امتحان آماده شوند. البته برای مطالعه به‌صورت خود خوان باید مهارت‌های زبانی داوطلبان در سطح B2 باشد. سطح B2، سطح بالاتر از متوسط است.

زبان آموزانی که توانایی درک لغات و واژگان و موضوع اصلی یک متن پیچیده را دارند و می‌توانند نظرات خود را در موضوعات مختلف بیان کرده و یک مکالمه با تسلط مناسبی را داشته باشند در این سطح قرار دارند؛ بنابراین زبان آموزان می‌توانند با صرف هزینه معقول و شرکت در دوره‌ها سطح زبانی خود را تا B2 افزایش داده و سپس جهت مطالعه خود خوان اقدام کنند. جهت کسب تسلط و آمادگی کافی برای شرکت در امتحان آیلتس آکادمیک، منابع و کتاب‌های معتبر زیادی توسط انتشارات زبانمهر طراحی و منتشر شده‌اند.

ازجمله این منابع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجموعه کتاب‌های 17 جلدی Cambridge IELTS Academic(1_17) Book Series
 • Top Tips for IELTS Academic
 • IELTS Trainer 2 Academic
 • Short Cuts For IELTS _General & Academic
 • IELTS Reading Actual 2019 Academic

با توجه به گستردگی منابع این آزمون، انتخاب و تهیه کتاب مناسب برای داوطلبان کمی دشوار است و نیاز به راهنمایی‌های مشاوران متخصص در این حوزه دارد. انتشارات زبانمهر علاوه انتشار و ارائه بهترین منابع با بالاترین تخفیفات، با برخورداری از مشاوران متخصص، داوطلبان را در طول مسیر موفقیت همراهی می‌کند. تیم کارشناسان این موسسه متناسب یا سبک یادگیری، سطح زبان‌آموزان و نیازهایشان مجموعه کتاب‌ها و پکیج‌های آمادگی برای این امتحان را پیشنهاد می‌دهند.

آیلتس آکادمیک چیست؟

آزمون آیلتس آکادمیک پرطرفدارترین و رایج‌ترین نوع آزمون IELTS است که تسلط به زبان انگلیسی داوطلبان را در سطح آکادمیک بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا داوطلبان آمادگی تحصیل در مقاطع عالی و یا کار در یک محیط حرفه‌ای را دارند یا نه؛ بنابراین متقاضیان تحصیل و کار حرفه‌ای در رشته‌های وکالت، پزشکی و غیره نیاز به شرکت در آزمون آکادمیک و کسب نمره مورد قبول سازمان و مرکز آموزشی مقصد مورد نظر را دارند.

آزمون آکادمیک برای چه کسانی مناسب است؟

آزمون آکادمیک برای کسانی مناسب است که قصد تحصیل در مقاطع آموزش عالی کشورهای انگلیسی زبان را دارند. افرادی هم که قصد تحصیل در مقاطع متوسطه، کار و یا مهاجرت به کشورهای دیگر را دارند باید در آزمون جنرال شرکت نمایند. هر دو آزمون آکادمیک و جنرال توانایی‌های داوطلبان را در چهار مهارت خواندن (Reading)، شنیداری (Listening)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتاری (Writing) مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

آزمون ماک آیلتس چیست؟

اگر قصد شرکت در امتحان آیلتس را دارید با توجه به هزینه بالای این آزمون بهتر است ابتدا در یک آزمون آزمایشی یا ماک شرکت کنید. این آزمون‌ها مشابه آزمون اصلی طراحی شده‌اند و شما را با مراحل اجرا، نحوه برگزاری و نمونه سؤالات آزمون IELTS آشنا می‌کنند. با شرکت در این آزمون‌ها می‌توانید تجربه شرکت در امتحان اصلی را با هزینه کمتری به دست آورید.


قبل از شروع آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس و بررسی نحوه پاسخ دادن به تسک‌های رایتینگ بهتر است ابتدا با ساختار و قوانین آزمون رایتینگ آیلتس آشنا شویم. دانستن ساختار رایتینگ آیلتس و قوانین به داوطلبین کمک می‌کند تا بدانند چه چیزی در آزمون انتظارشان را می‌کشد و به صورت دقیق‌تر و بهتر خود را برای آزمون رایتینگ آماده کنند.

این درس یکی از 5 درس رایگان دوره رایتینگ آیلتس دیلماجیو است. با خرید دوره رایتینگ آیلتس به 6 درس پریمیوم دیگر هم دسترسی داشته باشید. سرفصل های خرید کتاب رایتینگ آیلتس (+5 درس رایگان).
در این پست می خوانید:

تفاوت رایتینگ آیلتس آکادمیک و جنرال

به طور کلی رایتینگ آیلتس از دو تسک تشکیل می‌شود (تسک1 و تسک 2 ) و مدت زمان اختصاص یافته به قسمت رایتینگ 60 دقیقه است.

تفاوت رایتینگ آیلتس آکادمیک و جنرال فقط به تسک 1 محدود می‌شود. به این معنی که در رایتینگ آکادمیک در تسک 1 داوطلب باید گزارشی در مورد داده‌هایی که می‌بیند بنویسد و در رایتینگ جنرال در تسک 1 از داوطلب خواسته می‌شود در قالب یک نامه درخواست خود را مطرح کند.

تسک 2 هم برای آیلتس آکادمیک و هم آیلتس جنرال یکسان است.

در ادامه هر یک از این تسک‌ها و قوانین مربوط را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

تسک 1 رایتینگ آیلتس آکادمیک

در تسک ۱ آکادمیک، نامزدها ملزم به نوشتن گزارشی هستند که حداقل از ۱۵۰ کلمه تشکیل شده باشد و داده‌های ارائه‌شده در قالب نمودارها، جداول یا گراف‌ها را توصیف کنند. اگر بیش از یک نمودار، جدول یا گراف ارائه شود، معمولا از نامزدها انتظار می‌رود که بین آن‌ها مقایسه انجام دهند.

تسک 1 رایتینگ آیلتس جنرال

در تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال، نامزدها ملزم به نوشتن نامه‌ای هستند که حداقل شامل ۱۵۰ کلمه باشد. موضوع این نامه معمولا زندگی یا کار در یک کشور خارجی یا مشکلاتی  است که ممکن است برای هر فرد معمولی رخ دهد. ​

تسک 2 رایتینگ آیلتس

​​​​​​​​در تسک ۲ رایتینگ آکادمیک و جنرال، نامزدها ملزم به نوشتن مقاله‌ای هستند که حداقل از 250 کلمه تشکیل شده باشد. موضوع مقاله نیز معمولا با یک مساله اجتماعی در ارتباط است.

ساختار رایتینگ آیلتس

ساختار رایتینگ آیلتس بسیار ساده است. زمان مجاز برای این قسمت ۶۰ دقیقه است و به شرکت کنندگان توصیه می‌شود که ۲۰ دقیقه از وقتشان را صرف تسک ۱ و ۴۰ دقیقه دیگر را صرف تسک ۲ کنند.

انتخاب آن که کدام تسک را ابتدا انجام بدهید با شماست. اما بدلیل نمره بالاتر تسک 2، بسیاری از داوطلب های آزمون ترجیح می‌دهند ابتدا تسک ۲ را انجام دهند. تسک ۲، دو سوم نمره کل ماژول نوشتن IELTS را تشکیل میدهد و یکسوم دیگر به تسک 1 اختصاص دارد.

نامزدها باید از زمان لازم برای تکمیل هر یک از تسک‌ها، آگاه باشند. به یاد داشته باشید که این ۶۰ دقیقه شامل زمان آماده‌سازی و بررسی پاسختان نیز میشود (‏برای مثال تصحیح خطاهای گرامری و دیکته‌ای)‏. ​

اما زمان تنها عامل مهم در این آزمون نیست. عامل مهم بعدی محدودیت تعداد کلمه است.

پاسخ تسک ۱ باید حداقل شامل ۱۵۰ کلمه و پاسخ تسک ۲ باید حداقل شامل ۲۵۰ کلمه باشد. براساس تجربه، متن یک گزارش یا نامه در تسک ۱ به طور ایده‌آل باید حدود ۱۸۰ و متن یک مقاله بسط داده شده باید حدود ۳۰۰ کلمه باشد. بسیاری از داوطلب‌های آزمون می‌توانند بدون مشکل زیاد بعد از کمی تمرین به این اهداف دست یابند. ​

پاسخ نامه رایتینگ آیلتس

​​​​​​​​هر داوطلب یک برگه پاسخ چهار صفحه‌ای دریافت می‌کند. صفحات ۱ و ۲ به تسک ۱،  و صفحات ۳ و ۴ به تسک ۲ اختصاص دارند. ​پیش از شروع آزمون، داوطلب‌ها باید اطلاعاتی نظیر نام، شماره داوطلبی، نام مرکز آزمون، تاریخ و نام ماژول را در برگه اول ثبت کنند.

قوانین نمره دهی رایتینگ آیلتس

برای نگاه دقیق تر به قوانین نمره دهی در رایتینگ آیلتس ابتدا بهتر است از جدول نمره دهی رایتینگ آیلتس که در پایین برگه پاسخ وجود دارد شروع کنیم:

این بخش از برگه پاسخ توسط آزمونگران برای نمره دهی به کاربر استفاده می‌شود. اگر تصحیح کننده دومی برای ارزیابی پاسخ مورد نیاز باشد، بخشی که به تصحیح کننده 1 اختصاص دارد از برگه جدا می‌شود. این بدان معنی است که تصحیح کننده دوم نمرات داده‌شده توسط تصحیح کننده اول را نمی‌بیند (‏و بنابراین تحت‌تاثیر آن‌ها قرار نمی‌گیرد)‏. ​

نمره فرد در تسک 1 و تسک 2 رایتینگ آیلتس با توجه به جدول بالا محاسبه می‌شود. ابتدا به معانی و مفاهیم مخفف ها بپردازیم:

 • TA

  دستیابی به هدف تسک (تسک1)

 • TR

  ( پاسخ به تسک (تسک 2

 • CC

  انسجام و پیوستگی

 • LR

  منابع یا واژگان

 • GRA

  دامنه و دقت گرامری

دستیابی به هدف (‏TA)‏ به تسک 1 مربوط است و ​​​​​​​​ پاسخ به تسک (‏TR)‏ در تسک ۲ استفاده می‌شود.

​​​​​​​​رفرنس های دیگر به شرح زیر هستند:

بی ربط بودن (Off-topic) – اگر نوشته به تسک مورد نظر مربوط نباشد، تصحیح کننده این جعبه را تیک می‌زند. این کار تنها در صورتی انجام می‌شود که نوشته نتواند بطور کامل به تسک پاسخ دهد (و یا پاسخ ناقص باشد). در این مورد، تصحیح کننده می‌تواند حداکثر نمره ۵ را برای TA یا TR در نظر بگیرد.

حفظ شده یا کپی شده (Memorised)   – اگر تصحیح کننده بتواند نشان دهد که نوشته (کاملا و یا بصورت گسترده) از منابع دیگر کپی شده‌است، این جعبه را تیک می‌زند. سپس تصحیح کننده باید با زدن علامت قسمت کپی شده را مشخص کند‏. اگر کل مقاله به خاطر سپرده شده یا کپی شده باشد، آنگاه امتیازات هر چهار معیار (‏TA / TR، CC، LR، GRA)‏ به طور خودکار به صفر کاهش می‌یابند. ​

اگر تنها بخش‌هایی از نوشته به خاطر سپرده شده یا کپی شده باشند، آنگاه تعداد کلمات بخش‌های به خاطر سپرده شده یا کپی شده از تعداد تعداد کل کلمات کسر می‌گردد. سپس اگر مجموع کلمات کم‌تر از حداقل نیاز باشد، امتیاز بر همان اساسی که در بخش های بالا اذکر شد اعمال می‌شود.

مثال ۱:

تعداد کل کلمات متن تسک ۲ برابر با ۲۸۰ است. آزمونگر دریافت که ۶۰ کلمه از یک نمونه پاسخ موجود در اینترنت کپی شده‌اند. 280 – 60 = ۲۲۰. بنابراین امتیاز شرکت کننده در معیار TR پس از اینکه تصحیح کننده بخش‌هایی از مقاله که کپی نشده اند را ارزیابی کرد، یک نمره کاهش می‌یابد.

مثال ۲:

تعداد کل کلمات برای گزارش تسک ۱ برابر ۱۹۰ عدد است. آزمونگر متوجه می‌شود که ۳۵ کلمه از یک نمونه پاسخ موجود در یک کتاب کپی شده‌اند. ۱۹۰- ۳۵ = ۱۵۵. در این مورد امتیازی از شرکت کننده کسر نمی‌شود زیرا تعداد کلمات از حداقل حد نصاب مورد نیاز برای پاسخ به تسک ۱ بیشتر است (‏۱۵۵ بزرگ‌تر از ۱۵۰ است)‏. ​

ناخوانا بودن (Illegible) – اگر آزمونگر بدلیل ناخوانا بودن نوشته، نتواند ارزیابی درستی انجام دهد این جعبه را تیک می‌زند. در این مورد، سرپرست آزمون، نوشته را به شخص دیگری (‏معمولا یک تصحیح کننده بسیار با تجربه)‏ می‌دهد تا به آن نگاه کند. اگر سه آزمونگر (‏تصحیح کننده نخست بعلاوه دو نفر دیگر)‏ همگی موافق باشند که مقاله قابل خواندن نیست، داوطلب به طور خودکار در هر چهار معیار نمره ۱ را دریافت می‌کند. اما اگر حتی یکی از تصحیح کنندگان قادر به خواندن مقاله باشد، نوشته به صورت عادی ارزیابی می‌شود و هیچ جریمه ای در کار نخواهد بود. ​

​​​​​​​​​کوتاهی متن (Underlength) – اگر مقاله زیر ۱۵۰ کلمه (‏تسک ۱)‏ یا زیر ۲۵۰ کلمه (‏تسک ۲) ‏باشد، تصحیح کننده این قسمت را تیک می‌زند. ​

تعداد کلمات (Number of Words) – اگر تصحیح کننده تعداد کلمات یک مقاله را شمارش کرده باشد، مجموع تعداد کلمات در اینجا وارد می‌شود. البته اگر تعداد کلمات از حداقل لازم بیشتر باشد نیازی به ثبت تعداد کلمات نیست و اینکار تنها در مورد مقاله های کوتاه ضروری است.

کسر نمره (Penalty) –  اگر نوشته‌ها کوتاه باشند، بصورت خودکار از امتیاز کسب شده در دستیابی به هدف (‏TA)‏ یا پاسخ فعالیت (‏TR)‏ نمره کسر می‌شود. کسورات به شرح زیر هستند:

 • تسک ۱

 • 3 نمره منفی در TA

  ​ زیر ۵۰ کلمه

 • 2 نمره منفی در TA

  ۵۱ تا ۱۰۰ کلمه

 • ۱ نمره منفی در TA

  ۱۰۱ تا ۱۴۰ کلمه

 • تسک ۲

 • 3 نمره منفی در TR

  زیر ۱۰۰ کلمه

 • 2 نمره منفی در TR

  ​​​​​​​​​۱۰۱ تا ۱۷۵ کلمه​​​​​​​​

 • ۱ نمره منفی در TR

  ۱۷۶ تا ۲۴۰ کلمه

توجه داشته باشید که اگر یک نوشته خیلی کوتاه تر از حد نصاب نباشد، ممکن است این جریمه‌ها اعمال نشوند (‏۱۴۱ تا ۱۴۹ کلمه در تسک ۱ و ۲۴۱ تا ۲۴۹ کلمه در تسک ۲)‏. ​

توجه داشته باشید، که کوتاهی یا بلندی پاسخ تسک، تنها بر معیار های TA و TR، تاثیر گذار است و معیار های دیگر را شامل نمی‌شود.

نحوه شمارش کلمات در رایتینگ آیلتس

​​​​​​​​ آزمونگرها هنگام شمارش تعداد کلمات رایتینگ از موارد زیر به عنوان رفرنس استفاده می‌کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا