برترین های کسب و کارساختمان و مسکن

ساخت استخر بلوکی

 

روش های مختلفی برای ساخت استخر با بلوک سیمانی وجود دارد. روشی که در این بخش توضیح داده شده است مراحل ساخت استخر با بلوک سیمانی سبک است که می توان آن را گچ کاری کرد یا همراه با آستر استفاده کرد. این تنها یک روش برای ساخت استخر با شنای بتنی است، روش های دیگری نیز وجود دارد که متناسب با مهارت، قابل اجرا هستند.

آب بندی استخر بلوکی | استخر بلوکی کشاورزی

طرز ساخت استخر با بلوک سیمانی

به نظر می رسد دوران سخت اقتصادی باعث شده است تا تعداد مردمی که می خواهند استخر شنای خود را بسازند روند صعودی داشته باشند. سایت های زیادی وجود دارند که اطلاعاتی را (البته با هزینه) در مورد نحوه ساخت استخر ارائه می کنند، اما در اینجا و در ادامه، کامل و رایگان یاد می گیرید که چگونه استخر مناسب شنا را، خودتان بسازید.

ویژگی های اصلی استخر با بلوک سیمانی

1-طول این استخر 16 متر و عرض آن 6 متر و عمق آن بین 1.30 تا 2.60 متر است. یک استخر کوچک برای کودکان 4 متر در 2 متر است.

2-برای ساخت و ساز از بلوک های سبک بتنی یا به عرض 20 سانتی‌متر استفاده می شود.

3-مکان اتاق فنی و مخزن برق در مجاورت استخر تعبیه شود.

4-دو گروه فیلتر 40 متر مربع در ساعت، آب را با روش الکترولیز نمک فیلتر می کنند.

5-پوشش داخلی ساخته شده از رزین تقویت شده با الیاف شیشه ساخته شده است.

6-وجود یک طرح اولیه برای تجسم پروژه الزامی است. همچنین هنگام درخواست برای مجوز ساختمان مورد نیاز است. نمودار چیدمان لوله کشی استخر در طرح اولیه نشان می دهد که چگونه همه قطعات به هم متصل می شوند و در کجا قرار می گیرند. این طرح همچنین لوله های تعبیه شده در پایین را نشان می دهد.

7-برای نصب فیلترها و پمپ های فیلتراسیون، پمپ حرارتی، شیرها، لوله ها و غیره برنامه ریزی کنید.

8-پیشرفت در ساخت استخر با استفاده از ، سریع تر است. بر خلاف استخرهای ساخته شده با پانل، که در آن بتن برای دیوارها و پایین به طور همزمان ریخته می شود ، یک استخر شنا که با بلوک های سبک ساخته شده است شامل چندین مرحله زیر است.

در انواع مختلف

ساخت استخر بلوک سیمانی

  1. ریخته گری کف بتنی پس از اینکه پانل های مشبک تقویت کننده فولادی ساخته شد. شرایط باید رعایت گردد.
  2. ایجاد دیواره های استخر با بالا بردن بلوک های سیمانی که بتن هم‌زمان با مونتاژ بلوک ها ریخته می شود.
  3. استفاده از پرکننده برای تسطیح سطوح ناهموار و صاف کردن دیواره های استخر

4-بسته به نوع آستر، ممکن است نیاز به عایق رطوبتی باشد.

مراحل ساخت استخر با بلوک سیمانی

1-ابتدا اندازه استخر و مکان آن را تعیین کنید. برای یک استخر، دیواری با بلوک 20 سانتی متری می‌خواهیم محل را 30 سانتی‌متر بزرگ‌تر علامت‌گذاری می کنیم. برای اطمینان از مربع بودن ابعاد، در 4 گوشه منطقه حفاری، پایه ها را تنظیم کنید.

2-برای مشخص کردن محیط بیرونی حفاری، نخ را از هر یک از پایه ها بکشید. بعد، رشته را روی درجه نهایی مورد نظر استخر قرار دهید و سطح را بررسی کنید. حفره ای را درست در داخل رشته و ستون ها حفر کنید.

3-عمق را می توان از امتداد رشته های نخ اندازه گیری کرد. بتن به اندازه ی 15 سانتی‌متر در کف و 7.5 سانتی‌متر برای خط آب و ضخامت پوشش برای به دست آوردن سطح آب مورد نظر ریخته شود. اگر قرار است آب در انتهای کم عمق 91 سانتی‌متر باشد، عمق از درجه نهایی 91 سانتی‌متر + 15 سانتی‌متر برای کف + 7 سانتی‌متر برای خط آب + 5 سانتی‌متر برای پوشش سنگ‌فرش = 118 سانتی‌متر از خط اندازه گیری است.

یک ترانشه اضافی به ابعاد 30 سانتی‌متر و عمق 30 سانتی‌متر در اطراف کل محیط حفر کنید، این سنگر به همراه کف استخر ریخته می شود.

4-منطقه ای را در عمیق ترین قسمت حفر کنید تا زهکش های اصلی را تنظیم کنید و یک ترانشه از زهکش های اصلی به بیرون محیط حفر کنید تا لوله کشی تخلیه اصلی را در سطح زمین قرار دهید. لوله کشی را با شن یا خاک بپوشانید و از شن در اطراف زهکشی های اصلی برای محکم کردن آنها استفاده کنید.

5-اگر زمین دارای خاک سست یا رسی است یا مشکل زهکشی آب دارد یا آب زیرزمینی وجود دارد، یک لوله سوراخ دار در دهانه زهکش اصلی که برای لوله کشی استفاده نمی شود نصب کنید و یک هیدرو استات در بالای زهکش نصب کنید.

لوله سوراخ شده باید با سنگ بسته شود تا فشار آب زیر کف در داخل استخر بالا بیاید و از شناور شدن پوسته استخر در زمان خالی جلوگیری کند. شن‌های اطراف زهکش‌ها را کم بگذارید تا مطمئن شوید که بتن زیادی در اطراف آنها وجود دارد.

6-میلگردها را به شکل شبکه های 15 سانتی‌متر در 15 سانتی‌متر در کف ببندید. انتهای میلگرد را در اطراف محیط به سمت بالا بچرخانید تا از کف ریخته شده بالاتر بروند. این کار باعث می شود که میلگرد، دیوارهای بلوک را به زمین ببندد و از هرگونه جابجایی جلوگیری شود. قفس میلگرد را از روی زمین بلند کنید، و با یک سیم مسی به طول استخر بچسبانید.

یک انتهای سیم باید نزدیک به تجهیزات و انتهای دیگر به بالای سطح زمین برسد. سیم را حداقل در سه مکان با استفاده از گیره های برنجی به میلگرد وصل کنید.

7- اکنون کف آماده ریختن بتن و اتمام است، سطح صاف مطلوب نیست زیرا گچ را نمی پذیرد. زمانی که کف به اندازه کافی خشک شد، دیوارهای بلوک بتنی را می توان تا ارتفاع مورد نظر، قرار داد.

8-به خاطر داشته باشید که هر بلوکی را که نمی توان استفاده کرد حتما از بلوک سیمانی استخر استفاده کنید. هنگامی که دیوارهای بلوک ساخته شد، یک میلگرد شماره 3 یا 4 را در هر حفره بلوک بیندازید. برای کمک به ته‌نشین شدن بتن در پایین، اگر آنها را برای مدتی طولانی رها کنید، ضرری ندارد زیرا می توان این میلگردها را در حین پرکردن بلوک جابجا کرد. هر حفره بلوک را با بتن پر کنید. شما اکنون یک استخر بلوک بتنی دارید که آماده است تا کاشی را روی آن قرار دهید و گچ کاری کنید.

به چه دلیل باید استفاده گردد؟

ضخامت دیوار استخر بلوکی

ضخامت دیوارها در استخر بلوکی بسته به عوامل مختلفی از جمله نوع بلوک ها یا مصالح ساختمانی مورد استفاده، الزامات طراحی و مهندسی و قوانین و مقررات محلی ساختمان می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی ضخامت این دیوارها با ملاحظات ساختاری برای تضمین پایداری، ایمنی و طول عمر استخر تعیین می شود. دیوارهای ضخیم‌تر می توانند استحکام سازه ای بیشتری ایجاد کنند، اما به مراتب هزینه کلی ساخت و ساز را نیز افزایش می دهند.

برای استخرهای کوچک ساختمان های مسکونی، بسته به عوامل ذکر شده در بالا، ضخامت دیوار حداقل به ضخامت معکوس بلوک یعنی 40 سانتی‌متر کار شود. عموما بلوک ها در طول 40 سانتی‌متر ساخته می شوند و این ارتفاع متغیر است که بلوک ها را از هم متمایز می کند.

در زمان ساخت استخر بلوکی، عموما بلوک ها را معکوس دیوارهای معمولی کار می کنند و به‌صورت طولی می چینند در این حالت حداقل ضخامتی که ایجاد می شود 40 سانتی‌متر می باشد که این مورد در استخرهای عمومی برای کسب دوام بالا باید خیلی بیشتر باشد.

یعنی استخر تجاری یا بزرگتر ممکن است به دلیل استفاده بیشتر و مقررات ایمنی سختگیرانه تر، به دیوارهای ضخیم تری نیاز داشته باشند و ضخامت دیوار استخر بلوکی حتی به 1 یا حتی 1.5 متر نیز برسد.

حتما در این مورد با یک طراح، مهندس یا متخصص ساخت استخر مشورت کنید که می تواند نیازهای منحصر به فرد پروژه شما را ارزیابی کند و بر اساس قوانین محلی و نیاز، بهترین روش ها برای اطمینان از پایداری، ایمنی و مطابقت استخر با استانداردهای مربوط پیشنهاد کند.

حتی برای برخی از پروژه ها یا در برخی از بخش های پوسته استخر، یک سازنده دیوارهای پوسته را مثلا در جایی که خاک فشار بیشتری وارد می کند ضخیم‌تر می کند و یا ممکن است به دلیل شرایط توپوگرافی کل پوسته ضخیم تر باشد. به عنوان مثال، استخری که در پایه یک شیب ساخته شده است ممکن است به دیوارهایی به ضخامت 1.5 متر نیاز داشته باشد.

https://berke.ir/ساخت-استخر-بلوکی/منبع:

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا