ساندویچ پانل چیست؟

در دنیای امروزی راه حل‌های نوآورانه‌ای برای ساخت و ساز و عایق‌بندی سازه به‌وجود آمده‌ که ساندویچ پانل‌ها را به یک محصول ضروری در معماری مدرن تبدیل کرده است. با وجود رواج و گسترش استفاده از ساندویچ پانل در سالیان اخیر، بسیاری از فعالان صنعت ساختمان اطلاعات کامل و دقیقی در مورد ویژگی‌های پانل دیواری و سقفی ندارند. در مطلب پیش رو این مصالح از جنبه‌های مختلف (ساختار، مزایا، مواد اولیه، رنگ، قیمت و…) بررسی و تمامی نکات مهم پیرامون آن ارائه می‌گردد.

ساندویچ پانل | ساندویچ پانل چیست

طرح اختلاط بتن‌اکسپوز چیست؟

بتن‌اکسپوز از ترکیب سیمان مرغوب، ماسه‌های ریزدانه، الیاف پلیمری یا طبیعی، آب و روان کننده‌ها و افزودنی‌های دیگر درست می‌شود و کیفیت ساخت بتون اکسپوز تا حدود زیادی به ماده پرکننده و روان کننده بستگی دارد که موجب لغزندگی ماسه و سیمان می‌شود. اگر مدت زمان اختلاط بتن اکسپوز بیش از حد لزوم باشد ممکن است ترکیب را از یکنواختی خارج نموده و دانه‌های موجود در ترکیب را از هم جدا کند. پس بهترین زمان برای اختلاط بتن‌اکسپوز (بسته به ترکیب دقیق اختلاط) بین ۷ تا ۱۰ دقیقه است.

ساندویچ پانل سقفی و دیواری

همانند یک ساندویچ همبرگر که نان آن همبرگر را از دو طرف پوشانده‌است؛ این عایق نرم و انعطاف‌پذیر است. ساندویچ پانل‌ها معمولاً از موادی مانند پلی اورتان، XPS، ، و تولید می‌شوند.

کاربرد ساندویچ پانل

استفاده از پنل ساندویچ در انواع سردخانه‌ها و صنایع برودتی، دفاتر کارگاهی، درمانگاه صحرایی ، نمازخانه و محیط آموزشی، تعمیرگاه سیار، پست نگهبانی، ویلاهای یک و دو طبقه- واحدهای امدادی در زمان‌های بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله، دیوار و سقف سالن‌های تولید، ساختمان‌های اداری و هتل‌ها، کانکس، کانتینرها کاربرد ساندویچ پانل در مخازن چند جداره، پوشش سوله انبارها، خانه‌ها و ویلاهای، ساندویچ پانل در صنایع، پوشش سوله، باشگاه و سردخانه، واحدهای امدادی در زمان‌های بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله، مسکونی، انبار غلات، مدارس و درمانگاه‌های سیار، سردخانه گوشت و لبنیات، خانه‌های سیار و ، استخرهای سرپوشیده و سالن‌های ورزشی، دیوار و سقف ساختمان‌های صنعتی، دیوار و و دیوار تقسیم داخلی و اتاق‌های اداری در کارخانه‌ها می‌باشد.

همچنین ساندویچ پانل‌ها کاربردهای گوناگونی دیگری هم در صنایع مختلف دارد ازجمله ساخت ، ، کانکس‌های یخچال دار ثابت و متحرک، سازه و خانه پیش ساخته، کمپ‌ها اسکان موقت، ، سازه فلزی، سازه فضایی، انبار و بارانداز، مجتمع‌های ورزشی، کارخانه صنعتی و تولیدی، سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی.

دلایل استفاده از ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل دارای ویژگی های متعددی است که در ادامه به معرفی برخی از این ویژگی ها آمد است:

وزن سبک

لایه درونی پانل های ساندویچی از فوم های فشرده شده است که همین مورد باعث آن و در کل باعث کاهش وزن سازه خواهد شد . یک دیوار یا سقف ساخته شده با این مدل نسبت به سازه هایی که در آن از آجر یا استفاده میشود تا ۳۰ برابر سبک تر خواهد بود و همین موضوع میتواند میزان مقاومت سازه را در برابر رانش و زمین لرزه بیشتر کند و هزینه ی زیر سازی را به مراتب کاهش دهد.

مقاومت بالا

علی رغم وزن سبک ساندویچ پانل ها در برابر فشار و ضربه وارده مقاومت بالایی دارند و به مراتب از کیفیت بالاتری نسبت به دیگر برخوردار هستند . همین امر باعث شده تا از پانل های ساندویچی در ساخت کانکس ها و دیوار و سقف ساختمان های پیش ساخته استفاده شود .

هزینه ی تامین و نگهداری پایین

یکی دیگر از ویژگی های این محصولات هزینه های کم تامین و نگهداری آن هاست که علت آن عدم پوسیدگی و در برابر رطوبت و عوامل خورنده محیطی است . ساندویچ پانل ها در مقایسه با پارتیشنها و دیوار های دیگر از به مراتب بیشتری در محیط های گوناگون ، برخوردارند.

۴-سهولت و سرعت نصب و اجرای ساندویچ پانل. ( ساندویچ پانل ها در محل پروژه ساخته نمیشود و به صورت پیش ساخته به محل پروژه انتقال داده شده و محل اتصال آن ها از پیش طراحی شده است ).

۵-عایق بودن ( ساندویچ پانل ها به دلیل جنس فوم فشرده که در وسط ۲ ورق قرار دارد و ساختار کلی آن ها عایق صدا ،رطوبت و حرارت میباشند و در مدل های خاص ضد آتش و آکوستیک نیز هستند ).

۶-مقاومت در برابر هوای گرم و سرد(این نوع از پانل های ساختمانی در اقلیم های گوناگون و شرایط مختلف جوی راندمان یکسانی دارند و خواص خود را کاملا حفظ میکنند) .

۷-استحکام و دوام.

۸-مقرون به صرفه بودن.

۹-مقاومت شیمیایی و بیولوژیکی.

عایق صوتی

ساندویچ پانل می‌تواند با استفاده از فوم پلی یورتان و پشم سنگ عایق صوتی بسیار خوبی در صنایع مختلف امروزی باشد.

ضد آتش سوزی یا نسوز بودن

ساندویچ پانل ها بسته به نوع فوم، ضخامت فلز، پوشش و غیره رفتارها، مقاومت و واکنش در برابر آتش متفاوتی دارند. کاربر باید بسته به نیاز، بین انواع مختلف ساندویچ پانل یکی را انتخاب کند.

تحقیقات مؤسسه تحقیقاتی ساختمان در بریتانیا نشان می‌دهد که «ساندویچ پانل‌ها به خودی خود باعث ایجاد آتش نمی‌شوند و در جایی که این سیستم‌ها در گسترش آتش نقش دارند، آتش‌سوزی اغلب در مناطق پرخطر شروع شده است. به عنوان مثال آشپزخانه ها، متعاقباً این مشکلات در نتیجه مدیریت ضعیف خطر آتش سوزی، اقدامات پیشگیری و مهار گسترش می یابد.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد وقتی از پانل‌های ساندویچ برای پوشش ساختمان استفاده می‌شود، می‌تواند به گسترش سریع آتش در خارج از ساختمان کمک کند. در سال 2000، گوردون کوک، یک مشاور نشانی، گزارش داد که “استفاده از پانل های ساندویچ با فوم پلاستیکی بسیار خطرناک است. او گفت که پانل ها می توانند به شدت و سرعت آتش سوزی را گسترده کنند و این منجر به ایجاد خسارت های زیادی می‌شود.

 • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سردخانه‌های ثابت و متحرک
 • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سالن‌های ورزشی
 • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سوله‌های صنعتی
 • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سالن کارخانه‌ها
 • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص کانکس‌ها
 • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص ویلاهای پیش‌ساخته
 • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص کانتینرهای حمل و نقل
 • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص انبارها و سیلوها ساختار ساندویچ پانل

ساندویچ پانل سقفی

پانل سقفی از ضخامت ۲ الی ۱۵ سانتی‌متر با فوم تزریقی پلی یورتان سخت (دانسیته ۲±۴۰)، اکس پی اس سخت (دانسیته ۲±۴۰)، پلی استایرن (دانسیته ۲±۲۰) یا پشم سنگ (دانسیته ۲±۱۲۰)تولید می‌شود. این پانل مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچها و دارای ضریب هدایت حرارتی پایین می‌باشد. عرض اولیه پانل سقفی ۱/۰۸ متر می‌باشد.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری نوعی از مصالح ساختمانی که از دو لایه ورق که مابین آن‌ها از فوم‌های پلی یورتان، اکس پی اس، پلی استایرن یا پشم سنگ پر کرده‌اند و جهت پوشش دیوار بکار می‌رود را ساندویچ پانل دیواری می‌نامند. پانل دیواری برای پوشش دیواره‌های فضاهای صنعتی، سردخانه‌ها، کانکس‌ها، ساختمان‌های پیش ساخته و.. به کار می‌رود. این پانل دارای عرض مفید ۱/۱۴ متر و گستره ضخامت از ۲ تا ۲۰ سانتی‌متر است.

ساندویچ پانل سردخانه‌ای

ساندویچ پانل سردخانه‌ای به زبان ساده ترکیب هسته پلی یورتان یا فوم اکس پی اس بین دو لایه ورق فلزی است، در موارد خاص مانند کوره‌ها نیز از پشم سنگ استفاده می‌شود، در نهایت محصولی است که ساندویچ پانل نامیده می‌شود؛ که پانل‌های سردخانه‌ای از ضخامت ۸ تا ۲۰ سانتی‌متر بنا به کاربری آن تولید می‌گردد و مواد مورد استفاده در آن ماده‌ای است کاملاً سخت و شکننده، به همین دلیل به تنهایی چندان قابل استفاده نمی‌باشد. اما با ساندویچ کردن این ماده‌ها بین دو لایه ورق فلزی با بالا به خواص مکانیکی مورد نظر دست پیدا می‌کنیم.

ساندویچ پانل پلیمری

با توجه به توانایی چاپگر سه بعدی و ترکیب در ساخت ساندویچ پانل اخیراً تحقیقات در این زمینه انجام شده است که به وسیله فیبرهای طبیعی و می‌توان پانل پلیمیر ایجاد کرد، نتیجه آن داشتن یک هسته عایق قوی تر نسبت به قبل خواهد بود. این دستاورد جدید توانایی ایجاد پانل ساندویچ پلیمری نوعی جدید از ساندویچ پانل است.

ضخامت ساندویچ پانل

ورقهای گالوانیزه عمومی ساندویچ پانل موجود در بازار ایران

پانل‌ها در ضخامت ۲ الی ۲۵ سانتی‌متر و بر حسب سفارش تولید می‌گردد. ساندویچ پنل‌ها از ۵ لایه تشکیل می‌شود، لایه محافظ درونی و بیرونی بوده و دو لایه چسب مخصوص که جهت اتصال لایه‌های محافظ بیرونی و عایل میانی بکار برده می‌شود فوم داخل ساندویچ پنل‌ها نیز از جنس ۱- (PU) با دانسیته ۲+۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب ۲- اکس پی اس (XPS) با دانسیته ۲+۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب ۳- پلی استایرن (EPS) با دانسیته ۲+۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب ۴- پشم سنگ (RW) با دانسیته ۲+۱۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد.

رنگ ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در ۱۲ طیف رنگی مختلف ازجمله سفید، آبی، قرمز، نقره‌ای، طوسی، کرم، سبز، یشمی، زرد، بنفش نولید می‌شود.

نصب ساندویچ پانل

با توجه به اینکه برای سازه‌های ساخته شده با ساندویچ پانل مسائلی مانند عایق حرارتی و صوتی، مقاومت در برابر رطوبت، ضد احتراق و حفظ زیبایی از اهمیت بالایی برخوردارند، معمولاً نکات زیر در نصب پانل مورد توجه قرار گیرد:

 • برای آب‌بندی کردن پروژه دقت به متد قرارگیری نری و مادگی ساندویچ پانل دیواری حائز اهمیت است.
 • برای درزبندی و آب‌بندی مناسب ساندویچ پانل‌ها استفاده از چسب سیلیکون توصیه می‌شود.
 • با توجه به رعایت فاصله مجاز بین ساندویچ پانل‌ها تکیه گاه مناسب برای سفت کردن پیچ‌ها ضروری است.
 • به فاصله بین ستون‌ها، عرض و ارتفاع پانل‌ها و محل قرارگیری پانل‌ها و میزان وزش باد در منطقه باید توجه شود.
 • از پیچ‌های واشر داری که مخصوص نصب ساندویچ پانل‌های دیواری و ساندویچ پانل‌های سقفی است استفاده شود.
 • بحث دیگری که در زیبایی و آب‌بندی مناسب سازه‌ها مطرح است به‌کارگیری فلاشینگ‌ها و آبروها برای نصب ساندویچ پانل‌های سقفی در جایگاه مناسب خود است.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا