برترین های کسب و کارساختمان و مسکن

سایز مناسب میلگرد برای ساختمان سازی

انواع سایز میلگرد، در ساخت سازه‌های مسکونی، تجاری یا صنعتی بتنی، برای بهبود مقاومت کششی آن نیاز است. برای ساختن سازه‌های استاندارد و اصولی، باید ابتدا اندازه سایز میلگرد را به طور دقیق انتخاب کنید تا خطری ساختمان را تهدید نکند و یک سازه ایمن داشته باشید؛ چرا که بر طول عمر و موفقیت ساخت تاثیر ‌می‌گذارد.

در بازار، انواع میلگرد با سایزهای مختلف وجود دارد که مهندس طراح سازه، سایز میلگردهای ساختمانی را بر اساس طراحی در قسمت‌های مختلف نقشه ساختمان مشخص می‌کند تا مجری پروژه آن‌ها را متناسب با نقشه تهیه کرده و هنگام اجرا به کار بگیرد. سایزبندی میلگرد در ایران بر اساس استانداردهای مشخصی صورت می‌گیرد.

میلگردها در ایران بر‌اساس قطر سطح مقطع در سایزهای مختلف تولید می‌شوند که جدول سایز میلگرد عبارت است از ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸، ۳۲، ۳۶، ۴۰ و ۵۰ میلی‌متر.

این مصالح ساختمانی در قسمت‌های مختلف ساختمان از جمله فونداسیون، تیرها و ستون‌ها به کار می‌روند. سایز میلگرد بدون آج نیز عموما مشابه میلگردهای آجدار است و در واقع برای آگاهی از انواع سایز میلگرد ساده نیز می‌توان به همین اعداد مراجعه کرد.

مرکز خرید و فروش انواع آهن آلات به قیمت روز – برای اطلاع از قیمت امروز اهن و خرید با قیمت مناسب به سایت خانه آهن مراجعه کنید.

جدول سایز میلگرد | ساختمان

سایزهای میلگرد پرکاربرد

اندازه میلگردهای مورد استفاده در تیرها و ستون‌ها بسته به نقشه طراحی‌شده توسط مهندس طراح ساختمان انتخاب می‌شود، با این حال در ساختمان‌های معمولی حداقل سایز مناسب میلگرد برای ساختمان سازی معمولا کمتر از ۲۰ نیست. آرماتوربندی تیرها نیز عموما با میلگردهای سایز ۱۴ تا ۲۰ صورت می‌گیرد. برای آشنایی با انواع پی ساختمان و اینکه بدانید ویژگی‌های ، مقاله جامع ما را در این باره بخوانید.
انواع سایز میلگردها در فونداسیون نیز معمولا بدین شکل انتخاب می‌شود که آرماتورهای اصلی و تقویتی اغلب سایز ۱۸ و ۲۰ و آرماتورهای عرضی بین ۱۴ تا ۱۶ سایز دارند.

سایز میلگرد خاموت

خاموت‌های به‌کاررفته در تیر، ستون و شناژهای پی ساختمان با استفاده از سایز مشخصی از میلگردها بسته می‌شوند. خاموت‌ها به صورت حلقه مانند دور میلگردهای اصلی تیرها و ستون‌ها قرار می‌گیرند. برای انتخاب سایز میلگرد خاموت در ساختمان‌های معمولی اغلب از کوچکترین سایز یعنی ۸ و یا ۱۰ استفاده می‌شود. برای اطلاع از کلیک کنید.

سایز میلگرد خرک

میلگرد خرک کاربرد سازه‌ای ندارد و در آماتوربندی پی ساختمان برای نگه داشتن شبکه فوقانی آرماتورها استفاده می‌شود. برای انتخاب سایز میلگرد خرک باید به عمق پی توجه داشت؛ در واقع در عمق‌های بیشتر نیاز به قطرهای بیشتر برای میلگرد داریم. با این حال، قطر میلگرد خرک را کمتر از ۱۴ میلی‌متر انتخاب نمی‌کنند.

سایزهای میلگرد در ساختمان های معمولی

میزان و سایز میلگرد در فونداسیون و طبقات مختلف متفاوت بوده و باید بر اساس آنچه در نقشه ساختمان آمده است، میلگردها را خریداری کرد. بر اساس تجربه سازندگان، میلگرد ۱۴ را می‌توان پرمصرف‌ترین سایز میلگرد موجود در بازار دانست که بیش از دیگر سایزهای میلگرد به منظور آرماتوربندی و مسلح کردن بتن استفاده می‌شود. یکی از عوامل مهم موثر بر کاربرد این مقطع، نسبت به اندازه و نیازمندی‌های آرماتوربندی در ساختمان های معمولی است.

به طور کلی، میلگردهای سایز ۱۲، ۱۴، ۱۶ و ۲۵ را می‌توان پرکاربردترین سایزهای میلگرد در ساختمان‌های معمولی دانست. همچنین باید در نظر داشت برای انتخاب میلگرد به لحاظ کیفیت و کارخانه تولیدکننده می‌توانید از تجربه افراد فعال در بازار آهن استفاده کنید.

سایز میلگرد حرارتی

در مورد میلگردهای حرارتی نیز باید گفت این نوع مقاطع فولادی سایزبندی خاص خود را دارند. این میلگردها به منظور جلوگیری از تنش‌های ایجادشده در اثر تغییر حرارت در استفاده می‌شوند.

استفاده از میلگردهای حرارتی در ساختمان‌سازی نیز می‌بایست مطابق نظر مهندس طراح انجام شود. با این حال، رایج‌ترین میلگرد‌های حرارتی در ساختمان‌های معمولی سطح مقطعی با قطر ۴ و ۵ میلی‌متر دارند.

پس از اینکه میلگردهای مورد نیاز خود را تهیه کرده و کارگاه شما مجهز به این مصالح ساختمانی شد، ممکن است در تشخیص سایز میلگرد دچار مشکل شوید که با بهره‌گیری از برخی روش‌ها می‌توان انواع سایزهای میلگرد را تعیین کرد.

نحوه تشخیص سایز میلگرد

روش‌های مختلفی برای تشخیص سایز میلگرد وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

روش چشمی

متداول‌ترین روش تشخیص انواع سایز آرماتور، کنترل چشمی است که بسیاری از مهندسان باتجربه با یک نگاه می‌توانند اندازه میلگرد را تعیین کنند. اما این روش برای مهندسان تازه‌کار مناسب نیست و قوانین نیز به مهندسان ناظر این اجازه را نمی‌دهد، زیرا ضریب خطا در این روش بسیار بالاست.

بر اساس سایز انگشتان

این روش سریع و حرفه‌ای برای مهندسان و معماران مجربی است که اندازه بند انگشت خود را از قبل می‌دانند، بنابراین انگشتان خود را روی میلگرد قرار می‌دهند و سایز آن را به راحتی و بدون هیچ وسیله‌ای مشخص می‌کنند.
این راهکار بهترین شیوه برای کنترل سایز میلگرد است، ولی باید توجه داشته باشید مثلا برای تشخیص میلگرد ۸ تا ۱۰، فقط ۲ میلی‌متر فاصله است و قطعا ضریب خطای بالایی وجود دارد.

استفاده از شابلون

این یک روش ابتکاری است که در بین معماران و مهندسان ناظر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین از دقت بالایی برخوردار است و همین امر مزیت مهمی محسوب می‌شود. در این شیوه از شابلون‌های آماده استفاده می‌کنند که اندازه میلگرد روی آن مشخص شده است و کار را آسان‌تر و دقیق‌تر می‌کند.

استفاده از طناب

طناب بنایی وسیله‌ای است که به طور کلی در پروژه‌ها استفاده‌های زیادی دارد. برای اندازه‌گیری سایز انواع میلگرد ساده، می‌توانیم یک تکه طناب را دور میلگرد بپیچیم و اندازه‌گیری کنیم تا اندازه دور میلگرد به دست آید. این راهکار یکی از ساده‌ترین و کم‌دردسرترین روش‌هاست.

وزن کردن

این روش قبل از بسته شدن آرماتور امکان‌پذیر است، زیرا ابتدا باید وزن و سپس اندازه میلگرد را با وزن یک شاخه از آن سنجید. فرمول محاسبه وزن تقریبی یک متر میلگرد در طول مشخص، به شرح زیر است:

۱۶۲/نمره میلگرد به توان ۲ = وزن تقریبی هر متر میلگرد به کیلوگرم

همچنین می‌توانید برای پیدا کردن وزن انواع سایز میلگرد بدون نیاز به انجام محاسبات به جدول مراجعه کنید. آیرومارت، جدول وزن انواع میلگرد همچون را برای شما تهیه نموده است. البته باید توجه داشت پیدا کردن ترازو در کارگاه و وزن کردن میلگرد نیز سختی‌های خود را دارد.

استفاده از کولیس

یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای تعیین سایز میلگرد بدون آج یا آجدار، اندازه‌گیری قطر میلگرد با کولیس و تعیین نمره آن است. نکته‌ای که در این روش باید به آن دقت کرد، توجه به تفاوت‌های سه نوع قطر میلگرد (اسمی، میدانی و خارجی) است. معمولا این سوال پرسیده می‌شود که آیا اندازه‌گیری با کولیس باید از روی آج میلگرد باشد یا از پایین آج؟ آشنایی با در این مرحله، اهمیت بالایی دارد.

در میلگردهای آجدار سه نوع قطر داریم که عبارتند از قطر اسمی، قطر خارجی (با احتساب آج) و قطر زمینه (بدون احتساب آج). به عنوان مثال میلگرد ۱۶ با آج یکنواخت، دارای قطر اسمی ۱۶، قطر خارجی ۱۸ و قطر زمینه ۱۵ است.

طبق استاندارد ملی مثلا برای میلگردی که قطر اسمی آن ۱۴ میلی‌متر است، قطر زمینه ۱۳ و قطر خارجی ۱۵.۵ میلی متر می‌شود. پس اگر سایز ۱۴ را در کارگاه با کولیس اندازه بگیرید، باید به عدد ۱۵.۵ برسید.

نحوه تشخیص سایز میلگرد با کولیس

استفاده از آچار فرانسه

این شیوه نیز تقریبا دقیق است، البته باید از یک آچار مدرج استفاده کنید که اندازه‌های خاص، توسط مهندس مربوطه از قبل محاسبه و علامت‌گذاری شوند. از همان مقادیر برای تعیین اندازه میلگرد استفاده می‌شود.

خرید میلگرد برای ساخت ساختمان

برای خرید و اطلاع از و ساده، ، ۲۴ و … در تمامی سایزها و در هر تناژی و همچنین خرید ورق، تیرآهن و … کافیست وارد سایت آیرومارت شوید و ثبت سفارش محصول موردنظرتانمیلگرد را بدون شک می توان پرکاربردترین مقطع فولادی دانست که در ساخت و ساز استفاده می شود. میلگردها در استانداردهای گوناگون و همچنین سایزهای مختلفی تولید می شوند که هر کدام در بخشی از ساختمان کاربرد دارند. اما همه سایزهای میلگرد در ساختمان پرکابرد نیستند. ما در این مقاله ضمن معرفی کلی انواع میلگرد به کاربرد سایزهای مختلف میلگرد و پرکاربردترین سایزهای استفاده شده در ساختمان سازی اشاره خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

 انواع میلگرد کدام است

میلگرد از جنس فولاد کربنی ساخته شده است و مهمترین ویژگی آن استحکام کششی بالاست. این مشخصه می تواند ضعف بتن را جبران کند و باعث افزایش استحکام بتن در برابر نیروهای کششی شود. در واقع ترکیب بتن و فولاد منجر به ایجاد متریالی می شود که می تواند به خوبی در برابر نیروهای فشاری و کششی مقاومت کند و یک بنای مستحکم را به کمک آن ساخت.

بیشتر مطالعه کنید:

منظور از سایز تیرآهن و میلگرد چیست؟

تیرآهن ها از یک جان و دو بال عمود برهم تشکیل شده اند. بنابراین منظور از سایز تیرآهن ارتفاع جان یا همان فاصله بین دو بال است که در شکل زیر با حرف h نمایش داده شده و با واحد سانتی متر اندازه گیری می شود. این محصولات عمدتاً در سایز های 8 تا 100 سانتی متری و در شاخه های 12 متری تولید و عرضه می گردند.

تصویر شماره 1 – سایز تیرآهن یا همان فاصله بین دو بال

سایز میلگرد، همان میزان قطر سطح مقطع میلگرد است که بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود؛ به طور مثال سایز 18 میلگرد، منظور همان میلگرد با قطر 18 میلی متر می باشد. البته سایز میلگرد با قطر واقعی میلگرد کمی متفاوت است؛ مثلا قطر واقعی میلگرد سایز 8 برابر با 5/7 میلی متر است. به طور کلی میلگرد ها از سایز 8 تا 50 میلی متر تولید می شوند که عمده تولیدات کارخانه ها سایز 8 تا 32 میلی متر می باشد.

تصویر شماره ۲ – سایز میلگرد

نحوه تشخیص سایز میلگرد

یکی از نکاتی که در خصوص میلگرد اهیمت دارد تشخیص سایز میلگرد است. میلگرد سایز ۱۶ و ‍۱۸ تنها ۲ میلیمتر با هم اختلاف سایز دارند و ممکن است به راحتی نتوان این موضوع را به کمک

چشم تشخیص داد پس لازم به کمک راه هایی از سایز میلگرد خریداری شده یا مورد استفاده در ساختمان اطمینان حاصل کرد. چرا که استفاده از میلگردها اشتباه می تواند باعث ایجاد مشکل در استحکام بنا و یا بار مالی اضافه شود.

یکی از ساده‌ترین و البته غیر مطمئن ترین راه هایی که برای تشخیص سایز میلگرد می توان استفاده کرد روش چشمی ست. افرادی که زیاد با میلگرد سر و کار داشته اند و کار آن ها به صورت تخصصی با میلگرد است به راحتی و با یک نگاه به میلگرد می توانند سایز آن را تشخیص دهند هر چند باز هم احتمال خطا و اشتباه وجود دارد. علاوه بر روش چشمی به کمک انگشتان نیز می توان سایز میلگرد را تشخیص داد. برای این کار مهندسان با تجربه از سایز بند انگشتان خود برای تشخیص سایز میلگرد استفاده می کنند. البته این روش نیز چندان قابل اطمینان نیست اما برای انجام کارهای سرانگشتی و سریع مناسب است. هر چند روش های تجربی مانند نگاه چشمی و یا اندازه گیری با انگشت سریع هستند اما ضریب خطای آن ها بالاست و بهتر است از آن ها برای تمایز قائل شدن بین میلگردهایی که اختلاف سایز زیادی با هم دارند استفاده کرد.

از دیگر روشهایی که برای تشخیص سایز میلگرد می توان استفاده کرد کمک گرفتن از شابلون است. شابلون وسیله ای ست که برای تشخیص سایز میلگرد درست شده است و با قرار دادن میلگرد درون شکاف هایی که روی آن قرار دارد می توان سایز میلگرد را با دقت بالایی تشخیص داد. البته برای تشخیص میلگرد می توان از کولیس نیز استفاده کرد. کولیس یک ابزار اندازه گیری دقیق است اما در زمان استفاده از آن باید به یک نکته توجه داشت. میلگردهای ساختمانی آجدار هستند و هنگامی که از کولیس استفاده می شود ممکن است این سؤال پیش بیاید که اندازه گیری را از روی آج انجام داد یا از پایین آج. میلگردهای آجدار سه سایز مختلف دارند. سایز اسمی که همان نمره میلگرد است. قطر زمینه که برابر با قطر میلگرد بدون در نظر گرفتن آج است و قطر خارجی که از روی آج اندازه گیری می شود. باید توجه داشت که قطر زمینه از قطر اسمی کمتر است. مثلا در اندازه گیری قطر زمینه میلگرد سایز ۱۶ به وسیله کولیس باید دقت کرد که عدد آن ۱۵ به دست می آید.

بیشتر مطالعه کنید:

سایزهای پرکاربرد میلگرد در ساختمان سازی

گفته شد که میلگرد در سایزهای مختلفی تولید می شود و هر کدام از آن ها نیز کاربردهای خود را دارند اما از میان سایزهای مختلف در ساختمان سازی های عمومی سه سایز ۱۲، ۱۴ و ۱۶ کاربرد بیشتری دارند.

مشخص است که هر چه سایز میلگرد بیشتر شود مقاومت آن بالا می رود و می تواند نیروی بیشتری را تحمل کند. به همین دلیل از سایزهای ۱۴ و ۱۶ در کارهای عمرانی سنگینتر استفاده می شود.

خرید سایزهای پرکاربرد میلگرد     

چنانچه قصد ساخت یک بنای بتنی را داشته باشید حتما به میلگرد نیاز خواهید داشت. ممکن است در نگاه اول با توجه به تنوع تولیدکنندگان و همچنین فروشندگان میگلرد دچار سردرگمی شوید اما راه ساده ای برای خرید میلگرد وجود دارد. شما پس از آنکه با نظر مهندس طراح و انجام عملیات متره مقدار، گرید و سایز میلگرد مورد نیاز خود را مشخص کردید کافی ست تا با شماره ی تماس بگیرید. کارشناسان فروش مدیران آهن می توانند کلیه ی اطلاعات مورد نیاز شما در اختیار شما قرار دهند. این اطلاعات شامل قیمت انواع میلگرد نحوه ی خرید، ارسال و … است. بنابراین شما می توایند بدون دغدغه میلگرد مورد نیاز خود را با کمترین قیمت میلگرد 14 امروز و در سریعترین زمان ممکن تهیه و در محل مورد نظر تحویل بگیرید.

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا