بازرگانیبرترین های کسب و کار

علت انتخاب بیشتر دیزل ژنراتور ها نسبت به ژنراتور های گاز طبیعی

تفاوت ژنراتور گازی و دیزل ژنراتور چیست و کدام بهتر است؟

در این مقاله سعی بر بررسی تفاوت قیمت دیزل ژنراتور گازی و دیزل ژنراتور از نظر سوخت های مصرفی و نوع کارایی و نیز مزیت‌های هر کدام به صورت جداگانه داریم. تا همین چند سال پیش، قضاوت در مورد ژنراتورها به این شکل بود:

 • ژنراتورهای دیزلی = قابل اعتماد و ارزان، اما پر سر و صدا و کثیف.
 • ژنراتورهای گاز طبیعی = گران و گرم کننده اما بی سر و صدا تر و تمیز تر.

سوخت دیزلی یک انتخاب سنتی برای نیروی آماده به کار صنعتی و تجاری است اما به هیچ وجه تنها انتخاب نیست. در گذشته، از سوخت های گازی در زمینه کاربری های صنعتی به دلیل هزینه، شدت نیرو، و درک دوام و قابلیت اطمینان به سوخت اجتناب می‌شد. اما این مورد دیگر مسئله مهمی نیست. امروزه، به لطف توسعه فناوری های جدید در موتورها، محفظه ها و دیگر اجزا، تفاوت ژنراتور گازی و دیزلی به خوبی قابل مشاهده نیست.

ژنراتور گازسوز

ژنراتورهای گاز طبیعی ابزاری کارآمد برای تولید برق است. می توان از آن برای فراهم کردن سوخت ژنراتورهای قابل حمل و اضطراری استفاده کرد.و گاز طبیعی به عنوان یکی از ارزان ترین و مناسب ترین اشکال سوخت در میان خانواده سوخت های فسیلی برای نیرو دادن به ژنراتورها شناخته می شود. از نظر قیمت، زغال سنگ تنها سوختی است که از آن ارزان تر است.یکی از بزرگترین معایب استفاده از زغال سنگ این است که منبعی کثیف برای سوخت می باشد.

گاز طبیعی عموماً به وسیله حفاری بدست می آید، همان فرایندی که برای نفت انجام می شود.گاز طبیعی به شکل مایع به مراکز نگهداری مختلف منتقل می شود و در آن ها به حالت گاز تبدیل می شود.پس از آن، از طریق خطوط لوله در دسترس قرار گرفته و می توان آن را در سیلندرهایی نیز خریداری کرد. ژنراتور گاز طبیعی تقریباً مشابه با دیگر ژنراتورها کار می کند.

معمولاً  تنها تفاوت میان ژنراتورها، سوختی است که برای تامین انرژی در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.در این مورد، منبع سوختی که برای راه اندازی ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد گاز طبیعی است.این نوع از ژنراتورها معمولاً در مناطق شهری بزرگی مورد استفاده قرار می گیرند که منبع سوخت از طریق یک سیستم انتقال لوله در دسترس است.

 مزایای استفاده از گاز طبیعی

 1. مطلوب ترین کاربرد گاز طبیعی به عنوان سوخت، این است که منبع انرژی پاک تر، و ارزان تری از دیگر سوخت های فسیلی بوده و کارایی بالایی دارد.
 2. با مقایسه گاز طبیعی با نفت و زغال سنگ، میزان گوگرد، نیتروژن، و دی کسید کربن (یک گاز گلخانه ای) به میزان قابل توجهی در آن پایین تر است.که این امر موجب می شود تا گاز طبیعی یکی از تمیزترین منابع سوخت های فسیلی باشد.
 3. گاز طبیعی بوی زیادی که برای ژنراتورهای با سوخت های دیزلی و نفت مرسوم است را ایجاد نمی کند.
 4. ژنراتورهای گاز طبیعی در صورت استفاده برای تامین برق خانه ها، در زمینه کاهش هزینه ها موثر بوده، زیرا برقی که از سوی شرکت های آب و برق تامین می شود گران تر خواهند بود.
 5. جدا از ارزان تر بودن و آلودگی کمتر حاصل از گاز طبیعی، گاز طبیعی همچنین در شهرهای بزرگ کاربردی تر است زیرا به صورت مستقیم از طریق خطوط لوله زیرزمینی منتقل شده و به مکان هایی که مورد نیاز ارسال می شود.به همین دلیل، در زمان استفاده از ژنراتورهایی که با گاز طبیعی کار می کنند، نیازی به مخازن ذخیره نخواهد بود.

جدا از مزایای بازر آن، ژنراتورهای گاز طبیعی دارای معایبی نیز هستند.

معایب استفاده از گاز طبیعی

 1. یکی از مزایای آن می تواند به عنوان نقطه ضعفی برای آن نیز در نظر گرفته شود.به دلیل اینکه نیازی به ذخیره سازی گاز طبیعی نمی باشد، به دلیل اینکه عموماً از طریق خطوط لوله به محل استفاده منتقل می شود.در زمان وقوع فجایع و حوادث، ممکن است جریان گاز طبیعی به صورت موقتی قطع شود.فقدان سوخت برای راه اندازی تجهیزات در زمان قطعی برق و هنگامی که منابع مرسوم نیروی الکتریکی قطع شده اند، می تواند یک مشکل اساسی برای حفظ کسب و کارتان تا هنگامی وصل شدن برق باشد.
 2. گاز طبیعی به راحتی منفجر شده و در صورت آسیب به خطوط لوله می‌تواند منجر به خطر آتش سوزی شود.

در مقایسه با دیزل ژنراتور، ژنراتورهای گاز طبیعی:

 • هزینه بیشتری برای راه اندازی دارند.
 • گازهای گلخانه ای بیشتری را در هوا آزاد می کنند.
 • همچنین گاز طبیعی یک منبع سوخت غیرقابل تجدید است.

ژنراتور دیزلی

معمولاً می توان این نوع از ژنراتورها را به دو بخش اصلی تقسیم بندی کرد: یک موتور دیزلی و یک ژنراتور الکتریکی. مجموعه های ژنراتور دیزلی عمدتاً برای تامین برق مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در شبکه برق قرار نگرفته اند.و یا در صورتی که نوعی قطعی برق و یا خرابی رخ دهد. کشتی ها و قایق های بزرگ در زمانی که روی آب هستند از ژنراتورهای دیزلی برای تامین برق خود استفاده می کنند.

استفاده از ژنراتورهای دیزلی برای تامین برق اضطراری پشتیبان مرسوم است.آن ها هم به صورت تک فاز و هم به صورت سه فاز موجود هستند. می توان از ژنراتورهای دیزلی نه تنها برای کسب و کارهای متوسط تا بزرگ، بلکه برای خانه ها و دفاتر کوچک استفاده کرد.

مزایای استفاده از دیزل

 کارایی سوخت: زمانی که نوبت به انتخاب نوع سوخت می رسد، قیمت عموماً عامل تعیین کننده است.

با توجه به افزایش روز افزون تقاضا و کاهش عرضه، زمانی که نوبت به انتخاب سوخت می رسد همیشه در رابطه با سوخت انتخابی بحث و گفتگو وجود دارد.یکی از مهمترین موارد کلیدی در رابطه با یافتن منبع سوختی است که هم در زمینه انرژی صرفه جویی کرده و هم هزینه عملیاتی پایینی داشته باشد.

ژنراتورهای دیزلی در هر دوی این موارد امتیاز بالایی را کسب می کنند.اگرچه نسبت به ژنراتورهای گاز طبیعی گران قیمت تر هستند، اما می توانید میزان برق قابل استفاده بیشتری را از سوخت دیزل بدست آورید. ممکن است هزینه بیشتری را برای سوخت دیزلی بپردازید، اما میزان بیشتری برق را از مقدار دیزلی برابر با همان مقدار گاز بدست خواهید آورد.

    کارایی سوخت مزیت اول برای استفاده از ژنراتورهای دیزلی است.

پایداری: یکی دیگر از مزایای استفاده از ژنراتورهای دیزلی، ضمانت وجود یک منبع برق پایدار است.در موسسات بزرگ، این مورد نقش بزرگی را ایفا کرده، زیرا بسیار از ماشین ها و دستگاه های مورد استفاده به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته از برق استفاده کرده و قطعی آن منجر به فاجعه خواهد بود. این امر می تواند در زمان هایی مانند عمل جراحی می تواند در صورت قطع شدن دستگاه های حیاتی منجر به مرگ افراد شود.

در مقایسه با یک ژنراتور گاز طبیعی، ژنراتور دیزلی به دلایل زیر کارایی بسیار بیشتری دارد:

 1. موتورهای دیزلی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند نسخه هایی بسیار بهتر از مواردی هستند که بسیار پر سر و صدا بودند و زمان بسیار بیشتری برای نگهداری نیاز داشتند.
 2. موتورهای دیزلی پرکارتر و قابل اعتمادتر هستند.
 3. مزیت دیگری که موتورهای دیزلی نسبت به موتورهای گاز طبیعی دارند این است که آن ها از سیم های برق استفاده نمی کنند.که این امر منجر به کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرشان می شود.
 4. طول عمر مورد انتظار یک موتور گاز طبیعی به اندازه یک موتور دیزلی مشابه نیست.
 5. با توجه به این دیزل از دیگر سوخت ها اشتعال پذیری کمتری دارد، استفاده از ژنراتورهای دیزلی ایمن تر از سایرین است.آن ها از سیم استفاده نمی کنند، که این امر احتمال ایجاد جرقه و آتش سوزی را از بین می برد.

تفاوت ژنراتور گازی و دیزل ژنراتور : معایب استفاده از دیزل

 هزینه خرید یک موتور دیزلی در مقایسه با انواع دیگر می تواند بیشتر باشد.اما، با توجه به این‌که نگهداری از یک ژنراتور دیزلی می تواند کم هزینه تر باشد، این مورد هزینه اولیه خرید را جبران می کند.

سر و صدا یک مشکل اساسی برای ژنراتورهای دیزلی است.

با این‌که مدل های جدیدتر بسیار کم سر و صداتر هستند، اما مدل های قدیمی سر و صدای زیادی داشتند. موتورهای دیزلی که در و اطراف مناطق پرجمعیت مورد استفاده قرار می گیرند نیز ممکن است برای ساکنان اطراف این واحدها ایجاد مزاحمت کند.

    ژنراتور گازی و دیزلی بزرگ و جاگیر بوده و سیستم های مکانیکی و برقی بزرگی دارند که بخشی از این واحد هستند.برخلاف ژنراتورهای کوچک تر و سبک تر، ژنراتورهای دیزلی عموماً قابل حمل و کاربرپسند نیستند.

با توجه به گرایش های اخیر نسبت به سوخت های پاک تر و گازهای گلخانه ای کمتر، دیزل به عنوان یک دلیل اصلی برای آلودگی در بسیار از شهرهای بزرگی که مورد استفاده قرار گرفته، در نظر گرفته می شود.

زمانی که نوبت به انتخاب میان یک ژنراتور دیزلی و یک ژنراتور با گاز طبیعی می رسد، باید به چند سوال مهم پاسخ دهید:

 • ژنراتور چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟ (برای برق اصلی یا اضطراری)
 • برای خرید و نگهداری از ژنراتور بعدی خود چه میزان بودجه در اختیار دارید؟

همان طور که مشاهده می‌نمایید پس از بررسی تفاوت ژنراتور گازی و دیزلی مشخص گردید که هر دو مورد ژنراتور گازی و دیزلی دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که نمی توان آنها را نسبت به هم متمایز کرد. با ورود منابع سوخت توسعه یافته، مانند بیودیزل، این سوخت ها به محیط زیست و کیفیت هوا آسیب کمتری رسانده و به شکل بهینه تری برای تولید برق مورد نیاز سوخته، و منجر به صرفه جویی در هزینه های راه اندازی و نگهداری از این واحدها می‌شوند.

مقایسه ژنراتور دیزلی با ژنراتور گاز طبیعی

با در نظر گرفتن انرژی برق پشتیبان در  صنایع یا ساختمان ها، دیتاسنترها و یا تولید انرژی در صورت نبود برق شبکه، دو گزینه ژنراتور اصلی وجود دارد که هر شخص یا سازمان نیاز دارد در نظر بگیرد، ژنراتور دیزلی یا گازی، با در نظر گرفتن امنیت ، قابلیت اطمینان و به صرفه بودن کدام یک بهترین منبع سوخت برای انتخاب به عنوان سوخت اصلی می باشد.

مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی معمولا به منظور بررسی سوخت­ های مصرفی و نوع کارایی و فواید هر یک از این دو انجام می شود. عمدتا یکی از دو ژنراتورهای دیزلی قابل حمل و ژنراتور گازی در زمان های قطعی برق و به منظور جلوگیری از نصب و راه اندازی یک سیستم پشتیبانی دائمی و پرهزینه در اداره جات، شرکت ها و منازل مورد استفاده قرار می گیرند. قابلیت جابجایی ژنراتورها جهت برق رسانی به منازل و ساختمان های کاری که مجهز به سیستم برق نمی باشند می تواند گزینه مناسبی باشد.

مزایا و معایب دیزل ژنراتور با ژنراتورهای گازی یا گاز سوز

Natural Gas vs. Diesel Generators: Pros and Cons:

– مبدل یا ژنراتورهای گاز طبیعی

دیزل ژنراتور گاز سوز وسیله ای است که به طور گسترده مورد استفاده و کارآمد برای تولید قدرت است . از گاز طبیعی می توان برای دو کاربرد بصورت ژنراتور اضطراری و ژنراتور قابل حمل استفاده کرد . گاز به عنوان یکی از ارزان ترین و موثر ترین سوخت های بین منابع غیر قابل تجدید برای تولید برق محسوب می شود. از لحاظ قیمت گذاری، شاید ذغال سنگ تنها سوختی است که ارزان تر است.

با این حال، یکی از بزرگترین معایب زغال سنگ، این است که آلودگی آن بالا است.  گاز طبیعی به طور معمول به روش مشابه با نفت حفاری به دست می آید. سپس فرم مایع به مناطق مختلفی منتقل می شود که در آن به فرم گاز طبیعی تبدیل می شود. پس از آن، آن را برای مردم از طریق خطوط لوله و سیلندر گاز در دسترس قرار میدهند.

معایب موتور برق گازی یا گازسوز

یک ژنراتور گاز طبیعی به نحوی شبیه به سایر ژنراتورها کار می کند. در حقیقت، اساسی ترین تفاوت بین ژنراتورها، سوختی است که برای آنها استفاده می شود.  ژنراتورهای گازی معمولا در شهرهای بزرگ استفاده می شوند، زیرا عرضه سوخت از طریق خط لوله به آسانی قابل دسترسی است. اما صرف نظر از مزایای آشکار آن، ژنراتورهای گاز طبیعی نیز دارای معایبی هستند. بهترین نوع ژنراتور گاز سوز مدل پرکینز انگلیس و گرین پاور امریکا میباشد.

مقایسه انواع دیزل ژنراتور

– مزایای دیزل ژنراتورهای گازسوز

 • سه دلیل مهم برای استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت برای ژنراتورهای گازسوز ، این است که آن را پاک تر، ارزان تر (از سایر سوخت های غیر قابل احتراق ) و به میزان قابل توجهی کارآمد تر میکند.
 • در مقایسه با نفت و ذغال سنگ، انتشار گازهای گوگرد، نیتروژن و دی اکسید کربن (گاز گلخانه ای) به میزان قابل توجهی پایین تر است. از این رو، گاز طبیعی یکی از پاک ترین سوخت های فسیلی است .
 • یکی دیگر از مزایای استفاده از ژنراتورهای گاز طبیعی این است که گاز طبیعی بوی تندی را که در ژنراتورهای نفت و دیزل نسبتا رایج است را تولید نمی کند.
 • ژنراتورهای گاز طبیعی نیز در کاهش هزینه های منازل مسکونی موثر هستند. این به این دلیل است که تولید برق شهر با سایر سوختهاست که گرانتر است.
 • صرف نظر از تمیزی و ارزانتر بودن، گاز طبیعی نیز در شهرهای بزرگ به آسانی قابل دسترسی است زیرا از طریق خطوط لوله به طور مستقیم تحویل می شود. از این رو، هنگام استفاده از ژنراتورهای گاز طبیعی، ذخیره سوخت از بین نمی رود.
 • صدای خیلی کمتری نسبت به دیزل ژنراتورهای گازوئیل سوز دارند.

– معایب دیزل ژنراتورهای گازسوز

 • یکی از مزایای آن نیز می تواند به عنوان یک عیب در نظر گرفته شود. از آنجا که گاز طبيعي نيازي به ذخيره سازي آن از طريق خطوط لوله گازي نيست، در صورت وقوع حوادث طبيعي ، عرضه گاز طبيعي متوقف مي شود که البته نادر است.
 • به غیر از این، گاز طبیعی بسیار انفجاری است و ممکن است خط لوله خطری جدی باشد.

در مقایسه با ژنراتورهای دیزلی، ژنراتورهای گاز طبیعی :

 • گران ترند
 • دی اکسید کربن بیشتر دارند
 • علاوه بر این، گاز طبیعی یک منبع انرژی محدود یا غیر قابل تجدید است.
 • به نوسانات گاز حساسند.
 • برای بارهای ضربه مناسب نیستند

تفاوت ژنراتور گازی ، دیزلی و بنزینی

– دیزل ژنراتور ها

ژنراتورهایی که از موتور دیزل استفاده می کنند، به عنوان دیزل ژنراتور شناخته می شوند. دیزل ژنراتور به طور معمول به دو بخش اساسی تقسیم می شود: یک موتور دیزل و یک ژنراتور الکتریکی. از ژنراتورهای دیزلی می توان برای تامین برق به مکان هایی که از شبکه برق استفاده نمی کنند و یا به عنوان یک پشتیبان در مورد قطع برق استفاده کرد.

ژنراتورهای دیزلی نیز در کشتی ها به عنوان یک منبع انرژی و همچنین برای نیروی محرکه استفاده می شوند. دیزل ژنراتورها به عنوان واحد پشتیبان برای تامین برق اضطراری بسیار رایج هستند. در دو نوع تک و سه فاز موجود است. ژنراتورهای دیزلی می توانند نه تنها در موسسات بزرگ بلکه در خانه ها و دفاتر کوچک استفاده شوند.

– مزایای دیزل ژنراتور ها

    در حال حاضر، زمانی که به تصمیم گیری در مورد سوخت می پردازیم، مهمترین عامل قیمت است. با توجه به تقاضای مداوم در حال افزایش و کاهش عرضه، انتخاب سوخت ، تبدیل به موضوع مورد بحث در تقریبا در هر حوزه می شود. نکته پیدا کردن سوختی که مقرون به صرفه و همچنین امکان صرفه جویی در انرژی است می باشد. در این راستا، امتیاز ژنراتورهای دیزلی بالا ست.

دیزل ژنراتور ها نسبت به ژنراتورهای گاز طبیعی گرانتر هستند. بخاطر اینکه قیمت دیزل ژنراتور بیشتر از ژنراتور گازی است، دیزل دارای تراکم انرژی بیشتری است. به عبارت دیگر، در حالی که شما ممکن است پول بیشتری برای گازوئیل پرداخت کنید ،درواقع از دیزل انرژی بیشتری دریافت خواهید کرد . از این رو، بهره وری سوخت، یکی از مهمترین مزیت های دیزل ژنراتورهاست.

 • یکی دیگر از مزایای بزرگ نصب یک دیزل ژنراتور، اطمینان از یک منبع تغذیه ثابت است. در موسساتی مانند بیمارستان ها این نقش مهمی ایفا می کند زیرا اکثر ماشین آلات نیاز به قدرت ثابت و یک قطع برق می تواند تفاوت بین زندگی و مرگ باشد.
 • در مقایسه با یک ژنراتور بنزینی ، ژنراتور دیزلی به دلایل مختلف به مراتب کارآمدتر است:
 • موتورهای دیزلی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند نسخه های بسیار پیشرفته ای از مدل های قبلی هستند که به علت سر و صدای زیاد و تعمیر و نگهداری سنگین مزاحم بودند.
 • موتورهای دیزلی بسیار قوی و قابل اعتماد هستند.
 • یکی دیگر از مزیت های بزرگ در موتورهای دیزلی این است که موتورهای دیزلی نیازی به شمع ها یا سیم های جرقه ندارند. این به کاهش هزینه های نگهداری کمک می کند.
 • طول عمر یک موتور گازی بسیار کوتاه تر از موتور دیزلی است.
 • در نهایت، کمتر از سایر سوخت های قابل اشتعال، ژنراتورهای دیزلی نیز از لحاظ ایمنی بالا هستند. علاوه بر این، عدم وجود شمع های جرقه نیز خطر ابتلا به آتش سوزی را از بین می برد.

موتور برق گازسوز تفاوت موتور برق بنزینی و دیزلی موتور برق بنزینی و گازی موتور برق بنزینی بهتر است یا گازوئیلی ژنراتور گازی معایب موتور برق گازی تفاوت موتور ژنراتور بنزینی و گازی موتور برق سه فاز بی صدا ژنراتور گازی چیست تبدیل ژنراتور گازوئیلی به گازی معایب موتور برق گازی موتور برق بنزینی بهتر است یا گازوئیلی تفاوت موتور ژنراتور بنزینی و گازسوز تفاوت موتور برق بنزینی و دیزلی دیزل ژنراتور گاز سوز قیمت

– معایب دیزل ژنراتور ها

 • یک ضرر قابل توجه یک ژنراتور دیزلی این است که در مقایسه با سایر ژنراتورها می تواند بطور قابل توجهی گران باشد. با این حال، از آنجا که هزینه تعمیر و نگهداری یک دیزل ژنراتور بسیار کم است، بیشتر ، سرمایه گذاری اولیه را تشکیل می دهد.
 • با توجه به ژنراتورهای دیزلی ، صدای آنها زیاد است. در حالی که مدل های جدیدتر طراحی شده اند که کم صدا تر باشند، انواع قدیمی تر هنوز هم پر سر و صدا هستند. این بدان معنی است که اگر ژنراتور در مناطقی که به شدت جمعیت دارند استفاده شود، ممکن است ساکنین از آلودگی صوتی خود از واحد ژنراتور شکایت کنند.
 • اشکال دیگری این است که ژنراتورهای دیزلی بزرگ هستند و شامل اجزای بزرگ و سنگین هستند. بنابراین، در مقایسه با ژنراتور های کوچکتر و سبک تر، ممکن است دستگاه های دیزلی نتوانند به دستگاه های قابل حمل ترجیح داده شوند.
 • در نهایت، با توجه به روند اخیر آگاهی زیست محیطی، دیزل ژنراتور در برخی مناطق آلاینده اصلی محسوب می شود.
نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا