برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

لوله‌ کشی برج خنک‌ کننده

انتخاب پمپ برج خنک کن بر اساس دو پارامتر دبی آب در گردش و مجموع هد آب به دست می  آید. دبی آب در گردش عبارتست از مقدار حجم آب در واحد زمان که در مدار برج خنک کننده به گردش در می  آید و هد به معنی اختلاف فشار لازم برای به جریان انداختن آب درون مدار می  باشد.انتخاب صحیح پمپ و رعایت اصول و تجهیزات بسیار مهم می  باشد و در صورت طراحی نامناسب مشکلات شدیدی به وجود خواهد آمد. بنابراین در این مقاله از سایت نکات صحیح انتخاب پمپ برج خنک کن و لوله کشی صحیح آن را بررسی خواهیم کرد.

میزان افت فشار آب پمپ برج خنک کننده

برای محاسبه میزان افت فشار آب در سیستم مدار برج خنک کننده، از یک فرمول و قانون معیّنی استفاده می  شود. بر این اساس، مقدار هد و افت فشار آب در سیستم مدار برج خنک کننده شامل (هد برج خنک کننده + هد تجهیزات متصل شده به برج خنک کننده مانند چیلر + هد طولانی ترین مسر لوله کشی) می  باشد. براساس یک قانون سر انگشتی برای چیلر بیان می  شود که (مقدار طول مسیر رفت از کندانسور تا برج خنک کننده به واحد فوت ضرب در 0.075 + ارتفاع لوله ورودی برج خنک کننده از تشت به واحد فوت = هد مورد نیاز به واحد فوت). قانون ذکر شده، یک قانون عمومی است و برای جلوگیری از اشتباه بهتر است به صورت دقیق  تر به محاسبه بپردازید.

در نظر داشته باشید برای هد مسیر لوله کشی، باید طولانی ترین مسیر را در نظر بگیرید. همچنین ارتفاع مسیر لوله کشی را محاسبه کنید تعداد زانویی  ها یا تغییر سایز لوله  ها را حتماً بررسی کنید. افت فشار مدار آب در برج خنک کننده و در دستگاه مقصد (چیلر یا تجهیزات دیگر) را از کاتالوگ شرکت سازنده بدست آورید. اکنون با جمع این اعداد به هد کلی می رسیم و در نهایت بهتر است ضریب اطمینانی برای آن در نظر بگیرید.جهت مشاوره در زمینه انتخاب پمپ برج خنک کن می توانید با کارشناسان شرکت ما تهویه صنعت حاصل فرمایید.

Cooling tower piping

نمودار انتخاب پمپ برج خنک کننده

با در دست داشتن هد و دبی آب می  توانید از روی نمودار انتخاب پمپ (نمودار بالا)، پمپ متناسب با کاربری خود را انتخاب کنید. در این ارتباط نرم افزارهای مختلفی هم وجود دارد که می  توانید به آن دسترسی داشته باشید. با ذکر مثال به انتخاب پمپ برج خنک کن می  پردازیم.پس از محاسبات هیدرولیکی می خواهیم پمپ زمینی برای برج خنک کننده خود انتخاب کنیم که دبی 50 متر مکعب در ساعت و هد 29 متر آب را تأمین کند. برای انتخاب پمپ گریز از مرکز به منحنی  های شرکت پمپیران مراجعه می کنیم.

با مشخصات ذکر شده دو انتخاب داریم:

 1. پمپ 315-65 با سرعت 1450 دور بر دقیقه
 2. پمپ 160-50 با سرعت 2900 دور بر دقیقه

برای انتخاب پمپ برج خنک کن دقت داشته باشید با توجه به اینکه استهلاک پمپ در دورهای بالا بیشتر است، اگر کارکرد پمپ و سیستم به صورت مداوم است از پمپ گزینه 1 استفاده کنید و در صورتیکه کارکرد پمپ و سیستم به صورت فواصل زمانی است، از پمپ گزینه دوم استفاده نمایید.

نکات مهم انتخاب پمپ کولینگ تاور

 • ناحیه مکش پمپ را درست طراحی کنید تا حباب  های هوا به پمپ وارد نشود، زیرا عمر آن را به شدت کاهش می دهد. البته که آب در گردش برج خنک کننده پر از هوا می  باشد. بنابراین باید بیشتر دقت کنید و مطمئن شوید که هیچگونه اختلاف فشار ناگهانی میان برج و مکش پمپ بوجود نیاید که در این صورت هوا وارد پمپ شده و شفت آن را از بین می برد.
 • لوله ها به صورت هم مرکز نصب شود
 • شیرها، آشغالگیرها و اتصالات بهتر است در مسیر خروج پمپ قرار گیرند
 • به فشار منفی که معمولاً در ناحیه مکش پمپ بوجود می  آید دقت کنید. یک یا دو psi فشار معمول و طبیعی است و مشکلی نیست. فقط در نظر داشته باشید که اگر فشار منفی زیاد بود و همزمان دما هم بالا رفت موجب خواهد شد.

بروی ناحیه مکش، گِیج نصب کنید تا محاسبه هد پمپ برج خنک کننده، از جمله اقدامات مهم قبل از می باشد. همانطور که در مقالات قبلی از سایت اشاره شد برای انتخاب پمپ برج خنک کننده نیاز به دو پارامتر هد کل مورد نیاز و دبی آب در گردش در برج خنک کن می باشد.

نکته:بری مشاهده محصولات بیشتر و برای ارتباط با کارشناس های ما و پکینگ برج خنک کننده قیمت ارزان و با کیفیت میتوانید به سایت ما مراجعه کنید.

محاسبه هد پمپ برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز

محاسبه هد برج خنک کننده مدار باز متفاوت از محاسبه هد در برج خنک کننده مدار بسته می باشد. تفاوت این دو در محاسبه هد استاتیک در برج خنک کننده مدار باز است. در نیازی به محاسبه هد استاتیک برای انتخاب پمپ نیست به دلیل اینکه هد استاتیک بین رایزرهای رفت و برگشت خنثی می شود.

افت هد استاتیک جریان آب با هر ارتفاعی در لوله رفت با بازیابی هد استاتیک جریان آب در برگشت جبران می شود. تنها هد مورد نیاز در برج خنک کننده مدار بسته افت هد در مسیر کوئل های داخل برج خنک کننده به دلیل اصطکاک جریان می باشد و در نتیجه در برج خنک کننده مدار بسته هد استاتیک محاسبه نمی شود.

مدار لوله کشی برج خنک کننده مدار بسته

همانطور که می دانیم مدار لوله کشی برج خنک کننده مدار باز از مدار لوله کشی برج خنک کننده مدار بسته متفاوت است. در برج خنک کننده مدار باز به دلیل نوع لوله کشی آن، هد استاتیک غیر قابل جبران است و باید در محاسبات لحاظ گردد.در برج خنک کننده مدار باز پمپ باید آب را از خط مبدا پایین به خط مقصد بالا انتقال دهد که این نیاز به کار پمپ دارد در نتیجه در بررسی هد مدار باز محاسبه هد استاتیک اهمیت ویژه ای دارد.

محاسبه هد پمپ برج خنک  کننده مدار باز

در بیشتر نیاز به محاسبه افت فشار مورد نیاز در نازل ها، لوله ها و سایر تجهیزات می باشد که حتماً باید لحاظ شود. به طور کلی در محاسبه هد برج خنک کننده باید افت فشار آب در اثر اصطکاک جریان آب در طول لوله کشی، افت فشار آب در کندانسور، افت فشار آب در برج خنک کننده و شیرها مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این در برج خنک کننده مدار باز باید هد استاتیک برای انتقال آب در نقطه پایین به نقطه بالا در نظر گرفته شود.

محاسبه هد پمپ برج خنک کننده

معمولاً در برج خنک کننده مدار باز بیشتر توجهات معطوف به ارتفاع هد استاتیک Ho است (ارتفاع باز مدار) همانطور که در شکل ملاحظه می کنید این در واقع فرض اشتباهی است که در آن ارتفاع سیفون یعنی DE در نظر گرفته نمی شود. این ارتفاع به نام داون کامر سیفون (Downcomer siphon) شناخته می شود که باید در صورت وجود این نوع لوله کشی در محاسبات مورد توجه قرار گیرد.

  • از فشار منفی مطلع شوید

واتر لگ در انتخاب پمپ برج خنک کن

 • تمام لوله  های افقی پس از خروج پمپ باید پایین تر از ناحیه سر ریز برج خنک کننده باشد
 • در مسیر پس از خروج از پمپ شیر یکطرفه بگزارید تا آب برنگردد
 • طراحی و طول مسیر لوله خروج پمپ را بر اساس ASHRAE 90.1-2010 طراحی کنید
 • وجود رسوب و فولینگ فاکتور را در طول زمان در مسیر لوله کشی در نظر بگیرید؛ اضافه نمودن 5 تا 10 فوت ضریب اطمینان کفایت می  کند.

فن برج خنک کننده

فن برج خنک کننده، (cooling tower fan) مرکز هوارسانی و دستگاه جابجا کننده هوا در کولینگ تاور می باشد که به آن پروانه برج خنک کن هم می گویند. فن یا پروانه در برج خنک کاری دارای تعداد معینی پره یا تیغه می باشد که با چرخش آنها هوا از نقطه ای به نقطه دیگر جابجا می شود. فن برج خنک کننده در واقع قطعه ای است که وظیفه آن منتقل کردن هوا از بیرون به داخل کولینگ تاور است.

فن با ایجاد یک جریان مکش مکانیکی در هوای بیرون سبب گردش و جابجایی هوا درون برج خنک کننده می شود. در اصل پره یا تیغه ایرفویل(airfoil) بکار رفته در پروانه سبب گردش هوا داخل دستگاه می شود. تیغه پروانه با چرخش خود موجب ایجاد یک اختلاف فشار نسبی در دهانه مکش هوا و در نتیجه جابجایی این سیال می گردد. پروانه ها علاوه بر کولینگ تاور در دستگاه های دیگر همانند چیلر، کندانسور هوایی و اگزاست فن نیز بکار برده می شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا