برترین های کسب و کارپزشکی

چه کسانی می‌توانند جراحی زیبایی شکم انجام دهند؟

فردی که برای جراحی زیبایی شکم مراجعه می کند معمولاً تمامی راهکارها را برای لاغر کردن شکم به کار گرفته است ولی نتیجه ای نگرفته است. رژیم غذایی، ورزش کردن و … همگی شاید تاثیری بر روی چربی های دور شکم بگذارد ولی گاهی اوقات به دلیل بارداری های پی در پی، ماهیچه های شکمی دچار آسیب و پارگی می شوند و این باعث شلی و افتادگی شکم می شود.

جراحی زیبایی شکم چیست؟

عمل زیبایی شکم که با عنوان ابدومینوپلاستی نیز شناخته می شود، با هدف صاف شدن شکم و برداشت پوست و چربی اضافی این ناحیه و هم چنین کشیده شدن عضلات و ماهیچه های دیواره شکمی صورت می گیرد. جراحی شکم، جراحی بزرگ و پیچیده ای است و آن چه که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که وضعیت جسمانی و فیزیکی بیمار قبل از عمل باید به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد.نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که عمل ابدومینوپلاستی می تواند آخرین اقدام بیماران برای رهایی از چربی های اضافی ناحیه شکم باشد، در وهله اول توصیه می شود بیمار با ورزش و رژیم غذایی نسبت به لاغر شدن این ناحیه اقدام کند.

جراحی شکم برای لاغری

تامی تاک باید به عنوان آخرین گزینه انجام گیرد. همچنین این جراحی نباید به عنوان روشی برای کاهش وزن باشد. در صورتی که زن هستید و در آینده قصد بارداری دارید لازم است که ابدومینوپلاستی را برای بعد از بارداری آخر انجام دهید. دلیل این مورد این است که در عمل ابدومینوپلاستی ماهیچه های شکمی به صورت عمودی سفت می شوند. در صورتی که بعد از این عمل فرد باردار شود، ماهیچه ها باز می شوند. همچنین بهتر است که بعد از اینکه فرد به وزن تقریبی خود رسید و قصد لاغری بیشتر نداشت، برای این جراحی اقدام کند.

عمل زیبایی شکم به چه افرادی توصیه نمی شود؟

خانم هایی که در آینده قصد بارداری دارند، باید انجام عمل را به تاخیر بیندازند. چرا که در طول جراحی، عضلات عمودی دچار کشیدگی می شوند و بارداری می تواند باعث جدا شدن این عضلات و بی اثر شدن نتیجه جراحی شود. برخی خانم ها هم چنان قصد لاغری و کاهش وزن دارند. در چنین مواردی توصیه می شود بیمار ابتدا به وزن بدنی ایده آلی برسد و سپس نسبت به انجام جراحی اقدام کند. تمامی موارد گفته شده در طول جلسات مشاوره مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. هم چنین با بیمار در خصوص نتایج، عوارض احتمالی و مراقبت های بعد از عمل نیز صحبت خواهد شد.

آمادگی قبل از جراحی زیبایی شکم

سیگار کشیدن می تواند ریسک عوارض جانبی را افزایش دهد و بهبودی را به تأخیر بیندازد. در صورت سیگار کشیدن، مجبور خواهید بود برای مدت مشخصی که پزشک تعیین می کند، این کار را متوقف کنید. فقط کاهش مصرف سیگار کافی نیست. حداقل باید یک ماه قبل از جراحی و به مدت دو هفته بعد از عمل زیبایی شکم از انواع نیکوتین – ادامس، چسب و سیگار الکترونیکی کاملاً خودداری کنید. از نظر زمانی هرچه بین ترک سیگار و جراحی فاصله باشد، بهتر است.

چه افرادی بهترین کاندید برای جراحی ابدومینوپلاستی هستند؟ تامی تاک برای مردان و زنانی که از سلامت جسمی نسبی برخوردارند، مناسب است. این جراحی نباید با لیپوساکشن اشتباه گرفته شود. ولی جراحی زیبایی شکم می تواند به منظور برداشتن چربی ها یا همان لیپوساکشن هم انجام گیرد. در برخی موارد هم همراه با جراحی ابدومینوپلاستی انجام می گیرد. این مورد بستگی به شرایط بیمار دارد.

افرادی که سابقه کاهش وزن بسیار دارند و با افتادگی و شلی پوست زیر شکم مواجهه اند بهترین راه اصلاح افتادگی پوست و برداشتن چربی های اضافه زیر ناف عمل ابدومینوپلاستی می باشد. در واقع در این روش جراحی ترک های پوست ناشی از بارداری را می توان برداشت. قابل توجه است که اگر ترک های پوستی در قسمت بالای شکم یا بالای ناف وجود داشته باشد در زمان عمل این ترک ها به سمت زیر ناف جابجا می شوند ولی به صورت کامل نمی توان آن ها را برداشت.

در واقع برای بدست آوردن توده بدنی فرد، از یک فرمول استفاده می نماییم. این فرمول بدین صورت است که وزن بدن تقسیم بر مجذور قد براساس متر می باشد. فردی که می خواهد ابدومینوپلاستی انجام دهد نبایست BMI بیش از ۳۵ داشته باشد زیرا افرادی که توده بدنی بیش از ۳۵ دارند چاقی منتشر دارند و بایستی در ابتدا اقدام به کاهش وزن نموده سپس تحت جراحی قرار گیرند چون در چنین شرایطی ریسک انجام عمل کمتر شده و نتیجه عمل بهتر خواهد بود.

روش های جراحی زیبایی شکم

عمل زیبایی شکم دارای انواع مختلفی می باشد اما عوامل مختلفی می تواند در انتخاب هر کدام از این روش ها تاثیر بگذارد اما این عوامل و به چه صورت است؟ افرادی که قصد انجام عمل ابدومینوپلاستی دارند ترجیح داده می شود که توده بدنی یا BMI زیر ۳۰ داشته باشند اما برخی از جراحان پلاستیک افرادی که BMI بین ۳۰ تا ۳۵ را نیز جراحی می کنند. برخی از افراد حتی با BMI زیر ۳۰ چاقی منتظر دارند، معمولا این دسته از افراد چربی احشایی در داخل معده و روده دارند که این چربی های احشایی با عمل ابدومینوپلاستی تغییری نخواهد کرد و در نتجه آن شکم بسیار صافی ایجاد نمی شود و احتمال دارد پس از عمل شکم فرد کمی حالت برآمده داشته باشد.

عوامل تاثیر گذار بر انتخاب روش جراحی شکم

دو عامل بسیار مهم در تعیین روش جراحی شکم نقش بسزایی دارد، یک عامل میزان شلی و افتادگی پوست و دومین عامل میزان چربی های زیر پوست می باشد. این دو عامل جراح را راهنمایی می کند تا کدام نتیجه را بگیرد؛ در صورتی که فردی تنها تجمع چربی بدون شلی و ترک های پوستی داشته باشد این گونه افراد با چنین شرایطی کاندید مناسب می باشند. معمولا افرادی که بارداری نداشته و نوسانات حجمی زیاد نداشته اند این حالت رخ می دهد که فرد کاندید لیپوماتیک خواهد بود. اما اگر فرد شلی پوست با ترک های واضح بارداری داشته باشد؛ این افراد کاندید مناسب برای جراحی باز یا ابدومینوپلاستی خواهد بود. البته اگر فردی افتادگی شدید پوست و تجمع چربی زیر پوست داشته باشد در روش باز به صورت همرمان از لیپوماتیک نیز استفاده می شود.

مراقبت های بعد از جراحی شکم

بعد از پایان جراحی، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمانی بر روی شکم و بخیه ها قرار خواهد گرفت. آن چه که مهم است این است که بیمار گن زنانه آنچری را بپوشد تا شکم فرم بگیرد. بخیه ها جذبی بوده و گاها پیش می آید که بر حسب سلیقه جراح پلاستیک بخیه های دور ناف غیر جذبی زده می شود. افرادی که از لحاظ بدنی فعال هستند، باید انجام کارهای سنگین را به مدت چهار تا شش هفته محدود کنند. بیمار تا جایی که می تواند باید در منزل استراحت کند.

نکات مربوط به نحوه خوابیدن و یا نشستن که می تواند به تسکین درد کمک کند، در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. در کل، بیشتر بیماران از نتیجه عمل زیبایی شکم و ظاهر جدید خود رضایت کامل دارند. با این حال، چند ماه طول می کشد تا بیمار احساس طبیعی قبل از عمل خود را داشته باشد. آن چه که بسیار مهم است این است که بیمار بعد از جراحی باید ورزش و رژیم غذایی را ادامه بدهد تا نتایج ایده آل تری حاصل شود.  در نتیجه جراحی تاثیر بسزایی دارد، مراقبت ها و توصیه های پزشکی با توجه به نوع روش جراحی متفاوت می باشد اما آنچه به طور معمول برای تمامی روش ها می بایست رعایت گردد عبارت است از:

  • استفاده از گن لیدی کلمبیا به مدت دو ماه جهت کنترل تورم ناشی از جراحی
  • به دلیل استخراج چربی همراه با برداشتن پوست علاوه بر گن استفاده از شکم بند به مدت سه تا چهار هفته ضروری است.
  • لازم به ذکر است، مدت زمان استفاده از گن بر حسب شرایط فرد و صلاح دید جراح پلاستیک مشخص می گردد.

فعالیت ورزشی پس از جراحی شکم

در جراحی ابدومینوپلاستی شلی جدار شکم که در اثر بارداری های قبلی ایجاد شده است، توسط بخیه های بسیار محکم اصلاح می شود و به همین خاطر بایستی زمان کافی برای ترمیم اصلاح را داشته باشیم. به طور معمول توصیه می شود که فرد به مدت سه هفته از انجام فعالیت های سنگین و بلندکردن اجسام سنگین خودداری کند. در هفته اول پس از عمل به فرد توصیه می شود خمیده راه رود تا کشش وجود نداشته باشد. یکی از سوالات شایع این است که آیا احتمال بازگشت چاقی پس از جراحی لاغری شکم پیش خواهد آمد؟ بایستی بگوییم که قطعا این احتمال وجود دارد و در زمان جراحی تمام سلول های چربی را نمی توان خارج نمود، بالاخره مقداری چربی در ناحیه زیر پوست باقی می ماند و باید بماند.

زایمان پس از ابدومینوپلاستی

بلامانع است و فرد می تواند باردار شود. اما نکته ای که بدان بایستی دقت نمایید این است که جدارهای شکم که در اثر زایمان های قبلی شل شده محکم می گردد. جراحی شکم از کم خطرترین و کم عارضه ترین اعمال پلاستیک به شمار می آید . گن لاغری آرتان ترکیه اصل به دلیل قدرت کشسانی بالا و انعطاف پذیری، با اندازه و شکل بدن هماهنگ می‌شود. آنچه افراد بدان بایستی دقت نمایند و جالب است بدانند میزان خطر آمبلی در افرادی که جراحی خارج کردن رحم را انجام می دهند از جراحی شکم بسیار بالاتر بوده و می توان گفت نسبت آن ده به یک می باشد. اما در این بین احتمال بروز برخی عوارض در این جراحی وجود دارد که عبارت است از:

سوالات متداول جراحی زیبایی شکم

در پایان بگویم که جراحی زیبایی شکم به معنای برداشتن پوست، چربی های اضافه شکم و بازسازی ناف همراه با لیپوساکشن چربی های زیر پوست در قسمت بالای شکم و پهلوها می باشد و به طور معمول نتایج عمل ابدومینوپلاستی پس از دو ماه بدست می آید. جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی نوعی از جراحی زیبایی است که برای برطرف کردن مشکلات ظاهری شکم طراحی شده است. در این جراحی مشکلاتی نظیر بزرگ بودن شکم، پوست‌ آویزان و سستی عضلات ناحیه شکم برطرف می‌شود. گاهی اوقات بزرگی شکم به دلیل انباشت رسوبات چربی است که در چنین مواردی همزمان با جراحی زیبایی شکم عمل لیپوساکشن نیز برای بیمار انجام می‌شود. در این مقاله قصد داریم عمده سوالاتی که به صورت پرتکرار در زمینه ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم مطرح می شود را گردآوری کرده و پاسخ هایی مبسوط به آن ها دهیم. اگر جزءآن دسته از افرادی هستید که به هر دلیلی از سایز و فرم کلی شکم خود راضی نیستید و تصمیم دارید با عمل جراحی به زیبایی و  تناسب آن بیفزایید با ما همراه باشید.

آیا جراحی تامی تاک همان جراحی ابدومینوپلاستی است؟

بلی در واقع این دو جراحی روند مشابهی را طی می کنند و دو نام برای یک فرایند واحد در جهت برداشت پوست و چربی اضافی در ناحیه شکم محسوب می شوند. بنابراین تصور نکنید که جراحی تامی تاک و جراحی ابدومینوپلاستی دو نوع جراحی متفاوت، با اهداف و فرایند عمل مختلف می باشند که هیچ نقطه اشتراکی بین آنها موجود نیست. خیر! به هیچ عنوان نباید به آبدومینوپلاستی به عنوان یکی از راه‌های لاغری نگاه کرد. اما برای افرادی که دچار چاقی موضعی در ناحیه شکم و پهلو هستند، این جراحی و منجر به لاغری و کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام می‌شود.

نمایش بیشتر

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا