کتابتو خیلی راحت چاپ کن!

اهمیت چاپ کتاب

با توجه به اینکه در ارزش کلام و اعتبار سخن نویسنده ای که تا به حال چندین کتاب چاپ کرده جای هیچ شکی نیست و می توان وی را به عنوان یک متکلم وحده گرانقدر در بسیاری از مجالس و مجمع های عمومی محسوب کرد پس فکر کردن به چاپ کتاب در زمینه ای که در آن تبحر دارید می تواند ایده عالی برای دستیابی به موفقیت های آتی شما باشد.

همچنین امتیازآور بودن چاپ کتاب تخصصی در طی پروسه تحصیلی و شغلی همچون موفقیت در مصاحبه دکترای تخصصی هر رشته بسیار اهمیت داشته و میتواند راه رسیدن به اهداف را برای شما بسیار هموار نماید. همچنین علاوه بر ارزشهای مادی و منفعت های شغلی و کاری که چاپ کتاب دارد، حس بسیار خوب برجای گذاشتن اثری از خود و آمدن نام شما بر روی اثر ارزشمندی چون کتاب می تواند فواید معنوی فراوانی نیز داشته باشد و منجر به احساس رشد و شکوفایی استعدادهای شما شود.

ترس از چاپ کتاب

بیشتر افرادی که این فکر به ذهنشان خطور می کند که نوشتن و چاپ کتاب را آغاز نمایند چنین تصور می کنند که فرآیند نوشتن و چاپ کتاب نیازمند تخصص در این زمینه و امکانات و تجهیزات خاصی است و به همین دلیل انجام این کار بسیار مشکل دانسته و منصرف از عملی کردن فکر و ایده خود می شوند. در صورتی که هر شخصی که این توانایی را در خود ببیند که در زمینه ای خاص تبحر دارد یا در رشته یا فن معینی حرف برای گفتن دارد و یا در هر صورت اطلاعات ارزشمندی برای نشر و ترویج داشته باشد می تواند اقدام به نوشتن و در نهایت چاپ کتاب خود نماید.

مسلماً هیچ شخصی به طور مادرزاد نویسنده نبوده و علی رغم علاقه و استعداد ذاتی در مورد نویسندگی بیشتر فن نویسندگی اکتسابی و با طی فراز و فرودهایی در مسیر موفقیت برای نیل به هدف می باشد. به طور کلی لازمه نویسندگی و چاپ کتاب تفکر و داشتن اندکی جرات و شجاعت می باشد؛ مسلماً بزرگ ترین و معروف ترین نویسنده ها در طول تاریخ متفکرترین و شجاع ترین افراد در میان سایرین بوده اند.

پی دی اف کتاب تو | دانلود رمان تو از کرولاین کپنس pdf

مراحل نگارش و چاپ کتاب

پس از تصمیم به انتقال اطلاعات و آنچه که در ذهنتان می گذرد بر روی کاغذ و در حقیقت نگارش و چاپ کتاب، طی مراحلی به شرح زیر می تواند برای اصولی تر پیش رفتن در این زمینه کمک کننده باشد.

مرحله اول: تعیین هدف

در ابتدای مسیر هدف خود را از نگارش کتاب معین نمایید. اینکه کتابی که خواهید نوشت به قلم خودتان و تالیفی یعنی حاصل تفکرات و تحقیقات خودتان خواهد بود یا از انواع دیگر نگارش کتاب مثلاً از نوع ترجمه یعنی نوشتن کتابی که به زبان دیگری نگارش شده و در حقیقت شما مترجمی آن را به عهده خواهید داشت و آن را به زبان رایج کشور خود ترجمه خواهید کرد یا گردآوری یعنی اطلاعات مندرج در آن کتاب از طریق جمع آوری اطلاعات از منابع دیگر صورت گرفته و به صورت کتاب مدون خواهد بود را مشخص کنید.

مرحله دوم: نگارش کتاب

در مرحله دوم، پس از تعیین هدف، نگارش کتاب خود را انجام دهید.

مرحله سوم: ویراستاری کتاب

در مرحله بعد یعنی مرحله سوم و پس از اتمام نگارش کتاب، ویراستاری محتوای نگارش شده می باشد. برای انجام این عمل اگر نویسنده شخصاً تمایل به ویراستاری کتاب خویش داشته باشد ابتدا بایستی به منابع و کتاب های معتبری که در زمینه خطاهای نگارشی، دستوری و ادبی وجود دارند مراجعه نماید و نکات مهم و کلیدی آنها را فرا گیرد و مشکلات متن خود را برطرف نماید. البته فرصت چاپ دوم، سوم و … کتاب با ویرایش جدید، نگرانی های نویسنده را در مورد ویراستاری کامل کتاب می کاهد و این یک موضوع رایج در امر نشر و چاپ کتاب می باشد.

مرحله چهارم: انتخاب ناشر مناسب

در مرحله بعد و در حقیقت مرحله نهایی انتخاب یک ناشر مناسب و معتبر جهت چاپ کتاب امر بسیار مهمی می باشد چرا که انجام ادامه پروسه چاپ کتاب و تحویل کتاب آماده به شما بر عهده ناشر انتخابی تان خواهد بود. انجام فرآیند هایی از جمله صفحه آرایی کتاب، طراحی جلد، اخذ مجوزهای مربوطه و … به عهده ی ناشر خواهد بود و ناشر یک کتاب تمام کننده کار آن کتاب و اثر خواهد بود. به همین دلیل در انتخاب ناشر خوب دقت نمایید و قبل از مراجعه حتما سابقه و کتاب های منتشر شده ی آن انتشارات را بررسی و از کیفیت کار آن اطمینان حاصل نمایید.

نکاتی در رابطه با چاپ کتاب

توجه به نکات زیر در رابطه با نگارش و چاپ کتاب بسیار مهم بوده و رعایت آنها از ملزومات امر چاپ و نشر کتاب می باشد:

 • تعداد صفحات کتاب در مورد کتاب بزرگسال حداقل 46 صفحه و در مورد کتاب کودک حداقل 12 صفحه باشد.
 • کمینه تعداد جلد کتاب، 10 نسخه است که 5 نسخه آن در اختیار انتشارات مربوطه برای انجام اقدامات لازم جهت اعلان وصول کتاب قرار می گیرد.
 • انتشارات مسئولیتی در قبال کیفیت فایل کتاب هایی که به صورت PDF یا TIFF نباشند، ندارد.
 • در مورد چاپ کتاب های رنگی، ابتدا فایل کتاب بایستی برای برآورد هزینه چاپ تحویل انتشارات مدنظر گردد.
 • بالا بودن کیفیت تصاویر کتاب برای کیفیت بالای نسخه چاپی آن ضروری است.

چاپ کتاب به دو روش چاپ افست کتاب و چاپ دیجیتال کتاب صورت می پذیرد. چاپ افست کتاب برای چاپ کتاب های با تیراژ بیشتر از 1000 جلد مناسب بوده و چاپ دیجیتال برای چاپ کتاب با تیراژهای کمتر از 1000 جلد مناسب است. چاپ کتاب به روش دیجیتال برای تیراژهای بیشتر از 1000 جلد از نظر اقتصادی به صرفه نمی باشد.

مدت زمان لازم برای چاپ دیجیتال کتاب در مورد کتاب های علمی حدود یک تا یک و نیم ماه بوده و برای کتاب های حوزه علوم انسانی حدود دو تا چهار ماه به طول خواهد انجامید. مراحل چاپ کتاب به صورت دیجیتال می تواند شامل مراحلی به شرح زیر باشد:

1- تهیه و آماده سازی فایل مطالب

2- انعقاد قرارداد به صورت حضوری و یا غیر حضوری و از راه دور با یکی از مراکز چاپ و ارسال فایل کتاب به آن مرکز

3- بررسی فایل توسط مرکز چاپ و انجام مراحل اخذ مجوزهای لازم از جمله مجوز ارشاد برای چاپ کتاب توسط انتشارات

4- صدور مجوز چاپ کتاب توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

5- آماده سازی طرح جلد کتاب می تواند بسته به نظر و دلخواه نویسنده توسط شخص او و به سلیقه خودش انجام گیرد و یا وظیفه طراحی جلد کتاب را به عهده شرکت انتشارات منتخب بگذارد.

6- در نهایت در مرحله ی پایانی، کتاب در مرکز انتشارات انتخاب شده چاپ و تحویل نویسنده می شود.

چاپ کتاب فاطر با داشتن سابقه ای چندین ساله در امر خدمات قبل از چاپ و چاپ کتاب آماده ارائه خدمات به تمامی شاعران، نویسندگان، مؤلفان، ناشران، محققان، دانش پژوهان و هموطنان عزیز میباشد.

پرینت و تایپ کتاب یکروزه، اسکن ،صحافی، کپی رنگی شبانه روزی و تایپ متون و کتاب یکروزه و پاورپوینت پرینت در طول شب چنانچه رنگی باشد بالای 100 صفحه انجام می گردد.

توی این روز گرم تابستون توی هوای قم که وحشتناکه (هر چند زیر کولر ابی با صدای دلخراش) چند ساعتی میشه که اومدم خونه، گفتم یه تجربه فوق‌العاده رو با شما در میون بذارم.

من قصد چاپ کتابی رو دارم که پیگیر کارهای گرفتن مجوز و فیپا و شابک و صدتا چیز دیگه هستم. مثلا بگردم دنبال یه چاپخونه خوب برای چاپ کتاب.

توی راهرو ارشاد قدم میزدم و توی گوشیم دنبال یه چاپخونه خوب بودم ولی قیمتا فضایی. جدیدا هم که قیمت کاغذ بالا رفته. هر چند هر روز بالا میره اما یدفه ای از هر بند (هر بند میشه 500 برگه که اگه اطلاعات دقیقتر میخوای توی سایت فاطر هست) 830 هزار تومن شده 900 هزار تومن.

خلاصه یه سایتی پیدا کردم که خدمات رو میداد. باهاشون تماس گرفتم اطلاعات خوبی در رابطه با چاپ کتاب بهم دادن. اینقد خوب بود که دیگه توی راهرو ارشاد واینستادم و مستقیم اومدم خونه. هههههههه

گفتن اصلا نیازی به گرفتن مجوز نداری برای کتابت. ما خودمون همه کارارو بصورت رایگان برات انجام میدم هههههههه از مجوز ارشاد گرفته تا فیپا و شابک و بقیه ی کارای اداریش. اصلا کل بدنم سرد شده بود.

بعد…… از هزینه‌های چاپ کتاب ازشون پرسیدم که گفتن میتونم توی سایتشون بصورت آنلاین و دقیق هزینه چاپ کتابم رو در بیارم. اگه میخوای تو هم انجام بدی! برو توی سایتشون. خیلی راحت مشخصات میدی و آنلاین برات محاسبه میکنن.

پرینت آنلاین فایلهای شما و چاپ دیجیتال آنلاین سفارشات شما در هر نقطه‌ای از کشور را انجام می دهد

خلاصه کنم

از اونجایی که من پول زیادی نداشتم و نمیتونستم هزینه زیادی برای چاپ کتابم کنم، بهم گفتن نیازی نیست تو هزار نسخه از کتابت فعلا چاپ کنی. گفتن ما دو نوع چاپ داریم. یکی چاپ افست و یکی . توی چاپ افست که توسط چاپخونه‌های بزرگ انجام میشه و تیراژ زیر هزار تا انجام نمیدن و هزینه‌ها بالا میره و اگه اشتباهی توی کتابت یا طرح جلدت باشه کلا بیچاره میشی.

و بهم پیشنهاد دادن چاپ دیجیتال کتاب انجام بدم. خوبیه چاپ دیجیتال کتاب اینه که حتی یک نسخه هم میتونی ازش چاپ کنی و اگه همه چیز اوکی بود و خوشت اومد، میتونی به تعداد بالاتر مثلا 50 نسخه ازش چاپ کنی. تازه یکی از خوبیای چاپ دیجیتال کتاب اینه که فوری برات چاپ میکنن با کیفیت بالا.

تازه این چاپخونه کار چاپ رو 0 تا 100 انجام میده. هم خودشون برات طرح جلد از آرشیوشون میزنن و هم بصورت اختصاصی برات اوکی میکنن! هم تایپ، هم صفحه‌آرایی و هم ویراستاری. به همه‌ی شهرستان‌ها هم خدمات میدن.

خوبیای چاپ دیجیتال کتاب:

 • تیراژ پایین
 • کیفیت بالا
 • هزینه چاپ پایین
 • فوری
 • به دلیل قابلیت چاپ با تیراژ پایین، اگه مشکلی توی کتابت باشه راحت میتونی توی سری‌های بعدی جبران کنی
 • هر چی از مزایاش بگم کم گفتم

پیشنهاد میکنم یه سری به سایتش بزنید و خودتون ببینید. کلی هم آموزش گذاشته توی سایتش از ورد برای صفحه‌آرایی گرفته تا طراحی جلد کتاب با فتوشاپ به اضافه اطلاعات در مورد دنیای چاپ دیجیتال کتاب.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا