برترین های کسب و کارفناوری اطلاعات

کتراک چیست؟ آیا کتراک همان سیمان است ؟

کتراک

ممکن است سؤال برایتان پیش آید که کتراک چیست؟ آیا همان سیمان است یا خیر؟ کتراک نوعی پودر، مانند گچ و سفید رنگ است که برای تخریب انواع سنگ و بتن مورد در صنایع ساختمانی و صنایع معدنی مورد استفاده قرار می گیرد. پس از مخلوط با آب و تزریق به چال و سوراخهایی که از قبل آماده شده پس از گذشت زمان باعث تخریب می‌گردد.

برای استفاده بهتر است تعداد سوراخها بیشتر و هر چه عمق و تعداد سوراخها بیشتر باشد عملکرد هم بهتر می‌گردد. برای سوراخکاری استفاده از کمپرسور و پرفراتور بادی گزینه مناسبی می‌باشد.

همچنین می‌توان اشاره کرد که کتراک یک ماده منبسط شونده است که حالت انفجاری ندارد و تنها با ایجاد نیروی کشش زیاد بدون تولید گاز و حرارت، موادی را تولید می‌کند که خاصیت انفجاری دارد.

خوب این ماده برای چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟ بیشتر کسانی که به دنبال طلا یا کار در معادت هستند، از کتراک استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان اضافه کرد که برای خراب کردن هرگونه سنگ یا بتن یا سیمان می‌شود آن را بکار گرفت. سر و صدای زیادی هم نخواهد داشت، نگران نباشید.

درست است که کار اصلی کتراک، انفجار است اما باید چند ساعت در خارج از محیط باشید تا بر اتفاقات نظارت کنید. مراقب باشید تا دچار نفس تنگی نشوید اما در هر صورت این ماده از سایر مواد منفجره امن‌تر است.

این مواد در کیسه های ۲۵ کیلویی بسته بندی می‌گردد.

کتراک ماده‌ای انبساط شونده‌ی غیرانفجاری می‌باشد که در مرحله‌ی نخست بایستی سوراخهایی حفر کنید و بعد از این مرحله ماده کتراک را همراه با آب ترکیب کنید و سپس آنها را به داخل چاله‌ها بریزید تا با یک فشاری که به قسمتهای دیواره‌ی چاله‌ها وارد می‌نماید، موجب شکسته شدن سنگها گردد.

قیمت کتراک

فروش کتراک نیم ساعته

در اصل یک ماده شیمیایی بی‌خطر است که عملکرد آن به طریق منبسط شدن می‌باشد. مراقب باشید پودر این ماده با چشم برخورد نکند و در صورت برخورد با آب سرد چشم را شستشو دهید. از یخ زدن کتراک و آب مخلوط شده پیشگیری نمایید. چون باعث از دست دادن خاصیت می‌گردد.

کتراک را چطور آماده کنیم؟

اولین کاری که باید انجام شود، مخلوط کردن کتراک با آب است. مخلوط این دو ماده یک ملات را تشکیل می‌دهند و شما می‌توانید بدون اتلاف وقت، فعالیت‌های مربوط به این مسیر و عملیات تخریبی را انجام دهید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که کتراک دارد، خاصیت انبساط برای تخریب ساختمان است. به همین دلیل گفته شده که ایجاد سوراخ در سطح سنگ یا بتن و پر شدن آن با موادی که از کتراک تهیه شده، یکی مهمترین بخش‌ها و مراحل است.

البته اندازه قطر چال‌ها را فراموش نکنید، آن‌ها باید در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلی‌متر باشد. اما این را هم در نظر بگیرید که سطح سختی هر سنگ با دیگری متفاوت است و ممکن بوده تا فواصل بین چال‌ها با توجه به نوع سختی بین ۱۵ تا ۵۰ سانتی‌متر قلمداد شود.

سطح

نکته مهم: هر چقدر قطر سوراخ‌ها بیشتر شود، کار تخریب بتن و ساروج و فعالیت‌های مربوط به کتراک، بهتر صورت خواهد گرفت.

چگونه از کتراک استفاده کنیم؟

اینکه بدانید چگونه از کتراک استفاده کنید، حرف اول را می‌زند، زیرا در صورت‌عدم انجام این کار به شکل نادرست، مواد خریداری شده از بین خواهد رفت و کیفیت کار برای هدف مورد نظر نیز از بین خواهد رفت.

حواستان باشد که نسبت مواد به آب، باید سه به یک باشد، یعنی سه قسمت از کتراک و یک قسمت از آب. آبی که مخلوط می‌کنید، گرم نباشد تا مواد شل گردد. از سرد یا معمولی استفاده شود.

انواع حلال

ظرفی که قرار است آب و کتراک مخلوط شود، پلاستیکی باشد و در نهایت قبل از گرم شدن محیط، این فعالیت‌ها و آغاز عملیات انجام گردد. حال برویم به سراغ نحوه استفاده در کار. اول از همه کمتر از ۹۰ درصد سوراخ‌هایی که با توجه به نیاز قطرشان خالی شده است را با کتراک پر کنید و سر سوراخ را خالی بگذارید.

سطح

ملاتی که می‌ریزید شل باشد تا مقداری از آن درون سوراخ ته‌نشین شود، حال میبینید که مقداری از آب روی سوراخ مانده، پس کمی گچ روی سوراخ بریزید تا کاملا پلمپ شود و امکان بیرون آمدن گاز کتراک از سوراخ به صفر درصد برسد. حال زمان آن رسیده که گاز شیمیایی تولید شود. اما شما باید حداقل یک ساعت و حداکثر دو ساعت به کتراک برای شکسته شدن، فرصت دهید.

فراموش نکنید که عمل شکستن به نوع و سختی سنگ و بتن بستگی دارد.

به نکات ایمنی برای استفاده از کتراک توجه کنید

کسی که مسئولیت انجام این کار را بر عهده می‌گیرد باید بسیار احتیاط کند. در غیر این صورت چشم‌هایش اذیت خواهند شد. بهتر است بدانید که برای استفاده از ملات کتراک عینک بزنید. زمانی که فعالیت‌های گفته شده انجام گشت و وقت بیرون زدن گاز شیمیایی فرا رسید، محیط را ترک کنید تا مسموم نشوید.

اگر به صورت اتفاقی، مواد به چشم یا صورتتان پاشید، حتما با آب سرد آن قسمت را شست و شو دهید و مواد ایجاد شده را کاملا بردارید. در نهایت اگر فردی مبتدی هستید، بدون مشورت گرفتن از کارشناسان و مشاوران خبره مجموعه‌ای معتبر همچون بادرو کمپرسور، این کار را انجام ندهید.

 

قیمت کتراک

هزینه و قیمت کتراک با توجه به برند، مدت زمان تخریب سنگ و بتن و خاصیت تخریبی تغییر می‌کند. به عنوان مثال هر چه سنگ سخت‌تر باشد مدت زمان عمل کردن کتراک بیشتر می‌شود و معمولا باید بین نیم تا دو ساعت به کتراک زمان دهیم که کار تخریب را انجام دهد.

پس در این شرایط کتراک گرانتر از سنگ نرم است. قیمت کتراک معمولاً پایین بوده و مقرون به صرفه می‌باشد. وزن هر کیسه حدود ۲۰ کیلو می‌باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا