برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

گردو پکان بعد چند سال بار میدهد

 

اگر زمین مناسبی برای کشت درخت میوه دارید و می‌خواهید از آن سود خوبی بدست آورید، ما به شما خرید نهال گردو را پیشنهاد می‌کنیم. همانطور که می‌دانید گردو یکی از میوه‌های پرکاربرد و مهم در رژیم غذایی افراد مختلف است و اگر بتوانید رقم درستی را برای زمین خود انتخاب کنید و شرایط نگهداری خوبی نیز برای آن فراهم کنید، در آینده سود خوبی را بدست می‌آورید. اما یکی از سوالاتی که معمولا پرسیده می‌شود این است که بعد از چند سال درخت گردو به تولید محصول و درنتیجه به سود می‌رسد. در پاسخ به این سوال تصمیم گرفتیم که این مقاله را با این موضوع آماده کنیم تا به شما بگوییم زمان باردهی درخت گردو چگونه است.

در ادامه توضیحات کاملی درباره زمان تولید محصول نهال‌های گردو مختلف نوشته شده، اما در همین ابتدا بهتر است یادآوری کنیم که اکثر رقم‌های نهال گردو کیفیت خوبی دارند و میزان باردهی آن‌ها نیز مطلوب است، اما این انتخاب شما است که باعث می‌شود که این درخت گردو در شرایط خوبی کشت شود یا خیر. به عنوان مثال نهال گردو تویسرکان نسبت به سرما مقاوم است، اما نهال گردو پدرو حتی نسبت به سرمای بهاره نیز حساس بوده و نمی‌تواند باردهی خوبی داشته باشد. بنابراین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای اینکه سرمایه خود را از دست ندهید، برای این انتخاب از یک مجموعه باسابقه کمک بگیرید.

با زمان باردهی درخت گردو آشنا شوید.

اگر می‌خواهید بدانید که نهال و درخت گردو بعد از چه مدتی بار می‌دهد، باید گفت که این موضوع به شرایط مختلف مانند نوع نهال گردو، نوع منطقه کاشت، شرایط نگهداری و… بستگی دارد. در این بخش می‌خواهیم به شما بگوییم که کدام یک از رقم‌های درخت گردو زودبازده و کدام دیربازده است. یکی از نهال‌های گردو که در سال اول به ثمر می‌نشیند، گردو ژنوتیپ پالیز، نهال گردو اسرائیلی و… نام دارد. اما درخت‌های دیگری مانند چندلر، پدرو، فرنور و… هستند که در سال‌های اول یا دوم میوه داده و می‌توانید از محصول آن استفاده کنید. درخت گردو پکان آمریکایی نیز دو سال بعد از کاشت، شروع به تولید محصول کرده و باردهی آن در سال نهم به اوج خود می‌رسد.

اما به صورت کلی معمولا نهال‌های گردو بعد از حدود ۵ سال به بار می‌نشینند و می‌توان گفت که بیشترین درصد بازدهی درخت گردو از سال‌های پنج تا شش است. برای این گروه از درخت‌های گردو می‌توان به نهال گردو خوشه‌ای و… اشاره کرد. البته نهال گردو محلی تویسرکان نیز از سال‌های پنجم تا هفتم بار می‌دهد. اما شاید بپرسید که زمان باردهی درخت گردو چه اهمیتی دارد؟ اگر شما یک باغبان باشید، این موضوع یکی از نگرانی‌های اصلی شما و حتی یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر انتخاب نوع نهال گردو خواهد بود، زیرا زمان و میزان باردهی نهال گردو بر روی درصد سود و افزایش سرمایه شما تاثیر مستقیم خواهد داشت.قیمت نهال گردو پکان چقدر است؟

چرا خرید نهال گردو انتخاب بهتری برای باغ شما است؟

اگر شما بخواهید بذر درخت گردو را خریداری کنید و آن را در زمین خود بکارید، باید حدود شش تا ده سال منتظر باشید تا این نهال رشد کرده و به زمان باردهی درخت گردو برسد. اما همانطور که در بخش قبل گفته شد، با خرید نهال‌های پیوندی باکیفیت و درجه یک می‌توانید خیلی سریع به برداشت محصول برسید و حداکثر باید ۴ یا ۵ سال منتظر باشید و این یعنی نصف زمانی که باید برای به ثمر رسیدن بذر گردو منتظر بمانید. بنابراین خرید نهال گردو می‌تواند انتخاب مقرون‌به‌صرفه و بهتری برای شما باشد. اما در هنگام انتخاب نهال گردو نیز باید به موارد مهمی مانند نوع رقم نهال گردو، شرایط آب‌وهوایی منطقه کشت، میزان آبیاری و… توجه کنید.

اگر می‌خواهید خیالتان از انتخاب نهال گردو راحت باشد و مطمئن شوید که این رقم برای باغ شما مناسب است، می‌توانید به صورت کاملا رایگان برای مشاوره با کارشناس‌های مجموعه پالیز گردو تماس بگیرید و سپس می‌توانید به صورت آنلاین و یا حضوری اقدام به خرید نهال‌های گردو موردنظر خود کنید.

همچنین اگر برای مراحل بعدی کاشت و نگهداری مانند احداث باغ، هرس درخت‌های گردو ، مبارزه با بیماری‌ها و آفات، کوددهی و… نیز احتیاج به کمک تخصصی داشتید، کارشناس‌های باتجربه این مجموعه همراه شما خواهند بود.

جمع‌بندی برای زمان باردهی درخت گردو

در این متن با زمان باردهی درخت گردو آشنا شدید و متوجه شدید که چرا در مقایسه با کاشت بذر گردو می‌تواند انتخاب منطقی‌تری برای باغبانان باشد. زودبازده و یا دیربازده بودن نهال گردو می‌تواند تعیین کند که شما چه زمانی به سود خود برسید و حتی می‌تواند باعث افزایش درآمد و یا حتی از بین رفتن سرمایه اولیه شود.

بنابراین مجموعه تخصصی پالیز گردو همراه شما است تا بتوانید به صورت اصولی و درست برای باغ گردو تصمیم بگیرید. همچنین نهال‌های گردو موجود در این مجموعه به صورت شناسنامه‌دار و با تضمین کیفیت به فروش می‌رسند تا شما بتوانید در بهترین شرایط یک باغ گردو احداث و از آن مراقبت کرده تا بتوانید بعد از یک تا حداکثر ۵ سال بعد از محصولات باغدرخت گردو چند ساله بار میدهد:

افزایش کیفیت میزان باردهی درخت از عواملی است که باغداران از تمام روش‌های مراقبتی برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنند. رشد بهینه نهال‌ های مختلف و رسیدن به سود پس از دوره برداشت، نیاز به کسب اطلاعات و آگاهی لازم در این زمینه دارد.

درخت گردو بعد از چند سال بار میدهد | روش کاشت گردو پکان

باغداران حرفه‌ای بدون دانش و تجربه کافی برای کاشت و پرورش نهال اقدام نمی‌کنند. به این جهت که عدم وجود هر کدام از فاکتورهای مهم در پروسه کاشت، رشد و برداشت هر درخت، ما را به نتیجه مؤثر و قابل قبول نخواهد رساند. در این مطلب به معرفی انواع ارقام نهال گردو می‌پردازیم و به این سؤال اساسی که درخت گردو چند ساله بار می‌دهد، و به بیشترین میزان بازدهی می‌رسد، پاسخ خواهیم داد.

مقدار باردهی درخت گردو:

نهال گردو به عنوان رقمی پربازده، متقاضیان زیادی در نهالستان‌ها برای خرید دارد. با این حال و کاشت آن به تنهایی در کیفیت محصولات یک باغ یا باغچه تأثیرگذار نخواهد بود.

توجه به عوامل مهمی مانند شرایط جغرافیایی، آب و هوا، میزان آبیاری، خاک مناسب، نور آفتاب، هرس کردن، کوددهی و… از مهمترین فاکتورها در افزایش میزان بازدهی ارقام مختلف هستند. همچنین توجه به این فاکتورها ما را به پاسخ سؤال درخت گردو بعد از چند سال بار می‌دهد، می‌رساند.

چه عواملی در پرورش درخت گردو نقش دارند؟

یکی از مهمترین عوامل موثر بر رشد بهینه و پرورش درخت گردو، موقعیت جغرافیایی جهت کاشت نهال است. ارقام مختلف نهال گردو برای بازدهی بیشتر نیاز به نور کافی خورشید دارند. بدین معنا که اگر شما نهال گردو را در منطقه‌ای کشت دهید که در طول روز به مقدار لازم از آفتاب تغذیه نکند، نمی‌توانید انتظار باردهی مطلوب از نهال را داشته باشید.

آبیاری نیز از دیگر فاکتورهایی است که افراط و تفریط در آن اثر قابل توجهی بر روی رشد و میزان باردهی درخت دارد. ارقام مختلف گردو در فصل‌های بهار و تابستان نسبت به فصول سرد سال به آبیاری بیشتری نیاز دارند. کاهش میزان آبیاری باعث ایجاد بیماری‌های مختلف مانند بیماری مربوط به ریشه درخت می‌شود.

رشد بهینه نهال به نوع خاکی که در آن کاشته می‌شود نیز بستگی دارد. درخت گردو باید در زمینی به کشت برسد که خاک آن از اسیدیته 6 تا 7 برخوردار باشد. همچنین زهکشی مناسب و حاصلخیزی خاک نیز نقش مهمی در رشد و افزایش کیفیت باردهی درخت دارد.

یکی از فاکتورهای مهم که بسیاری از باغدارن تازه‌کار به آن توجهی ندارند، رعایت فاصله مناسب کاشت است. دامنه رشد و گستردگی شاخ و برگ‌های درختان گردو به اندازه‌ای است که ممکن است در پروسه رشد و باروری ارقام دیگر اختلال ایجاد کند. به همین جهت رعایت فاصله 6 در 6 متر برای این منظور، گزینه مناسبی خواهد بود.

مقدار باردهی انواع نهال گردو:

همان‌طور که می‌دانید، ارقام مختلفی از درخت گردو در کشور ما کشت می‌شوند که شرایط و روش‌های مراقبت و نگهداری از آن‌ها، تقریبا مشابه یکدیگر است.

 • نهال گردو چندلر پیوندی
 • نهال گردو اسرائیلی
 • نهال گردو فرنور پیوندی
 • نهال گردو خوشه ای
 • نهال گردو ژنوتیپ
 • نهال گردو تویسرکان
 • نهال گردو کانادایی پیوندی
 • نهال گردو پدرو
 • درخت گردو کاغذی
 • درخت فرانکت
 • نهال فرنت
 • نهال دماوند و…

درخت گردو بعد از چند سال بار می‌دهد؟

پس از کاشت نهال، معمولا سوالات بسیاری برای ما مطرح می‌شود که برای رسیدن به آن‌ها باید مدت زمان مشخصی را به انتظار بنشینیم. یکی از تکراری‌ترین سؤالات که شاید به ذهن شما هم رسیده باشد این است که درخت گردو چند ساله بار می‌دهد؟

برای پاسخ به این سوال ما نمی توانیم یک جواب مشخص و ثابتی ارائه دهیم. به این دلیل که نهال گردو ارقام متفاوتی دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی و مشخصات منحصربه‌فردی دارند. در ادامه به معرفی انواع نهال گردو و سال باردهی آن‌ها می‌پردازیم.

نهال گردو چندلر پیوندی:

گونه چندلر پیوندی از پرفروش‌ترین ارقام موجود در بازار است که از نظر اقتصادی سود قابل توجهی برای باغداران به همراه داشته است. نهال گردوی چندلر پس از سال اول شروع به باردهی می‌کند اما این عدد به معنای بازدهی اقتصادی و سوددهی واقعی درخت نخواهد بود. نهال چندلر زمانی که به سن بلوغ یعنی سنین بین 6 تا 10 سالگی برسد، می‌توانید با بیشترین سود، بهترین بازدهی را از درخت داشته باشید.

نهال گردو اسرائیلی یا فلسطینی:

این نهال نیز از درختان پربازده محسوب می‌شود. نهال اسرائیلی از سال دوم پس از کاشت شروع به باردهی می‌کند. نکته قابل توجه در کشت و پرورش این درخت، افزایش میزان سوددهی آن در هر سال است. به این معنا که کیفیت باردهی درخت در سال سوم نسبت به سال دوم، پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. در زمان برداشت از نهال اسرائیلی شما می‌توانید از درخت انتظار باردهی بیش از 30 کیلو را داشته باشید.

نهال گردو فرنور پیوندی:

این گونه از ارقام مختلف درخت گردو، از مقاومت بالایی در برابر سرما برخوردار است و این عامل باعث شده تا محدودیتی برای کاشت نهال در مناطق سردسیر وجود نداشته باشد. فرنور در گروه درختانی قرار دارد که در زمانی کوتاه شروع به باردهی می‌کنند. معمولا پس از گذشت 1 سال این نهال تولید محصول را شروع می‌کند.

توجه داشته باشید که هر چقدر درخت به سن بلوغ نزدیک‌تر می‌شود، به همان اندازه میزان باردهی و تولید محصول نیز افزایش پیدا می‌کند. در صورت فراهم بودن شرایط مناسب جهت رشد و پرورش نهال، این رقم تا صد سال نیز به عمر مفید خود ادامه می‌دهد.

نهال گردو خوشه‌ ای:

رقم خوشه‌ای، نهالی مقاوم در برابر سرما بوده و بهترین مکان از نظر جغرافیایی برای کاشت آن، مناطق سردسیر است. اگر قصد کاشت این نهال را دارید، بهترین زمان برای کشت پس از فصل زمستان است. گونه خوشه‌ای در شرایط مناسب پس از سال دوم رشد شروع به باردهی می‌کند. از نظر اقتصادی نیز عمر مفید درخت به سود باغداران خواهد بود.

حتما بخوانید : گردو پالیز

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا:

یکی دیگر از ارقام پربازده گردو، نهال ژنوتیپ است که پس از 1 سال و رسیدن به سن بلوغ به بهترین زمان برای سودآوری می‌رسد. این نهال قابلیت کاشت در مناطق معتدل و گرمسیر را دارد. توجه داشته باشید که زمان باردهی نهال ژنوتیپ از سال اول شروع می‌شود اما با گذشت زمان و رسیدن به سن 6 سالگی، میزان باردهی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

نهال گردو تویسرکان:

تویسرکان یکی از بهترین و سودآورترین ارقام گردو در کشور ایران محسوب می‌شود. محصول این درخت از کیفیت قابل توجهی برخوردار بوده و از نظر اقتصادی کاملا به نفع باغداران عمل می‌کند. نهال پربازده تویسرکان از سال سوم شروع به باردهی کرده و بین سنین 5 تا 7 سالگی به بهترین مرحله تولید محصول می‌رسد.

هر درخت تویسرکان در هکتار حدود 7 تا 8 تن محصول می‌دهد. با وجود اینکه عمر مفید این نهال از ارقام دیگر کمتر است اما در همین سن 60 تا 80 سالگی شما می‌توانید بیشترین محصول با بهترین کیفیت را از این نهال دریافت کنید.

نهال گردو کانادایی پیوندی:

یکی دیگر از گونه‌های درخت گردو، نهال غیربومی کانادایی است که از قیمت مناسبی در بازار نیز برخوردار است. رقم کانادایی پیوندی، نهالی دیرگل بوده و گزینه‌ای مناسب برای کاشت در مناطق سردسیر است. در پاسخ به سؤال درخت گردو بعد از چند سال بار می‌دهد، به این جواب می‌رسیم که نهال کانادایی از سال دوم شروع به باردهی کرده و بیشترین میزان باردهی آن از سال هفتم عمر آن شروع می‌شود.

نهال گردو پدرو:

همان‌طور که مشاهده کردید به منظور پاسخ به سؤال درخت گردو چند ساله بار می‌دهد، بین ارقام مختلف، به جواب‌هایی متفاوت رسیدیم. نهال پدرو باردهی خود را از سال اول شروع کرده و با گذشت زمان و رسیدن به سن 5 سالگی می‌توانیم بیشترین سود و بازدهی را از این‌گونه داشته باشیم. همچنین عمر مفید اقتصادی این رقم به 100 سال نیز می‌رسد.

نهال گردو کاغذی:

یکی دیگر از ارقام محبوب بین باغداران و مصرف‌کنندگان، نهال گردو کاغذی است که قابلیت کاشت در مناطق مختلفی را دارد. گونه کاغذی نیز از سال اول شروع به باردهی کرده و در سال‌های بعد به بیشترین میزان سوددهی خود می‌رسد.

جمع بندی باردهی درخت گردو:

همان‌طور که در این مطلب ذکر کردیم، پاسخ به سؤال درخت گردو بعد از چند سال بار می‌دهد، یک جواب قاطع و مشخص ندارد. با وجود اینکه شرایط کاشت و نگهداری از ارقام مختلف گردو تقریبا یکسان است، کسب اطلاعات لازم در خصوص کاشت و پرورش هر گونه، در میزان بازدهی آن نقش مهمی خواهد داشت.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا